Na de vlucht van den Negus ADDIS ABEBA GROOTENDEELS EEN ROOKENDE PUINHOOP Een ware revolutie is losgebroken L Italianen vandaag te Addis Abeba Vluchtende keizer te Djiboeti Het nieuws van heden De stad wordt verbrand, afgebroken en leeggeplunderd door woestelingen en roovers, nu geen enkele macht hen meer tegenhoudt OVERAL LIGGEN DOODEN EN GEWONDEN Overwinning der Wafd in Egypte VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 4 MEI 1936 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE; NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per Week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 HOTEL - CAFE - RESTAURANT Buitenhof - Den Haag - Tel. 117375 P Vreemdelingenhaters moedigen de vernieling aan, opdat de Ita lianen niets dan puin- hoopen zullen vinden Het keizerlijk paleis gaat in vlammen op Waarom de Negus zijn land verliet Ongeveer 85 procent der stemmen op zich vereenigd t 1 Het stoffelijk overschot van den held van Molokai, pater Damiaan, is op ongekend grootsche wijze te Antwerpen ingehaald Het Weer illllllllllrtllllllllllllUllllllllllllllllilllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIBIIIHUrë De aankomst der meisjes van de Verkadefabrieken te Zaandam feestviering ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan voor de Dringende verzoeken der legaties aan Italië om de hoofdstad zoo snel mogelijk te bezetten De last der laatste kilometers Haile Selassie weigert thans aan de journalisten eenige ver klaring af te leggen Frankrijk en Engeland beraadslagen Waar de Negus dagenlang verborgen was 62STE JAARGANG No. 19931 DIT NUMMER BESTAAT UIT I tf,M BLADZIJDEN RADIODISTRIBUTIE HAARLEM De Negus vroeg een Britsch oorlogsschip Een verstoord feest Wat TARVO Brood U geeH is dit: Wal TAKVW houdt u jongi geIond en NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Kamers met ontbijt ƒ3.— Lunch en diner met schotels naar keuze - Plats du Jour en a la Carte Zalen voor partijen en vergaderingen. W-mz, PARIJS, 3 Mei (Reuter). Volgens gisteravond laat aan den Quai d'Orsay ontvangen telegrammen duurden de onlusten en plun deringen den geheelen dag Voort. Het keizerlijk paleis en de handelswijk staan in brand. In de straten wordt gescho ten en overal ziet men gewonden liggen. Deze onlusten zijn te wijten aan de soldaten die naar de hoofd stad terugvloeien, aan benden die door den Italiaanschen opmarsch Worden voortgedreven, en aan duis tere elementen. De nacht op den Zondag is betrekkelijk kalm ver- loopen. Heden ontbrandde de strijd in ver schillende deelen der stad opnieuw. Het centrum van Addis Abeba is volkomen leeggeplunderd, afgebro ken en verbrand. Hit telegrammen, ontvangen van Bodard, den Franschen gezant te Addis Abeba, blijkt, dat aldaar een Ware revolutie is losgebarsten. De roovers bestrijden en vermoorden Hkaar. Onophoudelijk hoort men schieten. De vreemdelingenhaters moedigen de vernieling aan, zoodat de Italianen bij hun aankomst slechts Puinhoopen zullen vinden. Alle Abessinische autoriteiten hebben de stad verlaten. Er zijn talrijke doo ien en gewonden. He buitenlandsche legaties verkee- *en in staat van beleg en voortdu rend komen er vluchtelingen bin nen. Een goed deel van Addis Abeba is thans vernield en de scha de is aanzienlijk. Vanmiddag begon Let hevig te regenen, maar de schietpartijen verminderden er niet Sir Sydney Barton, de Britsche gezant te Addis Abeba, die de wereld het verbazing wekkende bericht van de vlucht van Abessinië's Keizer uit zijn land bracht, voor het gezantschap bij de inspectie der wacht. De Britsche bezitting wordt verdedigd door 300 Bengaleezen en is bewapend met machinegeweren om. De Fransche legatie is op elke gebeurtenis voorbereid. Het Duitsche gezantschap heeft twee pa trouilles op vrachtauto's door de straten van de brandende stad laten rijden om achterge bleven Europeanen te zoeken. Men werkte sa men met een dergelijke patrouille van de En- gelsche legatie en een aantal Europeanen kon den in veiligheid worden gebracht. Volgens een bericht uit Addis Abeba heeft het oproer aldaar den dood tenge volge gehad van 24 Europeanen, allen Grieken of Armeniërs, die het leven zou den hebben verloren bij de verdediging van hun bedrijf. In den loop van Zondagavond zijn te Dji- boeti uit Addis Abeba berichten binnengeko men, dat de toestand eenigszins verbeterd is. Drie auto's, bestuurd door Franschen, die een toevlucht hadden gezocht in het station, zijn uitgereden in de richting van het centrum der stad. De inzittenden hoorden eenige schoten, maar deze schoten waren niet voor hen bestemd. Het blijkt dat de inboorlingen zich op het oogenblik bepalen tot onderlinge twisten. De onlusten, die te Addis Abeba zijn uitge broken hebben een echo gewekt in eenige plaat sen langs de spoorlijn. Te Aoesje is een goe derentrein geplunderd, te Aisja heeft zich een vechtpartij voorgedaan tusschen Ethiopiërs en Somali's. Uit vrees, dat zich nog meer incidenten zou den voordoen en vooral omdat zij wenschten het station Addis Abeba vrij te houden, hebben de autoriteiten van Fransch Somaliland heden avond besloten twee compagnieën Senegaleezen naar Addis Abeba te zenden. Een Ethiopiër heeft een schot gelost op dr. Melly, den leider van de Britsche am bulance in Abessinië. Dr. Melly werd in een long getroffen. Zijn toestand baart zorg. De Amerikaansche gezant heeft geseind, dat de Amerikaansche, mevrouw Stadin uit Loma- linda in Californië, tijdens een vuurgevecht in de hoofdstad door een verdwaalden kogel is ge troffen en gedood. De Britsche kerk is door plunderaars leegge haald. Alle Koptische kerken zijn geplunderd, verscheidene der laatstgenoemde kerken zijn tot den grond toe afgebrand. Volgens te Djiboeti ontvangen berichten heb ben te Addis Abeba zeven Franschen, twee Bel gen en drie Syrische gezinnen en het geheele spoorwegpersoneel een toevlucht gezocht in het station. Niemand is lastig gevallen. Toch wordt te Djiboeti een trein gereed gehouden om eventueel met een compagnie Senegaleesche soldaten naar Addis Abeba te gaan, teneinde de vluchtelingen af te halen. Plunderaars hebben winkels op vrij grooten afstand van het station in brand gestoken. Het stationsgebouw is van steen gebouwd en loopt dus weinig brandgevaar. Om 17 uur is heden middag de tweede speciale trein, die gisteren uit Addis Abeba vertrokken is, aangekomen. In den trein zaten de militaire Zweedsche missie en verscheidene officieren. De situatie in de stad is een chaos gelijk. De Negus heeft bij zijn vertrek de deuren van zijn paleis laten openen en de daar aanwezige voor raden ter beschikking gesteld van de bevolking. Ongure elementen voeren er thans den bovten- toon. „Donker" Addis Abeba heeft de warenhuizen geplunderd en is zich te buiten gegaan aan al coholische dranken, waarvan het nimmer het bestaan heeft gekend. Op deze wijze kon het ook gebeuren, dat inboorlingen, getooid met hooge hoeden fen met Europeesche kleeding aan, zwaaiend door de straat trokken. Herhaaldelijk is het daarbij tot botsingen met andere groepen gekomen, terwijl de rustige burgers der stad in vele gevallen hun verzet met den dood hebben moeten bekoopen. Git Djiboeti meldt Reuter: De Negus heeft Abessinië verlaten, omdat hij begreep, dat voor hem alles was verloren. Na de nederlaag aan het Tigre-front en den val van Dessie, welke voornamelijk was te wij ten aan den opstand van de Rjias Gallas in de provincies Yejoe eir Wollo, wilde de Negus nog den weg naar Addis Abeba versperren. Hij kwam evenwel tot de bevinding, dat de men- schen vermoeid en gedemoraliseerd waren, de soldaten keerden in lompen en zonder wa penen naar Addis Abeba terug, waar zij in de straten om een stuk brood bedelden. De Negus ondervond zulke moeilijkheden bij het formeeren van troepen om den weg naar Addis Abeba te versperren, dat hij besloot naar de hoofdstad terug te keeren. In de provincie Salale ten Noorden van Addis Abeba werd de Negus herhaaldelijk met geweerschoten ontvangen. Na zijn terugkeer in de hoofdstad namen de zaken een zoo ernstige wending aan, dat hij besloot zijn familie naar Djiboeti te zenden en aangezien voor hemzelf het ge vaar vermeerderde, zonder dat zijn langer blijven het land kon helpen, besloot hij eveneens te vertrekken. De Negus werd vergezeld door Dedjas Igazoe de Fitaorari Berroe, Guetta en Herroei, minis ter van buitenlandsche zaken, Ras Kassa, Ras Guetatsjoe, Dedjas Haile Selassie, den oom van den Negus Balatsjo, Atto Lorenzo en Ras Hailoe, die sedert het verraad van 1930 gevangen werd gehouden. In een ministerraad, welke Zondagochtend werd gehouden, is gratie verleend aan ras Hailoe. KAIRO, 3 Mei. (ReuterDe ontzaglijk© overwinning, die de Wafd-partij behaald heeft bij de verkiezingen» wordt berekend op ongeveer 85 procent. Van de 232 zetels van de Kamer zal de Wafd vermoedelijk 182 zetels behalen. Te Kairo is alles kalm, alleen in Opper- Egypte zijn enkele ongeregeldheden voorgeval len. VERWACHTING: Zwakke tot matigen H meest Oostelijke wind, aanvankelijk zwaar tot half bewolkt, later verder af- 2 =j nemende bewolking, weinig of geen regen, iets zachter des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. 2 Hoogste barometerstand: 780.1 te Hapa- randa. Laagste barometerstand, 756.1 te Vest- manoer. Zon op v.m. 4.26 onder n.m. 7.29. |jj Licht op n.m. 7.59. Maan op n.m. 5.44 onder v.m. 3.03. Volle Maan 6 Mei. jE LONDEN, 3 Mei. (Reuter) Volgens he denmorgen te Londen ontvangen inlichtin gen, zouden de Italiaansche troepen van daag Addis Abeba kunnen binnentrekken. ROME, 3 Mei. In feestelijke stemming ver dringen zich duizenden menschen in de- straten der stad, waar de luidsprekers reeds worden aangebracht voor de uitzending van de rede van Mussolini. Vooral in de omgeving van het palazzo Venezia is het druk. De vreugde van het publiek werd nog grooter, toen vanavond het bericht bekend werd, dat na groote moeilijkheden de Das Termaber werd vrijgemaakt, en dat de autocolonne thans over dezen drieduizend meter hoogen pas in de richting van Addis Abeba oprukt, teneinde zich aan te sluiten bij een tweede colonne, die te voet opge marcheerd was en die zich reeds in de na bijheid van de Abessinische hoofdstad be vindt. ASMARA, 3 Mei. (D.N.B.) De oorlogscorres pondent van het Duitsche nieuwsbureau seint, dat de buitenlandsche gezantschappen te Addis Abeba het Italiaansche oppercommando een dringend telegram hebben doen toekomen, waarin zij verzoeken de hoofdstad zoo snel mo gelijk te bezetten, aangezien de anti-buiten- landsche stemming der bevolking, welke na de vlucht van den Negus en de regeer: rK zonder eenige rem is, en die sedert maanden tegen de vreemdelingen is opgejaagd, zich gemakke lijk zou kunnen keeren tegen de enkele blan ken, die nog te Addis Abeba vertoeven. Het Italiaansche opper-commando heeft in verband daarmede alle maatregelen genomen om het oprukken der auto-colonne, welke met ontzag lijke terreinmoeilijkheden te kampen heeft, te bespoedigen. Te Asmara maakt men zich ge reed Maandag groote vreugde-betoogingen te houden in verband met de definitieve overwin ning. Volgens de laatste berichten bevindt de nietgemotoriseerde Italiaansche kolonne zich voor de poorten van Addis Abeba. De mannen waehten op de gemotoriseerde ko lonne, welke over den Termaberpas trekt, alvorens de stad binnen te trekken. Niettegenstaande den voortdurend neerstroo- menden regen wordt de marsch niet onderbro ken. In het licht van schijnwerpers heeft de genie gedurende den nacht de wegen, welke door het slechte weer geheel verzakken en on begaanbaar zijn, verbeterd. De kolonne wordt vergezeld door een honderdvijftig vliegtuigen. Badoglio wil tegelijkertijd de omringende ge bieden bezetten, zoodat de stad veilig zal zijn tegen eventueele overvallen. WASHINGTON, 4 Mei. (Reuter.) De Ame rikaansche gezant te Addis Abeba telegra feerde, dat de voorhoede van de Italianen tot 18 K.M. van de hoofdstad was genaderd. DJIBOETI, 3 Mei (Reuter). Ver scheidene autoriteiten in uniform wachtten de aankomst van den trein uit Addis Abeba af. Een com pagnie Senegaleezen vormde een eerewacht. Als gevolg van de ver stikkende hitte was de belangstelling van de zijde der bevolking betrek kelijk gering. Eenige minuten na 14 uur reed de trein het station binnen. De keizerin stapte het eerst uit, gevolgd door den keizer, die blootshoofds was, en den kroonprins. De Negus wei gerde een verklaring af te leggen en verzocht den Franschen autoriteiten persoonlijk de journalisten afzijdig te houden. In door den gouverneur van Djiboeti ter beschikking gestelde auto's reed het gezel schap vervolgens naar het paleis van den gouverneur tusschen een dubbele haag tirailleurs. Met den trein waren tevens ongeveer dertig Abessinische hovelingen aangekomen, alsmede ras Kassa, de minister van Buitenlandsche Zaken, de kleine prins Makonnen en de prin sessen. De negus zag er vermoeid uit en scheen magerder te zijn geworden. De keizerlijke fa milie werd door de menigte met respect be groet. Behoudens tegenbericht, zou zij den nacht in het paleis van den gouverneur door brengen. Hedenmorgen zouden de Negus en zijn fa milie met de Engelsche torpedoboot 549 uit Djiboeti vertrekken; deze berichten werden echter niet nader bevestigd. De Fransche autoriteiten hebben alle maat regelen genomen om incidenten tijdens het verblijf van den Negus te voorkomen. De gou verneur is in den loop van den nacht uit Tadjoera gekomen, waar hij Menelik, den klem- zoon van Lldj Jassoe gesproken heeft, dien de Italianen, volgens zekere geruchten, op den Abessinischen troon zouden willen zetten. Se dert gistermiddag laat zijn de telefonische en telegrafische verbindingen met Addis Abeba verbroken, zoodat geen reehtstreeksche be richten meer worden ontvangen en bier tegen strijdige geruchten de ronde doen. Te Londen deden Zondagavond geruchten de ronde, dat de Negus eventueel zijn toevlucht in Engeland zou zoeken. Een bevestiging dezer geruchten is echter nog niet ontvangen. Van officieele zijde wordt verklaard, dat geen definitieve mededeelingen zijn ontvangen over de plannen van den Negus en dat deze plan nen deels afhankelijk zijn van zijn eigen wen- schen, deels van de opvattingen der Fransche regeering. De Britsche en Fransche regeerin gen hebben een gedachten wisseling geopend. Te Londen is niets bekend over een afstand van den troon van Haile Selassie, gelijk in eenige bladen gemeld werd. ASMARA, 3 Mei. De oorlogscorrespondent van het Duitsche nieuwsbureau seint: IN EEN SPANNENDEN VOETBALWEDSTRIJD MOEST NEDERLAND TE BRUSSEL TEGEN BELGIE MET EEN 1—1 GELIJK SPEL GE NOEGEN NEMEN. De verkiezingsoverwinning der Wafd-partij in Egypte. De Italianen zullen waarschijnlijk heden reeds Addis Abeba bezetten. De vluchtende keizer komt te Djiboeti aan. De verkiezingsuitslag in Frankrijk. De onrust in Spanje. Het proces tegen Mgr. Wolker. Het tweede Internationaal Katholiek Radio- Congres te Praag begonnen. Vorstelijke ontvangst van Pater Damiaan's ge beente te Antwerpen. Twee arrestaties in verband met den roofover val onder Gemert. Moordaanslag te Meppel. Volendam kampioen van de eerste klasse West 1 van den I.V.C.B. Wilskracht verliest den be slissingswedstrijd met 20. Nederland wint den Davis Cup-wedstrijd tegen Monaco met 32. De klassieke wegwedstrijd ParijsTours werd door Danneels gewonnen. Zege van Slaats in het Stayernummer op de Veka-baan te Duivendrecht. Wals en Pellenaars zegevieren in drie-uurs-kop- pelkoers te Eindhoven. Petit wint den Utrechtschen Singelloop. O Schoonmaaktijd, of wel vernieuwing Van hetgeen versleten is. Distributie kan niet slijten, Die is daag'lijks nieuw en frisch. NIEUWE GRACHT 5 - TELEF. 10010 Naar eerst thans bekend wordt heeft de Negus zich in de dagen voor zijn laatste be zoek aan Addis Abeba verborgen gehouden in een klooster op enkele kilometers tea zuiden van Sokota, dus in het door de Italianen reeds lang bezette gebied, nadat hij aan de hem achtervolgende Galla-stammen ontkomen was. Italiaansche verkenners waren er in geslaagd deze schuilplaats te ontdekken en Italiaansche vliegtuigen begonnen, toen de Negus met een klein gevolg Addis Abeba trachtte te bereiken, de achtervolging. Desondanks slaagde de kei zer, die zeer vertrouwd is met de bijzonder heden van het terrein en met de plaatselijke omstandigheden, er in, door wanneer gevaar dreigde terstond een veilige schuilplaats op te zoeken, in verscheidene nachtelijke marschen de hoofdstad te bereiken. Hier riep hij aller eerst den seniorenraad bijeen en deze zou be sloten hebben tot het uiterste weerstand te bieden. De vlucht van de Keizerlijke familie bewijst echter, dat men tenslotte een verder bloedvergieten doelloos achtte. Naar te Londen vernomen wordt, heeft de Negus, alvorens uit de hoofdstad te vertrekken, den Britschen gezant verzocht een Britschen oorlogsbodem voor hem te reserveeren om hem uit Djiboeti weg te voeren. De Britsche regee ring heeft nog geen beslissing dienaangaande genomen. Het is geen gewoonte een oorlogs schip ter beschikking te stéllen voor een chef van een oorlogvoerend land, doch thans be staan bijzondere omstandigheden. De oorlog tusschen Italië en Abessinië is niet verklaard en aangezien de Volkenbond zich met de kwestie heeft bemoeid, zou Engeland op kunnen treden als lid van den bond. Veruer ge looft men. dat Italië geen bezwaar zal hebben tegen het ter beschikking stellen van een oor logsschip voor den Negus, daar Italië hem gaarne ziet vertrekken. De Negus heeft verder den Britschen gezant medegedeeld, dat hij „zijn macht in handen van de regeering heeft gelegd". Dit beteekent niet, dat hij afstand heeft gedaan, doch dat hij heeft opgehouden actief de regeering te leiden. Alle pogingen van de Abessinische legatie te Londen om inlichtingen te ontvangen inzake de bewegingen van den Negus, bleven vruch teloos. Sedert Zaterdag zijn verscheidene tele grammen verzonden, doch antwoord werd niet ontvangen. Naar thans vernomen wordt, zal de Negus zich niet naar Aden begeven. De Britsche torpedojagers „Decoy" en „Dain ty" zijn van Aden vertrokken, vermoedelijk naar Djiboeti. EL FERROL, 2 Mei (Reuter). In het dorp San Martin in Spanje is een huis. waar een feestmaaltijd werd gehouden, ingestort. Een persoon werd gedood, terwijl veertig gasten ge wond werden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1