Zilveren Kolpingsfeest Haarlem, 4 Mei DANKBARE HERDENKING MAANDAG 4 MEI 1936 STADSNIEUWS Plechtige Hoogmis, receptie en feestavond met toespraak van deken Sondaal, tooneel en muziek Steunt 't broodnoodige werk De feestavond Toespraak deken Sondaal RESTAURATIE VAN DE VLEESCHHAL? Onderzoek door gemeente en departement LEERLINGEN-UITVOERING Twee zangspelen JUBILEUM G. VAN WAARD Hartelijke belangstelling Opbrengst collecte Verkeersongeval Retraite in de gevangenis De zwaluwen weer terug „ES WAR EINMAL EIN MUSIKUS" Operette in 3 akten van Rudolf Bernauer en E. Welisch, Musik van Leo Fall, door Fritz Hirsch Operette Stadsschouwburg VERKEERSEXAMEN Veelbelovend begin JUBILEUM C. J. v. d. BROEK Een zeer geslaagde feestavond Kostbare branden In vuur en vlam JUBILEUM Vijfentwintig jaar huishoudster BINNENLANDSCHE KERKE LIJKE LEENINGEN St. Josephkerk, Velsen-Noord Instituut Baltussen Kindervoeding Orgelbespeling Concours-succes AGENDA Bioscopen S Mei Bioscopen Huldiging Job Heijnen Het jubileum van Fokker BURGERLIJKE STAND Tragisch sterfgeval Tafeltennis RIJKS VISCH AF SLAG Oe St. Josephs Gezellen Vereeniging Haar lem I bestaat vijf en twintig jaar en dit heug lijke feit is op bijzondere wijze, zoowel kerkelijk als wereldlijk herdacht. De reeks begon reeds op Woensdag 22 April met een triduum in de kapel van het Zieken huis St. Joannes de Deo, geleid door rector van Zon. Zondag 26 April werd deze oefening besloten rnet een Alg. H. Communie tot inten tie van de donateurs en donatrices, een feest- ontbfjt in het Gezellenhuis aan de Jansstraat en een pittig woord van den leider. In de mid daguren sprongen de gezellen op de fiets en maakten een tourtje door de bloeiende bollen velden. Zondag 3 Mei was de eigenlijke feestdag. Praeses A. van der Hoeven droeg in de kerk van de H.H. Elisabeth en Barbara om half elf een plechtige Hoogmis op uit dankbaarheid. Hij werd daarbij geassisteerd door den eerw. heer H Roosen van het Theologicum te War mond, oud-senior der gezellen, als diaken en kapelaan A. van Houten als sub-diaken. Cere- moniarius was kapelaan E. Determeyer van de kathedraal. De lagere assistenties werden ver richt door de Paladijnen van de gezellen. De eigen Scola Cantorum verzorgde de wisselzan gen, terwijl allen de vaste gezangen uit de Mis- sa de Angelis zongen. Praeses v. d. Hoeven sprak onder de H. Mis een kort woord tot zijn jongens. In het Gezellenhuis recipieerde des middags om half vier het jubileerende bestuur en het spreekt vanzelf, dat vooral de oud-gezellen niet op het appèl ontbraken. Maar ook verschillende kerkelijke en wereldlijke autoriteiten maakten hun opwachting. Wij merkten o.a. op: den Cen traal Praeses. rector J. Mol uit Den Haag, den heer W. J. B. v. Liemt, wethouder van Haar lem, pater Th. Smit Ó.P.M. namens het St. Franciscus Liefdewerk, de besturen van de af- deelingen in het district, afgevaardigden van' de cnderafdeelingen, en de heer v. Brussel, di recteur van de Teekenschool, deputaties van de K.J.M.V. en de Graal, etc. De zaal was op eenvoudige maar zeer smaak volle wijze versierd met tapijten, palmen, schil den en vlaggen. De schilden stelden voor Gods dienstzin, Eensgezindheid, Arbeidzaamheid, Vroolijkheid en het bekende embleem der Kol- pingsvereenigingen. Om acht uur des avonds begon in de Gszel- lenzaal het groote feest voor genoodigden, do nateurs, donatrices en Gezellen, eventueel met hun verloofden. Velen van degenen, die ter re ceptie waren, zagen wij ook thans weer. Boven dien hadden aan de uitnoodiging gehoor ge geven de hoogeerw. heer deken H. J. C. Son daal, pastoer v. Dijk, de kapelaans Poppen en Stadegaardt, de Seniors uit het district, kap. Determeyer, districts-secretaris, wethouder v. Liemt, ons raadslid Klein Schiphorst, secretaris en notaris Roozen, penningmeester van den raad van bestuur waren met echtgenooten aan wezig. De autoriteiten werden met muziek door de Kolpings Lijfwacht Amsterdam I binnen geleid. Daarna zongen allen het Kolpingslied. De praeses, kapelaan v. d. Hoeven, sprak een welkomstwoord en gewaagde van dankbaarheid jegens God en allen, die God als instrumenten gebruikte, om de vereeniging wel te doen. Spr. bracht dank aan de presidenten, die zich in de afgeloopen 25 jaar van hun Kolpingstaak kwe ten, ook aan den heer J. P. Maas, die geduren de 24 jaar lid van den Raad van Bestuur was. Zij allen konden niet aanwezig zijn. De heer Maas heeft een dezer dagen wegens hoogen leeftijd ontslag gevraagd en de praeses heeft hem Zondagmiddag met het jubileum, ook zijn feest, gelukgewenscht. Bij die gelegen heid werd den heer Maas het eere-Iiómaat- schap van den Raad van Bestuur aangeboden. Ben speciaal welkomstwoord richtte spr. tot den deken. Moge, zoo besloot de praeses zijn korte toe spraak, ons werk gezegend worden onder voor spraak van St. Jozef en in den geest van den grooten Adolf Kolping. De Harmonie „Utile Dulci" speelde voor het tooneelspel een vijftal nummers: IJseimeer- marsch, Een avant. Légende interrompue, Ouverture de Concert en den marsch Groot Rotterdam. Zij stond onder leiding van den waarnemenden dirigent, den heer v. d. Burgt. Dan was het woord aan deken Sondaal. Op dezen dag, aldus spr., gaan onze gedachten uit naar degenen, die in de 25 jaar de vereeniging groot hebben gemaakt. Maar de deken wilde zich toch speciaal richten tot de gezellen van vandaag, die in zulk een moeilijken en zwa- ren tijd leven. Gelukkig zijn de Gezellen, om dat ze nog geloof hebben, omdat ze trouw zijn aan Kolping. Jongens, riep spr uit, verlaat je vereeniging niet, je hebt ze meer dan ooit noo- dig! De socialisten hebben hun vereeniging voor de jongeren, de jeugdgroep van de communis ten telt in Haarlem 200 ledenis net dan niet duidelijk, dat er gevaren dreigen vodr Gods rijk? Opstandigheid wordt er gepredikt, de zoete toon der verleiding wordt al driester en dries ter. De Gezellen hebben de zielen van hun mede-broeders te redden, zij kunnen den arbeid van de priesters op dit gebied zoo heerlijk aan vullen en vergemakkelijken. Daarom verdient de St. Joseph-Gezellenver- eeniging zoozeer den steun van Katholiek Haarlem. Kleine giften worden maar gevraagd. De deken vroeg zich af of er niet een zekere verplichting rust op de Haarlemmers om steun te verleenen, omdat de zielen gered moeten worden van de jongemannen, die straks de maatschappij zullen vormen. Blijft een kern vormen in Gods Kerk, die nooit vergaan zal! Blijft rein in het geloof, rein in de deugd! voegde spr. er voor de jongeren bij. Een speciaal dankwoord sprak de deken tenslotte tot praeses v. d. Hoeven, die nu 4 jaar zijn vurigen ijver voor de Gezellen geeft en aan de leden van den raad van bestuur, die naast hun drukke werkzaamheden steeds nog tijd voor de jongens vinden, omdat ze van de .ugd houden en de jeugd willen bewaren. De Centraal Praeses, rector J. Mol, bood ver volgens zijn gelukwenschen aan namens het Centraal Verband. Haarlem I werkt hard mee aan het doel van dit Verband, waaruit volgt, dat de Kolpingsgeest vaardig is geworden over de leden. Er bestaat hier een goede verstand houding tusschen geestelijken leider en de le den. Voor velen is de Gezellenvereeniging in de afgeloopen 25 jaar een tweede tehuis ge weest, een zegen en een steun. Spr. roemde het werk van kapelaan v. d. Hoeven en wenschte hem en zijn jongens nog vele jaren zegenrijk werken in Haarlem. De Rederijkerskamer „St. Genesius" voerde daarna op „Vlammende Vleugels", spel uit het vliegersleven in vier bedrijven. Vlaggenlied en een dankwoord van den prae ses besloten de schitterend geslaagde feeste lijkheden bij dit zilveren jubileum. Naar wij vernemen zal het gemeentebestuur in samenwerking met het departement van on derwijs, Kunsten en Wetenschappen een onder zoek instellen naar uit te voeren restauratie van de Vleeschhal op de Groote Markt. Voor den Oostelijken gevel is thans reeds een steiger ge plaatst. De bedoeling is voorloopig te onderzoeken waarin de restauratie zal moeten bestaan om doeltreffend en afdoende te zijn. Een rapport zal t.z.t. worden uitgebracht. niet onaardig geacteerd, al bleef het vanzelf sprekend een kinderlijk imiteeren. De liedjes klonken op een enkele uitzonde ring na zuiver, waren goed verstaanbaar en werden menigmaal met gevoel voorgedragen, (o.a. duet-prins en prinses). De costuums dateerden werkelijk uit den pruikentijden of enkele tooneelbenoodigdheden, zooals de wieg op rolletjes, die ook ded'en, kun nen we niet met zekerheid bepalen. De begeleiding was in handen van Albert de Klerk, die blijk gaf van groot aanpassings vermogen. Tusschen deze twee kinderopera's droegen een aantal leerlingen van mej. Bonarius een twintigtal kleine priano- en zangstukjes met wisselend succes voor. Na een zangspel is ge woonlijk de volle aandacht niet meer aanwezig voor zulke verrichtingen. Ook meerdere kleine spelers waren niet volkomen op hun qui-vive. Het best gingen voor piano: Sonatine van Sieberg, „Auf dem Karusell" en „Wiegenlied" van Parlow, voor zang: „Maria auf dem Berge" volkslied, „Zwiegesang" en „Eine kleine Geige" van Reinecke. Daar sprak muzikaliteit uit en werd de techniek beheerscht. Aan het slot van dezen welgeslaagden middag een huldiging van mej. Bonarius, waarmede alle aanwezigen van harte instemden. O. K. En dan durft men nog te beweren, dat Holland geen operaland is. Deze verzuchting slaakt men onwillekeurig, wanneer men de jongste leerlingenuitvoering van Anny Bona rius heeft bijgewoond. Daar werden opgevoerd „Prinses Zwanendons en de Sneeuwmannetje" en „Repelsteeltje". Dit geschiedde doorgaans met een vrijmoedigheid en een vaardigheid, die men dikwijls bij oudere spelers mist. Het ging menigmaal zoo echt, dat de bijna geheel bezette zaal vangroot tot klein medeleefde, bij een dramatische scène in spanning ver keerde of bij de gebruikelijke gemoedelijke ont knooping hartelijk schaterlachte. Het tooneelspelen en zingen zit dus blijkbaar bij de jeugd in het bloed! En als men nu maar de jeugd overal in de gelegenheid stelt, zich in dit genre te oefenen, dan zal binnen enkele tientallen jaren Holland een achterstand heb ben ingehaald. Van de twee opgevoerde werken voldeed „Prinses Zwanendons" het meest, omdat het gegeven binnen het bereik van het uitbeel- dingsvermogen der kinderen ligt. Een prinsesje met sneeuwmannetjes, Klaas Vaak met kinde ren, die niet willen slapen, daarbij eenvoudige, maar toch alleraardigste liedjes, dansjes, spel letjes (sneeuwpop maken van de stoutste), enz. De tekortkomingen waren niet talrijk. De prinses had een fraaiere zangstem kunnen hebben, het changeeren diende bij open doek in donker te geschieden en het ware beter geweest het daglicht langzaam te laten door breken gedurende het ontwaken. De costuums, vermoedelijk zelf vervaardigd, voldeden uitstekend. Het andere stuk speelde in den pruikentijd. Hier een koningin, een prins, hofdames en heeren, een huwelijk, nogwel een mésalliance (later zat de schoonvader van den prins in zijn molenaarspakje bij de wieg in het konink lijk paleis, doch zoo iets maakt de handeling juist interessant), gelukkig ook kaboutertjes met een koningkabouter, die de felste drama tiek in het stuk brengt, door als loon een prin senkind op te eischen (wat een ontzetting en een schrik bracht dat bij de hofhouding te weeg De scènes met de kabouters verliepen zoo vlot en leuk mogelijk. Die met de leden der hof houding soms iets minder. Maar het is voor kin deren, zij het dan grootere moeilijk, om der gelijke rollen met de vereischte statigheid en charme te vervullen. Bij het opgaan van het doek geleek het wel een Traviata in het klein en wanneer er menig moment slaagde, wat dit te danken aan de goede bezetting der hoofd rollen. Er werd goed gezongen (de koningin had alleen een spreekrol, maar ze sprak dan ook duidelijk en met goede dictie) en veelal f Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer G. van Waard in dienst trad op het Haarlem- sche Consultatiebureau van de t.b.c.-bestrijding. Na het overlijden van den heer Limperg werd de heer van Waard administrateur der Haar- lemsche vereeniging. In deze kwaliteit vooral heeft hij zich in den loop der jaren in Haarlem vele vrienden verworven. Hedenmidadg zou de jubilaris in hotel Lion d'Or recipieeren. Doch reeds in den morgen wa ren er tal van gelukwenschen binnengekomen, een groot aantal bloemstukken, brieven en te legrammen van kennissen en patiënten, die dit jubileum van den sympathieken en ijverigen werker graag tot een feestdag hebben gemaakt. Prof. B. Molkenboer O. P. hield gisteren in de kathedrale kerk St. Bavo een liefdadigheids- predikatie ten bate van het Parochiaal Armbe stuur. De collecte, hierna gehouden, bracht 854 op. Zondagvoormiddag te omstreeks 9.50 uur had op den Heerenweg te Heemstede een auto ongeval plaats, dat zich als volgt heeft toege dragen. Mej, J. P. C. E., wonende te 'sGraven- hage, reed als bestuurster van een auto op den Heerenweg, richting BennebroekHaarlem, met groote snelheid. In de bocht van den weg tusschen Zandvoort- schelaan en Laan van Rozenburg begon de auto te slingeren en was de bestuurster het stuur blijkbaar niet meer meester. De wagen kantelde ongeveer 80 meter verder om en kwam ter linkerzijde van den weg te liggen en werd ernstig beschadigd. De vier inzittenden kwamen met den schrik vrij. In de Haarlemsehe gevangenis is van 28 April3 Mei een retraite gehouden, welke, ook door de lofwaardige medewerking van de direc tie, uitstekend .geslaagd is en den katholieken gevangenen, die daarin in meerendeel hebben deelgenomen, een geestelijke verfrissching heeft gegeven en hun de groote waarde van geloof en zeden weer eens duidelijker voor oogen heeft gesteld. De retraite werd gehouden door pater Frumentius O. M. Cap. uit XJmuiden, die Woensdag een H. Mis met predicatie opdroeg, Donderdagmiddag een predicatie met Rozen hoedje hield en Zondag een Hoogmis met pre dicatie opdroeg. Des middags van dienzelfden dag celebreerde pastoor F. C. v. Beukering met assistentie van pater Frumentius en kapelaan W, Westerhoven een plechtig sluitingslof. Pa ter Frumentius hield de slotpredicatie. De Schola Cantorum van de St. Josephkerk zong de liturgische gezangen. De kapel was fraai versierd met bloemen, dank zij de hulp van goede gevers. Vertegenwoordigers van de R. K. Reclasseeringsvereeniging waren bij de Zon dagsoefeningen aanwezig. Retraiten als deze zijn dan ook een reclasseeringswerk bij uitstek! Naar men ons mededeelt hebben zich op de snelgoederenloods van de Ned, Spoorwegen (Station) evenals vorige jaren weer eenige zwaluwen genesteld. Het laatste bedrijf maakte veel goed om niet te zeggen alles. Want al willen we niet direct beweren, dat een operette louter en alleen tem po moet zijn, een zeker tempo is noodzakelijk voor de genoeglijkheid en tevredenheid van het pubhek, dat geacht wordt zich er mee te amuseeren. En wat dien Musikus betreft het is dat de melodie populair is, maar anders was het toch heusch niet de moeite waard op hens een operette van een dusdanige lengte te com- poneeren. Nee, de beste van Fritz Hirsch' ope rettes is deze zeker niet en ware er niet het zeer geslaagde derde bedrijf, we zouden niet van een 50 pCt. geslaagd amusement kun nen spreken. Het verhaal gaat over een prinses die op haar muziekleeraar verliefd wordt en dan ter- wille van de dollars met een onaangenaam rijk vorstenkind moet trouwen, wiens eenige wensch het is, eens een land te mogen regeeren. Het vorstenkind houdt echter niet van de prinses, maar van haar kamerdienares, welk meisje de jeugdvdiendin der prinses is. De moeielijkheid wordt opgelost door uit te laten komen, dat de beide kinderen, welke tegelijk geboren waren, bij den doop werden verwis seld. Dit gelukkige einde verzoent velen weer met de trage ontwikkeling van het geval, waarbij eenige zeer geslaagde Fall-melodieën een welkome afleiding geven. Ook Fritz Hirsch fieeft weer een privé-liedje. waarin hij thans het probleem van: Was soli der Jungel weider? behandelt. Hij geeft me- nigen goeden raad aan ouders, die met deze moeielijkheid sukkelen. Of zijn adviezen echter ook waarde hebben betwijfelen we sterk. In ieder geval was het in hooge mate koddig' en een der hoogtepunten van het succes. Dat neemt niet weg dat Martha Wagner een lieftallige ledding-lady was, Otka Aurich een in zijn soort zeer goed gespeelde vorst, Paul Harden de sympathieke musicus, en waardige drager van den titel der operette, Liesl Frank een tamelijk charmant kamerkatje met spraak gebrek, Walter Triebei nu eens geen caféhou der, maar een goedmoedige regent van Thes- salië en Erman Silten een plechtige mi nister-president. Dit was zoo ongeveer het be scheiden troepje dat dezen musikus (die niet in een café, maar in een Paleis speelde) assisteerde. Met koor en décors werd verder aardig go- werkt, terwijl de zang vaak te loven viel, even als de dansjes en de aankleeding, grime en monteering. Maar dit zijn eigenlijk allemaal bekende feiten van de Fritz Hirsch operettes, waarvan het memoreeren eigenlijk overbodig is. Het zijn mede de voornaamste oorzaken van het groote succes, waarvan het publiek ook thans weer, èn door zijn royale opkomst èn door zijn langdurig applaus blijk gaf. V-t. 'Na het schriftelijke examen, dat verleden week op alle Haarlemsehe scholen werd afge nomen, is hedenmorgen een begin gemaakt niet hef houden van het practische verkeers- examen. Verdeeld over de zestig scholen, die Haarlem rijk is, zal het ve'rkeersexamen onge veer veertien dagen duren. Evenals verleden jaar heeft men verschillende punten in de stad opgezocht, die een rijke variatie van min of meer geraffineerde hoeken en kruispunten vertoonen. Het eerste examen, dat hedenmorgen om half 9 op het Rozenhagenplein aanving, werd met eenige plechtigheid ingeluid. De inspec teur van het L. O. in de inspectie Haarlem, de heer H. v. d. We ij er, hield een korte toespraak terwijl de Commissaris van Politie, de heer F H. Tenckink, het gebeuren door zijn tegen woordigheid. luister bij zette. Het voornaamste en meest verblijdende ver schil, dat dit examen van dat van het vorig jaar onderscheidt, is wel het fe.it, dat er dezen keer niet minder dan 1725 candidaten- aan deel zullen nemen. Het vorig jaar waren er .slechts"' ruim 1100. Een ander verschil is de wijze, waar op bij dit examen de verschillende onderdeelen van het examen voor eiken candidaat afzon derlijk gekwalificeerd worden. Ook het vorig jaar geschiedde dit reeds, maar toen werd slechts het eindresultaat genoteerd, zonder dat men kon nagaan, welke overtredingen er precies door iederen candidaat waren begaan. Door het vergelijken van de staten, die bij deze ge- De Haarlemsehe brandweer is niet alleen zeer bekwaam in het blusschen van branden, maar ook in het feestvieren. De feestavond heeft al onze verwachtingen verre overtroffen, aldus de Amsterdamsche brandweercommandant, de heer Gordijn, in zijn huldigingsspeech op den feest avond van de Haarlemsehe Brandweer, Zater dagavond in het H.K.B.-gebouw ter gelegen heid van het veertig-jarig brandweerjubileum van commandant C. J. v. d. Broek gehouden. En wel iedereen van de zeer talrijke aanwezigen zal dezen lof ten volle beaamd hebben! Het brandweerfestijn mag ongetwijfeld tot een van de best geslaagde feesten, ooit in onze stad gegeven, gerekend worden, ook al begon het geruimen tijd te laat, doordat er brand uit brak (bü een tandarts aan den Zijlweg; en de brandweermannen dus eerst wel wat anders te doen hadden dan feestvieren! Het vuur, dat de brandblusschers toch al bij nacht en ontij op hunp ost roept, gunt hun blijkbaar zelfs geen jubileumfeest, want 't trad nu ten tweeden male (den vorigen keer tijdens het huldigingsdiner) als spelbreker op. Ook nu moest het echter voor de overmacht wijken, maar 't verlate begin heeft de feestvreugde niet kunnen bederven. Die is den geheelen avond in overvloed aanwezig geweest! De zaal was weer fraai en alleraardigst met brandweerattributen en humoristische schilde rijen, vervaardigd door den heer Gussenhoven en betrekking hebbend op allerlei brandweertypen en -voorvallen, versierd, en het programma, dat werd afgewerkt, was zeker wel het meest ge varieerde, dat men had kunnen samenstellen. Na den intocht van den jubilaris, het welkomst woord van den voorzitter van de feestcommissie, den heer H. Daudey, die in het bijzonder burge meester C. Maarschalk van Egmond en Rinne- gom en de wethouders A. G. Boes en W. Roo- denburg verwelkomde, en het gezamenlijk ge zongen „Wilhelmus", hield de onder-comman dant-secretaris G. Spaan, een korte, interes sante causerie, waarin hij o.a. memoreerde dat de Haarlemsehe Brandweer op 14 October 1813 werd opgericht. De officieren waren toen wel vrijwilligers, doch de manschappen niet. Die hadden trouwens een hondenbaantje, want iederen nacht moesten een sergeant en 14 man de wacht op het stadhuis betrekken en de ronde doen door alle straten, sloopen en stegen. Deze wacht werd dan ook zelfs wel als straf opgelegd. Zeven jaar later werd de brandweer meer „vrij willig", doch eerst 40 jaar later zou zij geheel vrijwillig worden. Wel kregen de manschappen toen een kleine vergoeding voor de uren waarin gebluscht werd, maar er was zenooveel personeel, dat de brandweer toch zeer kostbaar was. Zoo kostte een brand op 4 Juli 1884 niet minder dan f 1490,87 aan blusschingswerkIn 1853 waren er maar even 579 bezoldigde manschappen. Haar lem heeft nu vijf maal zooveel inwoners als toen en zou dus, naar verhouding, ook 2900 brandwachts moeten hebben! Er zijn er echter nog geen 100, en U, burgemeester, aldus spr., zult dus wel overtuigd zijn, dat dit een groote bezuiniging is! (Gelach en applaus.) Daartegenover vermeldde spr. dat de volle dige uitrusting van een pijpleiding in 1353 slechts f 5.25 kostte. Nu zou men daarvoor zelfs geen helm kunnen koopen! Vroeger was de verhouding tusschen brandweer en de andere gemeentediensten allesbehalve goed, terwijl die thans niets te wenschen overlaat (applaus). In 1868 werd de vrijwilligerscompagnie gesticht: een nieuwe spuit, bemand met niet-bezoldigd personeel, doch eerst commandant v. d. Steur stichtte definitief de geheel vrijwillige brand weer. Commandant v. d. Broek zorgde tenslotte bij zijn optreden in 1922 voor de modemiseering van het materiaal. Met de beste wenschen ten opzichte van den jubilaris besloot spr. zijn vlotte speech. De aanwezigen kregen vervolgens schoo- nen zang te genieten van de dames Dien Stap Daudey en Corry Bijster met pianobegeleiding van Emmy v. Eden en opgewekte vioolmuziek van mej. G. Spaan met pianobegeleiding van mevr. L. Vernoutv. d. Berg, waarna „Alarm", een film van en voor Haarlems Vrijwillige Brandweer voor het eerst in het openhaar werd vertoond. Deze film, waaraan medegewerkt hebben H. de Lugt Jr. (draaiboek en fotografie), Jan van Dommelen (regie) en W. H. Nagel (filmfoto's), munt uit door een prachtige beeld scherpte en goede vlakverdeeling en geeft weer een en ander uit de dagelijksche practijk van de brandweer en in het bijzonder het jubileums- feest van den heer v. d. Broek, terwijl daarbus- schen door een ietwat would-be aardig ver haaltje van een muslukte verfilming van de brandweer door de „Dallesfilmmij" is gevloch ten. Dat de film een inslaand succes had, vooral als telkens bekende gezichten op het witte doek verschenen, behoeft wel geen betoog! De „stomme" rolprent werd aan de piano geestig geïllustreerd door den heer Jacq. Timmerman, terwijl Jan v. Dommelen expliceerde. Dan voerden eenige Haarlemsehe brandweer leden met medewerking van enkele lieftallige meisjes, met bravour, een nimmer uitgebluscht vuur,met ongedwongenheid en een filmische vlotheid de korte, maar buitengewoon amusante en goedgeschreven gelegenheidsrevue van Henk Bakker: „In vuur en vlam" op, onder leiding van den auteur en met zeer fraaie décors van George Gussenhoven. Het zij erkend dat de heer Bakker een gemakkelijk onderwerp uit te wer ken had, dat hij dan ook dankbaar heeft uit gebuit. Nu eens haalde hij historische herinneringen op aan de brandweer van 1600, dan weer gaf hij aan bekende Haarlemsehe typen, als Kenau, Lautje en Frans Hals (die een compleet levend schilderij vervaardigde) het woord, om vervol gens den liefdebrand te ironiseeren, of de ge woonte na den brand even nog na te blusschen met bier. Hij grapte over de bekende Tesla Ursulastraat-vergissing op moderne wijze, n.l. in een radioreportage van meneer van Puffelen, die het brandje als een voetbalwedstrijd ver sloeg, herdacht den Brandweerknol Jetje, roem rijker nagedachtenis, liet den God van het wa ter, Nep (een uitstekende Buziau-imitatie) de brandstichtingswoede belachelijk maken, zet te Jacob Hamei's microfoondebutantjes in het zonnetje om tenslotte het geheel, aaneengeregen met „vuur en vlam"-materiaal en opgefrischt met aardige liedjes op populaire wijsjes, op te voeren tot een climax, die tevens het slot was: een grootsche bloemenhulde voor den jubilaris. Of eigenlijk was de revue één doorloopende, prachtige hulde (ook door costuums en ballet) aan dezen commandant! Nadat na afloop van de revue, welke met stijgend vermaak door de aanwezigen werd ge volgd, de gebruikelijke complimenten en dank woorden, vergezeld van geschenken, royaal wa ren rondgedeeld, bleven allen nog tot laat in den nacht bijeen in een uiterst genoeglijke stemming, waaraan de band „The Harlem Kings" een groot deel heeft bijgedragen, K. Broeder Stephanus, overste van het Zieken huis „St. Joannes de Deo" te Haarlem vierde Zaterdag onder groote belangstelling zijn gouden kloosterfeest en mocht daarbij ook een koninklijke onderscheiding ontvangen legenheid van de praestaties der Haarlemsehe schooljeugd zullen worden opgemaakt, zal men vrij gemakkelijk vast kunnen stellen, welke voornamelijk de zwakke punten zijn, op welk terrein de meeste overtredingen werden gecon stateerd. Deze maatregel zal het verkeersonder- wijs ongetwijfeld ten goede komen. Voor korten tijd kan men in stille straten van rustige buitenwijken wederom de sensatie beleven van plotseling een verkeersagent te ontmoeten of overigens overbodige teekens en borden te ontwaren, die de rustige buurt, hoofd zakelijk het domein van melkboer of groenten- venter, hebben herschapen in een gecompliceerd stadscentrum. Er zal wel geen Haarlemmer zijn, die dit kleine ongemak niet graag verduurt voor het immers goede doel: de verkeersoplei ding van de jeugd, die speciaal in Haarlem op dit punt een goeden naam heeft te verliezen. Het was Zondag 25 jaar geleden, dat mej. G. P. de Zwart als huishoudster in betrekking- kwam bij de familie Thijsse, Wagenweg il. Dit niet veel voorkomend feit is dan ook op buiten gewoon hartelijke wijze gevierd. Nadat des morgens de dag op echt katholieke wijze was ingezet met een tot intentie van de feestvie rende opgedragen H. Mis, werd een rijk voor zien feestprogramma afgewerkt. De belang stelling, die mej. De Zwart van tal van zijden mocht ontvangen was overweldigend en de hartelijkheid, die daarbij betoond werd, zoo mogelijk, nog grooter. Van mevr. Thijsse ont ving zij eenr enveloppe met schitterenden in houd en voorts was het aantal geschenken zoo groot, dat de jubilaresse daar wel van onder den indruk moét zijn gekomen. Door het groot getal bloemstukken geleek het huis een bloe mentuin. Van de receptie des middags werd veel ge bruik gemaakt. De groote waardeering, die uit dit alles sprak, moet voor mej. De Zwart wel de kostbaarste ervaring' van dezen dag zijn ge weest. Het kerkbestuur van de Parochie van den H. Jozef te Velsen-Noord heeft zich in een cir culaire gewend tot obligatiehouders met het verzoek te bewilligen in een rentevergoeding van 4 pCt. De rentelast zal hierdoor in totaal f 11.022.55 bedragen, welk bedrag uit de ge wone inkomsten nagenoeg gewaarborgd is. Verder wordt voorgesteld, dat ieder jaar, te beginnen in 1937 voor aflossing bestemd zullen worden het eventueele voordeelige saldo op den gewonen dienst na aftrek van de rentebetaling, alsmede alle buitengewone baten, schenkingen, extra giften en de geheele subsidie uit het fonds voor arme kerken. Zaterdag heeft het Instituut Baltussen, Jans- weg 42, Haarlem, een drukbezochte receptie gehouden, ter gelegenheid van de opening. Directrice van het Instituut is mej. Bea Baltussen, gedipl. leerares machineschrijven, stenografie „Groote", Nederlandsch en mo derne talen; leeraar Duitsch M.03, is de heer S. K. W. Bakker; leeraar Fransch M.O., de heer Dr. Frangois Louis en leerares Engelseh M.O.B. Miss Ruby Ricardo, allen beëedigde translateurf). (Herplaatsing wegens misstelling.) De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat 982 porties, Overtonstraat 993 porties, Byzantiumstraat 584 porties, Eemstraat 832 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L.O. 115 porties verstrekt. Het programma van de orgelbespeling in dë Groote of St. Bavokerk op Dinsdag 5 Mei 1936, 's avonds van kwart over 8 tot kwart over 9, door den heer George Robert, luidt: 1. Choralfuga und Vorspiel: „Warum betrübst du dich mein Herz" van Joh. Pachelbel. 2. Toccata, Adagio et Fuga C gr. t. van J. S. Bach. 3. Ciaconna van S. de Lange. 4. Improvisation van S. Karg-Elert. 5. a. Rêverie en b. Mélodie van A. Guilmant. 6. a. Cantilène, b. Sérénade en c. Scherzando van G. Piemé. Het Mannenkoor „Electrisch Materiaal N.S.", directeur K. Zeilmaker, behaalde in de 3de afd van het zangconcours te Slikkerveer een eersten prijs met 331 punten. Tevens het hoogste aantal punten van den wedstrijddag en daarvoor den eereprjjs, een zilveren beker. Het dubbel-mannen-kwartet „Aurora", onder dezelfde leiding, behaalde in de Eere-afd'. een 2den prijs met 290 punten. Geböïiw „St. Bavo": Diploma's Uitreiking R.K. Handelsavondschool half 8; Cursus kleer makers 8 uur; Haarlems Zanggenot 8 uur; Federatie groenten- en fruithandelaren 8 uur; Best. Transportarbeiders 8 uur; R.K. Bevol kingsbureau 8 uur. stadsschouwburg: Nieuwe Haarl. Kunstkring „De Barbier van Sevilla", kwart over 8. li. K. Openbare Leeszaal: Tentoonstelling van boeken en werken op het gebied der muziek. Frans Halstheater: „Michaël Strogoff, de koerier van den Czaar", 2.30, 7 en 9.15 uur. Ke inbrand ttheater; Shirley Temple in „Krul- lekopje", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortlieater; „Het meisje uit de onderwe reld", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Squibs, het bloemenmeisje van Piccadilly", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": St. Caecilia 8 uur Rechtskundig bureau 8 uur Best. Overheids personeel 8 uur Trampersoneel 10 uur 's mor gens en 8 uur 's avonds Cursus R. K. Volks bond 8 uur R. K. Kruideniersvereeniging half 9 Best. Winterhulp 8 uur Best. „Her wonnen Levenskracht" 8 uur Melkhandel „De Landbouw" half 9. Gem. Concertzaal: R. K. Oratoriumvereeni- ging, concert, 8 uur. Groote of St. Bavokerk; Orgelbespeling, kwart over 8kwart over 9. R. K. Openbare Leeszaal: Tentoonstelling boe ken en werken op het gebied van de muziek. Frans Hals-theater: „Michaël Strogoff, de koerier van den Czaar" (geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: Shirley Temple in „Krul- lekopje", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Het meisje uit de onderwe reld" 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-palace; „Squibs, het bloemenmeisje van Piccadilly", 2.30, 7 en 9.15 uur. In een der toonzalen van den heer J. A. Bos kamp te Overveen had Zondagmiddag een een voudige huldiging plaats van den schrijver humorist Job Heijnen. Hierbij waren tegen woordig eenige familieleden van den schrijver en een aantal vrienden en kunstbroeders, zij 't dan «fok op ander gebied. Dr. J. Bierens de Haan hield bij deze gele genheid een keurig gestelde rede over humor in 't algemeen en over den humor van Job Heijnen in 't bijzonder. Spreker stelde in 't licht, aan welke eischen gezonde humor moet voldoen en op welke wijze deze in Hejjnens werken nan 't licht treedt. Na afloop bood spr. namens alle aanwezigen den schrijver aller ge lukwenschen aan bij 't bereiken van diens 60- jarigen leeftijd op 18 April j.l. tevens de hoop uitsprekende, dat hij nog lang voor de Neder- landsche letterkunde moge gespaard blijven. Aan het gipsen busteportret van den schrij ver, vervaardigd door den Haarlemschen beeld houwer Theo van Reijn, was een krans gehan gen, vervaardigd van bloemen en planten uit den eigen tuin van een van 's schrijvers vrien den. (ijl De heer Heijnen bedankte, zooals een goed humorist betaamt, op humoristische wijze voor de hem gebrachte hulde en voor de vriendelijke woorden van Dr. Bierens de Haan. Hierna werden eenige ververschingen geser veerd en bleef men nog eenigen tijd onder ge noeglijken kout bijeen. In ons artikel over Fokker werd medegedeeld, dat deze op Koninginnedag van het jaar 1912 om den toren van de Groote Kerk vloog. Een onzer lezers maakte er ons opmerkzaam op, dat dit een vergissing is. Niet op Koninginnedag 1912 gebeurde dat, maar op 2 September van het jaar 1911, eenige maanden reeds nadat Fokker zijn brevet had gehaald. De feesten duurden dat jaar van 31 Augustus tot 4 September en werden gegeven op het feestterrein van Huis ter Spijt aan de Kleverlaan. Hij heeft op die dagen nog wel eerder gevlogen, maar niet ver van het terrein. Op 2 September vloog hij boven Haarlem. Het is dus dit jaar 1936, dat een huldiging ze ker op haar plaats zou zijn. Wij danken onzen abonné, den heer J. A. Heringa, zeer voor zijn opmerking, die, wij be amen het gaarne, in alle details juist is. Ondertrouwd; 4 Mei J. Moolenaars en A. Roukema. Geboren30 April z. van IJ. Beeksma-Kalma. 1 Mei, d. van G. H. M. Nienhuis- Theunissen. z. van A. E. Moerbeek-Prins. 3 Mei z. van J. Weij-v. Vliet. d. van A. C. Bank-v. Woensel. d. van N. v. Aar-Huis. z. van A. Wijte-v. Gerven. Overleden: 2 Mei J. Gruter, 75 j., L. Heeren straat. J. M. A. Kwant-Janz, 69 j., Deli- straat. B. P. L. Prins-Kastercum, 33 j., K. Margarethastraat. J. P. H. Onstenk, 68 j., v. Wickevoort Crommelinstraat. K. Sloot, 67 j., Orionweg. 3 Mei A. H. Spaltmann-Kern, 72 j„ Nassaulaan. H. Dubelaar, 82 j., Reitz- straat. M. Kistemaker 19 j„ Hagestraat. 4 Mei A. Smit-Blokker, 68 j., Kamperlaan. In de De Genestetlaan te Driehuis is Zaterdag middag een 70-jarige dame, mevrouw H. S. uit Bussum, die daar gelogeerd was, tengevolge van een hartverlamming overleden. Het stoffelijk overschot werd naar het St, Antoniuszieken- huis te Velsen overgebracht. De kampictenscompetitie van den A.T.T.B. had voor de derde klasseteams, wat de H. T. C. C. betreft het volgende resultaat: H. T. T. C. 2—H. T. T. C. 3 7—3 IJMÜXDEN, 4 Mei. Rilksvischafslag. Tarbot 0.801.02 per kg. Griet 10.00—24 per 50 kg. Tong 3865 cent per kg. Middel Schol 27.00, Zetschol 20.00—26, kleine Schol 2.70—20, Schar 2.00—5, Tongschar 13.00—24, per 50 kg. Rog 11.0016 per 20 stuks. Vleet 0.85—1.30 per stuk. Groote roode Poon 16.00, middel roode Poon 19.0020, kleine roode Poon 19.00, Pieterman en Poon 3.805.60, groote Schelvisch 12.0019, middel Schelvisch 15.00—22. kl. midd. Schelvisch 14.00—18 kleine Schelvisch 8.0014 per 50 kg. Kabeljauw 17.00—36 per 125 kg. Gullen 7.50-4 12.50 per 50 kg. Leng 0.501.10 per stuk. Heil bot 60-82 cent per kg. Wijting 2.206.20 per 50 kg. Koolvisch 0.151.30 per stuk. Makreel 2.20-» 7 per 50 kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2