Pater Damiaatt 'sgebeente met vorstelijken luister ontvangen feSÉ f Heel België brengt een eerbiedige hulde aan den held van Molokaï (1 De verkiezingen in Frankrijk Het proces tegen Mgr. Wolker Gisteren heeft Belgie op luisterrijke wijze het stoffelijk overschot van wijlen Pater Damiaan de Vensterden eerste n held van het Melaatschen-eiland Molokai, ingehaald en gehuldigd in aanwezigheid van Zijne Majesteit den Koning en van talrijke hooge staatsautoriteiten. Hedenmorgen werd Pater Damiaan 's gebeente te Leuven bijgezet in de kerk van zijn orde. GROOTSCHE VLAGGEN- HULDE BÉ L® CENTRAAL DE GRAAL TE BERLIJN Mariene Dietrich bezwijmt Eden beraadslaagt met Baldwin HOTEL MAANDAG 4 MEI 1936 De heele lands-regeering neemt officieel deel aan de groot- sche manifestatie door de straten van Ant werpen Triomfstoet door de straten van Antwerpen De triomfstoet In de kathedraal Het wonder van den H. Januarius Het Oostenrijksche Phoenix-schandaal 4, Het geboortehuis van Pater Damiaan te Tremelo in België, welk dorpje door dezen martelaar thans een groote beroemdheid heeft verkregen. Zooals de foto laat zien, is het huis geheel aan het klooster aangebouwd Onder groote belangstelling Zon dag het spel „Kreuzchor" opgevoerd Berlijns bisschop aanwezig Een belangrijke overwinning van het Volksfront moet worden vastgesteld Het aanklachtsmateriaal is zoo gering, dat een aanklacht nau welijks mogelijk was Advocaten vol ver trouwen In de woestijn van Yuma door hitte bevangen tijdens een filmopname De Britsche houding in den Volkenbondsraad nog niet bepaald De stakingsbeweging in Palestina De Arabische nationale raad besluit tot voortzetting Litausche organisaties in Polen ontbonden 7 Antwerpen, 3 Mei lederen keer als uit een of ander deel Van België een gewone of een extra-trein ls binnengeloopen, dringt zich weer een b'euwe drom menschen door de poorten Vah de machtig monumentale middensta tie naar buiten om de Keizerlei op te trek- keh, waar de Antwerpenaren op de café- ^rrassen achter hun hooge café-filtre- £lazen hun Zondagmorgenrust genieten. Menschen van buiten, met koffertjes en fokjes en onderpastoors met lange dicht geknoopte jas en platten, breedgeranden bolhoed loopen er tusschen door aan het boofd van groepjes kajotters. Op iederen kraag plekt het verguld insigne met ae beeltenis van Pater Damiaan, den lijdens- offerheid van België, die met konink- jke eer vandaag wordt ingehaald in zijn Vaderland meer dan vijftig jaar na zijn bood op het eiland der Melaatschen. Alles trekt in de richting van de Schelde. In binnenstad is de drukte niet om door te °iïien. In optocht marcheeren meisjes van de Jeugdbeweging in sierlijke uniformen langs de j^hschenhaag die tusschen de kathedraal en kaden opzij van den weg wordt gehouden o°r militairen in hun groot uniform, met tres- 0 op hun borst en het geweer op den rug. hij den ingang van den landingssteiger rijden v^o's af en aan. Loopers zijn uitgelegd van het ^ek naar de overkappingen vlak langs den wal, aar de tribunes voor de autoriteiten zijn op- !®slagen tegenover het water. Heel officieel f^lgië is hier vertegenwoordigd. Hooge militai- eh loopen in hun uniformen, rijk bezaaid met bclerscheiclingen en eereteekenen op en neer. he ridders van het Heilig Graf, gehuld in Witte j^ntels, met hun aalmoezenier, eveneens ge- ®ei in het wit, aan het hoofd, nemen een vleugels van de tribune in. he zon glinstert over de Schelde. In de verte b§gen kleine booten en aan den overkant ste ken fabrieksschoorsteenen hoog in ijlenblauwen kevel omhoog. Aan den anderen kant nadert het ranke zilver-grijze oefenschip „Mercator". Hoog steken zijn masten de lucht in. De zeilen zijn opgerold langs den spriet, die als een fraaie lange punt voor den boeg uitsteekt. °P het dek staat de bemanning in het ge lid naar den wal gekeerd. Pavoiseeringen l°open door het strak-ingewikkelde, spits baar de mastpunten toeloopende touwwerk been. De ingang van de kajuit is afgedekt biet een Amerikaansehe vlag. Pater Da- bdaan is in de Antwerpsche haven aange komen. Nog even gaat het schip de over kapping voorbij, om kort daarna vlak langs ben wal te worden gesleept. Matrozen staan blaar, grijpen de trossen en leggen het vast. hc masten steken boven de kap van den steiger uit. Loopplanken met rood fluweel draperie omkleed worden naar het schip bitgelegd. Op de rivier aan den overkant kruisen schepen. ïhtusschen arriveert op 't kade-emplacement ;^b speciale trein uit Brussel, waarmee een groot abtal regeeringspersonen arriveert. In een lan- j6 rij, waar geen eind aan schijnt te komen, Y°Pen zij langs de tribunes naar hun plaatsen, s ?°roP het corps diplomatique met den Pau- jv^ken nuntius Mgr. Micara aan het hoofd. h de reowring en de voorzitters van Kamer Staatsministers, verschillende gou- b de regeering en de b Senaat, de Staatsmini frieurs en talrijke leden van het Parlement, lange, lange stoet steken en hooge hoeden. Militairen stellen zich op langs de kade. De bel speelt. Ev«n later komt de geestelijkheid. Ook in onafzienbaren stoet. Alle orden en congre- ïiclt1 ch ziin vertegenwoordigd. De Broeders der (fr'iteijjke scholen gaan voorop. De ordege- g. 'Aen van Pater Damiaan, de Picpussen, zoo- taj 111611 ze bier noemt, schrijden in grooten ge- mee en stellen zich op vlak langs het li bip. Dit zijn de mannen, die denzelfden geeste- 3eh vader erkennen, dezelfde idealen koeste- jj b als de held, die hier wordf ingehaald. De t6r°chiegeestelijkheid in soutane volgt hen. Ach- jlf;. ben wordt het kruis gedragen omstuwd door v 1 Paars van talrijke prelaten. De kanunniken p.11 a'de bisdommen zijn hier bijeen. De gemij- sch abten van de trappisten volgen. De bis- Ij °PPen van België tenslotte omringen den bin aal z.Em. Mgr. van Roey, die zich on der eerbiedige stilte naar de hoofdtribune be geeft. Nauwelijks heeft hij zijn plaats bereikt of een gerucht gaat door alle aanwezigen van mond tot mond: de Koning. De ceremonie meester holt naar den ingang: even later klinkt uit de verte een gejuich, dat naderbij komt: leve de Koning! vive le roi! en de jonge, sympathieke vorst verschijnt aan den ingang; eenvoudig in militair tenue. Hij groet, rustig voor zich uitziende met een teeren, zachten glans in zijn oogen. Hij neemt de eereplaats in op den troon. Hier heet het Belgische volk, de Belgische Staat in zijn hoogste waar- digheidsbekleeders vertegenwoordigd, zijn grooten landgenoot en Burger wel kom op den bodem, dien hij meer dan zeventig jaar geleden verliet. Onmiddellijk nadat de Koning op den troon heeft plaats genomen, dragen de cadetten van het oefen schip - onder de gedempte tonen van het Belgische volkslied, lang zaam de eenvoudige kist aan den wal, waar hij opgebaard werd vlak voor den troon. De Koning groet, staande. Allen verheffen zich van hun zetels. Dof rollen saluutschoten over de Schel de, en een schorre bootsirene. Aan grijpend moment. Z.Eminentie Kardinaal van Roey zegende ver volgens het lijk. De commandeerende officieren van de „Mercator" salueeren voor den Koning. En dan treedt de minister-president Paul van Zeeland naar voren voor de microphoon tot het uitspreken van de eerste officieele begroe tingsrede. Hier wordt, aldus Minister van Zeeland, het stoffelijk overschot van een der zuiverste hel den der menschheid, wiens daden millioenen de keel hebben dichtgesnoerd van ontroering terug gebracht op vaderlandschen bodem. Velen heeft deze opgewekt Niet alleen de melaatschen, die hij zelf in Molokai verzorgde, maar ook tal van anderen, die troost vonden in zijn vrijwillig leed. Hoevelen werden geïnspireerd tot hel denmoed en opgebeurd als zij een blik wierpen op het edel metaal van dit leven. De minister-president verklaarde, dat het hem als hoofd der regeering een eer was als eerste Pater Damiaan's gebeente in België te mogen verwelkomen. Na deze korte toespraak treedt de Koning weer van den troon af, drukt Kardinaal van Roey en den Pauselijken internuntius de hand, brengt nog eens zijn groet aan den opgebaar- den priester-held en begeeft zich naar den uit gang onder nieuwen luiden jubel van allen. Enkele oogenblikken onderhoudt Zijne Majes teit zich met den eenigen nog overlevenden rechten neef van Pater Damiaan, Constant de Veuster, een eenvoudigen boerenman, die eer biedig zijn klak van zijn hoofd afneemt als de Koning tot hem spreekt. Buiten zijn de ramen van al de hooge huizen tegenover de kade volgepropt met menschen, die den Koning blijven en blijven toejuichen. Op alle bal'cons wuiven de zakdoeken en het ,,leve de Koning" galmt nog straten ver. Intusschen wordt de plechtigs stoet gefor meerd die het lichaam van Pater Damiaan in een waren triomftocht door Antwerpen ge leidt naar de kathedraal. Voorop trekken de vaandels van de jeugd organisaties, bonte, kleurige doeken, die vier aan vier voorbij worden gedragen door fleu rige meisjes en jongens honderden en hon derden achter elkaar. Minuten en minuten lang ziet men niets anders dan vlaggen, zoover men kan kijken. Even wordt de groep onderbroken door een groep meisjes in het wit, die het „Hosannah" zingen. En dan komen de vaandels weer uit alle deelen van België, onafgebroken, steeds maar meer, steeds maar nieuwe honder den. Dit is een vlaggenhulde, zóó grootsch en indrukwekkend, als wij nog nergens zagen. Als eindelijk het zicht weer vrij wordt, komen de padvinders, de verkenners, de Sea-Scouts, de welpen, de vrouwelijke padvinders met allerlei kleuren dassen, van allerlei troepen en horden en eveneens met vlaggen. Achter hen komen de verpleegsters, de politiecorpsen, ook met vaandels. Achter een dof trommelslaande kapel rijden enkele officieren te paard, gevolgd door een regiment soldaten in flankformatie. De oud strijders sluiten zich aan honderden mannen met onderscheidinggen op hun gewone overjas. De studenten van het Amerikaansch college stappen achter de stars-and-stripes-vlag. En dan volgen alle kerkmeesters, ook weer een lange stoet, van de heele stad en omgeving, in huu merkwaardige kleedij: lange zwarte tabberden, professorale toga's lijken ze haast, de mouwen met zwart bont opgewerkt en met strikken opzij, verschillend in kleur, naargelang de parochie, waartoe zij behooren. Enkelen dragen een platte Spaansche muts. De bemanning van de „Merca tor" krijgt een applaus langs den weg. De fa milie Constant de Venster, met drie rechte nich ten en vier aangetrouwde bloedverwanten voorop, eveneens. En dan schrijdt de militaire muziek met den Marche heroïque van Handel aan de priesters vooraf dezelfde lange stoet, die onder de overkapping van de kade binnen trad. Haar volgt de lijkwagen, getrokken door zes witte paarden met zwarte pluimen op het hoofd, zelf heele- maal wit mef enkele gouden dra perieën en een groot gouden kruis achterop en afgedekt door de zwart- geel-roode- nationale driekleur. Or debroeders en militairen escorteer den den wagen. Het corps diplomatique, met den nuntius en den Amerikaanschen ambassadeur voorop, en de heele lange rij burgerlijke overheden, beslui ten den stoet, die langs den weg door duizenden werd gadegeslagen. Hoog in den prachtigen grooten toren van de kathedraal luidt de zware Carolus-klok, de zwaarste van de stad, die alleen bij burgerlijke plechtigheden haar brommende stem doet hoo- ren. Uit den witten lijkwagen wordt de kist weer op de schouders genomen en de kerk bin nengedragen. Vóór aan het priesterkoor wordt zij opgebaard op een hooge, tot achter in de kerk zichtbare catafalk, die omgeven is van tal rijke kaarslichten. Een zwaar zwart-en-gouden kleed ligt erover heen. Onder de hooge gothi- sche gewelven dreunen de klanken van het orgel. Alle autoriteiten hadden in de kerk plaats genomen, toen Z.Em. Kardinaal van Roey de plechtige absoute verrichtte, na afloop waar van de Z.E. Pater Rutten O. P. eerst in het Nederlandseh en daarna in het Fransch zijn kanselrede uitsprak. Het zijn niet alleen gevoelens van bewonde ring en dankbaarheid, aldus sprak pater Rut ten, die ons hier hebben gebracht, maar ook de behoefte om over iets anders te hooren spreken dan over oorlog, ellende en zedeloosheid. Nu wij op dezen dag het leven van Pater Damiaan beschouwen gaan onze gedachten naar no beler dingen, naar heldenmoed en offervaardig heid. Dit leven geeft ons een groote les: rijk dom, eer en zingenot hebben geen duurzaam heid alleen het offer blijft leven. En het woord van Christus blijft waar: slechts als de graankorrel in de aarde verdwijnt en ontbon den wordt, zal er oogst uitschieten. Wij heb ben hier een melaatsche in triomftocht bin nengehaald en wij groeten hem. Pater Da miaan leeft thans voort in het vaderland, waarnaar hij zoo vurig heeft gesnakt. Vanaf het Priesterkoor richtte vervolgens kardinaal Van Roey het woord tot alle aanwe zigen. Z. Eminentie dankte den Koning en den President der Vereenigde Staten van Amerika voor wat zij gedaan hadden, om deze plechtige rouwhulde mogelijk te maken. Mag dit eigenlijk wel een rouwhulde heeten. Is het niet veel meer een juichend vreugde feest, de apotheose van 'n levende? Hoort Pater Damiaan niet tot hen, die Christus' voorbeeld hebben gevolgd, om mèt Hem het Rijk van het Leven binnen te gaanGold ook voor hem niet letterlijk wat Isaias van den Chris tus zeide: „Velen waren met verslagenheid vervuld toen zij hem zagen, zoodanig was hij misvormd; zijn aanzien was niet langer dat van een mensch; hij had noch gedaante noch schoonheid meer om onze blikken tot zich te trekken." En heeft ook hij niet deze afschu welijke gedaante weten om te zetten in een visioen van licht en schoonheid? Ja, deze roemrijke missionaris leeft voort, krachtiger en werkelijker dan ooit. Hij moge vanwaar hij thans verkeert zijn vaderland in dachtig zijn en ter hulp komen; de geestelijk heid zegenen en de jeugd bezielen tot aposto laat. Deze dag weze er niet alleen een van zijn verheerlijking doch ook een van eigen bezin ning. Moge zijn voorbeeld aansporen en aan moedigen tot het goede dan werpt deze dag een hoopvol licht in de toekomst. De beide toespraken werden buiten de Ka thedraal voor duizenden menschen door luid sprekers verstaanbaar gemaakt. Toen de plechtigheden van de absoute ten einde waren, werd de kist weer van de hooge katafalk afgehaald en buiten de kerk gebracht, waar de organisaties weer al die honderden vlaggen, doch ditmaal ieder met vele volge lingen voor haar defileerden. Weer een reusachtige manifestatie van heel België bij den intocht van zijn held. En dan eindelijk trekt weer de heele stoet door Antwerpen, waar duizenden en duizenden menschen zich langs de straten verdringen, naar Berchem, waar de kist wordt overge bracht in een auto, die Pater Damiaan's ge beente, over Tremelo, zijn geboorteplaats, naar Leuven brengt, waar hij zijn studies maakte. Langs den heelen weg branden kaarsjes langs de ramen en staan de menschen biddend aan den kant. Koning Leopold. Ill van België begroet het stoffelijk overschot van zijn onderdaan, pater Damiaan, die geheel zijn leven wijdde aan de verpleging der melaatschen op Molokai Pastoors en misdienaars in soutane groe ten met het kruis eerbiedig bij de kerken. Langs zijn geboortehuis, dat aan het klooster van zijn ordebroeders is vastgebouwd, trekt de stoet. Bij de kerk van Tremelo wordt halt ge houden en de Profundis gezongen. Door al deze dorpjes rijdt de held van Mo lokai en het is laat, heel laat in den avond als de stoet te Leuven aankomt. België heeft zijn hulde gebracht. Thans ont vangt de Kerk weer het stoffelijk overschot van haren grooten zoon om het in den veiligen grafkelder bij te Zetten. LEUVEN, 4 Mei Ook Leuven heeft het lichaam van Pater Da miaan 'n grooten intocht bereid. Op de Thien- sche vest werd gisterenavond een kleine stoet samengesteld klein in vergelijking met dien van Antwerpen waarin hoofdzakelijk de plaatselijke autoriteiten meegingen. Aan den ingang van de St. Pieterskerk werd het stoffelijk overschot ontvangen door den Deken van de stad, omringd door zijn geeste lijken en kerkmeesters, waarna het werd op gebaard in den kruisbeuk. Den ganschen nacht bleef de kerk open voor de geloovigen, die elkander in de nachtwake aflosten. De verschillende congregaties en ge nootschappen betrokken afwisselend de eere- wacht, terwijl hedenmorgen vroeg om vijf uur reeds de Kajotters hun hulde kwamen brengen, om zes uur afgelost door de padvinders en de patronaten, die weer om zeven uur plaats maakten voor de vrouwelijke jeugd. Om acht uur volgden de schoolkinderen. Om tien uur had de plechtige H. Requiem mis plaats, door den Hoogeerw. Pater Paul Vanhoutte, provinciaal van de P.P. der Heilige Harten, opgedragen voor alle gestorven melaat schen van Molokaï, met pontificale assistentie van Zijn Em. Kardinaal van Roey. Onder deze H. Mis werd door Mgr. Cruys- bergh, vice-rector der Leuvensche Hoogeschool, een rede uitgesproken, waaraan tot tekst dien de; „Ik ben melaatsch geworden met de me laatschen om de melaatschen voor Christus te winnen". Mgr. Cruysberghs schetste uitvoerig de heldendaad van Pater Damiaan en den geest die hem bezielde: den geest om God te zoeken en de zielen en niets dan deze biede !Zijn daad en zijn geest bieden een aanschouwingsles voor zijn Ordegenooten zalig de Orde, die zoo'n man schonk aan de lijdende menschheid! voor de universiteit voor de jeugd en voor alle christenen. Hopen we, dat spoedig geen „De Profundis" meer over dit gebeente weerklinke doch een loflied op den Heiligen Apostel der melaatschen Na de absoute, door Kardinaal van Roey verricht, vormde zich de begrafenisstoet, die de kist dwars door de stad naar de kerk van de Paters der Heilige Harten bracht, waar de Kardinaal haar bijzette in de speciale graf kapel. NAPELS, 3 Mei. (Reuter). Gisteren heeft de jaarlijksche plechtige overbrenging plaats gehad van de vaas, bevattende het bloed van den H. Januarius, uit de kathe draal naar de kerk van de H. Clara. Het wonder, hierin bestaande dat het geron nen bloed van den heilige weer vloeibaar wordt, herhaalde zich ook dit jaar weder. PRAAG, 2 Mei. Andrenus, de directeur van het filiaal der maatschappij „Phoenix" alhier, is gearresteerd. LEIDSCHE BOSCHJE ADAM LOGIES MET ONTB'JT E3.50 in het Ufa-Palast am Zoo te Berlijn *perd Zondagmiddag voor een vol huis door de Berlijnsche afdeeling van De Graal het „Kreuzchor" opgevoerd. Dit spel is een bewerking van de hoofd stukken uit de „Imitatio Christi", welke han delen over „den koninklijken weg des kruises", welke tekst ook gediend heeft als stof voor 't „Paaschkruis", dat in 1931 door De Graal in het Olympisch Stadion te Amsterdam werd opgevoerd. Regie en costuums werden door De Graal zelf verzorgd, evenals de bewerking der Gregoriaansche koralen. De muzikale compo sitie en de leiding van 't koor waren in handen van Fritz Stummel, terwijl de organist van het Ufa Palast, Erwin Cristoph, op het orgel van het theater de uitvoering muzikaal steunde. Het spel werd gespeeld door 250 leden van De Graal met eenige medewerksters uit kun stenaarskringen. De tweede scène werd geheel door studenten, leden van de Berlijnsche Graal, bezet. Van de onlangs met goedkeuring van Kardinaal Bertram te Breslau opgerichte Graal-afdeeling namen eenige leden actief aan het spel deel. Op den tekst der „Imitatio" was door De Graal een spel gebouwd, waarin een ruim ge bruik werd gemaakt van de artistieke uit drukkingsmiddelen dans, zang, spreekkoor en muziek. Naast een getuigenis van eigen gezind heid was het een direct appèl aan het publiek. Van de zijde der Berlijnsche Katholieken be stond veel belangstelling voor deze zeldzame gebeurtenis. Aanwezig waren de bisschop van Berlijn, mgr. dr. C. Graf von Preysing Lichte- negg, mgr. dr. P. Steinmann, protonotarius apostolicus, mgr. Colli, auditeur van de Nun tiatuur, graaf van Boetzelaar, de echtgenoot® van Minister Eltz von Ruebenach, de Minis- terialrat van het Arbeidsministerie, Graf zu Trautmannsdorf, mevr. Hessberger, presidente van den Duitschen RK. Vrouwenbond, de ka nunniken mgr. Lichtenberg en mgr. Weber en de regent van het seminarie mgr. Piossek. PARIJS, 4 Mei (Reuter). Volgens de laat ste statistiek van het ministerie van bin- neniandsche zaken, welke 610 uitslagen van de 614 zetels van de kamer bevat, zijn thans gekozen: Communisten 72, winst 62 zetels. Dissidente communisten 10, verlies 1 zetel. SFIO Socialisten 146, winst 49 zetels. Republikeinsche soc. unie 26, verlies 19 zetels. Onafhankelijk socialisten 9, verlies 12 zetels. Radicaal-socialisten 115, verlies 43 zetels. Onafhankelijk radicalen 31, verlies 34 zetels. Links republikeinen 83, verlies 16 zetels. Volksdemocraten 23, ongewijzigd. Republikeinsch dem. unie 88, winst 12 zetels. Conservatieven 11, winst 5 zetels. Theoretisch kunnen de linksche partijen re kenen op 378 stemmen, doch vermoedelijk zal een veertigtal radicaal-socialisten, die gekozen zijn tegen de voorschriften van het eenheids front in, zich niet onderwerpen aan de dis cipline in de kamer. De vorming van de nieuwe regeering zal dus niet gemakkelijk zijn. De huidige regeering Sarraut zal tot 1 Juni blijven regeeren, aangezien de huidige Kamer tot einde Mei zitting heeft. Het Volksfront heeft dus een beslissende overwinning behaald, welke zeer zeker In het regeeringsprogram tot uitdrukking zal moeten komen. In verband met de arrestatie van Prelaat Wolker vernemen wij nog de volgende bijzon derheden: Nadat Mgr. Ludwig Wolker naar de gevan genis was overgebracht, heeft de Directeur- Generaal van de Katholieke Duitsche Jeugd- vereenigingen gedurende 4 weken geen bezoek noch brieven mogen ontvangen. Zelfs de oude moeder van den Directeur-Generaal der Duit sche Katholieke Jeugdorganisaties mocht haar zoon niet spreken. Het onderzoek is thans on geveer beëindigd en de instructie is aan de rechtbank overhandigd. Het materiaal dat tegen Mgr. Ludwig Wol ker is verzameld, is zoo gering dat de advo caten zelfs van oordeel zijn, dat er geen ter men aanwezig zullen blijken om een aanklacht te formuleeren. Hierop was ook het verzoek van het Aartsbisschoppelijk Generaal Vicariaat van Keulen gebaseerd, toen enkele weken ge leden namens Kardinaal Schulte d&n het Mi nisterie van Justitie te Berlijn het verzoek werd gericht om Mgr. Ludwig Wolker en de overige jeugdleiders op vrije voeten te stellen en hun openlijk eerherstel te betuigen, ofwel cm het proces zoo spoedig mogelijk „voor een onafhankelijke Duitsche Rechtbank" te doen plaats hebben. Op dit verzoek werd door Berlijn een zeer vaag en ontwijkend antwoord gege ven. Intusschen heeft de beroemde advocaat Mr Dr. Grimm, zelf lid der N. S. D. A. P. zich be reid verklaard om de verdediging van Mgr. Wolker op zich te nemen. De verdediger is er van overtuigd, dat Mgr. Wolker in ieder geval zal moeten worden vrijgesproken. Naar wij van welingelichte zijde vernemen zal het proces waarschijnlijk te Berlijn gevoerd worden. Lichamelijk en geestelijk maken de gevangenen het zeer goed en Mgr. Wolkers vertrouwen in de toekomst is ongeschokt en hij gevoelt zich sterk in de overtuiging dat millioenen Duitsche Katholieken achter -hem staan en van zijn onschuld overtuigd zijn. HOLLYWOOD, 4 Mei (Reuter) Tijdens een opname in de woestijn van Yuma (Arizo na) voor de film „Garden of Allah" is Mar iene Dietrich door de hitte bevangen en inge stort. Zij bleef vijf minuten buiten bewustzijn, maar, naar gemeld wordt, is zij reeds aan de beterende hand. LONDEN, 4 Mei. (Reuter) Eden heeft Zondagmiddag op het Foreign Office door gebracht en besprekingen gevoerd met der eersten-minister Baldwin. Na zijn besprekingen verklaarde hij, dat nog geen enkele beslissing genomen was ten op zichte van de houding van Groot-Brittannië in de zitting van den Volkenbondsraad op 11 Mei as. De zitting van den kabinetsraad, welke he den vermoedelijk gehouden zal worden, zal naar alle waarschijnlijkheid zich met deze be langrijke kwestie bezighouden. De zitting zou oorspronkelijk bijeenkomen om zich in het bij zonder bezig te houden met de aan Duitsch- land te stellen vragen, doch zal waarschijnlijk geheel moeten besteed worden aan de bespre king van het Abessinisch conflict. KAIRO, 3 Mei. (Reuter). Volgens uit Palestina ontvangen berichten duurt daar de stakingsbeweging voort. Emir Abdalla van Trans-Jordanië, die door een Arabisch Palestijnsche delegatie geraadpleegd is, heeft den raad gegeven de staking, die thans 12 dagen duurt op te heffen, maar de Arabische nationale raad heeft besloten de staking voort te zetten. De algemeene toestand is vrij kalm hoewel er toch nog enkele bommen geworpen zijn, en eenige pogingen zijn gedaan in enkele Joodsehe plaatsjes brand te stichten. Een joodseh medicus, gewond tijdens een betoo ging te Haifa, is inmiddels bezweken. Zijn stof felijk overschot is vanmorgen zonder inciden ten ter aarde besteld. KOVNO, 2 Mei (Stefani) Naar de bladen in Litauen melden, hebben de Poolsche autori teiten opnieuw 7 Litausche cultureele organi saties in Polen doen ontbinden, hetgeen de spanning in de betrekkingen tusschen de beide landen heeft doen toenemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5