Het winnende Volksfront in Frankrijk RONDE- FERIK 20 stuks 25 cent Wat Kikker Karei en Tuimeltje beleefden IBIS SHAG Dobbelmann lekker... man! Thans ook Int. Kath. Radio congres KARTEL-REGEERING OP KOMST? 'n Heerlijke Sigaret et eiland der eenzamen MAANDAG 4 MEI 1936 Het onverwachte drama van Addis Abeba Kerkelijk Leven BUIT EN LAN DSC H OVERZICHT DE LUCHTPOST VOOR DE HINDENBURG BRANDSTICHTING? Driehoekig luchtpostzegel mag niet worden gebruikt Jhr. Ruys de Beerenbrouck herdacht Heden vergaderden afgevaardig den van 13 landen te Praag R. K. Slagerspatroons bijeen Begroetingsvergadering GROENENDAAL OFFICIEEL GEOPEND Groote belangstelling op het Achterhoeksche vliegveld CONTROLE OP UITVOER TUINBOUWPRODUCTEN Binnenkort een ontiverp-regeling Coupeeren van hondenooren Belgische onderscheidingen De nieuwe Roemeensche gezant Tegen nieuwe tolheffingen aftten zoo zwaar ware», als uw lichtzinnigheid op Audiëntie-dagen gewijzigd V Wat gevreesd werd, maar door velen niet verwacht werd, is waarheid geworden.. Bij de herstemmingen in Frankrijk heeft het succes der communisten en van het Volksfront zich doorgezet. Ofschoon de defini tieve uitslagen nog niet bekend zijn, staat het 'hans toch reeds vast, dat de communisten met hibegrip van de dissidenten, die zich onder ^oriot losgemaakt hebben van Moskou, 81 ze tels in het nieuwe parlement zullen bezetten en het Volksfront met minstens 376 zetels de Meerderheid in de Kamer zal vormen. Het Weinig illustre voorbeeld van Spanje heeft de ^ansche kiezers niet alleen niet afgeschrikt, Maar veeleer aangetrokken. Dit is een zorgwek kend verschijnsel, ook al kan het voor een deel verklaard worden uit een begrijpelijken af keer van de gevaren en onaangenaamheden, Welke een rechtsche dictatuur met zich kan Meebrengen. De voorstanders van een gezonde democratie en een solide republiek in Frankrijk hebben, indien zij uit louter angst voor het aherminst reëele, maar demagogisch door hhks uitgespeelde gevaar van de mogelijkheid Van een min of meer fascistisch dictatoriaal r«gime, hun stem aan het Volksfront gaven, een ernstige fout begaan, welke zich in de toe komst wel eens leelijk zou kunnen wreken. De Co>nmunisten en de socialisten (Léon Blum) hebben van het monsterverbond met de radi- Caal-socialisten het meeste geprofiteerd. Het ^Malisme is maar al te vaak de wegbereider gebleken voor het communisme, en het com- Münisme gaat, zoodra het ergens de overwin- öMg behaalt, over in een dictatuur, welke zeker biet boven die van fascisme of nationaal-socia- hsrne te prefereeren is. De geschiedenis van ®°vjet-Rusland, Hongarije, en laatstelijk span- heeft dat met tallooze bloedgetuigen be- Wezen. De strijd bij de herstemmingen is er 2Mver een geweest van links tegen rechts. De leden van het Volksfront hebben zich, behou dens enkele uitzonderingen, over het algemeen aan de afspraak gehouden en over-en-weer de h'j de eerste verkiezingen in de minderheid ge- hieven candidaten teruggetrokken om de baan Wry te maken voor hen, die een in eerste in- s'-antie onvoldoende, maar toch duidelijke meer derheid behaalden. De rechtsche partijen daarentegen hebben ^h ernstig gebrek aan gedisciplineerdheid en ^hsgezindheid en organisatie aan den dag ge- 'e8d. Niettegenstaande de les, welke de Volks- tiont-tactiek bij de eerste verkiezingen hun gaf, tiin zij „getrennt" blijven marcheeren, en dan „vereint" verslagen. Hoewel het zeker is, Qat bij de vorming van een nieuwe regeering tekening zal moeten worden gehouden met de Mtspraak van de kiezers, valt er nog weinig sMlligs te zeggen van den koers, welken Frankrijk 'hans in zal slaan. De eerste vraag is, of de heterogene deelen van het volksfront na de ge- 'tia&gde verkiezingscampagne nu ook verder hbn eendrachtige samenwerking zullen voort elen. De radicaal-socialisten, die zich nood- 8edwongen bij het Volksfront aansloten, maar h® communisten niet lusten, zullen zich wei ght afscheiden. Daaruit kan een splitsing in innerlijk toch al niet zeer sterk meer samen- hahgende radicaal-socialistische partij ont- s'aan. Het is niet waarschijnlijk, dat de com- hb'nisten aan de regeering zullen deelnemen. ®®h kartel-regeering van radicaal-socialisten en socialisten, welke laatste partij thans als Stfirkste in de Kamer de plaats van de eerste ®aat innemen, zou succes kunnen hebben, in- h'®n de zich thans „pour besoin de la cause" bedrieglijk braaf voordoende communisten h^r willen steunen. Een kartel-regeering is hut* en het lot van den Franschen franc zou h^rdoor nog hachelijker worden dan het al is. lif|t is ook mogelijk, dat er ook in de gelederen Van het voor de verkiezingen samengeraapte volksfront een dusdanige oneenigheid zal ont staan, dat er met de nieuwe Kamer niet te re- geeren zal vallen en het fatale spel dér snel elkaar opvolgende kabinetscrises opnieuw zal beginnen. In ieder geval biedt de zich angst wekkend voortzettende radicaliseering in Euro pa naar uiterst links en uiterst rechts weinig bemoedigende perspectieven voor de toekomst. Politiek weinig minder belangrijk dan do herstemmingen in Frankrijk is het drama van Addis Abeba, dat zich dit weekeinde heeft afgespeeld. De Negus, die nog kort van te voren verkondigd had, dat hij tot het laatste toe zijn land tegen de succesvolle Italiaansche indringers zou verdedigen, ook indien de Abes- sinische hoofdstad in handen van de Italianen zou vallen, heeft plotseling en onverwacht met zijn familie en gevolg de te heet geworden plaai gepoetst, om, naar verluidt, den strijd van zijn goed recht thans slechts op diplomatieke wijze voort te zetten, nu alle militaire tegenstand tegen de technisch superieur uitgeruste en met ongeoorloofde strijdmiddelen vechtende Italia nen nutteloos is gebleken. Wat de negus, die door Engeland te zwak gesteund werd, omdat de Volkenbond niet krachtig genoeg wilde mee werken, nog van diplomatieke actie verwacht, is ons en misschien ook hem zelf na de opge dane bitter teleurstellende ervaringen niet dui delijk. Italië stelt de wereld voor een „fait ac compli", dat wel niet zoo spoedig officieel en algemeen „de jure" erkend zal worden, maar dat toch niet meer zoo maar ongedaan kan worden gemaakt. Het vertrek van den negus, dat veel gelijkt op de vlucht van Keizer Wil helm aan het einde van den w'ereldoorlog, is voor de bevolking van Addis Abeba het sein ge worden voor brandstichting en plunderirfg en het ontketenen van ongeregeldheden, waarbij tot nu toe 25 vreemdelingen het leven hebben moeten laten. De Abessiniërs bewijzen daar mee in beschavingspeil niet onder te doen voor het Europeesche gepeupel, dat bij -de ineenstor ting van heerschende régimes eenzelfde gedrag pleegt te vertoonen. Bovendien bevestigen zij daardoor, dat de negus de eenige was, die nog in staat bleek eenige orde onder hen te hand haven. Zoolang de negus niet officieel afstand doet van den Abessinischen troon, blijft hij zoo niet „de facto" dan toch „de jure" de eenige wettige heerscher van Abessinië. Vandaar dat hij in Dzjiboeti door de Fran- sche autoriteiten dan ook met protocolaire onderscheiding werd ontvangen. Het ware ro mantischer en heldhaftiger geweest, indien de Negus tot aan den dood op het „veld van eer" had stand gehouden, maar wie heeft het recht zulk een houding te eischen van een vorst als hij, die zijn hoop gesteld had op de algemeen aanvaarde internationale rechtsbeginselen der moderne beschaving, maar jammerlijk in den steek werd gelaten en uitgeleverd aan de macht van het meest moorddadige en afschuwwek kende oorlogstuig dierzelfde beschaving? Bo vendien hebben de indertijd door zijn voorgan gers onderworpen wilde volksstammen hem in den strijd herhaaldelijk verraden en in den rug aangevallen en gemeene zaak gemaakt met de Italiaansche overweldigers. Italië meende aan dit verraad het recht te ontleenen zichzelf den bevrijder der verdrukten te noemen. Wij kun- nen daarmee vrede hebben, mits Italië zich straks, wanneer de Abessiniërs in verzet zouden komen tegen het Italiaansche régime, dan zoo konsequent zal zijn, de opstandelingen op één lijn te stellen met hen, die door verraad aan den Negus het welslagen der Italiaansche cam pagne in Abessinië zoozeer hebben bevorderd. De Negus heeft door zijn overhaast vertrek den toestand nog gecompliceerder gemaakt. Na de geleden nederlagen zal hij thans minder dan ooit over voldoende prestige kunnen be schikken om ook maar een deel van zijn vroe ger rijk weer in bezit te kunnen nemen, tenzij met den steun van machten, wier vazal hij dan zal worden. Door Abessinië te verlaten heeft hij Engeland en de slechts vuisten bal lende, maar niet ingrijpende Britsche prestige- politiek een leelijke poets gebakken en Italië in de kaart gespeeld. Al heeft Italië op het oogen- blik ook oogenschijnlijk in feite het pleit ge wonnen, men zal toch dienen af te wachten, of en hoe men Italië deze winst zal laten. Wordt Abessinië een Italiaansch Marokko? Zal Italië, dat thans zijn militaire en politieke macht groot genoeg acht om zelfs het Britsche Rijk eventueel een oorlog aan te doen, ook economisch in staat blijken om het enorme kapitaal, dat met den Abessinischen veldtocht gemoeid is geweest en straks voor de pacifica tie nog noodig zal blijken, rendabel te maken? Of zullen alïerv, die Italië hebben tegenge werkt, zich gaan beijveren om het te helpen, nu het eenmaal als overwinnaar uit den strijd is te voorschijn gekomen? En welken invloed zal het eigenmachtige Italiaansche optreden uit oefenen op andere mogendheden, die door een zelfden machtshonger en economischen nood worden geplaagd als Italië? Deze vragen en nog vele andere blijven actueel en zullen de wereld nog lang in spanning houden. Zaterdagmiddag is te Ugchelen (gemeente jti*ldoorn) 3 a 400 M2 ruigte onder eikenhak- ?°ut een prooi der vlammen geworden. De "Mild is vermoedelijk door kwaadwilligheid ver haakt. Particulieren hebben het blusschings- ark verricht. Gebleken is, dat een gedeelte van de tot dus ver ter post bezorgde correspondentie, welke bestemd is om met de eerste vlucht van het luchtschip „Hindenburg" te worden vervoerd, voorzien is van het driehoekige luchtpóstzegel voor bijzondere vluchten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat dit zegel voor de onderhavige vluchten niet gel dig is. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van den Mijnraad heeft de waarnemend voor zitter, prof. G. A. Molengraaff, den overleden voorzitter, Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, herdacht. (Van onzen bijzonderen correspondent). Vandaag is het tweede Internationaal Ka tholiek Radio-Congres te Praag begonnen, dat tot en met den 7en Mei zal worden voortgezet. Praag werd als Congresstad ge kozen, omdat het eigenlijk het middelpunt is van een heele groep van landen, waar de Katholieken op het gebied van radio-om- roep nog ver ten achter staan, in vergelij king met Nederland. Zaterdag en Zondag zijn de afgevaardigden der verschillende landen per trein en per vlieg tuig gearriveerd. De Nederlandsche delegatie, bestaande uit den heer P. Speet, Alg. Bedrijfsleider van den K. R. O. en Pater J. Dito O.P., kwam per K. L. M. De afgevaardigde van de Vaticaan- sche Stad, de Directeur van Radio Vaticana, Pater F. Soccorsi S.J. arriveerde 1.20 aan het Masaryk-station, waar Pater Dito hem be groette. Het verschijnen van den Vaticaanschen afgevaardigde op dit congres duidt er reeds op dat Z. H. de Paus deze internationale Katho lieke radiobesprekingen met groote interesse volgt. Het Congres staat onder de bijzondere pro tectie van Z.Em. Kardinaal dr. Carl Kaspar, primaat in Tschecho-Slowakije en van Z.Exc. Mgr. dr. J. Sranek, minister van Unificatie. Als eere-gast vermeldt de comité-lijst den naam van den Nederlandschen gezant Ridder van Kattendijke, terwijl in het eere-praesidium o.m. zitting namen Z.H. Exc. Mgr. dr. Moric Picha, Bisschop van Königratz; Mgr. Borek Dohalsky, Secretaris van het Aartsbisdom; Mgr. Stanovs- ky; Mgr. Method Zavoral, Abt von Strahov; de De Ned. R.K. Hanzebond van Slagerspa troons houdt zijn 18e jaarvergadering op 12 en 13 Mei a.s. in café Brinkmann te Haarlem. Mgr. Bernard Marshall, voorzitter van het Internationaal Katholiek Radio Bureau en vertegenwoordiger van Duitschland voorzitter van de Katholieke partij in Bohemen Mgr. Boh. Stasek; de leider van de Slowaaksche Katholieke Partij Mgr. Andrej Hlinka, en verder de Rectoren Magnifici van verschillende uni versiteiten, de burgemeester en andere voor aanstaande figuren. Van de leden van het Eere-Comité noemen wij hier nog dr. J. M. Kucera en dr. Alfred Fuchs, directeur van het Tschecho-Slowaaksch Persbureau. Aan het eigenlijke Congres ging dezen morgen vooraf een vergadering van het Directorium van het Internationale Katholieke Radio-Bu reau. De leden daarvan zijn Mgr. B. Marschalk voorzitter; Pater J. Dito O.P., Directeur; en de heer P. Speet, redacteur, terwijl eere-voorzit- ter is pastoor L. H. Perquin O.P. Daar Mgr. Marschall door bijzondere omstandigheden verhinderd was het Congres bij te wonen, kwam de leiding bij Pater Dito te berusten. Nadat de deelnemers der verschillende lan den door het Eere-comité en het Directorium in de Spolecensky Klub officieel ontvangen wa ren en aan elkander voorgesteld opende Pater Dito de vergadering met de mededeeling, dat 13 landen hun afgevaardigden hadden gezonden, terwijl het ministerie van buitenlandsche zaken van Tschecho-Slowakije en de Union Interna tionale de Radiodiffusion te Genève ieder offi cieel een toehoorder aanwezen, resp. dr. Knorpl en dr. Sourek. Vervolgens werd voorlezing gedaan van de adhaesie-betuigingen, ingekomen van eenige Nuntii, Kardinalen en Bisschoppen. Zoo zond Z. H. Exc. Mgr. P. Giobbe, de Apostolische In ternuntius te 's-Gravenhage, een schrijven met de beste wenschen voor het welslagen van het Congres, waarover hij Gods zegen afsmeekt. Een soortgelijk schrijven werd ontvangen van Z.Em. Kard. Schulte, den Aartsbisschop van Keulen; van Z.Em. Kard. Kaspar, en van den oud-Apostolisch Vicaris van Finland, Mgr. dr. Buckx, die van ganscher harte het Congres zegent, na een uitvoerige waardeering over de radio als een kansel van de waarheid. Onder buitengewoon groote belangstelling heeft Zaterdagmiddag de officieele opening plaats gehad van het vliegveld „Groenendaal" te Doetinchem. Onder de vele autoriteiten merkten wij o.m. op den heer A. Plesman, dir. van de K.L.M., de burgemeesters van Doetinchem, Arnhem, Hummelo en Keppel, Bergh, Gendringen, Wisch, Doesburg en Wehl. Nadat de heer C. Misset de aanwezigen had welkom geheeten, werd het woord gevoerd door den burgemeester van Doetinchem, den heer W. P. J. Duval Slothouwer, die de firma Misset huldigde voor het initiatief, waardoor zij Doe tinchem aan een vlieghaven heeft geholpen, de eerste in de provincie Gelderland. Vervolgens verklaarde de heer Kolff, voorzit ter der Ned. Vereeniging van Sportvliegers, het vliegveld voor geopend. Onder het spelen van het „Wilhelmus" heesch de heer Kolff de vlag. De eerste officieele start had dan plaats, waar bij burgemeester Duval Slothouwer en zijn echt- genoote de eerste passagiers waren. In totaal was een tiental vliegtuigen ter plaatse, waaronder de zweefvliegtuigen der Twentsche Aero-club. Na afloop der demonstraties begaf men zich naar het juist geopende streekmuseum, dat is ondergebracht in het verleden jaar door brand vernielde, maar weer in ouden stijl gerestau reerde kasteel „De Kelder" bij Doetinchem. Hier had o.m. het vendelzwaaien plaats door het gilde uit Zeddam. In dit museum is een schat van oudheden ondergebracht. Tot de bezoekers behoorde o.m. jhr. V. P. A. Beelaerts van Blokland, burge meester van Heerjansdam en eigenaar van het landgoed „Groot Hagen", waartoe het kasteel behoort. Zend eer; S. O. S. uit, riep de dokter tegen de kikkers, die door de torenruitjes stonden te kijken en zoo vlug ze konden gingen de kikkers naar het politie-bureau en nu zou de ooievaar wel aangehouden worden. Uit alle huizen kwamen kikkers die den tocht van Tuimeltje en den radio-dokter gadesloegen en enkelen van hen schudden met hun hoofden en zeiden. „Dit zal de laatste tocht van Tuimeltje wel zijn." Maar Tuimeltje was niet bang. Neen, hij voelde zich zelfs een beetje veilig, want op zijn dooie gemak zat ie op de antennepaal. Hij deed net of hij aan het zwemmen was. Telkens sloeg hij zijn armen open en dicht en zijn baard slierde als een wolk achter hem aan. De radio-dokter riep hem telkens toe welke richting hij in moest vliegen en dit maakte de achtervolging natuurlijk veel gemakkelijker. Nu waren ze nog maar op een meter of tien afstand van den ooievaar. Toen deze zag dat ze hem zoo dicht op de hielen zaten was het net of ie zenuwachtig werd. Hij sloeg met zijn groote vleugels. Maar Tuimeltje was ook niet gek. Neen, nu zou die leelijke snaak hem niet meer ontglip pen. Nog enkele groote slagen en daar had ie den ooievaar bij zijn eenen vleugel te pakken. De ooievaar kon nu niet meer vliegen en liet zich langzaam voortsleepen. VOOR DE PUP nees1 Meys, a t wS ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG Op het Departement van Landbouw heeft een bespreking plaats gehad tusschen verschil lende organisaties op pet gebied van den tuin- bouwexport en vertegenwoordigers der Regee ring, in verband met ingekomen verzoeken om de Landbouwuitvoerwet voor de tuinbouwpro ducten in toepassing te brengen. De bespre kingen stonden onder leiding van den Direc teur-Generaal voor den Landbouw, ir. A. Roe- broeck en werden o.m. bijgewoond door ir. Bonthuis voorzitter en W. Klamer, directeur van het Ned. Uitvoercontröle Bureau op aard appelen, groenten en fruit. Het bleek, dat enkele exporteursvereenigin- gen bezwaren hadden tegen het invoeren van genoemde wet, terwijl anderzijds de wensche- lijkheid ervan werd betoogd. De Westlandsche Exporteursvereeniging en ce Ned. Vereeniging van Groenten- en Fruit- exporteurs te Rotterdam verklaarden zich per tinent tegen deze invoering, daar zij zulks overbodig achtten en belemmerend voor den handel. Indien de Regeering tot de invoering zou overgaan, dan wenschte men de uitvoering van de wet aan de exporteurs als meest be langhebbenden op te dragen. De koopliedenorganisaties uit Noord-Holland oordeelden dat de Landbouwuitvoerwet voor de sluitkool, vroege aardappelen enz. beslist noodzakelijk is, teneinde nog zooveel mogelijk afzetgebied te kunnen behouden. Ir. Roebroeck deelde mede, dat binnenkort de ontwerp-regeling ter kennis van de belang hebbenden zal worden gebracht. De Ver. voor wettelijke dierenbescherming en de Eerste Ned. Bond voor dierenbescherming hebben op 18 Februari j.l. een request gericht tot den minister van Justitie. In dit request verzochten de beide vereeni- gingen primair door een aanschrijving aan het openbaar ministerie het coupeeren van honden te doen vervolgen, subaidiairt althans van te voren een uitspraak in hoogste instantie uit te lokken. Namens den minister van Justitie is thans aan beide vereenigingen bericht gezonden, dat een uitspraak van den Hoogen Raad inzake coupeeren van de ooren van den hond zal worden uitgelokt, en na die uitspraak zal worden overwogen, of aanleiding bestaat om ook aan het primair verzoek te voldoen. De commissaris van politie te Eindhoven, de heer G. F. Brinkman, is benoemd tot ridder in de Leopold Orde van België en de heer W. Duys, inspecteur der Philips-politie. is begif tigd met de gouden palmen, verbonden aan die Orde. De nieuwbenoemde Roemeensche gezant, de heer V. Pella, heeft Vrijdag zijn opwachting gemaakt bij den minister van Buitenlandsche Zaken. In een adres aan H. M. de Koningin heeft de K. N. A C. verzocht de goedkeuring voor de tolheffing op den weg Heerenveen— DrachtenBergen—Quatre Bras niet te ver- leenen. Roman van Paul Keiler Vertaald door Louis de Bourbon 30 „Dat is mijn zaak, niet de uwe; u bent in Mijn macht. Maar als u van mij een recht vaardiging wilt, dan wil ik u er aan herinne- ren, dat er een wet der eenzamen bestaat, daarmee de buitenwereld niets te maken heeft. steppen, de woestijn, de zee, het dorre rots gebergte, ze hebben hun eigen recht en de sterkste is er overal de rechter. Ook het eiland *Meft zijn eigen recht, want het is afgesloten van de wereld. U hebt zich onder deze wet ge- Meld, door ongevraagd het eiland te betreden, er ongevraagd te blijven. Hoe komt u er toe, u tegen onze gebruiken te verzetten?" >,Ik wil uw gebruiken eerbiedigen," antwoordde Gunther, „ik wil u erkennen als heer en wet- Sever. U wil ik rekening en verantwoording geven. Maar aan de poppenkast van zoo'n techtbankje doe ik niet mee." De overste stond dreigend op, drie seconden na hem ook de dichter. De anderen bleven het .Of u het gerecht erkent of niet, dat is om even," zei de graaf. „Ik had het korter kunnen maken, door u nog gisteravond een kogel door den kop te jageo; maar ik gun u de eer van een proces, zooals dat bij iedere zware overtreding van het eilandrecht hier ge voerd wordt." „Heer graaf," zei Gunther, op zachten, bijna deemoedigen toon; „ik smeek u, een klein half uur met u alleen rustig en verstandig te mogen praten." „Neen," zei de graaf heftig en gebiedend; „deze mannen zullen mee aanhooren, wat voor een laag, valsch individu ge zijt." Gunther maakte een snelle, toornige bewe ging in de richting van den graaf, die geen spier vertrok, maar op drie passen afstand bleef hij staan, schudde zijn golvend haar en zei met een bedwongen lach: „Ach, dat is toch u lijkt wel gek! Waan zinnig!" Het steenharde gelaat van den graaf toonde geen spoor van ontroering bij het hooren van deze beleediging. Koud, bijna toonloos stelde graaf Raymond zijn aanklacht: „U bent het eiland, dat u niet toebehoort, en waarvan u wist, dat ja het niet betreden mocht, binnengeslopen als een dief. U hebt, toen u werd betrapt, een bloedigen strijd uitge lokt met den besten man op dit eiland. U hebt, terwijl ik uw wonden genas, met een vrouw, die haar verstand niet heeft, een complot tegen mij gesmeed, u hebt niet slechts tegen mij, maar ook tegen mijn besten vriend, beschuldigingen, verdachtmakingen geuit, die de diepste wond van mijn leven ontheiligen, en u hebt tenslotte, toen ik u ondanks alles, op verzoek van een geesteszieke, op mijn eiland, gastvrijheid gaf, mij» kind willen verleiden." „Dat is niet waar! Dat is een duivelsche leugen!" schreeuwde Gunther.' „Hebt u met Clothilde over godsdienst ge sproken?" ja." ',Hebt u haar overgehaald, met u naar de stad te gaan?" „Ja! voor een doop!" „Hebt u haar leeren lezen?" Ja." "Hebt u bij het meisje, door met haar over de wereld te praten, een verlangen opgewekt, het eiland voorgoed te verlaten?" „Ik weet het niet!" „Maar ik weet het! En ik weet, dat dit kind het eenige kleinood is, dat het leven mij heeft gelaten. Al het andere is mij ontvallen: moeder en zoon, God en de menschen, aanzien en eer. Dit kind bleef mij. Zij was het eenige, wat mij het leven verbond. Ik wilde het behoe den voor die wreede, vervloekte wereld, waarin alles slecht en gemeen, bedorven en rot is; ik wilde het behoeden voor het zooy -iamde geestesleven, dat geen ander nut I dan onze oogen te openen voor afgronden t.. mod derpoelen en onze wonden tienmaal schrijnen der te maken dan toen wij nog volgens de natuur leefden. Een wilde zucht niet half zoo veel als de stedeling; hij lacht honderdmaal vaker, en zijn leven lang is hij gelukkiger, tot hij ergens zijn zachten dood vindt. Dat is mijn philosophie, jonker, niet zoo'n philosophie, als een blikken professor op een hoogeschool leert, maar een, die ik zelf gevormd heb in uren, die geen stukken na vermoedt. En naar die overtui ging heb ik mijn kind tot nu toe opgevoed. Zij was vroolijk en gezond. Toen bent u met uw gezwets gekomen en u wilde haar van mij weg nemen, u wilde mij het laatste ontnemen, wat ik bezat, u wilde het kostbaarste ten gronde richten dat ik ooit het mijne noemde. En als middel gebruikte u de leugen." „Laat m;j aan het woord!" riep Gunther. „U hebt slechts op mijn vragen te antwoor den. Is het waar, dat ik u slechts toestond, op het eiland te blijven, om den dood van den man dier ongelukkige vrouw te helpen ophelderen?" „Ja!" „Hebt u in al dien tijd iets in deze zaak tot stand gebracht?" Bij deze vraag werd Gunther's gelaat donker rood. „Neen!" „Maar toch bent u gebleven tegen alle afspraak in gebleven bent u, om mijn kind in het ongeluk te storten." „Dat is niet waar! Om het te beminnen, om het te verlossen, om het gelukkig te maken!" De graaf lachte rauw. „Om het gelukkig te maken? Was Clothilde ongelukkig voordat gij kwaamt?" Weer werd Gunther rood. „Neen," stamelde hij. Zijn zekerheid verliet hem. „Hebt u daarbuiten in de wereld ooit een gezonder, vroolijker, eerlijker meisje gezien?" „Ik zag er geen, die was als zij." „Wel, ellendeling, waarom liet u haar dan niet zooals zij was, waarom wilt u haar dan verkapekB. oppervlakkig en valsch hikken? Wi.e gaf u het recht, u te vergrijpen aan haar rust en aan mijn vaderhart?" Gunther vond geen antwoord. Allerlei tegen werpingen kwamen in hem op, maar in zijn brein werd alles tot een verwarden chaos. Zoo groot was zijn verbazing, dat deze graaf een hart had, dat hij zijn kind beminde. En slechts één ding was hem duidelijk: dat hij zijn liefste voorgoed verloren had. Zijn armen hingen slap naar beneden en met schorre stem zei hij „Ik heb Clothilde lief ik wilde haar ge lukkig maken nu is voor mij de dood het eenige." Een minuut lang was het volkomen stil m de kamer. Dan zei de graaf: ,Als u zelf het vonnis uitspreekt, behoeven wij hét niet te doen. Als de zon in het zenith staat, zal Kajetan u opwachten met zijn boot. U kunt gaan!" Zonder ook slechts eenmaal het hoofd on te heffen, zonder een woord van tegenspraak te vindenverliet Gunther het kasteel Nu was dus alles afgeioopen. Waarom hadden nu de vogels zoo'n pleizier, waarom scheen de zon zoo helder op het voor plein van het kasteel? Waarom stroomde er nu zoo'n hinderlijke geur van de boomen? Waarom gingen nu zijn voeten zoo moeilijk? Gunther zette zich onder de boomen neer op een oude, gesneden bank. Hij zat rechtop en staarde voor zich uit in het kale bosch. Verjaagd veroordeeld veracht! Hoe de oude graaf dat had klaar gespeeld! Het was verbazingwekkend! Hij voelde zich. alsof jgü een slag op het hoofd had gehad. Niet Z. H. Exc. de Bisschop van Haariem zal deze week, inplaats van op de gewone dagen, andiëntie verleenen a.s. Vrijdag en Zaterdag van 11 tot 1 uur. slechts een slag op het hoofd, maar ook een slag op het hart! Clothilde was hem ontrukt. Dat was het begin en het einde, de zin van alles wat vandaag was gebeurd. Al het andere, het bijkomstige, was dom. dwaas, belachelijk. Langzaam kregen zijn gedachten weer vorm en gestalte, maar zij ordenden zich slechts tot een doodendans om het eene middelpunt: „Clothilde verloren Wat had de oude allemaal gekletst? Had hij niet een heel bouwsel van beschuldigingen tegen hem opgetrokken? Het was allemaal onzin wat hij zei. Maar Gunther had geen stom woord als tegenspraak op dit geklets kunnen vinden. Clothilde was voor hem verloren. Nu was alles om het even, en hij had gezegd dat hij zou willen sterven. De oude had het zeker zoo opgevat, dat hij zich uit berouw over een tegen den graaf begane misdaad zou dooden. De ezel! Had hij eigenlijk zijn degen nog? Juist, hij had hem nog. Het ding hing scherp geslepen aan zijn zijde. En hij had die krankzinnige rechters niet overhoop gestoken en de jonkvrouw niet bevrijd? Lucas met zijn gemagnetiseerde lans was een held bij hem vergeleken! Wat een pijn deed deze zelfverachting! Blijf nu maar niet zitten, anders komen ze nog met de honden, dan moet je nog vertrekken met een gescheurde broekHij stond op. In een vijver zag hij zijn spiegelbeeld. Ik spuug er op. Dan ging hij verder altijd nog als in een nacht merrie. iWordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 7