Britsche kruiser brengt den Negus naar Haifa Mussolini kondigt algemeen appèl aan 1 Abessinische bandieten vallen nog geregeld de legatiegebouwen te Addis Abeba aan; Amerikaansch gezant vraagt hulp Badoglio's troepen zijn de hoofdstad nog niet binnengerukt Kerken in vlammen IX O Het nieuws van heden NEGUS MOET ZICH RUSTIG HOUDEN HIJ ZAL HET VOLK DE ZEGE MEDEDEELEN De vragenlijst aan Duitschland Het „thee-lek" DE OVERWINNING VAN HET VOLKSFRONT DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 5 MEI 1936 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per Week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per Post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling vooruitbetaling DACBIAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19932 Britsche legatie heeft Italië's hulp niet ingeroepen Fransche vrachtauto's Hjden door de straten Tot nu toe is geen mededee- ling ontvangen, dat de Ita liaansche troepen Addis Abe ba zijn binnengerukt. Men verwacht te Rome, dat vandaag of Woensdag officieel aan het Italiaansche volk de bezetting van de hoofdstad zal worden medegedeeld. Een algemeen appèl van 't geheele volk zal evenals den 2den Oc tober 1935 gehouden worden. Mussolini zal bij die gelegen heid een groote rede uitspre ken, welke in vier talen zal Warden uitgezonden. LONDEN, 4 Mei. (Reuter). De Negus heeft hedenmiddag met den Britschen kruiser „En terprise" Djiboeti verlaten, om zich naar Haifa (Palestina) te begeven. Amerikaansche gezantschap in het nauw Het Weer De ongeregeldheden te Addis Abeba Te Madrid en omgeving zijn weer ernstige onlusten uitgebroken Staking te Malaga De Britsche vloot f¥t ti¥f€ R¥ ÜC Abessinische keizerrijk is over geleverd aan de genade van het Italiaansche leger," zegt Ciano De Duce stormachtig toegejuicht De Italiaansche pers over den toestand Maandag nogmaals herzien Speciale rechtbank zal de zaak verder onderzoeken Arrogantie Welken koers zal Frankrijks finan- cieele politiek gaan volgen? Verkoeling tusschen Parijs en Berlijn? HOOGESCHOOL GESLOTEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Naar Eden hedenmiddag in het Lagerhuis bedeelde, werd den Britschen gezant te Addis ^beba in den avond van den eersten Mei door l*eh secretaris van den Keizer medegedeeld, dat Negus van de leiding der zaken afstand had ®e<taan, en deze aan zijn ministerraad had toe- vertrouwd, en dat hij met zijn familie naar Pa gina wilde vertrekken. De Britsche regeering *as van gevoelen, dat zij dit verzoek moest in- ^ligen en, voor zoover dit in haar vermogen j*as. de reis naar Jeruzalem moest vergemak- e'ijken. Bijgevolg stelde de Britsche regeering «ch die in verbinding met de Fransche regeering, zich bereid verklaarde te voldoen aan de ehschen, die de Keizer te kennen zou kunnen ®even met betrekking tot zijn bestemming. De l0| te regeering gaf derhalve aan het oor- ®«tsche 'ësschip „Enterprise" opdracht, naar Djiboeti Saan, en den keizer en zijn gevolg naar Haifa Vervoeren. Natuurlijk verwacht men van den Keizer, dat ten, die met mitrailleurs gewapend zijn. De inboorlingenwijk is vrijwel geheel door hen geplunderd. Het is te vreezen, dat deze benden zich op de legaties zullen werpen. Het aantal personen, dat in de Fransche legatie een toevlucht heeft gezocht, nadert de 2.000. In totaal zijn bij de ongeregeldheden van de laatste dagen 12 Europeanen om het leven gekomen, het aantal gewonde Abes- siniërs bedraagt ongeveer 300. De gezant der V. S. te Addis Abeba heeft dringend aan het ministerie van Buitenland- sche Zaken verzocht, de hulp der Britsche re geering in te roepen voor de bescherming van de legatie der V. S. tegen aanvallen van Abes sinische rooversbenden. Het Amerikaansche ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft meegedeeld, dat de Ame rikaansche legatie te Addis Abeba door bandie ten is aangevallen, doch volgens een telegram van den Amerikaanschen gezant zijn de ver dedigers van de legatie er in geslaagd, dezen aanval af te slaan. Bij een dezer aanvallen zijn echter twee in- landsche bedienden der legatie zwaar gewond. In tegenstelling tot de Fransche regee ring, die zich tot Italië heeft gewend met het verzoek, de Fransche legatie te Addis Abeba te beschermen, is de Britsche re geering niet voornemens een dergelijken stap te doen. Alle aanvallen op de Brit sche en Fransche legaties konden tot dus verre worden afgeslagen. Het Foreign Office heeft zich meermalen met de Italiaansche ambassade te Londen in ver binding gèsteld, doch óver de situatie der bui- tenlandsche legaties in Addis Abeba is daar bij niet gesproken. Volgens een mededeeling van den Britschen gezant hebben plunderaars op de reddingsco- lonnes geschoten, die door de legaties waren uitgezonden voor het in veiligheid brengen van vreemdelingen. Het geheele personeel der Turksche legatie is naar de Britsche legatie overgebracht. De Britsche ambassadeur te Rome, Sir Eric Drummond, heeft vandaag een langdurig on derhoud met onderstaatssecretaris Suvich ge had. Uit betrouwbare bron verluidt, dat daar bij de geheele situatie in Abessinië ter sprake is gekomen. Suvich heeft Drummond mede gedeeld, dat de inneming van Ad dis Abeba nog niet heeft plaats ge had, maar van oogenblik tot oogen- blik verwacht kan worden. In sommige kringen te Rome wordt ver klaard, dat de bezetting van Addis Abeba door de troepen van maarschalk Badoglio ver traagd is door de onderhandelingen, welke de Abessiniërs zouden hebben geopend, teneinde een vreedzamen intocht van de Italianen mo gelijk te maken. Verwachting: Zwakke tot matigen, Oostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, =j droog weer, iets warmer. Verdere vooruitzichten: nog weinig ver- H andering. IlllllllllHlllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI deze tfjdens zijn verblijf in Palestina op geen bkele wijze aan de voortzetting der vijande- 'Jkheden zal deelnemen, gezien het feit, dat hij e hiding der zaken uit handen heeft gegeven. 'ren slotte gaf Eden nog eens in het kort een ^erzicht van den toestand te Addis Abeba na et vertrek van den Negus, aan de hand van 'aatste rapporten, die van den Britschen ge- bt in Abessinië ontvangen zijn. Na.n Italiaansche zijde wordt uit Djiboeti ^®hield, dat aan den specialen trein, waar ede de Negus en zijn gevolg de reis uit Addis "«ba hebben gemaakt, twee wagons waren ge- °Ppeld, welke geheel gevuld zouden zijn met aken daalders, terwijl aan den trein voorts Zes wagons met koffie waren gehaakt. Zoowel in Fransche als in Engejsche poli- tiek, Bei kringen acht men het mogelijk, dat Haile Zi ^ssie zich naar Engeland zal begeven om »ch daar voor langen duur te vestigen. Te ^bden verklaart men, dat de Negus in het est-end van Londen een prachtige villa be- t- Eenigen tijd geleden zou dr. Martin, de Eenigen aht van Abessinië te Londen, de koop acte v. - V nil xlUCboiiiXC l»C JpA/lIUCii) den Negus hebben geteekend. taisschen het begin der vijandelijkheden, 2 ^ctober, en de vlucht van den Negus, 2 Mei, dus juist zeven maanden verloopen. Naar uit de verschillende telegrammen den Franschen gezant te Addis Abeba trekken gewapende vrachtauto's van legatie door de stad om de gewonden op nemen. Tegen den middag is een Itali- •ansch vliegtuig over de stad gevlogen. De Bta4 is bezet door troepen muitende solda- MADRID, 4 Mei. (Reuter). Te Madrid en omgeving zijn ernstige ongeregeldheden uitgebroken. benige kerken en kloosters staan in brand. Hedenmiddag hebben communisten de Ave Maria-kapel in brand gestoken. Een kerk die het gepeupel reeds hedenmorgen had willen verbranden, werd vanmiddag opnieuw in brand gestoken. De politie tracht de orde te herstellen. Er hebben botsingen met de politie plaats ge had, waarbij een 40-tal personen, meerendeels lichte, verwondingen heeft opgeloopen. De op gewonden stemming schijnt zich thans ook uit te breiden tot de wijken, die meer nabij het centrum der stad zijn gelegen. Volgens uit Spanje te Gibraltar ontvan gen berichten, is een revolutïonnaire sta king uitgebroken te Malaga, waar alle win kels gesloten en de autobusdiensten stilge legd zijn, terwijl geen enkel schip uit de haven kan vertrekken. De veerdienst tus- schen Malaga en Algeciras wordt sinds vier dagen niet meer onderhouden. MADRID, 4 Mei (Reuter). Men heeft zeven personen gearresteerd, waaronder drie politie beambten, die beschuldigd worden een jaar ge leden een complot te hebben beraamd om ver scheidene linksche politici naar het leven te staan, o.a. had Azana tijdens een vergadering die te elfder ure werd afgezegd, vermoord moe ten worden. Over de incidenten te Cuenca worden eenige bijzonderheden bekend. Toen groepen betoogers het klooster der broeders van den H. Vincen- tius voorbijkwamen, weerklonken plotseling schoten. De menigte trachtte het klooster te bestormen en de guardia civil moest optreden. De betoogers dèdeh toen een aanval op een zusterklooster en dwongen de zusters het ge bouw te verlaten. De politie herstelde de orde. In de geheele provincie is de algemeene staking afgekondigd. In de stad patrouilleeren 200 gar den uit Madrid. De algemeene staking bij de koopvaardij-vloot heeft zich uitgebreid tot de Spaansche kust vaart, waardoor gisteren alle schepen in de haven bleven. De autoriteiten trachten het conflict zoo snel mogelijk op te lossen. Te Brenes hebben extremisten een kerk over vallen en daarin de beelden en alle sieraden vernield. Volgens geruchten in politieke kringen zou na de verkiezing van Azana tot president der republiek, of Casares Quiroga, of Ruiz Funes, worden belast met het voorzitterschap van den ministerraad. De Andalusische spoorwegmaatschappij is failliet verklaard. Het passief bedraagt twintig millioen peseta's. GIBRALTAR, 4 Mei. (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat de 20ste flotille torpedojagers naar de Middellandsche Zee is vertrokken om zich bij de Middel landsche Zee-vloot te voegen. Deze flotille maakte deel uit van de thuis-vloot. Generaal Graziani heeft als lievelingspaard een schimmel, waarmede men hem hier boven ziet afgebeeld Ter gelegenheid van den „Moederdag" geeft Oostenrijk postzegels uit met eenberoemde teekening van Albrecht Dürer Twee milliard francs waren voor eenigen tijd uit de schatkist te Washington ver dwenen. Sporen der daders voerden naar Parijs. Men ziet hier de Amerikaansche detectives in overleg met hun Fransche collega's plannen beramen om de misdadigers te ontmaskeren ROME, 4 Mei (Stefani) Van middag te vier uur is de zitting der Italiaansche Kamer geopend. Alle leden der regeering en alle afge vaardigden, voor zoover zij zich niet in Oost Afrika bevinden, waren aanwezig. De publieke tribunes en die van het corps diplomatique, de pers en de militaire autoriteiten wa ren stampvol. De Duce werd bij zijn binnentreden verwelkomd met een applaus en toejuichingen, die mi nutenlang aanhielden. Daarna nam de president der Kamer, Ciano, het woord. Hij zeide o.m.: „Het Abessinische keizerrijk, dat gedurende vele jaren de door Italië aangeboden vriend schap heeft afgewezen, dat de rust in onze koloniën bedreigde, is thans overgeleverd aan de genade van het Italiaansche leger, terwijl de Negus op de vlucht is. In den loop van eenige maanden zijn de legers der slavenhou ders, ondanks den moreelen en materieelen steun van het Geneefsche antifascisme, het een na het ander vernietigd door de militaire macht Italië". Ciano bracht dank aan het leger, de arbeiders en vooral aan Mussolini. De rede van den president werd luide toe gejuicht. De zitting werd daarna voor korten tijd gesloten. Na de hervatting sprak Ciano woorden van herinnering bij het overlijden van koning Foead van Egypte. Mussolini sloot zich bij deze woor den aan en bracht naar voren, dat er een historische affiniteit bestaat tusschen Egypte en Italië, die beide de erfgenamen van een duizenden jaren oude beschaving zijn. De herdenkingstoespraken van Ciano en Mussolini werden staande door de aanwe zigen aangehoord. De Duce nam opnieuw het woord en zeide: „Ik heb bevel gegeven voor een algemeen opkomen van het Ita liaansche volk. Ik zal het Italiaansche volk datgene mededeelen, waarop het wacht. Ik zal tot het volk spreken zooals op 2 October." Opnieuw barstten de toejuichin gen los. De zitting werd daarna, op voorstel van den president, tot morgen verdaagd uit rouwbetoon in verband met het overlijden van koning Foead. De Romeinsche pers geeft in meer of minder duidelijken vorm te kennen, dat alleen Italië bevoegd is voor de reorganisatie van Abessinië. De Negus, aldus de bladen, heeft door zijn vlucht de traditie van zijn huis verraden. On der die omstandigheden kan ook niemand tot het voeren van vredesonderhandelingen ge machtigd zijn. Volgens de „Giomale d' Italia" heeft de Ne gus het geheele Abessinische gebied met al zijn stammen aan de Italianen overgelaten. Het moreele gezag van den Negus is voor goed ver dwenen. De bezetting van Addis Abeba door de Italianen wordt thans zelfs gewenscht door de inboorlingen, de verschillende legaties en door meer dan een minister van Buitenlandsche Za ken der sanctielanden. Zoo vindt de sancüe- politiek haar definitieve weerlegging. De „Tribuna" schrijft, dat de reorganisatie van Abessinië uitsluitend van de souvereine autoriteit van Italië afhankelijk is. LONDEN, 4 Mei (Reuter). In de hedenmor gen gehouden kabinetszitting is. naar men ge looft, besloten, eenige punten in de voor de Duitsche regeering bestemde vragenlijst opnieuw te herzien, in verband waarmee dit document hedenmiddag op het Foreign Office nogmaals is bestudeerd. Waarschijnlijk zal vanavond in het Lagerhuis de ministerraad bijeenkomen om de vragenlijst definitief goed te keuren. Indien de zitting hedenavond plaats vindt, is het vrijwel zeker, dat het document Woensdag door den Britschen ambassadeur zal worden overhandigd. Het is nog niet zeker, of het document den vorm van een nota, dan wel van een memoran dum zal aannemen. Er is thans geen sprake meer van dat lord Halifax naar Berlijn zal gaan. LONDEN, 4 Mei (Reuter). De kanseher van de schatkist, Neville Chamberlain, heeft heden middag in het Lagerhuis medegedeeld dat een rechtbank zal worden gevormd, onder voorzit terschap van een rechter van den Hoogen Raad, en met twee andere vooraanstaande, leden var de balie als bijzittende rechters, beneinde de omstandigheden vast te stellen, waaronder on langs bijzonderheden over de begrooting kun nen zijn uitgelekt. De Negus is op een Britschen kruiser naar Haifa vertrokken; Italianen zijn Addis Abeba nog niet binnengerukt. Mussolini kondigi een groot appèl aan van het geheele Italiaansche volk. Een Britsche flotille torpedojagers is naar de Middellandsche Zee vertrokken. Gepeupel te Madrid steekt weer kerken in brand. De ontslagneming van het Tweede Kamerlid Feber; verklaring der Haagsche R.K. raads fractie. Officieele opening van het Jeugdwerkkamp Baast in de nabijheid van OirschoL New Yorksche Beurs: Opening lager, slot on regelmatig. i O Er zijn weinig karaktereigenschap pen die een mensch zoo ongenietbaar en onplezierig voor de samenleving maken als de eigenschap die we ge woonlijk met 't buitenlandsche woord van arrogantie betitelen. Zoo iemand is niet alleen ten hoogste met zich zelf en met zijn eigen voortreffelijk heden of wat hij er voor aanziet ingenomen, maar hij ziet met een minachting, met een smadende en smalende laatdunkendheid op den arbeid en de meening van anderen neer. Zooals hij oordeelt, moet het zijn, en wat hij doet is welgedaan! Wat weet nu zoo'n ander niemandal- letje er. van!? Neen, hijhijhij weet het en kent het. Arrogantie is een leefijk iDoord, maar nog leelijker' is de eigenschap zélf. Jammer dat zoo'n arrogant heer schap gewoonlijk te arrogant is om zijn eigen fout in te zien. Want zelf kennis is een moeilijk iets! LONDEN, 4 Mei (Havas). In City-krin gen houdt men zich thans bezig met den koers, welken de financieele politiek van Frankrijk zal volgen na de verkiezingen. Men wacht met belangstelling op de maat regelen, welke genomen zullen worden ter bescherming van de financiën van het land. De groote vraag is, of Frankrijk nu zich zal orienteeren op devaluatie en het voorbeeld van België zal volgen, dan wel de huidige politiek handhaven. Van het antwoord op deze vraag kan de houding van het Britsche ministerie van Financiën afhangen inzake stabilisatie van het pond sterling. De algemeene stemming te Londen is, dat de aanzienlijke winst, welke de communisten in Frankrijk bij de verkiezingen hebben behaald, moeilijkheden zal meebrengen in de betrekkin gen tusschen Frankrijk en Duitschland. Men verwacht een zekere verkoeling in de Fransche diplomatie ten opzichte van Berlijn. In een speciale editie van de „Populaire" schrijft Léon Blum o.a.: „zonder een uur te verliezen, verklaren wij thans bereid te zijn onze rol te vervullen, d. w. z. een regee ring van het Volksfront te vormen en te leiden." Morgenmiddag om drie uur zal de kabinets raad bijeenkomen. In verband met de anti-semietische excessen die de laatste dagen te Warschau hebben plaats gehad en waarbij eenige Joodsche studenten zijn mishandeld, heeft de rector der techni sche hoogeschool te Warschau de school tot nader orde gesloten. Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 757 Vorige stand; 762a

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1