POKON WIJ LUISTEREN NAAR.... FINANCIEN „GO U DAL" Kerkelijk leven De weerstoestand HET WEER OP ZONDAG De lente is grillig Zij CRÈME J Dagfilm ZATERDAG 9 MEI VRIJDAG 8 MEI 1936 W ereldtentoonstelling Katholieke Pers Mgr. Diepen met ruim drie honderd priesters en leeken naar Rome vertrokken bloem-heffing en PERS- BISKWIE Contingenteering van de grondstof DE BEEMSTER IN BLOEI Het bek. goedkoope Radio-verzendhuis Mutaties bij de Ned. Spoorwegen Vliegende showroom op Schiphol Uitgerust door Engelsche instru mentenfabriek en bestemd voor tentoonstelling te Stockholm DE LOONWEEK IN DE WERKVERSCHAFFING Voortaan samenvallen met de kalenderweek VRAGENDE KAMERLEDEN Pool vijf jaar achter slot Wegens inbraken te Gorssel SPELLINGKWESTIE Een request aan den minister DOOR ZIJN EIGEN AUTO DOODGEREDEN Maatschappij Rembrandt Op weg naar Suriname Tapverbod te Oss opgeheven Wedstrijd model-vliegtuigen Sukkelde met de spijsvertering PASTOOR P. NIEMAN Emeritaat aangevraagd Rector H. Sondaal Het weer niet meer zoo stabiel Gouden parochiefeest Audiëntie De nationale noveen ter eere der Kleine H. Theresia (1725 Mei) UITZENDING LOHENGRIN Door den K. R. O. Postvluchten in ons klimaat.Uw huid eischt een extra zorg. Gebruikt K.R.O.-PROGRAMMA ANDERE STATIONS GOLFLENGTEN Heffing op boter Vandaag is de officieele reis van het Na tionaal Comité voor Nederland van de We- reldtentoonstelling van de Katholieke Pers öaar Rome begonnen. Niet minder dan 310 personen, geesteHj- en leeken van allen rang en stand, ver ben vandaag met den vertegenwoordiger Vatl het Nederlandsch Hoogwaardig Epis- ®°Paat Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bis shop van 's-Hertogenbosch, het vaderland, 0rn op te gaan naar de Eeuwige Stad. 2ijn wij wel ingelicht, dan is Mgr. Diepen et voornemens uit Rome met de pelgrims ö<to Nederland terug te keeren, doch zal Mgr. ail eenige dagen in het Nederlandsch College oaar vertoeven. jlet groote aantal deelnemers maakte het j&niik van een extra-trein wenschelijk. Van /Oosendaal werd hiermee hedenmorgen om 9 50 vertrokken. j^ort voor dien tijd was het een drukte van lang aan het groote Roosendaalsche station, .meeste pelgrims hadden zich reeds getooid je t hun kleurig reis-insigne, 'n witzijden veld- öri t Waar°P schuingestreept de vaderlandsche hof waarin geplant een groen kruis onder ,1 motto: Arma veritatis. deelnemers aan de reis behoort aller- *st Z. H. Exc. Mgr. A. Diepen, die vanochtend jg' 's-Hertogenbosch was gekomen. Verder een "'al priesters, o.w. wij opmerkten Mgr. J. G. Kin ®°haik, proost van het Metropolitaan Ka- ttei van Utrecht; dr. J. Witlox, hoofdredac- ar van De Maasbode; rector B. H. de Groot, ^ttzitter van de Interdiocesane Jeugdcommis- directeur J. H. van den Berg, voorzitter van Nationaal Verbond „De Jonge Werkman"; v toor L. J. van d' .- Heyden adviseur van den eüeri. r. k. Middenstandsbond; kanunnik Th. r^üvelder, deken van Utrecht; pater Theoti- is van Velsen O.F.M., de apostel der Slove- .eb in Limburg, wien de geestelijke verzorging opgedragen, enz. voor de geneeskundige verzorging stelde dr. C. j. Smits uit Utrecht zich beschikbaar. ®r klonk een hartelijk gejuich, toen de trein station verliet om enkele minuten later de ®bs te overschrijden. vandaag gaat de reis via Brussel, waar zich ^schillende Limburgsche deelnemers bij het «ezelschap voegen, over Luxemburg, Bazel naar PUzem, waar men hedenavond -om 23 uur 27 ?°opt te arriveeren, om er den nacht door te ePgen. borgen Wordt de reis voortgezet. Woensdag is te Den Haag een vergadering ^houden van de commissie van advies uit de "iskwie- en banketindustrie en de Meelcentrale. £>aar is. volgens het „Handelsblad," besloten, oat verandering zal worden gebracht in de be- p'ingen, welke biskwie en „koekjes" deflniee- rieP, waarop zooals men weet verschillen- ?e bloem-heffingen drukken, n.l. resp. f2 en 16 per 100 K.G. Nadat een aantal kleinere fabrieken er toe ™as overgegaan, om biskwie te maken met be- tiPlp van walsen in plaats van door het z.g. "Uitsteken" van het deeg, was de bepaling ge- *ha&kt, dat alleen voor meel, waaruit biskwie j erd gemaakt volgens het uitsteek-procédé, de ;a5e heffing zou mogen gelden. Er werd echter havens bepaald, dat degenen, die biskwie maken met de wals, z.g. pers-biskwie, het recht op de verlaagde heffing mochten behouden, zoolang dezelfde modellen bleven maken. Aangezien deze modellen echter na verloop van eenigen tijd verouderen, gevoelde de be rokken groep van fabrikanten zich veronge- hikt. .Thans is bepaald, dat de beperking inzake modellen zal vervallen; in de plaats daar in komt nu de bepaling, dat degenen, die pers- Wskwie maken, dit vrijelijk, dus ongeacht de •hodellen, mogen blijven doen, doch dat hun daarvoor een quantum meel (dus met lagen ae- Ühs) wordt beschikbaar gesteld, gelijk aan het «nantum, dat zij gemiddeld in de afgeloopen j*®e jaren hebben verwerkt voor pers-biskwie. ~aardoor wordt deze tak der biskwie-bereiding Us een gesloten bedrijf. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer IjNeemsters Welvaart" bericht: De vruchtboo- jhen in de Beemster zullen aanstaanden Zondag vollen bloei staan. Ten einde het wandelaars, wielrijders en nt°mobilisten mogelijkte maken de juiste P'ekken in den polder te bezoeken, zullen aan 7r Beemsterbrug bij Purmerend jongelui staan, ti'e aanwijzingen zullen geven en eventueel als V'ei Swijzer dienst zullen doen. Leveringen dook het geheele land vil. (.„v,,straat 93 - Tel. 3IKIH2 - Amsterdam <ie«l. Gracht 8 - Tel. (108 - Zaandam v,Teerds, technisch ambtenaar te Utrecht gh., ing_ 7 April overgeplaatst naar Enschede, ingaande 1 Mei 1936: Eervol ontslagen wegens leeftijd, wachtgeld of ^Validiteit: G. Rhee, stationschef le kl. A te »:llPelo; G. H. Nijman, stationschef le kl. A te rhschede; A. P. Maaren, hoofdwerktuigkundige if Ntrecht Hgb.; J. L. Maassen, eerste chef de hreau te Maastricht; K. Houwen, eerste chef tf bureau te Utrecht Hgb.; F. C. Comijn, sta- tioj Bu: 'hschef le kl. B. te Stadskanaal H. S.; G. v. d. hoofdopzichter te Zutphen; G. J. Al- vecht, chef de bureau te Utrecht Hgb; Tj. j.°hoonveld, opzichter-machinist te Hengelo; W. Theysmeyer, stationschef 2e kl. N.C.S. te Hat- emerbroek; B. J. N. Banens, eerste boekhouder Maastricht T.c.; P. A. de Lijster, chef-com- ?les te Dordrecht; A. B. V. 't Land, stationschef M. te Valthe. Benoemd: H. C. Witters, onderstationschef le te Arnhem tot stationschef le kl. A te Al- jbelo; w. Blyham stationschef 2e kl. te Winscho- tot stationschef le kl. B. te Stadskanaal; B. v. Lonkhuyzen, onderstationschef 2e kl. te 'recht, tot onderstationschef le kl. aldaar; H. an Wessem, onderstationschef 2e kl. te Utrecht °t onderstationschef le kl. aldaar; J. Reurink, btierstationschef 2e kl. te Amsterdam Obgr. tot hderstationschef le kl. aldaar; J. G. Boer, sta- orischef 3e kl. te Zevenbergen, tot stationschef kl. te Koog-Zaandijk; J. v. Donselaar, bureau- ®rent te Utrecht Hgb.. tot chef de bureau "■Maar. bij de bloem- en zaadwinkels vele verzorgingsaanwijzingen geheel gratis Op Schiphol staat een merkwaardig vlieg tuig. Het is een tweemotorige De Havilland Dragon, uitgerust door Smith's Aircraft In struments te Londen. Het toestel is ingericht als vliegende showroom van luchtvaart instrumenten en is bestemd voor de groote luchtvaarttentoonstelling te Stockholm. i In deze vliegende showroom zijn alle denkbare luchtvaartinstrumenten aangebracht, waaronder natuurlijk de nieuwste vindingen. De meeste plaats nemen in de automatische piloot en de Standard-radio-installatie. Verder noemen wij Hussun-kompassen, instrumenten voor blindvlie- gen en blindlanden, een radio-kompas, drift- en windkrachtmeters, enz. i De aandacht trekken drie kleine propellers, die onder de vleugels en den romp zijn aange bracht. Tijdens het vliegen worden zij door den luchtdruk in beweging gebracht en wekken 200 electrische kracht op. Het vliegtuig vertoeft op Schiphol om te wor den gedemonstreerd aan de deskundigen der K. L. M. Het toestel wordt gevlogen door den bekwamen Engelschen piloot Mr. H. M. Samuel- son, onder wiens leiding ook de showroom is in gericht. In opdracht van den minister van Sociale Zaken heeft de Rijksinspectie voor de Werk verschaffing aan de gemeentebesturen bericht, dat tot nu toe op een aantal werkverschaffingen de loonweek niet samen viel met de kalender- week. Het is wenschelijk gebleken voortaan op alle werkverschaffingen eene loonweek te hebben welke samenvalt met de kalenderweek en dus loopt van Zondag tot en met Zaterdag. In ver band hiermede, dienen Zaterdag 9 Mei na werktijd alle loopende loonweken te worden af gesloten, zoodat Zondag 10 Mei overal de nieu we loonweek begint en voortaan samenvalt met de kalanderweek. Teneinde de aldus ten op zichte der loonweek bij de werkverschaffing ver kregen uniformiteit zooveel mogelijk tot haai recht te doen komen, is het gewenscht voortaan ook ten opzichte der zgn. pendagen uniformi teit te betrachten. Daar een drietal pendagen voor alle administraties voldoende is te achten, geeft de Rijksinspectie in overweging voortaan de uitbetaling van het werkverschaffingsloon op Woensdag te doen geschieden. De volgende Tweede Kamerleden hebben vra gen gesteld: Het soc.-dem. lid Van der Sluis vraagt, of de tot standkoming van een nieuwe pachtwet niet urgent is in verband met het omhoog loopen der pachtprijzen. Het R.K. lid Steinmetz heeft inlichtingen ge vraagd over de besteding van gelden voor extra verstrekking aan werkloozen voor kleeding, dekking en huisraad, nu gebleken is, dat slechts f 200.000 van de toegestane f 2 millioen ver bruikt is. Het R.K. lid Hermans heeft gevraagd, of wel voldoende te gemoet wordt gekomen aan de moeilijkheden, waarin de handelaren, die van ouds eieren naar Duitschland exporteerden, zich bevinden. De rechtbank te Zutphen wees heden vonnis in de zaak tegen den Pool W. B., een 39-jari- gen typograaf, die in den nacht van 29 Fe bruari op 1 Maart te Gorssel po verschillende plaatoen, o.m. in het gemeentehuis, aldaar, had ingebroken. De rechtbank veroordeelde hem tot vijf jaar gevangenisstraf. De eisch was zes jaar. De Vereeniging tot vereenvoudiging van onze spelling heeft den ministerraad een request doen toekomen in verband met het voornemen van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, om in de spelling 1934 in con servatieven zin wijzigingen aan te brengen. Hoewel de „spelling 1934" op verschillende punten afwijkt van het standpunt van de Vereeniging, heeft deze toch besloten, ter wille van den spellingvrede haar actie te staken. Zij voorziet echter, wanneer de minister verande ringen in de „spelling 1934" wil aanbrengen, een opnieuw ontbranden van den spelling oorlog en spellingchaos. In verband hiermee vestigt de Vereeniging de aandacht van den ministerraad op deze om standigheden, opdat de ministerraad zal mede werken, spellingvrede-verstorende maatregelen tijdig tegen te gaan. Een schrijven van gelijke strekking, onder teekend door een groot aantal bonden van lee raren en onderwijzers, werd den ministerraad eveneens toegezonden. De 46-jarige heer I. de Vries uit Leeuwarden wilde Donderdag te Oldeboorn zijn auto met den slinger op gang brengen, maar vergat de versnellingshandle op den vrijloop te zetten. Toen de motor aansloeg geraakte hij onder den wagen en werd zoo ernstig gewond, dat hij eenige uren later is overleden. Zaterdag 9 Mei, des namiddags te half drie, wordt in het Stedelijk Museum te Amsterdam geopend de jaarlijksche tentoonstelling van schilderijen, aquarellen, pastels, grafische en beeldhouwwerken, vervaardigd door de kunste naars-leden van de „Maatschappij Rembrandt" te Amsterdam. Hedenochtend is een detachement aanvul lingstroepen van de Koloniale Reserve per trein uit Nijmegen naar Amsterdam vertrokken, om aan boord te gaan van het s.s. „Oranje Nas sau", met bestemming voor Suriname. De com mandant van dit detachement is de eerste lui tenant der Infanterie van het Koloniale Ne derlandsch Indische leger A. Maas. De gemeenteraad van Oss heeft besloten het tapverbod op te heffen, dat eenige jaren ge leden werd afgekondigd ter bestrijding van de criminaliteit. Burgemeester Ploegmakers verklaarde zich het recht voor te behouden om dit raadsbe sluit ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen. De centrale Jeugd-Commissie van de K. N. V. V. L. vestigt er de aandacht op, dat voor deelneming aan den wedstrijd met modelvlieg tuigen en modelzweefvliegtuigen, welke ter ge legenheid van de door de directie der N. S. Z. met de Pinksterdagen te organiseeren bijeen komst te Noordwijkerhout wordt gehouden, men zich voor 21 Mei a.s. bij het secretariaat Leeu- wendaallaan 19, Rijswijk (Z.-H.) dient op te geven. LIngezonden Mededeeling) „Op zekeren dag zag ik, dat er zes zouten in waren. Daarom probeerde ik Kruschen. Het wai met mij eenvoudig het geval van den zaken man, wiens werk meebrengt, dat hij aan slechte spijsvertering lijdt en aan rheuir.atiek en die eigenlijk iets noodig heeft, dat niet alleen het bloed zou zuiveren, maar de geheele werking van zijn organisme zou verbeteren. Ik had van alles gebruikt, maar geen Kruschen, omdat ik dacht, dat het hetzelfde zou zijn als zooveel andere middelen Toen probeerde ik toch nog Kruschen. En hier eindigt mijn relaas. Ik kan alleen zeggen, dat ik er niet meer buiten zou willen. Het houdt mij perfect in orde en ik ben nu 64 jaar. Kruschen is heel wat meer dan een eenvoudig laxeerzout." J. S. H. te T. Overwerking, zorg, te veel zittend leven, dit alles zijn oorzaken voor de verslapte werking der verschillende inwendige organen. Indigestie is een van de eerste gevolgen. Onvoldoende af voer, die leidt tot een verstopping van het organisme door afgifte afvalproducten, is een ander schadelijk gevolg. Het bloed wordt over laden met onzuiverheden, die de algeheele ge zondheid ondermijnen en de gewrichten kunnen aantasten met rheumatiek. De zes zouten in Kruschen sporen de inwendige organen, maag lever en nieren aan. Uw bloed wordt gezuiverd. U vergeet indigestie en rheumatiek en U krijgt dat gevoel van geestelijke en lichamelijke opge wektheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor 1 cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. Volgens „St. Bavo" heeft Pastoor P. Nieman, sedert 1908 herder der parochie Schoorl, ont slag aangevraagd uit de geestelijke bediening. Rector H. L. J. M. Sondaal van Oegstgeest, secr.-penningm. van het Liefdewerk voor de Arme Parochies en Redacteur van „St. Bavo" heeft in het Sint Elisabeth Ziekenhuis te Leiden een ernstige operatie ondergaan. •uiiiiiiiiiuiiiiiiiitiimtimmiuiiiiiiiniiiiiiiffmitiimiuiiiiiHMiiiiiiiiir Warm zomerweer in het begin van Mei is gewoonlijk van korten duur, omdat zich tege lijk met de stijging der temperatuur een atmos ferische toestand ontwikkelt, die tot verstoring van het mooie weer aanleiding geeft. Er ont wikkelt zich dan een depressiegebied over de Zuid-Westelijke deelen van Europa en in vele gevallen vormt zich een diepere depressie, die in Noordelijke of Oostelijke richting trekt. Wanneer zij ons land gepasseerd is komt een Noordelijke luchtstroom door en wordt het koel weer, dat daarna vrij lang aanhoudt. Het is onder deze omstandigheden nooit pre cies te zeggen, in hoeveel tijd deze omwenteling in den weerstoestand zich voltrekt. Langer dan twee of drie dagen duurt het zelden eer het weer sterk is afgekoeld. Of na de warme dagen, die wij nu gehad hebben, de weerstoestand in West-Europa zich op deze wijze zal ontwikkelen, is twijfelachtig. Alhoewel de luchtdruk over Europa dalende is, schijnt het krachtige gebied van hoogen druk over Noordoost-Europa nog stand te zullen hou den en dit brengt mede, dat de algemeene luchtstrooming over en rondom het Oostzee gebied uit het Oosten zal blijven komen, het geen beteekent, dat de temperatuur nog tame lijk hoog zal blijven. Algemeen luiden de weer berichten in dien zin. Het weer zou dan lang zamerhand opklaren en er zou weinig of geen regen te verwachten zijn. Wij moeten echter niet al' te vast rekenen op een langen duur van het vrij warme voor jaarsweer. Voor zooverre te beoordeelen valt, zijn er geen duidelijke aanwijzingen, dat de gevormde depressie in Z.W.-Europa spoedig ons land zal zijn gepasseerd, maar daar staat te genover, dat men onder de heerschende weers omstandigheden aan de mogelijkheid van een plotselinge en snelle ontwikkeling van den weerstoestand in ongunstigen zin moet den ken. Bij zulke weerstoestanden komt het vaak plotseling tot een snelle ontwikkeling van een groot storingsgebied. Dit in aanmerking nemende mogen wü met een hoogen graad van zekerheid aan het einde der week nog vrij warm, droog weer verwach ten, met een zekere mogelijkheid van een plot- selingen omslag in ongunstigen zin. De voor enkele dagen heerschende stabiliteit van den weerstoestand is althans sterk verminderd. (Nadruk verboden) De Parochie van den H. Bonifacius te Alphen a. d. Rijn viert op 18 en 19 Mei op luisterrijke wijze het vijftig-jarig bestaansfeest. Op 19 Mei zal Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, een Pontificale Hoogmis opdragen, aldus bericht St. Bavo. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week geen audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week géén audiëntie verleenen. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, is, wegens de uitvaart van Mgr. van Velsen, verhinderd om de aangekondigde au diëntie van Zaterdag as. te verleenen. Nog een laatste oproep voor al degenen, die van 1725 Mei onze gebedsactie steunen willen. Laten we „overeenstemmen" in het vragen d.w.z. laten we aller intenties even warm aanbe velen als waren het de onze, want: „Zoo twee op aarde overeenstemmen om wat ook te vragen het zal hun geworden van mijn Vader, die in den Hemel is", zei Jezus. (Math. 18, 19) Laten we zegen, zielssterkte, licht en verhoo' ring vragen door de voorspraak der kleine H. Theresia. Zij weet zoo goed tot wie zich te wen' den daarboven, om des te eerder Gods Vader' hart te winnen voor haar wenschen, vooral in de blijde Mei: „Vraagt men een genade aan de H. Maagd, dan ontvangt men onmiddellijk hulp. Dit was haar overtuiging op aarde, het is haar liefste weten in den hemel. Degenen, die het noveengebed wenschen te ontvangen worden vriendelijk verzocht niet tot den laatsten dag met de aanvraag te wachten en hun adres duidelijk op te geven. Wij houden ons dankbaar aanbevolen voor een offertje ter verlichting der kosten, bij dege nen die iets missen kunnen. Zrs. Karmelietessen Gironummer 39730. Egmond a/d Hoef (N.H.) De voorstelling van Lohengrin op Zaterdag 9 Mei as. in den Stadsschouwburg te Amster dam zal door den K.R.O. worden uitgezonden. De Perkoetoet is Donderdagmiddag 16.05 uur op Schiphol galand. Doozen vanaf20ct Een weldaad voor Uw huid. 8.00 Morgengebed en gewijde gra- mofoonmuzlek S.15 Gramofoonmuzlek (morgen- concert) 9.1510.00 Geen uitzending van den KRO 10.00 Gramofoonmuzlek (muzieK- uitzending voor fabrieken) 10J30 Gramofoonmuzlek (César Franck -programma 1 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquln, Inge leid en besloten door gewijde gramofoonmuzlek 12.00 Politieberichten 12.15 KRO-Orkest o. L V. Marinus van 't Woud 1.00 Gramofoonmulzek 1.15 KRO-Orkest o. 1. V. Marinus van 't Woud 2.00 Halfuur voor de rijpere jeugd door mevr. A. Schelfhoutv. d. Meulen 2.30 Gramofoonmuzlek 3.00 Kinderuurtje door mevr. a Nuwenhuisv. d. Rijst 4.00 KRO-Boys o. L V. Piet Lus- tenhouwer 4.25 KRO-Melodisten O. 1. V. Piet Lustenhouwer 5.20 Jolte Ws. de Jong over „Roomsk Fryslanverein" 5.40 Journalistiek weekoverzicht 6.00 Politieberichten 6.15 Wllly d' Ablaing leidt de ope ra „Lohengrin" In 6.30 „Lohengrin", opera van Ri chard Wagner, opgevoerd i. d. Stadsschouwburg te A'dam m. m. v. Marcel Wittrisch, tenor. Concertgebouworkest, koor der Wagnervereen. en solisten o. 1. v. Erich Kleiber. 7.45 Lichtbakens, tienminuten- overpeinzing door Henri de Greeve, pr. 8.05 Inleidipg op de tweede acte Lohengrin 9.55 Filmpraatje door A. van Dom burg 9.55 Inleiding op de derde acte Lohengrin 11.10 Nieuwsberichten 11.20 Gramofoonmuzlek GODSDIENST 5.40 Parijs II (Actualiteiten voor Katholieken) ORGELBESPELING 220 Droitwich (Karry Farmer) 6.00 Hilversum I (Cor Steyn) ORKEST-CONCERTEN J.O.05 Hamburg (Symphonle-ork.) 10310 Droitwich (BBC-Northem- orkest) 11.20 Langenberg (Badensch om roeporkest) 11.30 Hamburg (Badensch omroep orkest) 112.20 Droitwich (Commodore! Grand-orkest) 1.20 Droitwich (BBC Schotsch or- kest) 2.40 Kalundborg (omroeporkest) 3.50 Beromünster (omroeporkest) ,5.00 Beromünster (omroeporkest) 5.20 Brussel II (omroeporkest) 5.35 Brussel I (omroepsymphonle- orkest) 7.35 Parijs II 7.55 Milaan (symphonid-comcert) 8.15 Hilversum I (R'damsch Phllh. orkest) 10.10 Boedapest (Boedapester Con certorkest) 11.40 Toulouse (symphonische mu ziek) LICHTE MUZIEK 8.15 Luxemburg (gevar. concert) 11.15 Brussel I (omroeporkest) 11.20 Deutschlandsender 11.20 Kalundborg 11.20 Luxemburg (gevar. concert) 12.00 Hilversum II 12.20 Brussel I (Zigeunerorkest) 12.20 Brussel n (Omroeporkest) l.OO Hilversum I 1.05 Deutschlandsender 1.20 Hamburg 2.20 Brussel II 2.50 Droitwich (Zigeunerorkest) 3.10 Hilversum I 3.20 Langenberg (gevar. progr.) 3.35 Brussel I 4.00 Hilversum I 4.35 Brussel I 4.35 Deutschlandsender (dansmu ziek uit Londen) 4.35 Droitwich 5.20 Deutschlandsender (gevar. progr.) 5.20 Hamburg 5.20 Luxemburg (gevar. concert) 6320 Deutschlandsender 7320 Brussel XI (Zigeunerorkest) 7.20 Brussel I (operetteconoert) 7.30 Kalundborg (dansmuziek) 7.30 Berlin (gevar. progr.) 7.30 Langenberg (dansmuziek) 7.45 Toulouse 7.50 Droitwich (variété-progr.) 7.50 Parijs II (operettemuziek) 8.00 Toulouse In den Amsterdamschen Stads schouwburg wordt Zaterdag avond de opera ^Lohengrin" opgevoerd, waarvan de K.R.O. een uitzending geelt (Hilversum II 6.30—11J.0 uur 8.20 Toulouse (operettemuziek) 8.20 Parijs II (dansmuziek) 8.50 Brussel II (omroepdansork.) 9.20 Luxemburg 9.20 Toulouse 9.25 Boedapest (zigeunermuziek) 9.35 Toulouse (cabaret) 9.35 Droitwich 10.00 Toulouse (opera-fragm.) 10.05 Milaan (dansmuziek) 10,10 Hilversum I 10.20 Luxemburg 10.20 Brussel I (dansmuziek) 10320 Deutschlandsender (dansmu- .ziek) 10.25 Weenen -10.35 Kalundborg (dansmuziek) 10.50 Parijs I ,11.00 Toulouse (klarikfilmmuziek) 11.00 Droitwich (Henry Hall) 11.20 Kalundborg (dansmuziek) 11.20 Hilversum I (aceordeon-ork.) 11.20 Berlijn (dansmuziek) 12.20 Kalundborg (dansmuziek) GRAMOFOON 8.00 Hilversum I 8.00 Brussel I 8.00 11.20 11.25 11.35 12.45 1.25 1.50 1.50 2.00 2.30 2.50 3.20 3.20 4.00 4.35 4.50 6.20 5.35 5.50 6.00 6.20 8.20 9.25 9.35 9.50 10.20 11.00 11.10 Brussel IX Brussel II Parijs II Droitwich Hilversum I Langenberg Brussel II Parijs I Hilversum I Deutschlandsender Hilversum I Brussel II Deutschlandsender Beromünster Hillversum I Parijs I Beromünster Berlijn Parijs I Parijs n Brussel II Brussel I Brussel I Beromünster Parijs II Brussel H Hilversum I Hilversum I KAMERMUZIEK 1020 Parijs I (kamerorkest) 11.35 Parijs I (kamerorkest) 1.23 Brussel I (plano en cello) 3.50 Droitwich (trio) 7.05 Droitwich (kwintet) 9.30 Brussel H (kwartet) 9.50 Deutschlandsender (harp- kwüitet) SOLISTEN-CONCERTEN 3.30 Kalundborg (zang) 4.30 Beromünster cembaloredtat) 6.05 Droitwich (viool) 9.30 Weenen (zangvoordracht: te nor) OPERA EN OPERETTE 6.45 Weenen („The Geisha", ope rette v. Jones) 720 Parijs I (uitzending uit het Théatre National de 1'Opéra) 7.55 Rome (opera-uitzending) TOONEEL 6.20 Berlijn („Nacht über der En- no-bucht", spel v. E. Fortner) 8.05 Brussel II („Oud Heidelberg", radiotooneel naar W. Förster) PERSBERICHTEN 10.25 Scheveningen (1204 M., han del en financiën) 12.15 Scheveningen 6.50 Brussel II 8.03 Hilversum I 920 Berlijn 9.20 Deutschlandsender 920 Brussel II 10.00 Hilversum I VARIA 10.15 Hilversum I (voor arbeiders in continubedrijven) 320 Berlijn (gevar. muzikaal pro- gramma) 5.40 Hilversum I (letterk. over zicht door Herman Teirlinck) 6.30 Hilversum I (film en theater) 7.05 Hilversum I (Gronlngsch uurtje) 7.30 Hamburg (gevar. muzikaal progr.) 8.00 Hilversum I (SOS-ber.) 9.20 Milaan (koor v. d. Romein- sche Basiliek) 9.30 Hilversum I (sprookjes voor groote menschen) SPORT (S. Landau schaakllefheb- 2.30 Hilversum I spreekt voor bers) 9.20 Droitwich (verslag v. d. laat ste wedstrijden om het sabel kampioenschap v. Or. Brit- tannië) BERLIJN 356.7 M. BEROMÜNSTER 539.6 M. BOEDAPEST 459.5 M. BRUSSEL I 483.9 ML BRUSSEL n 821.9 M. DEUTSCHL. SENDER 1571 M. DROITWICH 1500 M. HAMBURG 331.9 M. HILVERSUM I 3012 M. (AVRO en VARA) HILVERSUM II 1875 M. (KRO en NCRV) KALUNDBORG 1261 M. LANGENBERG 455.9 M. LUXEMBURG 1304 M. MILAAN 368.6 M. PARIJS I 1648 M. PARIJS n 3122 M. ROME 420.8 M. TOULOUSE 328.6 M. WEENEN 5062 M. E VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Volgens het jaarverslag van de Deli Ba tavia Tabak Mij. heeft in het bijzonder de uitvoer naar de belangrijkste afnemers Duitschland en de Vereen. Stalenmet steeds dreigender wordende moeilijkheden te kampen. Dank zij den actieven steun der Nederlandsche regeering, zijn deze moei lijkheden voor een belangrijk deel uit den weg geruimd. Ter beschikking van de aan deelhouders is f 584.302 aanwezig, waarvan na toevoeging van f 129.844 aan de reserve, een dividend wordt uitgekeerd van 4 pet. en het restant ad 17.657 op nieuwe rekening wordt overgebracht. Over 1929 werd voor het laatst 'n dividend uitgekeerd van 20 pet. De Cultuur Mij. Goalpara keert over 1935 een onveranderd dividend uit van 13 pet. •c De Vereen. Indische Cultuur onder nemin gen zijn voornemens over 1935 een onver anderd dividend van 5 pet. uit te keeren. Het is onmiskenbaar, dat het vertrouwen in Fransche Zakenkringen en bij de beleg gers tegen de verwachte nieuwe regeering zeer diep geworteld is. D stand der wissel koersen, der termijnen-agio's en de omvang der goud-afvloeiing zijn reeds symptomen van wantrouwen. De weekstaat van de Fransche Bank per 1 Mei geeft een vermindering van den goud voorraad aan van fr. 2168 millioen tot fr. 60768 millioen. De disconto's zijn met fr. 500 millioen tot fr. 14863 mill, gestegen. De biljetten-circulatie steeg met fr. 158 mil lioen. Het dekkingspercentage is van 66.47 pet. tot 64.85 pet. gedaald. Te Londen heerscht de meening, dat de stemming voor den frank bevredigender is, hetgeen te danken is aan de politiek van de regeering. Tegelijkertijd overtuigt men zich er van, dat de orthodoxe verdediging van den frank door de gevolgde disconto-poli tiek voldoende is. De goudprijs te Londen steeg met T4 d. tot 140I8Y3. 529.000 werd aan goud omgezet. *'e De rubberprijs te Londen daalde met 3i32 d. tot 711132 d. De Duitsche Rijksspoorwegen boekten in Maart aan bedrijfsinkomsten M. 310 mill, of bijna M. 24 mill meer dan in Maart 1935 en M. 3 mill, meer dan in Februari. De uitga ven kunnen op M. 305 mill, worden geschat, zoodat voor het eerst zonder defici werd gewerkt. Op de jaarvergadering van de Canadian Pacific werd de verwachting uitgesproken, dat op de preferente aandeelen in de naaste toekomst het dividend zal worden hervat. De Louis-Nashville boekte in 1935 een netto-winst van 4.12 mill, tegen 2.96 mill, het vorig jaar. De American Water Works and Electric Co. behaalde in het jaar per 31 Maart een netto-winst van 3.71 mill, tegen 2.83 mill, het vorig jaar, overeenkomende met resp. 1.40 en 0.94 per aandeel. Montgomery Ward boekte in April aan verkoopen 30.40 mill, hetgeen een stijging aangeeft van 18.9 pet. ten opzichte van April 1935. In de laatste drie maanden 73.10 mill, of 10H pet. hooger dan in het overeenkomstig tijdvak van het vorig jaar. De omzetten in April waren het grootst sinds de oprichting der mij. si- De Amerikaansche Kamer van Koophan del nam een resolutie aan tegen de plannen tot verhooging der belastingen, welke bij den Senaat in behandeling zijn. Hierin werden deze plannen fundamenteel ongegrond ge noemd en gevaar opleverend voor het in dustriële herstel en de financieele zekerheid. De Standard Oil of New Jrsey behaald in 1935 een winst van 62.86 mill, of 2.34 per aanbel tegen 45.62 mill, of 1.75 p. a. in 1934 si- De New Yorksche makelaarsleeningen be droegen in de afgeloopen week $y1048 mill, tegen 1056 mill, de vorige week. Chevrolet verkocht in April 134.431 per sonen- en vrachtauto's tegen 126.119 stuks in Maart. Hiermede werd de hoogste stand in eenige maanden in de geschiedenis der mij. bereikt. De stijging bedraagt ten op zichte van April 1935 35 pet. In de eerste vier maanden bedroegen de verkoopen 406.620 wagens hetgeen 48 pet. meer is dan in dezelfde periode van het vorig jaar si- De American Steel and Foundry behaalde in het eerste kwartaal een netto-winst van 461.000 tegen 165.000 in het eerste kwar taal 1935. •jL President Aldrich van de Chase National Bank critiseerde niet alleen de nieuwe be lastingplannen maar ook de Social Security Act. Hij beschouwde deze als een gevaar voor het land; voorts keerde hij zich tegen de staatsuitgaven voor steunmaatregelen. Volgens mededeeling van de Federal Re serve Bank is Woensdag j.l. nog 1.671.000 aan goud uit Frankrijk ingevoerd. si- De Standard Oil of New Jersey vroeg aan de Securities and Exchange Commission iostemming tot de uitgifte van 85 mill. 25-jarige 3 pet. obligaties per 1961. De op brengst zou dienen voor de aflossing van alle uitstaande 56 gegarandeerde pref. aan deelen van de Standard Oil Export Co. per 30 Juni a.s., waarvan nominaal 76.49 mill. uitstaat. st Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 7.367.38 (v. slot 7.32Vg), de Frank op 9.73—9.76 (9.70V*), de Belga op 25.1525.30 (25.07%), de Zwitser- sche frank op 47.9548.05 (47.89) en de Dollar op 1.48—1.48% (1.47 7116). si- Waar „Agence Econ. et Financ." uit New York verneemt, wordt algemeen aangeno men, dat een belangrijk accoor is gesloten tusschen de Britsche en Amerikaansche autoriteiten, tot handhaving van de huidige verhouding tusschen den Dollar en het Pond, ingeval van monetaire veranderingen in Europa. Het accoord zou reeds van kracht zijn geworden en acht men gelijk aan een stabilisatie-overeenkomst. De Nivas verkocht 7420 tons bruine sui kers met bestemming voor Nieuw Zeeland en 300 tons bruine suikers voor de Straits. Voorts 921 tons superieur met bestemming voor China. De prijs van het botermerk en van de ver- voervergunning voor buitenlandsche boter is voor de week van 11 tot 16 Miei vastgesteld op J1 per K-Gfc.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 13