K De toestand in Addis Abeba onder Italiaansche leiding Heimwee wekt het schoone Boedapest 8 Aankomst van den Negus te Haifa Ernstige muiterij te Harrar Het nieuws van heden Militair vliegtuig neergestort DE SPOORLIJN DJIB0ETI- ADDIS ABEBA HET LEVEN HEEFT ER EEN STERK AROOM CINECAFE DREEFZICHT NIEUW FILMPROGRAMMA VEREENIGDE katholieke pers 5 „Terre Nouvelle" verboden v BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per vreek 25 cent; per kwartaal f 3.25; per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 8 MEI 1936 - AVONDBLAD TWEE EN ZESTICSTE JAARCANC No. 19939 Te Harrar is onder de troepen van Ras Nasiboe ernstige muiterij uitgebroken; een groot gedeelte der stad zou in vlammen opgaan Het Weer De Negus zal door het Abessinisch klooster plechtig ontvangen worden Voorbereidingen te Jeruzalem Het regenseizoen in Ogaden reeds definitief ingetreden De buitenkansen van Maarschalk Badoglio Giuseppe Bottai, de gouverneur van Rome, thans burgerlijk gouverneur van Addis Abeba Een groot gedeelte der stad zou in brand staan Italianen op 15 K.M. van de stad verwijderd 0 ■■■MWt i Vooral na een luchtreis, zonder overgang, ondergaat men zuiver die gansch andere levensatmosfeer Voor zijn vertrek uit Addis Abeba verzamelde de Negus nog een groot aantal krijgers om zich om hen op te wekken de Italianen tegen te houden. De krijgers weifelden echter. De Negus vluchtte daarop, Addis Abeba, de hoofdstad, aan de woede van de gewapende benden overlatend Stad van kur-baden en muziek DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Leerling-vlieger gedood, bestuur der lichtgewond Toestel vloog in brana Geweldige branden in Polen De staking in Palestina NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 35 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. was Ri- J. U 1 VERWACHTING: Zwakke tot matigen E wind uit Noordelijke richtingen, toene- Ej mende bewolking met kans op regen of onweer, koeler overdag. Hoogste barometerstand:: 772.7 te Andenes en Varna. Laagste barometerstand: 755.0 te Biarritz. Zon op v.m. 4.19; onder n.m. 7.35. H S Licht op n.m. 8.05. Maan op n.m. 10.08; onder v.m. 4.45. Laatste kwartier 14 Mei HAIFA, 8 Mei. (Reuter). De Britsche krui ser „Enterprise"' met den Negus en zijn ge volg aan boord, is om half tien (plaats, tijd) te Haifa aangekomen, geëscorteerd door den torpedojager „Wolseley". De Negus is na zijn aankomst onmiddellijk per spoor naar Jeruzalem doorgereisd. JERUZALEM, 8 Mei (Reuter) Onder de Abessinische kolonie te Jeruzalem heerscht een koortsachtige bedrijvigheid in verband met de verwachte komst van den keizer. Vooral in het Abessinische klooster, dat in de nabijheid van het heilig graf gelegen is en waar de vorst plechtig zijn intrede zal doen, is dit het geval. De overzichtschrijver van Reuter-A.N.P. deelt hiede: ADDIS ABEBA, 7 Mei. Hoewel zich sinds gisteren geen incidenten van beteekenis te dezer stede hebben voorgedaan, blijft uiteraard de staat van beleg voorloopig ge handhaafd. De Italiaansche autoriteiten hebben met be kwamen spoed een aanvang gemaakt met de organisatie van de civiele toestanden. De taak van het krijgsgerecht, dat Badoglio gisteren heeft ingesteld, zal er hoofdzakelijk in bestaan om, volgens de Italiaansche wetten, recht te spreken over allen, die zich schuldig 'naken aan plunderingen, diefstallen, brand stichtingen en andere vergrijpen tegen den rigendom, benevens over hen, die wanordelijk beden veroorzaken, aanslagen plegen of sabo tage en dergelijke. Door de meegekomen Ita liaansche ingenieurs is reeds een radio-zend station ingericht, terwijl een groote hoeveelheid biateriaal van allerlei aard naar de stad on derweg is. Ook de openbare diensten zijn door be Italianen ter hand genomen en beginnen feeds te functionneeren. De Ethiopische politie 18 geëncadreerd door Italiaansche officieren Maarschalk Badoglio heeft verder last gegeven tie geheele spoorlijn van Addis Abeba tot aan tie grens van Fransch Somali-land onder bewa king te stellen van Italiaansche troepen ter be scherming van het spoorwegverkeer, dat thans haar de verwachting van de Italianen spoedig weer op normaal peil zal komen. Te Djiboeti verluidt van gezaghebbende zijde, tiat er geen sprake zal kunnen zijn van een Italiaansche requisitie van het station te Addis ■Abeba, om nog niet te spreken van den gehee- Icn spoorweg, die in Fransch bezit is. Wel acht hien het normaal, dat het Italiaansche leger ^kere materieële diensten vraagt van de spoor wegmaatschappij in ruil voor de belofte, dat de spoorlijn niets geschieden zal. Omtrent den opmarsch van Graziani wordt te Addis Abeba nog vernomen, dat de gemotori seerde eenheden slechts met de grootste moeite t'ooruit komen door den verschrikkeiijken mod derpoel, waarin het geheele gebied van Ogaden 16 herschapen door de neerstortende regenvloe- tien. Het regen-seizoen is hier definitief ingetre- tien en de beken en riviertjes, die nog slechts kort geleden vrijwel geen hinderpalen oplever- tien, maar integendeel welkome drenkplaatsen v°rrnden, zijn tot machtige stroomen gezwollen. In den morgen van den 5en Mei slaagde de Italiaansche genie erin tusschen Gorahei en Daggaboer een brug te slaan over de rivier Ger- reren, ter lengte van 25 meter en met 'n draag vermogen van 26 ton. De colonnes vrachtwagens konden toen weer oprukken en 170 kilometer verder noordwaarts Jijiga bezetten, waar zij ar riveerden op het oogenblik dat Mussolini te Rome de Italiaansche overwinning bekend maakte. Te Jijiga viel den binnentrekkenden troepen een zeer groote oorlogsbuit in handen. De lucht strijdkrachten hadden gedurende den geheelen tocht naar deze stad waardevolle diensten be wezen door het verrichten van tallooze ver kenningstochten. De langzaam optrekkende colonnes werden voortdurend door het geronk van de vliegtuigmotoren begeleid. Sinds den aanvang van den slag op 14 April j.l. zijn Graziani's legercorpsen thans 500 kilo meter gevorderd. Hieruit blijkt dus wel heel duidejijk, welk een onverhoopte buitenkans de ineenstorting van de Noordelijke Abessinische verdediging voor Badoglio beteekend heeft, zoo korten tijd voor den aanvang van het regensei zoen, dat de aanvallers evenzeer in hun bewe gingen belemmert als het de verdedigers in hun taak bijgestaan zou hébben. Het blijkt een' rampzalige catastrophe voor den Negus om van den Volkenbond niet te spreken, dat hij, geen kans heeft gezien het nog een paar weken uit të houden, zelfs na den val van Dessié. Het Fransche episcopaat heeft zich aange sloten bij de veroordeeling, die Z. E. Kard. Jean Verdier, Aartsbisschop van Parijs, heeft uitge sproken over het blad „Terre Nouvelle" en de daarin vertegenwoordigde beweging. Bij on derzoek bleek ons, dat het verbod betrekking heeft op een blad, dat op zijn titelblad het kruis met sikkel en hamer draagt en op een beweging, welke katholicisme en communisme met elkander wil verbinden. DJIBOETI, 8 Mei (Reuter) Naar bevestigd wordt, zijn te Harrar ern stige muiterijen uitgebroken. Een groot gedeelte der stad zou in brand staan. Talrijke groepen plunderaars trekken naar Diredawa, doch de in deze stad ge legerde troepen hebben maatregelen ge nomen om hen naar de woestijn terug te drijven. Volgens de laatste berichten waren de Italia nen op 15 K.M. afstand van Harrar. (Van onzen specialen verslaggever) Wie van ons heeft niet in zijn jeugd, in felmeeleven, de sprook jes gehoord, waarin een vliegende koffer en een wondertapijt de hel den meevoerden door het lucht ruim naar pnbekende landen? Heeft een van ons toen ooit gedroomd nog eens zoo'n sprookje te beleven, te vliegen door de lucht naar verre, vreemde oorden? Want sterker dan alle reisbelevenis is deze sensatie: op te stijgen van eigen bodem, tot hoog boven de wolken, om enkele uren later te worden neergezet in gansch andere omgeving en levens atmosfeer. Dan herkent men, als een kind, de machtige bekoring van het vergeten sprookje, dat plots werke lijkheid is geworden. Men heeft in onze bladen den eersten indruk kunnen lezen van de openingsvlucht der Blue Danube Air Express, den lucht-sneldienst naar de boorden van den blauwen Donau, die Neder land en Midden Europa tot op luttele uren bij elkander heeft gebracht. Uit den schat van im pressies, welke wij, in aansluiting op deze Donauvlucht, mochten opdoen in de steden Boedapest en Weenen die men overigens niet meer voor het Nederlandsch publiek be hoeft te ontdekken willen wjj nog een beeld vastleggen, dat de groote aantrekkelijkheid van deze luchtreis weergeeft. Een luchtreis is een reis zonder over gang. Het beeld van de plaats van vertrek verglijdt niet langzaam, om over te gaan in dat der nabije omgeving, van het eigen land, de grens met haar formaliteiten en eindelijk pas van den vreemde, waar ook weer het uiterlijk van stad en streek, de namen van stations de reclames langs den weg, ons heel geleidelijk vertrouwd maken met het nieuwe, dat wij gaan zien en be leven. Wanneer men vliegt, stijgt men hoog in de lucht, die overal dezelfde is met haar zonneglans of haar machtig wolkenspel. Van de aarde,»die diep beneden wegschuift, is men los. Sterke wisselingen vertoont haar beeld doorgaans niet. Alleen de aard rijkskundig best onderlegden en zij, die iets weten van de streek, welke zij pas- seeren, kunnen een stad, een rivier, een bergkam herkennen of thuisbrengen. Vliegt men boven de wolken, zooals maar al te vaak het geval is dan is er geen enkel aanknoopingspunt. Door niets wordt men afgeleid. Staat men dan na korten tijd, nog geheel ingesteld op stad en streek, die men verliet, plotseling in een gansch andere omgeving, een vreemd taalgebied, tusschen andere menschen en andere levensvormen, dan is dat een dom peling in het nieuwe, waarvan men de atmos feer scherp onderscheidt en gretig in zich op neemt. Daarbij is men frisch van lichaam en geest. Men behoeft zich niet, als na een trein reis, te herstellen. Onmiddellijk is men gereed, om al die sterke indrukten volkomen te onder gaan. Sterke herinneringen hebben wij van Boedapest meegenomen. Het beeld aller eerst van de avonddonkere stad met haar duizenden lichten, gezien van den hoogeu St. Gellertsberg. De melodie van het land, zooals de Zigeuner de echte die brengt met zijn viool. De Hongaarsche wijn, in deskundige rangorde, voorgezet in de Staatswijnkelders van Boedapest. Het ver kwikkend, geneeskrachtige water, zooals het opwelt en stroomt in de baden, waarvoor de stad ter wereld wijdvermaard is. Eindelijk en boven alles: de onstuimige levenswil dezer Magyaren, om hun roemrijk duizend jarig land op te heffen uit de ellende en diepe vernedering, welke het tragisch ver loop van den wereldoorlog het heeft ge bracht. Wanneer de aarde Gods hoed was, heeft men eens gezegd, dan zou Hongarije er de bloemruiker op zijn. Hieraan denkt men onwil lekeurig, wanneer men voor korter of langeren tijd is opgenomen in die wonderlijke levensatmosfeer van het oude Magyarenland. Inderdaad, Hongarije en Boedapest in het bij zonder, is een bloemtuil, vol warme donkere kleuren, maar vooral met een sterk, bedwelmend aroom. Het is alsof het eigen leven leeg is en ver schrompeld, wanneer men zich beweegt tus schen die menschen met hun voornaam ge baar en hun levensblijen geest, ais men die onvolprezen muziek beluistert, wanneer men het land proeft in zijn producten, in den geu- rigen wijn vooral. Men haalt ruimer adem, daar aan den breeden Donau vol zonneglinste- ring, in de heerlijke milde lucht van het jaar getij. En eindelijk is er het water, het wereld vermaarde water van Boedapest, zooals het stroomt, dag aan dag, uit de geneeskrachtige bronnen en de atmosfeer vervult met zijn ver- kwikkenden, alles verjongenden adem. Tachtig bronnen wellen er in en bij de stad. Zij leveren 22 millioen liter water per etmaal van 20 tot 74 graden Celsius, vormend een levenskrachtigen stroom die vloeit door de baden van badhuizen, hotels en sanatoria. Rijk aan radium en zwavel is dit water en van eeuwen her is zijn geneeskracht erkend bij de behandeling van storingen in zenuwstelsel en bloedsomloop, van rheumatische ziekten. Het baden is een cultus in Boedapest, waar de Nederlander, met zijn atavistische neiging, om huis en stoep reiner te houden dan het eigen lichaam, aanvankelijk wel wat onwennig tegenover staat. Bij het bezoek aan al die geperfectionneerde en vaak zeer luxueuze badinrichtingen, gaat hij ietwat hinderlijk verhit door de tropische broeiwarmte vol weeë dampen, kijkt hij lichte lijk gechoqueerd naar al de patiënten, die zich zoo apathisch overgeven aan de heilzame wer king van het lauwe water of zich gedwee laten wikkelen in geneeskrachtige modder. Maar wanneer men zelf, 's morgens in het St. Gel- lert-hotel, de stoute schoenen heeft aan-, of juister uitgetrokken en zich in het stoombad begeven, om er heel de behandeling te door staan van het zitten in kamers met tempera turen tot 65 gr. Celsius, baden in thermaal wa ter, huiverend krimpen onder een koude douche en eindelijk het tot benauwens toe slikken van stoom, staat men werkelijk verkwikt en ver sterkt tot in al zijn nerven aan het begin van zoo'n nieuwen, onvergetelijken dag. Als het avond wordt in Boedapest, ne men in de kleine, intieme restaurants de zigeuners hun viool ter hand. Wij hebben naar hen geluisterd, genietend de nationale dranken: kadarka en tokaj, barédsk en slibowitsj, die ons werden geschonken. Is het mogelijk de sfeer, de stemming te be schrijven, die groeit in zoo'n Boedapester lokaal, wanneer de zigeunermuziek weer klinkt, uur na uur, nu-eens klagend, wee moedig vol benauwend heimwee, dan in driftige felle rhythmen als van jagende hengsten over de Foesta? In het café Ostende spelen 25 zigeunerjon gens, geen van hen ouder dan vijftien jaar. Hen te zien en te hooren is een onvergetelijke be levenis. Rusteloos spelen zij, die kleine, zwart harige, donkeroogige kinderen van dat geheim zinnige volkje, uit het verre indië weggezwor- ven. Papier of tekst kennen zij niet. Vergroeid zijn zij, van hun wieg af, met melodie en rhythme. De viool, die zij hanteeren, is als een deel van henzelf. Aan de bekoring, aan de bedwelming door deze muziek kan men nau welijks ontkomen. Onvermoeid blijft men er naar luisteren, ai is het vaak of de slanken dwars door je heen gaan, of de strijkstok 'be zig is je langzaam uiteen te rafelen. In zulke oogenblikken wijkt alles terug en raadt men het geheim van den levensmoed en de levens vreugde van dit toch zoo zwaar beproefde volk. Heimwee wekt het schoone Boedapest met zijn grootsche allure, de dubbelstad, elegant en mondain, aan weerskanten van den Donau, die in haar greep een sprookjesoord houdt ge vat: het Margaretha-eiland. Welk een onver gelijkelijk panorama geniet men van de hooge Boeda-zijde, 's avonds heel in het bijzonder, wanneer men de stad aan zijn voeten ziet: één wemeling van trillende wenkende lichten, het Militair vliegtuig bij het vliegveld Salatie (N.- I.) neergestort; leerling-vlieger gedood, bestuur, der licht gewond. Verklaringen van Metax&s na de Balkan confe rentie. Ook Argentinië gaat zijn bewapening opvoeren. De toestand in Addis Abeba; het regenseizoen in Ogaden ingetreden. Sensatie rond Baldwin; een revolutionnaire be weging zou bestaan tegen den premier. Ernstige muiterij te Harrar. Mgr. Diepen met ruim driehonderd priesters en Ieeken naar de Wereldpers tentoonstelling te Rome vertrokken. Het vrachtschip „Amsterdam" van de Hembrug gebotst tegen een pijler De sporen van de lijn HaarlemHoofddorp zuilen worden opgebroken. Noodweer boven Kerkrade. O beloop der Donau-oevers, de bruglijnen als phosphoriseerend, spiegelend honderdvoudig in het stroomende water. Deze aanblik is een machtige ontroering, die men zwijgende onder gaat, om eindelijk voor zich zelf te zeggen: dat dus is Boedapest. BANDOENG, 8 Mei (Aneta). He denmorgen is bij het vliegveld Salatri een FC-5 neergestort. De sergeant van de luchtvaartafdeeling, leerling-vlieger H. Pieters, werd ge dood. De eerste luitenant der infan terie H. Maurenbrecher, werd licht gewond. Hedenochtend is bij het vliegveld Salatri, tijdens het mitrailleurschieten, een Fokker C-5, bestuurd door den luitenant-vlieger Mauren brecher, en als mitrailleurschutter de sergeant leerling-vlieger Pieters, neergestort, na in een vrille te zijn geraakt. Het toestel sloog over den kop. Beide inzit tenden werden er uit geslingerd, waarna het toestel in brand vloog en totaal verbrandde. Luitenant Maurenbrecher bekwam eenige kleine verwondingen, terwijl sergeant Pieters werd gedood. Een hospitaal-toestel vertrok onmiddellT.. derwaarts, waarmede luitenant Maurenbrecher naar Bandoeng vloog, waarna hij weer naar huis kon terugkeeren. Sergeant Pieters is vermoedelijk reeds bjj de eerste aanraking met den grond gedood. De dokter» van de luchtvaartafdeeling, dr. Hubach, verleende de eerste hulp aan den ge wonden luitenant Maurenbrecher, die daarna naar Bandoeng werd overgebracht. De begrafenis van sergeant Pieters vindt Zaterdagmorgen om acht uur plaats op het nieuwe kerkhof te Bandoeng. Op dringenn verzoek van de weduwe zal de begrafenis niet geschieden met militaire eer. WARSCHAU, 8 Mei (Reuter) Nadat on langs te Zamosao 200 huizen, bewoond door 1500 personen, in de asch waren gelegd, zijn gisteren te Davidrodek 100 huizen in vlammen opgegaan, waarbij een vrouw en twee kinderen om het leven kwamen. Te Laszow, nabij Lodz, zijn drie vrouwen levend verbrand. JERUZALEM, 8 Mei. (Reuter). De op perste Arabische raad heeft besloten: ten eerste de staking voort te zetten; ten tweede met ingang van 15 Mei geen be lasting meer te betalen; ten derde ondanks de waarschuwingen van den hoogen commissaris de Arabische leiders een propaganda-tocht door het geheele land te laten ondernemen. HEDENAVOND Zaterdagavond alleen voor besloten gezelschap

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1