.Wh Laatste Nieuws Vliegende vleugel heeft toekomst 'N TROUWE KLANT Neu>-ïorksche Bears DE KLEINE ENTENTE iH tslt GEHAKT IN BLIK Kerkelijk leven Na Italië's over winning VRIJDAG 8 MEI 1936 Tegen revisionisme, voor eerbiedi ging der verdragen DOOR AUTO GEGREPEN EN GEDOOD ONGEVALLENWET RIJKSCOMMISSIE WERK VERRUIMING De „Erinna" te water gelaten Pinksterviering op de H. Land- Stichting Consumptiemelk Contingenteering Gunstige indruk der deskundigen bij demonstratie op Schiphol Duitschers kenden het principe reeds Zoo mogelijk per 1 Juni beschik baar voor werkloozen NED. ROODE KRUIS IN ABESSINIË Dr. Belmonte 11 Mei in Amsterdam DR. ECKENER NAAR DEN BOSCH? MGR. VAN VELSEN t Requiemmissen te Bandoeng en Batavia WEER BRAND TE EINDHOVEN Bovenverdiepingen verwoest NAKLANKEN DER BOSSCHE FEESTEN PAARDENSPORT De estafette-rit door het land H. M. de Koningin neemt de oor konde in ontvangst LAWNTENN1S De Davis Cuprwedstrijd Nederland—Frankrijk Het resultaat der loting N.V. Haarl. Brockway Bus Mij. Voorloopige surséance van betaling verleend Frankrijk bezorgd Conflict met Spootrwegntij. Djiboeti-Addis Abeba Tot mislukking gedoemd Oordeel van het Kamerlid Sneevliet over de staking in de Wieringermeer De aanvaring van de Alphard STOOMVAARTLIJNEN Na aanvankelijk vaste stem ming, onregelmatig slot lager koersen. S3A WISSELKOERSEN Brussel Weenen AMERIK. GOEDERENMARKT Santos) AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 7 Mei FAILLISSEMENTEN BELGRADO, 7 Mei (Reuter). De Perma nente Raad der Kleine Entente heeft na de bijeenkomst op 6 en 7 Mei een communiqué gepubliceerd, waarin een uiteenzetting wordt gegeven van de beginselen der gemeen schappelijke politiek. Sedert zestien jaar, aldus het communiqué, doen de staten der Kleine Entente al het mo gelijke, om den vrede in het kader van den Volkenbond en de eerbiediging der interna tionale verplichtingen te verdedigen. Waar zij den vrede, de grootste weldaad voor alle vol keren, willen handhaven, hebben zij zich zeer energiek verzet tegen alles, wat den tegen- woordigen stand van zaken in Midden-Europa zou kunnen verstoren. Daarom hebben zij de politiek der westelijke mogendheden, ter verdediging van de zelfstan digheid van Oostenrijk, gesteund. Zij verzetten zich tegen grenswijzigingen door het revisionis me en tegen den terugkeer tot den troon van de Habsburg-dynastie, die onvermijdelijk een con flict van ernstigen aard in het Donaubekken zou veroorzaken. Deze politiek zullen zij krach tiger dan ooit blijven volgen in het belang vair een Europeeschen vrede. De gemeenschappelijke vitale belangen en het begrip voor de historische noodzakelijkheden van gisteren, heden en morgen dwingen de staten der Kleine Entente er toe, een onverbrekelijke een heid te blijven vormen. De Kleine Entente zal den Volkenbond blij ven steunen. Zij hoopt, dat hij de tegenwoor dige crisis te boven zal komen. De staten der Kleine Entente leggen er den nadruk op, dat zij het grootste belang hebben bii de eerbiediging der verdragen van St. Ger main, Trianon en Neuilly. Zij zullen alles doen om hun rechten uit deze verdragen te hand haven. Deze houding ten aanzien van de onschend baarheid der verdragen sluit geenszins uit, dat de Kleine Entente energieke pogingen in het werk blijft stellen om tot een vreedzame, eco nomische samenwerking met de andere staten van het Donaubekken te geraken. De staten der Kleine Entente zijn zich ervan bewust, dat de internationale toestand zeer ernstig is. ZU zijn verknocht aan den vrede en weten, daar zij in den wereldoorlog betrokken zijn geweest, wat de vrede voor de volkeren be teekent. Niettemin zijn zij gereed om in sa menwerking alle maatregelen te treffen, die noodig zijn om den vrede en hun nationaal erfdeel te verdedigen. Het communiqué, dat in elf punten verdeeld is, sluit met de mededeeling, dat de drie mi nisters van Buiten landsche Zaken in perma nente verbinding met elkaar zullen blijven met het oog op de belangrijke kwesties, die bin nenkort ter sprake zullen komen, hetzij te Ge- nève, hetzij langs diplomatieken weg. Donderdagmorgen heeft te Westerbork bij de splitsing van den weg naar Beilen en Zwiggel- te, juist buiten het dorp, een aanrijding met doodelijken afloop plaats gehad. Een ongeveer vijftigjarige handelsreiziger uit Groningen had zijn rijwiel tegen een der langs den weg staan de boomen geplaatst en stond zelf midden op den weg te kijken naar een wegwijzer. Op het signaal van een personenauto, welke bestuurd werd door den heer M. uit Hoogeveen, maakte de handelsreiziger vrij baan, doch terwijl nu de automobilist gas gaf, liep hij weer, alle aan dacht op den wegwijzer gevestigd, terug naar den weg. Hij werd door den auto gegrepen en op slag gedood. Het parket uit Assen stelt een onderzoek in. De auto is In beslag genomen. Verschenen Is de memorie van antwoord in zake de wetsontwerpen: wijziging der Onge vallenwet 1921 en wijziging der Land- en Tuin- bouwongevallenwet 1922. De Minister doet deze memorie vergezeld gaan van gewijzigde wetsontwerpen, waarin de ver schillende technische wijzigingen zijn aange bracht. Naar de „Vooruit" verneemt, is binnenkort de benoeming te verwachten van ir. Bongaerts tot eersten secretaris van de rijkscommissie werkverruiming. De heer Bongaerts, een zoon van den oud-minister, is thans als civiel-in- genieur werkzaam in Spanje. De vacature was ontstaan door het overlij den van mr. Gerritsz. Het tankschip Erinna, gebouwd op de werf „De Schelde" te Vlissingen en bestemd voor de Bataafsche Petroleum-Maatschappij is Donder dagmiddag 5 uur met goed gevolg te water gelaten. De cursus begint op Zaterdag 30 Mei, vóór 1 uur. Naast de plechtige kerkelijke diensten worden op „Casa Nova" de voordrachten ge geven door prof. dr. T. Brandsma O. Carm. van de R K. Universiteit te Nijmegen. De cursus heeft tot titel: „Pinksterweelde", en wordt ver deeld in de volgende onderwerpen: Pinkster wateren, Pinkster-bloemen, Pinkster-vuren en Pinkster-wonderen. Verder zijn er rondgangen onder leiding van de Paters Montfortanen. De cursus eindigt Maandag 1 Juni na het middagmaal. Voor nadere inlichtingen vervoege men zich bij de Eerw. Overste, Kanunnikessen van het~H, Graf, Pelgrimshuis „Casa Nova", Heilig Land- Stichting, Nijmegen. Week van 10 Mei tot en met 16 Mei 1936 con sumptiemelk regeeringscontract taxegedeelte 5 y, cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit, overmelk regeeringsminimumprijs 3,6 cent. af dracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 3 y, cen.t i*Ur«in..,,..',. ..„éf Ui.-, Een minimum aan weerstandsvermogen in de lucht met als gevolg een zoo economisch mogelijke exploitatie van het vliegtuig, zie daar het uiteindelijk doel, waarnaar de luchtvaart streeft. In dezen ontwikkelings gang speelt het vliegtuigtype, dat gisteren op Schiphol experimenteerde de Vliegen de Vleugel en rol. Ook hierbij is ge streefd naar vereenvoudiging, verfijning dus, van het vliegtuigmodel en als zoodanig heeft het de belangstelling der deskundi gen, zoowel van de K. L. M., als de Rijks- studiedienst voor de Luchtvaart. Het is bij de K. L. M. vooral ir. E. A. Dries- sen, die zich reeds jaren interesseert voor de ontwikkeling van dit type. Daarom heeft ook de K. L. M. de S. A. Aile Volante te Pa rijs uitgenoodigd haar eersten Vliegenden Vleu gen naar Schiphol te zenden, om het door haar ontwikkelde type eens in oogenschouw te ne men. Zooals wij reeds mededeelden, was de'indruk welken de Vliegende Vleugel bij deze demon stratievlucht maakte, niet ongunstig. De snelle start na een 20 Meter is het toestel al los, cm dan zeer snel te stijgen de stabiliteit in de lucht, de opmerkelijk vlotte landing bleken goede eigenschappen, welke werden bevestigd door ir. Wynia van den Rijksstudiedienst, die later op den middag mee de lucht in ging. Ir Wynia prees de stabiele ligging van het toestel, vooral in de bocht. Bij het overtrekken zakte de machine pas bij 80 gr. over een vleugel weg, zonder dat het verschijnsel gevaarlijk was te noemen. Het silhouet van het vliegtuigje is heel op merkelijk. Bij start of landing gelijkt zijn pro fiel een vreemd insect, in de lucht is het staart- looze vleugelvlak met den even vooruit stekenden neus precies een vleermuis of vampyr. De Fransche piloot doet met het kleine, uiterst be weeglijke toestel, wat hij wil. De experimenten met het staartlooze vlieg tuig zijn intusschen niet van den laatsten tijd. Reeds jaren geleden werd dit principe in Duitschland aangeraakt. De bekende con structeur ir. Lippisch paste het toe, zoowei op motor- als zweefvliegtuigen. De geringe practische belangstelling voor het type rem de echter de ontwikkeling. De idee van den vliegenden vleugel, zooals die ook hier weer gunstig is uitgewerkt, heeft voor de toekomst ongetwijfeld toepassingsmogelijk heid voor het practische luchtverkeer, dat im mers gebaat is bij de grootste vereenvoudiging van het model der verkeersvliegtuigen. Van daar de experimenteele belangstelling der KXi.M. voor dit nieuwe type. Naar wü vernemen zullen ook heden demon stratievluchten met den Vliegenden Vleugel wor den gemaakt. Ingediend is een wetsontwerp betreffende con- -tingenteering van triplexhout (verlenging). Het ligt in de bedoeling van den minister van Sociale Zaken, zoo mogelijk reeds per 1 Juni a.s. zoogenaamd gehakt in blik tegen la gen prijs voor werkloozen verkrijgbaar te stel len. Reeds gedurende eenigen tijd zijn omtrent den aanmaak van dit product besprekingen ge voerd tusschen de departementen van Sociale Zaken en van Landbouw. De voorbereidingen, welke voor deze distributie moesten worden getroffen, zijn thans zoover gevorderd, dat met de productie binnen enkele weken een aanvang zal kunnen worden gemaakt, nu daaromtrent tusschen het departement van Sociale Zaken en den betrokken leverancier overeenstemming is bereikt. De Colaco Belmonte, die deel uitmaakte van de Nederlandsche ambulance in Abessinië, zal Maandag 11 Mei, om 11.24 uur aan het Cen- traal-Station te Amsterdam aankomen. Dr. Belmonte bevindt zich op het oogenblik aan boord van het s.s. „Sphinx", dat op weg is naar Marseille. Dezen zomer is het 25 jaar geleden, dat te 's Hertogenbosch een vliegweek werd gehouden, waarbij nu wijlen Henri Bakker, pionier in het Nederlandsche vliegwezen. een groote rol ver vulde. Er worden nu pogingen in het werk gesteld tot een eenvoudige herdenking te komen. Naar de 'sHert. Crt. meldt, heeft dr. Eckener schriftelijk medegedeeld, dat hij in verband met dit feit bereid is indien meteorologische toe standen het niet beletten den Bosschen luchtvaartpionier mede namens de Duitsche vliegers in Juni as. te herdenken door een rondvlucht boven de stad te maken. i BANDOENG, 7 Mei (Aneta). 11 Mei zal een plechtige Requiem-mis worden gecelebreerd in de Petruskerk alhier, terwijl 12 Mei een ponti ficale Requiemmis zal worden gecelebreerd in de kathedraal te Batavia in verband met het overlijden van Mgr. Van Velsen, oud-aposto lisch vicaris van Batavia. Donderdagavond 6 uur is brand uitgebroken op de bovenverdieping van den winkel in amu sementsartikelen en boekhandel van den heer O. van Gorp, Fellenoord 44 te Eindhoven. De bovenverdieping, welke als magazijn diende, is totaal uitgebrand.'Ook het dak werd een prooi der vlammen terwijl de beneden gelegen winkel groote waterschade kreeg. Het vuur sloeg over naar de bovenverdieping van het aangrenzende, door den heer Turken bewoonde, perceel, welke geheel uitbrandde. Het benedenhuis liep ook hier veel waterschade op. De brandweer, die het vuur met drie stralen op de waterleiding aantastte, wist den brand tot de beide bovenverdiepingen te beperken. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzeke ring dekt de schade. Ter herinnering aan het 750-jarig bestaan van 's-Hertogtenbosch zal in het Bossche stad huis een gedenksteen worden ingemetseld, ver meldende de namen van allen die zich tijdens de jubiléviering verdienstelijk hebben gemaakt. De onthulling van den steen zaï officieel ge schieden op 15 Mei a.s. Aan het einde van het jubeljaar werd eten Hertog Hendrikboom geplant aan den Ouden Vlijmenschen-weg. .Deze fraaie stam, aan de straatzijde van den breeden tuin geplaatst, werd getooid met wimpeltjes in de Bossche kleuren en wacht op de onthulling binnenkort van een ge denksteen ter plaatse. De derde herdfènking betreft het Emmaplein. Daar heeft het buurtcomité evteneens een ge denksteen geplaatst om te herinneren aan de deelneming der jeugd aan de jubiléviering. Deze steen is Woensdag onthuld en draagt als op schrift: „Kinderjubel rond een oude stad." De laatste ruiter van den estafette-rit door Nederland, welke door de Koninklijke Federatie van Landelijke Rijvereenigingen was georgani seerd, is Donderdagmorgen te ongeveer elf uur te Apeldoorn, het eindpunt van den rit, aan gekomen. Des middags om half drie werden de oor konden bij monde van den voorzitter van de federatie, Jhr. van Coehoom van Sminia aan H. M. de Koningin, die op het bordes van het paleis 't Loo stond, overhandigd. Ook H.K.H. Prinses Juliana was bij de plechtigheid tegen woordig. Na het overhandigen van de oorkonden, waarin de landelijke ruiters uit het geheele land hun trouw aan het vorstenhuis uitspreken, werden de etappeleiders en de bestuursleden der federatie aan de beide vorstelijke personen voorgesteld. Voordien genoten negentig lande lijke ruiters, waaronder vijf trompetters, de eer, voor H. M. te mogen defileeren. Hiermede was deze estafette-rit, die uitstekend geslaagd mag heeten, ten einde. DEN HAAG, 7 Mei. De Fransche Daviscup- spelers Brugnon, Boussus, Destremeau en Bernard zijn Donderdag in Den Haag aange komen en hebben des middags reeds op de hanen van de M. E. T. S. geoefend. Borotra wordt eerst tegen het einde der week verwacht. Ook de Nederlandsche spelers uit wie een keuze voor den komenden wedstrijd om den Davis Cup zal worden gedaan. Timmer, Karsten, Hughan en Van Swol, speelden op de M.E.T.S. een oefenpartijtje. Onder de toeschouwers bevond zich de in Nederlandsch-Indië zoo bekende speler Kho- Sin-Kie, aanvoerder van het Chineesche Davis- Cup-team, die met den heer Scheurleer uit Parijs is meegekomen. Tegen zes uur had in de bestuurskamer van de M. E. T. S. de loting plaats, waarbij be halve de beide aanvoerders Brugnon en mr. Punt, ook de heeren Scheurleer en Boussus aanwezig waren. De loting had tot resultaat, dat Destremeau Zaterdag om twee uur de eerste partij speelt tegen Hughan of Van Swol. Daarna speelt Boussus tegen Timmer. Zondag om half drie wordt het dubbel-spel gespeeld, waarbij Borotra en Bernard tegen Timmer en Karsten zullen uitkomen. Maandag om twee uur speelt Boussus tegen Hughan of Van Swol, welke partij gevolgd zal worden door die tusschen Destremeau en Timmer. Als bijzonderheid kan nog worden meege deeld, dat Brugnon er in toegestemd heeft Zondagmiddag na het dubbelspel, met Kho- Sin-Kie als partner, een exhibition tegen een Hollandsch double te spelen, waarvan de sa menstelling nog niet is vastgesteld. Nietwaar, U bent 'n trouw lezer van onze ru briek „Omroepers". U moogt er graag eens in grasduinen. De zakenman weet van Uw speur- lust te profiteeren, hij plaatst Zaken-Omroepers, die onze rubriek juist zoo veelzijdig doen zijn en die Uwe regelmatige belangstelling inderdaao motiveeren. Naar wij vernemen, heeft de Haarlemsche Rechtbank Donderdag aan de N.V. Haarlemsche Brockway Bus-Maatschappij, gevestigd en kan- toorhoudende te Heemstede, Heerenweg 77b, voorloopig surséance van betaling verleend. Tot bewindvoerder is benoemd mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. 6 Juni a.s., des morgens om kwart vóór 10 uur zal een vergadering van schuld- eischers in het paleis van Justitie worden ge houden. De aanvrage om surséance is een gevolg van eenzelfde aanvrage door den directeur der N.V. Haarl. Brockway Bus-Mij., den heer M. C. v. d. Wall persoonlijk. Deze surséance van betaling is ook door de Haarlemsche Recchtbank voor loopig verleend met benoeming van mr. Theyse tot bewindvoerder. 6 Juni zal de vergadering van schuldeisehers van 'en heer v. d. Wall worden gehouden. Daar de N.V. Haarl. Brockway Bus nauw verbonden is met haar directeur en waarschijnlijk aansprakelijk voor diverse van zijn verplichtingen, werd besloten dat ook de Brockway Bus-Mij. surséance van betaling zou aanvragen. Waarschijnlijk zal wel in beide zaken een accoord met de schuldeisehers getroffen kunnen worden. Tot de financieele moeilijkheden van de N.V. Brockway Bus-Mij. moet ook aanleiding gegeven hebben de verplichte opheffing van den bus dienst HaarlemLeiden v.v., toen de tram ge- electrificeerd werd. Het zou in de bedoeling liggen, de busdiensten, welke de Brockway-bus te Haarlem exploiteert, althans voorloopig voort te zetten. PARIJS, 7 Mei. De „Temps" schrijft o. a.: Niemand kan verhinderen, dat Abessinië Ita- liaansch wordt. Maar er bestaan verscheidene wegen om de Italiaansche controle over Abes sinië tot stand te brengen. Er is directe annexa tie, verder het protectoraat en een internatio naal mandaat. Het is verontrustend, dat de Italiaansche pers reeds terstond iedere onder handeling, hetzij met Genève, hetzij zelfs met de in Oost-Afrika geïnteresseerde mogendhe den afwijst. Dit standpunt kan slechts moei lijk door de door den Volkenbond gebonden mogendheden, in het bijzonder door Engeland goedgekeurd worden. Het blad besluit met, betreffende de sanc ties tegen Italië, den wensch uit te spreken, dat men de volgende week in Genève den moed zal hebben zich boven de wisselvalligheden van het oogenblik te stellen en zich zal weten te hoeden voor ieder initiatief. LONDEN, 7 Mei. (Reuter.) Volgens een te legram uit Djiboeti zou tusschen de Italianen en de spoorwegmaatschappij Djiboeti—Addis Abeba een ernstig conflict zijn ontstaan met betrekking tot het vervoer van troepen en oorlogsmateriaal. Noch te Rome, noch in offi- cieele kringen te Parijs heeft men echter eenig bericht dienaangaande ontvangen. De staking bij de werkverschaffing in de Wieringermeer zal blijkbaar spoedig, tot het verleden behooren. Het aantal stakers te Hoorn, dat pl.m. 200 bedraagt, is grootendeels bijeen gekomen in een vergadering, waar het rev.-soc. Tweede Kamerlid Sneevliet het woord voerde, die daarbij den stakers adviseerde, zich bereid te verklaren het werk te hervatten, daar door den geringen weerklank, dien het conflict el ders heeft gevonden, deze staking toch tot mis lukking zou worden gedoemd. Waarschijnlijk zal het meerendeel der stakers bereid zijn dit parool te volgen; een definitieve beslissing hierover zal heden moeten worden genomen. Het vrachtschip „Alphard" was Donderdag morgen van Rotterdam in ballast vertrokken, bestemd voor Melilla in Spaansch Marokko en was bemand met 26 koppen, allen Nederlan ders. Dezen zijn na de aanvaring allen aan boord gegaan van de „New-York," die Donder dag van Hamburg naar New-York vertrok en nu het eerst Southampton zal aandoen. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. aangekomen 7 Mei, Witte Zee, sleepboot, Maassluis; Bowling, s., Leith. Vertrokken 7 Mei, Joma, s., Belfast; Zeelan- dia, s„ Hendrik Ido Ambacht, gesleept door de sleepboot Witte Zee; Wolandia, mi., Exeter. Aangekomen 7 Mei, Gunlog, s., Londen; Vechtstroom, s., Huu; Rye, s„ Goole; Hebe, s„ Hamburg; Dollard, m.s., Londen (voor Wormer- veer). Vertrokken 7 Mei, Manoeran, ma., Noordzee, proefvaren; Noravind, tank, Key West v.o.; Oberon, s., Middl. Zee via Rotterdam. AMSTERDAM, aangekomen 7 Mei. Bowling, Leith, stukgoed en steenkolen, J. P. Coenhaven, Verg. Cargadoorskantoor. Aangekomen 7 Mei, Vechtstroom, Huil, stuk goed, Handelskade, Holl. Stoom'bMij.; Gunlog, Londen, stukgoed, Zeeburgerkade, Verg. Carga doorskantoor; Rye, Goole, stukgoed, Handels kade, Gebr. Scheuer; Hebe. Hamburg, stukgoed. Sumatrakade, Verg. Cargadoorskantoor. AMSTERDAM, 7 Mei Het m.s. „Manoeran", van de Stoomvaart Mij „Nederland", vertrok hedenmiddag van Amsterdam naar de Noord zee. Het schip, dat reeds half Februari proef had gevaren, doch daarbij niet in alle opzichten vol deed, zal opnieuw proeftochten houden welke vermoedelijk drie a vier dagen in beslag zullen nemen. Volgens plan gaat de „Manoeran" 16 dezer van hiér via Suez naar Calcutta, om daar den dienst in de SilverJavaPacific Lijn over te nemen van de „Tabian", eveneens een schip van de „Nederland". NEW YORK, 7 Mei. Wallstreet opende heden opnieuw vaster. Hoewel de verschillende factoren van onzekerheid, die in de vorige week de aanleiding hebbengevormd tot de scherpe reactie, nog bestaan en de vrees voor de goudvaluta's na de verkiezingen in Frank rijk eer toe-, dan afgenomen is, is de alge- meene stemming in Wallstreet verbeterd, het geen »p rekening moet worden gesteld van de gunstige ontwikkeling in het bedrijfsleven. Ondanks het feit, dat de activiteit in de staal industrie eenige neiging tot dalen vertoont, acht men de situatie alleszins bevredigend. De vooruitzichten voor de automobielindustrie zijn gunstig en men verwacht algemeen, dat de kwartaalberichten voor het loopende kwar taal beter zullen zijn dan die voor de eerste drie maanden, die in verschillend opzicht niet aan de verwachtingen hebben beantwoord. In het verloop kwamen evenwel winstnemingen af, die de aanvankelijk behaalde koerswinsten te niet deden of zelfs omzetten in kleine koers verliezen. De handel was uiterst beperkt. U. S. Steels zetten een fractie lager in en brokkel den in de eerste twee uur ongeveer 1 dollar af. Ook Bethlehem Steels en verschillende andere staalwaarden konden zich niet ten volle hand haven. Spoorwegwa arden openden hooger, waarbij koerswinsten van een fractie tot 1 dol lar waren te registreeren, doch later kreeg het aanbod de overhand en werd de stemming ge drukt. De koersen daalden meerendeels tot een fractie beneden het slotpeil van gisteren. Ko- penvaarden waren aangeboden en liepen te rug. American Smelting verloren gedurende de morgenuren 1 y. dollar, verschillende andere soorten een fractie. Automobielwaarden kon den zich evenmin handhaven, hoewel bij de opening meerendeels iets hooger koersen tot- stand waren gekomen. Fetroleumwaarden lie pen een kleinigheid terug. Vliegtuigwaarden waren aan den vasten kant. Aandeelen in fa brieken van landbouwwerktuigen waren aange boden en liepen terug, waarbij Case Treshing VA dollar verloren. Public-utilities waren ver deeld. Amer. Tel. Tel. waren gevraagd en konden ongeveer 1 punt avanceeren, doch ver schillende andere papieren verkeerden in reac tie. New-York Consol Gas daalden 1 dollar De geringe neiging van het publiek om be lang bij de beurs te nemen wordt wel duidelijk gedemonstreerd door de kleine omzetten in het tweede, derde en vierde beursuur; er werden resp. 110.000, 110.000 en 120.000 shares verhan deld. Het koerspeil brokkelde hierbij langzaam af, hoewel het aanbod geen groote afmetingen aannam. De flauwe stemming voor Fransche beleggingsfondsen oefende een ongunstigen in vloed uit. Aanvankelijk boden nog eenige af- deelingèn weerstand, waaronder die der olie waarden op gunstige winstcijfers en luchtvaart waarden, op berichten, dat één der dochter maatschappijen van de Douglas Aircraft groo te bestellingen van uit het buitenland had ont vangen, doch later in den middag' sloten ook deze waarden zich bij de algemeene stemming aan, waardoor ook hier het koerspeil tot onder dat van het vorig slot kwam te liggen. Rubber waarden werden ongunstig beïnvloed door een dreigende staking bij de Goodyear. Laatbeurs nam, bij een uitbreiding van de affaire, ook het aanbod toe, waarvan vooral staalwaarden, spoorwegshares, automobielwaarden, chemische fondsen en aandeelen in telegraafmaatschap- ,pij,en te jijden hadden. Het slot was onregel matig, doch de meeste fondsen gaven toch weer op het verlaagde koerspeil een herstel te zien, hetgeen niet verhinderde, dat uiteindelijk voor Chrysler, Gen. Motors, Mack- Truck, Standard Oil, A.T.T., Western Union, Public-Service, American Can, Continental Can, Air Reduction, Allied Chemical, Du Punt, Case Treshing, Int. Harvester, Sears Roebuck, General Electric, Westinghouse, U. S. Rubber, Un. Carbid, In dustrial Alcohol, Steels, Beth. Steel, National Steel, Republic Steel, Amer. Smelting, U. S. Smelting, Anaconda Copper, Amer. Car Foundry, Atch. Topeka, Chesap. Ohio, De- law. Hudson. N. Y. Central, Norfolk Wes tern, North. Pacific, Pennsylvania, Reading Railroad en South. Pacific een verlies van 1 pet. a 4 pet. moest worden opgeteekend. De omzetten bedroegen 1.010.000 shares, waarvan in het laatste beursuur 390.000 shares. Slotkoersen Mei Allied Chemical American Can Có. Am. Car. F. dry Am. Smelt. Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore Ohio Bethlehem Stee) Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Corp. Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 5% Young 7 Dawesl. Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric Genera) Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central intern. Harvester Intern, Nikkei Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Koninklijke Olie Missouri Pacific idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Amer. Co. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Wool worth Building 7 6 5 4 1857/2 187 187 1797/2 125 1267/2 1253/4 1251/4 30% 321/2 32% 32 75% 771/2 751/g 733/g 1537/2 1557/8 1541/2 1527/g 91% 933/4 93 91 197/s 203/4 207/4 201/s 337/4 341/4 333/4 323/8 70 72 717/2 71 17 171/2 167/g 163/4 49% 51% 50 49% 127/s 123/4 11% 11% 150 154 1543/4 151 36 37 37 351/2 54% 557/g 551/a 547/g 1% 1% 1% 1% 94 96 95 953/8 4% 43/4 47/3 41/0 28%§ 297/8 297/8 283/1 32 321/s 32 321/4 33 243/4 331/4 321/s 24% 251/2 37% 393/8 39 39 547/a 55 543/4 541/2 138% 141% 1393/4 1383/4 1617/a 161 I6OI/3 159 17% I8I/2 181/s 18 353/4 363/4 367/4 36% 63 643/4 633/4 621/2 243/4 25% 25% 25% 147/s 15 141/2 141/2 19% 201/4 82% 19% 19% 803/4 817/2 82 453/4 467/4 457/8 451/4 137/4 137/2 131/4 13% 367/4 363/4 36 35 571/4 563/4 57 55% 2% 27/2 2 21/2 47/, 4% 43/s 43/g 39 39% 391/2 38% 32 33 33 311/2 23 237/2 23% 231/4 33% 347/8 333/8 333/g 241/2 253/g 25 24% 222 2251/2 220 220 291/8 301/a 301/8 29 421/2 431/4 42% 42 411/s 42% 42 42 39 401/4 39% 39% 10 IOI/2 IOI/2 IOI/4 643/4 653/4 653/g 653/g 171/4 17% 167/2 15% 13 137/2 137/4 13% 293/4 31% 303/8 301/4 147/4 14% 147/g 14% 151/4 151/2 153/g 15% 597/2 603/4 59 58 I6I/2 17 167/2 16% 124% 125 1243/4 120% 221/s 223/4 221/3 22 58/4 6 6 6S/4 6% 28I/4 29% 301/4 30 567/8 581/4 5 Ni 553/8 75 771/4 767/4 74% IO51/2 1073/4 107 IO6I/4 48% 487/4 47% 471/4 NEW YORK, 7 Mei Slotk. Mei 7 6 5 4 17.02 16.99 17.01 16.97 Rome 7.87 7.87% 7.88 7.871/2 Madrid 13.64% 13.65 13.65 13.64 Bern 32.49 32.49 32.47 32.52 18.75 18.75 18 72 18.72 Oslo 24.97% 24.95 24 95 24.921/2 A'dam 67.72 67.85 67 81 67.80 Londen 4-97% 4.96% 4.96 4.95% Parijs 6.58% 6.58% 6 58% 6.581/2 Berlijn 40.37 40.33 40 31 40.25 7 Mei 6 Mei NEW YORK, 7 Mei 7 Mei 6 Mei Suiker Mei 2.93-95 2.94-95 Dec. 2.80 2.80-82 Juh 2.86-88 2.88-89 Jan. 2.66-68 2 66-68 Sept. 2.85-86 2.86-87 Mrt. 2.63-64 2 63-64 Nov. 2.84-86 2.86-87 Mei 264-65 Rubber Standaard Mei 15.25 t 15.52 Oct. 15.48— 15.76— Juli 15.36-- 15.64- - Dec. 15.56 15.84— Sept. 15.45- 15.73 t Jan 15.59-- 15.88— Mrt. 15.67 f 15.96- - Katoen Mei 11.55 11.53- - Dec. 10.37-38 10 27- - Juli 11.24 11 15-- Jan. 10.39-- 10.28— Oct. 10.35- 10.25— Mrt. 10.40-- 10.30- - Tin Loco 46.621/2 46.75 Termijn 46.37 1/2 46.50 Koffie (Rio) Mei 4.59— 4.51 Mei 8.18-20 8.12- Juli 4.71 4.65- Juli 8.28-- 8 20- Sept 4.85 4.79— Sept 8.38- - 8.31- Dec. 4.98 4.92— Dec. 8.48 8.41- Mrt. 5.05 5.00- - Mrt 8.56-58 8.50 7 Mei 6 Mei Tarwe Me. 96-957/8 96%-Va Juli 87%-% 877/r88 Sept 86-86Vg 86%-% Maïs Mei 63V2 - Juli 61% - Sept 60 -- Keuzei Mei 10.67 V Juli 10.55 62% 61 Vs 59Vé 1080 1055 CHICAGO, 7 Mei 7 Mei C Mei Haver Mei 267/3 26%- Juli 26% 26% Sept 27 26% Rogge Mei 52% - - 51% Juli 527/,— 51% Sept.52% - - 52% -— Sept. 10.55 Oct. 10.37 7/2 10.60 10.50 7 Mei 6 Mei Tarwe Mei 777/2 787/s Juli 78% 797/8 Oct. 79% 80% Rogge Juij 40% -40% Mei 41% 41% Oct. 437/2 437/4 Haver Mei 31i/231% Juli 317/2— 31% gedaan en laten. i nominaal. WINNIPEG, 7 Mei 7 Mei 6 Mei Gerst Mei 37% 37% Juli 37% 38 Oct. 38 387/s - - Lijnzaad Mei 1.45 Juli 1.44i/4 Oct. 1.40 1.45 1.44 7/2 1.41 7/s Oct 30%30%- bieden. GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 7 Mei. Tarwe: Mei 6/1, Juli 6/1 3/8, Oct. 6/11/4. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. v. Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Unilever Anaconda Beth. Steel U. S. Steel Cities Service Shell Union Kennecott 255342541/ 109%109 >2 20 9/16—20% 29% 34%—34% 3 10 3/8 21% Van 4.30—5.00 uur Kon. Olie Unilever Philips H. V. A. 254%—257% 110—11% 183 223—223% A'dam Rubber 116 Anaconda 20%20 5/8 Beth. Steel Shell Union Kennecott Can. Pacific 29% 10% 21% 8—81/8 Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: d.d. 30 April 1936 is benoemd tot bewind voerder in de surséance van betaling van M. Stomi. koopman, wonende te Schevenlngen, Stevinstraat 78, mT. F. J. Zijl, Den Haag, met bepaling: 1. dat schuldvorderingen ten aan zien waarvan de surséance werkt hij den bo- windvoerder moeten worden Ingediend uiterlijk op 20 Mei 1936; 2. behandeling plaats vindt ter raadkamer van de Rechtbank te Den Haag. op Donderdag 4 Juni 1936 ric, v.m. 11,30 uur.. (Ter Griffie 'werd een ontwerp-accoord neder- gelegd) Verlenging verzocht door W. J. Kijlstra, wo nende te Doom. (Procureur mr. T. Olthoff. Utrecht). Behandeling ter Raadkamer der Rechtbank te Utrecht op Woensdag 20 Mei 1936 des v.m. 11.30 uur. Failliet verklaard: 6 Mei: H. L. Holtkamp, handelende onder de firma Gebr. Holtkamp, bakker, Almelo, Rlet- B. H. Holtkamp. handelende onder de firma Gebr. Holtkamp, bakker, Almelo. Rietstraat. G. Lucas, Wierden, Nijverdalscheweg 298. L. A. Telgenkamp, hotelhouder, Almelo, Markt 99. de nalatenschap van wijlen Berns. Dalen oord, gepensionneerd ontvanger der Gemeente Enschede, gewoond hebbende te Enschede, Zui derhagen 97. D. van Arkel, arbeider, Zwijndrecht, Boot- jessteeg 165. S. Span, handelaar In galanterieën, rijwie len enz., Leeuwarden, Baljeebuurt 58. N.V. Auto Transport Onderneming „Neer- landia", Pieterskerkhof 26, Utrecht. G. Ie Clercq, weduwe van W. Fokker, vee houdster, Vinkeveen. Demmerik D.M. 47. J. B. van DornJr., boekbinder, Utrecht, npftr+fictvo at O' J. A. Kieber, lederfabrikant, Amersfoort, Kamp 84. H. Th. M. Hendriksen, koopman, Amersfoort, Snouckaertlaan 20. J. S. Middelkoop, landbouwer. Benschop.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2