Haile Selassie te Jeruzalem Regentschapsraad in Egypte ills De Volkenbonds raad De onlusten te Harrar Het nieuws van heden vereenigde katholieke pers «Rif m Japan en Rusland DUITSCH ECONOMISCH PLAN? DE BAROMETER pi!! i BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 9 MEI 1936 Ochtendblad TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19940 Drieduizend menschen juichen den gevluchten keizer toe Negus logeert in een klein hotel Negus zal vandaag de jour' nalisten ontvangen Parlement kiest een geheel ande ren Raad dan in Foead's tes tament aangewezen Oswald Spengler overleden T roepen ver sterking naar Palestina |||pg mm lilll Heden officieuze bijeenkomst van de kleine mogendheden Aloisi naar Genève Minister De Graeff te Genève Rondom de sancties Na de bezetting der stad door de Italianen zal de orde wel spoedig hersteld zijn De gezantschappen te Addis Abeba Berthold Currand overleden Zelfmoord? Hirota acht zich in staat alle problemen op te lossen President van de Bank van Polen afgetreden Het Duitsch-Poolsche transito- verkeer Sarraut confereert Heden ministerraad Het Weer lllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllIHHIII^ immuun Een vervolg op Hitler's vredesvoorstellen Arrestaties in Oostenrijk „Nationaal Socialistische activiteit" Stratosfeervlucht In een open vliegtuig Complot tegen den Staat Proces tegen 58 personen VLIEGTUIG TUSSCHEN TOESCHOUWERS „Geen zorgen voor morgen" Missiegenootschappen Opbrengst Voortplanting des Geloofs een millioen lire toegenomen DAGBLADEN IN DE POOL STREEK NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. JERUZALEM, 8 Mei. (D. N. B.) De spe ciale trein, waarmede de Negus en zijn ge- volg uit Haifa waren vertrokken, is hier in den loop van den middag aangekomen. De Commissaris der stad was o.a. ter begroe iing aanwezig. De keizerlijke familie heeft Voorioopig haar intrek genomen in een klein hotel, dat gelegen is in de oude stad 'n de onmiddellijke omgeving van de Jaffa- Poort. Langs den weg van het station naar het hotel stonden 3000 menschen, die den Negus toejuichten. Het station was sterk bewaakt door politie, ^e negus dankte treurig glimlachend voor de toejuichingen. Het Arabische stakings-comité stelde 10 auto mobielen voor den Negus en zijn gevolg ter be schikking, opdat zij niet lastig gevallen zouden borden. L>e consul van Abessinië te Jeruzalem heeft eeh uit Londen afgezonden telegram ontvan- pn, waarin hem verzocht wordt den Negus te bewegen voor de Amerikaansche luisteraars een korte radioverklaring af te leggen. Voor het êeval de keizer daartoe bereid is, wordt hem ^h aanzienlijk honorarium aangeboden. Reuter meldt nog nader omtrent het ver blijf van den Negus te Jeruzalem: Alvorens zich vroeg ter ruste te begeven, aan gezien hij vermoeid was, heeft de Negus een delegatie van priesters en zijn minister van buitenlandsche Zaken ontvangen. Voor het hotel, waar hij logeert, staat een ^ritsche schildwacht met de bajonet op het ëeweer. De Negus heeft verklaard, dat hij heden hiemand kon ontvangen, doch Zaterdag zal bij de journalisten ontvangen. Het gevolg van ben Negus woont in een hotel dicht bij hotel Havid, waar de Negus zijn intrek heeft ge lomen. Een officieel persoon, die tijdens de door sart door het Suez-Kanaal op het schip van ben Negus moest zijn, en zijn opwachting maakte, sprak bij deze gelegenheid zijn droef heid uit over het treurig lot van den monarch, km Negus antwoordde met een gebaar van on derwerping: „Voortaan is alles nutteloos". Dit Varen de eenige woorden, die de Negus sorak. Tlij houdt zich vrijwel geheel afgezonderd en aHeen zijn dochter kan bij hem komen. CAïRO, 8 Mei. (Reuter) Het Egyptische par ament, dat sedert 23 Juni 1930 niet heeft ver gaderd, is vanmiddag in plechtige zitting bij- ^ngekomen, in verband met het overlijden Sn koning Foead en om kennis te nemen van ®ens politieke testament, terwijl verder een Sgentschapsxaad benoemd moet worden. De 2itting werd geopend door Amin Tehia Pasja, die woorden van herinnering aan koning ®"oead en woorden van huldebetoon jegens ko- dihg Faroek sprak. Onder luiden bijval riep hij b'sroek tot koning uit. Vervolgens had de eeds- aRegging plaats. In zijn testament heeft koning Foead Nes- sim Pasja, oud-premier, Adlyeghem Pasja, °Ud-minister en Mahmoed Fakhr Pasja, di plomatiek vertegenwoordiger te Parijs, als re- Senten aangewezen. Het parlement heeft echter in strijd met de laatste wilsbeschikking van Koning Foead met aigemeene stemmen Prins Mo hammed Ali, Aziz Izzet Pasja en Sherif Sabry Pasja tot regenten benoemd. MüNCHEN, 8 Mei. (D.N.B.) De Duitsche hloisoof Oswald Spengler is heden op 56-jari- kcir leeftijd overleden. Bekend is zijn boek „Der Untergang des ■bbendlandes", dat in 1918 het licht zag. LONDEN, 8 Mei. (Reuter). Naar vernomen Vordt, is op verzoek van den Hoogen Commis- Saris troeDenversterkine naar Palestina ge bonden. fff 5 Woensdag startte de „Hindenburg" naar Lakehurst. Het luchtschip boven de Bodensee GENèVE, 8 Mei (Reuter). Morgen zal te Genève de officieuze bijeenkomst van de vertegenwoordigers van Nederland, De nemarken, Noorwegen, Zweden, Finland, Spanje en Zwitserland plaats heben, ten einde aan den vooravond van de zitting van den Raad de huidige problemen te bespre ken. De Scandinavische ministers van Buitenland- sche Zaken zullen persoonlijk aan deze bijeen komst deelnemen en zullen morgenochtend een voorbereidende conferentie houden. Vermoedelijk zullen de vertegenwoordigers van Denemarken en Spanje, die leden van den Raad zijn, belast worden met het uiteenzetten van de gezichtspunten van bovengenoemde mogendheden in den Raad. In internationale kringen wordt aan deze bijeenkomst groote beteekenis toegekend, aangezien verscheidene staten hierin voor stellen zullen doen tot hervorming van den Volkenbond. Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff, de Nederland- sche minister van Buitenlandsche Zaken, is hedenmiddag te Genève aangekomen om deel te nemen aan de besprekingen der z. g. neu trale mogendheden, die morgen worden gehou den. In den laten namiddag hebben de Neder- Iandsche, Deensche, Zweedsche en Finsche ministers van Buitenlandsche Zaken reeds besprekingen gevoerd. Baron Aloisi en minister Rocco zullen mor gen naar Genève vertrekken, waar zij Italië zullen' vertegenwoordigen op de zitting van den Volkenbondsraad. De Italiaansche regeering heeft 30 April een nota gezonden aan den Volkenbond, welke he den wordt gepubliceerd, waarin de Commissie van Dertien en den Bond het recht wordt ont zegd, het protocol van 1925 inzake represailles te interpreteeren. LONDEN, 8 Mei (D. N. B.) In oppositiekrin gen hecht men groote waarde aan de bespre kingen, die Majoor Attlee, de leider der La- bour-partij; gedurende het weekend zal hebben met den Franschen socialistischen leider Blum. Men zegt, dat Attlee alles zal doen, om van Blum, dien men beschouwt als den toekomsti- gen Franschen premier, de handhaving der sancties te verkrijgen. Intusschen zal ook lord Winterton, die be hoort tot de groep van Austen Chamberlain, welke zich voor opheffing der sancties ver klaard heeft, tijdens het weekend naar Parijs vertrekken, waar hij besprekingen zal hebben met Fransche politici der rechterzijde en waar schijnlijk ook met den minister van Buitenland sche Zaken, Flandin. LONDEN, 8 Mei. (Reuter). Zooals reeds ge meld zijn er ook te Harrar ongeregeldheden uitgebroken. Het schijnt hier wel een herhaling van de gebeurtenissen te Addis Abeba. Aan het hoofd van een detachement van 40 Somali-politie- mannen, heeft de consul getracht den Abessi- nischen gouverneur te helpen bij het hand haven der orde. Tot gisteravond zes uur was noch het con sulaat, noch het hospitaal, waar voornamelijk Zweedsch en Finsch personeel is, aangevallen. Volgens de hedenochtend ontvangen berich ten nam gedurende den nacht het vuren in hevigheid af. In den loop van den dag hebben de gemo toriseerde afdeelingen van het leger van Gra- ziani Harrar bezet, zoodat wel spoedig een ein de zal worden gemaakt aan de ongeregeld heden. Het grootste deel van de Fransche legatie- wacht is heden naar Djiboeti teruggekeerd. De Italianen herstelden snel de orde in Addis Abeba en stelden een bestuur in. De burger bevolking en de militairen hebben vooral meel en petroleum noodig, welke zoo spoedig moge lijk zullen worden gezonden. Heden zijn Italiaansche militairen vertrok ken om den spoorweg te bewaken en men ge looft, dat deze in vollen omvang zal worden gebruikt. Van bevoegde Italiaansche zijde wordt medegedeeld, dat Maarschalk Badoglio den gezanten en zaakgelastigden te Addis Abe ba heeft medegedeeld, dat hun diplomatieke werkzaamheden doelloos zijn geworden, daar de regeering, bij welke zij geaccrediteerd zijn, niet meer bestaat. Uit beleefdheid, al dus verklaart men hier, heeft hij het ech ter aan de gezanten overgelaten, de be scherming der belangen hunner landslie den te blijven waarnémen. De Italiaansche ambassadeur te Londen. Grandi, is 'naar Rome vertrokken, om deel te nemen aan den Grooten Fascistischen Raad, welke morgenavond bijeenkomt. De eerste lading Abessinische koffie, 300 ton groot, is te Triest aangekomen. Het betreft hier koffie, die geteeld is in de omgeving van Negelli. Zij zal verkocht worden op de markten te Triest, Venetië en Genua. Senator Mario Crespi en zijn broers, Aldo en Vittorio, hebben een bedrag van 1 millioen lire ter beschikking van den Duce gesteld en deze gift vergezeld doen gaan van het vol gende telegram „Wij voelen het als een plicht concreten vorm te geven aan onze vreugde als Italianen en fascisten voor de bewonderenswaardige overwinning, door een bedrag van een millioen lire ter beschikking van Uwe Excellentie te stellen, die Uwe Excellentie naar goeddunken zult kunnen besteden voor de moreele en mate- rieele verbetering van Italiaansch Abessinië." Berthold Curand, verbonden aan de leiding van de Heimatschutz te Weenen is Donderdag onder nog niet opgehelderde omstandigheden overleden. Het gerucht ging, dat hij zelfmoord zou heb ben gepleegd, doch van officieele zijde wordt dit tegengesproken en zou hij een natuurlijken dood gestorven zijn. Curand is ordonnance-of- ficier van prins Starhemberg geweest. De Balkanstaten, vertegenwoordigd te Belgrado door v.l.n.r. Titoelescoe (Roemenië) dr. Roestoe Aras (Turkije), Metaxas (Griekenland) en Stojadinowitsch Joego-Slavië besloten zich tegen een herbezetting der Dardanellen niet te verzetten De deelnemers aan het Tweede Int. Katholiek Radio-congres te Praag, onder wie: l.P. Speet; 2. gravin Esterhazy (Tsjecho-Slowakije)3. abbé Caffarel (Frankrijk)4. pater J. Dito; 5. de abt der Benedictijnen en 6. graaf Pfeiffer TOKIO, 8 Mei. In den Landdag heeft een der afgevaardigden er de aandacht van mi- nister-president Hirota op gevestigd, dat het volk bevreesd is voor een oorlog met Sovjet- Rusland. Hirota antwoordde, dat hij indertijd van den Keizer de opdracht heeft gekregen, een kabinet te vormen, dat in staat zal zijn, de moeilijkheden in betrekking met de Sovjet-Unie te boven te komen. Hirota achtte zich dan ook in staat alle problemen op te lossen. Kanki, de directeur van het politieke bureau van het Mandsjoerijsche ministerie van Bui tenlandsche Zaken, heeft met vertegenwoor digers van het Japansche ministerie van Bui tenlandsche Zaken onderhandeld over de ge mengde Russisch-Mandsjoerijsche Japansche grenscommissie voor de afbakening der grenzen in het Verre Oosten. In verhand met deze kwestie heeft tevens een conferentie plaats gehad tusschen vertegenwoordigers der Ja pansche en Mandsjoerijsche ministeries van Oorlog. Prins Gustaaf Adolf van Zweden slaagde er in eerste te worden bij de wedstrijden op de sabel WARSCHAU, 8 Mei. De president van de Bank van Polen, Koe, heeft zijn ontslag ge vraagd. De president der Republiek heeft dit aanvaard en Koe verzocht, in functie te blij ven tot een nieuwe president benoemd zal zijn. BERLIJN, 8 Mei. (D. N. B.) De onderhan delingen tusschen de Duitsche en Poolsche re geeringen over de regeling van het transito- verkeer duren nog voort. In afwachting van het resultaat hebben, de spoorwegautoriteiten van beide landen een voorloopige regeling ge troffen met het doel, zooveel mogelijk devie zen te besparen. Met ingang van 16 Mei zal het personen- en goederenvervoer in hoofd zaak worden geleid over de beide lijnen Gross- Boschpol—Marienburg en Firchau—Marien- burg, waarop de trajecten op Poolsch gebied het kortst zijn. PARIJS, 8 Mei. (Reuter). Vanavond hebben Sarraut, Léon Blum en Edouard Daladier een onderhoud gehad op het ministerie van Bin- nenlandsche Zaken. Omtrent den inhoud van de besprekingen werd niets medegedeeld. Het staat thans vast, dat de Fransche mi nisterraad Zaterdagmiddag te half vijf zal bij eenkomen onder voorzitterschap van den pre sident der Republiek» Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Noordelijke richtingen, toenemende bewolking met kans op regen of onweer, EE vooral later koeler. Verdere vooruitzichten: onzeker. PARIJS, 8 Mei (Havas). Naar hier uit Berlijn wordt vernomen, is de Duitsche re geering voornemens het politieke vredes plan te vervolmaken door er een economisch plan aan toe te voegen, dat een ontspanning moet i^engen niet alleen op politiek, doch ook op economisch-monetair terrein. De desbetreffende diensten van het ministe rie van Economische Zaken hebben derhalve opdracht ontvangen een programma tot her vorming van de wereld-economie uit te wer ken, waarin, in samenwerking met de leiders van de Duitsche industrie, het Rijk middelen aanwijst tot herstel van de wereldcrisis, waar bij vooral rekening wordt gehouden met deD toestand van Duitschland. Aan dit programma wordt met koortsachti ge haast gewerkt en men hoopt het over 11 dagen aan Hitier voor te leggen Indien deze het aanvaardt, zal het aan de overige groote mogendheden worden voorge legd. Volgens een officieele mededeeling zijn te Weenen in de zaak van den schrijver Otto Em merich Groh nog de volgende arrestaties ver richt: de componisten Leopold Weleba en Karl Mainau, de uitgever van het dagblad „Donau- bote", ingenieur Otto Kobat, de musicus Storm en de douane-assistent Hohenegger. Al deze arrestaties zijn verricht op grond van de na- tionaal-socialistische activiteit der betrokkenen. De bekende Russische vlieger Sjevtsjenko heeft zijn eerste voorjaarsstratosfeervlucht gemaakt in 'n open "liegtuig dat voor 2 personen plaats bood. Hij slaagde er in op te stijgen tot een hoogte van 11000 meter. De vlucht duurde 1 uur en 35 minuten. Op 10.000 meter daalde de temperatuur tot 67 centigaden onder nul, ter wijl de tempfratuur op 11.000 meter 55 centi graden onder nul bedroeg. In een proces tegen 58 personen te Krefeld, beschuldigd van complotteeren tegen de veilig heid van den staat, werden 24 veroordeeld tot tuchthuisstraffen van twee tot twaalf jaar en 27 tot gevangenisstraffen. Tijdens een vliegfeest te Figueras in Spanje kwam een vliegtuig bü het landen met het landingsgestel in aanraking met een groep toeschouwers. Twee vrouwen werden daarbij gedood. De Negus te Jeruzalem aangekomen. De onlusten te Harrar; Badoglio heeft mede gedeeld, dat het diplomatieke werk der gezan ten te Addis Abeba doelloos is. De Volkenbondsraadkleine mogendheden houden vandaag een officieuze bijeenkomst. Sarraut confereert met Blum en Daladier. Regentschapsraad in Egypte benoemd. Engeland zendt troepenversterking naar Pa lestina. Een Duitsch economisch plan? De Rotterdamsche rechtbank heeft een schip persknecht wegens doodslag tot twaalf jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Ajs. Maandagavond wordt de oprichtingsakte verleden van de stichting Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden. Knoeierijen met het wegen van varkens; ar restaties te Rotterdam. Rede van mr. Goseling voor de katholieke jon geren te Den Haag. Onderzoek voor den Raad voor de Scheepvaart naar de ramp van de Dipping 5. Ondermelk-regeling voorioopig opgeschort. New Yorksche Beurs: Opening zwakker, slot prijshoudend. Ge zijt met uw zorgen naar bed gegaan, ge staat met uw zorgen op. Ze drukken u en belemmeren u de zon te zien. Maak u toch niet te veel zorgen. Natuurlijk mag niemand er maar op los leven en het is plicht voor de toe komst zijn maatregelen te nemen. Maarbedenk toch ook, dat het zoo vaak geheel anders loopt in de wereld dan wij zelf het ons hadden voorge steld. De mensch wikt en God be schikt. Waarvoor we ons o zoo angstig hebben gemaakt komt dikioijls niet en morgen glimlachen we over onze vree zen van gisteren. Daarom: doe wat gedaan moet worden doch maak u niet te veel zorgen. Wanneer gij het uwe gedaan hebt dan gaat het zooals het moet. Laat uw leven niet vergal len door allerlei bekommernissen over de toekomst indien ge voor het heden nog hebt wat noodig is. „Geen zorgen, voor morgen, betrouw het aan God, wees heden tevreden en dank voor uw lot." Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 8 Mei: Te Rome hebben het Genootschap tot Voort planting des Geloofs en het St. Petrus Liefde werk voor den inlandschen clerus, hun jaar lij ksche aigemeene vergadering gehouden. Uit de jaarverslagen bleek de buitengewone werk zaamheid dezer Liefdewerken, wier bijdragen voor de missies ondanks den druk der tijden niet zijn verminderd. De gezamenlijke bijdra gen voor de voortplanting des Geloofs toonen zelfs een toename van één millioen lire. De Nederlandsche afdeelingen waren vertegen woordigd door Mgr. Th. Bekkers en Mgr. dr. B. Eras. In de slotzitting van het Liefdewerk voor de voortplanting des Geloofs heeft Mgr. Bekkers een rapport uitgebracht over: „de pers en het missiewerk", waarin hij de groote waar de van de perspropaganda voor de bevordering en de uitbreiding der missie liefdewerken uit eenzette. Ook in de Poolstreek worden thans twee dagbladen gedrukt. Het eene verschijnt op Nova Zembla en het tweede aan boord van de ijs- brekers Sadko of Lenin. Stand op Zaterdag 1 uur van.: 750. Vorige stand: 750.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1