I Zoekt gij betrouwbaar Personeel j Plaats dan'n „Omroeper" j voor 80. OOO gezinnen j STADSNIEUWS De vragenlijst aan Duitschland De instructie gepubliceerd esposi; Waar de filmband rolt DELIA STi CITTA QEl. VATIC AND 1936 ONZEN OMROEPER siiinniiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiuiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiuiiniiiiiiniiiiinni? ZATERDAG 9 MEI 1936 ^wiiiminiiiiiiiiiiiitiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiMiiiiiiiiiiimiiiiiiiininimina HET CONFLICT IN DEN HAAR LEMSCHEN MELKHANDEL Nog niet van de baan VRIJWILLIGE BURGERWACHT Jaarverslag 1935 R.K. MIDDENSTANDS- VEREENIGING Mr. F. Vorstman over devaluatie of deflatie VERKEERSEXAMENS Excursie- en St. Nicolaas- vereeniging „Draagt Elkanders Lasten" ARMA VEPIT, .TiS mmiUAiTMHSS Gevonden voorwerpen en dieren Zoo groot mogelijke nauwkeurig heid gewenscht om nieuwe misverstanden onmoge lijk te maken De aanvaring van de Amsterdam R.K. Haarl. Gemengd Tooneel „Thalia" Slachtoffer van val overleden De schade wordt hersteld na vol tooiing van de reis De vragen zijn echter zeer algemeen FRANS HALS-THEATER Genadebrood LUXOR-THEATER Diamond Jim P AlL AC Er BIO S CO OP V oorprogramma REMBRANDT-THEATEP „Krullekopje" blijft nog wat NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het „Al?. Zuivel en Melkhygiënisch Week blad" schrijft: Het conflict in den Haarlemschen melkhandel is gelukkig nog niet verwezenlijkt. Het dreigt echter. Het dreigt, nu van de wettelijke bevrie zing van den consumptiehandel is afgeweken, en een aardsche „Melkweg" bij diep handel is ingeschakeld. Dewelke weinig hemelsche per spectieven voor een rationeele melkdistributie in Haarlem belooft. De minister van Landbouw heeft gemeend als r.og een conflict te kunnen bezweren, door in het bekende persbericht mededeeling te doen van de voorwaarden aan ,De Nieuwe Melkweg" door hem gesteld. Een insider in den Haarlemschen melkhandel doet ons den volgenden commentaar op deze of- ficieele kennisgeving toekomen: ..De voorwaarden, waaronder de minister de bezorgersvergunningen aan „De Nieuwe Melk weg" heeft doen uitreiken zijn voor zoover ons bekend de navolgende. le. de bezorgers ten name van wie deze be zorgersvergunningen worden uitgereikt, moe ten uitsluitend gekozen worden uit slijters, die nog in het loopende jaar zelfstandig als zooda nig zijn opgetreden, of hun klanten wijk hebben overgedaan aan een bestaanden slijter, die door de Ned. Zuivelcentrale als melkvergunninghou- der is erkend. 2e. „De Nieuwe Melkweg" mag geen vroegere klanten van de bij haar in dienst genomen be zorgers bedienen, die niet zijn leden van de Coöperaties „De Eendracht" en „De Vooruit gang". 3e. „De Nieuwe Melkweg" zal zich onthouden van toepassing van eenigerlei vorm van ca deaustelsel of van het verschaffen van eenig ander voordeel, middellijk of onmiddellijk Ver band houdende met de levering van consumptie- melk. 4e. „De Nieuwe Melkweg" zal zich houden aan den door den Vereenigden Haarlemschen Melkhandel bekend gemaakten straatprijs. ,De Nieuwe Melkweg" beschikt thans over minstens 16 noodvergunningen, waarop nieuw aangestelde loopers venten. De minister heeft nu klaarblijkelijk een der belangrijkste voor waarden, voorloopig althans, ingetrokken, n.l. die waarbij werd bepaald, dat de bezorgers, ten name van wie deze bezorgersvergunningen werden uitgereikt, uitsluitend gekozen moeten worden uit slijters enz. enz. Het is De Nieuwe Melkweg in dit opzicht dus wel heel gemakke lijk gemaakt, want zij kan nu rustig doorgaan met het aanwerven van klanten en als straks mocht blijken, dat er geen animo onder a* sin ters bestaat om zich door De Nieuwe Melkweg te laten annexeeren, dan vertrouwt zij er ths reeds wel op, dat zij van bedoelde voorwaarde aigeheele ontheffing zal verkrijgen. „De Nieuwe Melkweg" heeft een serie cir culaires verspreid, waarin sterk t.ot uitdruk king komen de leuzen „ordening" en „econo mische melkindustrie". „Toen tijdens de gevoerde besprekingen na mens de regeering van de zijde van den Haar lemschen melkhandel er op gewezen werd, dat er toch bezwaarlijk gesproken kon worden van een meer economische melkdistributie. wanneer in het distributieproces in eens zoo'n 25 men- schen zouden worden ingeschakeld, hebben de beeren van ,De Nieuwe Melkweg" daarop ge antwoord dat het ook niet in de bedoeling lag het aantal distribuanten te doen vermeerderen, maar dat zij bestaande slijters in hun bedrijf wenschten op te nemen. Dit klonk wel aardig, maar de Haarlemsche melkhandel heeft daarop gezegd, dat een dergelijk waandenkbeeld niet voor verwezenlijking vatbaar is, omdat het met de slijters in Haarlem gelukkig nog niet zóó is gesteld, dat ze de „bescherming" van een „Nieuwe Melkweg" van noode hebben. Het feit dat door „De Nieuwe Melkweg" voor de tweede maal bij de N.Z.C. werd aangevraagd den geldigheidsduur der noodvergunningen met 14 dagen te verlengen, bewijst wel, dat de Haar lemsche melkhandel het niet- bij het verkeerde eind had, toen deze de mogelijkheid om slij ters te annexeeren, van de hand wees. „De Haarlemsche melkhandel heeft met de veehouders nog geen contracten afgesloten er hij durft dat ook niet, zoolang niet ten volle vaststaat, dat aan de voorwaarden, door den minister gesteld, op loyade wijze wordt voldaan. En dan zal in de eerste plaats „De Nieuwe Melkweg" niet langer in het bezit der nood vergunningen mogen zijn. en zal zij de con sequenties van haar beweringen moeten aan vaarden. „Het is dus eenigszins voorbarig wanneer de Indruk wordt gevestigd, dat een conflict in der Haarlemschen melkhandel reeds voorkomen zou zijn. Zulks hangt af van het al of niet handha ven der ministerieele bepalingen en de wijze waarop deze worden nageleefd". Aldus het „Alg. Zuivel en Melkhygiënisch Weekblad." Zooals wij reeds gemeld hebben, zal op 15 Me: a.s. de jaarvergadering van de Vrijwillige Bur gerwacht Haarlem gehouden worden. Op die- vergadering zal de commandant, luit.-kolonel C. L. Becking, zijn jaarverslag over 1935 uit brengen, waarin o.a. wordt opgemerkt, dat 00;: het jaar 1935 een voorspoedig jaar voor de Burgerwacht is geweest, en dat de V.B.H. niet is opgeroepen. Paraat blijven, aldus het verslag, is echter geboden en dus: intensief blij ven oefenen. Ieder, die dagelijks over de wan orde in het buitenland en de gevaren, die ook in Nederland de maatschappij bedreigen, leest zal dit ongetwijfeld beamen! Het verslag herdenkt dan een der trouwste medewerkers, den heer E. E. M. Kimman, den eud-commahdant en oprichter der Vereeniging, jhr. O. v. Lennep, voorts Mgr. J. D. J. Aenge- nent. Bisschop van Haarlem, en den burge meester van Velsen, mr. F. L. J. E. Rambonnet, die voorzitter was van den Ned. Bond van Vrij willige Burgerwachten. Het overzicht van de gehouden oefeningen, marschen. inspectiën, enz., waarvan de meest? uitvoerig in onze courant zijn verslagen, toont dat er een opgewekte krachtige corpsg-eest en een bloeiend organisatieleven dank zij den voortvarende en eminente leiding van den com mandant te constateeren valt. De V.B.H. telde op 1 Januari j.L 963 leden, waarvan 848 gewapenden en 115 ongewapenden. Wij mogen hieraan wel toevoeg-en dat het aller grootste deel van de leden katholiek is. Het ledental ging in 1935 met 51 vooruit De inspecteur A. de Jong, zoo vermeldt het jaarverslag verder, hield een cursus voor dege nen, die t.z.t. tot „Buitengewoon Gemeente- Veldwachter" zullen worden aangesteld. De stafmuziek breidde zich uit tot 28 man en maakte onder leiding' van den energieken kapel meester goede vorderingen. De verpleegaienst vermeerderde in ledental met 33 tot 158 leden, waarbij geen rekening is gehouden met een reserve, bestaande uit 100 dames, welke zich vrijwillig beschikbaar houden voor den z.g. vrouwelijken hulpdienst. Het nieuwe, hoogst practische uniform, dat zeer in de smaak valt, werd op 17 Januari j.l. definitief ingevoerd. Van de 20 deelneemsters aan den cursus in verbandleer, door dr. Tjebbo Franken gegeven, slaagden er 18 voor het examen. Nog andere cursussen werden gegeven. De Economische Dienst vermeerderde met 40 medewerkers tot 120. Een, nieuwe afd. Benzine voorziening werd opgericht. Met de commissie voor Levensmiddelenvoorziening werd een bij eenkomst gehouden, waarin werd vastgesteld, welke levensmiddelen te Haarlem eventueel voor distributie in aanmerking komen. De seinafdeeling telt 10 geoefende en 12 leden in opleiding. Tegen 1 Juli a.s. kan de in dienst stelling van een Radioverbindingsdienst door middel van transportabele stations voorloopig met 2 posten, worden verwacht. Het doel is de Technische af deeling uit te breiden tot een 60- tal leden. Uit het verslag' blijkt hoezeer de organisatie en de paraatheid van de Burgerwacht zoo hoe- mogelijk worden opgevoerd, opdat zij onmiddel lijk kan ingrijpen als dit noodig mocht zijn en ons dus rampzalige tooneelen, als b.v. nu het socialistisch en communistisch verpolitiekte Spanje te zien geeft, bespaard blijven! Woensdag 13 Mei zal in een der zalen van Café Brinkmann, Groote Markt te Haarlem des avonds om 8.15 uur een Algemeene Vergadering worden gehouden tot sluiting van het winter seizoen. Op deze vergadering is Mr. F. Vorstman uit- genoodigd, die zal spreken over het bijzonder actueele onderwerp: Devaluatie of deflatie. Er bestaat gelegenheid om vragen te stellen. De agenda der vergadering bevat o. m. de volgende punten: Behandeling der stukken van den Cer.tralen Raad op 9 Juni 1938 te 's-Gra- venhage en benoeming van afgevaardigden. Korte mededeelingen over de Crisis-Hypotheek - aflossingswet. Mr. J. H. van Gelderen, secretaris van lig Verkeer" schrijft ons: ,Vei- De verkeersexamens voor de schoolgaande jeugd, georganiseerd door de onderwijsverkeers- commissie en de vereeniging voor Veilig Ver keer, hebben een aanvang genomen. Wederom zal aan verscheidene honderdtallen schoolkinderen het examen worden afgenomen. Waarom? zullen zij vragen, die van oordeel zijn, dat men het deelnemen aan het verkeer niet kan „leeren" en, dat de schooljeugd reeds is overbelast met leerstof. Wij willen daarop ant woorden: omdat het noodzakelijk is en omdat de praktijk heeft bewezen, dat hst verkeerson- derwijs tastbare resultaten oplevert. Het is noodzakelijk, omdat wij niet lijdelijk moger toezien, wanneer jaarlijks tientallen menschen- levens verloren gaan door verkeersongevallen. Het is de plicht van de moderne samenleving om aan dit euvel paal en perk te stellen en geen middel onbeproefd te laten, waardoor de verkeersveiligheid kan worden verhoogd. Met gerechtvaardigden trots kunnen wij vast stellen, dat het verkeersonderwijs te Haarlem, ondanks het feit, dat deze materie eerst in de laatste jaren is ter hand genomen, op een hoog peil staat. Haarlem staat in deze aan de spits. Het vorige jaar werden de eerste examens afgelegd. Meer dan 1000 kinderen werden geëxamineerd. En wie deze examens heeft bij gewoond, heeft kunnen constateeren met hoe veel ambitie en aandacht de kinderen aan de ze examens deelnamen. Is het toeval, dat de verkeersstatistiek be wijst, dat te Haarlem het aantal verkeerson gevallen de grootste afname vertoont? In alle steden, waar de Veilig-Verkeersactie wordt ge voerd is een afname te constateeren. Te Amsterdam bedroeg deze 7,2 pCt., te Rotterdam 3.7 pCt., te Den Haag 6.9 pCt., Haarlem staat echter met 9 pCt. aan de spits! Is dit toeval? Wij gelooven het fiiet. Onge twijfeld zal het verkeersonderwijs mede oorzaak zijn geweest van het terugloopen van het aan tal ongevallen. Dit besef geeft vertrouwen en stimuleert om op den ingeslagen weg voort te gaan. Dit werk is echter kostbaar. De Gemeente Haarlem, het groote belang van verkeersonder wijs beseffende, kende een kleine subsidie toe. Deze is echter niet voldoende om de vrij be langrijke kosten te dekken en de kas van „Vei lig Verkeer" is niet sterk. Daarom doen wij bij deze nogmaals een be roep op het publiek. Draagt uw steentje bij tot dit uiterst nuttige en noodzakelijke werk. Stort uw bijdrage op postrekening no. 4161, ten name van het Noordhollandsch Landbouw Crediet, Kruisweg 74, waar u zich ook als lid van „Veilig Verkeer" kunt opgeven (contr. f 1. per jaar). Ouders kent uw plicht! Het gaat ook om het leven van uw kinderen! De Excursie- en St. Nicolaasvereeniging „Haarlem" hield dezer dagen in gebouw Olym- pia een ledenvergadering. Door de commissie werd het batig saldo van den kienavond op 11 April afgedragen. Aan de gevers van de 380 cadeaux en de talrijke geldelijke bijdragen die de commissie voor de kinderen ontvangen kon, werd dank gebracht. Reeds 600 kinderen zijn thans bij de vereenj- ging ingeschreven. De heer J. Steffers wekte de leden op de vereeniging nog grooter te ma ken. De heer P. A. de Jager werd tot bestuurslid gekozen. Na afwerking der agenda, werd nog hulde gebracht aan mevr. Deen voor haar uitsteken de leiding bij het instudeeren van eenige too- neelstukjes. Hierna ging de vergadering over in een ge zellig samenzijn. Besloten werd binnenkort voor propaganda een cabaretavondje te organiseeren op een Zaterdagavond tegen een kleine entrée. Men schrijft ons: Onder voorzitterschap van den heer P. E. van Riessen hield de Christelijke Vereeniging van Kleinhandelaren in Aardappelen, Groenten en Fruit „Draagt Elkanders Lasten" Woensdag avond in het gebouw van den Christelijken Be sturenbond haar Jaarlijksche Algemeene Ver gadering. Na opening en goedkeuring der notulen en verslagen volgde de Bestuursverkiezing. De af tredende heeren G. Hart, G. Toeset en Jac. Vermeer werden herkozen, terwijl in de vacatu re J. Benjamin werd voorzien door de benoe ming van den heer C. Koster. Waar organisatie vooral in dezen tijd van overheidsbemoeiing dringend geboden is. werd besloten een actieve propaganda voor de ver eeniging te voeren. Er zal worden overgegaan tot de vorming van een ziekenkas, om de leden in tijden van moei lijkheden door ziekte, daadwerkelijk te kunnen bijstaan. De heeren H. Toeset en Jac. Vermeer wer den benoemd tot afgevaardigde in de commis sie van advies voor Regeeringssteun middels de Kamer van Koophandel. Op de gebruikelijke wijze werd deze drukbe zochte vergadering door den Vice-voorzitter ge sloten. Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur). Terug te krijgen bij: Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat, Bril in étui idem, Chabot, Post kantoor Tempeliersstraat, Postduif, Messchaert, Westerstraat 97, Radiatordop, v. d. Spek, Zo- merkade 63, Jongensjas, Wilkes, Voorzorg straat 55 zw„ Kam in étui, v. Es, Timorstraat 13, Kaas, Broers, Hofdijkplein 12, Padvinders mes, v. d. Meulen, Bakenessergracht 68 rood, Stuk van een lamp, v. Weelderen, Oranjeboom straat 19, Portemonnaie met inhoud, v. d. Gaast, Middenweg 99, idem v. Zalen, Acacia straat 1, idem v. Eerdenburg, Bilderdijkstraat 6, Pakket, v. d. Broek, Leidschevaart 332, Hon denpenning, Mitjens, Nic. Beetsstraat 9 rood, idem Zuidweg, Esschilderstraat 30 rood, Ta bakspijp, Gunning, Vijverweg 8, Bloemendaal, Rijwielplaatje, Lubbers, Zijlstraat 51 rood, Kin derschoentje, Frans, Nagtzaamplein 25, Too- verlantaarn, de Haan, Floresstraat 104, Vul penhouder, Dikken, v. O. de Bruynstraat 123, idem Stoute, Linschotenstraat 1 rood. Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag. Het R.K. Haarlems Gemengd Tooneel „Tha lia" geeft zijn donateursavonden op Zondag 10, Maandag 11 en Dinsdag 12 Mei a.s. in den Schouwburg Jam weg' met muzikale medewer king van het ensemble-Nibbering. Opgevoerd wordt: „De gerechtigheid Gods," tooneelwerk in 3 bedrijven van pater Fr. Ser- vatius van Enschede. De 28-jarige glazenwasscher, die Donderdag middag' van 4 M. hoogte van een ladder viel, is gisteren in het St. Elisabethsgasthuis aan dc bekomen verwondingen overleden. Omtrent de Vrijdagnacht plaats gehad hebbende aanvaring van het vrachtschip „Amsterdam" der K. N. S. M. met een pij ler van de Hembrug, vernemen wij nader dat de schade, welke aan het schip is toege bracht een scheur van meer dan drie meter aan bakboordsboeg voorloopig zal worden hersteld, aangezien de „Amster dam", die van Chili komende tot dusver Li verpool en Rotterdam heeft aangedaan, Dins dag a.s., wanneer de voor Amsterdam bestem de lading uit het schip zal zijn verwijderd, ri« reis zal voortzetten naar Antwerpen, waar mede 2000 ton lading moet worden gelost. Waar de scheur in de huid van het schip zich een flink eind boven de waterlijn bevindt bestaat er geen bezwaar om de „Amsterdam" haar reis te doen vervolgen. Na terugkeer zal de schade definitief worden hersteld. Hiertoe zullen eenige platen en een achttal spanten moeten worden verwijderd. BERLIJN, 8 Mei (Reuter). De in structie van de Britsche regeering aan haar ambassadeur te Berlijn, sir Eric Phipps, welke het nadere ver zoek om inlichtingen op de Duitsche vredesvoorstellen bevat, door sir Eric bij zijn gesprek met den rijks minister van Buitenlandsche Zaken overhandigd, is thans gepubliceerd. Zij vangt als volgt aan: Het kan Uwe Excellentie bekend zijn, dat de regeering van Z. M. den Koning van Groot Brittannië sedert eenigen tijd de memoranda inzake de herbezetting der gedemilitariseerde zone en de vredesvoorstellen der Duitsche re geering zorgvuldig heeft bestudeerd, welke mij door wijlen den heer von Hoesch op 7 Maart 1936 en door den heer von Ribbentrop op 24 Maart en 2 April 1936 zijn overhandigd. Een zoodanige bestudeering was natuurlijk onontbeerlijk met het oog op de beteekenis, welke de regeering van Z. M„ zooals Uwe Exc. bekend is, hecht aan de totstandbrenging van 'r. waarachtigen en duurzamen vrede in Europa welke de rechtsgelijkheid en onafhankelijkheid van iederen staat erkent en er op gebaseerd is, dat iedere staat de door hem aangegane ver plichtingen eerbiedigt. Het is de wensch van Z. M.'s regeering iedere poging, welke in haar vermogen ligt te ondernemen, om mede te wer ken aan de bevordering van het doel, dat de Duitsche regeering in het memorandum van 31 Maart het „groote werk voor de verzekering van den Europeeschen vrede" noemt. Om dit doel te bereiken en om den weg voor succesrijke onderhandelingen vrij te maken, richt ik deze instructie tot U mét het verzoek er met Uwen kanselier over te beraadslagen. De instructie, welke is onderteekend door den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, vervolgt dan: Een zoo groot mogelijke nauwkeurigheid is wenschelijk alvorens de algemeene onder handelingen aan te vangen, opdat zich in de toekomst geen enkel misverstand kunne voordoen bij de samenwerking der Europee- sche mogendheden, welke de innige hoop is der Britsche regeering, zooals deze er zeker van is, dat het de hoop der rijksregeering is, dat voortgang met de voorgestelde onder handelingen zal kunnen worden gemaakt. Het eerste punt, waarover het wenschelijk is duidelijkheid te verkrijgen, is de kwestie te weten, of Duitschland zich thans be schouwt als een partij, welke in staat is „oprecht verdragen" te sluiten. Het is natuurlijk duidelijk, dat onderhande lingen voor verdragen overbodig zouden zijn, in- iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimm Wat meer dan honderd jaar geleden in de stormen der Fransche revolutie Goethe inspi reerde tot zijn „Hermann und Dorothea" is voor Erich Wasehneck aanleiding geweest, een film te maken. De namen van de hoofdpersonen, den jongen baron en het eenvoudige emigrantje, zijn cok in dit werk Hermann en Dorothea; veel vindt men terug uit Goethe's werk, maar méér heeft de regisseur zijn fantasie in de wereld van vandaag laten ronddwalen. Het is en blijft moeilijk om een historisch meesterwerk te „mo- derniseeren". Juist omdat het bestaande zoo ge trouw mogelijk behouden moet blijven en om dat daar het beeld van deze dagen tusschen door gevlochten dient te worden, is langdradig heid niet te ontwijken. Toch is deze Tobisfilm, die eerst zou worden uitgebracht onder den titel „Wat het leven ver- eenigt..", een uitstekend werk, dat de volle be langstelling van den verstandigen filmkijker verdient. De fotografie van het Duitsche boerenland, beladen met rijke korenaren, tintelend van na- tuurrijkdom en eenvoud, is subliem. De sfeer van het Duitsche groot-grondgebied is werke lijk bijzonder goed getroffen en het contrast met de wereldstad Berlijn, waar een gedeelte dezer film speelt, is raak, pakkend en soms sterk dramatisch. De geschiedenis van Hermann (Gustaf Fröhlich) en Dorothea (Renate Mül- ler) is oud en toch altijd weer nieuw. Terwille van het behoud van het landgoed wenscht de vader, dat zijn zoon met de dochter van een rijken grondbezitter trouwt. Maar de jongen is verliefd geworden op een eenvoudig emigrantje uit Canada, dat hem aangetrokken heeft door haar edelmoedigheid voor haar mede- lotgenooten. Het conflict laat zich raden. Do rothea wordt weggejaagd en Hermann kiest haar zijde en verlaat het landgoed. En in de groote stad van vandaag zoeken zij werk, voelen zij de armoede aan den lijve, lijden zij op de kille zolderkamerzonder eten, zon der werk, zonder uitzicht, maar met een ont zaglijk groote liefde. Dan meent Dorothea, dat zij haar geliefde niet langer tegen dit ellendige leven mag laten worstelen. Zij gaat naar den strengen ouden heer en zegt hem, dat ze zijn zoon verlaten heeft. Hermann komt terug, neemt de teugels letterlijk en figuurlijk weer in handen en dan.... dan buigt de koppige, zelfbewuste vader zijn hoofd en het is de liefde, die het leven ver- eenigd. Wij zeiden het reeds, de film is hier en daar wat al te breed uitgesponnen, maar het zien ten volle waard en warm aanbevolen. In het voorprogramma vraagt de film „De politie-diensthond" vooral de aandacht. Men ziet daarin hoe de honden worden opgeleid, ter wijl onze commissaris van politie, de heer E. Tenckinck 'n propagandistisch woordje spreekt Betty Boop komt ditmaal bij de katten te recht (kat en hond gaan in dit programma héél goed samen!). Het wereldnieuws brengt o. a. den vluchtenden Negus. Een op en top Amerikaansche film draait deze week in het Luxor-theater. Met een Ame rikaansche business, een tikje Amerikaansche sentimentaliteit, humbug, bravour, eenvoud en vooruitstrevendheid en dat alles uitgebeeld in een echt Amerikaansch gegeven: een kruier, die millionnair wordt! Het verhaal speelt in de vorige eeuw, maar met eenige kleine veranderingen zou het ook in dezen tijd kunnen spelen. Als wij de film inleiding goed begrepen hebben, is het een levensecht verhaal. Een stationskruier ontdekt een advertentie in een blad, waarin een reizi ger wordt gevraagd. Dat is de kans van mijn leven, denkt hij, en hij laat zich met geleend geld in een nieuw chic pak kleeden, waarbij, volgens den leepen verkooper, op de das een diamant behoort. Zoo gezegd zoo gedaan, Voor alle zekerheid gaat de verkooper met den kruier mede, dien hij wel vertrouwt, maar je kunt toch nooit weten en een diamant is een waardevol voorwerp! De diamant en de kleeding en niet te ver geten de bravour, maken zooveel indruk, dat de kruier, Jim geheeten, inderdaad aangeno men wordt boven een heele reeks sollicitanten. Jim beleeft allerlei avonturen, heeft succes in zaken, maar niet in de liefdeHij wordt millionnair tot een beurskrach er is niets nieuws onder de zon hem van zijn vermo gen berooft. Temidden van de paniek bewaart Jim, die een voorkeur voor edelsteenen heeft gekregen door zijn eerste succes met den dia mant en daarom „Diamant Jim" wordt ge noemd, zijn kalmte en begint opnieuw. Weer wordt hij millionnair en weer verliest hij den strijd om de liefde, maar niettemin is het ein de toch een „happy end", zij het óók Ameri kaansch I Het is een prettig uitgesponnen geschiede nis, hier en daar zelfs sensationeel of humo ristisch met een gullen lach. Amerikaansche banaliteiten heeft men gelukkig vermeden en daarom kan de film een aangename stuivers- roman-ontspanning voor volwassenen geven. Eduard Arnold speelt als een goedige, slim me dikkerd de rol van Jim op voor ieder be vredigende wijze. In het voorprogramma is bijzonder vermel denswaard het journaal over de vlucht van den Abessinischen Negus en de wanorde in Addis Abeba. Voorts geeft het journaal een goed overzicht van de 1 Meifeesten in het buitenland ieder op z'n eigen wijs! terwijl ook aan de sport een ruime plaats is gereserveerd. Een veel paffend», aardige teekenfilm en een zangerig niemandalletje completeerenhet programma. Reeds gisteravond hebben wij de prachtige H.arry Baur-film „Schuld en Boete", naar den roman van Dostojefski, uitvoerig besproken; we volstaan dus nu met nog eens de aandacht te vestigen op 't schitterende spel, vooral van Pierre Blanchard als den student Raskolnikof, die zoo schrijnend en zoo menscheiijk de reactie weer geeft, die volgen moet op zijn daad, den moord op twee vrouwen. De film is lang en daarom krijgen we maar een kort voorprogramma: de drie journaals en dan nog een Looney Tunes teekenfilm „Boem, boem!", die weer tal van grappige situaties te zien geeft en als allé dergelijke films, aller- vermakelijkst is. Er is, meenen wij, nog geen enkele film waar in Shirley Temple optreedt, in het Rembrandt- theater vertoond, die niet werd geprolongeerd. Dat teekent genoeg de bewondering, welke het bioscoopbezoekende publiek voor deze kleine ster van het witte doek heeft. Een bewonde ring die ten slotte verdiend mag heeten, want Shirley acteert als een volleerde artiste, en als „Krullekopje" zal ze den kring harer ver eersters en vereerders, jonge en oude, onge twijfeld weer zien groeien. De cultuurfilm en de komische bij-film zijn dezelfde gebleven. Buster Keaton, de man met het onbewogen gezicht, haalt in de laatste zijn bekende onhandigheden uit en redt met het zelfde stalen gelaat de jonge dame op wie hij verliefd geraakt is, van een wissen vuurdood. De cultuurfilm „Naar de West" bevat zooals we reeds schreven, prachtige natuurtaferselen uit het verre Westen. Imposante oude bouw werken uit den tijd der Spaansche conquista dores, die er als koningin regeerden, wisselen af met interessante kiekjes uit de industrie en den landbouw. Dat een en ander uiterst leer zaam is. vooral ook voor de jeugd, behoeft wel geen betoog. Wat den journaals aangaat, iiefhebbers van voetbal kunnen er nog steeds de voetbalteleur stelling meeleven in het Brusselsche Stadion, en, indien ze er zelf niet geweest zijn, zien, met welk een enthousiasme vooral de Belgen den strijd om het bruine monster hebben gevoerd. Polygoon verslaat verder filmisch de Politie- schietwedstrijden te Weesp, en het succesvolle debuut van Slaats op de Veka-Wielerbaan te Amsterdam, benevens de Estafette-rit der Hol- landsche ruiters, welke te Apeldoorn, op het Loo, werd beëindigd. Het Buitenlandsche Nieuws brengt de begra fenis van Koning Foead van Egypte, het ver trek uit Londen van zijn zoon den troonopvol ger, het redden der schipbreukelingen van den op de krijtrotsen der Engelschen Zuidkust te pletter geloopen viermaster „Cecilia" en ten slotte eenige interessante opnamen van Ame rika, den vliegenden mensch, die als een twee de Icarus, met vleugels niet van was maar van zeil. van een 3000 Meter hoog naar be neden komt gefladderd om ten slotte, op 30? meter gekomen, zijn parachute te openen en vlot te landen. Je moet maar durven. Zooals men ziet een programma, waarvoor geen verdere aanbeveling noodig is. dien een der partijen zich later vrij zou gevoe len haar verplichtingen te ontkennen. De Britsche regeering zou ten zeerste een duidelijke verklaring vanwege de rijksregeering toejuichen, waarin alle onzekerheid op dit punt zou worden weggenomen Indien het argument in het Duitsche memo randum van 31 Maart in het algemeen van toe passing zou worden, zou het aanleiding geven tot twijfel aangaande de wijze, waarop de Duit sche regeering voornemens is. de overgebleven clausules van het Verdrag van Versailles te handhaven. De Britsche regeering kan niet de gezichtspunten der rijksregeering deelen voor wat betreft de historische interpretatie der uit eengezette gebeurtenissen. Het is thans zaak te weten of Duitschland van meening is, dat de fase is bereikt, waar in het kan te kennen geven, dat het den huidigen politieken territorialen status in Europa erkent en voornemens is dezen te eerbiedigen, voor zoover deze later niet zou kunnen worden gewijzigd bij vrije onder handeling en overeenstemming. Ten aanzien van de sluiting van een luchtpact als aanvulling op en versterking van de overeenkomsten voor de veiligheid in West-Europa verklaart Eden, dat men in het voorjaar van 1935 geloofde, dat de Duitsche regeering van meening was, dat de onderhandelingen over een luchtpact niet bemoeilijkt moesten worden door de poging tegelijkertijd een verdrag te sluiten tot be perking der luchtstrijdkrachten. In de zitting van den rijksdag van 21 Mei 1935 sprak Hitler over de mogelijkheid van een verdrag tot beperking van het luchtwapen op de basis van pariteit der groote mogendheden in het Westen, op voorwaarde dat de ontwik keling van het luchtwapen in Sovjet-Rusland geen wijziging noodig zou maken. Het verheugt de Britsche regeering, dat de Duitsche regeering de sluiting van niet-aan- valsverdragen met Frankrijk, België en moge lijk ook met Nederland heeft voorgesteld. De Britsche regeering neemt er kennis van, dat de rijksregeering er in toestemt, dat deze pacten worden begeleid door garantieverdragen. De juiste redactie dezer verdragen zal onder werp moeten zijn van een gedétailleerde ge- dachtenwisseling. De regeering heeft evenzeer kennis genomen van het voorstel inzake niet-aanvalsverdragen met de staten, welke in het Zuid-Oosten en Noord-Oosten aan Duitschland grenzen, doch zij zou gaarne vernemen of, naar de meening der rijksregeering, in het algemeen zou moeten worden vastgehouden aan de door baron von Neurath op 25 Maart van het vorig jaar aan minister Sir John Simon gegeven richtlijn. De verklaring, welke de rijksregeering heeft afgelegd nopens haar bereidheid wederom tot den Volkenbond toe te treden, maakt het de Britsche regeering mogelijk te veronderstellen, dat zich geen enkele moeilijkheid zal voordoen bij het in overeenstemming brengen van de voorgestelde non-agressiepacten met de ver plichtingen der leden van den Volkenbond en dat de ten uitvoerlegging dezer verdragen bin nen het kader van het Volkenbondsstatuut zal geschieden. De Britsche regeering vestigt nog de aan dacht op twee andere punten, n.l. in de eerste plaats op de beteekenis van de woorden: „De aan de Zuid-Oostelijke en Noord-Oostelijke grenzen van Duitschland gelegen staten." De algemeene regeling zou ten zeerste wor den vergemakkelijkt, indien de rijksregeering deze woorden zoodanig zou kunnen interpre teeren, dat zij behalve de direct aan Duitsch land grenzende staten ten minste ook op Sovjet- Rusland, Letland en Estland betrekking hebben. In dit verband is de Britsche regeering zoo vrij er aan te herinneren, dat de Duitsche re geering zich in haar memorandum van 26 Maart 1935 bereid heeft verklaard, niet-aanvalsver dragen te sluiten met de „bij de Oost-Europee- sche kwesties belanghebbende mogendheden". Het tweede punt betreft de niet-inmenging in de aangelegenheden van andere staten. Met voldoening herinnert de Britsche regeering te dezen aanzien aan de op 21 Mei van het vorig jaar door rijkskanselier Hitler in den rijksdag afgelegde verklaring, dat de rijksregeering te allen tijde bereid zou zijn toe te stemmen in eên internationale overeenkomst welke op doeltref fende wijze zou verhinderen en onmogelijk ma ken iedere poging tot inmenging van buitenaf in de aangelegenheden van andere staten. Duitschland heeft voorgesteld een internatio naal scheidsgerecht te vormen, dat zou moeten toezien op de naleving van dit verdrag. Het zou evenwel gewenscht zijn, indien verklaard zou worden hoe de taal en de samenstelling van een dergelijk scheidsgerecht zou moeten zijn en hoe het tegenover den Volkenbondsraad en het In ternationaal Hof van Permanente Justitie zou staan. Ten aanzien van de bereidheid van Duitsch land in den Volkenbond terug te keeren. merkt de Britsche regeering op, dat de Duitsche regee ring zeer zeker haar toekomstig standpunt te genover het Internationale Hof voor Permanen te Justitie zal moeten bepalen, in het bijzonder met betrekking tot de facultatieve clausule, als mede tegenover de verschillende bepalingen in zake de arbitrage en verzoening, welke zijn opgenomen in verdragen, waarin Duitschland partij is. Tenslotte vraagt Eden sir Eric Phipps bij de besprekingen met den rijkskanselier een af schrift van zijn instructie te overhandigen. Alle punten zijn er wel is waar niet in opgesomd, doch voor den terugkeer van Duitschland in den Volkenbond zal ook de rijksregeering het wel gewenscht achten de zinsnede „scheiding van het Volkenbondsstatuut van zijn bases binnen "net kader van den Volkenbond" nader te ver klaren. Voor het oogenblik geeft de Britsche re geering er de voorkeur aan te onderhande len over de punten, welke een wezenlijke opheldering vereischen voor den aanvang van algemeene onderhandelingen, welke de Britsche regeering oprecht wenscht te be vorderen. De diplomatieke correspondent van Reuter merkt op, dat het veelbeteekenend is, dat in aeze vragenlijst geen enkele toespeling wordt gemaakt op hef verzoek van Duitschland inzake koloniale rechtsgelijkheid. noon U niet door de radio. Toch heeft de radio •ijn onverflauwde belangstelling. U wenscht 'n radiotoestel te verhandelen? Span onzen Om roeper er voor! Dagelijks bereikt hij 80.000 ge zinnen, Hij zal U.dus zeker van dienst kunnen zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4