ANTHRACIET Stadsnieuws Spannende strijd te Brussel HEDIRLAN ANTHRACIET Kath. Nederland gaat voor op radio-gebied In de dagen van overgang in Spanje Laatste Nieuws FA MARRINGA PLEIN 35 De annexatie van Abessinië BELGIË WINT MET 3-2 VAN ENGELAND De Negus spreekt RESULTATEN VAN HET PRAAGSCH CONGRES LIEVER RUSSISCH DAN PAAPSCH! LIMBURCSCHE KWALITEIT: TELEFOON 10212 FRANS PERQUIN - HAARLEM RADIO-SPECIALISTEN GROOTE MOCELIJKHEDEN BELGISCHE KWALITEIT: TELEFOON 10212 FRANS PERQUIN - HAARLEM ZONDAG 10 MEI 1936 LAAGSTE VOORJAARSPRIJZEN GELDIG TOT 30 JUNI Afm. 30/50 f 1.70 per h.l. Afm. 20/30 f 1.85 per h.l. OMZETBELASTING INBEGREPEN DE SPAARNEBANK Geen dividend over 1935 R.K. Operettevereeniging „Haarlem" Me Korps Motordienst Theresiaschool Kleine Houtweg °c>k BURGERLIJKE STAND HAARLEMMERMEER Een verrassend resultaat, dat ech ter door de Roode Duivels volkomen verdiend werd Engelschen kregen het hard te verduren Mft Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag. Regelingen betreffende de keizerlijke schatten Nederland lid van den Volkenbondsraad HET VOORMALIGE KLEIN- SEMINARIE TE CULEMBORG Aangekocht door paters Augustijnen LAAGSTE VOORJAARSPRIJZEN GELDIG TOT 30 JUNI Afm. 30/50 f 1.85 per h.l. Afm. 20/30 f 2.— per h.l. OMZETBELASTING INBECREPEN na Pater J. Dito O.P. geeft, aankomst op Schiphol, zijn indrukken Uitspraak van H. Vader Pater J. Dito O.P. De extremistische partijen doen vrijwel geheel wat zij willen „Gil Robles zal in z'n schoenen sterven" Diredawa bezet DE OPVARENDEN VAN DE „ALPHARD" Te Rotterdam aangekomen BILJARTEN Van Vliet verliest van Domingo Wereldkampioenschap libre te Mulhouse a.— ,be resultaten van het afgesloten boekjaar ®ebben niet aan de verwachtingen beantwoord. 'schoon het ons verheugt hieraan te kunnen oevoegen, dat de bedrijfswinst van de vier "Wartalen afzonderlijk een ononderbroken stij fde lijn heeft vertoond, welke zich ook in e eerste maanden van 1936 schijnt voort te etten. De onkosten blijven zich in omgekeerde 'chting bewegen. ^e teruggang in het saldo van de interestre- nlhg, ondanks den hoogeren rente-standaard, kJ/bt voor een groot deel zijn verklaring in de .-Primping onzer credietportefeuille, doch te- etls in een verlaging van de overeengekomen ^bdities, waartoe de volkomen gewijzigde wel- aarlsverhoudingen ons vaak noodzaakten. Wij arsn in staat de provisiewinst te verbeteren. ^e bij velen nog levende twijfel aan de waar- vastheid van ons betaalmiddel, welke o.a. in e monetaire maatregelen van België steun ..0t"3, had ook bij ons een vermindering der '°0r derden aan ons toevertrouwde middelen V gevolg. Buitendien echter ondervinden wij 'j Voortduring de concurrentie van de zoowel .e Amsterdam als te Haarlem werkende gemeen- e'ijke girocentrales. Wij geven te dezer plaat- e ban ook gaarne uiting aan den wensch, dat f6' ingediende ontwerp van wet, hetwelk aan .ergelijke euvelen althans ten deele een einde maken, en hetwelk toch is ontstaan uit de V~weging, dat de nadealige exploitatie-uit visten op de gemeenschap plegen te worden 'gewenteld, spoedig zijn weg naar het Staats- ab moge vinden. .®en post van ƒ500.000.nominaal aandeelen bzer Vennootschap, waarvan de Bank zich den 'Sendom had verworven krachtens het bepaal- re in artikel 4 der statuten en welke beiang- V onder pari te boek stond, hebben wij blij - ehs> de overgelegde balans in mindering ge Dlt ba acht op het geplaatste kapitaal, hetwelk dan, goedkeuring van de jaarstukken door Uwe dergadering, bedraagt 1.000.000.De hier- "°°r vrijgevallen boekwinst, te vermeerderen I 1 131.742.34 uit de statutaire "reserve, stel- wij u voor aan te wenden tot algeheele af drijving van het verlies, waarop enkele, bans afgewikkelde rekeningen ons, tengevolge de crisis, kwamen te staan. Het loopende ^biteuren-risico wordt door de resteerende re- erve voldoende gedekt. Hoewel de gunstige stand onzer liquiditeit. r/e«n beletsel zou behoeven te vormen, vinden 'i in de onzekerheid, welke zoowel nationaal 's internationaal de toekomst volkomen aan Vs oog onttrekt, aanleiding voor te stellen ook b'1 jaar de winst niet tot verdeeling te bren- doch toe te voegen aan onze reserve. ïfen schrijft ons R. K. Operette-vereenigir»g „Haarlem', u'ecteur de heer Frans Pielage en geestelijk £Schermheer de Uoogeerw. heer Deken H. <j' Sondaal, geeft hedenavond voor leden en £°bateurs een besloten uitvoering in het Gem. °'icertgebouw, L. Begijnestraat. s Eenige introducties zijn te verkrijgen aan het l Cl'etariaat Ged. Oudegracht 122 en in Haar- *b-Noord Gen. Bothastraat 39. K. dames en heeren, die lid wenschen te °'tien kunnen zich steeds opgeven op den - Petitie-avond, 's Maandagsavonds 8.15 uur in rest Brinkmann, Gr. Markt. 4dienstpl. korporaals B. H. A. Schmeink, 0q bitsen en J. M. van Swaaij van de officiers- j^iöing van het korps motordienst zijn met Sang van heden bevorderd tot dienstpl. ser- eant. VQ^aar aanleiding van de vraag, of de opleiding Sa°r het M.U.L.O. B (wiskunderichting)) door ga9'" op bovengenoemde school, kan bevesti gd beantwoord worden. Het diploma is ver dund gesteld voor haar, die het dipl. leera- huishouden e.a. willen verkrijgen. Als men t bezit is van 't M.U.L.O. B dipl. kan men examen voor de 4e klas H.B.S. doen. ahmelding voor nieuwe leerlingen voor de jj-p'öingsschool, voor het dipl. A of B zal ats hebben 14 en 15 Mei tusschen 2 en 4.30 6 an de school KI. Houtweg 24. fj^lclertrouwd 9 Mei: J. W. v. Koningshoven w. Steenmeijer. 4 ®boren 6 Mei: B. MeijersKok d. 7 Mei: M, KosterKoelemeijer d.; C. T. J. W. v. V euWenv. Donselaar z.; A. F. M. Smeenk j)' b. Berg z.; M. HeitlegerRami z.; M. G. 'ogeewickenhauser z. {^.J'crleden 6 Mei: A. RitmanLieste 76 j„ "mginneweg 8 Mei: F. Blok 28 j., L. Poel- ah. gflllllRS (O ^j'^'mgdiefstal Van de in de genievaart al- Zaterdagmiddag was het Heyselstadion te Brussel, waar ruim dertigduizend toeschou wers aanwezig waren, wederom het tooneel van een spannende internationale ontmoe ting, n.l. tusschen België en Engeland. Het is een 32 nederlaag der Engelschen geworden en dat nog wel tegen een Belgisch elftal, dat zonder Raymond Braine, een der sterren in de ontmoeting tegen Nederland, speelde. De uitslag van den wedstrijd BelgiëNeder land komt thans, vooral ook door het resultaat van Zaterdag, in een geheel ander licht te staan. Men zal niet kunnen ontkennen, dat de drie wedstrijden BelgiëNederland, Oostenrijk —Engeland en nu België—Engeland, van groe- ten invloed zullen zijn bij een beslissing' der F. A., welk land in het a.s. seizoen zal worden uitgenoodigd een wedstrijd in Londen 'te komen spelen. Dat de kansen van Nederland daarbij gunstig staan, zal iedereen, de resultaten in aanmerking nemende, moeten beamen. Het is ons Zaterdag opgevallen, dat Lamoot op de rechtsbinnenplaats dezelfde tactiek heeft toegepast, die Braine tegen Nederland heeft gevolgd. Hij was zwerver over het veld. hielp vaak in de halflinie bij de verdediging, voedde zijn andere voorwaartsen, wanneer de midden linie daartoe niet in staat was en opereerde handig en listig achter den aanval, zoodat het voor de Engelsche verdediging buitengewoon moeilijk was vat op dit spel te krijgen. Het begin van den wedstrijd was al bijster ongelukkig voor de Belgen. In de eerste minuut had midvoor Camsell een doelpunt gescoord, waarbij doelman Badjou vrijuit ging, want het schot, van zes meter afstand gelost, kon hij niet houden. In de eerste vijftien minuten do- mineerden de Engelschen volkomen en het zag er toen wel naar uit, dat de zege op gemakke lijke wijze door de gasten zou worden behaald. Maar na een kwartier wisten de Belgen, die moedig speelden, zich aan den druk te ontwor stelen. Er ontstond een meer gelijk opgaande strjid, waarbij bleek, dat de aanvallen der Roo de Duivels lang niet van gevaar ontbloot waren, dank zij het spel van Lamoot en ook van Isen borghs. Van een uitgesproken meerderheid der Engelschen viel in den resteerenden tijd voor de rust niets meer te bespeuren. In de tweede helft ontwikkelde de Belgische middenlinie een spel, dat wij beter hebben ge vonden dan tegen Nederland. Vooral Stijnen en Dalem blonken uit, zaten achter de voorhoede aan en Male en Hapgood werden danig op de proef gesteld. De Engelsche aanvallen men misten bij de gasten Bastin zeer strandden voornamelijk op het doortas teXIe, afbrekende spel der Belgische defensie, waarin Joachim een moedige, doch vaak ook onbesuisde partij speelde, maar niettemin Smellinckx uitstekend verying. Ruim een kwartier na de hervatting gelukte het Isenborghs den gelijkmaker te scoren. La moot had hard tegen den paal geschoten eri toen liet de Beerschotman de duizenden land- genooten juichen. Nog dacht niemand aan een mogelijke nederlaag der Engelschen, maar ne gen minuten voor het einde nam België de lei ding. Weer was het Isenborghs, die met een kopbal keeper Sagar geen kans gaf. Nauwelijks was het publiek na dit doelpunt weer tot rust gekomen, of Fievez, die voortreffelijk speelde, schoot wederom in. (31. In de laatste vijf minuten zette Engeland er alles op om aan een nederlaag te ontkomen, doch eerst een minuut voor het einde kon Hobbs den achterstand verkleinen. Met een 32-stand voor de Belgen kwam het eindsignaal. De Engelschen hebben zich laten verrassen door de groote snelheid en doortastendheid, waarmede de Belgen het spel uitvoerden. Voor de rust was de Engelsche middenlinie uitstekend op dreef, waarbij Crayston uitblonk. In de tweede helft was Hapgood telkens in de ach terhoede het zwakke punt. Hij greep niet vol doende in, waardoor gevaarlijke aanvallen kon den worden opgezet. Keeper Sagar kreeg niet bepaald druk werk, maar de drie doelpunten waren voor hem absoluut onhoudbaar. In de Engelsche voorhoede ontbrak Bastin, die vervangen was door Barkas van Manchester City, een aanzienlijke verzwakking. In het Belgische elftal was Badjou uitstekend. Paverick wasbeter dan Joachim. In dë mid denlinie moet het spel van Stijnen en Dalem geroemd worden, terwijl Lamoot verreweg de beste speler van den aanval was. Isenborghs toonde zich een goed schutter. Capelle en Franckx vielen tegen, terwijl Fievez een bete ren wedstrijd dan tegen Nederland heeft ge speeld. De leiding van dr. van Moorsel was uit stekend. _'V JERUZALEM, 9 Mei. (Reuter.) Na bij het Heilig Graf te hebben gebeden en vervolgens in gezelschap der rassen in de Abessinische ka pel een godsdienstplechtigheid te hebben bij gewoond, heeft de Keizer een hartroerende toe spraak gehouden voor een tweehonderdtal Abes- siniërs, meest priesters en zusters, waarvan velen weenden. Hij zeide moed te houden en te blijven hopen. De keizer ontving vervolgens den directeur van Barclay's bank, waarschijnlijk om te spre ken over het plaatsen van de keizerlijke schat ten in de kelders van de bank. GENèVE, 9 Mei (Reuter) Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De vertegenwoordigers der vier Scandinavische landen en Nederland hebben hedenmorgen een eerste bespreking ge voerd, die betrekking had op de vertegenwoor diging dezer statengroep in den Volkenbonds raad. De vijf landen willen in September, hetzij Zweden, hetzij Nederland als lid van den Volkenbondsraad voorstellen. Naar wij vernemen zijn de gebouwen en aan- hoorigheden van het vroegere Aartsbisschoppelijk Klein-Seminarie te Culemborg aangekocht door de Paters Augustijnen. Omtrent de bestemming is op het oogenblik niets naders bekend. worden U geboden door advertentie-reclame in de rubriek „Omroepers". Laat die U niet ont glippen. Ds prijs kan geen bezwaar zijn, want voor slechts 50 cent per regei komt Uw zaketi- Otnroepcr onder de aandacht van 80.000 ge zinnen. HAARLEM TEL. 16823 aanwezige palingfuiken, die met het oog op ]agen waterstand op verschillende plaatsen geheel bloot liggen, bleek er 's morgens rt. "Plicht te zijn door een persoon, die zich "armede t>e aan palingdiefstal schuldig maakte. 1- wercl ei' mede in kennis gesteld en Vp,.l e tegen den vermoedelijken dader proces- baal op. Met de Jan van Gent, het lijn- toestel der Blauwe Donau Lucht- express van de K. L. M. zijn Za terdagavond Pater J. Dito O. P. en de heer P. A. M. Speet teruggekeerd uit Praag, waar zij als vertegen woordigers van Nederland het In ternationaal Katholiek Radio Con gres bijwoonden. De thuisvlucht was uitstekend verloopen en prompt op tijd zette Van Veenendaal zijn toe stel neer op den in mist gehulden landingsgrond van Schiphol. Ter verwelkoming waren hier aanwezig pas toor L. H. Perquin O. P., voorzitter van den K R. O.; Prof. R. Welschen O. P. en de heer P. H. P. Pas, hoofd-inspecteur van den K. R. O. Tn de hall van Schiphol hadden wij gelegen heid in een kort onderhoud Pater Duo's in drukken te vragen van het Fraagsche Congres. De groote winst van deze internationale bijeenkomst, aldus Pater Dito, is dat door dit persoonlijk contact in verschillende der deelnemende landen in de toekomst grooter activiteit zal worden ontwikkeld. Tastbaar resultaat werd tijdens het congres reeds bereikt in Tsjecho-Slowakije zelf, waar de eerste krachtige stoot is gegeven tot op bouw van een eigen Katholieke Radio Or ganisatie. Tsjecho-Slowakije is in deze een moeilijk land. Het verschil in taal der verschillende na tionaliteiten, die in deze staat zijn samenge voegd, de vaak scherpe tegenstelling der poli tieke partijen, welke alles betrekken willen in de politieke sfeer, werkt vaak remmend op elke actie. Toch is men er in geslaagd de Liga van Ka tholieke Tsjecho Slowaaksche luisteraars uit te breiden, zoodat zij alle nationaliteiten omvat. Van groote beteekenis is ook, dat de hooge geestelijkheid van Tsjecho-Slowakije in het jongste congres aanleiding heeft gevonden de katholieke radio-actie in dit land krachtiger dan tevoren te steunen. Bijzonder vruchtbaar waren de verschil lende voordrachten en inleidingen, welke de theoretische, de practische en factische zijden van het vraagstuk der Katholieke Radio behandelden. Theoretisch: het aan geven van de zuiver religieuze taak. Prac- tisch: de toepassing aan de hand van ver schillende voorbeelden. Factisch: het vast stellen van de feiten in de ontwikkelings geschiedenis. Veel succes oogstte de voordracht van den heer P. A. M. Speet over de korte golf-uitzen dingen van den K. R. O. voor de missies, welke zoo be teekenis volle practische arbeid op de congressisten grooten indruk maakte. Daarnaast dient vermeld de opmerkelijke in leiding van den Tsjech dr. Fuchs over de ver houding van radio en pers. De spreker betoogde hierbij, dat de radio de pers nooit kan vervan gen, maar slechts een aanvullende taak heeft. De radio mag de belangstelling richten naar bepaalde gebeurtenissen, de pers dient deze, alsmede de gewekte belangstelling vast te leg gen. De inleiding van den vertegenwoordiger der Belgische Katholieke Radio-roganisatie, waarbij deze besprak de Katholieke gebeurtenissen, die speciaal in aanmerking komen voor uitzending, had eveneens bijzondere aandacht. Zooals be kend behandelde Pater Dito o. m. in het theoretisch gedeelte het standpunt, dat de Ka tholieken dienen in te nemen tegenover de radio-uroblemen. Opnieuw is op dit congres gebleken, welke buitengewoon bevoorrechte posi tie Katholiek Nederland op radiogebied inneemt. De resoluties b. v. waartoe het congres kwam, bewegen zich in de ont- wikkelingsphase, welke bij ons reeds lang achter den rug is. De Katholieke landen zooals Po len waar althans reeds iets werd be reikt, zijn hierbij naar het Neder- landsch voorbeeld te werk gegaan. Wat b. v. in Polen via de radio voor de zie ken wordt gedaan is geheel geïnspireerd door het werk van pastoor Willenborg hier te lan de, met wien de Poolsche promotor van het ziekenapostolaat, Abbé Rekas, persoonlijk con tact zocht. Belangrijk is de uitspraak van Z. H. den Paus omtrent het radio-vraagstuk, welke Pater Soc- corsi S. J., de directeur van Radio Vaticana, tijdens het congres kon meedeelen. De H. Vader laat zich geregeld door Pater Soccorsi inlichten omtrent de ontwikkeling van het radiovraagstuk in de verschillende lan den. Ook over ons land is de Paus uitstekend geïnformeerd. De heele wereld moet zien, aldus Z. H. de Paus, dat onder de Katholieken iets leeft en dat zij ook op radiogebied vigilant zijn. Wanneer alleen reeds bereikt zal worden, dat de heele wereldpers hieraan haar aan dacht schenkt, is dit congres niet vergeefs gehouden. En inderdaad heeft het congres die belang stelling in ruime mate gehad, niet alleen in Tsjecho-Slowakije zelf, maar in alle geïnteres seerde landen (Bijzondere correspondentiè) De politieke en sociale toestand in Spanje neemt met den dag een ernstiger karak ter aan. Steeds duidelijker wordt, dat de regeering, in spijt van haar pogingen de bur gerlijke elementen der natie gerust te stellen, iederen dag aan autoriteit verliest en dat het nifet heel lang meer duren kan of zij moet de leiding van 's lands aangelegenheden uit han den geven. De „vooruitstrevende" linksche ele menten geven zich er zeker meer en meer re kenschap van dat zij een verschrikkelijke on voorzichtigheid begingen toen zij voor de ver kiezingen met socialisten, communisten en syndicalisten onder één vaan optrokken om een rechtsche stembuszege te voorkomen, maar dit inzicht komt te laat. Zij oogsten wat zij ge zaaid hebben. Zij hebben de elementen der orde belet het roer van den staat in handen te ne men, zij kunnen er zich thans niet over ver wonderen. dat met volle snelheid naar de ïevo- lutie, de Sovjetisatie van het land. koers gezet wordt. Dat Azana, Martinez Barrio e.a. niec te rech ter tijd begrepen hebben, dat een overwinning van het Volksfront voor hen en hun partijen en voor de democratische republiek Spanje even gevaarlijk was als voor hun rechtsche tegenstanders moet zeker verwonderen. De eenige verklaring voor dit verbazingwekkende feit is te vinden in de omstandigheid, dat zij door anti-clericalen haat dermate verblind waren, dat een C.E.D.A.-overwinning hun min der wenschelijk voorkwam dan de zege van welk ander blok ook. „Liever Russisch dan Paapsch!" is de leidende gedachte geweest van hen, die op het oogenblik nog in het bezit der ministerieele portefeuilles zijn. Ongetwijfeld hebben zij, in naïef optimisme, óók gedacht dat het met dat Russisch-worden wel niet zoo n vaart loopen zou. Maar in dat opzicht hebben zij zich vergist. De revolutie is in feite reec/ uitgebroken, zij voltrekt zich onder onze oogen. En Azana neemt, op order van de extremisti sche elementen, van „zijn meerderheid", alle maatregelen, die het den revolutionnairen, straks, als het groote uur slaat, een beetje ge makkelijker zullen maken. Toen net stoffelijk overschot van luitenant De los Reyes te Madrid ten grave gfedragen werd, heeft de Spaansche hoofdstad nog één dag gekend, waarop de „guardia civil"' den toe stand behéerschte. Maar op dat oogenblik han delde de burgerlijke garde in strijd rr.et de be velen van den minister van Oorlog, die de be grafenis met zoo weinig mogelijk vertoon had willen doen plaats hebben. De regeering, blind en doof voor de waarschuwingen, die de ge beurtenissen haar iedei' uur geven, is tot de slotsom gekomen, dat de „guardia", die altijd een der betrouwbaarste elementen voor de handhaving der orde geweest is, in dienst der reactie stond. En ook dat de chefs der politie, die de garde haar demonstratie niet belet had den, niet langer te vertrouwen waren. Dies heeft Azana deze chefs van hun betrekking ontheven en de drie kolonels, die de te Madrid gelegerde troepen van de garde commandeer den, doen arresteeren en opsluiten in ae mili taire gevangenis van Guadelaraja, een klein stadje, dat, aan den weg naar Zaragosa gele gen, ongeveer 60 K.M. van de hoofdstad ver wijderd is. Zestig officieren van lageren rang van het korps zijn of gearresteerd of ter be schikking gesteld, dat wil zeggen uit hun kom- mando ontzet. De minister-president heeft het daarbij niet gelaten. Hij heeft op staanden voet bij de Cortes een wetsontwerp ingediend en de volksvertegenwoordiging heeft het natuurlijk even prompt aanvaard waarvan 't eenige artikel den gepensionneerden officie ren verbiedt zich met politiek bezig te houden. Ofschoon deze gepensionneerden vrije burgers zijn, die, volgens de grondwet, evenveel rech ten hebben als de eerste de beste communist, zal voortaan hun pensioen onmiddellijk ophou den zoo spoedig zij het wagen zich in den po- litieken strijd te mengen. 7 De minister van Binnenlandsche Zaken, die met de uitvoering van deze wet belast is, heeft zoo 't lot van duizenden gepensionneerden in de hand. Hij kan hen op staanden voet broode loos maken en van die macht zal hij zeker ge bruik maken als de betrokkenen het ongeluk mochten hebben van een andere politieke over tuiging dan de bewindhebbers-van-het-oogen- blik te zijn. Gil Robles heeft deze wet zonder omwegen misdadig genoemd, maar hoeveel weegt op het oogenblik de meening van hem, wien door een der extremistische Cortes-iedeu dezer dagen voorspeld werd, „dat hij in zijn schoenen sterven zal"? Of de gepensionneeröe officieren, die goede relaties met de actief-dienende onderhouden, zich zonder meer uit de Spaansche volksge meenschap zullen laten uitsluiten, is evenwel een andere vraag. Een reactie van dien kant lijkt te eeniger tijd onvermijdelijk. Is Spanje niet het klassieke land der „pronunciamien- tos"? Maar de regeering wijdt niet alleen haar aan dacht aan militairen. Ook burgerlijke organi saties, die haar last bezorgen, worden onscha delijk' gemaakt. Beschuldigd van aanslagen imaginaire aanslagen voor een goed deel op sacro-sancte aanhangers van het Volksfront zijn in twee maal vier-en-twintig uur meer dan duizend fascisten in hechtenis gekomen. De partij, die zich fascistisch noemt, en waarvan de leider, Primo de Rivera, zoon van den vroe- geren goedmoedigen dictator, reeds weken ach ter slot en grendel zit, is buiten de wet ver klaard. Bij het arresteeren van fascisten heb ben verscheidene plaatselijke autoriteiten niet al te nauw gekeken. „Fascist" is een rekbaar begrip en het aantal- aanhangers van Gil Ro bles, die bij deze gelegenheid hun vrijheid ver loten hebben, is legio. De leider van de Popu listen, dien men bezwaarlijk een fascist zou kunnen noemen, heeft tegen die arrestaties op de meest energieke wijze geprotesteerd. Ver moedelijk bereikt hij wel iets, maar dan toch niet vóór de „compromisarios" gekozen zijn. Iedere Cedist, die, van zijn vrijheid beroofd, niet stemmen kan, draagt een steentje tot een nieuwe linksche zege bij! De extremistische partijen doen intusschen ongeveer wat ze willen. Zoo heeft de Na tionale Arbeidsfederatie dezer dagen in het leegstaande paleis van Markies van Mo- nistrol haar tenten beter: haar bureaux opgeslagen. Toen de politie vragen kwam of de federatie liet paleis van den eigenaar gehuurd of gekocht had, werd haar geantwoord, dat men aan deze kleine formaliteit nog niet had gedacht, maar dat men zich binnenkort wel met den markies in verbinding stellen zou. Na tuurlijk nam de politie met dit antwoord vol komen genoegen. De rechten van huiseige naars. vooral als zij markiezen zijn, wegen reeds thans niet zwaar meer. De huidige republiek wordt door Largo Ca- ballero en allen, die links van hem staan, als een overgangsverschijnsel beschouwd. Ook door Moskou, dat niet voor niets handen vol geld voor de verkiezingszege heeft uitgegeven, en dat van die sommen binnenkort rente, en liefst een heel hooge rente, hoopt te plukken. Dezer dagen heeft het Komintern dertig communis tische agitatoren voor het grootste gedeelte jonge Spanjaarden, die een speciale opleiding in het ontketenen en het voeren van den bur geroorlog ontvangen hebben naar Madrid doen vertrekken. De regeering-Azana bezit vol strekt niet Moskou's vertrouwen, maar zij is uiterst-geschikt eenig voorbereidend werk te doen. Zoolang zij het den revolutionnairen for maties niet moeilijk maakt, kan zij een nuttige rol spelen. De Spaansche republiek heeft dezer dagen haar vijfden verjaardag gevierd. Dat zij haar zesde jaarfeest onder geheel andere omstan digheden herdenken zal, is nauwelijks aan twijfel onderhevig. ROME, 9 Mei. (Reuter). De decreten be treffende de annexatie van Abessinië, de instelling van het keizerrijk en de benoe ming van Badoglio tot Onderkoning, die heden door Faccistischen Raad en minis terraad zijn goedgekeurd, en onmiddellijk daarna aan den Koning ter teekening zijn voorgelegd, treden met ingang ran heden in werking. Zij zullen aan het parlement wor den voorgelegd om kracht van wet te ver krijgen. ROME, 9 Mei. (Reuter). Van officieele zijde wordt vernomen, dat vanmorgen een Italiaan- sche colonne onder bevel van generaal Navarra, die van Harrar was opgerukt, Diredawa. aan den spoorweg Addis AbebaDjiboeti, heeft be zet. Zaterdagavond zijn de opvarenden van het stoomschip „Alphard" van Nievelt, Goudriaan Co.'s Stoomvaart-maatschappij, dat in het Kanaal gezonken is, aan het station te Rotter dam met den trein uit Hamburg aangekomen. De eerste stuurman, de heer Visch, vertelde iets over de redding na de aanvaring. Bij de botsing was de bakboordsreddingboot aan splin ters geslagen, zoodat de bemanning voor haar redding was aangewezen op de stuurboordsred dingboot. Hoewel het schip aan bakboord zware slagzij maakte, verliep het strijken van de sloep zeer vlot en alle achttien opvarenden konden daarin worden opgenomen. Met deze boot heeft men zich geheel op eigen kracht in veiligheid gesteld. Toen de boot op 4 scheeps lengten van de „Alphard" was gekomen, zag men een licht van de motorboot van de „New- York". Ofschoon het weer kalm was, heeft deze motorboot de sloep op sleeptouw genomen, om de redding te bespoedigen. De Vrijdag in het tournooi om het wereld kampioenschap libre te Mulhouse gespeelde partij tusschen Baltus en Cote is Zaterdag overgespeeld. Er had zich Vrijdag n.l. een klein incident voorgedaan. De arbiter had een be slissing genomen, dat een carambole, op den derden bal niet was gemaakt, waartegen Cote protest aanteekende. Ook iemand uit het pu bliek riep dat het punt gemaakt was. De ar biter herriep hier zijn beslissing en kende de carambole tóe. De wedstrijdcommissie kwam na afloop van deze partij bijeen en toen werd besloten deze Zaterdag over te spelen, daar het niet juist is geweest, dat de arbiter zich had laten be ïnvloeden door een speler en een toeschouwer. De resultaten van Zaterdag waren: Baltus 500 18 137 27.77 Cote 425 18 141 23.61 Dechner 500 9 451 55.55 Galmiche 42 9 23 4.65 Joachim 500 35 200 14.28 Loeb 227 35 62 620 Van Vliet 373 7 173 53.28 Domingo 500 7 361 71.42 Cote 500 12 305 41.66 Ferraz 208 12 161 17.33 Joachim 500 6 489 83.33 Cote 30 6 25' Butron 500 5 396 100.— Baltus 212 5 80 42.40

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3