Fait accompli-catastrofe over Europa 1 Leger van Badoglio in contact met Graziani's troepen Weder optreden van Fey? Azana president van Spanje Het nieuws van heden Waarom de Negus zijn land verliet CARICATUUR VANEEN VOLKENBOND ONTMOETING TE Dl REDA WA REDE VAN LÉ0N BLUM WANDGEDIERTE VEREENÏGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling MAANDAG 11 MEI 1936 - AVONDBLAD DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Levensgevaar voor de kleine naties Tijdens opmarsch van de Chr.- soc. arbeidersorganisaties kwam het tot betoogin gen voor en tegen Fey Starhemberg weer naar Rome I Koop TARVO Brood! Word TARVO-eter! Dan voelt g'U flinker, sterker, beter! De eerste dag van het nieuwe imperium werd met 101 kanonschoten begroet Geestdriftige artikelen in de pers Zoons van den Duce naar Italië terug Tegenstander van devaluatie TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANC 19943 RADIODISTRIBUTIE HAARLEM DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Het W eer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiin'j Nieuw kabinet in Egypte Gaat hij toch naar Genève? De retourvlucht van Amy Mollison HAARLEMSCHE COURANT HOTEL - CAFE - RESTAURANT Buitenhof - Den Haag - Tel. 117375 Kamers met ontbijt 3.Lunch en diner met schotels naar keuze - Plats du Jour en a la Carte Zalen voor partijen en vergaderingen. Er is een nieuw Keizerrijk te Rome ge proclameerd. En de derde Victor Em manuel uit het koningshuis van Savoye mag zich voortaan hullen in het keizerlijk pur per van het oude Rome der Caesars. Zijn al machtige hofmeier Benito Mussolini, die hem de keizerlijke purperen toga om de majestate- lijke leden plooide> is de ware Caesar. Zooals niet de tweede Victor Emmanuel de maker was van het ééne Italië, maar diens machtige hofmeier graaf Camillo di Cavour. Imponeerend moet voor de Italianen de pro clamatie van het nieuwe imperium op de piazza Venezia zijn geweest. Voor de nuchter geble ven wereldtoekijkers zit er iets operette-ach- tigs in dit solemneele spectaculum. De keizers kroon viel Italië niet ten deel na een helden moedige worsteling. De gevoerde strijd in Abessinië was er een met volledig ongelijke Wapenen. Hij had veel weg van het schieten met kanonnen op musschen en op het afhakken van een kippekop met een slagzwaard. En het laffe gas uit de lucht is de eigenlijke drager van de zoo vlug en licht behaalde overwin- ningspalmen. Zeker, Mussolini is een groot man. En de wonderbaarlijke roem van den dic tator moge op de jeugdige verbeeldingen ver blindend werken. Onrecht blijft echter on recht. En die verblindende werking op jeugdige verbeelding is en blijft een gevaar voor den wereldvrede. Een doodelijk gevaar. De oorlogs daad van den duce is uitgeloopen op het pro- clameeren van een voldongen feit. De fait accompli-politiek van dien anderen dictator, van Adolf Hitler, maakt school. En evenals de Ihutsche, zal ook de Italiaansche fait accom- Pü-politiek ongestraft blijven. De kabinetten beraden in werkelijkheid allang niet meer over de mogelijkheid van het ongedaan maken van bet genadelooze voldongen feit in Abessinië, dat den Volkenbond den nek dreigt te breken, maar over een nieuw statuut, dat het Geneef- sche instituut in kommerlijk leven zal trach ten te houden. Mussolini zal niet gedoogen, dat Genève aan het voldongen feit tornt. Stel het onmogelijke geval, dat het macht- en rugge- graatlooze Genève dit wel zou trachten te doen, dan ontketent Mussolini den oorlog. Dit staat met ijzeren letters in de rede op de piazza Venezia: „Het fascistische keizerrijk is een rijk Van vrede, want Italië wil den vrede voor zich en voor allen en het besluit slechts tot den oorlog, wanneer gebiedende vitale omstandig heden hiertoe noodzaken." Welnu, het oude Abessinische keizerrijk is in het Romeinsche imperium ingelijfd, is een deel van Italië en dus van primair vitaal belang geworden. Wie °ok er de hand naar uit zou slaan, zal Italië's gewapende vuist tegenover zich vinden. In de handen van dictators zijn verdragen vodjes pa- Pier, om te verscheuren, als het „belang" van het land dit eischt. Dan wordt onrecht recht, eedsverkrachting plicht. Men zou een groot deel van den Syllabus van Pius IX moeten ci- teeren, om deze brute staatszucht te veroor- deelen. De fait accompli-politiek moet ten slotte tot den Europeeschen oorlog> die van zelf wereldoorlog wordt, leiden. Het is hu pas bekend geworden, dat de toestand, die °P 7 Maart, toen Hitier het vrijwillig over genomen pact van Locarno schond en de her bezetting van het Rijnland tot een voldongen leit maakte, was ontstaan, Europa een oogen- blik heel dicht op den rand van den oorlog, ih ieder geval van het nijpendste oorlogsge- vaar heeft gebracht. De Fransche regeering wilde tot een zeer krassen maatregel over gaan: men sprak te Parijs heel ernstig van een sanctie, die zou bestaan in de bezetting van het Saargebied. Men wilde een einde ma ken aan de methode van den dictator Hit-Ier, <he stap voor stap de gevolgen van den oorlog tracht op te heffen, daarbij steeds slechts zoo- Ver gaande als zijn kracht op dat oogenblik veroorloöftr en daarbij altijd geruststellende Verklaringen afleggende, die tot nog toe siechts aanduidingen zijn geweest van het Punt, waarop hij een volgenden keer zijn be- i°fte niet zou houden. Men was te Parijs Van meening en schier overal ter wereld Wordt deze gedeeld dat deze methode on vermijdelijk tot oorlog moet voeren, en binnen hiet ai te langen tijd. Frankrijk kon echter ®hgeland niet voor zijn plannen winnen en het Voldongen feit zegevierde. Dit lag trouwens aan Pc Machiavellistische politiek van Frankrijk Ze'*f. Wanneer men in Frankrijk spreekt van front maken tegen Duitschland, dan neemt hien zijn toevlucht tot moreele dingen: eerbied v°or de verdragen, respecteeren van het Vol kenbondstatuut, het houden van den gezworen eed van trouw, de noodzakelijkheid van de col lectieve veiligheid in het recht en in de soli dariteit der staten onderling. Maar wanneer *hen in Frankrijk sprak van den Italiaansch- ^bessinischen oorlog, dan veranderde de toon. k*ie oorlog was niets anders dan een koloniale °orl0g. Het zou een fout zijn, om „op dit ge- Val de wet van Genève toe te passen", men De nieuwe Imperator moest zich aanpassen aan de „voldongen fei ten", omdat „de overwinning ook haar rech ten heeft". Zeker, Mussolini was zonder twijfel te ver gegaan, maar het zou een dwaasheid zijn „hem te berooven van zijn militaire suc cessen". Het ware en voor heel Europa verderfe lijke Machiavellisme bestaat niet zoozeer in deze van moraliteit vrije houding tegenover Ethiopië dan wel in het gelijk voorhanden zijn van twee houdingen, de eerste omkleed met ju ridische en ethische beweegredenen, de tweede bestaande uit zuiver politieke en militaire mo tieven. In deze tweeslachtige houding van Frankrijk ligt de sleutel van de machteloosheid van Europa tegenover de brutale en recht- schennende fait accompli-politiek. Want deze houding vindt men niet alleen in Frankrijk, maar bij de botsingen der belangen min of meer bij alle groote mogendheden. En zoo kan de moderne dictator ongestraft zijn gang gaan, tot hij vitale belangen der anderen aanrandt. En feitelijk doet hij dit bij ieder gesteld vol dongen feit, zoodat de vrede steeds blijft lig gen in een vat met buskruit, dat slechts de ééne beruchte vonk noodig heeft, om alles in brand te zetten. Hitler en Mussolini zijn bei den aldoor voortsmeulende haarden van oor logsgevaar. De Volkenbondsraad komt heden bijeen en men heeft geen groote verbeeldings kracht noodig, om zich voor te stellen, met wat voor verlegen gezichten de heeren te Genève in het mateloos groote nieuwe paleis aan de groene tafel zullen zitten. Hun sancties hebben door haar halfheid niets geholpen. Haar voortzetting loopt niet uit op het ongedaan maken van het voldongen feit, dat een bonds lid een ander met huid en haar heeft opgege ten, maar op oorlog met den kannibaal. Zal Italië nog toestaan, dat een vertegenwoordiger van het oude Abessinië lid blijft van den Vol kenbond? Neen, immers dit bestaat niet meer, is Italiaansch geworden. Wat moeten de hee ren aanvangen met den toch maar door hen zelf veroordeelden aanvaller? Zal men hem den schuimenden eere-Chianti reiken na zijn éclatant succes? Zal men hem opnieuw veroordeelen? Zal men hem uitdrijven uit het Volkenbondsparadijs? Niets zal gebeuren! Er zal struisvogelpolitiek in het groot worden bedreven. De gezamenlijke Geneefsche heeren zullen wellicht even hun monden ter protest openen of ook niet, maar zeker zullen zij allen hun hoofden in het ver lossende zand steken, om maar niets te zien, ook de gevaren voor zich zelf niet. De vertegenwoordigers der zoogenaamde klei ne naties, waartoe, trots ons Oost-Indisch kei zerrijk van ouden stempel, ook Nederland be hoort, zijn moediger. Zij zien de gevaren scherp onder het oog. De vernietiging der collectieve veiligheid door het brutale optreden van Mus solini is een doodelijk gevaar voor hun neu traal voortbestaan. Heeft het daarom nog zin in een Volken bond te 'blijven, die caricatuur der veiligheid is geworden en zelfs de neutraliteit bedreigt? „Het bewijs is geleverd" aldus de Deen- sche premier Munck „dat de Volkenbond geen voldoende autoriteit bezit om een abso lute veiligheid, voor de kleine evenmin als voor de groote staten, te garandeeren." Waartoe dient deze bond dan nog? Het zou natuurlijk dwaasheid zijn, om het denkbeeld der collec tieve veiligheid nu maar ineens op te geven. Men kan altijd nog trachten er nog iets van terecht te brengen. Maar geen enkel inzichtig wereldburger zal er veel fiducie in hebben. De débacle is steeds grooter en grooter ge worden en overtreffende-trapt nu alles. De houding door Nederland aan te nemen in deze ellendige Europa-catastrofe, die, en dat is het ergste, ongetelden millioenen als een heerlijk heid voorkomt, moeten we voorloopig overlaten aan onze eenzijdig samengestelde delegatie (al leen bestaande uit diplomatieke, geen volk- sche elementen) te Genève. Haar taak is niet te benijden. Meer dan ooit geldt: regeeren is vooruitzien. En wie vindt den weg der toe komst in een wereld, waar steeds maar één kreet meer en meer recht van bestaan schijnt te krijgen: „Wachter, wat is er van den nacht?" WEENEN, 10 Mei. (D. N. B.) Vandaag is hier een opmarsch ge houden van de Christelijk-Sociale arbeidersorganisaties, waarbij het tot tegenbetoogingen is gekomen, die naar het schijnt uitgingen van den vroegeren vice-kanselier en lei der der Weensche Heimwehren, Fey. Fey had zich op een bepaalde plaats van den stoet opgesteld en leidde de betoogingen. Oorspronkelijk had Bondskanselier Schuschnigg niet het voornemen mee te loopen met den optocht der Christelijk-Sociale arbeiders. Toen hij echter van de tegenbetooging van Fey hoor de besloot hij zelf aan het hoofd van den stoet te gaan loopen Op de plaats, waar Fey stond, schijnt het toen tot levendige betoogingen voor en tegen Fey te zijn gekomen. Naar vernomen wordt zijn 50 leden van de Heimatschutz, aanhangers van Fey, gearres teerd. Tot Fey werd tenslotte door de politie de vermaning gericht weg te gaan, waaraan hij ook gevolg gaf. Het officieele Wiener Korrespondenzburo geeft van de gebeurtenissen, waarover nadere bijzonderheden nog niet bekend zijn, een uit eenzetting waarin o.m. gezegd wordt, dat bp het optrekken van den stoet eenige honderden provocateurs uit staatsvijandige kringen ge poogd hebben de demonstratie te verstoren en door een verkapte uitvoering hunner provoca ties den schijn hebben willen wekken van een tegenstelling tusschen de afzonderlijke groe pen. Deze voornemens der provocateurs zijn echter, gelijk verder wordt gezegd, mislukt door de schitterende discipline der deelnemers aan de demonstratie, waarbij ook de Heimatschutz vertegenwoordigd was. Naar vernomen wordt, is het laat op den dag tusschen groepen van den Freiheits- bund, die naar huis terugkeerden en Heimwehriieden in de buitenwijken van Weenen tot vechtpartijen gekomen, waar bij alarm-afdeelingen van de politie heb ben ingegrepen. Twee kinderen zouden door steenwor pen zijn getroffen en gewond. Er verluidt nog, dat Fey verklaart, dat het zuiver toevallig is geweest, dat hij zich ten tijde van den opmarsch van den Freiheitsbund in de Ringstrasse bevond, waar de gemelde betoogingen en tegenbetoogingen zich hebben voorgedaan. Vice-kanselier Starhemberg zal aan het ein de van deze week naar Italië gaan. Als motief voor zijn bezoek wordt medegedeeld, dat hij den voetbalwedstrijd wil bijwonen, die op 17 Mei a.s. te Rome zal worden gespeeld tusschen een Italiaansch en een Oostenrijksch nationaal elftal. MADRID, 10 Mei. (Reuter). Azana is met 754 van de 864 stem men gekozen tot president van de Spaansche republiek. De candidaten Lerroux, Caballero en Primo de Rivera behaalden ieder een stem, terwijl op Gonzalez Pena twee stemmen werden uitge bracht. Alle andere stemmen waren blanco. Azana heeft zijn benoeming aanvaard. De „Gaceta de Madrid" heeft een decreet gepubliceerd, waarbij de regeeringsbesluiten worden ingetrokken, die werden uitgevaardigd naar aanleiding van de wet van 2 Januari 1935, waarbij de toepassing van het Catalaansch autonoom statuut tijdelijk werd opgeschort. Dit besluit werd door het gerechtshof, dat moet toezien op de naleving van de grondwet, in strijd met de constitutie verklaard. De proclamatie van het keizerrijk Abessinië verwekte te Rome groote geestdrift onder de jeugd. Met vlaggen trekken groote groepen zingend door de straten ROME, 10 Mei. (Reuter). De Italiaansche troepen van 't Noorde lijk en Zuidelijk front hebben el kaar gisteren ontmoet te Diredawa. Een bataljon van het 46e regiment artillerie is van Addis Abeba ko mend aldaar gearriveerd; het werd ontvangen door een bataljon van het 221ste legioen zwarthemden. Het vliegveld van Addis Abeba is weer in gebruik genomen. Op het vliegveld bevinden zich twee zeer moderne hangars, die in per- fecten toestand verkeeren. De landingsgelegenheid is zeer voldoende en de technische en mechanische installaties be vinden zich in goeden staat. De heruitzending van de rede van Mussolini alhier had in den afgeloopen nacht om 1 uur plaatselijken tijd plaats. Onder.de toehoorders bevonden zich o.m. de beide zoons van den Duce, Bruno en Vittorio Mussolini. De Italianen zijn begonnen met de inlijving van Abessiniërs voor een inheemsch ieger. Naar wordt vernomen, heeft Italië zijn voel horens uitgestoken bij Frankrijk en Engeland tot het verkrijgen van de verzekering van een ongehinderd gebruik van het Suez-kanaal. Dit wordt opgevat als een klaarblijkelijk verlangen van Italië onmiddellijk een regeling van de Middellandsche Zee-kwestie tot stand ie bren gen. In bevoegde kringen te Londen is geen bevestiging van dit bericht verkregen. Kanonnen bulderen Zondagochtend 10 uur werden in de voor naamste garnizoenssteden van Italië 101 ka nonschoten gelost om den eersten dag van het nieuwe imperium te begroeten. De Noord-ïtaliaansche bladen zijn volkomen gewijd aan de stichting van hetnieuwe Ita liaansche, fascistische imperium. Mét gewel dige lettertypes drukken zij hun verslagen en beschouwingen over het ontstaan van het nieuwe wereldrijk af. Het nieuwe fascistische rijk, zoo schrijft de „Corriere della Sera", rust, evenals het eerste Romeinsche rijk op de gra nieten zuilen van de eenheid en de kracht der Italiaansche gevoelens en van den Italiaan- schen wil. Na 15 eeuwen wordt Rome weer het levens centrum van een wereldorganisme. Rome her vat zijn wereldzending. De andere bladen wijzen er o.m. op, dat de Italiaansche strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht den veiligsten waarborg vormen voor de toekomst van het imperium, dat den kinderen van Italië het dagelijksch brood waarborgt. Wat tot dusverre onbereikbaar scheen is thans schitterend en onverwoestbare werkelijkheid geworden. De door het Italiaansche volk afgelegde eed is een eed van vrede, maar voor dengene, die het hinderpalen in den weg zou willen leggen, beteekent hij een oorlogseed. ADDIS ABEBA, 11 Mei. (Reuter.) De zoons van Mussolini, Vittorio en Bruno, en graaf Ciano, de schoonzoon van den Duce, rijn per vliegtuig van Addis Abeba naar Massoea ver trokken, vanwaar zij zich direct naar Italië zullen begeven. PARIJS, 10 Mei. (Reuter). Hedenmiddag heeft de leider van de S. F. I. O. Léon Blum een rede gehouden in het Congres van de S. F. I. O. Blum zeide hierin te verlangen, dat de communisten en de C. G. T. aan zijn regeering zullen deelnemen. Zijn regeering zal Frankrijk onkwetsbaar maken voor het fascisme. In de buitenlandsche politiek zal hij trach ten het vertrouwen in het pacifistische Europa te herstellen door het vormen van een inter nationale solidariteit, gebaseerd op de niet te scheiden ideeën van wederkeerigen bijstand en progressieve ontwapening. Blum verklaarde verder tegenstander van devaluatie te zijn en keerde zich tegen de speculanten, die tracihtten vrees te ver wekken. Hij wil de jeugd weer vertrouwen inboezemen in den strijd tegen de ellende. Het is evident, dat een land een gezonden financieelen toe stand moet hebben. „Onze onderneming ver onderstelt het vertrouwen van het land en niet van de huurlingen. We zullen een methodisch, Léon Blum uitgebreid plan voor nationale toerusting doen aannemen. Tegen niemand zullen we haatdragende re presailles nemen." Deze rede werd door de vergadering enthou siast begroet. Als de radio-centrale een maand haar klanken zendt, Geeft U niets meer om een toestel, Zóó bent U dan al verwend. NIEUWE GRACHT 5 - TELEF. 10010 Weder optreden van Fey? Ongeregeldheden tij dens betooging van Chr. Soc. arbeidersorgani saties te Weenen. Annexatie van Abessinië heeft een ontstellen den indruk te Genève gemaakt. Volkenbonds raad komt hedenmiddag te 5 uur bijeen. Nieuw kabinet in Egypte. Het bestaat geheel uit Wafdisten. Azana tot president van Spanje gekozen; het Catalaansch statuut hersteld. Léon Blum verklaart zich tegen devaluatie. De Nederlandsche pelgrims zijn in goeden wel stand te Rome aangekomen. Benoemingen in het bisdom Haarlem. Hevig onweer boven de Peel. Gecompliceerd auto-ongeluk te Soest. Tien paarden te Rotterdam in de vlammen om gekomen. Oude vrouw verbrand te Steen wijk. 22 slachtoffers van vergiftigde lekkernij in Indië. ff VERWACHTING: Zwakke veranderlijke ff wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk Iroog, behoudens kans op onweer, iets warmer overdag. Hoogste barometerstand 767.8 te Ingoe. ff Laagste barometerstand: 758.8 te Jan Mayen. Zon op 4.13 - onö*r 7.41 - Licht op 8.11 Maan op n.in. onder v.m. 7.36 Laatste kwartier 14 Mei ipHIlUWMttmUIIIUJUUlllllllHIIIIIUIllllUllllllltJIWBIIHIllllllllllrë Absolute verdelging onder geheimhouding en schriftelijke garantie. ZUIVERINGSONDERNEMING „RADICAAL" Gen. Cronjéstraat 135 Teiet 11657 CAIRO, 10 Mei (Reuter) Nahas Pasja heeft een kabinet samengesteld, dat geheel be staat uit leden van de Wafd-partij. Nahas Pasja neemt zelf de portefeuille van Binnen- iandsche Zaken en die van Volksgezondheid naast het voorzitterschap van den minister raad. ,Onze troepen konden geen weer stand bieden aan de onmen- chelijke strijdwijze der Italianen" set JERUZALEM, 10 Mei. (Reuter.) „We verlieten Addis Abeba, omdat het moreel van onze troepen was geschokt dooi het gebruik van gifgas en het dus evident was, dat onze troepen een dergelijke onmensche- lijke strijdwijze niet konden weerstaan", zeide de Negus tegen een aantal journalis ten, die bij hem op een tea waren genoodigd. „Onze tegenwoordigheid te Addis Aceba of eenig ander deel van Abessinië werd een ware bedreiging, niet alleen voor onze eigen bevol king, doch ook voor de vreemdelingen, voor namelijk in de hoofdstad. We meenden de be langen van ons volk beter te kunnen dienen door buiten het land onze pogingen voor het behoud van de onafhankelijkheid van Abessinië voort te zetten." De Negus bleef verder zeer gereserveerd. In de omgeving van den Negus wordt ver klaard, dat hij naar Genève zal gaan, om bij den Volkenbond de zaak van Abessinië te bepleiten. De Negus, die Zaterdag een bezoek bracht aan den Britschen Hoogen Commissaris, heeft Zon dag een lang telegram aan den Volkenbond ver zonden. De Hooge Commissaris heeft den te Jeru zalem wonenden Arrr.eenschen arts Kalbian op gedragen den lijfarts van den Negus behulpzaam te zijn, daar Haile Selassie nog steeds ernstig geschokt is tengevolge van de doorgestane ver moeienissen en de jongste emoties. De Negus lijdt evenwel niet aan gasvergifti ging, zooals bij geruchte verluidde. Te 22 uur 19 plaatselijken tijd is Amy Mol lison te Kaapstad gestart voor haar thuls- vlucht. Te 4.11 uur plaats, tijd is zij te Johannesburg aangekomen, en om 6.05 uur weer gestart.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1