STADSNIEUWS ronde- FERIK 20 stuks 25 cent STOOP'S Openluchtbad I Thans ook Haarlem, 11 Mei R.K. BLINDENBOND 'n Heerlijke Sigaret BEZOEKT ZATERDAG 9 MEI 1936 Zilveren jubileum der St. Bavoschool Feestdag voor de kathedrale parochie. Geschenk van leer lingen en oud-leerlingen Een feestgave Uitreiking diploma's R.K. Han delsschool voor Meisjes R.K. Tooneelvereeniging „Thalia" in „De Gerechtigheid Gods" „Vlammende Vleugels' SINT ODILIA De propaganda-kunstavond Succes voor „J. S. Bach" HEROPENING MORGEN DINSDAG 12 MEI I EEN MOLEN GEEFT DEN GEEST Slechts op schilderdoeken blijft de herinnering INSTALLATIE KRUISVAART Een eenvoudige plechtigheid in de St. Jan-parochie Lezing van ir. Glück ZES TONS WAGEN IN AMSTERDAMSCHE VAART Kraanwagens uit Haarlem machteloos ZWEMINRICHTING AAN DE HOUTVAART Verschillende verbeteringen COMITÉ „KATH. OVERVEEN" De filmband gaat rollen Aanfrijd inig op Heeren weg Veiling vaste goederren De „Stuyvesantbrug" AGENDA Bioscopen 12 Mei Bioscopen GEEN VLIEGEN IN HEEM STEDE Verordening voor tuintjes en tegen kwalijk riekende stoffen DE WIELERBAAN TE HEEMSTEDE B. en W. willen toestemming ge ven voor lichte motorgangmaking Inbraakje Haarlemsche Kanovereeniging BURGERLIJKE STAND 'WOLLEN DEKENS ALS NIEUW!! voor 75 ct. vol èn helder. Natuurlijk alléén bij DE REGENBOOG" GED'OUDE GRACHT 11>t/o p°stk- - telef. 1-5-9-0-0 consumptie-kiosk KENNEMERPLEIN Op hartelijke wijze hebben gisteren de pa rochianen van de kathedrale kerk het zilveren jubileum van hun parochiale jongensschool ge vierd .Was de eigenlijke jubileumdag 1 Mei, toen tevens het hoofd van de school, de heer P. B. van Eerdenburg, zijn 25-jarig jubileum als onderwijzer aan de kathedrale jongensschool vierde, een uitbundige feestdag voor de jeugd, gisteren was het de beurt aan de vele oud-leer- hngen en parochianen om in een gepaste vie ring het vijfde lustrum van hun school te her denken. Om half elf werd in het eenvoudig versierde hoogkoor der kathedraal plechtig een H. Mis van dankbaarheid opgedragen, waarbij Z. H. E. de Bisschop Pontificale assistentie verleende. Verwelkomd door een eerewacht van leden der parochiale K.J.C., betrad Monseigneur het hoofdportaal der bisschopskerk en nam ge kleed in cappa magna, plaats op zijn troon. Z. H. Exc. werd geassisteerd door plebaan Filbry en door de weleerw. Heeren Heyink en Hendriks, kapelaans der kathedraal. De H. Mis werd opgedragen door den Zeer- eerw. Heer H. van Spanje, geassisteerd door de Zeereerw. Heeren J. Bouman en J. Boon, allen oud-leerlingen der jubileerende school. Het zangkoor van de kathedrale kerk voerde onder leiding van den heer J. Lod. Schouten de Missa Regina Martyrum van den Lateraanschen ka pelmeester Licinio Refice uit. Na het Evangelie hield de zeereerw. zeergel Heer J. Bouman een korte predicatie, waarin hij aan de hand van den tekst uit den eersten Thimotheusbrief „Depositum custodi", Bewaar wat u is toevertrouwd, de gedachten vertolkte, welke deze feestviering als vanzelf met zich brengt, gedachten van dankbaarheid, maar ook van verantwoordelijkheid, zoowel van de onder wijzers, die bij het katholieke onderwijs aller eerst leiding hebben te geven, als van hen, die de goede vruchten van deze leiding als een onwaardeerbaar hulpmiddel voor hun verder leven hebben meegekregen. Vijf en twintig jaren geleden, aldus spr., wees Z. H. Exc. Mgr. Callier bij de opening van de school van deze zelfde plaats op de noodzake lijkheid van het katholieke onderwijs, dat den grondslag moet leggen voor een waarlijk katho liek leven. Meer dan toen zijn de katholieken tegenwoordig van deze noodzakelijkheid over tuigd, maar dringender is daardoor juist de eisch geworden: „Bewaar wat u is toever trouwd". Dankbaar herdacht spr. den arbeid van wijlen plebaan Rikmenspoel, wien het na jarenlange zorgen mocht gelukken een parochi ale katholieke jongensschool te- stichten, een der eerste parochiescholen van Haarlem. Na de H. Mis kwamen de leden van het schoolbestuur, het hoofd van de school met zijn echtgenoote en de bestuursleden van het her denkingscomité in de plebanie bijeen om Z. H Exc. den Bisschop te groeten. Plebaan Filbry dankte Monseigneur voöt zijn aanwezigheid waarmee hij aan het feest van de kathedrale jongensschool zulken luister had bijgezet. De Bisschop antwoordde, dat Hij de uitnoodiging graag had aanvaard om een bewijs van zijn groote erkentelijkhied te geven voor het paro- chieele katholieke onderwijs. Monseigneur maak te van deze gelegenheid gebruik om het hoofd van de school, den heer Eerdenburg, met diens jubileum te complimenteeren. In den namiddag recipieerde het bestuur van de jubileerende school in de feestelijk versierde Leonarduszaal. Namens de oud-leerlingen van de school dankte de Zeereerw. Zeergel. Heer J. Bouman het schoolbestuur voor zijn voortdu rende zorgen. Om hun erkentelijkheid te toonen hebben leerlingen en oud-leerlingen een som geld bijeengebracht, bestemd voor een sierraam in het trappenhuis van het schoolgebouw. Het raam, dat de voorstelling zal dragen van Chris tus, den Kindervriend, zal niet alleen een blij vende gedachteenis zijn aan het zilveren jubi leum der school, maar ook een durende les voor oe lallocze generaties van jongens, die in de toekomst de schoolbanken nog zullen bevolken. Als tastbaar geschenk boden enkele leerlingen der school aan het schoolbestuur een fraai ge- caliigrafeerde oorkonde aan. Ter receptie kwamen o.m. de Hoogeerw. Heer H. C. J. Sondaal, deken van Haarlem, de Zeer eerw. pater drs. Th. Vlaar, rector van het R. K. Lyceum, rector A. van Zon; de heer W. J. B. van Liemt, wethouder van Haarlem; leden van de R.K. Fractie van den Haarlemschen ge meenteraad; de heer N. Kraakman, die tot het vorig jaar hoofd der school was; leden van het hoofdbestuur en het afdeelingsbestuur van de R.K. Onderwijzersvereeniging „Sint Augustinus"; leden van de St .Vincentius-vereeniging; depu taties van het parochiale leekenapostolaat, van de Graal en van de K.J.C. Van den oud-plebaan, den Hoogeerw. Heer L. A. A M. Westerwoudt, die verhinderd was persoonlijk te komen, was een telegrafische ge luk wensch ingekomen. 's Avonds had in de Leonarduszaal een alles zins geslaagde réunie van oud-leerlingen plaats. De schooljongens hadden een smakelijk feest programma ingestudeerd, muzikale prestaties en tooneelstukjes, die met veel verve voor het voet licht werden gebracht. Tot laat in den avond bleef men bijeen en het valt licht te begrijpen, dat er menige herinnering aan vroeger dagen werd opgehaald. Een lagere school, die 25 jaar bestaat, mag op een verleden bogen. Een laatste afscheid vormde het slot van een feestdag, die in de geschiedenis van het pa rochieleven der kathedrale kerk onvergetelijk zal blijven. Vrijdagavond had op eenigszins feestelijke wijze de jaarlijksche uitreiking plaats der di ploma's op de R. K. Handelsavondschool voor meisjes in het gymnastieklokaal van de R. K. Muloschool, Kleine Houtweg, in welke school deze driejarige cursus gegeven wordt. De zaal was voor deze gelegenheid in een fees telijk kleedje gestoken. Achter de traöitioneele groene tafel hadden plaats genomen de Zeereerw. heer pastoor de Vlieger van de Spaarnekerk, de heer Klein Schiphorst, als afgevaardigde van den handel, het voltallig bestuur der avondschool en de leeraren, terwijl bericht van verhindering was ingekomen van den Hoogeerw. Deken Sondaal en Mr. Beets, ais lid van de plaatselijke com missie van toezicht op het L. O. in de gemeen te Haarlem. Behalve de candidaten, wier houding minder nerveus was dan in de voorafgaande dagen van het schriftelijk examen, waren in de zaal de leerlingen der lagere klassen en talrijke genoodigden aanwezig. De directeur, kapelaan Van Houten, heette de aanwezigen hartelijk welkom. Na zijn be wondering te hebben uitgedrukt voor de taaie volharding der meisjes, die, na drie jaren den cursus trouw gevolgd te hebben, in de vooraf gaande dagen hun proeven van bekwaamheid hadden afgelegd in de vakken: handelscorres pondentie, stenografie, boekhouden, handels kennis en Engelsch, ter verkrijging van hun diploma, kondigde hij aan, dat de candidaten nu niet, zooals andere jaren gebruikelijk was, door de leeraren aan den tand zouden worden gevoeld, maar dat een der leeraren thans een lezing met lichtbeelden zou houden over: „Oud Haarlem". Daarna kwam de heer L. H. van Emmerik aan het woord en deze wist allen op prettige wijze het vele schoone van „Oud Haarlem" met behulp van prachtige beelden, aan te too nen. Spr. wees er daarbij op, dat verschillende pittoreske hoekjes der stad bedorven waren als gevolg van de moderne architectuur. Voor zijn buitengewoon leerzame lezing kreeg de heer van Emmerik een hartelijk applaus. Inmiddels toonde de heer H. v. d. Weijer, inspecteur van het L. O., juist van een ver moeiende dienstreis teruggekeerd zijn belang stelling. Met eenige welgemeende woorden drukte hij zijn groote tevredenheid uit over het onderwijs dat aan de Handelsavondschool gegeven wordt, en hoopte, dat, ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden, de cursus zou mogen in stand blijven en beloofde het zijne daartoe bij te zullen dragen. Vervolgens werden de diploma's uitgereikt aan de volgende candidaten: Jo v. d. Aardweg, Anny Hilterman, Riek van Emmerik, Jo van Tongeren, Bep van Warmerdam, Jo van Pop- pelen, Lies Hooij. Marianne Alders, Jo Luyten, J. Elzinga, Berdina Duits en Rie Mens. Af gewezen één candidaat. De heer Klein Schiphorst spoorde de meis jes aan, ondanks de strooming, welke bestaat de vrouw van het kantoor te weren, door te gaan met haar studie, om later hun verkregen kennis te kunnen laten gelden tot steun van den man. Na de meisjes gefeliciteerd te hebben met het behaalde succes gaf mej. C. Stavenuytei; hoofd van den cursus, den scheidenden een zedelijke en godsdienstige les mee voor het leven. Een der meisjes, Jo Elzinga, bedankte in eenige welgemeende woorden mej. Stavenuyier en de leeraren en deed dit vergezeld gaan van een stoffelijk blijk van waardeering. Kapelaan v. Houten dankte daarna allen voor hun aanwezigheid, inzonderheid den heer Klein Schiphorst en den heer v. d. Weijer en sprak zijn dank uit aan directrice en leeraren, van wie veel gevraagd wordt en die hun taak met volle toewijding verrichten. Spr. sloot hierna den avond met den Chris- stelijken groet, waarna nog eenige oogenblik- ken van gezellig samenzijn volgden. De uitslag der overgangsexamens is: Bevorderd naar klasse 3: Jo van Eerde, Lyda Elfring (voorw.), Dina Groen, Betty Janssens, Miep Moolenaar, Lucy Strijbosch, Corry Weijers, Riek van Woerkom en Gretha van Woerkom. (Afgewezen geen) Naar klasse 2: Betty Barnhoom, Willy Ob- bink, Corry Velden, Femie Heymans, Evie Orisko, Map v. d. Pas, Ina Boon, Jeanne Du- belaar, Jeanne Kersten, Rie Hoenderdos en Tinie Spruyt. (Afgewezen 4). De datum van aangifte van nieuwe leerlih- gen zal in de maand Juli worden bekend ge maakt. Het bestuur vertrouwt, dat velen zich voor den nieuwen cursus zullen opgeven. KUNSTAVOND op WOENSDAG 13 MEI, in den STADS SCHOUWBURG, Wilsonsplein, des avonds om 8 uur precies. Medewerking: De Zeereerw. Heer Maj. H. J. BANGERT, Vlootaalmoezenier, Den Helder; de heer B. A. KOK, blinde pianist; MATROZENKOOR, o. 1. v. den Heer THEO v. ELFEREN. BLINDENFILM van JAN HIN „HET LICHT INWENDIG" Kaarten verkrijgbaar bij F. H. Louman (Fa. Kluitenburg), Ged. O. Gracht 106 en a. d. Schouwburg. Tevens plaatsbespr. Prijzen der plaatsen 0.75-0.50 incl. st. bel. KINDERMATINEE in het Gebouw „ST. BAVO", Smedestr. voor alle schoolgaande kinderen om 2 u 0.10 BLINDENFILM en LACHFILMS 0.10 Dat ook een dilettanten-vereeniging, mits zij natuurlijk beschikt over goede krachten, met succes een, altijd veel en veel moeilijker, ernstig religieus werk ten tooneele kan brengen, be wees Thalia Zondagavond in den Jansschouw burg volkomen door de opvoering van „De ge- rechtigheids Gods." Pater Servatius heeft een stuk geschreven, dat wel aan niemand onwaarschijnlijk voorge komen zal zijn, werkelijk een greep uit het leven, en de moeilijke karakter-teekeningen werden door de leden van Thalia werkelijk su bliem vertolkt. Vooral mijnheer en mevrouw van Bomhem respectievelijk vertolkt door Mart. Langeveld en Ans Assendelft blonken uit door een zuiver karakterspel. Mijnheer van Bornhem als de na genoeg willooze echtgenoot, in zijn hart een hartelijke man, die zich te laat bewust wordt jaren onder de plak van zijn echtgenoote ge zeten te hebben, en mevrouw als de wufte, to taal bedorven, chique, moderne dame, die tot het laatste oogenblik volhardt in haar anti godsdienstige opvattingen, werden werkelijk bui tengewoon weergegeven. Piet Dieben (kapelaan Ter Vuren), werkelijk de jonge, voortvarende kapelaan, misschien iets te kalm op de verschillende critieke momenten; pastoor v. Brakel (Piet Loerakker), het goede oude pastoortje; Henri, de cynische, hartelooze zoon des huizes, verdienstelijk vertolkt door Louis Hopstaken; Willy Visser als Henriëtte, de hooghartige dochter; mej. Dingerdis, geknipt voor de rol van het eindelijk losbarstende kamermeisje, en mej. Sterrenborgh, het alleen staande, godsdienstige meisje, dat wel gedwon gen was haar betrekking te verlaten en toch nog bidt voor de menschen, die haar zoo on- heusch behandeld hebben (Rie Koning), voor allen ons compliment. Zoowel decors als grime waren in de puntjes verzorgd. Het ensemble „Nibbering" zorgde voor gezel lige muziek tusschen de bedrijven. Thalia kan met genoegen op dezen geslaag den donateursavond terugzien. Een loffelijke opvoering door „St. Genesius" bij het 25- jarig bestaan van de St. Jo zefsgezellen-ver. Haarlem I. De rederijkerskamer van de gezellen uit de Jansstraat heeft op haar gebied al wel zoo veel goede dingen gedaan, dat de opvoering van een nieuw stuk steeds met vertrouwen tegemoet gezien kan worden. Voor het zilveren feest der vereeniging, die zij door haar kunstbeoefening op bijzondere wijze dient, koos „St. Genesius" een tooneel- spel van Will. v. d. Berg: „Vlammende Vleu gels". Een goede keus. Titel en inhoud zijn niet origineel gedacht en verschillende toonee- len wekken reminiscenties op aan een ander spel uit het vliegersleven, dat terecht opgang heeft gemaakt, maar voor de groote meerder heid zullen gegeven en uitwerking wel nieuw zijn geweest. En daar de schrijver zich vrij goed in het milieu heeft ingeleefd en zijn per sonages afgezien van het gebruikelijke over dadige gemoraliseer een vlotte taal in den mond legt, wordt de vereischte sfeer gemak kelijk bereikt. In het begin wordt er tamelijk veel gepraat, maar is de handeling eenmaal ingezet, dan volgt de ontwikkeling der gebeurtenissen in een vlot tempo. Van psychologischen kant bekeken vertoont het geval enkele zwakke plekken en Wij vestigen nog even de aandacht op den veelbelovenden propaganda-kunstavond, welken de afdeeling Haarlem van Sint Odilia zich voorstelt op Woensdagavond a.s. te geven. In het bijzonder de vertooning van de mooie kunstfilm „Het licht inwendig", dat het lever en streven van onze blinden in beeld brengt, zal velen interesseeren en is de moeite van het zien dan ook alleszins waard. Die bijeen komst heeft plaats in den Stadsschouwburg aan het Wilsonsplein en vangt om 8 uur des avonds aan. Het gemengd dubbelkwartet „J. S. Bach" te Haarlem, onder leiding van den heer P. M. Germes, behaalde op het op 25 April, 2 en 9 Mei door Slikkerveers Chr. Mannenkoor te Slik kerveer gehouden concours, in de Eere-afd. uit veertig vereenigingen den eersten prijs met 398 punten en felicitatie der jury. Ook de groote zilveren beker voor de beste prestatie van den avond viel het ten deel, en bovendien de groote zilveren plaquette voor het hoogste aantal pun ten over den geheelen wedstrijd (vijf en zestig punten meer dan de op haar volgende deel neemster) Voorverwarmd Zwemwater 6870 Fahr. GROOT ZONNEBAD-TERRAS wel wat onvoorzichtig wordt de schijn gewekt, dat in de vliegerswereld de jalouzie domineert over den kameraadschappelijken geest. De hoofdpersoon van „Vlammende Vleugels" is Bas Gommers, 'n ervaren piloot, die door den directeur van de luchtvaartmaatschappij wordt aangewezen om bij een experimenteele groote vlucht het commando te voeren. Bas is aan doenlijk edelmoedig en gunt zijn leerling en vriend Henk Boshart de eer, maar een proef vlucht met de Adelaar een wedstrijd in be kwaamheid, die eenigszins naïef lijkt zal tusschen beiden beslissen. Nu komt de valsche zet, die de aanleiding is tot het drama. Een schurkachtige mecanicien maakt met instemming van Boshart, diens va der en een ingenieur het is niet weinig! de stuurinrichting van de Adelaar onklaar, waardoor Gommers panne krijgt en den schijn van roekeloosheid op zich laadt. Hij doorziet Sen lagen streek en valt zijn valschen vriend hef tig aan, maar bereikt daardoor alleen, dat zijn misleide directeur hem openlijk minacht. Boshart vertrekt met de Adelaar naar Nan king, geraakt binnen enkele uren in een nood weer en moet op zee dalen. Van Bas Gommers wordt verlangd, dat hij de hulpexpeditie zal leiden. Maar zijn Verguizing heeft hem zóó diep getroffen, dat hij weigert de trouwelooze kame raden bij te staan. Anderen probeeren het, maar stuiten op het onweer. Eerst als een onafwendbare dood zijn makkers dreigt, start Bas met een sportvliegtuig, dat hij boven de plaats van de ramp in brand steekt vlam mende vleugels! om helpers in de buurt te waarschuwen en de redding der slachtoffers is het gevolg van zijn heldendaad. Zelf daalt hij met een parachute en als later allen in de vlieghaven weer veilig bijeen zijn, komen de bekentenissen los en wordt Bas Gommers schit terend in zijn eer hersteld. De techniek van het reddingsgeval is niet zonder bedenking, maar de auteur bereikt een dramatische spanning, die het verloop interes sant en Doelend maakt. Bas' tweestrijd het sterkste deel van het stuk levert pakkende tooneelen op en de schildering van het vliegers leven in uren van gevaar spreekt krachtig tot de verbeelding. Zoo is het in zijn geheel een geschikt spel, dat boeit, ontroert en verheft. „St. Genesius" heeft er een prijzenswaardige vertooning van gegeven. De recjerijkerskamer beschikt over een te klein tooneel en te weinig requisiteiten, om alle mogelijkheden van het drama uit te buiten, maar met de middelen werd gewoekerd. Het achterdoek in het vlie- gersbedrijf was heel aardig, maar liet bij de actie op het vliegveld geen ruimte aan de fantasie. Er zijn eenvoudige en betere middelen cm een illusie te vormen. Ook de omgeving van den directeur moest onder die gedwongen so berheid lijden toch werd vaak met dat wei nige een goed effect bereikt. Uit verschillende détails bleek, dat de regis seur zijn taak met zorg had opgevat. De actie was vlot, goed geregeld, de vereischte sfeer ont brak zelden en met de geluids- en lichteffecten werd goed gewerkt. Misschien was het onweer een oogenblik tè zwaar. Van de afzonderlijke spelers valt veel goeds te zeggen. P. Giessen had de hoofdrol in zijn macht; zijn Bas Gommers bleef trots de senti- menteele trekjes een sympathieke piloot en hij hoedde zich voor de overdrijving, waartoe zijn rol aanleiding gaf. Minder sterk van uitdruk king, alhoewel levendig, speelde J. Toornend als Henk Boshart; A. Beers was goed als de luchthartige ingenieur en J. v. d. Made maak te van den driftigen mecanicien een echte ver radersrol. 'tWas jammer, dat Th. Apeldoorn 'n beetje jong leek voor directeur van een luchtvaarmaatschappij, maar zijn optreden was uitstekend. Hetzelfde mogen we zeggen van P. Emans, den marconist: beheerscht sober en tegelijk sterk van uitbeelding het juiste type. Onder de kleinere rollen waren er enkele zeer moeilijk, zooals die van vader Boshart en A. Klein kon deze rol maar gedeeltelijk aan. Daar is véél voor noodig. Het type, dat H. Been- ders van Bart den poetser gaf, voldeed ons niet hij speelde met toewijding, maar vond geen aardige pose. Een prettiger verschijning- was Gerdje, de loopjongen, van den Jeugdigen P. Hoonhout. Maar deze aanmerkingen worden alleen op geroepen, omdat het geheel zoo goed was. Als sommige spelers zich ook nog op een betere uitspraak toeleggen, krijgt alles nog een be schaafder vorm dan nu reeds werd bereikt. Het stuk sloeg in, de spanning bleef tot het einde bestaan en de menschen in de zaal leef den volop mee met het spel, dat dan ook een belangwekkend tijdbeeld weergeeft. De feestavond, een geschenk van ds jubilee rende Sint Jozefs-Gezellenvereeniging aan haar donateurs, werd ingeleid door een toespraak van den praeses, den weleerw. heer A. v, d. Hoeven, die in welgekozen woorden de betee- kenis van het Kolpingswerk voor dezen tijd schetste en om belangstelling vroeg. Muzikale medewerking werd verleend door de harmonie „Utile Dulci" en zij voerde enkele marschen voortreffelijk uit. Het mag dus gezegd worden: onder de reeks feestelijkheden, die de gezellenvereeniging bij haar jubilé gaf, namen de tooneelavonden een mooie plaats in. H. B. v. d. S. Meer dan 150 jaren heeft de molen „De Nachtegaal" van de firma H. H. Hoeker en Zn. te Heemstede het koren gemalen voor de be volking van wijden omtrek. In 1914 werd: hij electrisch gemaakt en speciaal gebruikt voor het vervaardigen van bloem. In 1919 besloot de firma het monument geheel te restaureeren en er werd f 7000 voor uitgetrokken. Maar de tij den veranderden snel en de molen kreeg ver vroegd pensioen. Langzaam vernielden de ele menten het fraaie gevaarte: de wieken verloren de hekken, de spruiten vermolmden, de kap sloeg lek. Experst meenden, dat er f 2000 voor reparatie noodig zou zijn. De eigenaars stelden zich in verbinding met „De Hollandsche Mo len," welke vereeniging' voor behoud veel voel de, maar als tegenprestatie eischte, dat hij weer in gebruik zou worden genomen. Maar dit is economisch onmogelijk. De gemeente Heem stede heeft er ook geen geld voor willen uittrek ken, met het gevolg, dat de molen thans ge sloopt wordt op een steenen klomp, een peper bus, na. Talrijke schilders hebben „De Nachtegaal" op hun doeken vereeuwigd, straks zal het nage slacht daaraan de herinnering hebben van een der Hollandsche windreuzen, die gesneuveld is in den strijd tegen techniek en economie dezer dagen. Een molen geeft den geest.... Zondagmiddag had in het gymnastieklokaal van de Eerw. Broeders aan het Teylerplein een eenvoudige maar indrukwekkende plechtigheid plaats n.l. dé installatie van een groep Kruis vaarders, onderafdeeling van de K.J.C., van de St. Franciscus-ban. Baljuw A. Hopstaken riep het welkom toe aan den zeereerw. heer Rector J. van Zon, den weleerw. heer C. J. Verheyen, directeur van de K.J.C. in de parochiale St. Jan, den weleerw. heer P. J. de Wit, eerw. Broeder Overste, den districtsbaljuw Schalker, een baljuw van da Spaarne-parochie Mathot, de ouders en genoo digden. Na het doel van deze bijeenkomst uiteengezet te hebben, verrichtte de aalmoezenier kapelaan C. J. Verheyen de installatie-plechtigheid. De Jonge Kruisvaarders met hun heraut Kaart knielden rondom 't kruis neer en legden plechtig hun beloften af. Daarna werden de kruisjes gezegend en overhandigde de aalmoeze nier deze aan de nieuwe kruisvaarders. De aal moezenier wees hen op de beloften, welke zij hadden afgelegd, en hoopte dat zij na eenige jaren tot kruisridders mogen worden bevorderd. Baljuw Hopstaken dankte hierna den eerw. aalmoezenier en wenschte den jongen kruisvaar ders geluk hopend dat zij begrepen hebben de beteekenis van wat zij thans beloofd hebben, en dat zij zullen vormen een van de mooiste bans van het jeugdwerk. Ook richtte hij zich tot heraut Kaart, die zich zooveel moeite gegeven heeft om de jongens voor te bereiden. Hiermede was het officieele gedeelte afgeloo- pen, en werden onder leiding van de herauten Keart, Weber en Hulsebosch liedjes, declamatie en spelen ten beste gegeven, waarmede zij veel succes oogstten. Baljuw Hopstaken vroeg tot slot de mede werking der ouders, en de financieele medewer king' van heel de parochie voor de aanschaffing van de uniformen, omdat vele ouders niet in staat waren, iets daarvoor bij te dragen. Laten de parochianen van St. Jan het nood zakelijke, en mooie jeugdwerk steunen, opdat de jeugd bestand zal zijn tegen den harden en feilen strijd dien zij te voeren zal krijgen. Inlichtingen en mededeelingen verschaft zeer gaarne de weleerw. heer kapelaan C. Verheyen, pastorie Amsterdamstraat. Voor een stampvolle zaal sprak Zaterdag j.l. ir. Glück uit Praag voor de Esperantisten van Haarlem en omstreken in Restaurant Brink- mann. Spreker behandelde allereerst eenige vooraanstaande persoonlijkheden uit Tsjecho- Slowakije o.a. den vroegeren president, den heer Masarijk, die van smid tot president op klom. Verschillende gebouwen in verschillende stij len o.a. barokstijl, renaissance-stijl, Romaan- sche stijl enz. verschenen op het doek. Spreker o.a. ook aan een ontmoeting, die hij in 1912 heeft gehad met Dr. Zamenhof, den maker van het Esperanto, in Franzensbad. Nadat de Tsjecho-Slowaaksche marsch was gespeeld, volgden eenige gramophoonplaten met karakteristieke liederen van het land van Co- menius. Spr. zou het graf van Comenius Zondag be zoeken. Zeer interessant was hetgeen spr. ver telde over den muzikalen aanleg van zijn volk. Men zegt aldus spr. dat ieder Tsjech als geboortegift talent voor muziek ontvangt. Spr. behandelde het ontstaan van het Tsjechische volkslied (ontstaan in het begin der 19e eeuw door Frankisczek Skraut). Van de moderne Tsjechische muziek is de grondvester in de 19e eeuw Beclich Smitterna. Deze laatste compo neerde o.a. de Verkochte Bruid. Ook de werken van Antonie Dvozak zijn zeer bekend. Tenslotte spoorde spr. aan Esperanto in dienst te stellen van den wereldvrede. Als offi cier in den wereldoorlog heeft hij de verschrik- king<en daarvan meegemaakt. Een Rus, tegen wien hij gevochten had, werd later zijn beste vriend. Deze avond boeide de meer dan 250 toehoor sters en toehoorders van het begin tot het einde en was ongetwijfeld een groot succes. Vanmorgen omstreeks kwart voor tien is op den rijksweg AmsterdamHaarlem, bij het bruggetje naar Haarlemmerliede, op het weg gedeelte, dat momenteel' verbreed wordt, een ongeval geschied, dat gelukkig nogal goed is afgeloopen. Ter plaatse reed een zes tons- vrachtwagen van de firma Bijloo uit Schiedan. Daar de verkeersregeling even haperde, zag de chauffeur van dezen vrachtwagen zich plotse ling voor een anderen auto geplaatst en om een aanrijding te voorkomen, gooide hij zijn stuur om. Deze handeling was hem echter noodlottig, want de wagen slipte, hobbelde over het dubbele stel tramrails en verdween in min der dan geen tijd in de Amsterdamsche Vaart. De chauffeur wrong zich uit de cabine en wist zich te redden; hij kwam met een nat pak vrij. Onmiddellijk werd in Haarlem een kraan wagen gevraagd, er kwamen er zeer spoedig, maar geen enkele kon het klaarspelen om het zware gevaarte uit het water te trekken. Ten einde raad heeft men toen assistentie in Am sterdam gevraagd. Later op den dag is het karwei eindelijk gelukt. Het tramverkieer ondervond eenige vertra ging. De Gemeentelijke Zweminrichting aan de Hcutvaart heeft een grondige verandering on dergaan. Naast de nieuwe gebouwtjes waarin o.a. de controle, buffetten en bergpaatsfen onderge bracht zullen worden, zijn de zwembassins ver breed, terwijl deze nu van moderne springtorens voorzien zijn. Bij het heerenbassin is tevens een tusschenbad aangebracht bestemd voor hen, die reeds de eer ste zwembeginselen machtig zijn, doch nog niet tot eerste klas zwemmers gepromoveerd zijn. Bovendien kunnen nu de dames of heeren van een zonnebad gebruik maken, waartoe een twee tal geheel gescheiden inrichtingen gebouwd zijn. Door deze verbeteringen en veranderingen be antwoordt de Zweminrichting aan de Houtvaart thans wel aan de meest moderne eischen. Tot de middelen, die aan het doel van Co mité „Katholiek Overveen" (Secretariaat: Rol landslaan 27, Tel. 17196) beantwoorden, behoort zeker ook het doen vertoonen van goede films. Het bestuur heeft daarom besloten, om te beginnen met Woensdag 27 Mei twee geluids filmvoorstellingen in de groote zaal vén „Domi" te geven, 's Middags 2.30 uur is er een voorstel ling voor kinderen, met als hoofdnummer „Grock, de Clown" en 's avonds 8.15 uur voor volwassenen, waarvan „Mijn Leopold" de hoofd film is. Ook dé voorprogramma's van beide voorstellingen zijn zeer boeiend. „Dorps jeugd" is b.v. een sublieme fotografie van het Duitsche boerenland, beladen met rijke koren aren, tintelend van natuurrijkdom en eenvoud. Thans hebben de Overveensche katholieken het in eigen handen om te zorgen, dat met het geven van filmvoorstellingen, die niet botsen met de zedelijkheid en die niet het christelijk geweten bezwaren, kan worden voortgegaan. Moge er dus groote belangstelling van alle rangen, standen en leeftijden voor de te hou den filmvoorstellingen in „Domi" zijn. Zondagavond om 7 uur had op den Heeren- weg een ernstig motorongeval plaats. R. uit Haarlem reed als bestuurder van een twee wielig motorrijtuig op den Heeren weg in de richting HaarlemBennebroek met als duo passagier P. M. van W, uit Haarlem. Door de groote snelheid kon cie bestuurder in de bocht van den weg bij de Laan van Rozenburg zijn motor niet op den weg houden ten reed hij naar links, tusschen de -aldaar staande hoornen door en kwam tegen een steenen paal terecht, waar door de motor werd vernield en de bestuurder ernstig verwond op den grond bleef liggen en op advies van een ter plaatse gekomen geneesheer per ziekenauto naar het Elisabeths Gasthuis moest worden overgebracht. De duopassagier werd aan een der beenen niet ernstig verwond. Bij de hedenmiddag in Frascatiï gehouden veiling van vaste goederen werden de perceelen School straat U en Verlengde Haltestraat 7979a te Zandvoort, waarvoor het opbod resp. 5500. en 5000.was, opgehouden. B. en W. hebben de brug over de Delft, te genover de Stuyvesantstraat den naam „Stuy vesantbrug" gegeven. Revue Gebouw „St. Bavo" Federatie Speeltuin- ver. 10—6 uur; Centrale raad R. K. Volksbond half 11; Haarlems Zanggenot 8 uur; College collectanten St. Joseph" 8 uur; R. K. Bevol kingsbureau 8 uur. Stadsschouwburg Studio de Paris. Don Carlos Pezaro, kwart over 8. Schouwburg Jansweg R. K. Haarl. Gemengd Tooneel „Thalia", kwart over 8. Rembrandt-theater Shirley Temple in „Krullekopje" (geprolongeerd!, 2.30, 7 en 9.15 u. Fans Halstheater Gustav Fröhlich en Re- nate Muller in „Genadebrood", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Harry Baur in „Schuld en boete", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxorthcater „Diamant Jim" (uit het le ven van een millionnair)2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": St. Caecilia, 8 uur Melkhandel „St. Joseph", half 9 Vakafd. tuinders L. T B., half 3; Cursus R.K. Volks bond, 8 uur Best. Transportarbeiders, 8 uur; Kleermakers 8 uur; R.K. Esperantoclub, 8 uur; Meubelmakers, 8 uur Rechtskundig Bureau, 8 uur. Schouwburg. Jansweg: RE. Haarl. Gemengd Tooneel „Thalia", 8 uur. Rembrandt-theater Shirley Temple in „Krullekopje" (geprolongeerd), 2, 7 en 9.15 uur. 9.15 uur. Frans Halstheater Gustav Fröhlich en Re- nate Müller in Genadebrood", 2, 7 en 9-15 uur. 9.15 uur. Cinema Palace Harry Baur in „Schuld en boete", 2, 7 en 9.15 uur. Luxortheater „Diamant Jim". (Uit het leven van een millionnair), 2, 7 en 9.15 u. Het gemeentebestuur van Heemstede is van meening, dat de welstand der gemeente niet alleen in keurige plantsoenen tot uiting moet komen, maar dat ook de bewoners hun tuin tjes behoorlijk moeten onderhouden. Den raad wordt nu voorgesteld om voorschriften vast te stellen met betrekking tot het in ordelijken staat houden van onbebouwde terreinen en erven, alsmede van bij woningen behoorende voor-' en zijtuinen. Een onbebouwd perceel dient van onkruid of vuilnis gereinigd te wor den. Op terreinen binnen de bebouwde kom of in of bij een woning buiten de bebouwde kom mogen geen mest of kwalijk riekende stoffen of stoffen, die vliegen of andere in secten tot zich trekken, bewaard worden. Er is echter nog een andere bepaling: het is n.l. verboden botten of afval van geslachte dieren anders te bewaren dan in luchtdicht gesloten kisten of bakken. Toen de raad van Heemstede begin 1934 aan de N. V. Sportconcern te Aalsmeer toe stemming gaf om een wielerbaan te Heem stede op te richten werd daarbij bepaald, dat nimmer motoren op de wielerbaan zouden wor den toegelaten. De directie verzocht eenige malen om opheffing van deze bepaling in ver band met de slechte financieele resultaten, doch aan het verzoek werd niet voldaan. Thans verzocht zij om toestemming tot het invoegen van enkele wedstrijden met motor gangmaking, met de verzekering, dat de om wonenden van de wielerbaan daarvan geen hin der zullen hebben. Na een onderzoek bleek deze bewering juist te zijn, zoodat B en W. van Heemstede thans voorstellen wielerwed strijden met motorgangmaking toe te staan voor ten hoogste vijf wedstrijden per seizoen, gedurende ongeveer één uur per wedstrijd. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in gebroken in het kantoor van de N.V. Haarlem- sche Blikdruk en Vemisinrichting aan de Max wellstraat 14. De dieven zijn binnen gekomen door vernieling van een ruitje. Alle kasten en laden werden overhoop gehaald, maar er werd niets vermist. De hond van de buren sloeg aan en een der buren zag twee kerels met petten op vluchten. De politie stelt een onderzoek in. De H. K. V. hield gisteren, Zondag 10 Mei, haar eerste onderlinge wedstrijden als training voor de a.s. 10 K.M. Zaan-race. Het traject van ruim 10 K.M. was uitgezet rond Haarlem, met als begin- en eindpunt het clubhuis te Penningsveer. Daar er zeer veel nieuw bootenmateriaal was, werd dit meteen beproefd. De wedstrijden verliepen onder prachtigen strijd, waarbij bleek, dat de nationale wedstrij den met vol vertrouwen kunnen worden tege moet gezien. Getrouwd II Mei: J, J, J. Struijlaart en W. M. van Opzeeland. Geboren 8 Mei: d. van G. SchuckHome; z. van M. v. d. Stoopde Bie; d. van A. M. Leijs- senaarGigengack; z. van J. M. RutteStam; 9 Mei: d. van S. A. A, M J GelissenEijgtenraam; z. van N. SoellaartPrins; z. van A. M. Peper Kool; 10 Mei; d. van B. M. MolenaarPiso; z. van J. M. BruinsSmallegange; z. van M. H. Metselaarv. d. Zon. Overleden: 7 Mei: L. van Eijk, 82 jr., Jans straat; 8 Mei: G. van der VeenVos, 62 jr„ Atjéhstraat; 9 Mei: M. M. C, CoopsPosthuma, 76 jr., Koninginneweg; J. E. C. Brands—Brandts Buys, 51 jr., Zjjlweg; 10 Mei: A. E. de Vos Smorenberg, 83 jr., Javastraat. naast de Autobussen Pr. consumptie - Billijke prijzen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2