Dr. Belmonte vertelt zijn avonturen Tien paarden in de vlammen tWooie. witte tonden, Ook de Flandria verkocht ERVARINGEN IN ABESSINIË D00DENDE LEKKERNIJ w MAANDAG 11 MEI 1936 De misleiding van de hoogste regeeringspersonen is een bron van ergernis en ellende geweest Laatste reis van Dessie naar Addis Abeba Het meest dramatische Laf en leugenachtig WINKEL UITGEBRAND Klokgewicht stortte in kerk neer Aanzienlijke materieele schade Zee gekozen Scheveningsche visschersvloot is gedeeltelijk uitgevaren FEDERATIE COÖPERATIES Congres te Den Bosch gehouden LIGGING DER SPOREN Met den meetwagen langs de spoorlijnen Oude vrouw verbrand te Steenwijk Begin van brand kon spoedig worden gebluscht Voetbalongeval met doodelijken afloop Gevolgen van botsing in een wed strijd te Hengelo Het gevaarlijke snijden Wielrijdster ernstig gewond bij verkeersongeluk te Soest HET KANO-ONGELUK TE VENLO Oudste en jongste zoon uit een gezin omgekomen LIJK OPGEHAALD Van vermisten jongen uit Zutphen ERNSTIG GEWOND BIJ EEN AANRIJDING Felle brand in de stallen van een sleeper aan de Vierhavenstraat te Rotterdam Redden was niet meer mogelijk Hevig onweer boven de Peel Boerderij door bliksem getroffen UITVAART F. I. H. SASSEN Aan brandwonden overleden DOOS 20CT. TUBE 40 EN 60 CT. Weer 22 slachtoffers van vergif tiging door het eten van tempe bongkrek Nog tal van inlanders ziek VACATURE HOOGE RAAD Lijst van aanbeveling opgemaakt R.K. ARTSENVEREENIGING Een short-speelfilm van „Visie" Laatste der passagiersschepen van de eens zoo machtige vloot van den Kon. Holl. Lloyd Te Rome aangekomen Nederlandsche pelgrims in goeden welstand HENRI EERENS Heden 50 jaar COMITÉ Dr. DE VISSER VAN HET HOF Postvluchten R.K. Universiteit Academische examens Stuurlieden-examen Dr. Belmonte, de Amsterdamsche chirurg, die deel heeft uitgemaakt van de Nederlandsche ambulance in Ethiopië, is hedenochtend met den nachttrein uit Parijs in ons land terugge keerd. Ik ben blij, dat ik er uit ben, waren de eerste boorden van dr. Belmonte in een interview. Het was op een kantje af en een waar won der is het, dat alles voor ons nog zoo goed is afgeloopen. Wat wij hebben moeten verduren, is hief in enkele woorden te zeggen, het was eigenlijk een groot avontuur met vele tragische en ellendige kanten, maar toch een avontuur, dat ik niet gaarne gemist zou hebben. Dr. Belmonte gaf vervolgens een vrij uitvoerig telaas van de lotgevallen der Nederlandsche ambulance in den laatsten tijd, welke onze lezers reeds weten uit de rapporten van dr. Winckel en uit verdere nieuwsberichten. Nog niet bekend was echter, hoe de ambu lance het laatste gedeelte van den weg tus- Schen Dessie en Addis Abeba heeft moeten af leggen. Op ongeveer 100 kilometer ten noorden van Addis Abeba moest een gedeelte van de ambu lance achterblijven. Er zou echter spoedig hulp komen uit Addis Abeba, doch juist in dien tijd brak de opstand uit en barstte een ware hm los. Achter het eerste gedeelte der terugtrek kende ambulance werden alle wegen vernield en opgeblazen door het muitende Abessinische leger. Toen ben ik, aldus dr. Belmonte, naar een der hoogste regeeringspersonen in Addis Abeba gegaan en deze heeft maat regelen getroffen, dat de achtergebleven leden onzer ambulance langs een klein en onbekend weggetje zijn geleid, om het ter rein, waar de opstand woedde, heen en op deze manier veilig in Addis Abeba zijn aan gekomen; deze tocht duurde twee dagen. Men zal zich wel eens afgevraagd hebben, daarom het Roode Kruis niet rustig in Dessie ls gebleven en zijn diensten aan de Italianen beeft aangeboden. Dit was echter onmogelijk; op het allerlaatste oogenblik zijn wij uit Dessie weggegaan; waren eenige uren langer gebleven, dan zou de Seheele ambulance uitgemoord zijn door de muitende Abessiniërs. Niemand was er dan levend afgekomen. Onze laatste avond in Dessie is de meest dramatische in mijn leven geweest. Ik was in het Amerikaansche hospitaal, een ®alf uur van het onZe verwijderd. De duisternis was gevallen en het rooven en Plunderen der Abessinische muiters was in vol- leh gang. De inlandsche chauffeur durfde niet naar het Nederlandsche hospitaal te rijden, wij hebben hem toen uit den auto verwijderd en een Europeaan heeft zijn plaats ingenomen, ik zat haast den chauffeur met mijn revolver in de hand. Op den vrachtauto hadden wij een machine geweer opgesteld en op deze wijze zijn wij door een regen van kogels naar ons kamp gereden. He tocht zelf was ellendig, er heerschte een Paniek, overal zagen wij vechtende en moor dende Abessiniërs, menschen, die zich in wan hoop voor de auto's wierpen, die in ravijnen sProngen, het was of alle booze machten der hel in dit land losgebarsten waren. De kroonprins heeft ons goed behandeld; hij heeft mij een dag tevoren gewaarschuwd en ®ezegd, dat het niet goed zou afloopen en dat het beter was heen te gaan, maar zijn omge- 'hg misleidde ons in de hoogste mate. Eenige minuten voor bovenbedoeld gesprek «iet den kroonprins verzekerde zijn secretaris ®hs echter, dat er niets aan de hand was en ehige uren na bovenbedoelde kroonprinselijke ^'aarschuwing werd door de Abessinische re dering medegedeeld, dat er geen gevaar ureigde. De misleiding, waaraan wij blootgestaan hebben van' de zijde van de hoogste regee- r,ngspersonen is een bron van veel ergernis eö veel ellende geweest. Maar wat wil men, zoo vervolgde dr. Bel monte, de Abessiniërs zijn in den grond een afhartig en leugenachtig volk. Zij zijn ka derloos en hebben geen gevoel voor orde en Ucht. Daarbij is op enkele hooge uitzon eringen na iedaeren analphabeet en ver- uffend onkundig ten opzichte van technische ^ken. Niemand is er te vertrouwen en ook de pa- „rs Lazaristen, die reeds 15 jaar in Dessie °hen, waren niet eens veilig. v Mocht de nood aan den man komen, zoo jJU"telden zij, dan hebben wij onder de bevol- 'Pg nog vele trouwe discipelen, die ons wel uilen verbergen. Met land leeft nog volkomen in de middel- /Ee Amersfoort is in den nacht van Zaterdag P Zondag door onbekende oorzaak brand uit- p foken hi het perceel Soesterweg 51, waarin fevestigd is Het Koopjeshuis, een zaak in manu- mcturen. i Met vuur, dat gretig voedsel vond in den groo- h voorraad manufacturen, breidde zich snel t. Met drie stralen op de waterleiding bond de a ndweer den strijd tegen het vuur aan, zoodat verloop van eenigen tijd het gevaar voor uit- e'ding geweken was. De winkel brandde ech- h geheel uit, terwijl de bovenverdieping groote "&de opliep. De belendende perceelen kregen veel vpaterscha.de. 6 eigenaar van het pand, de heer Ph. Rom- uts, kon zich tijdig met zijn gezin in veilig- brengen. Verzekering dekt de schade. eeuwen, zoowel wat techniek en bestuur als wat hygiëne betreft. Maandanlang hebben wij onze tanden met thee moeten poetsen, omdat het water er niet was of niet te vertrouwen was. In het basishospitaal leefden wij heel be hoorlijk. Alleen de vliegtuigen brachten de menschen in een papiekstemming. Den laatsten dag in Dessie moesten wij met de revolver in de hand de orde op de zaal handhaven. Een treurig ongeval is dr. Stadion ovre- komen, een Amerikaansche missie-arts, die als dr. Melley veel met ons gewerkt heeft. Tal van keeren is zij als operatie-zuster op getreden. In Addis Abeba is zij bij de plunde ring door een verdwaalden kogel gedood. Een eere-saluut breng ik ook aan haar. Van de uitrusting onzer ambulance, waar wij zoo trotsch op waren, is bijna niets gered; alleen de administratie en het portret dat de Prinses ons heeft geschonken. Zaterdag was de koster der R.K. kerk te Werkhoven (U.) bezig het torenuurwerk op te winden, toen plotseling het circa 150 Kg. zware gewicht van 20 M. hoogte omlaag stortte. Het kwam eerst op den zolder boven het gewelf terecht, sloeg hierdoor,, doorboorde dan den zolder van het zangkoor en stortte toen in de kerk neer. In de kerk waren verschillende kin deren. om te gaan biechten. Sommigen van hen waren zoo geschrokken dat zij achter het hoofd altaar hun toevlucht zochten. De materieele schade is aanzienlijk, daar ook het orgel ern stig werd beschadigd. Hedenochtend vijf uur heeft het gedeelte van de Scheveningsche vloot, dat bestemd was ter harngvsscherij te vertrekken, zee gekozen. Niet minder dan 36 motorloggers voeren de buitenhaven uit. Er was aan den kant veel be langstelling. De voorzitter en de secretaris van de vereeniging voor de Nederlandsche haring- visscherij waren aanwezig. Zondag heeft de Federatie van Dioc. Bonden van R.K. Coöperatieve Vereenigingen in het Concertgebouw te Den Bosch een congres ge houden, waarop de heer J. Kolkman en Pater Jacobs het woord hebben gevoerd. Eerstgenoemde sprak over de plaats der coö peraties in de komende bedrijfsordening, waarbij spr. eerst de ontreddering en den chaos van de huidige maatschappij beschreef en de oorzaken hiervan onder de oogen zag. De ordeningsge dachte wordt hoe langer hoe sterker en heeft meer beteekenis dan sommigen eraan toeken nen. In het nieuwe economische leven zal door de coöperaties een taak moeten worden vervuld, al meenen sommigen dan, dat zij door andere in stellingen zullen moeten worden vervangen. Maar evenals voor andere economische instellingen, zal er ook voor de coöperaties een plaats zijn. Minder dan particuliere ondernemingen, be steden de coöperaties een deel van hun kapitaal aan improductieve doeleinden, terwijl door de coöperaties ook de mogelijkheid grooter wordt, dat een behoeftevorming ontstaat volgens de goede normen, aldus spr. Het ontbreken hiervan is een der groote kwalen der huidige maat schappij. Vervolgens sprak Pater J. Jacobs, M.S.C., over de coöperatie en de naastenliefde. Het is duidelijk, aldus spr., dat volgens de rechtvaardigheid het bestaan der coöperaties ge oorloofd is; was dit niet het geval, dan zouden zij moeten verdwijnen. Spr. ging na, welke de regelen zijn van de christelijke naastenliefde. De arbeiders hebben van hun coöperaties groote voordeelen, niet alleen materieele, maar ook voordeelen van socialen aard. Zij verhoogen hun koopkracht en kunnen hun leven op hooger peil brengen. De mogelijkheid bestaat, dat door de coöperaties de behoeften der menschen in goede banen worden geleid. Met een woord van dank aan beide sprekers, werd het congres hierop gesloten. Wegens zeer groote opkomst moest de ver gadering over twee zalen worden verdeeld. Voor een der achterste perrons van het Am sterdamsche Centraal Station staat een opval lend korte trein, bestaande uit een locomotief en twee Duitsche salonrijtuigen. Een blik door de ruiten van het van veel glas voorziene ach terste gedeelte van het laatste rijtuig overtuigt ons echter, dat zich hier geen comforabel com partiment bevindt, maar eerder een soort tech nisch laboratorium of de contrölekamer van een technische inrichting'. De wagen draagt 't opschrift: „Oberbaumess- wag<en" en inderdaad, dit is de meetwagen van de Duitsche Rijksspoorwegen, die gedurende eenige dagen ter beschikking van de Ned. Spoorwegen is gesteld om er op verschillende baanvakken de ligging' der rails maar vooral ook de bewegingen van het spoor onder de be lasting van een rijdenden trein mee te meten. De ingenieuze instrumenten, die zijn aange bracht in dezen meetwagen, maken het moge lijk op zeer gemakkelijke wijze de sporen te controleeren aangezien de fijngevoelige instru menten met behulp van schrijfstiften onder het rijden elke beweging en elke afwijking van een der beide rails op een langzaam verschuivende papierstrook registreeren. Betrekkelijk het eenvoudigst geschiedt de meting' van de inzinking der sporen onder de belasting der wielen. Ingewikkelder is de apparatuur, waarmee het hoogteverschil tusschen linker- en rechterrail wordt geregistreerd. Verder kan gemeten worden de spoorwijdte. Tenslotte wordt op de papierstrook nog de richting van de as van het spoor geregistreerd. Sedert 1932 kunnen de Ned. Spoorwegen tweemaal per jaar drie dagen over den meet wagen beschikken, waarvan ditmaal gebruik is gemaakt om de hoofdlijnen in het Noorden en het Westen van ons land te controleeren. In het najaar zal de meetwagen opnieuw ge durende drie dagen een ander deel van ons spoorwegnet berijden en zijn waardevolle gege vens vastleggen op de strooken, waarvan alle betrokken instanties lichtdrukken ter beschik king krijgen om de maatregelen te nemen, die noodig zijn voor het rustige en veilige rijden op onze spoorwegen. De ruim tachtigjarige, alleen wonende weduwe L. Boverhof, wonende aan de Paar denmarkt te Steenwijk, is Zondagochtend in haar woning verbrand. Toen de melkboer kwam, vond hp de deur gesloten, hetgeen hij, daar de deur anders open is, verdacht vond. Hij waarschuwde de politie, die de deur forceerde. Toen men de deur open maakte, kwam direct een dikke rookwolk naar buiten. Achter de deur vond men het gedeel telijk verkoolde lijk van de oude vrouw. Haar kleeding smeulde nog. Het bleek, dat in de woonkamer alleen het bed in brand stond. Deze brand was spoedig ge bluscht. De oude vrouw, die zeer slecht van gezicht was, heeft waarschijnlijk in de bedstee een lucifer aangestoken of een ongeluk gehad met een nachtlichtje, tengevolge waarvan zij in brand is geraakt. Daarna heeft zij blijkbaar getracht nog naar buiten te komen, hetgeen haar echter niet is mogen gelukken. Bij den Zondag te Hengelo gespeelden voet balwedstrijd Achilles IV tegen Vosta IV kwam de ongeveer 26-jarige Vostaspeler Efftink uit Enschede zoodanig met een tegenstander in aanraking, dat hij een rib brak, welke vermoe delijk door een nier is gedrongen. Eten ontboden geneesheer achtte overbrenging van het slachtoffer naar het R. K. ziekenhuis te Enschede noodzakelijk, waar de onfortuin lijke speler nog denzelfden avond werd geope reerd. Dit mocht echter niet meer baten. In den afgeloopen nacht is het slachtoffer overleden. Zondagavond te omstreeks acht uur heeft zich in de Middelwijkstraat te Soest een ge compliceerd verkeersongeval voorgedaan, waar bij een wielrijdster ernstig gewond werd. Een auto, bestuurd door den heer M. uit Slo ten, werd ingehaald door een anderen wagen en door dezen bjj den bumper aangereden, doordat de bocht te kort werd genomen. Het gevolg was, dat eerstgenoemde auto in botsing kwam met een geparkeerden auto van een Duitschen wielrenner, die had deelgenomen aan de internationale wielerwedstrijden te Hilver sum. De wagen werd ernstig beschadigd en de twee achterop gebonden race-fietsen werden geheel vernield. Vervolgens reed de auto van den heer M., die de macht over zijn stuur verloren had, de wielrijdster mej. van Bedem aan. Zij werd tegen een boom gesmakt, waarbij zij ernstig aan het hoofd en aan een der beenen werd ge wond. De auto kwam eindelijk tegen een heg tot stilstand. Mej, van B. is, na door dokter Don ker te zijn verbonden, per ziekenauto naar haar woning vervoerd. De auto van den heer M. werd ernstig be schadigd. De auto, welke door het snijden het ongeluk had veroorzaakt, reed door in de richting Am sterdam. Het nummer kon echter worden ge noteerd en later is het de politie gelukt dezen autobestuurder te doen aanhouden. De Duitsche wagen behoorde aan de wiel renners Bremer en Tertilte uit Dortmund, die door de vernieling hunner racefietsen ernstig zijn gedupeerd. De beschadiging van hun auto was echter van dien aard, dat zij de reis naar Duitschland konden voortzetten. Het verkeer op den zeer drukken straatweg was eenigen tijd volkomen gestremd. De politie was echter spoedig aanwezig om regelend op te treden. Het kano-ongeluk te Blerick blijkt niet het leven te hebben gekost aan de Gebrs. van den Akker, maar aan den zeventienjarigen Comelis en den dertienjarigen Johan den Hartog, oud sten en jongsten zoon uit een gezin van zes kinderen, wonende in de Mathijsenstraat te Venlo. Zij stonden rechtop in de kano toen deze omsloeg met het gemelde droevige gevolg. Uit den IJsel is nabij de oude Gasfabriek- haven te Zutphen door de politie opgehaald het stoffelijk overschot van den sinds vier weken vermisten jongen S., uit Zutphen. Het lijk is naar de Alg. Begraafplaats overgebracht. De wielrijder J. W. van A., die Woensdagavond j.l. op de nieuwe Parklaan te Den Haag door een auto werd aangereden en in ernstigen toe stand naar het R.K. Ziekenhuis aan het West einde was overgebracht, is Zondag aan de ge volgen van deze aanrijding overleden. De Jeanne d'Arc-feesten te Orleans. De plechtige processie verlaat de kathedraal Zondagavond omstreeks tien uur is door tot nog toe onbekende oorzaak brand uit gebroken in de stallen van de firma Noordzij aan de Vierhavenstraat te Rotterdam. In de houten gebouwtjes, die naast de groote tabaksopslagplaats der firma Dobbelmarm staan, vond het vuur zulk gretig voedsel, dat in een oogenblik alles in lichter laaie stond. Het was daardoor onmogelijk de paarden, die er gestald waren, te redden, te meer, omdat in deze afgelegen buurt niet dadelijk menschen aanwezig waren om reddingspogingen te on dernemen. Tien paarden zijn daardoor in de vlam men omgekomen. Toen de eerste brand spuit arriveerde, was een dezer paarden nog in leven, doch het dier was zoo door vlam men omringd, dat men het niet kon be reiken. Een stal en een aangebouwde opslagplaats zijn geheel vernield. Van de tabaksopslagplaats van de firma Dobbelmann had alleen de daklijst even gebrand. Schade van beteekenis werd hier echter niet geleden. Verzekering dekt de schade. Zondagnacht omstreeks vier uur is boven de gemeente Sevenum (Limburg) een he vig onweer losgebarsten, tengevolge waar van od vele plaatsen ernstige schade is aangericht. In tal van woningen werden de telefoon- en radiotoestellen beschadigd, terwijl ook de elec- trische leidingen werden vernield. De ontgin ningsboerderij van den heer G. moest het ern stig ontgelden. De bliksem sloeg hier in het woonhuis en veroorzaakte een begin van brand, welke door snel ingrijpen gelukkig gebluscht kon worden. Het hemelvuur maakte een groot gat in het plafond van een der voorkamers, circuleerde door deze kamer en vernielde ra dio- en telefoontoestel en eenige meubelen en zocht via een der buitenmuren een uitweg. In de nabijheid dezer boerderij werd nog een drietal telefoonpalen geheel versplinterd. Een koe van den landbouwer N. werd door den bliksem getroffen en gedood. Dit ongekend hevige onweer ging vergezeld van een ontzaglijken regenval. Onder groote belangstelling uit verscheidene kringen had Zaterdagochtend in de St. Pascha- liskerk te 's-Gravenhage de plechtige uitvaart plaats voor wijlen den heer F. I. H. Sassen, hoofd van het telefoondistrict 's-Gravenhage. Tegenwoordig waren o.m. de directeur-gene raal der P. T. T. ir. Damme, de ouddirecteur- generaal der P.T.T., jhr. G. A. A. Alting von Geusau, met tal van hoofdambtenaren en amb tenaren van dien dienst; vertegenwoordigers van den R. K. Bond „St. Petrus", de „Alliance Franpaise" en de vereeniging Nederland Frankrijk, alsmede de Fransche gezant, baron d'Arnauld de Vitrolles. De plechtige Requiemmis werd opgedragen door pater De Vlugt, terwijl gelijktijdig aan drie zij-altaren H.H. Missen werden gelezen. Na de absoute werd het stoffelijk overschot naar Nijmegen vervoerd, om op de H. Land stichting te worden begraven Er waren talrijke bloemstukken. Toen de 23-jarige dienstbode van den heer Von Henning te Wezep Zaterdag bezig was met een brandend petroleumtoestel, vatten haar klee- ren vlam. Met ernstige brandwonden overdekt moest het meisje naar het ziekenhuis te Zwolle worden overgebracht. Zondag is zij aan de be komen verwondingen overleden. KOETOARDJO, I 1 Mei. (Aneta) In het regentschap Poerworedjo zijn kortgeleden nieuwe gevallen van vergiftiging voorgekomen tengevol ge van het eten van tempe bong krek, een inlandsche lekkernij. In totaal zijn twee-en-twintig personen in verschillende dessa's overleden, terwijl tientallen perso nen ziek zijn. Het geneeskundig laboratorium stelde, in samenwerking met het bestuur, dat zeer actief het noodige materiaal aan het laboratorium op zond, een uitgebreid onderzoek in. De bevolking is geadviseerd om geen tempe meer te eten. Naar wij vernemen, zal in de vacature van raadsreer in den Hoogen Raad, ontstaan aoor het aftreden van mr. dr. M. Polak, waar omtrent niet zeker was, dat zij zou wor den vervuld, worden voorzien en heeft de Hooge Raad aan de Tweede Kamer een lijst van aanbeveling ingezonden, teneinde daarop te kunnen acht slaan bij het maken der no minatie voor deze vacature. Deze lijst van aan beveling luidt als volgt: 1. dr. J. E. van der Meulen, vice-president van de Rechtbank te Utrecht; 2. dr. P. van Regteren Altena, raads heer in het Gerechtshof te Amsterdam; 3. dr. J. H. R. Sinninghe Damste, directeur-generaal der belastingen te 's-Gravenhage; 4. dr. F. J. A. Hyink, raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage; 5. dr. F. G. Scheltema, hoog leeraar aan de Gemeentelijke Universiteit en raadsheer-plaatsvervanger in het Gerechtshof te Amsterdam; 6. dr. W. F. Fruin, raads-advi seur bij het Departement van Justitie. De R.K. Artsenvereeniging hield Zaterdag en Zondag te Den Bosch haar 17e algemeene vergadering. Zaterdagmiddag is in 't Oranje-hotel een huis houdelijke vergadering gehouden, waarin dr. L. van Romunde de openingsrede uitsprak. Na behandeling van diverse verslagen en be grootingen had bestuursverkiezing plaats van leden van het hoofdbestuur. De volgens roos ter aftredende dr. V. Nolet, Oldenzaal en dr. A. H. M. J. G. Sluyters, Ravenstein, zijn her kozen, terwijl in de plaats van dr. G. J. H. van Liebergen, Oosterhout, die vrijwillig aftrad en zich niet herkiesbaar stelde, is gekozen dr. J. A. H. Hermans, Breda. Dr. Van Vugt is her benoemd als secretaris-penningmeester van het R.K. Artsenblad, terwijl de benoeming van prof. dr. E. D. Carp te Oegstgeest tot lid der redactie van dit blad is bekrachtigd. Eenige mededeelingen volgden over de bu reaux voor huwelijksvoorlichting en behande ling van verslagen van andere instellingen. De Zondag is begonnen met het bijwonen van een H. Mis, welke werd opgedragen door prof. F. van der Loo. In de namiddagvergadering in huize Lohen grin bespraken prof. dr. W. Koenraadt, pro fessor aan het seminarie te Hoeven en dr. R. Eykel uit Nijmegen, geneeskundig hoofdinspec teur der Volksgezondheid het „Vraagstuk der ordening". Naar wij vernemen is de film-associatie „Vi sie" deze week begonnen met de opnamen van haar eerste shortspealfilm, welke naar een ma nuscript en onder regie van Max de Haas wordt vervaardigd. Het camerawerk en de algemeen technische leiding is in handen van Jo de Haac terwijl Cor Lemaire de muziek componeert Dr- film-associatie „Visie" hoopt tegen eind Juni met „De ballade van den hoogen hoed" gereed te komen. Naar wij vernemen is door bemiddeling van de makelaars Jacq. Pierot Jr. en Zonen te Rotterdam het Nederlandsche vracht- en pas- sa giersstoomschp „Flandria", metende 10.171 bruto register ton, in 1922 gebouwd door Barclay Curie en Co. te Glasgow, met pas sagiersaccommodatie voor 110 eerste, 104 tweede en 877 derde klasse passagiers en toebehooren- de aan de N.V. Kon. Holl. Lloyd te Amsterdam, verkocht aan de Compagnie Générale Trans- atlantique ie Parijs. Het laatste passagierschip der eens zoo machtige K.Hi.-vloot zal hiermee ons land verlaten. Zaterdagavond acht uur zijn Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen en de driehonderd deelnemers aan de Nederlandsche Rome-reis naar de interna tionale tentoonstelling der katholieke pers, te Genua aangekomen. Mgr. Diepen werd aan het station verwel komd door den president van de Katholieke Actie te Genua. De reis gaat tot heden zeer voorspoedig; de geest bij de deelnemers is uitstekend. Zaterdag werd begonnen met een boottocht, begunstigd door stralende zon; na de rust te Lugano vie len tijdens de treinreis enkele regenbuitjes; het bleef verder goed reisweer. Hedenochtend zouden de pelgrims de reis naar Rome voortzetten, na vooraf een H. Mis door Mgr. Diepen opgedragen, te hebben bij gewoond. Zondag zijn Z.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen en de driehonderd Nederlandsche bezoekers van de tentoonstelling van de Katholieke pers in besten welstand in de Eeuwige Stad gjearti- veerd. Aan het station waren ter begroeting aanwezig Mgr. B. Eras, Procurator van het Nederlandsch Episcopaat te Rome en directeur van het Nederlandsche College, pater Rutten, Procurator-Generalis van de Orde der Kruis- heeren, die beiden de zorgen voor de Neder landsche deelnemers in Rome op zich hebben genomen. Voorts Mgr. Jan Olav Smit. oud- Apostolisch Vicaris van Noorwegen. Mgr. Th. M. P. Bekkers, uit Voorschoten, rector I. C M. Broekman uit 's Hertogenbasch, rector Grollen- berg uit Amsterdam, de laatste drie als leden van het Nationaal Comité voor Nederland voor de Katholieke Perstentoonstelling. Ook waren aanwezig de H.E. generaal van de priesters van het H. Hart, pater W. Govaart, Pater Jac. Zey S.J. en vele andere Nederlandsche priesters, te Rome woonachtig. Kort voor de aankomst had zich een hevig onweer boven de stad ontlast, zoodat de reizigers een frissche temperatuur troffen. Hedenochtend zou Mgr. Diepen in de H. Sacraments-kapel van St. Pieter de H. Mis voor de pelgrims opdragen. Zaterdagavond te Genua hebben de pelgrims door de radio de aankondiging van de annexa tie van Abessinië onder de Italiaansche keizers kroon gevolgd en de geestdriftige betoogingen van de Italianen kunnen zien. Heden is de bekende tooneelkunstenaar Hen ri Eerens vijftig jaar geworden. In intiemen huiselijken kring is dit feit te Amsterdam ge vierd. Tevens is het 25 jaar geleden dat Eerens aan het tooneel kwam. Zooals men weet zal dit Zaterdag 23 Mei door vrienden des avonds in La Reserve worden herdacht. Eerens behoort tot onze allereerste tooneel- spelers die met de Bouwmeesters, Verkade, Royaards en anderen onzer grootste kunstenaars in belangrijke rollen heeft gespeeld en zich een eerste plaats verworven heeft onder de Neder landsche Tooneelkunstenaars. Thans is hij leider der hoorspelen bij den K. R. O. Zeer vele bewijzen van belangstelling mocht de kunstenaar alreeds heden op zijn vijftigsten jaardag ontvangen. Prof. mr. P. J. M. Aalberse, minister van staat, voorzitter van de Tweede Kamer, heeft zich bereid verklaard, in de plaats van wijlen jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck zitting te nemen in het eere-comité voor de plaatsing van een borstbeeld van dr. De Visser. De Prinses von Erbach heeft dezer dagen voor eenigen tijd intrek in het paleis Het Loo genomen als gast van H. M. de Koningin. De Nachtegaal (thuisreis) is te Athene aange komen. De Kievit (uitreis) is te Halle-Leipzig aange komen. De Kwak (uitreis) is te Singapore aangekomen, de Oeverzwaluw (thuisreis) is te Rangoon gear riveerd. NIJMEGEN. Geslaagd voor het cand.examen ia de rechcter den heer J. P. A. Ravoo te Oosterbeex. LEIDEN. Doctoraal examen geschiedenis mej. H. V. van Iterson. LEIDEN. Geslaagd arts-examen eerste gedeelte, de heerer. E. J. de Vries Robles en W Metz. Be vorderd tot arts, de heeren L. J. van Nierop. J. H. W. Pieters en J. L. J. Hermans. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor eersten stuur- nrn groote stoomvaart: A. C. van den Broek. O. Medema. H. R. Dijkstra en J. Honig. •s-GRAVENHAGE. Geslaagd voor tweeden stuur man groote stoomvaart: C. L. Kijnen; voor derden stuurman groote stoomvaartG. J. Zuijderhoudt, F. van der Vies en W. J. Pottinga.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5