Enorme brand in een kaarsenfabriek Geruchten over een reis van Koning en Duce naar Ethiopië #FI Volkenbondsraad vergadert Het Engelsche „thee-lek" GEBOUWENCOMPLEX TE GOUDA VERNIETIGD EEN KEIZERSKRONING TE AKSOEM? Het nieuws van heden De staking te Saloniki Uit Vaticaanstad DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 12 MEI 1936 Ochtendblad TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19944 In Je tot den nok met stearine ge vulde pakhuizen vond het vuur gretig voedsel De brandweer stond machteloos Geweldige vonkenregens Een laaiende hel In Spanje is het nog lang niet rustig. Voortdurend, moet de politie ingrijpen om orde verstoorders uit elkander te jagen Aloisi verlaat de zittingWalde Mariam blijft de bespre kingen volgen Waarschijnlijk heden een nieuwe zitting Het Weer llllllllllllllllllillllllliillllllillllllllllllilll^ Opzienbarende ontdekkingen door de commissie van onderzoek De zoon van minister Thomas genoemd De Negus zou geen af stand van zijn rechten op den troon wenschen te doen De verovering van geheel Abessinië Nazi-leiders trouwen vóór hun 26e jaar.... Om de verdenking van g'ebrek aan rassenbewustzijn te ontgaan wêkmm Die van u houdt groote De minister van Justitie afgetreden Een geweldig noodweer deed in Thüringen de laatste dagen rivieren en beken buiten hun oevers treden Amerika's vijfling spreekt" reeds Oneenigheden tusschen de ouders en de regeering Een rede van Z. H. den Paus over het communisme i^SrwwwwvmiiMl lilAU, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct„ ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. No? Maandagavond om acht uur is een zware brand uitgebroken in de Ver- eenigde Fabrieken van Stearine- kaarsen en Chemische Producten aan den Rotterdamschen Dijk te Gouda. De brand is ontstaan midden tusschen de fabrieksgebouwen, die tot den nok vol liggen tttet stearine. De vlammen laaien hoog op en vinden een gretig voedsel in de massa's brandbaar mate riaal. De nieuwe fabriek, die naast den vuurhaard bevat eveneens groote voorraden en biedt de bovenverdieping plaats aan de pitten- fabriek. Dit nieuwe gedeelte loopt ernstig ge- Vaar door de vlammen te worden aangetast. Naast deze nieuwe fabriek bevindt zich de timmerfabriek en aan de andere zijde van de brandende opslagplaats met stearine staat een Paskamer, waar de stearine wordt geperst. °ok deze loopt evenals de oude fabriek groot Sevaar. De brandweer is met groot materiaal aan- %ezig. Ben enorme menschenmassa slaat de riawmenzee gade. Nader bericht men ons, dat de brand, niet tegenstaande het vuur door de brandweer met ®ile beschikbare materiaal, circa vijftien stra ten, is aangetast, in groote hevigheid toeneemt. Hoog boven de vlammen schieten geweldige vonkenregens uit. De Rotterdamsche brand- Weer is te hulp geroepen. Het Iaat zich aanzien, dat het geheele gebouwencomplex, dat door den hoogen Schielandsehen zeedijk wordt begrensd, en daarin de vitale gedeelten van de fabrieken zün gevestigd, een prooi der vlammen zal borden. De brandende perceelen zijn van het andere c°rnpiex, dat het administratiegebouw en de glycerine- en nachtlidhtenfabriek bevat, ge- s°heiden door een sloot en een weg. Voors- ^hds loopt dit gedeelte geen gevaar. De Rotterdamsche brandweer is om half elf 'bot groot materiaal op het terrein van der. '"'and verschenen en ook verscheidene spuiten omliggende gemeenten zijn ter hulp gesneld. Het gansche kantoorpersoneel was druk in de b'eer om alle administratie uit het groote ad ministratiegebouw te bergen. Aangezien de e'ectrische stroom was afgesloten, moest dit b'erk geschieden bij het licht van Gouda- kaarsen.... Ongeveer terzelfder tijd stortte met donderend geraas de achterzijde van het magazijn in en vielen eenige machines van de bovenste verdie- Ping naar beneden. Omstreeks kwart over negen stond het maga zijn in volle vlam. Van het dak Was spoedig niets meer over. Het geheele gebouw was een fakkel gelijk. Knal op knal werd gehoord, en door de vaten ammoniak, die zich op de bovenverdieping bevon den, vlogen de stukken bij massa s de lucht in. De brandweer wordt meer en meer terugge drongen. Het lijkt een onmogelijkheid de vuurzee mees ter te worden. Tegen half elf bereikte het vuur in het °Ude fabrieksgebouw een grooten voorraad vaten glycerine en olie. In een oogwenk Schoten de vlammen van de wegvloeiende °lie als een laaiende hel hoog boven alles bit. Uit alle deelen van het honderden me ters uitgestrekte fabriekscomplex slaan de Vurige tongen. Hit een ontzaglijk aantal stralen wordt water begeven, maar in deze vuurzee schijnt niets te helpen. Dm half elf sloegen de vlammen ook op het aflministratiegebouw over, zoodat ook dit ge uite in allerijl ontruimd moest worden. GENèVE, II Mei. (Reuter). Hedenoch tend hadden de verschillende diplomaten, die te Genève verzameld zijn, besprekingen gevoerd, welke voornamelijk 't Italiaansch- Abessinisch conflict betroffen. Paul Boncour voerde besprekingen met Eden en Aloisi. Aloisi had een onderhoud met Litwi- nof. Van belang was ook het onderhoud van Eden met den vertegenwoordiger van Chili, Rivas Vicuna, aangezien men vermoedt, dat Chili zal voorstellen de sancties tegen Italië op te heffen, terwijl de overige raadsledten de sancties nog voorloopig willen handhaven. De voorgenomen verdaging van de bespreking van het conflict zal dus in hoofdzaak beteekenen, dat gedurende de komende vier weken niet wordt gesproken over afschaffen van de sanc ties. De Volkenbondsraad is na vijf uur in een niet-openbare zitting bijeen gekomen. Nog vöör het begin van de zitting trad Wolde Mariam, de vertegenwoordiger van Abes- sinië, de zaal binnen. Hiermede werd bewezen, dat de Volkenbond hem nog steeds als zoodanig beschouwt. De raad besloot de behandeling van de Abes- sinisch-Italiaansehe kwestie op zijn program te houden. Ongeveer tien minuten na de opening verliet de Italiaansche gedelegeerde, baron Aloisi, de zaal, nadat hij had geprotesteerd tegen de aanwezigheid van den Abessini- schen gedelegeerde, Wolde Mariam. De verklaring van Aloisi was van den vol genden inhoud: „Italië kan de aanwezigheid van een zooge- naamden vertegenwoordiger van Abessinië niet toelaten, want feitelijk bestaat er niets, dat ge lijkt op een georganiseerdten staatsvorm in Abessinië. De eenige souvereiniteit, die daar geldt, is van Italië. Derhalve zou iedere be spreking van een Italiaansch-Abessinisch con flict geen zin hebben. Ik zie mij dan ook ge noodzaakt van deelneming daaraan af te zien" In een officieel communiqué over de ge heime raadszitting van den Volkenbonds raad wordt nog meegedeeld, dat na het ver trek van Aloisi en zijn medewerkers uit den raad, Wolde Mariam, de vertegenwoordiger van Abessinië de verklaring aflegde, dat Abessinië lid is van den Volkenbond en geen aanvaller, doch slachtoffer van een aanval. Het heeft geen enkele internationale wet geschonden en blijft gehecht aan den Bond. In de openbare zitting van den Volkenbonds raad, die geleid werd door den Britschen mi nister van buitenlandsche zaken, Eden, wer den slechts eenige minder belangrijke agenda punten behandeld, onder meer de steunverlee- ning aan behoeftige vreemdelingen en de ar beid der organisatie voor de hygiëne. Aloisi bracht rapport uit over eenige orga nisatiekwesties betreffende het Haagsche Hof. De vertegenwoordigers van Abessinië hadden, daar de hun betreffende kwestie niet behandeld werd, plaats genomen bij de gedelegeerden der landen, die geen lid van den raad zijn. Een nieuwe zitting is nog niet vastgesteld. Het verluidt echter, dat de raad Dinsdag middag weer zal samenkomen, nadat de neutrale staten des morgens zullen hebben vergaderd. Het besluit van den Volkenbondsraad om het Oost-Afrikaansehe conflict op de agenda te houden, wordt in Britsche kringen te Genève zoo uitgelegd, dat naar de opvatting van den raad nog een Abessinische regeering en een Abessinische souvereiniteit bestaan. Verwachting: Zwakke veranderlijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk j= droog, behoudens geringe kans op onweer en iets warmer. Verdere vooruitzichten: onzeker. LONDEN, 11 Mei. (D.N.B.) De eerste zitting van de commissie van onderzoek in zake de verzekeringsspeculatie op de be lasting en accijnsverhooging bracht reeds spoedig na de opening een opzienbarende onthulling. Volgens mededeeling van den procureur-ge neraal, Sir Donald Somerwall, zijn drie affai res gedaan op last van den zoon van den mi nister van koloniën, Thomas. Tli om as Jr. is geïnteresseerd bij de make laarsfirma Belisha en Co. De eerste verzekering werd reeds een week voor de bekendmaking van de nieu we ontwerp-begrooting in het Lagerhuis ge sloten door het Lagerhuislid Sir Alfred Butt, die een functie bekleedt bij Lloyd's. Sir Alfred is zoowel met minister Thomas, als met diens zoon bevriend. De schade, welke Lloyd's door deze trans actie heeft geleden, zou honderdduizend pond bedragen. ROME, I I Mei (Reuter) Het ge rucht gaat te Rome, dat Koning Victor Emanuel en de Duce naar Abessinië zouden gaan, waaraan dan wordt toegevoegd, dat de Koning in de heilige stad Aksoem tot keizer zal worden gekroond. Het is op het oogenblik evenwel nog niet mogelijk bevestiging van dit bericht te ver krijgen. JERUZALEM, 11 Mei (D.N.B.) Uit de omgeving van den Negus verluidt, dat deze geen afstand van zijn rechten op den troon heeft gedaan. Het staat nog niet vast, of Haile Selassie een reis naar Genève of Londen zal maken. Hij heeft dagelijks telefoongesprekken met den Abessinischen gezant te Londen, dr. Martin. De Negus heeft aan den Volkenbond een telegram gezonden, waarin hij dezen ver zoekt, geen gebiedsuitbreiding of uitoefening van souvereiniteit te erkennen, die verkre gen is door het onwettig gebruik van ge weld en schending van internationale ver plichtingen. In het Lagerhuis verklaarde minister-presi dent Baldwin in antwoord op een vraag, dat de persoonlijke toestand van den Negus inge wikkelde kwesties oplevert, welke nauwkeurig moeten worden onderzocht. Ook werden in het Lagerhuis wel een twintig tal vragen gesteld inzake de houding van Groot Brittannië jegens Abessinië. In de antwoorden werd opgemerkt, dat Baldwin over den Negus sprak als „Zijne majesteit." Verder zeide hij, dat hij niet vooruit kon loopen op de beslissin gen van Genève. De Popoio di Roma verklaart, dat Italië zich pas met de Britsche en Fransche belangen in Abessinië bezig zal houden, nadat de sanctie; zijn opgeheven. Zoolang de sancties voortduren aldus het blad, zal Italië niet kunnen onder handelen. „Wij hebben geen haast. De kwestie, waarbij wij belang hadden, hebben wij opgelos Wij slaan thans de armen over elkaar en wach ten af." Vanuit Addis Abeba leidt de onderkoning Badoglio een uitgebreide actie van het leger om geheel Abessinië onder Italiaansch be wind te brengen. Het derde legercorps is het gebied tusschen Takaze en de Tsellari binnengedrongen, en heeft de bronnen van de Takaze bereikt. Gouverneur- Bottai heeft opdracht gege ven het keizerlijk paleis te herstellen, dat de zetel zal worden van Badoglio, wanneer deze zijn functie van onderkoning zal hebben aanvaard. Morgen (Dinsdag) zullen de troepen, die hebben deelgenomen aan de bezetting van de hoofdstad van Abessinië voor Badoglio de revue passeeren. Maandagochtend is te Napels het hospitaal schip Cesarea aangekomen, aan boord waarvan zich de prinses van Piemont, Marie José be vond. LONDEN, 11 Mei (A.N.P.) De Times meldt uit Berlijn, dat van gegadigden voor de oplei dingsscholen der nationaal-socialistische partij verwacht wordt, dat zij vóór hun 26e jaar trou wen. Indien de candidaat op dit punt in gebre ke zou blijven, zou daaruit worden opgemaakt, dat hij de geschiktheid mist beslissingen te ne men, dat hij in persoonlijken moed te kort schiet en dat op zijn levenshouding aanmerkingen zijn te maken. Deze instructie is goedgekeurd door de Völki- sche Wille, het orgaan van den rijksbond van groote gezinnen, welke er op wijst, dat hij die niet op jeugdigen leeftijd trouwt, de verdenking wekt, gebrek aan rassenbewustzijn te hebben. Een rede van Z. H. den Paus over het com munisme. De Volkenbond vergadert; baron Aloisi verlaat de zitting. Gaan de Koning en de Duce op reis naar Abes sinië? De Negus zou geen afstand van zijn troonreclit wenschen te doen. President Azana beëedigd; het Spaansch kabi net treedt af. Opzienbarende onthullingen betreffende het Engelsche „thee-lek". De regeeringsvorming in Egypte. De staking te Saloniki. Bulgarije en het Balkan-pact. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp betreffende betere bescherming van minderjarigen. De Goudsche Stearinekaarsenfabriek in vlam men. De drie verdachten van den roofmoord te Hoensbroek voor de Maastrichtsche rechtbank; behandeling geschorst tot de volgende week. New Vorksche Beurs: Stemming aarzelend, slot gedrukt. Een vader zei eens tot zijn kind: „trouw niet den man van wien jij houdt, maar hem die van jou houdt!" Onjuist natuurlijk, want men moet van elkander houden. Maar toch Indien een jonge man of meisje een huwelijk met allerlei middelen wil doordrijven met iemand die weinig liefde bezit voor de(n) ander, dan zou zoo iemand beter doen van een hu welijk af te zien. Want zoo gauw komt de desillusie. En slechts sterke liefde wederzijds kan de teleurstellin gen overwinnen. Het is noodzakelijk zich van zich zelf te overtuigen of men waarachtige genegenheid ge voelt, maar allernoodigst is het ook te weten dat men wordt gedragen door een offervaardige liefde van de(n) ander. Het huwelijk is geen kansspel, het huwelijk is een sacrament dat met den allergrootsten ernst moet toorden voorbereid. In het Stadion te Bologna hebben de fascistische studentenorganisaties athletiek-feesten georganiseerd. De intocht der deelnemrs SALONIKI, 11 Mei. (Reuter.) Na de spe ciale maatregelen van de militaire autori teiten is de ochtend kalm verioopen. On danks de officieele adviezen zijn alle win kels gesloten gebleven, waardoor elke ac tiviteit verlamd was. De bladen verschijnen nog steeds niet. Er rijden slechts enkele trams, die bediend wor- den door gemobiliseerd personeel en gewapen de technici. Uit Athene wordt bericht: Ook des middags hebben zich geen nieuwe botsingen tusschen politie en stakers voorgedaan. De toestand blijft echter gespannen. De universiteit van Saloniki is gesloten, daar verschillende groepen studenten bij de onlus ten betrokken zijn. Het is mogelijk, dat ook de Academie te Athene gesloten wordt. De regeering heeft verklaard, dat zij in ieder geval de handhaving van orde en rust zal ver zekeren. Talrijke linksradicalen zijn gearres teerd. De minister van Justitie is afgetreden. 99* LONDEN, 11 Mei (ANP) De Daily Telegraph meldt uit Callender (Ontario), naar aanleiding van den tweeden verjaardag van den vijfling der familie Dionne, op 28 Mei as., dat de on- eenigheid tusschen de ouders en de regeering van Ontario voortduurt. De laatste moeilijkheid is gerezen over de kwestie van het dieet. De ouders beweren, dat de kinderen niet voldoende eten krijgen. Dr. Allan Roy Dacoe verklaart, dat de phy- sieke toestand der kinderen bijna volmaakt is, dat zij iedere maand in gewicht toenemen en dat alle dokters, die het ziekenhuis bezoeken, hun bewondering uitspreken voor de uitste kende gezondheid der kleintjes. De heer en mevrouw Dionne beklagen zich er voorts over, dat de kinderen nog geen woord Fransch of Engelsch spreken, maar dat be twist dr. Dafoe eveneens. Hij zegt, dat de kin deren reeds eenige Fransche woorden .beheer- schen", zooals „docteur" en ,,au re voir". Zij zullen niet eerder Engelsch leeren, dan wan neer zy het Fransch, de taal hunner ouders, „onder de knie" hebben. Zü zullen op het terrein van het ziekenhuis een nieuw gebouwtje krijgen, waar hun verzor gers en bewakers zullen worden ondergebracht. ROME, 11 Mei (Reuter) Z. H. de Paus heeft hedenmiddag tot een groep pelgrims uit Hongarije een rede gehouden over het communisme. De H. Vader zeide o.a.: „Het is maar al te waar, dat thans evenals ten tijde van de aan vallen der Turken op Boedapest een gemeen schappelijke v,and bestaat, 't communisme, dat overal tracht door te dringen en dan ook on gelukkigerwijze op vele plaatsen is doorgedron gen. hier door list, daar door geweld of door bedrog, door het meest kalmeerend aanzien aan te nemen. Velen hebben zich laten bedriegen en zien niet het gemeenschappelijk gevaar, dat allen bedreigt en dat vernietiging van de sociale orde op zijn program heeft staan. Gij hoopt op den Heiligen Stoel, wij hopen op de Goddelijke barmhartigheid, wanneer we zooveel blindheid zien in de wereld tegenover dit onmetelijk gevaar, wanneer wij zien, dat zij, die zich moesten vereenigen om niet alleen den godsdienst, doch ook de beschaving te verdedi gen, in hun plicht tekort schieten. Wij wenden ons tot God, in Wien wij alle vertrouwen hebben. Daarom sporen wij steeds een ieder, die ons komt bezoeken, en thans ook u, aan te bidden, want alleen met Gods hulp kunnen wij hopen eens gelukkiger dagen te zien en bevr.d te worden van 't gevaar, dat ons be dreigt in wat ons het heiligst en het dierbaarst is. Wij hopen nog dien vrede te zien, welken Christus de wereld heeft aangekondigd, den vrede van waarheid, gerechtigheid en naasten liefde." Stand op Dinsdag 1 uur van.: 758 .Vorige stand; 761,2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1