Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan 'n „Omroeper" voor 80.000 gezinnen S TA DSNIEUWS LAATSTE NIEUWS De brand te Gouda KATHOLICKCN VOLTOOIT UW GIGGN UNIVGRGITGIT Sport en spel DINSDAG 12 MEI 1936 VOOR DEN POLITIERECHTER Hoe daalt de cent? „Der Stürmer" dondert RECLASSEERINGSDAG Opbrengst der collecte R.K. KAMERCENTRALE LEIDEN De muzieknis in het Rijkenspark te Santpoort V. V. V. „Santpoorts Bloei" Wie heeft dit gezien? Cactussen en vetplanten Nederl. Natuurhist. Vereeniging Gevonden dieren en voorwerpen Politiehondendresseerclub „Zuiderhout" l.V.C.B. PROMOTIE 2e KLAS ExcelsiorD.S.S., 21 S.J.C.D.E.M. 24 Een kalme wedstrijd KANOSPORT Kano vereeniging Trekvogels DUIVENSPORT Snelvlieger HAARLEMMERMEER HEEMSTEDE Bloemenfeest in Noord- wijkerhout De feestdag van Sint Isidoor (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Een geweldige hitte bemoeilijkte het blusschingswerk Ned. R. K. Volksbond Centrale Raadsvergadering te Haarlem VRIJHEIDSBOND EN GROND WETSHERZIENING za' d® Betuiging van deelneming voetbal Engeland-Nederland niet aan de beurt? Een uiteenzetting van den heet Karei Lotsy NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Een inwoner van Den Helder moest Maandag voor den Haarlemschen politierechter terecht staan wegens het geven van gelegenheid tot hazardspel. In December jJ. had de politie te Zandvoort hem geverbaliseerd, omdat hij in een sigarenwinkel een apparaat geplaatst had, dat volgens den politierechter, mr. Top, wel een muizenval leek. Het geval was als stu kvan overtuiging ter rechtszitting en was, in tegenstelling met den verdachte, die de zitting meer als belangstellend toeschouwer scheen bij te wonen, het middel punt van de rechtszaak. Het was een apparaat, zooals men ze vrij tal rijk aantreft in café's en winkels. In een sleuf werpt men een cent. De kunst is nu, den cent met den vinger het kastje binnen te tikken, juist zóó, dat ze, na een fantastische reis over kris-kras geplaatste spijkertjes terechtkomt in een hee groot gat voor „nieten" of drie kleine voor „prijzen". De prijzen bestonden in het Zandvoortsche geval uit sigaren van 5, 10 en 15 cent. Verdachte beweerde, dat het winnen van een prijs niet onafhankelijk was van het toeval: het was een kwestie van handigheid. Om die bewering te staven, had hij een drietal getuigen meegenomen, die hun handigheid zouden de- monstreeren. Mr. Top, die het geval met zichtbare interesse beschouwde, wilde de handigheid zóóver zien doorgevoerd, dat hij tot een getuige kon zeggen: „Ik zou nu wel eens zin hebben in een sigaar van 15 cent," waarop de getuige zijn sigaren koker voor den dag haalde en vroeg of een sigaar van 8 cent ook goed was! De eene getuige had inderdaad meer succes dan de andere: de winkelier won drie sigaren van 5 cent voor 20 cent, maar een 23-jarige jongeman had óm de 2 of 3 oenten eerf prijs. Toch vond de officier van Justitie den factor „toeval" groot genoeg voor een veroordeeling. Hij eischte f 10 subs. 6 dagen. Het vonnis luidde conform den eisch. Een man, die onder het uiterlijk van een filosoof-die-geen-kip-kwaad kan-doen een of ander „Untergruppenführerschap" van de N.S. N-A.P. verborg, moest terechtstaan wegens be- leediging van een deel der bevolking. De man, die onbeperkt regeert over het be kende „Kruithuis" aan het Spaarne, had op 8 Maart voor de ramen van genoemd huis een exemplaar van „der Stürmer" opgehangen, waar op den inwoners van Haarlem o.m. verkondigd werd: „Die Juden sind unser Unglück" en „Die Blutschuld der Juden wegt über den Erdball." Onze filosoof beweerde, dat hij niet wist, dat dit fraais erin stond. De officier vond het een flauw smoesje en eischte f 20 of 12 dagen. De politierechter wist een beter middel voor te hoog oplaaiende politieke hartstochten en legde een voorwaardelijke gevangenisstraf op van 1 week met 2 jaar proeftijd. „Zoo'n onteerende straf?" vroeg de Unter- gruppenfUhrel". „Ja, en u hebt 14 dagen den tijd om van dit vonnis in hooger beroep te komen", aldus mr. Top. „Afgeloopen," vervolgde de deurwaarder, die ook nog wel eens iets in de melk te brokkelen heeft. Zaterdag werden in de gemeenten Haarlem en Bloemendaal. collecten gehouden ten bate van verschillende Reclasseeringsinsteilingen, Drankbestrijdersvereenigingen, in verband met de Reclasseering, en ten bate van het Leger des Heils. In de gemeenten Haarlem en Bloemendaal, met inbegrip der gehouden collecte op 6 Mei JJ. onder de joodsch gezinden, was de bruto ontvangst f 1948.90. Het comité van uitvoering brengt langs dezen weg aan het comité van aanbeveling en aan allen, die mede hebben gewerkt tot het slagen der collecte op den nationalen Reclasseerings- dag, zijn hartelijken dank. Onder voorzitterschap van den heer H. Bader heeft de R. K. Kamer-Centrale Leiden te Gou da haar jaarvergadering gehouden. Behalve de talrijke afgevaardigden der aange sloten afdeelingen was ook aanwezig het Twee de Kamerlid, de heer v. d. Weijden. Van de Kamerleden Kampschöer en Loerakker was be richt van verhindering ingekomen. Met eenige treffende woorden herdacht de voorzitter Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck. Onder de ingekomen stukken was een schrij ven van Warmond, waarin aan het bestuur het plan werd voorgelegd de propaganda voor de a. s. Tweede Kamer-verkiezingen te doen orga- niseeren van uit de Kamer-Centrale. Het be stuur zal deze aangelegenheid nader onder de oogen zien. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat het aantal afdeelingen, dat binnen den kring Leiden aangesloten is, nu 55 bedraagt. Het vorig jaar was dat 51. Het aantal leden bedraagt momenteel 21820. Het batig saldo van den pen ningmeester was f 181.35. Mr. M. de Kort hield vervolgens een rede over „Nieuwe Wegen in de Propaganda". De heer Deerenberg gaf verslag van den iaatst gehouden Partijraad. Verschillende afgevaardigden verdedigden de belangen en rechten der groote gezinnen. Het re sultaat der besprekingen was, dat een motie werd aangenomen, waarin er met klem op aangedron gen wordt bij de R. K. Kamerfractie, de regee ring te bewegen, op korten termijn maatregelen te treffen tot afdoenden steun aan en bescher ming van de groote gezinnen. Dank zij de medewerking van den aannemer Handgraaf te Santpoort, kan thans binnen eenige dagen begonnen worden met den bouw van de muzieknis te Santpoort, die zal worden uitgevoerd door jeugdige werkloozen. Getuigen van dit ongeluk wordt verzocht zich te melden aan het politiebureau voor het geven van inlichtingen. Bovendien verzoekt de politie hun, die ge tuige waren van het volgende ongeval, zich aan het politiebureau te melden: Op 27 Maart, 's avonds omstreeks acht uur, botsten op den hoek van de Johan de Breuk straat en de Pres. Steynstraat twee wielrijders tegen elkaar. Eén van hen was beschonken. Na de botsing ontstond een vechtpartijtje. Wie de aangeschoten fietser was weet de politie wel, maar zijn tegenstander is haar niet bekend. Daar de heer v. d. Ban op de laatste leden vergadering het secretariaat van „Santpoorts Bloei" heeft neergelegd, is thans Mr. L. Vorst- man Burg. Enschedelaan 40, Santpoort, tot secretaris benoemd. Donderdag 7 Mei des namiddags omstreeks kwart over zes werd een negen-jarig meisje, dat op het rijwielpad langs de Amsterdamsche Vaart reed, aangereden door een bakfiets, die in de richting Halfweg reed. Het meisje viel, brak haar linkeronderbeen en moest naar het St. Elisabeümekenhuis worden overgebracht. De vereeniging voor Cactussen en Vetplanten, kring Haarlem, stelt zich voor op Donderdag 14 Mei in Hotel Lion d'Or een avond te organi- seeren, om iedereen, die zich voor deze gedoom de vrienden interesseert, in de gelegenheid te stellen eens iets naders omtrent hen te ver nemen. Het is het bestuur der vereeniging ge bleken, dat door de meeste liefhebbers wat de verzorging van hun planten betreft, nog te veel fouten gemaakt worden en daardoir het succes niet altijd aan hun verwachtingen beantwoort. Het belooft een leerrijke en genoeglijke avond te worden. O.m. worden er nog eenige planten gratis beschikbaar gesteld. Het ligt alleen in de bedoeling van het bestuur der vereeniging de kennis der verzorging van genoemde planten op een hooger peil te brengen. Onder leiding van den heer Van Schaik maakte de Ned. Natuurhist. Vereeniging Zon dagmorgen een fietstocht door het lage land. Eerst ging het naar een prachtig terreintje N.W. van Halfweg. Daar, waar eens Holland op z'n smalst was, kregen de deelnemers, via een draadversperring, toegang tot een zeer oor spronkelijk stukje grond waar aardige vondsten gedaan werden. Merkwaardig, temidden van weiland, op grond die schudt' als men stevig stapt, groeien de beide heidesoorten. Heide tusschen Amster dam en Haarlem! Behalve de bekende veldsla, poelruit, valeriaan, potentilla en moerasrool- klaver. werden al spoedig de orchis latifolia (handekenskruid) en het moerasviooltje (viola palustris) ontdekt. Van den pachter en natuurbeschermer werd toestemming verkregen voor volgende bezoe ken en hij wees tevens op de vleugeltjesbloem (polygala depressa) en het boschkartelblad (pedicularis silvatica). Er naast stond pirola rotundifolia. Over Spaarndam nog even naar de Mooie Nel, waar een roofvogel de Zondagmorgenrust in de vogelwereld verstoorde en waar beslag gelegd werd op de egelboterbloem, angelica (engelwortel) en moeraskruiskruid. Om 12 uur was men weer thuis. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie. Smedestraat, uitslui tend tusschen 11 en 13 uur.) Terug te krijgen bij: handschoenen en cein turen: Politiebureau, Smedestraat; armband: Bonfrer, Hooimarkt 12 zw.; muziekboekje, Zwierse, KI. Heiligland 45 rd.; Engelsch leer boek: Bruggeman, Gen. Joubertstraat 6; roei boot: liggende in de Mooie Nel, nabij de sluis te Fenningsveer; broche: Politiebureau, Sme destraat: duif: Katz, Eindenhoutstraat 23; étui met geracdschan; Augustinus, Roosveldstraat 52; geld: Eggerdink, v. Zeggelenstraat 102; armbandhorloge: Ponsteen, Prof. v. d. Waal straat 49; armbandhorloge: Politiebureau, Sme destraat; jongensjas: Stevens. Smedestraat 23; klem: Hooggreef, Camphuysstraat 3; zakmes: Dijkstra, Westerhoutstraat 30; muts; Metten, Paul Krugerstraat 62; portemonnaie met in houd: Ineker, Rijksstraatweg 40; idem: Jon ker, Ged. Oudegracht 11; idem: Breurmans, Alb. Bergstraat 32; idem: Mandersloot, Neptunus- straat 24; idem: Kalf, Schoterweg 61; idem: Beverdam, Leidschevaart-468; idem: Brand, Z. B. Spaame, 104zw.; fietspomp: Jonker, Eiken straat 12; kanopeddels: Rickwel, Gouwstraat 42; paraDiuie: Boelens, Padangstraat 25; pakje, inh. o. a. sokken: v. Doorn, Doelstraat 17 (na 5 uur); regenpijpen: v. Maurik, Saenredam- straat 75; speld met letter: Betjes, Cheribon- straat 38; hangslot; Westerman, Herculesstraat 21; tang: Visscher, Essenstraat 24 V. Met ingang van 14 Mei worden, evenals vorige jaren, de oefeningen van de P. D. „Zui derhout" op het terrein aan den Zeeweg ook op Dinsdag- en Donderdagavond gehouden. Aanvang 's avonds 7 uur. De beslissing in de promotiewerstrijden West II is nog niet gevallen. Het Haarlemsche D.S.S. heeft in Schiedam zijn eerste nederlaag moe ten incasseeren, ?oodat de spanning er tot het einde in blijft. De wedstrijd was er niet een van de aange naamste. Er werd zeer forsch gespeeld, waar tegen scheidsrechter Reekers absoluut onvol doende optrad. Zijn beslissingen waren voorts dikwijls zeer aanvechtbaar, waarvan niet alleen D.S.S. ten slotte de dupe werd, maar ook het Schiedamsche publiek stak zijn misnoegen niet onder stoelen of banken. D.S.S. speelde voor de rust met den wind mee. Reeds in de eerste minuut nam Excelsior de leiding. Houkes en Van Straaten kwamen te vallen en de middenvoor benutte een goeden pass van rechts. 10. Het vry talrijke publiek moedigde de Schie dammers geweldig aan, doch D.S.S. bleef voor- loopig iets sterker. Hun aanvallen waren open, in tegestelling met t' spel van de Excelsior- voorhoêde. Eenige malen moest Goossens in actie komen voor schoten van Nieberg en Van Lingea, hetgeen hem goed afging. Het spel kreeg hierna een forsch karakter, waarvan verschillende overtredingen het ge volg waren, doch de heer Reekers liet steeds doorspelen. Na een half uur maakte D.S.S. gelijk. Har mes gaf een through-pass, Zandstra zwenkte naar binnen en schoot prachtig in. 11. Na rust was Excelsior het meest in den aan val en haar overwinning zou niemand ver wonderd hebben, als het beslissende doelpunt niet op zoo zonderlinge wijze gescoord was. Achtereenvolgens vielen Bosdijk en Vos bij de Haarlemmers uit tengevolge van ontoelaat baar spel. Een vrijen trap schoot Van Linge ra kelings over doel. Steeds talrijker werden de aanvallen van Excelsior, doch de D.S.S.-ach- terhoede verzette bergen werk. Twee minuten voor tijd kwam Houkes met de hand op den bal te vallen binnen het beruchte gebied, waar voor Reekers een strafschop toekende. Var Linge maakte geen fout. Eindstand 2—1. S. J. C. wint den toss en de eerste aanvallen zijn voor D. E. M., maar verder dan een corner weten de gasten het voorloopig niet te bren gen. Als S. J. C. het spel verplaatst, geeft de links-buiten de thuisclub met een prachtig boog schot de leiding (10). Niet ontmoedigd valt D. E. M. weer aan en na eenige vergeefsche aanvallen benutte de middenvoor een voorzet van links (1.1). Dan neemt S. J. C. het spel weer in handen, maar Ruigrok is niet fortuinlijk met zijn schoten. Toch weet S. J. C. nog voor de rust de leiding te nemen, als de linksbinnen alleen voor den keeper komt en geen fout maakt. (2—1). Na de rust maakt D. E. M. na een kort S. J. C.- overwicht spoedig gelijk. Tenslotte scoren de gasten nog tweemaal, zoodat de Beverwij kers met 42 winnen. Bovengenoemde kanovereeniging is Zondag j.I. naar Amsterdam gevaren om een trainings wedstrijd bij te wonen, welke door een der kano- vereenigingen was uitgeschreven. Die personen, welke de 10 K.M.-race daar op den Ar.islel moesten varen, waren echter allen van Haarlem uit naar Amsterdam met de kano gegaan. Deze trekkers hadden, voordat zij aan den wedstrijd moesten beginnen al een aardigen tocht achter den rug. Ondanks dezen langen tocht van Haar lem naar Amsterdam wist de heer B. Wit toch nog een tweeden prijs te veroveren in de uiterst zware R.l.S. klasse. Ook de R.4.S. welke bemand waren met do heeren Meer, Scholier, Reemers en Funke had den een zeer zwaren tegenstander aan K.V. de „Geuzen". K.V. de „Geuzen" bleef echter steeds aan den kop liggen en kwam als eerste aan, waarna toch als tweede K.V. „Trekvogels" bin nenkwam. Deze resultaten zullen voor de Trek vogels een aansporing zijn om door te gaan met te trainen voor de a.s. Zaan-race met de daar aan verbonden verkiezingen voor de Olympische Spelen. Meer dan f7.5Ó0.000,— be talen Neêrlands fietsers elk jaar aa% rijwiel bel asti ng. Daarvoor krijgen zij o.m. hun veilige rijwielpaden - speciaal voor hen aangelegd. Maar... waarom gebruiken zij ze dan niet? leder op zijn eigen weg! VOOR DEN FIETSER IS 'T FIETSPAD DE VEILIGE WEG! Uitslag wedvlucht vanaf Quievrain op 10 Mei 1930. Losgelaten 10 uur. 230 K.M. N. O. Eerste duif 1.10.4. Laatste duif 1.22.38. Snelheid 1203.52 meter. P. J. van Daalen 1, 3, 9, 12, 13, 16, 27, 35; A. Zweerts 2, 32; H. Roosdorp 4, 15, 26; P. Dik 5, 10, 14, 19, 21, 22; A. Groen 6, 18; J. Munnig 7; W. Petri 11,-17, 24, 30; J. J. Petri 20, 25. 29, C. Kraan 8; J. J. DoegTas 23, 28. Personalia De heer Tj. Visser, assistent bij de directe belastingen, is met ingang van 11 Mei 1936 overgeplaatst van Hoofddorp naar Alke made. Geslaagd Mej. C. M. Biesheuvel Ad., wo nende aan d'en Aalsmeerderdijk in Haarlemmer meer, heeft het diploma behaald bij het te Rot terdam gehouden examen voor costumière. Examen „Eerste Hulp-verleening Hoofddorp" Zaterdag werden in de zaal van „de Landbouw geëxamineerd door Dr. Penris van Amsterdam, de deelnemers aan den gehouden cursus van wege de vereeniging „Eerste hulpverleening Hoofddorp," ter verkrijging van het diploma E. H. B. O. 21 geslaagden verwierven dit diploma en wel de dames Meijer, v. d. Pol, Tesselaar, van Woer- kom, Bosma, gezusters Overbeek, Kamper, Brou wer en Boot en de heeren van den Berg, Huis- kens, van Gent Jr., Oldenburg, van der Maarl, Deddena, Kort, 'Stassen, Zwart, van Woerkom en Robertus. Gearresteerd Zich zelf aangemed Zater dagavond werd door de politie uit Waddinxveen naar Hoofddorp overgebracht zekere d. J., wo nende te Leimuidten, als verdacht van in Haar lemmermeer gepleegde geldverduistering. Aanvankelijk had hij zich aangemeld bij de politie in den Haag, omdat hij wegens een feit van gelijke strekking nog eenige maanden hech tenis had te ondergaan. Badhuis In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 4 tot en met 9 Mei ge nomen 697 douchebaden en 24 kuipbaden. Aan 56 kinderten werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 101 volwassenen gebruik gemaakt. Gevonden dieren en voorwerpen Terug te verijgen bij: Steijnman, Iepenlaan 1, rozenkrans; Van Nassau, Rijnstraat 24, zwart kinderhoedje; Le Fevre, Oude Posthuisstraat 22, dop van een benzinetank; v. d. Putten, Kerkaan 13, duif; J. Kroeze, bureau van politie, rijwielbelasting- merk; P, van Bakel, Bankastraat 60, ceintuur; Blokker, Billitonstraat 7, portemonnaie met in houd; Van Bemmel, Lanckhorstlaan 117, rijwiel- belastingmerk; C. Lohman, Julianaplein 9, zak mes; M. van der Aar, Dageraad 43, Bennebroek, rijwielbelastingmerk; bureau van politie Raad huisstraat, rozenkrans, dameshandschoen, rozen krans, studentenmuts, sleutel en bril. De dagjesmenschen spraken van een „Bollen- Zondag", een goeden voorjaarschen Zondag, waarop men voor zijn plezier tusschen Haarlem en Leiden een fietstocht onderneemt om met oogen, zat van blije bloemenkleuren, en met slingers van na één avond verwelkende bloe- menresten huiswaarts te keeren. Lange rijen fietsers zijn over den langen duinweg naar Noordwijkerhout getogen, en verder nog, door rustige binnenwegen naar Sassenheim oi Voorhout, dwars door de weelde van den Hol- landschen tuin. In Noordwijkerhout was er iets bijzonders te doen. Huis aan huis staken de vlaggen uit. Zondagsche menschen liepen in de richting der oude parochiekerk van Sint Victor, als gold het een hoogen feestdag met processies en tref fende preek. We zouden er niet over schrijven, niet aan de vrome intimiteit van het Noordwijkerhout- sche feest willen raken, als het hier niet iets heel bijzonders betrof, beter: iets heel ge woons, dat we sines langen tijd, misschien wel sinds eeuwen, waren ontwend. Op een van de schoone Zondagen, die we met een wat afgesleten woord „Bollenzondagen" noemen, heeft katholiek Noordwijkerhout zijn bloemenfeest gevierd. De priester heeft er de aloude gebeden van het Romeinsche Rituaal uitgesproken over de eerstelingen van de lente, zegeningen over de bloemen, over de zaden en de vruchten, en over de roomgele boter van het eerste lentegras. Op het ruime voorplein van de Sint Victor- kerk hadden kweekers en boeren uit de beide parochies van Noordwijkerhout hun gewassen opgetast. Manden met lichtgele narcissen en felroode tulpen, zooveel manden, dat het plein wel één groot bloemenperk leek. Daartusschen de jonge groenten, het laatstgewonnen zaad en de boter van het voorjaar in speelsche vor men, die het onder de schaduw van de groote boomen voor de pastorie nog maar juist konden uithouden. Hoog boven de bloemen stak het vaandel van Sint Isidorus, den patroon der land. en tuinbouwarbeiders, wiens feest de kerk op dezen lentedag vierde. Na een plechtig Lof in de overvolle parochie kerk zijn de katholieken van Noordwijkerhout rond deze pracht van bloemen en groen samen gekomen. Vooraan de geestelijken uit het dorp en uit den omtrek, de burgemeester van Noord wijkerhout en de besturen van L. T. B. en „Sint Isidorus", die met de beide pastoors van het dorp de plechtigheid hadden georgani seerd. De pastoor van Sint Victor, de hoogeerw. heer L. A. A. M. Westerwoudt, heeft in een predikatie de beteekenis van de kerkelijke zegening van bloemen en gewassen uiteengezet. De vruchtbaarheid, die elke lente wederkeert, waaraan jaarlijks de menschen het lichamelijk leven danken en die speciaal aan de boeren en de tuinders levensonderhoud verschaft, is een voortdurend wonder van Gods Grootheid en Liefde. De geloovigen erkennen dit wonder, aanvaarden dien zegen als een geschenk van God, erkennen ook, dat zij, als zij door hun gestadigen arbeid wasdom en rijpen helpen be vorderen, zelfs hun beleid en hun kracht, arme lijke middelen na den gloed van de zon en de mildheid van den regen, aan God te danken hebben. Daarom moet zefs het eenvoudigdste werk op het veld naar God staan gericht, vol gens het voorbeeld van den heiligen landarbei der Sint Isidorus. Maar de gebeden van de kerkelijke zegeningen spreken van een meer voornamen oogst: de vruchten van deugd en verdienste, die God wil oogsten van den akker der zielen. Ieder doet die vruchten rijpen door zijn voortdurende zorgen te wijden aan den kleineren of grooteren akker, die hem door de Voorzienigheid werd toever trouwd, zijn levenstaak, zijn huisgezin en zijn omgeving. Wie zóó voor God zaait, zal geen misoogst kennen. Zelfs al zou hij zijn arbeid zien mislukken, al zou hij met zijn arbeid niet in zijn levensonderhoud kunnen voorzien, hij zal zeker voor God honderdvoudig oogsten. De pastoor der St. Jozef parochie, de zeereerw. heer H. Maas, heeft vervolgens den kerkelijken zegen uitgesproken, opdat God „de gewassen met nieuwe zegening zou vervullen en dat zij, die hen uit Gods goedheid hebben ontvangen, de tijdelijke goederen zoo mogen gebruiken, dat zij de eeuwige niet zouden verliezen." Niemand kan zeggen, wanneer deze zegenin gen voor het eerst in het Rituaal werden ge schreven, hoe oud deze gebeden eigenlijk zijn. Zoo kan ook niemand de plechtigheid, welke gisteren in Noordwijkerhout plaats vond, als een ongewone nieuwigheid beschouwen. Als dit intieme bloemenfeest niettemin een ongedwon gen charme en frissche spontaneïteit bezat, moet men tot de gevolgtrekking komen, dat de Kerk ook in Haar zegeningen Haar sociale taak begrijpt en dat Haar beproefde wijsheid zelfs voor geen moderne crisis schijnt terug te schrikken Te êlf uur woedde de brand in het gebou wencomplex van de Goudsehe Stearinekaarsen- fabriek in onverminderde mate voort. Om streeks dezen tijd had het vuur zich over een lengte van bijna 100 meter medegedeeld aan het complex fabrieksgebouwen aan de overzijde van den weg, waarin een waxinelichten- en een glycerine-fabriek zijn gevestigd. Naast deze ge bouwen bevindt zich een terrein, waar honder den vaten olie liggen opgeslagen. De vuurzee heeft zich van dit terrein mees ter gemaakt. Met een geweldigen knal springen telkens de olievaten uiteen. Het was een angstwek kend gezicht en men vroeg zich af, waar deze brand zou ophouden. De hitte was ge weldig en vormde een groote moeilijkheid bij het blusschingswerk. Het laboratorium werd eveneens door het vuur aangetast. Men begon omstreeks half twaalf ernstige vrees te koesteren dat het onbedwingbare ele ment zich eveneens aan de aangrenzende fa brieksgebouwen van de stoomzeepziederij „De Hamer", van de Vereenigde Zeepfabrieken te Rotterdam, zou mededeelen. In de groote zaal van het gebouw Sint Bavo te Haarlem vergaderde Maandag de Centrale Raad van den N"u. R. K. Volksbond voor het diocees Haarlem. Om even na half 11 in den morgen opende de voorzitter van het Centraal Bestuur, de heer J. W. v. d. Akker, de vergade ring met gebed en werd het bondslied gezon gen. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter allereerst het heengaan van den hoogen Be schermheer, wijlen Z. H. Mgr. J. D. J. Aen- genent. Hij wees op het vele goed dat de over leden Bisschop voor de leden van den Volks bond heeft verricht. Zijn gedegen publicaties waren voor velen een veilige gids. Steeds vond men hem bereid om als inleider op te treden op de Sociale Studiedagen. Vervolgens herdacht de voorzitter het over lijden van den heer Lammers, die van 1888 tot 1927 lid van het Centraal Bestuur is geweest, als een van de groote pioniers der eerste, moei lijkste jaren. De aanwezigen, die staande deze woorden hadden aangehoord, baden voor de zielerust der overledenen een Onze Vader. Met voldoening mogen wij, aldus vervolgde spr., terug zien op hetgeen in het afgeloopen jaar werd verricht. Ondanks alle leed en zorgen waaronder onze leden gebukt gaan, valt er een groeiende be langstelling waar te nemen voor al hetgeen de standsorganisatie, als deel van onze kath. ar beidersbeweging, verricht. De cijfers tconen slechts een miniemen ach teruitgang. Het ledental daalde van 35625 op 1 Januari tot 35277 op 31 December. Een ach teruitgang van 348 over een heel jaar, dus nog geen 1 pCt. Bijzonder verheugend is het, dat er vooral twee zaken meer dan gewone belangstelling trekken, namelijk het ontwikkelingswerk en het werk tot verlevendiging van het godsdienstig leven. Geheel afzonderlijk mogen We hier vermel den dat er in onze afdeelingen tot heden 46 1-ornen zijngevormd. Deze beoogen de geeste lijke vorming van de leden en hebben als meest nabij liggend doel godsdienstige verdieping. Voor het ontwikkelingswerk is de belang stelling groeiende. Dat de toenemende nood waarin ons land verkeert in 1935 zeer veel vroeg van de bestu ren der afdeelingen en van het Centraal Be stuur is vanzelfsprekend. Niemand zal van onzen gezamenlijken arbeid verwachten, dat wij dien nood kunnen wegne men. Doch anderzijds mogen wij met genoeg doening vast stellen, dat onze gezamenlijke ar beid tot gevolg heeft gehad, dat de verdere in zinking, waar mogelijk, werd voorkomen en de nood naar beste krachten werd gelenigd. In en buiten onzen kring ondervond onze arbeid waardeering. Wij moeten waken, opdat voorkomen wordt dat de massa in ons land, ten einde raad ge dreven wordt in de een of andere eenzijdige radicale richting. Daartoe moeten wij zorgen zelf gezond radicaal te zijn. Als de sociale kwestie in diepste Wazen is een godsdienstig-zedelijke kwestie dan is de Gods dienst ook de bron waar wij ons kracht kunnen verzamelen om de idealen levendig te houden, om onze kennis te verrijken en om de middelen te vinden. Bij de mededeelingen las de voorzitter een schrijven voor van Si. H. Exc. Mgr. J. P. Hui- bers, waarin deze dankte voor het Bescherm heerschap, dat het Centraal Bestuur den Bis schop heeft aangeboden. Mgr. deelde mede, dat hij deze onderscheiding gaarne aanvaard had. Op voorstel van den voorzitter zond de ver gadering aan Z. H. Exc. den Bisschop een uit gebreid gesteld telegram. Het nagestreefd contact tusschen R. K. Volksbond en St. Jozefgezellen heeft nog geen positief resultaat opgeleverd. Met een nieuw overleg hoopt het Centraal Bestuur het beoog de succes alsnog te bereiken. De Sociale Studiedagen zullen dit jaar we derom in het oude Seminarie te Voorhout wor den gehouden vanaf 22 tot en met 25 Augus tus. Voor jeugdige werkloozen zullen er waar schijnlijk op de terreinen voor de te bouwen abdij te Egmond 6-weeksche werkkampen wor den ingericht, waar telkens 90 a 100 jongeren werk zullen kunnen vinden. In de te Haarlem gehouden Centrale Raads vergadering van den Ned. R.K. Volksbond, werd na de middagpauze de begrooting voor 1936 vastgesteld. Vervolgens werden de drie aftredende leden van het centraal bestuur, de heeren P. Dekker, Th. H. J. Mouwens en L. H. v. Rooyen, her kozen. De bondsadviseur rector Bots hield een rede over „Katholieke Actie". K.A. aldus spr. is niets anders dan een vorm van leeken- apostolaat. De uitbreiding en handhaving van 't rijk vai^ Christus is niet een werk voor den priester* stand alleen. In de eerste tijden van het ChriSj tendom heeft de Kerk haar wonderlijken gW* en in latere tijden van vervolging haar behouo te danken gehad, ook aan den arbeid c'e leeken. In dezen tijd, nu de kerk meer dan ooit b®' dreigd wordt, roept de Opperherder ons het leekenapostolaat met kracht ter hand nemen. De K.A. is een massale actie, maar de basis waarop ze moet rusten, is de vorming va® kernen". De kernen moeten de ziel van b® machtige organisme zijn. De moede, loom®> trage massa krijgt pas geestdrift, als er een kern is, die haar bezielt. K. A. is medewerken van de leeken in b®1 apostolaat: een ieder werke aan eigen taak OP de hem eigen plaats, zooals die hem door d® hiërarchie wordt opgelegd. K. A. is het georganiseerd" medewerken df leeken. De actie moet groeien tot een wereld' omvattend organisme. De Paus moet als h®1 ware door een druk op een knopje over heel d® wereld een actie kunnen ontketenen. De K. A. zij georganiseerd, niet dood-geof' ganiseerd; hiërarchisch geleid, zooals ook d« Paus zelf, „van Boven af" (door den H. Geest' geleid wordt. De standsorganisatie is niet het recht" streeksch instrument voor K. A., wel moet ®r een voortdurende wisselwerking bestaan tus schen de standsorganisaties en de K.A, In all® afdeelingen van den Volksbond worde kracht'» naar deze samenwerking gestreefd. Na de rede van rector Bots werden nog ®en twintigtal voorstellen door de vergadering be sproken en afgehandeld. Het hoofdbestuur van de liberale staatspar* tij „De Vrijheidsbond" heeft naar aanleidin» van het rapport betreffende grondwetsherzie ning in liberalen zin de volgende resoi voorgesteld, die op Zaterdagavond 16 Mei worden onderworpen aan het oordeel van .lutje algemeene vergadering (JaarbeursgeboU' Utrecht) „De liberale staatspartij „De Vrijheidsbond te Utrecht, in algemeene vergadering bijeerl op 16 Mei 1936, kennis genomen hebbende van het rapp°r" van de commissie uit de partij tot herzienin» van de Grondwet naar liberaal inzicht, gehoord de besprekingen, betuigt haar instemmnig met de onverzwak te handhaving van de drukpersvrijheid en der halve ook van het verbod van preventieV® censuur, spreekt zich uit voor de handhaving van h®* algemeen kiesrecht, wijst onvoorwaardelijk af de instelling van een Economische Kam®' als wetgevend orgaan, omdat aan een verte genwoordiging van groepsbelangen nimmer behartiging van het algemeen belang ka" worden toevertrouwd, kant zich evenzeer tegen het toekennen vab wetgevend gezag aan bedrijfsraden of ander® corporaties van belanghebbenden, stelt als haar meening vast, dat bij de voor genomen Grondwetsherziening-1937 moet wor den gestreefd naar: a. uitsluiting van het actief kiesrecht va® maatschappelijk ongeschikten, van in staa» van faillissement verkeerenden en van terzake van speciaal omschreven delicten veroordeel den; b. uitsluiting van het passief kiesrecht va'1 bezoldigde vertegenwoordigers van bepaald® groepsbelangen; c. bepalingen voor vervallenverklaring vab het lidmaatschap van een vertegenwoordigend lichaam van den revolutionnairen volksverte genwoordiger; d. instelling van een adviseerenden rijks raad." BUITENZORG, 11 Mei (Aneta) H. M. Koningin betuigde haar deelneming aan weduwe van wijlen sergeant Pieters, die bij be jongste vliegongeval is omgekomen. Naar de heer K. J. J. Lotsy aan de „Spor^j kroniek" meedeelt, is hem bij een onderho met officials van den Engelschen Voetbalbo gebleken, dat dit jaar hoogstwaarschijnlijk wedstrijd Engeland—Hongarije gespeeld worden. Nederland zou n.l. nog niet aan beurt zijn voor een uitnoodiging. Aanvankelijk hebben de Engelschen de woonte gehad die landen uit te noodig® waarvan zij zelf op het continent verlor hadden. Dat waren dus Spanje, Frankrijk Oostenrijk, dat het te Weenen tot een gem spel had gebracht, vervolgens in 1934 kwm Italië aan de beurt, tegen welk land Engela» eveneens gelijk 'had gespeeld, terwijl het b vendien in dat jaar wereldkampioen was worden. Die wedstrijd nu tegen Italië was v^ zoo onaangenamen aard, dat de Engelschen ernstig over gedacht hebben een groot °e van Europa buiten hun voetbalrelaties te late Later is men daar eenigszins op terugge komen en mede op advies van den heer VO& werd besloten in 1935 tegen Duitschland spelen, omdat dit land inderdaad een goed correct spelend elftal op de been bracht. Daa na stonden de kansen van Nederland nJ slecht, want Engeland had te Amsterdam 1935 een prettigen wedstrijd gespeeld en onaangename ontmoeting met Italië werk zoozeer na, dat van uitnoodigingen aan Hd® garije en Tsjecho-Slowakije, van welke land Engeland in 1934 verloren had, wel niet ve zou komen. i Thans is echter de situatie geheel gewijzlS Er zijn blijkbaar nadere besprekingen met d Hongaren geweest en de oudere rechten, zij inderdaad hadden, zullen tenslotte wel d doorslag geven bij de beslissing, die de F- in September a.s. neemt. Een beslissing, dus wel ten gunste van Hongarije zal uitv len, doch die uiteraard totaal niet beïnvloed of wordt door het gelijke spel van Nederlah tegen België.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4