Fabrieksbrand te Nijmegen Genève stelt uit I „PROTECTOR" I Het vertrek van Italië uit Genève Kabinetsformatie in Spanje Het „thee-lek Het nieuws van heden Invoer van koffie ABESSINIË NOG STEEDS TE LONDEN ERKEND Groot défilé voor Badoglio DE BAROMETER 1 INBRAAK-VERZEKERINC I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per Week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per Post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 13 MEI 1936 Ochtendblad TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19946 Het Italiaansch-Abessinisch con flict voorloopig tot 15 Juni van de baan Intusschen wordt de situatie bestudeerd De houding van den Britschen gezant te Addis Abeba vastgesteld Een verklaring van den Negus Het Weer Overval op bankfiliaal Zolder met groote partijen cellu lose, hars en andere chemi caliën een prooi der vlammen Is er brandstichting in het spel? Een ton schade Een waarschuwing aan den Vol kenbond voor een beslissing genomen wordt In ieder geval een représaille-maatregel Leverde Engeland dum-dum kogels? Britsch antwoord met sensatio- neele onthullingen aan Italië verwacht Prieto en Barrio weigeren een regeering samen te stellen Quiroga thans door Azana aangezocht Ontevredenheid in de Tang er-zone I fV:- 11 Ci$tercienserabdii De secretaris van het Britsche kabinet gehoord Alleen door het kabinet bekendheid mogelijk Gezinsleven De situatie te Diredawa Twee vliegmachines verongelukt Vijf inzittenden om het leven gekomen Queen Mary gaat de Queen Mary" bezoeken Demonstratie bij een terechtstelling NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et-, ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. GENEVE, 12 Mei (Reuter). Hedenmiddag is "k Volkenbondsraad in geheime zitting bijeen gekomen onder voorzitterschap van Eden. Avenol deelde mede, dat in den loop van den ^ag Aloisi bij hem was geweest om hem zijn °hmiddellijk vertrek aan te kondigen. Aloisi hieromtrent geen nadere opheldering ver ghaffen. Ge raad besloot in de hieraan volgende open bare zitting in tegenwoordigheid van den ver tegenwoordiger van Abessinië de kwestie van het verdagen van het Italiaansch-Abessinisch Seschil te behandelen. De openbare zitting duurde 20 mi nuten. De volgende resolutie werd aangenomen: ■De raad, bijeengekomen om het Abessinisch- ttaliaanseh conflict te bestudeeren, herinnert aan de conclusie en de beslissingen, die in deze 2aak sedert 3 October 1935 zijn genomen. Hij is van meening, dat uitstel van verdere behandeling noodig is om zijn leden een onder dek van de situatie, zooals die door de nieuwe belangrijke beslissingen der Italiaansche regee- dig ls ontstaan, mogelijk te maken. De raad besluit op 15 Juni de beraadslagingen over de kwestie te hervatten en is van meening, dat bet niet gewenscht is, wijziging te brengen in be maatregelen, die door de leden van den Volkenbond gemeenschappelijk zijn getroffen." Ge sancties blijven dus van kracht; overigens 's tot 15 Juni het conflict te Genève van het 'ooneel verdwenen. BIJ de debatten over de resolutie legde de Abessinische vertegenwoordiger een korte ver- blaring af, waarin hij zeids, dat Abessinië vast besloten is, zijn onafhankelijkheid en integri- beit te verdedigen. De tegenwoordige toestand, a'dus Wolde Mariam, is beslissend voor het Voortbestaan van den Volkenbond. De vertegenwoordiger van Argentinië ver gaarde, in het belang van de beginselen van ben Volkenbond met de resolutie in te stemmen, pOch een voorbehoud tè moeten maken ten aan een van de verdaging der debatten. De Chi- kensche gedelegeerde zeide zich van stemming te zullen onthouden, daar naar de opvatting aiiner regeering de sancties haar beteekenis hebben verloren, nu de oorlog geëindigd is. De vertegenwoordiger van Ecuador herinnerde cr aan, dat zijn land de toepassing der sancties ïeecls heeft opgeheven, nadat deze niet meer het juiste middel ter bereiking van het oor- sPronkelijk gestelde dpel vormden. b De Chileensche ambassadeur te Rome, Vicuna •h'ias, de vertegenwoordiger van Chili bij den Volkenbond, heeft nader den secretaris-generaal Van den Bond, Avenol, een schrijven gezon- ben, waarin hij namens zijn regeering voorstelt bp- sancties op te heffen, aangezien de jongste Gebeurtenissen een einde hebben gemaakt aan hen oorlog tusschen Italië en Abessinië. Londen, 12 Mei (Reuter). Ip het Lager huis antwoordde Baldwin bevestigend op een Vraag of de Abessinische gezant te Londen nog Steeds als zoodanig wordt erkend. Baldwin zeide verder, dat den Britschen ge- 2ant in Abessinië instructie is gezonden, de ^aiiaansche militaire autoriteiten te erkennen °Vereenkomstig de internationale wetten, als ®en leger, dat een vijandelijk land bezet houdt. De Negus heeft tegenover een vertegenwoor diger van Havas verklaard, dat hij met vol doening kennis had genomen van de weige- hrig van den Volkenbondsraad Aloisi te er- hennen als den vertegenwoordiger van Italië, d'e tegelijkertijd Abessinië vertegenwoordigde. ^Ün plannen stonden nog niet vast. Deze zou den niet eerder bekend gemaakt worden, voor- dut met de uitvoering ervan begonnen was. JERUZALEM, 12 Mei. (Reuter.) De Britsche Hooge Commissaris heeft hedenmorgen een be doek gebracht aan Hailé Selassie. Het organisatie-comité van een te Dallas te houden groote tentoonstelling heeft den Negus ®en telegram gezonden en hem aangeboden ge durende deze tentoonstelling 6 weken naar ^«xas te komen tegen een vergoeding van 25 Ooo dollars. Verwachting: Zwakke tot matigen wind H nit Noordelijke richtingen, meest zwaar M bewolkt, weinig of geen regen in het j= H Noorden, in het Zuiden meer kans op H regen, weinig verandering in temperatuur. j= Verdere vooruitzichten: Weinig veran- dering. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilll jj i111111111i ii 111 n 1111111111111i 1111111111111 1111 n i11 m r 11111111111 n 11 111111 ij_ ONDERL. VERZEKERING MIJ. DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. Tel. 45014 en 45016 Directie: H. F. HEERKENS THIJSSEN UITSLUITEND voor: Kerken, Pastorieën Kloosters en Kerkelijke Instellingen ÏIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÏÏ HUW-YORK, 12 Mei. Vijf met machine geweren gewapende mannen hebben gisteren ®en overval gepleegd op het filiaal van de hationale bank te Pinebush (New-York), juist wSen sluitingstijd. De gangsters gingen er met ongeveer 12.000 d°Uars „klein" bankpapier vandoor. Dinsdagavond omstreeks zes uur is 'n he vige binnenbrand ontdekt op de derde ver dieping van de papierfabriek Schüller Co., aan de Nieuwe Marktstr. te Nijmegen. Het vuur woedde fel op den cellulosezolder, waar naar schatting 250 ton cellulose en groote partijen hars, lijm en chemicaliën lagen op gestapeld. Terwijl de brand woedde, was 't personeel op de parterre-pfdeeling aan het werk. De brand werd ontdekt door de vrouw van den werkmeester, die vlak bij de fa briek woont. Ai het personeel werd gered. De brandweer werd onmiddellijk gewaarschuwd en was terstond met groot materieel aanwezig. Het was een groot voordeel, dat de fabriek vlak bij de Waal ligt, zoodat de groote motorpomp volop water kon geven. De slangen werden door de fabriek geleid, terwijl ook van buiten de vuurhaard werd bestreden. Met niet minder dau negen slangen werd water gegeven. Er ontwikkelde zich een dikke rook, zoodat de geheele benedenstad langs de ri vier als in een wolk werd gehuld. Boven het gebouw was de rook zoo intens, dat twee spuitgasten op het dak bedwelmd werden en door een medicus moesten worden be handeld. Gelukkig konden de mannen, na verzorgd te zijn, huiswaarts gebracht wor den. Intusschen woedde het vuur, terwijl de regen bij stroomen neerviel, met groote kracht voort. De brandweer had groote moeite, om tot den vuurhaard door te dringen, aangezien tot voor de ramen groote balen cellulose lagen opgesta peld. Af en toe sloegen de vlammen door de ruiten naar buiten. Het bleek binnen een gewel dige vuurzee te zijn, vooral toen de hars en andere chemicaliën vlam vatten. Het was een geluk, dat er een betonnen vloer lag tusschen den cellulosezolder en de onder dezen zolder gelegen machine-afdeeling, waar de z.g. „Hollander" staat. Men vreesde, dat het betonnen plafond zich zou begeven door de ge weldige watermassa, welke door de cellulose werd opgezogen, maar tot Dinsdagavond acht uur hield het plafond het nog en men hoopte zoo snel te kunnen optreden, dat men 't groot ste gevaar zou kunnen overwinnen. De brand weer werkte met alle macht, maar heeft niet kunnen verhinderen dat de cellulosezolder zoo goed als geheel is uitgebrand. De waterschade is nog veel grooter dan de brandschade. Naar wij Dinsdagavond van de directie vernamen, is alleen op den cellulosezol der voor ongeveer een halve ton aan grondstof fen en papiervoorraden verloren gegaan. Waar het water ook doorgedrongen is tot de machine' af deeling en de voorraadzalen, kan de schade geschat worden op 100.000. Naar wij vernemen, is de fabriek te'gen brand' en bedrijfsschade verzekerd. Ook is zij geassu reerd tegen eventueele slooping. Omtrent de oorzaak kon men ons geen ze kerheid geven, maar de directeur, ir. Schüller, deelde ons mede, dat de mogelijk heid niet is uitgesloten, dat hier brandstich ting in het spel is. De geheele ploeg arbei ders, die bij het uitbreken van den brand aan het werk was, werd Dinsdagavond door het hoofd van de recherche, inspecteur Heijgele, in ernstig verhoor genomen. De brand trok groote belangstelling en vele autoriteiten waren op het terrein van den brand aanwezig. Ongeveer twee maanden geleden heeft in een ander deel van deze fabriek een brand gewoed, welke een minder ernstig karak' ter droeg. ROME, 12 Mei (Reuter). Het bevel aan Aloisi Genève te verlaten, kwam te Rome niet onverwacht. De officieuze pers zeide reeds gisteren dat Italië op de eerste plaats verwachtte, dat de Volkenbond de sancties zou opheffen en het nieuwe imperium zou erkennen. Op de tweede plaats zou Italië niet de hou ding van een smeekeling aannemen, het wil niet zijn „als een kind, dat de vergiffenis van vader afwacht," en indien de Volkenbond geen ge rechtigheid doet, zal Italië alle Europeesche samenwerking weigeren. Men kan dus aannemen, dat het vertrek van de Italiaansche delegatie uit Genève een waar schuwing aan den Bond beteekent, voor deze beslissing wordt genomen. De Italiaansche delegatie te Genève kon niet zeggen, of zij voorloopig of definitief Genève verlaat, evenwel heeft men in ver schillende kringen den indruk, dat het ver trek van de Italiaansche delegatie slechts weinig het uittreden van Italië uit den Volkenbond voorafgaat. Het terugroepen van de delegatie zou een ge volg zijn van de resolutie, welke gisteren door den Volkenbondsraad werd aangenomen, welke in officieele Romeinsche kringen wordt be schouwd als een soort van représaille tegen de proclamatie van Rome van Zaterdagavond. De Tribuna te Rome echter schrijft, dat het vertrek van de Italiaansche delegatie uit Genève nog in het geheel niet beteekent, dat Italië uit den Volkenbond zal treden. „Daar men evenwel voort schijnt te willen gaan met het toepassen van sancties, moet men dit zien als een représaille geheel in strijd met den geest van het pact, zoodat Italië niets anders overbleef, dan zich niet meer te be moeien met hetgeen te Genève geschiedde." LONDEN, 12 Mei (Reuter) Met betrek king tot de Italiaansche nota aan den Volken bond, waarin de Britsche regeering ervan be schuldigd wordt aan de Abessinische legers dum-dum kogels te hebben geleverd, gaf me:, hedenmorgen in bevoegde Britsche kringen te kennen, dat Engeland spoedig op deze beschul digingen zal antwoorden. Men doet doorsche meren, dat dit antwoord waarschijnlijk eenige „vrij sensationeele" onthullingen zal brengen, waarvan men het karakter echter nog niet wil mededeelen. Het interieur van de „Queen Mary" wordt voltooid. Een kijkje in den lste klas salon MADRID, 12 Mei (Reuter). President Azana is vanmorgen begonnen met de con sultatie van de politieke persoonlijkheden in verband met de vorming van een nieuw kabinet. Als eerste ontving hij Martinez Barrio, die tot de vorming van een republikeinsche regee ring adviseerde. De gematigde socialist Prieto die later de opdracht ontving tot vorming van een kabinet, heeft geweigerd de opdracht te aanvaarden; hij motiveerde zijn houding met de onlangs door zijn partij genomen beslissing om niet aan de regeering deel te nemen. Martinez Barrio van de Republikeinsche Unie weigerde eveneens een nieuw kabinet te vormen. De president der republiek heeft daarop den minister van Buitenlandsche Zaken en openbare werken, Casares Quiroga, belast met de vorming eener nieuwe regeering. Het besluit van de wetgevende vergadering der Internationale Tanger-zone om den Fran- schen administrateur nog tot October in func tie te houden en hem eerst dan door een Spanjaard te vervangen, heeft veel ontevreden heid gewekt onder de Spaansche bevolking van Tanger en in de Madrileensche pers. De te Tanger gevestigde Spanjaarden hebben tijdens een protestvergadering een motie aan genomen, waarin ernstig bezwaar wordt ge maakt tegen de verhooging der rechten in dit ■WYJV S ,.N:.v x-w gebied. Een adres, dat door alle Spanjaarden van Tanger is geteekend, is aan den Spaan- schen, missiechef overhandigd. Een commissie heeft zich naar Madrid bege ven om voor den minister van Buitenlandsche Zaken den toestand in de internationale zone uiteen te zetten en om een krachtiger bescher ming der Spaansche belangen te vragen. itwtiiitituiiwiiiif(iwi Zondag j.l. is in de historische Abdij van Orval Dom A. van der Cruysen door den bisschop van Namen, Mgr. Heylen, tot abt van Orval gewijd. Hierboven de nieuw gewijde abt verlaat de prachtig gerestaureerd» LONDEN, 12 Mei. (D. N. B.) Als eerste getuige in het proces in verband met het onderzoek naar het uitlekken van bepaalde voorstellen in de begrooting, werd heden de secretaris van het Britsche kabinet, sir Maurice Harikey, gehoord. Hij deelde o.a. mede, dat buiten het kabinet geen besprekingen zijn gevoerd over de belas- tingverhooging. Indien iets is uitgelekt, dan moet het door het kabinet zelf zijn geschied, aange zien buiten hem, niemand anders tegen woordig was. Verraad door een bediende of iets dergelijks is niet mogelijk. Vervolgens werd opnieuw de zoon van den minister van koloniën Leslie Thomas verhoord. Zijn vader was hedenochtend door een bij eenkomst van het kabinet verhinderd als getui ge op te treden en zal Donderdagochtend wor den gehoord. Het conservatieve Lagerhuislid, sir Alfres Butt, was door ziekte verhinderd. De Volkenbondsraad uitgesteld tot 15 Juni. Het vertrek van Italië uit Genève. De Locamo-mogendheden vergaderen. Abessinië te Londen nog steeds erkend. Groot troepen-defilé te Addis Abeba voor maarschalk Badoglio. Het onderzoek naar het uitlekken van voor stellen in de Engelsche begrooting. De kabinetsvorming in Spanje. Nationale rouwdag in Polen; het overlijden van maarschalk Pilsoedski plechtig herdacht. Een aantal wetsontwerpen tot regeling van den invoer van verschillende artikelen door de Eer ste Kamer goedgekeurd. R. K. Slagerspatroons nemen een motie aan tegen het inblikken van vleesch. Bloembollensaneering besproken in een verga dering van den L.T.B. in het bisdom Haarlem. De tijdelijke beperking van den invoer van kof fie ingetrokken^ Fabrieksbranden te Nijmegen en Rotterdam. Autobotsing bij Lichtenvoorde; een doode. New Torksehe Beurs: Opening Iets beter, slot gedrukt. Het gezinsleven is nooit te vervan gen en de plaats van vader en moe der in de opvoeding is zóó beteeke- nend, dat hun beider taak eenig blijft. Wie in een gélukkig gezin mocht op groeien heeft een onschatbaar geluk gehad voor jeugd en ouderdom. Maar er zijn ook omstandigheden, dat het noodig wordt voor het kind onder vreemde oogen een deel van zijn opvoeding te ontvangen. En dan zijn er onze weezenverder de misdeelden en anderen voor wie vreemden de plaats van vader en moeder moeten vervangen. Moeilijk is de taak, zwaar is de verplichting die op deze plaatsvervangers rust en de dankbaarheid der opgroeiende jeugd moei daaraan evenredig zijn. Het gezin is het middelpunt onzer samenleving en ieder di$ misdeelde jeugd opvoedt om zélf eens het geluk van het gezin te vormen, doet een weldaad. Het gezinsleven is van zoo buiten- gemeene waarde in ons bestaan. ADDIS ABEBA, 12 Mei. (Stefani) Der tigduizend man Italiaansche troepen heb ben heden voor maarschalk Badoglio, den onderkoning, gedefileerd. De normale toestand keert te Diredawa in snel tempo terug, terwijl hard gewerkt wordt aan de organisatie der publieke diensten. De samenwerking tusschen Franschen en Italia nen is hartelijk en doeltreffend. Een belangrijke opslagplaats van benzine en munitie, niet ver van de stad gelegen, is door Italiaansche troepen bezet. RABAT, 12 Mei (Reuter) Tijdens een nachtelijke oefenvlucht nabij Agadir waren de toestellen door mist gedwongen te dalen. Twee vliegtuigen keerden evenwel niet terug. Bij onderzoek bemerkte men ten Noorden van Tiznit een vliegtuig, dat omlaag was ge stort, de beide inzittenden waren verbrand Het andere toestel was ten Oosten van Agadir tegen een heuvel gevlogen, waarbij de drie in zittenden om het leven waren gekomen. LONDEN, 12 Mei (ANP) Koningin Mary zal op 25 Mei.a.s., twee dagen voor het vertrek van de Queen Mary uit Southampton voor de eerste reis naar New-York, in gezelschap van den her tog vain Ként, een bezoek aan dit schip brengen. Tijdelijke beperking ingetrokken Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat met ingang van 12 Mei wordt ingetrok ken het Koninklijk besluit van 17 Maart 1936 tot tijdelijke beperking van den in voer van koffie. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend een wetsontwerp, waarbij, ter voldoening aan artikel 3 der Cris:sinvoerwet alsnog wettelijke sanctie wordt gegeven aan het inmiddels weder inge trokken Koninklijk besluit van 17 Maart j.l., tot regeling van den invoer van koffie. LONDEN, 12 Mei (A.N.P.) Te Manchester, waar heden de arts Ruxton is terechtgesteld wegens moord op zijn vrouw, is het voor de gevangenis tot groote demonstraties gekomen. Aanleiding daartoe gaf de multi-millionnaire mrs. Van der Eist, die, zooals bekend is, geen enkele gelegenheid voorbij laat gaan om tegen de doodstraf te be too gen. Thans echter bleek een groot deel der me nigte het niet met haar eens te zijn, daar het hier een moord betreft, die in geheel Engeland de grootste verontwaardiging heeft gewekt. Mrs. van der Eist raakte zelfs zoo in het nauw, dat de politie met den gummiknuppel ruim baan moest maken. Stand op Woensdag 1 uur vjn.: 758,5 Vorige stand: 761.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1