De bloembollensaneering New-Yorksche Beurs Nationale rouwdag in Polen BOMMENWERPERS VOOR INDIË MEENING VAN DEN L.T.B. WOENSDAG 13 MEI 1936 Locarno-mogendheden vergaderen Veertien houtvlotters verdronken Wijziging verwacht in Oostenrijks kabinet Geweldige brand in Littauen De staking te Saloniki beëindigd Disconto-verlaging te New-York Vaartuigendienst in Suriname Inlevering plantgoed faillissementen Het overlijden van maarschalk Pilsoedski plechtig herdacht Een communiqué, dat slechts uitstel mededeelt Amerikaansche fabriek met den bouw begonnen EERSTE KAMER Het conflict met de Koloniale Staten Regeling van den invoer Huiszoekingen te Djocja Met klem moet worden aangedron gen op uitbetaling van 85 pCt. van den minimumprijs voor ingeleverd surplus De overige maatregelen Brievenmalen voor onze oorlogs schepen in de Oostzee AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 12 Mei MARKTNIEUWS Huidenveiling STOOMVAARTLIJNEN Na aanvankelijke verbetering werd de stemming onregel matig; het slot was gedrukt De postvluchten WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT VERKORTE BALANS Van de Nederlandsche Bank N.V* WARSCHAU, 12 Mei. (D.N.B.) Vandaag herdenkt men in geheel Polen, dat maarschalk Pilsoedski een jaar geleden is overleden. De bladen zijn met rouwrand verschenen, ter wijl in alle steden en dorpen de vlaggen half' stok hangen. Reeds gisteravond zijn de herdenkingsbijeen komsten begonnen, met name te Wilna, waar delegaties van alle regimenten van het Poolsche leger met de afgevaardigden van oud-strijders- organisaties en jeugdvereenigingen alle vooi den onafhankelijkheidsstrijd van Polen gevalle nen herdachten. De laatste naam op de dooden- lijst is die van maarschalk Joseph Pilsoedski. WILNA, 12 Mei. (D. N. B.). Ter gelegen heid van den eersten verjaardag van den dood .van Pilsoedski is het hart van den maarschalk bijgezet op het kerkhof van Onder eenvoudige grafsteenen van groen graniet liggen hier 160 gevallen Poolsche strij ders van alle rangen en temidden van hen is het graf voor het hart van den maarschalk, aan de voeten van zijn moeder. De urn met het hart werd door professo ren van de Poolsche universiteiten gedra gen. Afdeelingen militairen presenteerden het geweer en onder het dreunen van 101 saluutschoten daalde langzaam de groote marmeren plaat op het graf, terwijl vliegtui gen over het kerkhof cirkelden. Op het Mokotofveld te Warschau heeft ter gelegenheid van den nationalen rouwdag een parade plaats gehad. De troepen marcheerden langs den heuvel, waarop een jaar geleden de kist met het stof felijk overschot van maarschalk Pilsoedski stond. Sedert den vroegen morgen stroomde de be volking der stad naar het slot Belvedere, waar Pilsoedski is overleden. Den geheelen dag de fileerden scholen, vereenigingen, padvinders en organisaties van verschillenden aard langs een buste van den maarschalk, waar kransen en bloemen werden neergelegd. De rouwdag werd besloten met een grooten fakkeloptocht, die ver trok van het Pilsoeks-plein en bij Belvedere ontbonden werd. GENEVE, 12 Mei (Reuter). Onder voor zitterschap van Paul-Boncour vergaderden hedenmiddag 15 uur de Locarno-mogend heden. Aloisi verontschuldigde zich op het laatste ©ogenblik, dat hij de vergadering niet kon bij wonen, aangezien de italiaansche delegatie te 16.45 uit Genève moest vertrekken. Na afloop van de bijeenkomst is het vol gende communiqué uitgegeven: „De vertegenwoordigers van België, Frank rijk, Engeland, en Noord-Ierland, die zich te Genève bevinden voor de zitting van den Vol kenbondsraad, zijn bijeengekomen zooals op 10 April j.l. was afgesproken tusschen de ver tegenwoordigers van de onderteekenaars van het verdrag van Locarno. Zij constateerden wijzend op het belang zoo spoedig mogelijk tot een oplossing te komen, dat het onderzoek, dat zooals was afgesproken, de vertegenwoordiger van Engeland zou instellen, teneinde ophelde ring te verkrijgen over sommige punten van het Duitsch memorandum, nog niet was be ëindigd. Derhalve werd besloten de conclusie uit te stellen tot een latere bijeenkomst. De vertegenwoordigers zijn van meening, dat zoo dra het Duitsche antwoord zal zijn ontvangen, de Locarno-mogendheden zonder verwijl bijeen zullen komen teneinde van gedachten te wis selen." STOCKHOLM, 12 Mei (D.N.B.) Op een meer in Noord-Zweden is een houtvlot omge slagen. Van de 23 opvarenden konden zich slechts 9 redden. De overige veertien verdron ken. WEENEN, 12 Mei (Reuter) Men verwacht, dat deze week het kabinet zal worden gewij zigd. Deze wijziging zou echter slechts betrek king hebben op de „technische portefeuilles." In de politieke oriënteering van het kabinet zou geen enkele wijziging komen. KOWNO, 12 Mei (ANP). In de stad Saldai is een hevige brand uitgebroken, waardoor reeds dertig huizen in de asch zijn gelegd. Het vuur, dat door een feilen wind wordt aangewakkerd, bedreigt de militaire opslagplaatsen. Verschil lende menschen zijn in de vlammen omgekomen, terwijl velen ernstige brandwonden hebben op- geloopen. ATHENE, 12 Mei (Reuter) Dank zij de bemiddeling van de regeering is een overeen stemming tot stand gekomen tusschen de werkgevers en werknemers in de tabaksin dustrie. De staking is thans beëindigd. ATHENE, 12 Mei. (Reuter). In verband met de algemeene staking van 24 uur, welke voor morgen is aangekondigd, heeft de regeering het spoor- en tramwegpersoneel gemobiliseerd, alsmede het personeel van het arsenaal. Militairen zullen de eleetrische centrales van Athene en Piraeus bewaken. De universiteit is zonder incidenten geopend. De regeering tracht de staking zoo weinig mogelijk invloed te doen hebben op het openbare leven. NEW YORK, 12 Mei (A.N.P.) De National City Bank en andere groote Kredietinstellingen" hebben het disconto van 6 tot 4 pCt. verlaagd. Ten behoeve van het Nederlandsch-Indische gouvernement werden reeds in de tweede helft van het vorige jaar proeven genomen met bommenwerpers. Na rijp beraad is men enkele weken geleden overgegaan tot het verstrekken van een opdracht van dertien bommenwer pers aan de Glenn L. Martin-fabrieken. Een A.N.P.-telegram uit Baltimore in den Amerikaanschen staat Missouri meldt thans, dat de fabrieken met den bouw van deze vlieg tuigen een aanvang hebben gemaakt. De kosten beloopen anderhalf millioen dollar. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Eerste Kamer deelde de VOORZITTER, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, mede, dat de centrale sectie besloten heeft, het wets ontwerp tot regeling van hoofdstuk XIII der Rijksbegrooting 1936 betreffende den vaartui gendienst in Suriname dezen avond in de af deelingen te onderzoeken. De heer MENDELS (S.D.) merkt op. dat het niethooren van de Koloniale Staten dezen aan leiding heeft gegeven tot een telegram aan de Tweede Kamer met verzoek om het wetsont werp niet te behandelen, alvorens zij waren ge hoord. Doch dit telegram kwam een dag te laat. Koloniale Staten hebben als protest de be grooting voor 1937 verworpen. Er is dus een conflict met de Regeering. Spr. vraagt of het niet mogelijk is, de Kolo niale Staten alsnog te hooren en het wetsont werp nu niet te behandelen. Daartegen heeft spr. het bezwaar dat de Tweede Kamer het wetsontwerp reeds heeft aangenomen. Dan zou namelijk een deel der Staten-Generaal, de Ko loniale Staten niet, een ander deel wèl gehoord hebben. Spr. behoudt zich voor, bij de openbare behandeling op deze zaak terug te komen. Aan de orde zijn wetsontwerpen tot regeling van den invoer van dweilen, van wollen en halfwollen dekens, van cocosstukgoederen, van petten en baretten, van bovenkleeding, van geëmailleerde gegoten badkuipen en closet reservoirs, van naaigaren, van kachels, haard kachels, haarden en fornuizen, van triplexhout, van schroefbouten, van papier en papierwaren, van verpakkingsglas, van manufacturen, stof fen en weefsels van echte zijde en van echte zijde met kunstzijde, van geïsoleerde electrici- teitsgeleidingen, van cement van alle soorten, van leder, van boter, van paarden en van huis houdelijk glaswerk. De Kamer keurt zonder debat en zonder hoofdelijke stemming deze wetsontwerpen, be halve de laatste twee, goed. Bij dat tot regeling van den invoer van paar den merkt de heer VAN RAPPARD (Lib.) op, dat de minister in de memorie van antwoord verklaart, dat het zelden voorkomt dat inge voerde slachtpaarden verkocht worden als werk paarden. Niettemin dringt spr. er op aan, slachtpaarden in verzegelde wagons naar abat toirs te vervoeren. De minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, de heer GELISSEN, bezit geen exacte cijfers. Zulke ingrijpende maatregelen als de heer Van Rappard vraagt, acht spr. niet noodig. Spr. zal deze aangelegenheid nog eens onder de oogen zien. Het wetsontwerp wordt z. h. st. aange nomen. Bij het wetsontwerp tot regeling van den in voer van huishoudelijk glaswerk zegt de heer BLOMJOUS (R. K.), dat het dringend noodig is, dat ter beperking van den invoer het zwaar tepunt verlegd wordt naar verhooging van in voerrechten. Dit is noodig wegens de groote uitvoerpremies van het buitenland, met name Duitschland. Dit beteekent een totale ontwrichting van de Ne- derlandsche industrie. Ook wordt er door de contingenteering een onrechtvaardigheid begaan jegens sommigen en worden bevoorrecht de genen, die in de basisjaren in hoofdzaak buiten- landsche producten aankochten. De heer TER HAAR (C.-H.) acht eveneens contingenteering voor velen een groot bezwaar. Doch verhoogde invoerrechten hebben nog grooter bezwaar. MINISTER GELISSEN is het ten deele eens met wat de heer Blomjous heeft betoogd. Den heer Ter Haar zegt spr., dat de handel bij ver hoogde invoerrechten meer vrijheid heeft dan by contingenteering. Verschillende handelaren hebben daar bij spreker op aangedrongen. Ten aanzien van eenige artikelen zullen bin nenkort wel maatregelen worden genomen, waardoor het betoog van den heer Ter Haar, dat zoo in heel andere richting gaat dan dat van den heer Blomjous, wordt ontzenuwd. De Kamer keurt het wetsontwerp goed. Zij gaat om negen uur in comité-generaal ter behandeling van de huishoudelijke begrooting over 1937. DJOCJA, 12 Mei. (Aneta) Ook te Djocja hadden huiszoekingen plaats bij de aanhangers der Partai Republiek Indonesia. Benige perso nen werden aangehouden. De Diocesane Tuindersvakbond van den L.T. B. hield Dinsdagmiddag zijn algemeene verga dering in gebouw St. Bavo te Haarlem. De voorzitter, de heer Jac. Groen, zeide, dat deze vergadering hoofdzakelijk belegd is, om aangelegenheden rondom bloembollen en an dere sierteelt te bespreken. Spr. heette speciaal welkom den rijkstuin- bouwconsulent Volkers uit Lisse en het hoofd van de tuinbouwschool te Beverwijk. De maatregelen, die voor de sierteelt geno men zijn, zijn onvoldoende, maar men moet zich niet aan defaitisme gaan overgeven. Er is alle gelegenheid om van gedachten te wisselen en wenschen te uiten. Allereerst kwamen dan aan de orde de voor stellen betreffende de uitbetaling tot 85 pet. van surplusbollen. Het bestuur acht het absoluut noodzakelijk, dat de opgenomen surplusbollen tot 85 pet. worden uitbetaald. Actie is en zal worden ge voerd om het thans nog ontbrekende aange vuld te krijgen. De afgevaardigde van Egmond-Binnen meende, dat de regeering toch zeker de wetten moet nakomen en 85 pet. zal dienen uit te be talen. West-Friesland zeide, dat 56 pet. uitbetaling, minus 8 pet. veilingkosten, veroorzaakt, dat men uitroept: Weg met de saneering! De wan hoop dringt daartoe. De heer J. W. A. Lefeber uit Lisse raadde aan tot voorzichtigheid. Men meet de regeering tot vriend houden; ook al is er in Juni nog geen zekerheid, dan moet men nog vertrouwen op de belofte van minister Colijn, dat hij het vak uit de impasse zal helpen. Heer-Hugowaard wilde het volgend jaar al lereerst uitbetaling voor de vroege tulpen 1935. Wognum verklaarde, dat de voormannen der afdeelingen de leden haast niet meer voor de saneering kunnen winnen. Er moet spoedig ver andering komen. De voorzitter verklaarde, dat de regeering op het standpunt heeft gestaan, dat het vak zich zelf zou bedruipen. Dat is niet gelukt en daar op werd ƒ500.000 voor het vak bestemd. Er moet in Den Haag op gewezen worden, dat het ontbrekende deel moet worden aangevuld, om dat anders de saneering zou kunnen worden afgestemd, met nog veel meer financieele strop pen voor het land. Dan zal méér steun noodig zijn, omdat geen bedrijf, wegens de lage prijzen (de minimumprijzen vervallen dan) rendabel zal kunnen zijn. De heer D. W. Lefeber wees er op, dat de L.T.B. niet 5 ton gevraagd heeft, maar 85 pet. van het ingeleverde surplus. De minimumprij zen kunnen onmogelijk gehandhaafd -worden, als het surplus niet behoorlijk uitbetaald wordt. Spr. vreesde niet voor een anti-saneerings- woede op dit oogenblik, omdat het gezonde ver stand daartegen in verzet komt. Alles op alles moet geprobeerd worden om volledige uitvoe ring van de maatregelen te krijgen, dus ook volledige betaling. De voorzitter verzocht den afgevaardigden er bij de leden op aan te dringen, dat ze niet be neden de minimumprijzen verkoopen. Het is moeilijk om de overtreders te betrappen, maar er is nog een m o r e e 1 e verplichting. De heer Goemans uit Hillegom zeide, dat de export het volgend jaar minder zal zijn, om dat de oogst in 1935 al buitengewoon goed was. Daardoor komt men straks ook dichter bij de 85 pet. De voorzitter merkte op, dat de garantie van de regeering niet inhoudt, dat de teelt voor 100 pet. gedekt is. Het aanbfeng-systeem voor over treders der minimum-prijzen moet gevolgd worden, terwille van het vak. De heer D. W. Lefeber voegde daarbij, dat de correcte uitbetaling van het ingeleverde sur plus de beste „politie-agent" is tegen ontdui king. Het prae-advies werd daarna aanvaard. op een vraag betreffende maatregelen tegen teeltuitbreiding in het buitenland, antwoordde het bestuur, dat daartoe niet kan worden over gegaan. De uitbreiding is niet te voorkomen. De heer J. Lefeber meende, dat de valuta- verschillen daar de oorzaak van zijn. Op een vraag van Driehuis-Velsen luidde het antwoord, dat ook dit jaar een splitsing zal worden gehandhaafd tusschen betere en min der goede kwaliteit bij het vaststellen der mi nimumprijzen. Naar de soorten zal geen split sing plaats vinden, maar de vergadering dis cussieerde langdurig over deze kwestie, waarbij de inzichten uiteenliepen. Getracht zal worden een bevredigende rege ling vast te stellen voor het inleveren van nar cissen, waarbij verschil zal worden gemaakt tusschen grove en fijne narcissen. Op verzoek van Roelofarendsveen zal het be stuur trachten na te gaan of de minimumprijs voor narcissen verhoogd kan worden tot 15 en 20 cents per K.G., resp. vóór grove en fijne nar cissen. Er zijn echter vele gevaren, ook in ver band met export en valuta. Verschillende voorstellen kwamen ter tafel, betreffende de reserveering van plantgoed. Eg mond-Binnen wilde geen reserve-bollen, al thans geen plantgoed inleveren, Hoogkarspel in het geheel niet en West-Friesland inplaats van 20 K.G. per Are, 6 K.G. per Are, te vergoeden bij mievering. Het bestuur achtte een reserveering van 20 K.G. te zwaar. Zij is goed bij een abnormaal mooi gewas, maar dient het niet-kweekers- exportbedrijf etc. Het bestuur zal aandringen op een tijdige bekendmaking van de in te leveren hoeveel heden bloembollen. De afdeeling Driehuis-Velsen vroeg wat er wordt gedaan met dengene, die een abnormaal slecht gewas heeft en moet voldoen aan den in- leveringspücht. Het bestuur achtte het dan noodzakelijk, dat de voortzettingsmogelijkheid van het bedrijf niet in gevaar wordt gebracht. Verschillende afgevaardigden bevolen voor zichtigheid aan bij de inlevering van plant goed. Dit moet niet van hoogerhand worden opgelegd, maar door de organisaties worden vastgesteld. De vóorzitter merkte nog op, dat de inleve ring ten nauwste met de saneering samen hangt en dat men dus het goede met het kwa de moet nemen. Een der afgevaardigden vroeg zich echter af, waarom plantgoed moet worden ingeleverd. De heer D. W. Lefeber noemde de kwestie moeilijk. De geheele reserveering is ingesteld op basis van extra goed gewas en normalen export. De organisaties zullen paraat moeten zijn, dat bii eventueele uitvoer belemmering de reser veering niet gebruikt wordt als hulpmiddel van het surplusfonds, want dan zal het bloembol- lenbedrijf onmogelijk het surplus kunnen fi nancieren, waarop de regeering steun zal moe ten verleenen. De zaak wordt ernstig bekeken en het advies voor de inlevering wordt door de organisaties gebaseerd op den werkelijken toestand, het zal den kweeker niet onmogelijk gemaakt worden. De voorzitter stelde nu de vraag of er zal moeten worden ingeleverd of niet. Het hart zegt neen, maar het verstand zegt ja. In principe stelde de vergadering vast, het leverbaar in te leveren. Daarna werd gestemd over de vraag of even tueele inlevering van eenige hoeveelheid plant goed moet geschieden. De vergadering verklaarde zich daar met 24 13 stemmen voor. De voorzitter vroeg den afgevaardigden daar na een kwantum vast te stellen. De meeningen liepen hierover uiteen, 20 K.G. per Are werd echter teveel genoemd. Het voorstel van het bestuur, om nog geen hoeveelheid te noemen, maar 20 K.G. te veel te achten, werd verworpen met 23 tegen 11 stemmen. Het voorstel West-Friesland om de hoeveel heid op 6 K.G. te stellen, werd daardoor met 2311 stemmen aangenomen. Ttenslotte werden nog eenige kwesties zonder resultaat besproken, waarna de vergadering werd gesloten. In verband met eenige wijzigingen in het vaarplan van het Nederlandsch eskader naar de Oostzee, vervalt de gelegenheid tot verzen ding van post naar Helsingfors voor de op varenden van H. Ms. torpedoboot Z 5. Aan de opvarenden van H. Ms. pantserschip „Her tog Hendrik" te Stockholm wordt op 11 en 12 Mei geen, doch op 18 Mei wel een brievenmaal verzonden. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. v. Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Unilever Philips Anaconda Shell Union 256 ti—25714 112—111 !4 181—18034 20 1/16—14 Van 4.305 uur Kon. Olie Unilever Philips Anaconda U. S. Steel Shell Union 25T!4 HI34—II2 181 20 3/16 34yt 107/s Bij de Dinsdag gehouden veiling in de Groote Koopmansbeurs te Amsterdam werden de volgende prijzen besteed: Paardenhuiden f 4.25—0.40 per stuk; Pink- huiden 1014 ets. per pond: Koehuiden 10 K 15 ets. per pond; Vaarshuiden 10 V,15K ets. per pond; Oshuiden 10K—15)4 ets. per pond; Stierhuiden 9)4—12)4 ets. per pond. De veiling had een kalm verloop. In over eenstemming met de prijzen op de wereld markt liepen de prijzen circa cents per pond terug. Verschillende partijen werden opgehouden, waarover nog onderhandelingen loopende zijn. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties). Surséance van betaling 8 Mei 1936 is aan E. W. J. Dohmen, koopman, wonende te Kerkrade, surséance van betaling verleend voor den tijd van anderhalf jaar, met benoeming van mr. P. Janssen advocaat te Maas tricht, tot bewindvoerder. d.d 8 Mei 1936 is aan A. A. van Bekkum, bou wer, wonende te Hillegersberg (procureur mr. J. V. W. v. d. Hoeven, Rotterdam') vooloopige surséance van betaling verleend. Bewlndverder mr. H. H. Tils, advocaat en procureur te .R'dam. Een ontwerp van a.ccoord is ter griffie gedeponeerd. Failliet verklaard: 11 Mei: W. Nellenstein, aannemer en timmer man, Wolfhezen gem. Renkum. Th. C'. Puts, schilder, Nijmegen, Lange He- zelstraat 137. L. C. Loof, winkelierster, Ter Neuzen. binnenlandsche havens IJ MUIDEN. Aangekomen 12 Mei: Britta, s„ Londen; Strix, tank, Constanza. Vertrokken 12 Mei: Amsterdam, s„ Antwerpen; Britta, s. Wyborg; Vliestroom, s., Huil; Leeuwar den. s., Londen;- Amstelstroom, m.s„ Leith. AMSTERDAM. Aangekomen 12 Mei: Britta. Lon den. bunkeren, J. P. Coenhaven, Ned. Steens. Handel Mij.; Strix, Constanza, benzine, Petroleum haven, Furness. KON. NED. STOOMB. MIJ. BODEGRAVEN, uitreis, was 12 Mei 11 uur v.m. 35 mijlen Z. van Flores. CERES, 12 Mel Van Piraeus te St. Nicholas. MEROPE, 12 Mei van Danaig n. Kopenhagen AMSTERDAM, 12 Mei van Amst. n. Antwerpen ULYSSES, 12 Mei van Constanza te Istanbou.. TRAJANUS, 12 Mei van Barcelona te Alexandria JUNO, 12 Mei van Amst. te Kopenhagen. ORESTES. 12 Mei van Piraeus n. Salonica. VENUS, 12 Mei van Triest te Fiume. STELLA, Middl. Zee naar R'dam, pass. 12 Met Ouessant. FAUNA, 12 Mel van Kopenhagen te Stettin. AJAX, 12 Mei van Ceuta naar Malaga. MIJ. NEDERLAND SIMALOER, thuisreis, 12 Mei te Londen; wordt 14 Mei v.m. te Amst. verwacht. ROTT. LLOYD DEMPO, thuisreis, 12 Mei van Müsseille. HALCYON LIJN FLENSBURG, 11 Mei van Vlaardingen te Nar- vik. ROZENBURG, 11 Mei van Lorient te Bilbao. STAD ZWOLLE, 11 Mei van Huelva naar VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AUSTRALIE LIJN NIJKERK, uitreis, pass. 11 Mei Perim. MELISKERK, 11 Mei van Hamburg n. R'dam. DIVERSE SCHEPEN GOTE, Rouaan naar Danzig, pass. 9 Mel Havre Roads. JONGE ANTHONY, Valencia naar Londen, pass. 11 Mei Flnisterre. JONGE ELISABETH, 11 Mei van Caronte te Valencia. KATENDRKCHT, 12 Mei van Foyness n. Con stanza. LINGE, Huelva naar R'dam, pass. 11 Mei Fi nis terra NEW YORK, 12 Mei (Part.). De berich ten uit Washington melden, dat de belasting wet in haar huidigen vorm in den Senaat op veel ernstiger tegenstand stuit dan aanvanke lijk werd verwacht en het wordt niet uitgeslo ten geacht, dat verschillende belangrijke wijzi gingen zullen worden doorgevoerd. Ook was men geneigd de internationale po litieke situatie wat gunstiger te beoordeelen. Intusschen bleef men uiterst voorzichtig en de omzetten waren beperkt. De koersen konden echter overwegend iets verbeteren. Staalwaar- den vertoonden voor de courante soorten eer. koerswinst van plm. 1 dollar en behoudens en kele kleine schommelingen konden de koersen zich goed handhaven. Spoorwegwaarden lie pen meerendeels een kleinigheid op. De voor uitzichten voor de spoorwegmaatschappijen zijn goed, daar het vervoer op peil blijft en de gevolgen van de overstroomingen thans zoo goed als geheel overwonnen zijn. Koperwaar den waren gevraagd en verbeterden lichtelijk. De positie van de kopermarkt is goed en de voorraden vertoonen nog steeds een verminde ring Automobielwaarden waren goed gedispo neerd, speciaal Chryslers, die ruim 1 punt aantrokken. In Wallstreet neemt men aan, dat de winst in het loopende kwartaal minstens gelijk zal zijn aan die van het eerste kwartaal en men acht het niet onwaarschijnlijk, dat het dividend zal worden verhoogd. Warenhuisaan- deelen lagen vast en kwamen op hooger neil, zij het ook, dat de koerswinsten van geringe beteekenis waren. Public-utilities waren even eens goed gedisponeerd, waarbij Amer. Tel. Tel. op den voorgrond traden door een verbe tering van ongeveer 1 punt. Canningshares waren vast, speciaal American Can, die in dei. loop van de eerste drie beursuren 3 dollar ver béterden. Chemische waarden bleven goed op peil. Aandeelen in fabrieken van landbouw werktuigen waren willig, speciaal Case Treshing, die 2 dollar hooger kwamen. Vlieg- tuigaandeelen waren gevraagd, speciaal Dou glas Aircraft, die 1 punt avanceerden. United Aircraft hadden echter van winstnemingen te lijden na het bekend worden van de winst over het eerste kwartaal en gold dientengevol ge iets lager. Aandeelen in fabrieken van eleetrische uitrustingen bleven op peil. Nadat ook in de tweede beurshelft aanvan kelijk een goed prijshoudende stemming had gegolden werd nadien de stemming onregel matig, om tegen het slot weer zwakker te wor den. De handel was echter, vergeleken met ris teren, weer kleiner en droeg een zuiver pro fessioneel karakter. Staal-, koperfondsen, auto mobielwaarden, mijnen en chemische waarden hadden een verdeeld voorkomen. Van laatst genoemde zetten Allied Chemical de ijzing voort en traden op het hoogste punt van den dag, met een winst van bijna 3 punten uit de markt. Spoorwegwaarden waren algemeen prijshoudend, doch Atchison Topeka's kiegen, evenals gisteren laatbeurs van verkoopen -e lijden. Van de aandeelen in fabrieken van landbouwwerktuigen konden Case Treshing, de 2)4 punt winst laatbeurs niet handhaven en verloren uiteindelijk nog 1 punt. Een zelfde koersverloop gaven aandeelen Westinghouse Electric te zien, dielaatbeurs 1 )4 dollar in koers terug liepen. Equipmentshares waren aan den luien kant, 'doch warenhuisfondsen en diverse industrials waren goed prijshoudend. De overige afdeelingen gaven slechts fractio- neele vOor- of nadeelige verschillen te zien. Het slot was gedrukt, met verliezen van 1 pCt. a 1 3/8 pCt. voor Case Treshing, Westinghouse Electric, Atch. Topeka en Norfolk Western. Door Allied Chemical en United Fruit werd Slotkoersen Mei Allied Chemical American Can CO. Am. Car. F.dry Am. Smelt. Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Corp. Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 5% Young 7 Dawesl. Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. Genera) Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nikkei Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Koninklijke Olie Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Amer. Co. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Wool worth Building 12 188 129 30% 7414 1557/8 923/4 20% 323/4 68% 17Vs 481/4 12 146 35 S5Va IV2 9lVs 41/2 28Vs 311/2 31% 25 373/4 54s/4 1371/s 162 171/s 351/2 631/4 237/8 143/8 191/4 81 441/2 13 353/4 571/g 23/4 41/g 39% 31 231/4 327/s 24 224 291/2 411/8 401/2 393/4 93/4 647/s 171/2 127/g 30 14 lSi/4 591/2 I6I/4 125 217/8 53/8 283/8 551/8 741/2 1051/g 481/g in totaal 600.000 shares. 11 9 8 185% 184% 183% 128% 31% 127 125 30% 74 76 75 155% 155 155% 93 92% 92% 19% 20 197/g 33 33% 33% 69% 70% 70 17 17% 167/g 48% 49% 48% 12% 12% 123/g 147 150% 147 36% 37 36% 55% 55% 54% 1% 1% 1% 92% 94% 94 4% 4% 28% 4 Va 28% 28% 31% 32% 32% 25 25% 25% 32 37% 38% 38% 54% 55% 55 138 140% 139 162 162 162 17% 17% 173/g 35% 36% 36 63% 64% 63% 23% 24% 241/2 14% 14% 14% 19% 19% 193/g 80% 81% 81% 44% 45% 45% 13 133/s 131/s 35% 363/8 357/g 56% 56% 56% 2% 2% 2% 4% 4% 4% 39% 39% 39% 32% 33 32% 227/8 23% 22% 327/« 333/g 33 24% 24% 24% 225 222 222 29% 29% 293/, 41% 423/, 42 40% 41% 41 39% 40 39% 97/g 9% 10 64% 653/, 643/, 17% 173/, 17 127/8 13% 13 29% 30% 29% 13% 14 14 15% 15% 153/g 587/s 59% 59 16% 16% 16%: 125 123 124 22 22 213/, 5% 57/s 53/, 63/, 28% 293/g 28V» 55 56% 55% 74% 76 733/, 106% 1067/s 106 48% 48% 48% ex div. ex. coupon. gedaan en laten, t bieden. GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 12 Mei. Tarwe. Mei 6.0 Juli 6.0 Oct. 6.0 De Kievit (uitreis) is te Rangoon aangeko men. De Oeverzwaluw is op de thuisreis te Bag dad aangekomen. NEW YORK, 12 Mei Slotk. Mei 12 11 9 8 Brussel 16.98 16.99 17.03 17.04 Rome 7.86 7.86% 7.86% 7.86I/3 Madrid 13.65% 13.67 13.65 13.65 Bern 32.34 32.35 32.32 32.35 Weenen 18.76 18.75 18 75 18.75 Oslo 25.00 24.95 25 02% 25.071/2 A'dam 67.59 67.75 67 47 67.48 Londen 4.97% 4.96% 4.98 4.987/8 Parijs 6.593/g 6.60 6.58% 6.581/2 Berlijn 40.35 40.42 40 47 40.43 NEW YORK, 12 Mei 12 Mei 11 Mei 12 Mei 11 Mei Suiker Mei 3.00— 2.96— Dec. 2.83 2.83— Juli 2.87-89 2-88-89 Jan. 2.66-67 2 68-69 Sept. 2.85-86 2.86-87 Mrt. 2.64-66 2 65-66 Nov. 2.84-85 2.85-86 Mei 2.66 2.67-68 Rubber Standaard Mei 15.20 t 15-23— Oct. 15.45— 15.47— Juli 15.31-- 15-34- - Dec. 15.53 f 15.55 Sept. 15.42 15.43 t Jan. 15.56 15.58- Mrt. 15.64 15.64 t Katoen Mei 11.58 11.58- Dec. 10.27 10 29— Juli 11.26-- 11 25-26 Jan. 10.27 10.29— Oct. 10.26-28 10.27— Mrt. 10.31-- 10.31— Tin Loco 47.00 46.75 Termijn 46.50 46.20 Koffie (Rio) (Santos) Mei 4.50 4.63 Mei 8.15 8.20 Juli 4.65 4.72- - Juli 8.25 8 31--" Sept. 4.80— 4.86— Sept. 8.37- 8.43— Dec. 4.93 4.98— Dec 8.46 8.52— Mrt. 5.00 5.05— Mrt. 8.54 8.61-62 CHICAGO, 12 Mei 12 Mei 11 Mei 12 Mei 11 Mei Tarwe Haver Mei 92-921/8 93%-7/g Mei 261/8 26% Juli 843/,-7/g ,85%-7/g Juli 257/g 26 Sept. 84 -% 84%-% Sept. 261/8 - 26% Mais Rogge Mei 62% 623/, Mei 527/g - 52% Juli 60% 607/g Juli 527/g - 52% Sept.58% 58% Sept 63% 52% Reuzel Mei 10.35 10.40 Sept. 10.40 10.32 Va Juli 10.32% 10.27 Oct. 10.00 9.95 WINNIPEG, 12 Mei 12 Mei 10 Mei 12 Mei 10 Mei Tarwe Gerst Mei 77 77% Mei 367/8 373/, Juli 771/0 78% Juli 36% 37% Oct. 78% 79% Oct. 363/, 37% Rogge Lijnzaad Mei 407/g - 403/, Mei 1.451/, 1.45 Juli 41% 41% Juli 1.441/, 1.44 Oct. 431/2 43% Oct. 1 40 s/, 1.40 Haver Mei 31 - 31% Oct. 30% 30%— Juli 31 31% gedaan en laten, t bieden. nominaal. en Activa: From., enz. in disc.. Blnnenl. Wissels. Hoofdbank Bijbank Agentschappen - Totaal Pap. o.h. buit. 1. disc Idem Eig. Portel. Af: Verkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal Beleen, (incl. Voors. in Reken.-Cour. op Onderpand) Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen Specie Totaal Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bankwet '19 K.B. v. 28 Sept. '18. StbL No. 553) Munt en Materiaal: Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt, Zilv. enz. Muntmat., Zilver Totaal Belegg. v. 115 Kap Res. en Pensioenf.. Gebouwen en Meub. der Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 Stbl. No. 221) Totaal Passiva: Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserve Pensioenfonds Bankb. in omloop Bankass. in omloop Rek.-Cour. Saldo's: Van het Rijk Van anderen Div. Reken. Totaal W.v. a. Ned.-Indiè t) W.v. Ui. buitenl. Besch. Metaalsaldo. (K.B. v. 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3 Schatkistp., rechtst. b. d. Bank ónd.gebr 11 Mei '36 24.244.441 462.444 3.417.321 28.124.206 1.078.500 1.078.500 92.639.949:- 6.562.165 36.105.212 135.307.327 131.726.933» 3.580.393 135.307.327» 123.602.190 573.713.150 697.315.340 19.412.479 4 Mei '36 21.642.053 440.961 3.262 161 25.345.175 1.078.500 1.078.509 93.393.466" 6.434.377 42.116.558 141.944.402 138.212.247* 3.732.155 141.944.402* 123.602.100 586.440.095 710.042.995 19.100.599 716.727.820-i- 39.582.283 4.600.000 7.530.563 15.486.148 948.436.850 20.000.000 4.049.884 5.675.000 9.914.635 74T.971.315 15.993 52.831.494 72.958.435 8.020.092 948.436.850 71.153.775 12.179.907 357.493.846 729.143.5951 39.582.284 4.600.000 8.363.005 15.486.148 905.543.112 20.000.000 4.049.284 5.675.000 9.914.217 799.052.375 60.843 55.964.303 62.848.730 7.977.75a 965.543.112 71.153.775 12.179.907 363.011.766 Wissel-disconto Fromessen-disc. Beleen, van Eff. Beleen, van Goed. Voórsch. in Rek.-C. 2H pet. sedert 4 Febr. 1936 3 pet. sedert 4 Febr. 1936 3 pet. sedert 4 Febr. 1936 3 pet. sedert 4 Febr. 1936 3 pet. sedert 4 Febr. 1936

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2