Dr. Schuschnigg oppermachtig Prins Starhemberg uit de regeering verwijderd H H D E Hitler's lijfgarde onbetrouwbaar? ing Bondskanselier thans minister van Buiten- landsche Zaken, minister van Defensie en leider van het Vaderlandsche Front Nieuw hoofdstuk te Weenen Het nieuws van heden Zomertijd begint ITALIAANSCHE KAMER HEDEN BIJEEN DE BAROMETER VEREENIGDE katholieke pers DONDERDAG 14 MEI 1936 Avondblad Het telegram aan Mussolini gaf den doorslag Afkeer van overdreven fascisme Het W eer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmmiiwul I De „Hindenburg" geland Commandant Himmler wordt geschaduwd Britsch slagschip naar de Middellandsche Zee Veroordeelingen in Brazilië De staking in Griekenland Vergiftigde koek ïminii® BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per Post, per kwartaal f3.58 bii vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNE5TAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19949 mmmmm M— W KENEN, 14 Mei (Reuter) In den loop van den nacht is in Oostenrijk een regeeringswijziging tot stand gekomen na een strijd achter de schermen tusschen de katholieke semi-democraten onder leiding van Schuschnigg en de fascistische Heimwehren onder leiding van Starhemberg. Schuschnigg heeft de functies van Bondskanselier, minister van B$itenïandsche Zaken en van Defensie aanvaard. Minister Baar-Barenfels is vice-kanselier geworden ter vervanging van Starhemberg, die uit de regeering is verwijderd. Bondskanselier Schuschnigg wenscht zijn bewind in meer sociale richting om te vormen Starhemberg I> - Zal Mussolini spoedig een politieke amnestie afkondigen? Bij de koloniseering van Abessinië kan Italië veel profijt trekken van de ervarin gen in Lybië opgedaan. Onze foto toont het aanleggen van een kunstmatige oase, waar de jonge aanplantingen door korven tegen stuifzand worden beschut Himmler Tweehonderd leden van de S.S. gearresteerd en in een con centratiekamp opgesloten DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Vrijwel mislukt Hedenavond moet de klok een uur vooruitgezet worden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Dr. Kurt Schuschnigg ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De nieuwe Oostenrijksche regee- ïing is als volgt samengesteld: Dr. Schuschnigg, Bondskanselier, minister van Buitenlandsche Za ken en Landsverdediging. Von Baar-Barenfels (Heimat- schutz)Vice-Kanselier, minister van Binnenlandsche Zaken en Vei ligheid. Hammerstein-Equord (Christ.- Soc.), minister van Justitie. Dr. Pernter (Christ.-Soc.), minis ter van Onderwijs. Stockinger (Chr.-Soc.), minister van Handel en Verkeer. Dr. Draxler (Heimatschutz), mi nister van Financiën. Resch (Christ.-Soc.), minister van Sociale Zaken. Het ministerie van Landbouw wordt voor- '°°pig niet bezet. Verder werden twee staats-secretarissen be noemd en wel voor landsverdediging, infante n-generaal Zehner, en Zematto, staatssecre taris voor speciale diensten. Schuschnigg heeft thans op Starhemberg de herwinning behaald, welke van groot belang n zijn voor de toekomst van Oostenrijk. Als climax van den strijd brachten Schusch- en Starhemberg gisteravond 11 uur een ^ezoek aan Bondspresident Miklas. De Kan selier deelde zijn aftreden mede, doch werd on middellijk belast met de vorming van een hieuw kabinet, waarmede hij te half vier in nacht gereed was. He nieuwe regeering heeft zich tot taak ge beld. de concentratie van alle vaderlandsche ^achten. Dit eischt een volkomen eensgezinde hiding en derhalve neemt de Bondskanselier 06 leiding van het Vaderlandsche Pront op zich. Op verzoek van den Bondskanselier heeft prins Starhemberg aan de leden van de Heimwehr, Vien verzocht werd zitting te nemen in het hleuwe kabinet, opgedragen, dit verzoek in te Villigen. Bondskanselier Schuschnigg heeft he denochtend een telegram gezonden aan Mussolini, waarin hij verklaart, dat de nieuwe regeering de vriendschappelijke be trekkingen tot Italië wenscht te handhaven en vasthoudt aan het protocol van Rome. De hervorming in het Oostenrijksche ka binet is veel verder gegaan, dan men oor spronkelijk verondersteld had. Gisteren was slechts sprake van een hergroepeering van tfechnischen aard. Het telegram, dat Starhemberg zonder zijn collega's te raad- Wegen aan Mussolini zond en dat in ultra- fascistische termen was gesteld, gaf even wel een andere wending aan de bespre kingen. Hit telegram was inopportuun, zoowel wat °®treft de binnenlandsche als de buitenlandsche p'itiek en van het diplomatieke corps zijn pro pten hiertegen ingediend. Het uittreden van prhemberg is evenwel vriendschappelijk ge- ,.aaW hetgeen wel blijkt uit het feit, dat hij jp partijleden heeft aangespoord zitting te puien in het nieuwe kabinet. Men behoeft dus 'let te vreezen voor een anti-regeeringspolitiek aP de Heimwehren. Het lidmaatschap van Resch in het nieuwe abinet wijst op een sociaal karakter, terwijl ®t uittreden van den minister van Landbouw trobl wijst op een terugkeer tot productie- Wotectie in den landbouw, et incident van Zondag te Weenen kon niet zonder gevolgen blijven. Aldaar had Bondskanselier Schuschnigg deel genomen aan het Meifeest van den „Frei- heitsbund" (organisatie der Christelijke arbei ders) van Kunschak en van zijn eigen „Sturm- schare", die hij practisch reeds heeft ontwa pend, om door dit goed voorbeeld een begin van einde te maken aan de eeuwige fronde der Oostenrijksche „Heimwehre", die onder het opperbevel van Starhemberg staan. In een kleine provinciestad verklaarde prins Starhemberg echter veertien dagen geleden, dat de weg tot ontbinding van de „Heimwehre" slechts over zijn lijk kon gaan. Men twijfelde er toen nog aan, of dit werkelijk ernstig was gemeend. Zondag U. hief dezen twijfel on dubbelzinnig op. Al dan niet over het hoofd van Starhemberg heen hebben op dien dag de „Heimwehre" geprobeerd, om de door den Bondskanselier geleide betooging der beide an dere bonden, welke met haar in de toekomst samen de vrijwillige militie zullen moeten vor men, te verstoren en onmogelijk te maken. Dit was dus een publieke demonstratie tegen het hoofd der regeering, wat in een autoritairen staat niet is te dulden. De politie rekende een kleine honderd Heimwehrlleden (In uniform!) in. Starhemberg bemoeide zich er direct mee en het ze op vrijen voet zetten, na hun een „vermaning tot orde en rust" te hebben toege diend. Hij beweerde, dat onverzoenlijke ele menten zich hadden laten verleiden tot hinde rende betoogingen en dat hij ze ter verantwoor ding zou roepen." Algemeen zag men in, dat hiermede het in cident niet ongedaan was gemaakt, wilde het prestige van Schuschnigg niet hopeloos te niet gaan. De Bondskanselier, die In gewone tijden een wat schuchteren en aarzelenden indruk maakt, kan in buitengewone tijden met ijzeren energie optreden, wat hij bewees na den moord op Dollfuss. Ook thans toonde hij deze energie en zette prins Starhemberg daar komt het op neer! eenvoudig aan den dijk. Hij vorm de een nieuwe regeering zonder prins Starhem berg en gaf aan deze regeering een cachet, ge heel tegen den geest van dezen ultra- fascistischen man in. et conflict Starhemberg-Schuschnigg loopt niet alleen over de ontwapening der „Heimwehre", maar vooral en het diepst over den staatsvorm. De woelige prins is in hart en nieren fascist. Wie er nog aan twijfelen mocht neme maar even kennis van het telegram, dat hij aan den Duce zond. In dit telegram verheerlijkte hij „de fascistische zege over democratische oneerlijkheid en hui chelarij en over demagogische leugenachtig- heid." Dit was te bar. Zelfs het corps diploma tique protesteerde. De Bondskanselier, die, hoe wel vasthoudend aan een autoritaire regeering, zich wil oriënteeren naar het Westen, lang zaam aan de volksvrijheden wil herstellen en vooral een nieuwe sociale richting wenscht te inaugureeren, was reeds lang van plan ge weest, Starhemberg te breidelen. Men ver wachtte dat dit in het najaar zou gebeuren. Hij heeft nu het incident van Zondag aange grepen, om meteen geheel schoon schip te ma ken. Zijn nieuwe regeering heeft op de aller eerste plaats een Christelijk-socialen inslag en laat voorts een gematigde regeeringsrichting vermoeden. e vraag is nu, wat zal Starhemberg doen? Het heet, dat hij vriendschappelijk uit de regeering is gescheiden. Maar daar kan men bij dezen temperamentvollen man niet veel staat op maken. De kern van het vraag stuk is, hoe groot is nog de macht van den prins? De correspondent van het Handelsblad seinde: „Daar de politie en het leger van de Heimwehr en Starhemberg sedert lang meer VERWACHTING: Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen, gedeelte- lijk bewolkt, weinig of geen regen, iets j= warmer. Hoogste barometerstand: 773.8 te Vardoe.. Laagste barometerstand: 746.3 te Vestmanoer. jS Zon op 4.08 - onder 7.45 - Licht op 8.15 H Maan op v.m. 1.02 onder v.m. 1130 Laatste kwartier 6.32 v.m. ...-«Mi* v. De lijfwacht van Hitier, het zwarte S.S.-korps waaronder volgens de jongste be richten onbetrouwbare elementen moeten schuilen, is geheel militair geschoold en gedrild dan genoeg hebben en deze ook onder de be volking over uiterst weinig aanhang meer be schikken, lijkt een gewapende opstand der Heimwehren niet te verwachten." En onze eigen correspondent te Weenen be richt: „De Heimwehr staat niet meer voor de volle honderd procent achter Starhemberg. Niet in Weenen (daar is dit nooit het geval geweest, omdat daar Fey Starhemberg naar de kroon stak), maar ook niet in de provincie, vooral niet in Tirol, Stiermarken en Salzburg. En dan de meeste Oostenrijkers zijn niet gediend van het fascisme en evenmin van den overdre ven Italiaanschen koers, die van Oostenrijk een soort van Mussolinisch wingewest dreigt te maken. En dan ten slotte Starhemberg's publiek leven laat te wenschen over. Noblesse oblige. Ook in het privé-leven en vooral in een staat, die opgebouwd zal worden op de begin selen van Quadragesimo Anno." De omstandigheden zijn dus op dit oogenblik zeer ongunstig voor Starhemberg. Zijn politieke retraite is meer dan geboden. en bange vraag blijft niet alleen Oosten rijk, maar heel de wereld bezighouden: zal Hitier gebruik maker van de ver deeldheid in het Oostenrijksche volk en tus schen zijn leiders? In Genève sprak men in de laatste dagen meer over Duitschland dan over Abessinië. Men is daar terecht uiterst bevreesd voor een nieuwe uitbarsting der fait accompli- politiek van Hitier, temeer daar er teekenen zijn, dat er Wel eens tusschen den Italiaan schen en Duitschen dictator een koehandel zou tot stand kunnen komen, waarbij het tusschen beiden ingeknelde landje Oostmrijk het lij dend voorwerp zou kunnen zijn. RUME, 14 Mei. (Stefani.) Vanmiddag te vier uur zal het Italiaansche parlement bij eenkomen om het wetsontwerp inzake de vestiging van het fascistische keizerrijk te behandelen. Alle afgevaardigden zullen in uniform verschijnen. Mussolini is „naar verluidt voornemens, in verband met de annexatie van Abessinië een groote politieke amnestie af te kondigen. Van de zich thans op de Liparische eilanden be vindende bannelingen zouden er, aldus ontleent de „Telegraaf" aan de „Daily Tel.", 1000 a 1200 naar hun haardsteden mogen terugkee- ren. Het hoofd der politieke politie, generaal Bocchini, zou reeds een lijst hebben opgesteld van degenen, die voor amnestie in aanmerking komen. Voorts zou de duce voornemens zijn, de rechtbank ter verdediging van den staat op te heffen. Deze rechtbank werd in 1926 in het leven geroepen. FRANKFORT AM MAIN, 14 Mei. (D. N. B.) Hedenochtend kwart voor zes is de „Hinden burg" op het nieuwe vliegveld geland. De tocht van Lakehurst naar Frankfurt is in 49 uur 3 minuten volbracht. LONDEN, 14 Mei. (A. N. P.) De „Daily Herald" meldt, dat meer dan 200 leden van de lijfgarde van Hitier manschappen van de S. S. in de laatste paar weken zijn gearresteerd onder de verdenking te hebben samengespannen tegen Hitier en den Nationaal Socialisti- schen staat. De verdachten zijn in een concentratiekamp geplaatst, dat daartoe speciaal buiten Berlijn was ingericht. Zij worden nog steeds onder vraagd. Het blad voegt hieraan toe, dat in de regee ring groote verontrusting is gewekt door deze ontdekking, daar men de S. S. tot nu toe als volkomen betrouwbaar beschouwde. Berichten over de arrestaties mochten in Duitschland niet worden gepubliceerd. Naar de „Daily Herald" verder weet te melden wordt Himmler, de bevelhebber der S. S., hoewel hij officieel met het onderzoek is belast dag en nacht geschaduwd door manschappen van de geheime politie van generaal Goering. Er zon een hevige spanning bestaan tus schen Goering en Himmler en Goering zou van de gelegenheid gebruik maken zich te wreken op Himmler, die eens zijn me dedinger is geweest. LONDEN, 14 Mei. (D. N. B.) De slagkruiser „Repulse", die in de afgeloopen jaren geheel is omgebouwd, is thans gereed gekomen en op 8 Juni as zal het schip naar de Middelland sche Zee vertrekken, ter versterking van de vloot aldaar. Het schip is 20 jaar geleden van stapel ge- loopen met een waterverplaatsing van 25.000 ton en is thans vergroot tot 32.000 ton. Het schip is voorzien van sterk luchtdoelgeschut en heeft vier vliegtuigen aan boord. SAO PAULO, 13 Mei. (Reuter) In verband met het onderzoek naar de revolutionnaire be weging in November 1935 zijn 21 civiele en mi litaire ambtenaren in voorloopige hechtenis genomen, waaronder ook de gepensionneerde generaal Miguel Costa, oud-leider van de re- volutionnairen. Bondskanselier Schuschnigg neemt in Oosten rijk alle macht in handen. Starhemberg uit de regeering verwijderd. Hitler's lijfgarde onbetrouwbaar? Tweehonderd leden der S.S. gearresteerd en in een concentra tiekamp opgesloten. Heden komt de Italiaansche Kamer bijeen; ge ruchten over politieke amnestie in Italië. De eerste internationale veiligheidsconferentie in April 1937 in Nederland. Italië wil de nota inzake de levering van dum- dum-kogels door Engeland terug hebben. Abessinische regeering vertoeft te Gore. Commissie gevormd, om te komen tot oprichting van een nationaal fonds voor subsidieverleening voor het uitgeven van boekwerken. Adres aan minister Colijn, om onverwijld tot geldcorrectie over te gaan. Nederlandsche Bank is bereid tot gouduitvoer naar België. ATHENE, 14 Mei (Reuter). Volgens een bijzonderen correspondent is de staking te Athene geëindigd. Afgezien van enkele minder ernstige inciden ten is de dag van de algemeene staking in geheel Griekenland kalm verloopen. De staking zelf is vrijwel mislukt. Te Athene hebben de stakers eenige tram wagens met steenen gebombardeerd en er de ruiten van ingeworpen. Eenzelfde lot trof de winkelruiten van vele winkels in de hoofdstra ten. Een aantal stakers werd gearresteerd. De regeering had uitgebreide maatregelen getrof fen voor de handhaving der orde. Postkantoren, telefooncentrales en bakkerijen werden door militairen bewaakt, terwijl in de restaurants politie toezicht hield. Ook de buitenlandsche legaties stonden onder gewapende bewaking. In vele deelen der stad surveilleerde de politie in vrachtauto's. Alle bijeenkomsten waren door de autoriteiten verboden. Wij herinneren er aan, dat de Zomertijd aanvangt Vrijdag 15 Mei. De overgang geschiedt in den nacht van Donderdag 14 Mei op Vrijdag 15 Mei te 2 uur 's nachts. Men moet dus HEDENAVOND de klok een uur vooruitzetten. In het Japansche stadje Hamatsoe zijn Dij een schoolfeest koeken uitgereikt, die later ver giftig bleken te zijn. Tot nu toe zijn reeds 38 personen overleden. li-O V V\\t t\\\UIIIII mil If TTT f 7 y.7 Stand op Donderdag 1 uur n.m: 764.6 Vorige stand: "61.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1