De pacificatie van Abessinië De positie der Katholieken in het Derde Rijk Ned. Journalist uitgewezen SfeSï mm De levering van dum-dumkogels Het nieuws van heden Mussolini wil vrede STRAF-EXPEDITIES HET OORDEEL VAN EEN BEVOEGDE SCHUSCHNIGG LEIDER DER MILITIE DE BAROMETER mrnrnfl? ft I iiiiiiiip VEREENIGDE katholieke pers BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per Post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 15 MEI 1936 Avondblad TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANC No. 19951 vraag1! onder- Er zijn nog steeds Abessinische bevelhebbersdie met hun troepen een feilen guerilla voeren De Aboena onderwerpt zich aan Badoglio öe Berlijnsche correspondent van de Maasbode moet Berlijn verlaten De motieven Tsanameer vliegtuigbasis De Aboena 1 „7 De urn met het hart van den Poolschen „vader des vaderlands", maarschalk Pil- soedski, is plechtig op het kerkhof te Wilna aan de voeten van het stoffelijk over schot van zijn moeder bijgezet Een samenvatting der anti-katho lieke maatregelen Ontstellende feiten Ter gedachtenis aan den Engelschen vlieger William Watkin, die in Februari bij he Havre verongelukte, heeft op de plaats van het ongeluk een korte plechtigheid plaatsgevonden, waarbij een krans in het water werd geworpen Japansche troepen in N. China versterkt Het wil echter geen rechten schenden Aantal Japanners neemt toe Het Weer iiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiË illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllilllllllllllllli Tournooi te Moskou begonnen te Alle partijen in de eerste ronde remise Britsch schip verdwenen Er komt eenig licht in de mysterieuze affaire Relaas van de „Daily Herald" Wie is kolonel Metzier? DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN De Heimwehren zullen nog lan gen tijd gehandhaafd blijven Verscherping der economische sancties beteekent oorlog Vertrouwen in Frankrijk Korte berichten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. de ADDIS ABEBA, 14 Mei. (Reuter-A.N.P.) Nu eenmaal het ernstige gevaar van de muitende krijgslieden der Abessinische le gerscharen onderdrukt is, en de plunderin gen tot het verleden behooren, begint het Italiaansche opper-commando geleidelijk aan met de eerste pogingen tot uitvoering van de zware taak, waarvoor het zich na de verovering van het uitgestrekte rijk van den Negus geplaatst ziet: de pacificatie en bestuurs-ordening. Dagelijks worden thans kleine afdeelingen wei-gewapende troepen uit Addis Abeba gedirigeerd naar verschil lende deelen van het bezette gebied, ten einde iedere poging tot verzet of opstand tegen het Italiaansche gezag onmiddellijk den kop te kunnen indrukken. Het regen-seizoen zal deze expedities on getwijfeld in haar bewegingen ernstig belem meren, maar aangezien dit zelfde voor een kroot deel ook voor de inheemsche bevolking geldt is men van meening, dat de nadeelen daarvan voor de Italiaansche actie niet van overwegend belang zullen blijken te zijn. De eerste expeditie ter onderdrukking van ihlandsch verzet was gericht tegen den vroe- geren commandant van de politie-troepen in Addis Abeba. Deze blijkt zich aan het hoofd te hebben geplaatst van een kleinen troep Abes sinische krijgers, die een geïsoleerde guerilla voert, en bij Addis Alem opereert ongeveer op 30 mijl ten westen van Addis Abeba, waar hij oe streek nog steeds uiterst onveilig maakt. Een andere Abessinische bevelhebber, van Wlen vermoedt wordt dat hij nog steeds de wa penen niet heeft neergelegd, is ras Imroe. Men meent te weten, dat hij zich ophoudt in de streek van Debra Markos, in het gebergte van Godjam. Dat er met zekerheid niets omtrent öe actie, noch omtrent de juiste verblijfplaats ^an dezen feilen strijder bekend is, bewijst wel noe ontzaglijk uitgestrekt het nog te pacifiee- ren gebied is, hoe slecht er de verbindingen rijn en hoe dun ook de Italiaansche bezetting Voorloopig ondanks de troepenovermacht over bet rijk is verdeeld. De Italiaansche. leger- autoriteiten vatten het verzet echter niet zeer ernstig op en zijn van meening, dat het bin nenkort geheel gebroken zal zijn, aangezien zeggen zij de Abessiniërs wel degelijk overtuigd zijn van het nuttelooze hunner actie. Net lijkt niet onmogelijk, dat zij met deze op vatting zullen blijken gelijk te hebben, vooral °P grond van de primitieve mentaliteit der be- Ridder G. de van der Schueren, sedert 25 Jaar verbonden aan het dagblad de Maasbode eh sedert bijkans dertien jaar correspondent Van dat blad te Berlijn, heeft heden aanzeg- *bhg gekregen, dat hij op straffe van gevangen neming binnen een termijn van tien dagen het Uitsche grondgebied heeft te verlaten. Als mo- wordt opgegeven: staatsviiandige werk- 2aamheid door onzakelijke berichtgeving. Van deze verbanning heeft men in de krin- len van de buitenlandsche correspondenten te ozlijn, aldus meldt de Berl. correspondent van e N. R. c., met zekere verbazing kennis ge komen, omdat de van der Schueren van het egin der machtsaanvaarding door de nationaal- °cialisten bekend stond als een der buiten- v bdsche journalisten, welke een open oog v°oral voor de goede zijden van de ingetreden '-zanderingen hadden. Dit was zoo sterk het j.eval, dat hij in bepaalde buitenlandsche mi- eux kortweg voor een nationaal-socialist werd ®houden. Mocht dit ook een misvatting door erdrijving wezen als gevolg van de contrast- erking met tegenovergestelde opvattingen. bg was de van der Schueren diegene onder e katholieke buitenlandsche correspondenten 6o BerliJn' die bet dichtst bij het nationaal- k^alisme stond, zonder dat men van zijn blad zeggen, dat het onder de katholieke bui- kon ^hiandsche bladen door bijzondere sympathie °r het nieuwe Duitsche regiem wordt geken- erkt. Juist daarom, zoo werd veelal aange- ^°men, zouden de Duitsche autoriteiten de ®rkzaamheid alhier van den correspondent op bs stellen en vandaar de verwondering, dat ezen van zich uit het initiatief hebben geno- ®n daaraan een einde te maken. Deze ver kering suggereert echter bij de Duitsche j toriteiten een ander standpunt dan dezen j' Werkelijkheid blijken in te nemen. Voor de stanties, die in zulke dingen te beslissen heb- b, geeft blijkbaar de houding van het blad q s geheel den doorslag, ongeacht de vraag of j correspondent daarop een neutraliseerenden c vl°ed tracht uit te oefenen. De uitgewezen Respondent van de Maasbode heeft in een frfPrek, hetwelk hij eenigen tijd geleden op het i 'b^terie Van propaganda voerde, ook dezen ruk gekregen. volking en van het feit, dat de eenige instan tie, die een zekere eenheid tusschen de in- slechts los verband levende, heterogene stam men tot stand had gebracht en wist te hand haven, keizer Haile Selassie, zich buitenslands bevindt, zoodat het rijk in feite in zijn samen stellende deelen uiteen ligt en een gemakke lijke prooi voor de veroveraars is. Aboena Kyrilofz, het hoofd van de Ethiopi sche kerk, heeft tegenover maarschalk Ba doglio den wensch uitgesproken om in alle op zichten met de Italiaansche autoriteiten te mo gen medewerken. Badoglio heeft geantwoord, dat Italië alle Abesssinische godsdiensten zou respecteeren en in het bijzonder de Christe lijke. Hij beloofde voorts een actie te zullen instellen tot herstel van de kerken, die in den loop van den oorlog getroffen werden. De „Daily Telegraph" verneemt uit Cairo, dat de Italianen voornemens zijn een vlieg tuigbasis te vormen aan het Tsana-meer. Verder zouden de Italianen de besprekin gen over den watertoevoer uit het Tsana meer naar Egypte liever bespreken met Cairo dan met Londen. Sedert de vlucht van den Negus heeft men niets meer vernomen van een aantal vreemde lingen, meest zendelingen in het binnenland, o.a. de Amerikaansche missie vermist een zes tigtal personen, mannen en vrouwen. Op het Amerikaansche consulaat weet men niets van hen. Vandaag zal de Negus met zijn familie het hotel „Koning David" te Jeruzalem verlaten en zijn intrek nemen in een villa, toebehoorend aan den bekenden advocaat Nassis Abcarioes Bey, die onder lord Kitchener minister van Justitie in den Soedan was. Naar men gelooft, heeft de Negus de villa voor drie maanden ge huurd en zal de straat, waarin de villa gelegen is, den naam des keizers krijgen. mS Het is heel verkeerd, schrijft ons een der meest hooggeplaatste katholieke Duitsche geestelijken, wanneer men -zou denken dat het Nationaal-Socialisme zich wel dra met de Kerk zal verzoenen evenals het Fas cistisch Italië tenslotte een overeenkomst met de Kerk sloot, mmers destructuur der wereld beschouwing van Duitschland en van talië is in wezèn verschillend. Men kan den huidigen toe stand het best beoordeelen, wanneer men de wereldbeschouwing nagaat van de meest voor aanstaande figuren uit de Nationaal-Socialis- tische beweging. Het Nationaal-Socialisme toch, wil, zooals herhaaldelijk verklaard is, niet slechts een politiek systeem zijn, maar een Wereldbeschouwing. Daar nu de Wereldbe schouwing van het Nationaal-Socialisme lijn- v£: ""■V v^.>riWL.-v-.v-r-i PEKING, 15 Mei. (Reuter) De Japansche civiele autoriteiten in Noord-China hebben aan de buitenlandsche diplomaten medegedeeld, dat binnenkort de Japansche troepenmacht in Noord-China aanzienlijk zal worden versterkt. Dit garnizoen zal van 2000 man tot 10.000 man versterkt worden. De minister van Oorlog deelt mede, dat men cri versterking van het Japansche garnizoen in Noord-China niet moet beschouwen als een poging om de rechten van China te schenden, of om de rechten van de vreemdelingen met voeten te treden. Deze versterking was noodig door de toename van het aantal Japanners ir Noord-China langs de spoorlijn Peking— Moekden en Oost-Hopei. Hij gelooft niet, dat deze maatregel de betrekkingen tusschen Chi na, Mandsjoekwo en Japan kunnen schaden. VERWACHTING: Zwakke tot matigen |j Oostelijke tot Zuid-Oostelfjken wind, meest licht tot half bewolkt, droog weer, §1 behoudens geringe kans op onweer, warm p overdag. Hoogste barometerstand: s 775.8 te Haparanda. Laagste barometerstand: H 750.5 te Blacksod. g H Zon op 5.07 - onder 8.07 - Licht op 9.17 Maan op v.m. 2.20 onder n.m. 1.52 Nieuwe Maan 20 Mei Het derde internationale schaaktoumooi Moskou is Donderdag begonnen. De resultaten in de eerste ronde waren: CapablancaKahn remise. FlohrRjumin remise. EliskazesRagosine remise. LaskerBotwinnik remise. Lilienthal—Loewenfiseh remise. recht tegenover het Christendom staat, is een conflict onvermijdelijk, en dit wezenlijke mee- ningsverschil zou slechts tot oplossing kunnen worden gebracht, wanneer de Wereldbeschou wing van het Nationaal-Socialisme zou worden prijsgegeven; maar daarmee staat of valt het geheele systeem. Over geheel Duitschland kan men de volgen de anti-katholieke maatregelen waarnemen: 1. Vooreerst het verbod der Katholieke Dag bladpers. Meer dan 400 Katholieke dagbladen staan ten doode opgeschreven. De Katholieke kranten die nog bleven bestaan, moesten hun Katholiek karakter prijsgeven en werden ge lijkgeschakeld. Van een Katholieke Dagblad pers is in Duitschland thans niets meer te be speuren. Ook de Katholieke weekbladen, vooral de Zondagsbladen, zullen weldra afstand moe ten doen van dat gedeelte, dat hen juist in; teressant maakte, terwijl ook het advereniegO' deelte ten zeerste moet worden ingeperkt. Men zal dan ook weldra aanschouwen, dat het aan tal abonnementen van deze' Zondagsbladen' sterk zal terugloopen. 2. Ten tweede de vernietiging van alle Ka tholieke vereenigingen. Over geheel Duitsch land zijn de voornaamste Katholieke Organi saties reeds ontbonden of tot werkloosheid ge doemd. (De Volksverein, de Jeugdorganisaties, Werkliedenverenigingen en Gezellenvereeni- gingen). Bovendien geldt voor de Katholieke arbeiders en gezellen het verbod van een dub bel lidmaatschap. Wie zijn lidmaatschap van een Katholieken werkliedenbond niet opzegt, wordt uit het arbeidsfront gestooten en is daarmee werkloos, en van iederen vorm van steunverleening uitgesloten. 3. De activiteit der Katholieke sociale in stellingen wordt ten zeerste beperkt: Clubloka len, Gezellenhuizen, Tehuizen voor Jeugdorga nisaties, Kindertuinen, enz. enz. bestaan welis waar nog, maar het zwaard van Damocles hangt boven hun hoofd. Onder de leuze: „Wat confessioneel is, benadeelt de Volksgemeen schap" wordt hun activiteit tot een minimum beperkt. In verschillende streken van Duitsch land is 't reeds onmogelijk gemaakt om nieuwe kinderspeelplaatsen op te richten en het stich ten van Hospitalen of Ziekenhuizen ten platte- lande mag voortaan alleen geschieden door de Nationaal-Socialistische Volkswelvaart. 4. De schoolstrijd wordt met onverminderde heftigheid voortgezet. Overal wordt propagan da gemaakt voor de Openbare school en tegen de Bijzondere school. De invloed der Kerk cp het openbare leven moet geheel worden uitge schakeld. Wanneer men dit alles wil begrijpen behoeft men slechts de grondwaarheden van den Nationaal-Socialistischen Staat en zijn To- taliteitsleer aan een vluchtige beschouwing te onderwerpen. Tot de Totaliteit van den Staat behoort op de eerste plaats het voorrcch om de openbare meening te vormen. Eenigerlei concurrentie wordt in dit systeem niet geduld en derhalve heeft de Kerk niet het recht om de openbare meening te beïnvloeden in den geest van het Evangelie en de Christelijke zedenleer. Vandaar dat het houden van Katho liekendagen en Katholieke Demonstraties in Duitschland ondenkbaar is. 5. Tenslotte kan men waarnemen dat het inwendig geestelijk leven verzwakt. Weliswaar zijn de Kerken nog goed bezet, maar het is heel opmerkelijk dat de kerkgangers bijna uit sluitend ouden van dagen zijn. De jeugd en de kinderen gaan bijna niet meer naar de Kerk. Het schijnt dat de jeugd een onoverbrugbare klove vindt tusschen de Kerk en de wereld beschouwing, die haar officieel door de partij geleerd wordt. Vermelding dient vooral het feit, dat het aantal priesterroepingen buitengewoon serk daalt en dat het aantal studenten dat zich bij de verschillende Seminaria aanmeldt in sommige Bisdommen zelfs met 50 procent is teruggeloopen. LONDEN, 15 Mei (Reuter) Sedert een maand wordt de trawler „Girlpat", welke thuis hoort te Grimsby, vermist. Op 3 April kwam het schip te Dover aan.. De bevelvoerder ging aan land, doch toen hij. weer naar het schip terugkeerde, was dit verdwenen. Gedurende veertien dagen vernamen de eigenaars niets en Woensdag 1.1. werd verno men, dat het schip de haven van Carcubion in Spanje had aangedaan. Het schip was daarna weer op geheimzinnige wijze verdwenen, zon der de gewone formaliteiten. Men vermoedt, dat de bemanning zich van het schip heeft meester gemaakt en voor eigen rekening vaart Het is mogelijk, dat het schip tot „piraat" wordt verklaard, hetgeen de laatste eeuw niet meer is geschied. LONDEN, 15 Mei. De „Daily Herald' geeft een relaas van de wijze waarop Dr. Martin, de Abessinische gezant te Londen, door een zekeren kolonel Gustav Metzier werd overgehaald een machtiging te tee kenen voor den koop van drie millioen pa tronen met weeke punt te Birmingham. Dr. Martin, die ziek is, geeft volgens zijn secretaris toe een machtiging te hebben ge- teekend. Hij is niet deskundig. Hij wist niet. dat kogels met „weeke punt" dezelfde zijn ais „dum-dum"-kogels en verboden zijn. De kogels werden nimmer geleverd. Van hef oogenblik af, dat hij de machtiging teekende, heeft Dr. Martin niets meer gezien of gehoord van kolonel Metzier, noch van de munitie. Fotografische afschriften van de briefwisse ling tusschen den gezant en den kolonel kwa men in net bezit van de Italiaansche regee ring. Zij zijn een van de voornaamste bewijzen van de beweringen, dat Groot-Brittannië dum- dum-kogels aan Abessinië zou hebben geleverd. Voorts is er een foto van een „monster"-kogel met weeke punt, welke aan de legatie werd geleverd coor de firma George Bate en Co. te Birmingham. George Bate en Co. zijn geen munitiefabri kanten. Zü hebben een zaak in sport- en jachtgeweren en bijbehoorende munitie, zoo mede visscherij-artikelen. Niet lang geleden kwam een man de zaak binnen met de mededeeling, dat hij munitie van het nummer 303 wenschte te koopen voor de jacht op luipaarden in Afrika. Hij vroeg een monster van deze patronen, welke éen weeke punt hebben. Aan 'smans verzoek werd voldaan. De firma hoorde sindsdien niets meer van hem. De vraag is nu: Wie is kolonel Metzier? Hij schreef in het begin naar de Abessinische legatie het adres van een variété-artist, die gisteravond vertelde eenige weken geleden ken nis met den kolonel te hebben gemaakt. Bij hun gesprek bleek, dat zü beiden belangstelling hadden voor het mijnbedrijf. De kolonel vertelde pas aan het vasteland te zijn gekomen en te Londen maar weinig men schep te kennen. De artist nam den kolonel mee naar huis, waar de kolonel eenige weken bleef logeeren. Drie weken geleden is hij plot seling vertrokken. Hij liet een briefje achter, waarop stond, dat hij naar het vasteland was ontboden en waarin hij de familie bedankte voor het onthaal. Hij gaf geen nieuw adres op en liet sinds dien niets meer van zich hooren. De secretaris van de Abessinische legatie heeft den verslag gever van de „Daily Herald" de correspondents laten zien. De eerste brief is op 24 Maart ge dateerd. Er stond in vermeld, dat de kolonel op voorwaarde na het einde der vijandijhjk- heden het recht te verkrijgen tot de vestiging van factorijen in Abessinië op zich nam te leveren: 100 machinegeweren, 3 millioen bij passende patronen met weeke punt, 5000 mills bommen, gevuld met toniet, twee bommenwer pers, uitgerust met machinegeweren en het draagvermogen van 5 bommen by een snelheid van 200 mijl per uur. 600 brandbommen en bommen van sterk explosief karakter. 1000 ge weren van het kaliber 303. 1 millioen patronen en drie volledige uitrustingen voor het leggen van rookgordijnen. Dit materiaal zou volgens het voorstel onder leiding van de legatie te Londen naar Abes sinië wordjen gezonden. In een toevoeging stond, dat een officieeie door de legatie te verstrekken machtiging Gus tav Metzier zou machtigen het bovengenoem de materiaal te verkrügen, opdat een vergun ning zou worden verkregen. De gezant heeft kolonel Metzier op 31 Maart gesproken. De secretaris zeide, dat Dr. Martin de mach tiging teekende. Als plaats van levering stond vermeld de grens tusschen Britsch Somaliland en Abessinië. Er werd geen enkel document geteekend, waarbij concessies werden toegestaan, welke de grondslag van de aanbieding waren. Geen enkele soort munitie werd door ons ontvanger, en ons zijn evenmin „monsters" toe gezonden. Het was de eerste en de laatste maal, dat wij kolonel Metzier hebben gezien, aldus be sloot de gezantschapssecretaris. Mussolini wenscht vrede, doch tegen verscher ping der sancties zal hij zich fel verzetten. Badoglio zendt naar verschillende streken straf expedities ter onderdrukking van verzet. Bondskanselier Schuschnigg ook leider der militie. Rapporten van dr. Winckel en dr. Belmonte over de laatste periode onzer ambulance in Abessinië. Onder de wapenen gehouden dienstplichtigen met groot verlof. WEENEN, 15 Mei (Reuter) In een pers conferentie heeft de leider van het Bonds- persbureau minister Ludwig verklaard, dat, daar de militie een integreerend deel uit maakt van het Vaderlandsche front. Bonds kanselier Schuschnigg in zijn hoedanigheid van leider van dat front, ook het bevel der militie op zich neemt. In antwoord op een vraag om trent de mogelijkheid van ontwapening van de Heimwehren. zeide hij, dat men er op moest rekenen, dat deze formaties nog langen tijd zouden gehandhaafd blijven. De minister kon digde de aanstaande afkondiging aan van een constitutioneele wet tot hervorming van het Vaderlandsche front. „De strijd voor het fascisme in Oostenrijk is niet voorbij. Ik zal over een week terug zijn; dan zal de strijd pas beginnen. Het fascisme zal triomfeeren". Ebt waren, naar de „Daily Telegraph" meldt, de laatste woorden, die prins Starhemberg sprak een oogenblik voor zün ver trek naar Rome, waar hij zooals bekend Zondag den wedstrijd tusschen de nationale voetbalteams van Italië en Oostenrijk zal bij wonen. PARIJS, 15 Mei. (Havas). In een interview, dat een medewerker van de Matin" met Mussolini had verklaarde deze: „Niemand ter wereld kan eraan twijfelen, dat het Italiaansche volk hartstochtelijk den vrede wenscht, welken *t noodig heeft om zijn werk te voltooien. Ik wil den vrede en wil er voor werken, doch indien men ons de vruchten van onze overwin ning, die we met zooveel opoffering hebben behaald, wil ontrukken, zal men ons bereid vinden tot allen te genstand." Mussolini keerde zich vervolgens tegen de critiek op de Italiaansche maatregelen in Abessinië en tegen de sancties: „Ik beklaag mü niet over deze dingen, die het Italiaansche .volk galvaniseerden en ons een volledige over winning en het imperium bezorgden. Op het oogenblik is Abessinië onherroepelijk en geheel Italiaansch." Mussolini wees vervolgens op het „humaan" karakter van de Italiaansche actie en het doel, dat men nastreeft en vervolgde: „Hoe kan Frankrijk, het volk van intelligen tie en intuïtie, dit niet begrijpen? Morgen zullen in Frankrük mannen aan de macht ko men, die steeds den vrede hebben gediend en ik twyfel er niet aan, of zij zullen beginnen met ons den vrede te laten. Ik heb vertrou wen in hen." Toen de interviewer Mussolini herinner de aan zijn woorden in September LI., dat militaire sancties het gevaar van een om vorming van de kaart van Europa in zich droegen, zeide hij: „Wat ik toen zeide over militaire sancties, zeg ik thans voor ver scherping van de economische." Tot slot verklaarde de duce: „Onherroepe lijk. Herhaal dit en herhaal het nogmaals Ge heel Europa moet dit woord hooren, dezen kreet van een geheel volk, dat zijn imperium wil en zal weten te verdedigen, als het moet morgen, met al zijn moed en al zijn kracht. De Fransche communistische partij heeft de uitnoodiging van de socialistische partij tot deelneming aan een regeering van de hand ge wezen. De Popoio di Roma verneemt uit Florence, dat aldaar in de omgeving petroleum is ont dekt, welke op een diepte van ongeveer 80 Me ter moet liggen. De hoeveelheid werd op 492.000 ten geschat. Te Londen zün onderhandelingen geopend tusschen Engeland en de Sovjet-Unie om te komen tot een vlootverdrag, dat de voornaam ste principes van het Londensche Vlootverdrag behelst. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.; 763.2 Vorige stand: 763.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1