Fokker sticht een fonds 'S- De plannen van de Fransche soci's Moeilijkheden bij de pacificatie van Abessinië Het nieuws van heden ZELF f 100.000 GEGEVEN De toestand in Oostenrijk ITALIAANSCHE LEENING IN LONDEN? TALRIJKE GERUCHTEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 16 MEI 1936 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per v/eek 25 cent; per kwartaal f 3.25; per Post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19953 Doel is: bevordering vort de op leiding tot vliegtuigbestuurder en steunverleening in bij zondere gevallen Vliegtuigbestuurders zijn noodig Schuschnigg wil geen avontuur lijke experimenten Adelaide van Habsburg te Weenen Japanners in Noord- China Chineesche ambassadeur protesteert te Tokio Banking, 16 Mei (Reuter). De Chineesche 'hister van Buitenlandsche Zaken heeft den Jhbassadeur te Tokio opgedragen beslist te r°testeeren tegen de versterking van de -Ja- ahsche troepen in Noord-China. Lord Willingdon tot ^ord Warden benoemd Nieuwe Bisschop van Mexico geconsacreerd Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii| minium De Duce zou van plan zijn de beschuldiging tegen Enge land inzake verkoop dumdum-kogels in te trekken Britsche Liberalen voor sancties Invoering der veertigurige werk week, maar ook een beroep op de spaarders Rede van Paul Faure Rozengeur en maneschijn of verzet en voortzetting van den strijd? Spoorweg naar Djiboeti bedreigd? Diplomaten brengen een bezoek aan Badoglio Negerpaar belegerd Het verdedigt zich zes uur tegen de politie Senaat en militarisme in Japan Tsoemoera wordt voor zijn beschuldiging gestraft Mijningenieurs als gijzelaars DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN RADIODISTRIBUTIE HAARLEM De mandaatsgebieden van Japan Van een teruggave zal nooit sprake zijn Guatemala's uittreden uit den Volkenbond Gering aanpassingsvermogen van Genève de oorzaak De smokkelhandel in Noord-China Ook China protesteert NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Naar wij vernemen, heeft de be kende vliegtuigbouwer Antonie Fok ker, directeur van de N. V. Neder landsche Vliegtuigenfabriek te Am sterdam, ter gelegenheid van het feit, dat het heden 25 jaar geleden is, dat hij op een door hem ontwor pen en gebouwd vliegtuig de voor het verkrijgen van het brevet van vliegtuigbestuurder vereischte proe ven aflegde op grond van zijn belangstelling voor de Nederland- sche luchtvaart besloten een Ne- derlandsche stichting in het leven te roepen onder den naam ,,A. H. G. Fokker-fonds" ten doel stelt: 1 Het bevorderen van het opleiden bin- *eh den kortst mogelijken tijd van een zoo Êroot» mogelijk aantal Nederlanders tot vlieg- hiigbestuurder zulks bijzonderlijk in ver end met het belang, dat de nationale defen ds heeft bij krachtige versterking van de re- ®6rve aan vliegtuigbestuurders door een aan- Nederlanders, die voor een opleiding tot, Jjiegtuigbestuurder geschikt zijn te achten, ge- ?eel of gedeeltelijk tegemoet te komen in de k°sten aan zulk een opleiding verbonden; 2 Voor zooverre daarin niet op andere wijze "Ordt voorzien, steun te verleenen aan; a Nederlandsche luchtvaartpioniers en we- vu*'en en weezen van dezen, h Nederlanders, die in de uitoefening van Qe civiele of militaire Nederlandsche luc'ht- vaart geheel of gedeeltelijk invalide werden Weduwen en weezen van dezen, 0 Weduwen en weezen van Nederlanders, p.Ie bij de uitoefening van de Nederlandsche wiele of militaire luchtvaart het leven ver ben, .Een en ander voor zoover de betrokkenen in ^hoeftige omstandigheden verkeeren; 3 Het bevorderen van de verdere ontwik- eling der Nederlandsche luchtvaart in het al leen, b.v. door het in bijzondere geval- Antonie Fokker len verstrekken van studiebeurzen aan hen, die zich voor een functie in die luchtvaart voorbereiden 4 Het verleenen van steun en het nemen van het initiatief tot maatregelen, wanneer zulks ter beoordeeling van het bestuur van het fonds aan den bloei van de Nederland sche luchtvaart ten goede kan komen. De beoordeeling van de wijze, waarop de middelen van het fonds ter bereiking van bo venstaande doelstelling zullen worden aange wend, berust bij het bestuur van het fonds. Namens den heer Fokker werden aangezocht, om in bedoeld bestuur zitting te nemen; Als voorzitter: de heer ir. J. E. F. de Kok, voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor de Luchtvaart te Den Haag. Als leden: de heeren C. Kolff, voorzitter van 3en raad van beheer der Nationale Luchtvaart- school te Rotterdam, en J. E. van Tyen, onder directeur van de N. V. Ned. Vliegtuigenfabriek te Amsterdam, die zich daartoe bereid hebben verklaard. Bij de aanwending van de middelen, waarover het fonds beschikt of zal be schikken, ligt het in de bedoeling den door het fonds te verleenen steun niet te beperken tot de eventueel uit drie middelen te kweeken rente, omdat als dan niet te verwachten ware, dat het na te streven doel in afzienbaren tijd voldoende zou kunnen worden ge diend. De heer Fokker heeft besloten een bedrag van f 100.000 te bestemmen, om daarmede het „A. H. G. Fokker Fonds" in het leven te roepen. I v. Londen, 16 Mei (Reuter) In een inter- lew rnet de „Financial Times" verklaarde ^huschnigg, dat de financieele en monetaire ™Utiek van Oostenrijk gericht is op een even- s'cht van de begrooting en stabiliteit van de chilling. Oostenrijk wil geen avontuurlijke Perimenten ondernemen op monetair en fi- ahcieel gebied en is overtuigd dat het finan- ij,66* ,vertrouwen in het land het best 't crediet binnen- en buitenland kan handhaven en Versterken. WEENEN, 16 Mei. (Reuter). De 22-jarige artshertogin Adelaide van Habsburg, de zuster den Oostenrijkschèn troonpretendent Otto, v haar de hoofdstad gekomen om aan de uni- ^rsiteit eenige colleges te bezoeken en de j eehsche sociale instellingen te bestudeeren rt. verband met haar binnenkort te schrijven Ssertatie. LONDEN, 16 Mei (Reuter)Aartshertog 'bert von Habsburg, oud-pretendent naar de r°on van Hongarije is gisteravond uit Boeda- te Londen aangekomen. ^Londen, 15 Mei. Koning Edward heeft lord j 'bingdon, den afgetreden onder-koning van benoemd tot „lord Warden of the cinque rL>'', gouverneur van 'de vijf havenplaatsen Dover, Sandwich, Hastings, Rommey en Hythe). Deze oude functie, welke dateert uit den tijd der Plantagenets en waarschijnlijk uit den tijd van Willem den Veroveraar, aldus de Times, wordt sedert vele jaren bekleed door oud-onder koningen. Lord Curson en de markies van Rea ding zijn vöör lord Willingdon „lord Warden" geweest. In vroeger jaren was dit hooge ambt feitelijk gereserveerd voor de ministers-presi dent. Een der rechten van den titularis is het recht de kroningsplechtigheid bij te wonen. Lord Willingdon is zijn politieke carrière be gonnen ,als afgevaardigde van het Lagerhuis district Hastings. In de Kathedraal van Guadalajara heeft de plechtige Consecratie plaats gehad van den nieuw benoemden Bisschop van Tepic (Mexico), Z. H. Exc. Mgr. Anastasio Hurtado. De plechtigheid werd verricht door Mgr. Jose Garibi, Aartsbi txhop van Guadalajara, die daarbij geassisteerd werd door den Bisschop van Chiapas, Mgr. Anaya en Mgr. Francisco Campos, Titulair-Bisschop van Doara. H VERWACHTING: Matige Oostelijke 1 vind, licht tot half bewolkt, droog weer, jehcudens geringe kans op onweer in 't iuiden, in het Noorden iets koeler. Hoogste barometerstand: 776.7 te Hemösand. S Laagste barometerstand: 755.4 te Black.sod. Maan op v.m. 2.38 onder n.m. 3.16 S Nieuwe Maan 20 Mei Nieuwe Maan 20 Mei LONDEN, 16 Mei. (Reuter) De „Daily He rald" bericht, dat de mogelijkheid van een Italiaansche leening in Londen wordt be studeerd door particuliere peTsonen in de city. De correspondent van de „Daily Herald" te Genève schrijft, dat Italië voornemens is de beschuldiging tegen Engeland inzake den ver koop van dumdum-kogels aan Abessinië, weer in te trekken. Het blad schrijft dit toe aan de onthullingen, welke het blad gisteren heeft ge daan over den agent provocateur bij de Abes- sinische legatie. LONDEN, 16 Mei. (Reuter) De nationaal-li- berale partij heeft gisterenavond een resolutie gepubliceerd, waarin er bij de regeering op aan wordt gedrongen, dat zij te Genève pogingen in het werk stelt om den Volkenbond maatrege len te doen nemen, welke geëigend zijn om het recht in de internationale betrekkingen te ver zekeren en het principe van het heilig karak ter van de verdragen te handhaven. Verder moet de regeering er op aandringen, dat recht worde gedaan aan het volk van Abessinië en dat het gebruik van gifgas en de aanvallen op Roode Kruis-ambulances, waaraan de italia- nen zich schuldig' hebben gemaakt, duidelijk worden veroordeeld. Ook wordt er in de resolutie op aangedron gen, dat de regeering zal trachten economische hinderpalen uit den weg te ruimen, welke de toegangen tot de eerste grondstoffen belemme ren en den wederopbloei van de internationale handelsbetrekkingen in den weg staan. LA VALETTE, 16 Mei. (Reuter) Twee Mal- teezers zijn gisteren gearresteerd wegens over treding van de wet op de officieele geheimen. De nieuwe Oostenrijksche vice-kanselier von Baar-Barenfels, die prins Starhem berg is opgevolgd De bekende aviatrice Amy Mollison heeft na haar record-vlucht naar Kaapstad ook den terugtocht naar Engeland binnen recordtijd afgelegd. De aankomst op Croydon PARIJS, 16 Mei. (Reuter.) Sprekende op een groote bijeenkomst in de Salie Wagram, georganiseerd door de S. F. I. O., gaf Paul Faure, secretaris-generaal der partij, gis teravond een exposé van het socialistische streven, dat erop gericht is den welstand en het verbruik gelijken tred te laten houden met de ontwikkeling van de rijkdommen. Faure verklaarde uitdrukkelijk, niet uit naam van de toekomstige regeering te spreken. Hij gaf o. a. een overzicht van de maatregelen, die kunnen dienen ter bestrijding der werkloos heid, dat hierop neerkwam: Invoering der werkweek van 40 uren met behoud van loonen en betaalde vrije dagen Uit voering van groote werken op zeer groote schaal, waartoe hij rekent het inrichten van hospitalen en sanatoria, electrificatie van het platteland, opruimen van krotten etc. Bij de financiering zal een beroep gedaan moeten worden op de spaarders. Als aan den oproep geen gevolg wordt gegeven, moet de regeering overgaan tot een alge- meene mobilisatie der krachten; men eischt van de burgers dat zij hun leven zullen offeren om hun vaderland te verdedigen, waarom zou men niet met hetzelfde recht de „levenlooze materie" die het kapitaal is, mogen mobiliseeren? 1 DJIBOETI, 15 Mei. (Reuter-A.N.P.) Hoe wel uiteraard ook voor de bezetting van Addis Abeba door de Italianen he't hier uit Abessinië binnenkomend nieuws nooit zon der een korreltje zout kon worden opgevat en men bij de beoordeeling daarvan altijd rekening diende te houden met het in de doorgezonden berichten en mededeelingen verwerkte propaganda-element, was hét toch nog altijd van dien aard, dat soms zelfs juist door die propagandistische trekjes een indruk gewekt werd van den stand van zaken in politiek en militair opzicht. Nu de Italianen zich van de Abessinische hoofdstad en daarmede van de verbindings middelen met het buitenland meester hebben gemaakt, is het voor den in Djiboeti werken den journalist al buitengewoon moeilijk, zoo niet onmogelijk geworden zich eenig begrip te vormen van wat onder de Abessinische bevol king leeft en wat er om gaat in de kringen van die Abessiniërs, die nog over invloed op de bevolking beschikken. Geruchten zijn er voldoende, maar de meeste zijn van dien aard, dat zij terstond als onbe trouwbaar of ongerijmd verworpen moeten wor den. Berichten van Italiaansche zijde worden eveneens met kwistige hand verstrekt. Zij zijn echter alle van hetzelfde slag. Als voorbeeld dit vandaag verspreide bericht uit Diredawa „In de geheele stad wappert de driekleur. De Moefti, het religieuze hoofd van de Mohamme- daansche gemeente heeft verlof gevraagd en verkregen om de Italiaansche vlag op de mos keeën der stad te mogen hijschen. Onder de eerste daden van Italiaansche souverelniteit moet naar voren worden gebracht de opening van een tweetal scholen, een in de Europeesche wijk en een in de inlandsche. Over enkele da gen zullen de inlandsche ordebewaarders, die door legionarissen zijn opgeleid, in functie tre den," men ziet het, veel wijzer wordt de journalist hier niet van. Hoe ontwikkelt de toestand zich dan wel? Is na zooveel maanden hardnekkigen strijd en wanhopig verzet tegen een het land binnengedrongen veroveraar plot seling alles pais en vree geworden en de vijand en moordenaar van gisteren de vriend en wel doener van vandaag? Of moet geloof geslagen worden aan het volgende, eveneens hier ont vangen maar niet te controleeren bericht: „De Italiaansche troepen, die naar Afden zijn gezonden, aan den spoorweg van Addis Abeba naar Djiboeti, zijn gestuit op hardnek kigen tegenstand van Abessiniërs bij het be langrijke centrum van Asba Tafari." Mocht dit bericht waarheid bevatten, dan zou hieruit kunnen blijken, dat de Abessiniërs in de pro vincie Aroesi den oorlog nog op eigen gele genheid voortzetten en tenslotte nog sterk ge noeg zijn om voldoende manschappen in ver band bijeen te brengen en een bedreiging voor den spoorweg te vormen. Hier in Djiboeti twijfelt men er algemeen geen oogenblik aan, dat de Italianen, wanneer zij hun actie in Abessinië rustig zullen kun nen voortzetten en zich niet in de naaste toe komst militair of anderszins de handen gebon den zullen zien, er in zullen slagen geheel Abessinië te bezetten en mettertijd ook te pa- cifieeren. Dat dit echter zoo gemakkelijk zal gaan als de Italiaansche berichtgeving wel wil doen voorkomen, daaraan gelooft hier geen mensch. Naar de „Daily Telegraph" verneemt, heeft de Britsche gezant te Addis Abeba tezamen met de overige diplomaten een bezoek gebracht aan maarschalk Badoglio. Dit wil evenwel niet zeggen, dat Badoglio wordt erkend als onder koning van Abessinië. Hij wordt alleen be schouwd als de opperbevelhebber van de be zettingstroepen in Abessinië. Op politiek terrein wenscht de partij: leger en ambtenarencorps te zuiveren, en strenge maatregelen te nemen tegen -de vijanden der maatschappij. Wat de buitenlandsche politiek betreft zeide Faure: voor ons gaat de weg naar den vrede over Genève. Wij zullen naar Genève gaan, vrij van alle banden behalve die, welke ons aan de kiezers binden. Wij zullen gelijktijdige ontwapening eischen, om te beginnen door na tionalisatie van de bewapeningsindustrie en den handel in wapens. Is het niet merkwaardig dat Duitschland, om ons tot dit land te bepalen, de bauxiet en het ijzererts, 'grondstoffen, die het noodig heeft voor wapenfabricage, in hoofdzaak betrekt uit de Sowjet-Unie, Spanje, Zweden en Frankrijk, d. w. z. uit landen met een. socialistische of sociaal-democratische re- geering?" Paul Faure besloot zijn rede met de leuze van het front populaire: „vrede, brood, vrij heid." GORDONSVILLE (Virginia), 16 Mei (Reuter). Na een sheriff, die hem wilde arresteeren, te hebben gedood, zochten een neger en zijn zuster een toevlucht in een hut, waar zij zich gedu rende zes uur verdedigden tegen de politie, gs- wapend met mitrailleurs en verscheidene hon derden gewapende burgers. Tenslotte slaagde een politieman erin plat op zijn buik gedekt door het vuur van de belegeraars naar de hut te kruipen en deze in brand te steken. De negerin liet zich het eerst zien en werd door een schot gedood, even later volyde haar broer. Beide lijken werden door de vlammen verteerd voor dte oogen van de belegeraars. TOKIO, 15 Mei (A.N.P.) Voor het eerst in 47 jaar heeft de senaat besloten tot het ne men van disciplinaire maatregelen tegen een zijher leden, en wel tegen Tsoemoera, die gis teren het officierencorps er van beschuldigde, niet genoeg toewijding te hebben. Dat verwijt heeft in kringen van leger en vloot groote verontwaardiging gewekt. Tsoemoera had daar op zijn beschuldiging ingetrokken, maar niet temin zullen disciplinaire maatregelen tegen hem worden getroffen. Vóór het betreffende besluit viel. verliet Tsoemoera den senaat. Hij heeft medegedeeld, _te zullen aftreden. MADRID, 15 Mei (Reuter). De 450 arbeiders dermijnen van Penaroya zijn in staking ge gaan. Zij houden twee Fransche en drie Spaan- sche mijningenieurs, alsmede den voorzitter der plaatselijke soc.-democratische vakvereeniging als gijzelaars vast en weigeren naar boven te komen, zoolang het arbeidsconflict niet over eenkomstig hun wenschen is opgelost. De Fran sche vice-consul heeft reeds diplomatieke stap pen gedaan om te verkrijgen, dat de beide Fran sche ingenieurs worden vrijgelaten. In het mijnbekken van Langreo duurt de staking van de mijnwerkers voort. 514.000 arbei ders hebben het werk neergelegd. De werkgevers weigeren de werkweek van 48 uur te herstellen zoolang zij niet een deel van den opgeslagen voorraad van 300.000 ton steenkool hebben ver kocht. De pacificatie van Abessinië. Bieden de Abes siniërs nabij den spoorweg Addis AbebaDji boeti nog hevïgen tegenstand? Schuschnigg verklaart, dat Oostenrijk geen avontuurlijke experimenten wiL Een Italiaansche leening te Londen? Fokker heeft een naar hem genoemd fonds ge sticht tot bevordering van de opleiding tot vliegtuigbestuurder en steunverleening in bij zondere gevallen. Hugo de Groot herdacht in een bijeenkomst van Volkenbond en Vrede te Delft. Weet van alles te genieten, Leef niet zoo geïsoleerd, Grijp toch wat de distributie U voor niets haast presenteert. NIEUWE GRACHT 5 - TELEF. 10010 TOKIO. 15 Mei. ^Reuter). De minister van buitenlandsche zaken Arita heeft in de kamer can afgevaardigden medegedeeld, dat Japan vastbesloten is nooit de rechten uit hoofde van het mandaat over de eilanden in de Stille Zuid zee prijs te geven. Japan zal nooit zijn stand punt terzake wijzigen, welke ook de overwegin gen zijn, waarop men zich elders beroept, al dus voegde Arita er nog aan toe. GUATEMALA, 16 Mei. (D. N. B.) Het uit treden van Guatemala uit den Volkenbond wordt gemotiveerd met in de eerste plaats eco nomische moeilijkheden, en in de tweede plaats met het geringe aanpassingsvermogen van den Bond inzake Amerikaansche kwesties. Men ver moedt evenwel, dat het falen van den Bond in het Italiaansch-Abessinisch geschil den door slag heeft gegeven. NANKING, 15 Mei. De Chineesche regeering heeft bij de Japansche regeering een protest mgediend naar aanleiding van den toenemenden smokkelhandel in Noord-China. De Japansche inmenging, zoo wordt in het protest gezegd, doemt de douane-autoriteiten in Hopei tot on macht. De nota eischt onmiddellijke beëindiging van de Japansche inmenging in douane-aange- jegenheden en maatregelen tegen de Japansch- Koreaansche smokkelaars van de zijde der Ja pansche autoriteiten. Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 761.4 Vorige stand: 761.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1