Opbouw der wereldtentoonstelling „Hocapolis" r ÜM0M Zoekt gij betrouwbaar i Personeel? I Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen J h ;v m VOOR DE BABY COMPLET I ÈmÊM BB QNZE OUDE AARDAPPELEN DINSDAG 19 MEI 1936 ^mtntniniiiiiiiimiimiiiiiiiniHniiiHimiHnniiniiniiiinnnniiiiiiniiiiMimiiiiiiiiiiiiiimiiinnninnnfrmTrr'j iuiiiHiiiiiiiiiiimniiiiiiiiiiiiiiiiinimiumiiiimiiniiiimiiimimiiiiiimmmiiimmimmmiimmMiirannniii® OM ZELF TE MAKEN FOTOREPORTAGE De militaire gasschool aan de Mineurslaan te Utrecht, bestond Maandag 10 jaar. De directeur der school, kapt. A. W. Claasen (tweede van rechts) leidt de aan wezige autoriteiten rond bij het bezichtigen der modellenkamer De onlusten te Athene. Politiebeambten ondernemen een aanval op de be» toogers teneinde deze uiteen te jagen In verband met het naderende trans atlantische seizoen en het maken van eenige pleizierreizen wordt van het s.s. .Rotterdam" de inrichting van ver schillende salons gemoderniseerd. De touristen komen in een opgemaakt bed -;' Generaal-majoor H. A. C. Fabius, - inspecteur der cavalerie en comman- In de Nenyto-hallen te Rotterdam is men druk bezig met den opbouw der wereldtentoonstelling .Hocapolis die dant der Lichte Brigade, zal op 1 Augustus a.s. den dienst verlaten op 27 Mei a.s. officieel door minister Gelissen zal worden aeooend Duizenden brachten een bezoek aan het luchtschip .Hindenburg" in de hal van de vlieghaven te Frankfurt vóór de tweede reis van den luchtreus naar Noord Amerika Het alleraardigste slabbetje op onze teekening is zeer geschikt voor de kleine baby, daar de band voor komt dat het slabbetje draait. Men meet even ruim rondom het kleine halsje en trekt vervolgens den tweeden cirkel even smaller toeloopend naar ach ter. De smalle band, ongeveer 8 a 10 cM„ vormt één rechte lijn, verbonden aan het kraagje en sluitend precies om het middel der kleine. Het staat lief om een gekleurd puntje rondom te haken of af te werken met den knoopsgatensteek. Het kraagje sluit achter met een knoop je en lusje; de band sluit met waschbare gekleurde lintjes. We geven hier tevens 'n paar motieven in ware grootte, zoodat U ze over kan trekken uit dit blad. De zwar te schaduw rondom dient als versiering van de teekening en wordt dus niet nage- teekend op het patroon. De ideetjes worden gewerkt met den knoopsgatensteek. Onderaan ziet U nog hoe men van het idee een schortje kan maken voor de iets grootere baby. Het schortje heeft een flinken zak om blok ken en speelgoed te herbergen. Geheel onderaan nog een eenvoudig om- hulseltje voor de kruipende baby. Een band van 10 c.M. loopt onder de armpjes door met draagbandjes over de schoudertjes. Een recht lapje wordt dubbel genomen, op zij dichtgestikt en met een weinig ruimte aan den band gezet. Op zij komen twee puntzakjes, een envelopsluiting vormt de pijpjes. Het overgooiertje kan over 'n warm truitje of jurkje aangetrokken worden; het kost enkele dubbeltjes en is gemakke lijk in de wasch. DINA Wij laten hier een keurig en eenigszins sportief complet zien, waarvan de japen bestaat uit een bovenstuk van donkere en een rok van lichte stof. De blouse heeft een kimono-schouderstuk, dat van voren sluit met een grooten knoop. De rok be staat uit drie banen en heeft van voren twee opgestikte patten. Daar de blouse even over de taille valt, staat de witte ceintuur precies om het middel zoo aardig. Ook het wijde jasje, fig. 590 is afgezet met biezen van de kleur van den rok. De groote platte kraag om den hals heeft van voren een strik, de opgestikte zakken en wijde mouwen zijn eveneens afgezet met een rand van de lichte kleur. We hebben voor dit complet noodig; 3 meter donkere en 1.25 M. lichte stof. Het patroon is verkrijgbaar in de maten 40, 42, 44 en 46. POLA De eerste teekening laat zien hoe een modern geheel te krijgen, door een ge vormd hoofdbord achter een divan of bed te plaatsen, met opzij aansluitend aan het hoofdbord twee precies vierkante kastjes met een plankje in 't midden. Bij effen be hangsel kunnen in de hoeken boven het bord en in het midden bloemdecoraties geschabloneerd worden. Hoofdbord en kast jes worden in een kleur gehouden b.v. don ker eiken, terwijl de binnenkant der kast jes hard oranje wordt. Wanneer u een grooten ouden spiegel heeft, waarvan het glas nog niet verweerd is, doch het geheel te ouderwetsch is voor uw opvatting, dan is het aardig de lijst er af te halen en het glas tegen den wand te schroeven. Een geheel wordt verkregen door een afwerking met een soepel tulen gordijn met een roset van gekleurd koord en gekleurde kwasten opgehouden. Fig. B. laat u een lang smal stuk spiegel glas zien. U kunt die groote spiegels soms heel goedkoop, vaak voor enkele centen uit een ouderwetschen inboedel koopen. Met een afwerking als op fig. B., heeft u niet eens geslepen glas noodig. De smalle plaat wordt gesneden en tegen den muur geschroefd, een roede 3 maal de breedte van den spiegel wordt er boven geplaatst. Hieraan komen de gor dijnen, welke geheel strak, en puntig naar onder toe, worden bevestigd. U kunt dit heel handig doen, door de onderkanten te verzamelen aan een grooten beenen ring, welke aan een haakje vastgemaakt wordt. Een ruime val, in 't midden oploopend, past bij deze gordijnen. Een half cirkelvor mig blok van triplex vervaardigd, zorgt dat het geheel een modernen aanblik krijgt. Wat het boren der gaten betreft in het glas, we hebben dit dikwijls besproken. Eerst een dammetje maken van stopverf, volgieten met terpentijn, een kruislings krasje maken op de plaats waar u het gat wilt boren, vervolgens zonder hevig druk ken boren met een fijn boortje. Heeft u echter angst voor dat boren dan plaatst u op de plint een houten frame loopende langs den muur tot de helft van den spiegel, een dubbel lijstje van latten gemaakt met een gleuf in 't midden, waar het spiegelglas tusschen ge schoven kan worden. Zie teekening (C.). Vervolgens ziet u, hoe een ouderwetsche toilettafel omgetooverd kan worden in iets modems. Misschien heeft u zoo'n grooten ronden spiegel, dat er nog een aardige rechthoekige uitgesneden kan worden. De pooten vervallen en een mo derne afstand zal noodig zijn. Wilt u den onderkant afsluiten door een plateau, dan staat dit het beste, wanneer dit rondom eenige centimeters naar binnen valt. Wan neer geplaatst voor een raam, zal een hou ten gordijnhuif met rechthoekige insnij dingen een goed geheel maken. Geheel onderaan ziet u een eenvoudig idee om den meter van 't electrische licht weg te werken. Het kastje moet zoo diep zijn, dat de boekdeeltjes, welke u er in plaatst, vrij komen te staan. Het kastje wordt met haakjes aan den wand vast gemaakt. Wanneer de meter hoog ge plaatst is, komt het kastje te hangen. ANEMOON O O 0 0 VOOR DE KEUKEN Zoo langzamerhand worden onze aard appelen minder smakelijk en min of meer onooglijk. We kunnen ze nu en dan bij het middagmaal eens vervan gen door rijst of macaroni, maar in een Hollandsch gezin worden aardappelen toch noode op tafel gemist. Het is dus nu de tijd om de aardappelen eens anders op te dienen dan gewoonlijk, bijv. op de Fran- sche manier, gebakken in heet frituurvet, (liefst plantenvet of slaolie). Daar hebben we dan behalve de gewone patates frites bijv. nog de pommes souf- flées, die we opgeblazen aardappelen zou den kunnen noemen. Daarvoor worden de geschilde en gewasschen aardappelen in plakken gesneden ter dikte van 'n rijks daalder. Men legt die schijven tusschen twee doeken om te drogen. Intusschen laat men het vet, dat ruim genomen moet worden, goed warm worden, echter niet zóó heet, dat de blauwe damp eraf slaat. Als een proefschijfje dadelijk in het vet gaat dansen, is de warmte ervan goed. Men doet dan alle schijven te zamen in het vet, dat nu hevig bruischt en men laat ze daarin, in ongeveer vijf minuten, gaar worden, echter in het geheel niet bruin. Men roert daarbij in de pan, op dat de aardappelschijfjes niet op elkaar plakken. Als ze zoo zacht zijn, dat men er gemakkelijk in prikken kan, neemt men ze, met een schuimspaan, uit het vet en laat ze uitdruipen. Intusschen verhit men het frituurvet tot de blauwe damp er af slaat. Dan doet men weer alle aardappelen tegelijk in de pan en laat ze er 1 a 2 minuten in om op te blazen en mooi goudbruin te worden. Men haalt ze dan met een schuimspaan uit de pan, laat ze uitdruipen en dient ze op in een open schaal, bestrooid met tafelzout. Pommes pailles en pommes feuilles. Voor de pommes pailles of strootjes snijdt men de geschilde en gewasschen aardappelen in dunne reepjes; voor pommes feuilles of chips snijdt men ze met een komkommer - schaafje zoo dun mogelijk in plakjes. De aardappelen worden dan tusschen doeken gedroogd en in dampend heet frituurvet in ongeveer vijf minuten knapperig eO bruin gaar gebakken. Aardappel-purée, croquetjes, aardappel- koek en aardappelomelette vormen even eens uitstekende gerechten van oude aardappelen. Dan is er nog de aardappel sla, die op verschillende manieren kan worden toebereid. Hebt U ze al eens klaaf gemaakt van fijn gewreven aardappelen? Aardappelsla. Bij V/2 Pond warme ge kookte aardappelen heeft men noodig: 1 uitje of preitje, K L. kokend water met 2 Maggi's bouillonblokjes, 2 a 3 eetlepels azijn, peper en zout. De aardappelen worden fijn gestampt gemalen en vermengd met het fijn ge' snipperde uitje. Dan roert men er den bouillon door en den azijn en maakt het geheel op smaak af met peper en zout. Men stapelt deze sla hoog op, op een platten schotel en presenteert ze warm of koud bij vleesch of visch of bij eieren. Aardappelkoek. Bij 1 pond gekookte aardappelen rekent men: 6 eieren, 2 af gestreken lepels bloem, '/2 ons geraspte kaas, 3 afgestreken lepels boter, 1 uitje> peper en zout en 2 theelepels Maggi'3 aroma. De aardappelen snijdt men in dunne plakjes, in een koekenpan doet men ruin» de helft van de boter en hierin laat mei» de aardappelen en het fijn gesnipperde uitje zachtjes lichtbruin bakken. Intusschen worden de eieren goed Se' klopt, de bloem wordt gebonden en er bij gevoegd, evenals de geraspte kaas, de aro ma en peper en zout naar smaak. P' mengsel giet men over de gebakken aard appelen. Men laat den koek dan aan dei» onderkant mooi bruin worden, laat hen» op een deksel glijden, doet het overschot van de boter in de koekenpan en laat dei» koek ook aan den tweeden kant bruli» bakken. Men dient hem op, op 'n verwarmdel» schotel. Eieren met kaassaus. Bij 4 hard ge" kookte eieren maakt men 'n sausje val» 2'/2 d.L. water met 1 Maggi's bouillonblok je, 2 afgestreken lepels bloem, 1 afgestre ken lepel boter en V, ons geraspte kaas. Men verwarmt de boter met de bloei»» op 'n zacht vuurtje, roert er langzamer hand den bouillon bij en laat dit sausje even doorkoken tot het goed gebonden Is' Dan maakt men het af met de geraspt® kaas. De hard gekookte warme eieren worded gepeld en doormidden gesneden en. me den bollenkant naar boven, op een ver warmden schotel geschikt. De kaassaU3 giet men hier goed heet overheen en mei» dient het gerecht onmiddellijk A. K.-P.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 12