Komende veranderingen in Midden-Europa? Dr. Winckel en de zijnen terug KING-VRIENDEN ITAKKERTJE^ De moeilijkheden van Leerdam INTER VIEW MET BETHLEN HARTELIJKE ONTVANGST V.K.P.-REIS f29.- plus f2.50 CENTRAAL REISADRES DINSDAG 19 MEI 1936 Oömbös' invloed zou sterk ver minderd zijn, zoodat getwij feld wordt aan zijn terugkeer Genève een politiek clearinginstituut De Palembangbracht heden de Ned. Ambulance uit Abessinië naar Rotterdam terug Door Prinses Juliana verwelkomd AAN ONZE EN AAN HEN, DIE HET ZULLEN WORDEN TONNEMA CiE SNEEK FABRIKANTEN VAN KING-PEPERMUNT In het paviljoen dr. Winckel TIJDENS DE PINKSTERDAGEN Vier volle dagen N.Z.Voorburgwal 65, Amsterdam Dr. Winckel spreekt Minister Gelissen geeft een uit eenzetting van de pogingen tot behoud Geen buitenlandsche invloeden INKOMSTENBELASTING EN SUCCESSIEWET Minister brengt wijzigingen in zijn ontwerp aan DE BONDOWOSO VERKOCHT Aan een Grieksche reed er ij Rome-reizigers terug Een onderhoud met Mgr. Diepen bij Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn, Zenuwpijn, Rheumatische Diinen^rTf (Bijzondere correspondentie) Sidert, Zondag 10 Mei j.l. hebben in Weenen en Boedapest de gebeurtenisen elkandersnel opgevolgd. Terecht hebben de politici in f^hgarije met veel belangstelling dezen dag 'ïemoet gezien, want niet alleen verjaarde de ü&stenrijksche vice-kanselier en het hoofd der "üeimwehr" vorst Starhemberg op dien dag, J^ar ook zou de Freiheitsbund, het weerkorps an de christelijke arbeidersgroep onder leiding Kunschak en Stand dien dag een groote ®ai'ade houden. Gezien de wrijving tusschen den •""«■iheitsbund en haar leiders en de Heimwehr Starhemberg beloofde die dag dus een bij- °bdere te worden. En hij is het geworden, niet Ikei voor Oostenrijk, maar ook voor heel Mid- ''"b-Europa, waarin Oostenrijk zoo'n belang de positie inneemt. Toen Bondskanselier ?°huschnigg bij de Freiheitsbund-parade op den Hii hg de gereserveerde tribune verliet en zelf ah het hoofd van de arbeiders ging marchee verscherpte hij daardoor een conflict, dat 1 lang tusschen hem en Starhemberg bestond, Werd het bestaan ervan ook steeds officieel k°° krachtig mogelijk ontkend en tegengespro- en. Deze kwestie tusschen den zuiver Ita- 'aansch fascistisch georiënteerden Heimwehr- 8l|ler en den christelijk-socialen Bondskanse- 'er werd na dagenlang heftige debatten in den acht van Dinsdag op Woensdag de vorige week opgelost". Starhemberg werd uit de 'regeering Sezet en met het presidium van de Oostenrijk- de Moederzorg verguld, terwijl Schuschnigg voorzitterschap van het Vaderlandsche bont aanvaardde. De bedoeling was duidelijk. o°huschnigg wilde een einde maken aan den Pgewenschten toestand in Oostenrijk van een lalistisch autoritair régime, van elkander be- oticurreerende en benijdende gewapende orga- 'Saties, van Heimwehr-aanmatiging, welke de .9° noodzakelijke verzoening met de arbeiders- assen in den weg stond. Door de reorganisatie ah de Oostenrijksche regeering kreeg de fas- 'stische richting 'n geduchten knauw, maar het hog de vraag, of straks de Heimwehr niet ,al trachten even krachtdadig van zich af te den. Wei is Waar zijn er nog twee Heimwehr-mi- isters en een staatssecretaris van de Heimat- ahutz in het nieuwe kabinet gebleven, maar de te spontane Starhemberg is voorloopig mach loos, ook al staat de niet ontwapenen willende /'hmatschutz nog achter hem en ook al mag v zich in de persoonlijke en politieke vriend- SChi Pap van den blindelings bewonderden Mus- ^üni verheugen. tj et toeval wilde, dat ik een dag na de Oostenrijksche regeeringsheivorming het I Hongaarsch parlement bezocht en de ge- ,,"crmeid had te constateeren, dat er ook in *Oll O"o Vli iafn 4. Ie °hgarije iets gebeuren gaat. Schijnbaar was tfe aandacht van alle afgevaardigden geconcen- veerd op het „schandaal" van een redacteur /h de Uj Magyarsag, Rayniss, die ervan be- huldigd werd geld van de Duitsche Nazis te 9t>ben aangenomen. De socialisten kwamen hs met fotografische facsimilé's, van bezwa- - hde documenten, en de publieke tribunes 8 fen overvol. hegemonie in den Volkenbond zoozeer geleden had, aan dit instituut nog veel waarde hechtte. Bethlen antwoordde, dat hij in den Vol kenbond niets anders dan een politiek „clearinginstituut" zag en dat de wensch naar een Volkenbond, die een dwingende macht zou kunnen uitoefenen, inderdaad nog een vrome was. Daartoe zou de Volkenbond grondig her zien moeten worden en tot een soort Su perstaat gemaakt. Maar dan zal Hongarije ook op revisiegebied niets te verwachten hebben, bracht ik in 't midden. Hierop ant woordde Bethlen: „De groote mogendhe den hebben de vredesverdragen gemaakt, zij zouden ook 'n revisie tot stand kunnen bren gen. Ik vroeg Bethlen, wat hij van Italië's vriend schap voor Hongarije verwachtte en of hij bij een eventueele verandering in Hongarije's politiek, die vriendschap ook verder doorgezet wenschte te zien. Het is Bethlen's meening, dat de vriendschap van Italië voor Hongarije op recht is en dat Italië, dat wil zeggen Mussolini, ernstig vóór een revisie der vredesverdragen is. Hierop vroeg ik Bethlen, wat hij van de auto ritaire regimes in Italië en Oostenrijk dacht en of hij ook voor Hongarije een dergelijk regime wenschelijk achtte. De groote diplomaat lachte fijntjes en zeide, dat het fascisme, dat in Italië zulk een weldadigen invloed heeft uitgeoefend, geenszins voor Hongarije geschikt is. Hij achtte het autoritaire regime in Oostenrijk van voor- bijgaanden aard en uit een noodtoestand ge boren! Oostenrijk zal zich zeker langzamerhand op een grootere volksinvloed moeten instellen. „Is u over het parlementaire stelsel in Hon garije tevreden, Excellentie?" zoo vroeg ik ver der Graaf Bethlen meende, dat de tijd rijp is om in Hongarije geheime verkiezingen in te voeren en te breken met het compromissen- stelsel van geheime verkiezingen in de steden en openbare verkiezingen op het platteland. Ook moesten er aan de afgevaardigden veel hoogere cultureele eischen gesteld worden. Zij zouden op zijn minst 'n H.B.S.- of Gymnasium opleiding moeten hebben. Dan wenschte graaf Bethlen een ander verkiezingsstelsel in te voe ren, zoodat kleinere partijen überhaupt geen kans meer hebben en met het compromissen- stelsel gebroken wordt. Op mijn vraag of Beth len bij deze hervorming van het kiesstelsel een bepaald voorbeeld voor oogen had, antwoordde hij, dat hjj niet op details wenschte in te gaan. Gaarne had ik nog met graaf Bethlen over het probleem Duitschland in het politieke we reldbeeld gesproken, maar zijn secretaris kwam aan het interessante gesprek een einde maken. Tibor Eckhardt wachtte op Bethlen en had een langdurige bespreking met z'n politieken vriend. Ik wendde mij tot den legitimistenleider Ma- kra.y, die mij op de noodzakelijkheid van een Tsjechisch-Oostenrijksch-Hongaarsche samen werking wees, gevolgd door de restauratie om aan de Nazi-expansie in 't Donaubekken weer stand te kunnen bieden. Ten slotte had ik een onderhoud met het lid der democratische op positie graaf Georg Apponyi, den eenigen zoon van Hongarij's wereldberoemden staatsman, die een even uitstekend debater als publicist bleek. Hij is een der hoofdredacteuren van het groote Hongaarsche dagblad „Esti Kurir" en zal zeker in de Hongaarsche politiek door zijn veelzijdige capaciteiten nog eens een groote rol spelen, al zal' het misschien een heel andere zijn, dan de tragische rol van zijn wereldbe roemden vader, die de tragedie van zijn land moest overleven Ook de jonge Apponyi is le gitimist en gelooft vast aan een restauratie. Maar daartoe zal nog meer noodig zijn dan een aftreden van Goemboes! (Nadruk verboden) Onder daverend gejuich van het samengestroomd publiek stoomde he denmorgen omstreeks tien uur het s.s. „Palembang" langzaam de Lloydhaven te Rotterdam binnen: de Nederland- sche Roode Kruis-Ambulance, die in Abessinië haar menschlievend werk verricht heeft, is na voleinding van haar taak weer in het vaderland te ruggekeerd. Een feestelijke ontvangst was den leden van de Ambulance bereid. In het paviljoen aan de Lloydkade waren verschillende autoriteiten aanwezig, om hen officieel te verwelkomen; de afdeelingen uit Rotterdam en omliggende gemeenten van het Roode Kruis vormden een eere-escorte; een groot aantal belangstellenden was onder de heerlijke lentezon, verfrischt door een flinke bries, op de kade samenge stroomd, terwijl de familieleden van de terug keerenden natuurlijk de voorste plaatsen in namen. de autoriteiten, onder wie Rotterdams burge meester, mr. Droogleever Fortuyn, en het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis wacht ten daar de terugkeerende ambulance-leden op. Toen het gezelschap het paviljoen betreden had, en de teruggekeerden door de autoriteiten waTen begroet, kwam H. K. H. Prinses Juliana, in beige gekleed, het paviljoen binnen en be gaf zich naar het opgerichte spreekgestoelte, om in een rede dr. Winckel en de zijnen bij het betreden van den Vaderlandschen bodem te begroeten. H. K. H. sprak als volgt: Dr. Winckel, Het is mij een groot voorrecht, u en uw medeleden van de Ambulance namens het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis hartelijk welkom te kunnen heeten bij het betreden van den Nederlandschen bodem. Zeker Ik weet, dat Gij aan boord van de „Palembang", gastvrij opgenomen en gekoes terd door de voorkomende zorgen van den Rot- terSamschen Lloyd, reeds het gevoel moet heb ben gehad „weer thuis" te zijn, maar toch neem ik aan, dat het naderen van de Neder landsche kust in u een zekere ontroering moet hebben teweeggebracht, die de natuurlijke Onder vrienden durft men iets te zeggen en te vragen. Dit verklaart, dat wij dagelijks brieven ontvangen van King- gebruikers, waarin de waardering ligt uitgedrukt voor de bijzondere eigenschappen van King-peoermunt als dagelijks middel ter opwekking en verkwikking. Zeer vele brieven eindigen met een vraag. Speciaal is dit het geval met de toeristen onder de talloze King-vrienden, die gaarne zouden zien, dat wij,als vervolg op onze aan schouwelijke toeristenkaart, ook een wegenkaart beschik baar konden stellen. Daarom hebben wij ons tot eerste deskundigen op dit gebied gewend. Het bleek ons toen, dat er in ons land op dit gebied nog behoefte is aan iets van veel verdere strekking. Ook de uitlating van Z. Exc. Min. Gelissen in zijn rede d.d. 7 Jan,, dat de Nederlanders nog lang niet voldoende hun land kenden, wees in die richting. Als gevolg van een en ander hebben wij besloten tot de uitgave van een populair aardrijkskundig en toeristisch werk, zoals in Nederland nog nimmer is verschenen. Niet alleen de toeristen, maar alle jongere en oudere King-gebruikers zullen deze uitgave met blijdschap ont vangen. Volgende week nadere bijzonderheden. Veel belangrijker was echter te consta teren, dat Goemboes aan een ernstige daag- en nierziekte lijdt en voor 7 weken •het vacantie is gegaan. In werkelijkheid 2°u zijn invloed sterk verminderd zijn en ■hag men de oppositie gelooven, dan is de kans groot, dat hij als minister-president det meer terug komt. Het aanzien van de °Ppositie, die maar een derde van het par ament uitmaakt, zou den laatsten tijd sterk Sestegen zijn. Dit komt hoofdzakelijk door het prestige van de grootste figuur uit de °Ppositie, graaf Istvan Bethlen, die meer han 10 jaren Hongarij's minister-president *as en nog altijd als Hongarije's beste di plomaat geldt. ïk had het zeldzame geluk met Bethlen een jüderhoud te hebben, toen hij Donderdagmiddag -j het parlement kwam om met de voomaam- leiders van de oppositie te kunnen spreken. Ik vroeg hem, of het zijn meening was, dat politieke verandering in Oostenrijk in de Wtenlandsche politiek belangrijke verande- Pgen te weeg zou brengen en b.v. de protocol- van Rome zou kunnen beïnvloeden. Graaf Bethlen was van oordeel, dat de ver- jldering in Oostenrijk slechts een concentratie u'die weliswaar het fascistische element der ®imwehr eenigszins verzwakt, maar geenszins 'tschakelt. Ook de nieuwe Oostenrijksche re uring zal zeker voor een vriendschapspolitiek Rome en Budapest zijn. Op mijn vraag, door deze verschuiving het legitimistische ele- v 6ht meer aan de oppervlakte was gekomen, ^ermeed graaf Bethlen een antwoord. Wel liet ^'■1 zich uit over de verzwakte positie van den Plkenbond, waarvan Hongarije naar zijn mee- vltlS nooit veel te verwachten heeft gehad. Ik .^'g hem ook, wat hij van Engelands positie „Het ware te wenschen", ging Bethlen voort, „dat Engeland tijdig inziet, dat Sov- let-Rusland in zijn vuistje lacht, wanneer ®hgeland zich in de Abessinische quaestie tegen Italië laat ophitsen en niet zoo spoe dig mogelijk tracht met Italië tot overeen stemming te geraken, zoodat beide landen •beer aandacht aan het Centraal-Europee- sche probleem kunnen besteden. Dit was ook de meening van Sir. Austen Chamberlain, met wien Bethlen tijdens hiens bezoek aan Budapest lang confereerde. Ik vroeg Bethlen of het zijn bedoeling was ?9t qe uitgave van „The Hungarian Quarter- een tijdschrift, dat onlangs op zijn initia- k61 Uitkwam, in Engeland voor Hongarije pro banda te maken. Bethlen bestreed mijn op- 9tting> dat het tijdschrift een propagandisti- I be strekking zou hebben. De bedoeling is al- j eb niet achter te blijven bij andere Donau- bden, die de Engelsche intelligentie uitvoerig hun land informeeren. Ifc vroeg graaf Bethlen of hij, nu Engelands Onophoudelijk klinkt het gejuich, terwijl de sleepbooten de „Palembang" langs de kade sleepen. De trossen worden losgewor- pen, signaalstooten klinken, het schip wordt aan de kade vastgemaakt, en terwijl zware kranen over het schip zwaaien, wordt de valreep uitgelegd. Het hek wordt weggeno men, en als eersten verlaten de leden van de Ambulance, dr. Winckel, dr. Veeneklaas, dr. Lampe, ir. De Vries en de anderen, het schip. In een oogwenk werden zij omstuwd door familieleden en bekenden, die hen op de meest hartelijke wijze verwelkomden. Een weelde aan bloemen werd hun gebracht, en overladen met bloemstukken begaf het gezelschap zich na de eerste begroeting naar het paviljoen, waar de officieele ontvangst zou plaats vinden. Hier was alles voor de ontvangst in gereed heid gebracht. Met bloemen was het paviljoen versierd, een schat van oranje, witte en blau we orchideeën, palmen wuifden op den wind; reactie wlas op hetgeen door u allen in de af- geloopen maanden is doorgemaakt. Toen wij, nu bijna een half jaar geleden, in deze haven van U afscheid namen, waren wij er ons allen van bewust, dat er U daarginds gevaren wachtten. Zelf hebt Gij dat ten volle beseft, en wij, die achterbleven, niet minder. U noch ons heeft dat ervan weerhouden, uit voering te geven aan een gedachte, die geacht moet worden, zoo volkomen in de lijn te liggen van de beste Nederlandsche tradities, zoowel als van de grondbeginselen van het Roode Kruis. Deze gevaren wij begrepen het uit uw rap porten en brieven zijn in de werkelijkheid nog aanzienlijk grooter en menigvuldiger ge bleken, dan aanvankelijk kon worden vermoed. In velerlei vorm hebben zij U dreigend om ringd bij het verrichten van uw menschlievend werk, en in zulke vormen, dat mijn verbeel dingskracht en die van vele anderen verre te kort schiet, wanneer men zich de gewaarwor dingen tracht in te denken. Maar dat heeft U niet belet, de zware krachtproef ten einde toe met eere te doorstaan. Dat U dat mogelijk geweest is, schrijven wij in de eerste plaats toe aan de groote mate van volharding in de op II genomen taak, die ieder van U blijkt te hebben gedreven, en voorts aan den uitgesproken geest van kameraadschap, die U onderling al dien tijd heeft verbonden en die U niet ongelijk aan de pijlen van den Nederlandschen Leeuw door eendracht macht verleend heeft, macht om weerstand te bieden aan alle ontberingen, die zoo ruim uw dage- lijksch deel geweest blijken te zijn. Ook met name, dat uw onderlinge verhouding geweest is, zooals die was, is voor het Hoofd bestuur een bewijs geweest van de hooge mo- reele eigenschappen van alle leden der Ambu lance, die eiken dag opnieuw blijk moesten geven van geduld, moed, offervaardigheid, ka meraadschap en taaie volharding. Die eigen schappen hebben zeker in niet geringe mate de buitengewoon zware en verantwoordelijke taak verlicht van den leider. Niettemin komt aan hem zeer zeker een woord van bijzondere hulde toe, dat hij zich van die taak onder alle om standigheden op zoo uitnemende wijze heeft weten te kwijten. Leden van de Ambulance, Het Nederlandsche Roode Kruis heeft van verre uw werk gevolgd met gespannen Z. H. zag er buitengewoon frisch en gezond uit, aldus Mgr. Diepen. Eerst had ik een par ticuliere audiëntie, waarin Z. H. met bewonde renswaardige kennis van zaken over Neder landsche aangelegenheden sprak en daarna heeft Hij nog eens in "n toespraak van twintig minuten tot alle bedevaartgangers het woord gevoerd met opmerkelijke levendigheid, wat voor iemand die 31 Mei 79 jaar wordt en een dag taak heeft als weinig anderen, toch wel een bijzonder bewijs van physieke en psychische vermogens is. In den opbouw van de tentoonstelling heeft Z. H. een groot aandeel gehad. Deze interes seerde hem zoo, dat hij iederen Zondagmiddag om twee uur zich persoonlijk van den stand van zake ter plaatse op de hoogte ging stellen en de noodige aanwijzingen gaf. Vóór de opening hield Hij persoonlijk een ge nerale inspectie. De Nederlandsche afdeeling had Hem bij de voorbereidingen reeds zoodanig geïmponeerd, dat Hij zich er van wilde verge wissen, dat dit „pièce de milieu" inderdaad ook in orde was, voor de stroom van bezoekers uit alle landen der wereid er langs heen zou vloeien. Aan al die duizenden bezoekers van alle lan den ter wereld is door die indrukwekkende Ne derlandsche afdeeling toch wel duidelijk ge worden, op welke stevige fundamenten het Ka tholiek leven in Nederland staat. Daardoor on derscheidt het zich in zeer gunstigen zin van het buitenland, waar de katholieke pers zich nog geenszins heeft weten op te werken tot een dergelijke invloedrijke positie als in Nederland. Monseigneur had ons zooveel te vertellen, dat i we den Bosch hadden voor we 't bemerkt hadden. (alles inbegrepen) lie klas trein 6.50 meer belangstelling, heeft gedeeld in de beproe vingen en ontberingen, die gij hadt te door staan, en in de gevaren, die u in zoo veler lei vorm hebben omringd. Moge de werke lijkheid in menig opzicht ook anders geweest zijn, dan bij uw uitzending werd veronder steld, 't is duidelijk geworden, dat uitnemend werk door u is kunnen worden verricht door verlichting van lijden te brengen, waar zoovelen anders hulpeloos aan him lot zouden zijn overgelaten en dat de wijze, waarop dat geschied is, den naam van het Nederlandsche volk en van het Roode Kruis niet anders dan tot eere kan strekken. Moge er in de rijke ervaringen, die door u zijn opgedaan, en in de onverholen vreugde, die u van alle zijden tegemoet komt bij uw terugkeer in het vaderland, voor u een zeker tegenwicht zijn gelegen voor al hetgeen door u in de afgeloopen maanden is ten offer ge bracht. En hiermede eindig Ik, om niet verder het oogenblik te vertragen, dat u na deze periode van spanning behouden aan den kring van de uwen gaat hergeven. In hooge mate erkentelijk voor de gastvrij heid, ook heden weer door den Rotterdamschen Lloyd aan ons verleend, hopen wij u allen, die deel hebt uitgemaakt van de Nederlandsche Roode Kruis Ambulance naar Ethiopië, binnen niet zeer langen tijd ten gebouwe van T Hoofd bestuur andermaal vereenigd te zullen mogen zien. Ik heb gezegd." Hierop hield dr. Winckel een korte rede: Dergelijke woorden van waardeering, aldus de leider van de Ambulance, stemmen ons ten zeerste dankbaar. Wij hebben enkele malen in moeilijkheden en zelfs in gevaar, ja levensge vaar verkeerd. Wij hebben destijds vrywillig onze taak aan vaard. Wij zqn verheugd, dat wij deze taak hebben kunnen volbrengen; dit is inderdaad voor een deel te danken aan den geest van kameraadschap, maar evenzeer aan de ruime giften van het Nederlandsche volk. Dat wij in Dessié een zoo groot hospitaal hebben kunnen inrichten, dat dit geleek op een chirurgische inrichting is evenzeer aan die offervaardigheid te danken. Spr. prees ten slotte de gastvrijheid van den Rotterdamschen Lloyd en dankte directie en gezagvoerder. Dat wij zoo hartelijk hier worden ontvangen door u, Koninklijke Hoogheid, zoo besloot Dr. Winckel, is ons een groote eer, waardoor wy u harteiyk danken. Vervolgens had de Prinses een lang gesprek met dr. Winckel, wien zij naar zijn indrukken en bevindingen vroeg. Daarna onderhield H. K. H. zich met elk der leden der Ambulance afzonderlijk. Ondertusschen werden verver- schingen rondgediend. De plechtigheid duurde tot ongeveer half twaalf. Toen verliet de Prinses het restaurant en begaf zich per auto naar Den Haag, van waar zij heden, üddag naar Het Loo terug keerde. Eerst later gingen de leden der Am bulance en hun familie naar huis. Op vragen van het R. K. Tweede Kamerlid Kuiper betreffende het in stand houden van de glasfabriek te Leerdam, heeft minister Ge lissen o.m. het volgende geantwoord: De door de N. V. Leerdam bij haar krediet aanvrage bij het Werkfonds ingediende voor stellen tot reorganisatie van het bedrijf gingen lang niet' ver genoeg en de N. V. kwam wegens haar latente obligo's niet voor krediet of in- vesteering van nieuw kapitaal in aanmerking. Het bestuur der N.V. had overwegend be zwaar tegen de participatie van de N. V. Ver- eenigde Glasfabrieken in de nieuwe N.V. Ten onrechte schreef het deze de bedoeling toe, het Leerdamsche bedrijf te laten wegkwynen, ter wijl het voorts naar de meening van den mi nister weinig begrip van de situatie toonde door geen rekening te houden met de positie der N. V. Vereenigde Glasfabrieken als groot- obligatiehoudster in de N. V. Leerdam, op welk bezit zü zekere wenschen kan baseeren. Overtuigd, dat deze houding van het bestuur van Leerdam, waar het elders geen afdoende hulp kon verkrijgen, tot een débacle moest lei den, is de minister daarop te rade gegaan, op welke wijze in dat geval het ineenstortende bedrijf zou zijn op te vangen. Daartoe is over eenstemming bereikt met de N.V. Vereenigde Glasfabrieken en de N. V. Kristalunie. Het is juist, dat voorstellen, van den kant van Leerdam gedaan, door den minister zyn afgewezen. Met het voorstel, hiervoren bedoeld, zou geen saneering bereikt worden. Doorvoering van een tweede voorstel had de medewerking van de N. V. Vereenigde Glasfabrieken als obligatie houdster tot voorwaarde, op welker mede werking om door den minister gebiliykte redenen niet gerekend kon worden. Overwegend bezwaar moest bovendien gemaakt worden te gen de voorgestelde inbrengwaarde van vaste goederen en voorraden. Een derde plan moest als irreëel worden afgewezen. Verdere plannen zijn van de zijde der N.V. Leerdam niet ingediend. t De vraag of het juist is, dat van den kant der regeering een oplossing zou wor den bevorderd, die de glasfabriek onder buitenlandsche invloeden zou brengen, wordt ontkennend beantwoord, aangezien bij het voortgang vinden van de plannen, waarover de minister met de Vereenigde Glasfabrieken en de Kristalunie tot over eenstemming is gekomen, de glasfabriek te Leerdam onder den gemeenschappelijken invloed komt van het Werkfonds, de Kristalunie en de Vereenigde Glasfabrie ken, die geen van alle de meerderheid zul len hebben. Elk zal één zetel in het com missariaat krijgen. Een productieregeling voor een tien-jarige periode is geprojec teerd, die waarborgen bevat tot be houd van een evenredig aandeel van Leer dam in de totale productie. In de memorie van antwoord betreffende de wijziging van de wet op de inkomstenbelasting 1914 en van de successiewet, schrijft de minu ter van Financiën om.: Wat betreft de als het voornaamste bezwaar tegen het ontwerp aangeduide ongelijkheid in behandeling van de verschillende methoden van sparen, merkt de minister op, dat deze ongelijk heid niet voortspruit uit het belasten van aan spraken op spaarfondsuitkeeringen (en daar mede overeenkomende uitkeeringen van kapi taal), maar uit het feit, dat reeds van oudsher de uit dienstbetrekking verkregen pensioenaan spraken in fiscaal opzicht een bevoorrechte pq- sitie innemen. Pensioenaanspraken en aanspraken op kapi- taalsuitkeeringen mogen niet zonder meer met elkander gelijkgesteld worden; doch tusschen groote kapitaalsuitkeeringen en pensioenen bestaan sprekende verschillen. De minister wil niet beweren, dat deze verschillen ten volle de afwijkende behandeling by de belastingheffing motiveeren; hij wil zelfs erkennen, dat, ondanks deze verschillen, de bevoorrechte positie waarin de pensioenen verkeeren, kwetsbare plaatsen heeft, doch dit belet hem niet, het in het voor loopig verslag neergelegde betoog te bestrijden, waarin het bestaan van de bedoelde verschillen wordt ontkend en daarna, op grond van die ont kenning, wordt gepleit, dat de kapitaalsuitkee ringen, ongeacht de grootte, in de voorrechten van de pensioenen behooren te deelen. In het aan artikel 7 der wet op de inkomsten belasting toe te voegen vierde lid wordt thans vooropgesteld, dat de belasting wordt geheven naar de stortingen, die de werkgever ten be hoeve van den belastingplichtigen werknemer verricht. Ten einde de bezwaren tegen misbruik van vrijstelling te ondervangen, wordt in het ont werp de vrijstelling niet verbonden aan hst doel, waarmede iedere individueele aanspraak in het leven wordt geroepen, maar aan het doel. dat wordt nagestreefd met de „(pensioenrege ling", waaruit die aanspraak voortvloeit. Het in het oorspronkelijk ontwerp genoemde bedrag van f 200 is verhoogd tot f 300, in dier voege, dat dit bedrag thans geldt als grens voor de beide daarbij toegekende vrijstellingen te zamen. Het Nederlandsche sa. „Bondowoso", meten de 9000 ton, gebouwd in 1919 en toebehooren- de aan den Rotterdamschen Lloyd (W. Ruys en Zn.) is aan een Grieksche reedery verkocht. Wanneer er geen treinen het station te Roo sendaal binnenryden, dan staren in de com fortabele tweede klasse wachtkamer de kellners elkaar vanuit de verte met oogen van verveling aan. Nauw echter komt daar de Bazel-Express of Etoile du Nord binnensuizen of meteen heerscht er een leven als van een grootstad. Dan wringen zich de reizigers in galop door de nauwe douanepoorten ons land binnen, ver overen de wachtkamer en zijn er handen te kort om den geurigen vaderlandschen kop koffie aan grage handen over te reiken. Temidden van die drukte zochten en vonden we de hooge leiders van de Bedevaart naar de Wereldtentoonstelling der Katholieke Pers, die met een extratrein na een prachtige reis van tien dagen weer in het vaderland terugkeerden. En ja, daar zat Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, wachtende op zyn aansluiting naar 's Hertogen bosch, in gezelschap van den heer Liffers, di recteur van Rotala Neerlandica, die deze reis wederom zoo uitstekend verzorgd heeft. We gingen naar hem toe: het herkennen was ge lijktijdig, een vriendelijk gebaar en een lach die verklapte, dat hij het doel onzer opwachting reeds begreep. „U is zeker zeer vermoeid?" luidde onze be zorgde vraag. Weineen, en als om het te be wijzen, verhief Mgr. zich aanstonds van zijn stoel, deed den witkiel de noodige wenken voor zijn bagage toekomen en begaf zich meteen met ons het perron op, trappen op, trappen af, on vermoeid, veerkrachtig, alsof deze krasse zes- en-zeventiger van een dagreisje kwam inplaats van een reis van dagen achtereen. Vragen behoefden we niets meer. Monseigneur was zoo enthousiast, dat zijn woorden van lof, van begeestering en voldoening zich als in één vloed over ons uitstortten. Zijn eerste woorden betroffen den H. Vader, die zoo heel en al enthousiast is over en -voor Nederland. Z. H. verwacht van de Nederland sche Katholieken blijkbaar geen andere dingen meer, dan die af zijn en met biydschap ver nam Hy de mededeelingen van Mgr. Diepen over het Katholieke Perswezen. En dat de H. Vader ook een zeer practischen geest heeft be wust wel de nuchtere opmerking waarmee Hij Mgr. Diepen's mededeelingen onderbrak, toen deze hoog opgaf van de verbreiding der Ka tholieke dag- en weekbladen onder zooveel dui zenden abonné's: „Maar betalen ze allemaal ook wel?" Of deze lange reis voor Mgr. Diepen nu eigen lijk wel een ontspanning is geweest, dat betwü- felen we toch. Thans vertelde hij, rustig in een hoekje van den coupé gedoken, over zijn dag taak te Rome: zoo overladen was zijn program ma, dat hij zqn medereizigers naar Assisië moest laten vertrekken om in Rome nog nood zakelijke aangelegenheden met kerkelijke hoog- waardigheidsbekleeders af te handelen en om daarna met versnelde reis zijn trein weer in te halen. Er was een dag die begon met het op dragen eener H. Mis in de Catacomben, waar onder hij zelf aan alle aanwezigen de H. Com munie uitreikte. Daarop de particuliere en aï- gemeene audiëntie bij den H. Vader. Vervolgens de bezoeken volgens program in Rome, met als slot langdurige, zakelijke besprekingen in den avond, zoodat de nacht eerst laat aanbrak. Wat is er nu waar, zoo vroegen we, over de vele beweerde en tegengesproken geruchten over 's Pausen gezondheidstoestand?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5