Zondag verkiezingsdag in België R fis Het nieuws van heden STAND DER PARTIJEN Mgr. Pasquale Diaz overleden ENGELAND EN ITALIË HET THEE-SCHANDAAL De chaos in het Verre Oosten Mgr. Wolker in vrijheid DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNE5TAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 21 MEI 1936 Ochtendblad TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19960 De omstandigheden laten geen optimistische verwachtingen toe voor de Katholieke partij Gebrek aan sterke leiders Sii^-^Phenen Het Weer Aartsbisschop van Mexico Streeft Mussolini naar een ontspanning tusschen beide landen? De „Britannia" wordt afgetakeld Het beroemde zeiljacht van wijlen koning George Een witboek wordt het parlement over deze zaak voorgelegd Berger Waldenegg gezant te Rome Prins Starhemberg te Weenen terug Koning van België in Engeland Naar onbekende bestemming in 't graafschap Kent vertrokken Gevolgen der sancties Britsche importeurs eischen schad eloosstelling Kwantoengleger wenscht een onafhankelijk Oost-Mongolië Groote brand ih Henegouwen Socialistisch volkshuis door brand vernield De collectieve veiligheid Afspraken met de Middellandsche Zeemogendheden nog steeds van kracht Onrust in de Grieksche stad Levadia Inwoners zetten de gemeentelijke autoriteiten af De stakingsepidemie in Spanje BERICHT Het eerstvolgende nummer van dit blad verschijnt op J rijdag- avond. DE DIRECTIE In het Rijk der Hemelen Zweedsche ambulance nog niet te Addis Abeba NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Zondag a.s. komt er gelukkig een einde aan den stormachtigen verkiezings strijd in België. Eenige millioenen kiezers zullen dan na eenige maanden aan een opzwee- Penden propagandastorm te hebben blootgestaan trachten een goede keuze te doen uit de 193 lijs ten met meer dan duizend namen die hun Worden voorgelegd. Veel is er reeds over de politieke verwachtin gen in België geschreven. Daarvan is een be langrijk deel hypothese: de wensch is vooral in Politiek opzicht de vader van de gedachte. Maar iets zekers is er toch wel: de zekerheid, dat deze verkiezingen een resultaat zullen hebben, dat Voor de katholieken in België onvoordeelig zal zijn. Als nuchtere, niet belanghebbende en zake- Ibk-objectieve waarnemer komen wü, na deze maanden de ontwikkeling der verhoudingen van habij te hebben gevolgd tot deze meening, dat er alle reden is om èn als Katholiek èn als Vlaming ernstig beducht te zijn voor den afloop dezer Belgische Kamerverkiezingen. Deze meening dienen we voor onze lezers wel licht te verdedigen. Daartoe voeren we dan aan eenige feiten, zooals die zich in den afgeloopen tijd hebben vastgezet. Anderhalf jaar geleden zijn voor het eerst in het openbaar de toestan den aangeklaagd die bestonden in kringen dei hooge financieele wereld. Bij de débacle van eenige voorname bankinstellingen werd de eene Katholieke-politieke voorman na den anderen gecompromitteerd. Toentertijd hebben we in onze reportage erop gewezen, dat het gelukkig was, dat men nog ruim een jaar van de Kamerver kiezingen verwijderd was. Men had toen nog den tijd om groote schoonmaak te houden, zoodat men weliswaar met gehavende, maar dan toch onbesmette Katholieke rangen in den strijd kon gaan. Helaas, die kostbare tijd is niet gebruikt om te zuiveren, maar om te krakeelen zonder succes. De zuiveringsarbeid werd aan anderen overgelaten. Rex met zijn leider Degrelle kwam op de proppen, zette de zeilen naar den bollen Wind en joeg suizend rond, overal de aandacht trekkend, het publiek meesleepend, nieuwe ver- Wachtingen wekkend. „Christus Rex", dat was öe leuze waarmee Degrelle zijn onpolitieke her- nieuwingsbeweging inzette, toen hij nog geen Parlementaire aspiraties had. Toen kwam er de verzoeking. Degrelle droomde van Hitler, van diens veroveren van den staat door het parle ment en Degrelle wierp zich midden in de" poli tiek, d.w.z. verplichtte zichzelf tot allerlei con cessies en compromissen en het werd eenvoudig „Rex". De schandalen waren de olie, waarmede hij zijn politieken racewagen stookte, hij raasde rond eerst door het Waalsche land, dan door het Vlaamsche, begeestering brengend bij de jeugd om het vuur zijner beweging, bij de ontgoochelde ouderen om de verwachting die Rex wekte als Wrekende gerechtigheid. Bij het vorderen van den kiesstrijd is ook Rex niet onbesmeurd gebleven en zeker zal niet overal het succes behaald worden dat men, ge zien de belangstelling voor haar meetings zou kunnen verwachten, maar zeker is het toch wel, dat Rex een flink aantal stemmen zal behalen. Ziedaar het eerste verlies, dat de Katholieke Partij leiden zal. Een andere partij, die onmiskenbaar den wind in de zeilen heeft, is de socialistische, de Belgische Werklieden Partij. Het merk waardige is, dat deze partij ook haar bank schandalen heeft gehad, ook gecompromitteerde leiders heeft, doch dat dit schijnbaar niet half zoo erg gevonden wordt als bij de Katholieke. Partij. De socialistische partij echter heeft een jaar van geweldige propaganda op staatskosten achter zich. Eerst heeft zij de massa gebiolo geerd met haar propaganda voor het Plan van den Arbeid. En na toegetreden te zijn tot de Regeering ha de devaluatie is zij aan de uitvoering van dat Plan gaan werken. Zonder verantwoordelijk te zijn voor al of niet welslagen, de verantwoorde lijkheid immers leggend op de schouders der drie-partijenregeering Van Zeeland. Op de belangrijkste posten stonden en staan nog so cialisten, die alle gunstig uitgevallen werken als socialistische suctessen beschouwen, de minder gunstige dingen evenwel voor rekening der ge- heele regeering laten. Zoo is dit laatste jaar een Propaganda voor de socialisten geworden, waar bij de departementen, de regeeringsdiensten, tot het N.I.R. incluis, een rol hebben moeten spelen. In Katholieke kringen is dan ook niet ten on rechte deze regeering-Van Zeeland het gratis reclame-instituut der socialisten genoemd. De socialisten hebben het zoo bont durven maken, Wyi ze beseften uiteindelijk van den heer Van Zeeland weinig last te zullen hebben, omdat het diens belang was. dat deze regeering bij elkaar zou blijven om zijn devaluatie-experiment niet te doen mislukken. Dat zal een tweede verlies Voor de katholieke partij brengen. esten nog de kansen, die de Vlaamsch- Nationalisten, georganiseerd in het Vlaamsch-Nationaal Verbond, hebben. In den allerlaatsten tijd heeft er in Vlaande ren een loutering inzake de Vlaamsche gedach ten plaats. Waar Vlaamsch-Nationaal besef tot Voor kort nog geen ingang kon vinden, daar dringt het thans onmiskenbaar door, zoodat de Vlaamsch Nationale stem ook op vergaderingen doorklinkt, waar zij vroeger niet werd geduld. Dit en de ontgoocheling, die men met zoo hienigen elders staande politieken voorman heeft opgeloopen, heeft zeer zeker breeden kring doen inzien, dat het nuttiger is de consequenties der Vlaamsch-nationale gedachte ook in het stem hokje te .rekken, dan voort te blijven gaan met te hinken op twee gedachten. Of het V.N.V. die hieuw-geaarden zal opvangen? De onderlinge twisten en verdeeldheden in het Vlaamsche nationale kamp hebben ongetwijfeld velen aan vankelijk den lust benomen zich ermee in te la ten. Doch nu in den laatsten tijd de eensge zindheid is hersteld en vooral, nu men in ver schillende arrondissementen met flinke persoon lijkheden op de lijst is opgekomen, maakt het V.N.V. ongetwijfeld geen slechte kans om zijn rangen te versterken. Ook dat is een verlies, het derde, voor de Katholieke Partij. Wat dat worden moet? Wat hebben de Katholieken elders te verwachten van een socialistische overwinning? En zou het in België anders gaan, waar de socialistische heethoofden in anti-Katholiek optreden even eens voor niets staan? Gesteld nu, dat het waai zal zijn, dat de socialisten een dusdanige over winning behalen, dat zy bijna alleen regeeren kunnen (de liberalen immers zullen hun gang naar het „niets" ongetwijfeld voortzetten) ge steld, dat de Waalsche Rex-beweging erin slaagt ook in het Vlaamsche land can- didaten verkozen te krijgen, welke Vlaam sche gekozenen mede den franskiljonschen wagen zullen moeten vooruittrekken, ge steld ook al dat het V. N. V. erin mocht slagen bij zijn weinige vertegenwoordigers in het parlement nog een paar nieuwe te voegen, wat hebben dan de Katholieken in België, wat hebben dan de Vlamingen in België te verwach ten? De schandaal-critiek heeft vooral slacht offers gemaakt onder de gekozenen in het Vlaamsche land. We laten er ons hier niet over uit of dit terecht of ten onrechte is geschied, we nemen echter het feit, dat politieke leiders van het voorplan verdreven worden, voor wie wy nog geen „ebenbürtige" plaatsvervangers zien komen. En dat in een tijd, dat wereldbe schouwingen in geweldige botsing komen en dat op nationaal-staatkundig gebied de nationale gedachte hoe langer hoe sterker opborrelt. En niet dan met angstige beklemming denken we aan het sombere woord, dat de onvergetelijke leider der Kath. Party in België, Woeste z.g., eens sprak: „De Katholieke Partij zal aan de financiën ten onder gaan." Vraagt men thans om een concrete voorspel ling van den uitslag, dan antwoorden wij die niet te kunnen geven. De politieke hartstochten zyn onberekenbaar. Wel begrijpt men na het voorgaande, dat wij voor de Katholieke partij geen lichtpunten zien. Geven we tot slot eenige cijfers der vorige verkiezingen, die onzen lezers toelaten zelf eenige verwachtingen te vormen. Het aantal kiezers bedroeg by de laatste ver kiezingen in 1932 precies 2.555.743; het aantal geldige stemmen dat werd uitgebracht: 2.335.233. Het aantal stemmen bedroeg in 1932 als volgt: Katholieken 904.561; liberalen 333.568: socialis ten 809.486; Vlaamsch-Nationalisten 130.419; communisten 65.905. Voor de katholieken be- teekende zulks 38.7 procent der uitgebrachte stemmen, voor de liberalen 14.3, socialisten 37.3, VI.-Nat. 5.6, communisten 2.8. Het aantal zetels in de Kamer bedroeg in 1932: Katholieken 79, liberalen 24, socialisten 73, Vl.-Nat. 8 en com munisten 3. (Nadruk verboden) op den Grebbeberi Verwachting: matige, tijdelijk krach tige wind uit Noordelijke richtingen, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, koel weer. Verdere vooruitzichten: bewolkt, guur. Stormwaarschuwingsdienst Geseind 20 Mei te 15.30 uur aan alle posten: Weest op uw hoede. MEXICO STAD, 20 Mei. (Reuter.) Heden is in den ouderdom van 58 jaar overleden Mgr. Pasquale Diaz S. J., Aartsbisschop van Mexico. Mgr. Pasquale Diaz werd op 22 Juni 1876 te Zapopain in den Mexicaanschen staat Jalisco geboren. In 1903 trad hy als priester in de Sociëteit van Jezus. Tydens de vervolging, welke in 1914 tegen de katholieken werd ontketend, bleef Mgr. Diaz, als burger gekleed, in het geheim in de stad Mexico. Op 2 Februari 1923 werd hij in de basiliek van Guadeloupe tot bisschop gewijd. Tydens de kerkvervolging in het jaar 1926 werd Mgr. Diaz door president Calles uit Mexico verbannen. Hij vestigde zich vervolgens in New York. Toen in 1929 de modus vivendi met presi dent Portes Gil werd gesloten, keerde hij naar zijn land terug. De H. Vader benoemde hem nog in hetzelfde jaar tot Aartsbisschop van Mexico. Ook de laatste jaren heeft Mgr. Diaz nog veel van de kerkvervolgingen te lijden gehad. Het Engelsche opleidingsschip Worcesterhoudt de romantiek der zeilschepen levendig, door zijn uitvoering geheel volgens de traditioneele voorschriften PARIJS, 20 Mei. (Havas). Het blad ,,LTntransigeant" meent te weten, dat Mus solini bereid is, aan Engeland de verzeke ring te geven, dat hij niet streeft naar uit breiding van het Romeinsche keizerrijk in Noord-Afrika, en eventueel zou willen overwegen, de blanke troepen uit Lybië te rug te trekken. Voorts zou hy bereid zijn officieel te her halen, hetgeen hij in zijn laatste interview met Ward Price van de .Daily Mail" heeft ver klaard, t.w., dat zijn regeering geenszins het LONDEN, 20 Mei. (Reuter.) Koning Edward heeft opdracht gegeven tot verkoop van de zeilen, het- touwwerk en een gedeelte van de uitrusting van zijn race-jacht „Britannia". De rest van de uitrusting zal in de entrepots te Cowes worden opgeslagen. In tegenstelling met hetgeen een Engelsch ochtendblad heeft gemeld, dat het jacht midden in het Kanaal, het terrein van zijn grootste overwinningen, tot zinken zou worden gebracht, verzekert men, dat nog geen instructies zyn gegeven met be trekking tot de bestemming van den romp van het schip. De „Britannia" werd ontworpen en gebouwd, in Schotland. In Mei 1893, dus 43 jaar geleden, heeft het jacht voor het eerst aan zeilwed strijden deelgenomen. Het was toen eigendom van Koning Edward VII, die in die jaren nog prins van Wales was. De „Britannia" heeft in 1935 voor het laatst aan zeilwedstrijden deel genomen. De gouverneur van Addis Abeba heeft bevolen, dat de verwoestingen in de stad zoo spoedig mogelijk moeten worden opgeruimd. De herstelwerken zijn inmiddels begonnen LONDEN, 20 Mei (Reuter). De rechts zitting inzake het begrootingsschandaal na dert haar einde. Geheel onverwacht verscheen hedenoch tend minister Thomas in de zitting van het proces. Hij verbleef slechts korten tijd in de ge tuigenbank. De minister verklaarde nooit den naam van Vergottis te hebben ge hoord. De verdediger van minister Thomas hield een pleidooi. Over ongeveer 14 dagen zal een rapport aan het parlement worden voorgelegd in den vorm van een witboek. Grieksche studenten, die te Athene voor het parlementsgebouw wilden demonstreer en, werden met gummiknuppels uit elkaar gedreven ROME, 20 Mei. (Reuter.) De Italiaansche re geering heeft de benoeming van Berger Wal denegg tot gezant van Oostenrijk te Rome goedgekeurd. Hy zal 7 Juni zijn post aan vaarden. De huidige gezant te Rome, Vollgruber, is benoemd tot gezant te Parijs. WEENEN, 20 Mei. (Stefani.) Prins Starhem berg is hier per vliegtuig uit Rome terugge keerd. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door vice-kanselier BaarBarenfels, den mi nister van Financiën Draxler, en verschillen de officieren van de Heimwehren. De prins weigerde aan de journalisten een verklaring af te leggen. LONDEN, 20 Mei. (Reuter). Koning Leopold van België, die hier met een Belgisch militair vliegtuig, in gezelschap van een adjudant, is aangekomen, is van het vliegveld Lympne naar een onbekende bestemming in het graafschap Kent vertrokken. LONDEN, 20 Mei. (Reuter). De vereeniging van Britsche importeurs van Italiaansche pro ducten heeft besloten een beroep te doen op het ministerie van Handel, teneinde te verkrij gen, dat de regeering aan de handelaren eenige compensatie geeft voor de verliezen, die door de toepassing der sancties worden geleden. oog gericht heeft op Egypte, noch op Pa lestina, en dat hij bereid is, tegen erkenning van de overwinning en de rechten der Italia nen, op elk gebied de goede betrekkingen tus schen Italië en Engeland weder aan te knoo- pen PEKING, 20 Mei. (Reuter.) Er doen geruch ten de ronde, dat het Kwantoengleger erop zou aandringen, dat Prins Teh de Oostelijke helft van Binnen-Mongolië onafhankelijk van Nan king verklaart. Voor het geval onafhankelijk heid niet mogelijk is, zou het de totstandko ming verlangen van een anti-communistisch Japansch-Mongoolsch bondgenootschap, gelijk aan de alliantie, die bij de jongste besprekin gen te Tientsin aan den politieken raad van Hopei en Tsjahar is voorgesteld. Uit Chinee- sche bron wordt verder gemeld, dat Japansche troepen uit Mandsjoekwo in de richting van Mongolië werden verplaatst, teneinde de eischen van het Kwantoeng-leger te steunen. BERGEN, 20 Mei. (A. N. P.). Vanmorgen is een groote brand uitgebroken in het socialisti sche volkshuis te Peruwelz in Henegouwen. Het groote complex stond weldra in lichterlaaie en de brandweer kon, hoewel zij spoedig ter plaatse was, vrijwel niets tegen de vuurzee uitrichten. Het geheele gebouw is vernield; slechts de zwartgeblakerde muren staan nog overeind De oorzaak van den brand is niet bekend. LONDEN, 20 Mei. (Reuter.) op een in het Lagerhuis gestelde vraag heeft minister Eden geantwoord, dat de technische afspraken tus schen de generale staven van de marine, het leger en ae luchtmacht van verschillende Mid dellandsche Zee-mogendheden voor de collec tieve verdediging in geval van een Italiaan- schen aanval, nog steeds van kracht zyn, en dat geen nieuwe besprekingen met een soort gelijk doel worden overwogen. ATHENE, 20 Mei. (D.N.B.) In de Grieksche stad Levadia hebben gistermiddag ernstige in cidenten plaats gehad. Uit verbittering over de door de regeering be oogde instelling van een rechtbank in de na burige stad Thebe, hebben de bewoners van Levadia, uie zich bewapend hadden, in een bijeenkomst de autoriteiten van de poli tie, de rechterlijke macht, de posterijen en telegrafie, afgezet. De toestand is tot dusver nog niet opgehelderd. LUGO, 20 Mei. (Reuter.) Te Lugo is plot seling een algemeene staking uitgebroken, om dat de arbeidersorganisaties wilden protestee ren tegen de h. i. te lichte straffen, die opge legd zijn aan 16 fascisten, die gisteren wegens het dragen van verboden wapenen zijn veroor deeld. De gouverneur heeft de staking onwettig verklaard, en de stakers gewaarschuwd, dat hij de wet op de openbare orde gestreng zal toe passen. Streeft Mussolini naar ontspanning tusschen Engeland en Italië? Koning van België in Engeland. Zweedsche ambulance nog niet te Addis Abeba. Berger Waldenegg Oostenryksch gezant te Rome. Kard. Lépicier overleden. Mgr. Pasquale Diaz overleden. De leider der Duitsche jeugdbeweging Mg*. Wolker in vrijheid gesteld. Verplicht gebruik van destructor voor het on bruikbaar maken van vleesch voor drie jaar uitgesteld. Transferbesprekingen te Berlijn hebben ongun stig verloop voor Nederland; afbreking der on derhandelingen verwacht. Benoemingen bij de paters Dominicanen en Franciscanen. Groote brand te Waalre (N.-Br.)drie boer derijen, twee landbouwschuren en een hooimijt in de asch gelegd. New Yorksche Beurs: Licht herstel na aarze lend begin. O Tusschen Verrijzenis en Hemelvaart liggen de dagen van Christus' rond gaan met zijne apostelen om hen voor te bereiden voor hun taak in de dooi Hem gestichte Godskerk. En Hij be loofde hun den H. Geest door Wiens komst de stichting Zijner kerk zou worden voltooid. Zijn taak was ten einde en uit eigen kracht klom Hij op naar de hemelen om aan de rechter hand Zijns Vaders Zijn plaats in te nemen welke Hij door Zijn lijden en dood verdiend had, en voor ons een plaats te bereiden in het rijk der eeuwige blijdschap. Dit laatste is voor ons een rijkdom van belofte. Onze tgoonstede is daar waar Hij is heenge gaan. Onze toekomst ligt omsloten in het geheim van Hemelvaartsdag Voor ons heeft Christus een plaats bereid... aan ons haar eens te zullen innemen! Naar wij vernemen zou de bekende leider der Duitsche jeugdbeweging, Mgr. Wolker, die eenige maanden geleden te Düsseldorf in hech tenis werd genomen, verdacht van samenwer king met communistische elementen, een dezer dagen op vrije voeeten zijn gesteld. Bij het onderzoek zou zjjn gebleken, dat hem niets bezwarends ten laste kan worden gelegd. STOCKHOLM, 20 Mei. (Reuter). Het Zweed sche Roode Kruis weet nog niet, wanneer de Zweedsche ambulance in Abessinië te Addis Abeba zal aankomen. De vertegenwoordiger van het internationale Roode Kruis in Abessinië doet al het mogelijke om de veiligheid van de Zweedsche en Noor- sche ambulances te verzekeren, o.a. door mid del van een vliegtuig. De ambulance schijnt echter op haar tocht naar Addis Abeba op moeilijkheden te stuiten in verband met den toestand van anarchie, die zich schijnt uit te breiden tot alle gebieden, die nog met door de Italianen zyn bezet. Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 757 Vorige stand: 760.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1