pa Groote brand te Waalre DE 4e SEPTEMBER) V.K.P.-REIS f29.- plus f2.50 CENTRAAL REISADRES Kerkelijk leven DONDERDAG 21 MEI 1936 Baron de Wijckerslooth de Weerdesteijn Begrafenisplechtigheid te Schalkwijk TRANSFERBESPREKINGEN TE BERLIJN Zeer ongunstig voor ons land; af breking der onderhandelingen verwacht WERKVERSCHAFFING Kwestie van 't rouleeringsysteem ZUIDERZEESTEUNWET Vragen omtrent de uitvoering Onbruikbaar maken van vleesch Verplicht gebruik van destructor wederom drie jaar uitgesteld R.K. LEERGANGEN Nieuwe cursus in Den Haag MECHANISATIE SIGAREN- INDUSTRIE Amendementen op wetsontwerp KAMERLEDEN OP EXCURSIE Het bezoek aan Drente TIJDENS DE PINKSTERDAGEN Vier volle dagen N.Z.Voorburgwal 65, Amsterdam WIJZIGING PENSIOENWET Mededeelingen der betrokken ministers STEUN VLASOOGST Onder welke voorwaarden deze verleend wordt Drie boerderijen, twee landbouw- schuren en een hooimijt in de asch gelegd; pluimvee omgekomen Geen blussching bij gebrek aan brandweer KATH. JONGE WERKGEVERS Vierde lustrum-viering op 23 en 24 Mei te Amsterdam ZOUTGEHALTE IJSSELMEER JONG LEVEN OP DEN GREBBEBERG Postvluchten KUNST VAN HEDEN Openlucht-theater Birkenhoven Saalborn te Amersfoort Een bezoek aan Ouwehand's Dierenpark Aanbieding aardappelen voor denaturatie Geen audiëntie I NIEUWE HARING VOOR DE KONINGIN EEN DUIM AFGEHAKT Vonnis in hooger beroep bevestigd MAST VAN HIJSCHSTELLING AFGEKNAPT Arbeider te Zutphen in IJsel gestort en gewond GERAFFINEERDE HUWE- LIJKSZWENDEL Op valsche papieren getrouwd Oude vrouw verdronken Onder vrachtauto gedood Consumptiemelk Benoemingen paters Dominicanen Paters Franciscanen NAAR LOURDES Drie en veertigste Nationale Bedevaart UIT DE STAATSCOURANT Burgemeesters Rechterlijke macht R ijksverzekeringsbank vft- In bet landelijk Schalkwijk is Woensdag middag in het familiegraf op het R. K. kerkhof bijgezet het stoffelijk overschot van wijlen dr. J. B. C. C. Baron de Wijkerslooth de Weer- desteiin, oud-lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-lid van den Raad van State. Vanuit den kerktoren, het gemeentehuis en van vele boerenhoeven hing de vlag halfstok. Be overledene werd vooral bemind door de boer on, die aan zijn initiatief vele nuttige in stellingen danken. Hij stond algemeen bekend als de landheer van Schalkwijk. Te 2.40 uur kondigde klokgelui aan dat de rouwstoet, die uit Den Haag kwam, de grens der gemeente genaderd was Voor het kerkgebouw hadden zich vele boe ren uit den omtrek verzameld, die in hun ty pisch Utrechtsche wagentje of op de fiets wa ren gekomen. Te kwart voor drie was de lange rij auto's de kerk genaderd. Voorop ging een drager met een kussen, waarop de eereteekenen van den over ledene gespeld ware» Bloemstukken van de verschillende instel lingen aie door den baron gesticht waren, la gen op de baar. De kist werd de kerk ingedra gen, voorafgegaan door den Zeereerw. heer Pastoor dr. H. P. J. M. Ahsmann en den Zeer- eerw. heer J. M. Kniep, pastoor te Cothen, waar de overledene zijn buitengoed had en door den weicerw. heer kapelaan A. C. de Greef als kruisdrager. Uit de volgauto's stapten behalve de familie leden, tot wie o.m. behoorden mr. A. S. M. baron van Wijnbergen, S. baron van Wijnber gen en H. Graaf de Beaumont, de heeren C. Knigge, F. A. Brand, H. G. van Beusekom en J. Boersma, die de verschillende instellingen vertegenwoordigden. Achter hen volgden talrijke boeren de baar de kerk in, waar een rozenhoedje voor de ziele- rust van den overledene gebeden werd. Verder merkten we nog op mr. H. W. de Vink en den heer G. H. J. van Spanje, leden van Gedeputeerde Staten van Utrecht, den Griffier der Staten van Utrecht, Jhr. mr. Th. M. van Asch van Wijk. den heer L. J. ten Hol der, burgemeester van Schalkwijk, den heer V. R. Los, burgemeester van Houten, den heer W. P. van Beeck Calkoen, burgemeester van Co then, mr. J. M. M. Hamers, burgemeester van Jutphaas, notaris F. W. Swane en mr. C. van Soest uit Utrecht. Ook het personeel van de olie- en lijnkoe- kenfabriek en van de verschillende kantoren woonde de plechtigheid bij. Nadat de absoute was verricht, werd de lijk kist door de pachters naar den grafkelder ge dragen. Pastoor Ahsmann verrichte de beaardings- plechtigheid. Nadat de kist in den kelder was geplaatst, brachten de heeren een laatsten groet. De gezangen werden uitgevoerd door het pa rochiale koor onder leiding van den heer Co- Pier. Bij de voortzetting der Duitsch-Nederland- sche transferonderhandelingen te Berlijn is ge bleken, dat het Duitsche standpunt veel ongun stiger voor Nederland is, dan men van Neder- landsche zijde verwacht had, bericht de Msb., hoewel de Nederlandsche delegatie reeds zonder eenig optimisme voor de onderhandelingen naar Berlijn was gekomen. De Duitsche voorstellen beteekenen volgens de opvatting van de Nederlandsche delegatie op alle punten een daadwerkelijke verslechte- tering in vergelijking met de tot dusverre be staande regeling. De kans dat men van Duitsche zijde aan de verlangens van Nederland zal tegemoet komen, moet zoo gering geacht worden, dat men een verrassend snelle afbreking van de Berljjnsche onderhandelingen niet uit gesloten acht. Het Chr.-Hlst. Tweede Kamerlid Krol heeft aan den minister van Sociale Zaken gevraagd, om werklooze vaders van middelmatig groote en groote gezinnen zoo eenigszins mogelijk continu in werkverschaffing te plaatsen of an ders voor deze gezinnen, in het bijzonder die in plattelandsgemeenten, een verhooging van de steunbedragen te bevorderen. Het Tweede Kamerlid Van Dis (Staatk. Ger. P.) heeft aan den minister van Waterstaat ge vraagd, of deze bereid is te bevorderen dat een vergoeding wegens waardevermindering ook wordt uitgekeerd aan de belanghebbenden, die wegens verblijf onder de wapenen gedurende de mobilisatie eerst na 1918 in staat waren zich een schuit aan te schaffen; voorts of aan de niet-belanghebbenden onder de visschersbevol- king van de voormalige Zuiderzee, die als ge volg van de afsluiting in uiterst zorglijke om standigheden verkeeren, een kostelooze visch- vergunning kan worden verstrekt en geduren de de wintermaanden een kleine steun en ten slotte, of aan de oudere visschers niet het zelfde maximum-steunbedrag kan worden uit gekeerd, waardoor de thans bestaande onge lijkheid zal worden opgeheven. Blijkens een thans afgekondigd Kon. besluit is de verplichting voor de verschillende gemeen ten tot het onbruikbaar maken van vleesch en vleeschwaren, door behandeling in een destruc tor, welke van kracht zou worden op 1 Juni 1936, thans weer uitgesteld tot 1 Juni1939. Hiertoe werd overgegaan in verband met den hoogst ongunstigen toestand der gemeente-fi- nanciën in tal van groote en kleine gemeenten. Naar ons ter oore kwam, zullen sommige plat telandsgemeenten, wier budget door aansluiting bij den destructor belangrijk verzwaard wordt, zich van de getroffen overeenkomst inzake den destructor trachten los te maken. In Huize Angela te 'sGravenhage is een nieu we cursus geopend tot opleiding van leerkrachten bij het R. K- Buitengewoon onderwijs. Dit is de 6e cursus, welke voor dit deel van het bij zonder onderwijs door de R. K. Leergangen wordt georganiseerd. Vele autoriteiten toonden door hunne aan wezigheid hun belangstelling voor deze oplei ding. O.a. waren aanwezig de inspecteur van het Buitengewoon Onderwijs dr. A. van Voort- huijsen, het bestuur van den Bond van Leer krachten bij het Buitengewoon Onderwijs e.a. De rector der R. K. Leergangen, Mgr. dr. Th. Goossens, hield de openingsrede, waarna ook dr. van Voorthuijsen zijn beste wenschen voor den nieuwen cursus uitsprak. De heer G. Christ, voorzitter van den Bond, gaf vervol gens eenige practiscne wenken over den cursus, waarvan de leiding aan hem is opgedragen. Na een korte pauze heeft prof. dr. Carp uit Leiden de eerste les van de reeks, welke hij aan dezen cursus zal geven, gehouden. Op het wetsontwerp inzake .tijdelijke maat regelen betreffende de mechanisatie in de si- garenindustrie heeft de heer Van der Waerden een tweetal amendementen voorgesteld, om te bepalen, dat voor het verleenen van ontheffing van het verbod van machines, welke niet reeds op 15 Mei 1935 voorhanden waren, en voor het geven van nadere voorschriften bij algemeenen maatregel van bestuur ter bevordering van een goede uitvoering van deze wet de bedrijfsraad in de sigarenindustrie wordt gehoord. Woensdagmiddag arriveerden te Dalen in eenige particuliere auto's en een drietal auto bussen de minister van Sociale Zaken, mr. Slin- genberg, de commissarissen der Koningin in de provincies Drenthe en Overijsel, de heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur voor de werkver schaffing en steunverleening, tevens belast met de inspectie in Drenthe, de rijksinspecteur van de werkverschaffing in de provincie Overijsel en een zestigtal Kamerleden. In hotel de Boer te Dalen werd een Drent- sche koffietafel gebruikt, tijdens welke een (alles inbegrepen) lie klas trein 6.50 meer Aanmelding tot uiterlijk Dinsdag 26 Mei aan het aantal sprekers, onder wie minister Slingen- berg, het woord voerden. Later vertrok het gezelschap onder leiding van mr. J. A. ten Holte, burgemeester van Dalen, tevens commissaris van Het Landschap Drenthe, ter bezichtiging van de ontginningen in Het Landschap Drenthe en het Witteveen. Na bezichtiging werd gereden door destaats- bosschen van Schoonloo en Grollo naar het provinciehuis te Assen, waar de commissaris der Koningin het gezelschap een thee aanbood, waarna omstreeks 6 uur allen weder naar hun woonplaatsen terugkeerden. In een nota naar aanleiding van het verslag betreffende het ontwerp van wet tot wijziging en aanvulling Van enkele artikelen van de Pensioenwet 1922 merken de betrokken minis ters op, dat de positie van de ambtenaren, wier salaris daalt tot 400 of daar beneden, niet geheel gelijk is aan die der ambtenaren, die na ontslag uit een betrekking, bezoldigd met meer dan 400, worden benoemd in een be trekking met een salaris van 400 of daar be neden. In het eerste geval vindt geen verbre king van het dienstverband plaats en schijnt het derhalve redelijk, dat de pensioengerech tigdheid blijft bestaan. In het andere geval wordt het bestaande dienstverband verbroken en een nieuw dienstverband gelegd, waaraan naar de meening van de ministers een zelfde beteekenis moet worden gegeven als aan een eerste aanstelling voor de strekking van arti kel 3, eerste lid, onder b, der pensioenwet 1922. Zij achten derhalve geen termen aanwezig voor een aanvulling van artikel 1 van het ontwerp van wet als in het verslag gevraagd. In de Staatscourant van Woensdag is opge nomen de Crisis-steunbeschikking 1936 vlas (oogst 1936). In deze beschikking is bepaald, dat uit het Landbouwcrisisfonds ten behoeve van de telers van vlas steun verleend zal worden over de opbrengst van ten hoogste 15.000 H.A. met vlas beteelde oppervlakte, met dien verstande, dat: a. in den vorm van een teeltpremie, uit te keeren aan telers, in totaal geen hooger bedrag aan steun zal worden uitgekeerd, dan overeen komt met een bedrag van gemiddeld f 100 per H.A., berekend over de totale met vlas be bouwde oppervlakte; b. in den vorm van een bewerkingspremie, uit te keeren aan vlassers, in totaal geen hoo ger bedrag aan steun zal worden uitgekeerd dan overeenkomt met een bedrag van gemid deld f 75 per H.A., berekend over de totale met vlas bebouwde oppervlakte, voor zoover de opbrengst daarvan in Nederland tot vlaslint wordt bewerkt. Woensdagmiddag om even voor twee uur ont dekten de bewoners van de boerderij op het Timmereind 5 te Waalre (N.-Br.) een begin van brand. Daar het vuur door den sterken Noordoostenwind snel werd voortgejaagd, vat te spoedig het strooien dak vlam en korten tijd later was de boerderij een vuurpoel. Het gezin van den landbouwer Martin Wijlaards, bestaande uit drie personen, kon zich ternau wernood in veiligheid stellen. Daar niemand het vuur vermocht te stuiten de gemeente bezit geen brandweer werd na korten tijd de belendende boerderij, toebe- hoorende aan den landbouwer H. van Mol, aangetast. Deze hofstede was onbewoond en onderging hetzelfde lot als de eerste boerderij. De wind droeg het vernielende element ver der naar de boerderij, bewoond door H. van Mol, welk pand eveneens tot den grond toe afbrandde. Bovendien brandden de aan de overzijde van den weg gelegen twee groote landbouwschuren en een hooimijt, alle het eigen dom van den landbouwer Van Mol, af. De geheele landbouwinventaris en de inboe dels van de twee bewoonde boerderijen gingen verloren. Van het huisraad van den landbou wer Van Mol kon slechts een klein gedeelte worden gered. Eenig pluimvee kwam in de vlammen om. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De oorzaak van den brand is niet be kend. De Katholieke Jonge Werkgevers Vereeniging viert op 23 en 24 Mei te Amsterdam haar vierde lustrum. Het programma vermeldt o.m. een opvoering, Zaterdagmiddag 23 Mei in het Rika Hopper Theater van „De Werkgever in de knel" door de Schiedamsche Tooneelvereeniging. Zondagmorgen 24 Mei draagt Prof. dr. F. A. Weve O.P. de plechtige H. Mis van dankzeg ging op in het Begijnhof. De gezangen worden uitgevoerd door het Gilde der Mirakelzangen onder leiding van dr. L. Kat. Om half twaalf vangt de féestvergadering aan in het Amstel Hotel Prof. dr. F. A. Weve O.P. houdt de feestrede. In het driemaandelij ksch bericht van de Zuiderzeewerken wordt medegedeeld, dat het zoutgehalte in den laatsten tijd sterk is gedaald. Was het omstreeks 20 December 1935 nog 535 m.g. chloor per liter, in eind Februari werd 399 m.g. per liter gevonden. Thans is het gehalte zoo laag, dat voor gebruik anders dan voor menschelijk drinkwater in landbouw- en vee- teeltgebieden het IJsselmeerwater als zoet mag worden beschouwd. De Kievit vertrok Woensdag van Batavia. De Kwak (uitreis) en de Edelvalk (thuis reis) zijn te Athene aangekomen. Door Burgemeester en Wethouders van Amersfoort is het gezelschap SaalbornParser ter beschikking gesteld het fraai gelegen open luchttheater „Birkenhoven" te Amersfoort. De leiding van het gezelschap bericht in verband hiermede, dat zij in de maand Juli in genoemd openlucht-theafter versdhillende voorstellingen zal geven. Reeds kan gemeld worden dat het in de bedoeling van Louis Saalborn ligt, ook Shakespeare's „Midzomernachtdroom" in een geheel nieuwe monteering op te voeren. Men schrijft ons: Ik heb ze gezien die dieren-kleuterschool op den Grebbeberg! Jolige, jonge beertjes, gezel lige mollige veulentjes van zebra's, onbeholpen, jolig klein grut, dat daar in natuurstaat rond springt in Ouv'ehand's Dierenpark! Uren en uren kun je daar rondwandelen en op je gemak die dierenkleuters gadeslaan. Kinderen en groote menschen vermaken zich kostelijk met de koddige apenfamilie, waar 't pasgeboren jong het middelpunt der be langstelling is! En daarover heen kla tert de zon, een en al leven en bewe ging! Bruine beren, nijlpaarden, bisons, lama's, tapirs, leeu wen en tijgers zor gen voor de noo- dige afleiding. Een nüver huisvader probeert een trot- sche leeuw te laten „opzitten" voor een apenootje. Daar gaat een familie uit pony-rijden en ook 'n wereldwijze kameel doet als touring-car dienst! Jonge dieren, jonge menschen in het jonge voorjaar, 't is de moeite meer dan waard er eens een kijkje te nemen! Als „dessert" wachten u nog 1000 echte krokodillen, die zoo juist uit hun winterslaap zijn opgeschrikt door het felle Meizonnetje! 1000 stuks hebben overwinterd op den Grebbeberg en ze zien er patent uit! Maak eens een uitstapje naar den Grebbeberg, 't is gemakkelijk genoeg te bereiken per tram, bus, spoor of boot, een paradijs èn voor menschen èn voor dieren. Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat, met uitzondering van vroege aardappelen, alle aardappelen van oogst 1935, dus ook fa brieksaardappelen, ter denaturatie kunnen worden aangeboden waarvoor alsdan de op het tijdstip van denaturatie geldende toeslag zal worden uitbetaald. De gewone audiëntie van den minister van Waterstaat zal Maandag 1 Juni niet plaats hebben. De eerstvolgende audiëntie is thans bepaald op Maandag 15 Juni a.s. En wat scheelt er aan? Trillingen in m'n eenen voet en dat is zoo ver moeiend. Ik begrijp dat. Ik zal je wat geven, dat je andere voet ook gaat trillen. 'Hummel) Woensdag is aan H. M de Koningin en H. K H. Prinses Juliana de eerste nieuwe Hol- landsche haring, goedgekeurd door den op- perkeurmeester G. Dam, aangeboden. De aan bieding geschiedde op de gebruikelijke wijze in de oranjegekleurde sjees ten paleize. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft J. D. B., oud 29 jaar, administrateur te Amersfoort, thans gedetineerd wegens oplichting van een verzekeringsmaatschappij, veroordeeld tot een jaar en vier maanden gevangenisstraf met af trek van den tijd in voorloopige hechtenis door gebracht. B. had een veehouder te Burgwerd (Fr.) een duim afgehakt, om met dezen in het bezit te komen van een verzekeringssom van ƒ18.000. De rechtbank had B. veroordeeld tot een jaar en vier maanden gevangenisstraf, terwijl de procureur-generaal een jaar en zes maanden had geëischt. Vanochtend omstreeks half elf heeft zich bi) de werkzaamheden bij den aanleg van öe om legging van den rijksweg van Zutphen naar Arnhem, bij de Uselbrug te Zutphen een ern stig ongeluk voorgedaan, dat wonder boven wonder nog tamelijk goed is afgeloopen. Bij de overbrenging van een ijzeren bak van een zandzuiger in den elevatorbak is de mast van de hijschstelling afgeknapt. Op den eleva torbak stonden verscheidene arbeiders, die 4ich tijdig in veiligheid wisten te brengen. Een hun ner echter, de 30-jarige B. uit Amsterdam, kreeg een klap van een der palen en stortte tusschen den zandzuiger en den elevatorbak in, in den IJsel. Spoedig had men hem op het droge gehaald, waarna hij naar het St. Wal- burgisziekenhuis werd vervoerd. Daar werd ge constateerd. dat de man inwendige kneuzingen had opgeloopen. Zijn toestand is gunstig. Voor de Amsterdamsche rechtbank stond terecht de 45-jarige J. M., die zich had schul dig gemaakt aan oplichting en valschheid m geschrifte. M. werd indertijd gearresteerd door de politie, toen hij een Duitsche dienstbode onder allerlei voorwendsels 2300.afhandig had gemaakt door haar trouwplannen voor to spiegelen. Het paar begaf zich naar Beieren, om aldaar kerkelijk in het huwelijk te treden. Verdachte, die al getrouwd was, had de papieren in orde gemaakt met behulp van een trouwboekje, dat hij vervalscht had. De Officier van Justitie eischte twee jaar gevangenisstraf. De 72-jarige gehuwde mej. LoefNatzijl te Boskoop is te water geraakt en verdronken. Mej. Loef, die iederen dag haar zoon bezocht, moest tot dat doel de brug over een sloot pas- seeren. Zonder dat iemand het bemerkte is zij daarbij te water geraakt. Haar zoon vond haar eenigen tijd later drijvende. Te Griendsveen onder Horst (L.) is de twaalf-jarige jongen Van Mullekom door een vrachtauto overreden en op slag gedood. Nederlandsche Zuivelcentrale, 24 Mei t.m. 30 Miei 1936 consumptiemelk regeeringscontract, taxe-gedeelte 5% cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit. Overmelk regeeringsminimumprijs 3,6 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 3)4 cent. Door Z. H. Exc. den Aartsbisschop van Utrecht is benoemd tot kapelaan te Utrecht (H. Dominicus) de weleerw. pater J. Frehé. Door Z. H. Exc. den Bisschop van Den Bosch is benoemd tot pastoor te Neerbosch (H. Antonius, Abt) de zeereerw. pater A. Da niels, tot pastoor te Langenboom de zeereerw. pater J. Hillen en tot assistent te Langenboom de weleerw. pater A. Luijkx. Door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem is benoemd tot pastoor te Rotterdam (O. L. V. v. d. H. Rozenkrans) de zeereerw. pater H. Bartel, tot kapelaan te Amsterdam (H. Thomas van Aquino) de weleerw. pater W. Tünnissen, tot kapelaan te Rotterdam (H. Hart van Jesus) de weleerw. pater P. Trooster, tot assistent te Alkmaar 'H. Joseph) de weleerw. pater F. Jan sen en tot assistent te Schiedam CH. Joannes Baptist) de weleerw. pater J. van Gent. Op voordracht van den Hoogeerw. Pater Provinciaal der Minderbroeders werd door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem benoemd tot assistent te Leiden (H. Leonardus) pater J. J. Terstappen, uit het klooster te Weert Voor de 43e maal hoopt de Nationale Bede vaart op 27 Juli tot 5 Augustus as. naar Lourdes te vertrekken met een groot aantal pelgrims en een groot aantal zieken. De Aartsbroederschap der ziekenverpleging van Onze Lieve Vrouw van Lourdes, zieken- afdeeling der Vereeniging tot samenstelling van Nationale Nederlandsche Bedevaarten ont ving het vorig jaar een buitengewoon groote aanmelding van edelmoedige dames en heeren, die hun krachten en tijd gedurende deze be devaart beschikbaar willen stellen om het bij uitstek schoone liefdewerk, de verpleging van arme zieken, op zich te nemen. Gij moest eens de vurige smeekbeden hooren dier zieken, voor wie Lourdes is het eenige lichtpunt, de eenige onderbreking in een lang jaar van onafgebroken lijden, 't Is zoo heer lijk hun aantal zooveel mogelijk op te voeren zoo hard hen te moeten weigeren wegens ge brek aan hulp. Dat kan katholiek Nederland niet gedoogen. Er is veel hulp noodig. Dit kunnen getuigen de vele duizenden die reeds eerder deelnamen aan de Nationale Bedevaart en als Brancar dier of infirmière hulp geboden hebben, maar diezelfde helpers en helpsters zullen u even eens toeroepen, dat deze dagen „van zich ge ven" voor de lijdende menschheid, schoone dagen waren, waarop zij steeds met groote vol doening terugzien. Niemand meene, dat zijn medewerking niet gewenscht is Integendeel, ale hulp is welkom en het werk is dusdanig ver deeld, dat iedere aanbieding met, vreugde wordt aanvaard Niet alleen gediplomeerde ver pleegsters zijn bijzonder welkom, even welkom zijn zij, die zich nimmer aan ziekenverpleging wijdden. De bovengenoémde ziekenverpleging is uit sluitend liefdewerk, en laat u niet afschrikken door de financieele bezwaren, want na inzage der circulaire, die u op aanvrage wordt toege zonden, zult u zien, dat een ieder het naar eigen vermogen kan regelen en met bescheiden eischen de uitgave zoo groot niet is. Laat deze moeilijke tijd geen bezwaar zijn, maar veeleer een doorslaande reden om mee te gaan naar dit genade-oörd door Maria zelf gekozen, als de plaats waar zij om hulp ge vraagd wil worden en waar gü door het bren gen van vrijwillige offers van naastenliefde. Haar wenschen vervult en zekerder verhooring zult vinden. Wanneer het Comité over voldoende bran cardiers en infirmières kan beschikken, dan zullen 300 zieken uw edelmoedige hulp vragen en met u bidden om verhooring van uw gebed. Meldt u daarom aan, doch uiterlijk vóór 1 Juni aanstaande. De verpleegsters bij mej. A. Tilman, Vughter- dijk 24, 's-Hertogenbosch. De infirmières bij mej. A, Lieff, Hinthamer straat 141, 's-Hertogenbosch. De brancardiers bij den heer V. v. d. Camp, Lindeplein 17, Heerlem. Met ingang van 1 Juni 1936 zijn benoemd tot burgemeester van: Ambt-Hardenberg: G. Oprei met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Zwartsluis; Woensdrecht; A. A. B. van der Meulen. De nieuwbenoemde burgemeester van Woens drecht, de heer A. A B. van der Meulen, is in 1891 te Gendt geboren. Hij is oud-Oost- Indisch hoofdambtenaar en woont thans te Nijmegen.» Benoemd tot president van de arrondisse mentsrechtbank te 's-Hertogenbosch mr. F. C. A. M. Tilman, thans rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Breda. Met 1 Augustus 1936 is bevorderd tot con troleerend geneeskundige bij de Rijksverzeke ringsbank in vasten dienst, A. de Ronde, thans assistent controleerend geneesheer bij die in stelling. <1 DOOR PETER BARON 30 „Nou, gaat 't?" vroeg de vreemde nu ongedul dig. „Kijk eens," sprak Mr. Moody, terwijl hij zijn stem dempte en voorzichtig rondkeek, „ik kan je die dingten niet leveren. Ik heb ze niet meer, maar als ik je vertrouwen kan, dan kan ik je in verbinding stellen met den man, die 't wel kan." „Dat is juist wat 'k mot hebbe," knikte de ander vergenoegd. „Zet die gedachte aan ver raad toch uit je hersens. Dat zal ik nie doen. Ik ben nie zoo gek om de kip met de gouwe eiere te slachte." Mr. Moody liet zijn onbekendheid met die fabel niet blijken. „Trouwens, motte we een week bromme, dan hang ik er net zoo goed an. Ontvangers worre als medeplichtig be schouwd. Haal je me wat?" lispelde hij zachtjes. „Naisuki stuurde me naar jou toe, maat!" ver telde hij den verbluften Mr. Moody. Naisuki? Dat zei genoeg. Mr. Moody leunde nu vertrouwelijk voorover. „Ik kreeg ze van iemand, die Pressland heete, in Balh Hij werd onderbroken door 't verschijnen van een jongetje, dat in de deur bleef staan en luid schreeuwde: „Iemand aan de telefoon. Hij zegt, dat er haast bij is!" „Neem me niet kwalijk," mompelde Mr. Moody en spoedde zich heen, maar bleef toch nog even staan om den sproetigen jongen te zeggen: „Op den winkel letten, jimmy, en pas op, dat je geen sigaretten gapt. En geef geen „Player" als de menschen „Wills" vragen en...." zijn geluid stierf weg, toen hij wegsnelde nog steeds beve len gevend. De voorbeeldige zoon en erfgenaam nam de vaderlijke vermaning voorbeeldig ter harte. Hij eigende zich een pakje sigaretten toe voor eigen gebruik en ging zittten, met zijn voe ten omhoog, die hij op de toonbank liet rusten. Zóó op zijn gemak haalde hij de laatste editie van de „Sexton Blake Bibliotheek" voor den dag en verdiepte zich in de sage van dien klassieken held. De „kale" bleef geduldig wachtten, terwijl Mr. Moody in een achterkamertje den ontvanger van den haak nam. Terwijl Mr. Moody luisterde werd zijn gezicht al langer. „Geen vragen beantwoorden en geen „speciale" te leveren?" trilde het in den hoorn. „Maar hier is iemand, die zegt, dat hij bij u vandaan komt, Mr. Nai De stem aan dten anderen kant beduidde hem kort maar krachtig geen namen te noemen en vroeg vervolgens of Mr. Moody zoo slecht op de hoogte was, dat hij tot in de kleinste bijzonder heid de nieuwsgierigheid van zijn klant bevre digde. „Nog niet." loog Mr. Moody, terwl hij tactvol de feiten verzweeg. „In ieder geval goed, dat u opbelde, 'k Zal dien vent wel afschepen." „Juist," kwam het lispelend, „en gelast zoon en erfgenaam leelijkten speurneus te volgen en te achterhalen, waar hij belandt, en daarna deel 't onderdanigen dienaar mede." Mr. Moody stemde gretig in met het richt snoer, dat hem in drie seconden aan de hand gedaan was. Met een harden blik in zijn oogen kwam hij terug in den winkel en hij ging al te zeer op in zijn gerechtvaardigde verontwaardiging, dan dat hij nu de vaderlijke vuist aanwendde, die ge woonlijk de buitenissigheden van zijn telg be loonde. Hij keek dten „kale" recht in de oogen. „D'r uit!" brulde hij met een gezicht rood '.jan kwaadheid. „Wat wil je me hier die ver vloekte, bedwelmende sigaretten van je aansme ren. Waar zie je me voor aan? D'r uit! Ik heb je netjes een strik gespannen mannetje, om eens te hooren wat jij zooal wist. Ik zou 'm maar smeren, voor er iets gebeurt." Mr. Moody achtte zijn uitleg niet van succes ontbloot ,,'k Werd juist opgebeld van het politiebureau, dat mij verzocht uit te zien naar iemand van jouw uiterlijk ten als je gauw inrukt, kom je er nog heelhuids af!" Mr. Moody keek als een dolle stier naar dten vreemde, die, met een uitdrukking van angst op zijn gelaat, haastig zijn biezen pakte. Twintig seconden later kwam de sproetige Jimmy hem achterop, aangespoord door de be lofte, dat, als hij 't adres van dien „vent" wist te vertellen, hij een rijksdaalder zou krijgen. Bii gevolg draalde hij geen oogenblik. Dat alleen doemde voor hem op als iets zekers in eten we reld van onzekerheden een van die onzeker heden was de mogelijke rijksdaalder-belooning. Hij twijfelde er allerminst aan, of hij zou den man wel kunnen volgen. De nieuwste nasporin gen naar de werkwijze van Sexton Blake, die zijn lotgevallen op papier in den handél bracht voor de luttele som van drie en een halve stuiver per week, overtuigden hem van zijn bekwaam heid om diten „vent" als een schaduw te volgen. De „kale" stapte op een tram en Jimmy even eens, heel bescheiden. Die rit was anders geheel onbelangrijk. Jim my's prooi zat voorop een pijp te rooken en Jimmy zat achterin te snoepen. Jimmy had slechts één zorg. Dat was de geld kwestie. Hij was acht stuivers rijk en hij had niet veel lust die er aan te wagen. De nadering van den conducteur werd eten spannend oogen blik. Juist was de conducteur met veel geduld een dame aan 't lossen, die, als ze in deze tram was blijven zitten, de wereld rond had gemoeten om Putney te bereiken. Op dat oogenblik had de tram Westminster bereikt. Tegelijkertijd stond Jimmy's prooi op, betaal de zijn rit en steeg af. Onmiddellijk stond ook Jimmy op en wilde hem achternagaan. Maar de vriendelijk lachende, goed gehumeurde conduc teur hield hem even aan. „Waar moet je heen, broer?" vroeg hij min zaam, terwijl hij een beweging maakte met zijn kaartjesknipper. Trouw hield Jimmv hem zijn acht stuivers voor. „Is hier Wimbledon, mijnheer?" vroeg hü onnoozel. Verlegen krabde de conducteur zich achter zijn ooren. Of dit Wimbledat was toch het toppunt zooals sommige menschen hun kinderen op straat laten rondzwalken en ze zoo kwijt raken. Vriendelijk keek hij naar Jimmy. Ze moestten zich schamen! Zoon stumper. Ze hadden hem zeker gezegd naar Wimbledon te gaan en hem geen aanwijzingen gegeven. En dan stond men nog verbaasd, als er kinderen zoek raakten, 't Was duidelijk, dat die kleine verloren liep en z'n domkoppige vader ten moeder zouden nog razend worden bovendien. Hij nam Jimmy bij zijn arm en hielp hem afstappen. Het geld wees hij vriendelijk van de hand. ,,'t Is beroerd vent," voegde hij hem toe, „maar je bent nog mijlen van Wimbledon af. Je bent in de verkeerde richting meegegaan. Van ginds, hier tegenover," wees hij, „vertrekt jouw tram. 't Zelfde nummer als deze, n. 2a. Vraag den conducteur je uit te latten," en vriendelijk wui vend met zijn hand, keek hij dien „kleine" na tot deze het trottoir bereikte. Maar de lieve jongen schonk hoegenaamd geen aandacht aan zijn weldoener. Zijn aan dacht bepaalde zich vooral op den steeds meer verdwijnenden rug van den „kale", dien hij juist den grooten hoofdweg zag oversteken. Jimmy vloog hem na. als door eten wonder ontsnapte hij aan een auto en liep vervol gens Whitehall langs. Het kale heerschap zwaaide rechtsaf en sloeg een korte straat in. Dan zag Jimmy, die 'm vlak op de hielen zat, hoe hü in een groot gebouw, links, verdween. Hü stond op het punt ook bin nen te gaan toen een groote, stoere politiedie naar hem aanhield, wiens geweldige rechterarm hem zoodoende den toegang belete. Hermandad bukte zich. „Wat zoek je, ventje?" vroeg hü. „Wat is dat hier?" vroeg Jimmy snel. Hermandad keek hem verbaasd aan. Dat niet te weten? Was dat een echte jongen geweest, dan moest er in Londen geen gebouw zijn of hü moest 't kennen. Zelf had hü Londen binnenste buiten gekend. En iedere jongen moest Londen binnenste buiten kennen. 't Was noodig, dat iedereen t zich tot plicht aanrekende Londen binnenste buiten te kennen. Was hü 'n jongten geweest. Jimmy luisterde even geduldig naar die opwel lingen van verslagen jongenseerzucht en bracht daarna het voorwerp van zün onderzoek weer behoedzaam ter sprake. Hermandad boog en ging weer pal staan alvo rens te antwoorden. „Dit is Scotland Yard, ventje," zei hü. Verbluft stapte hü verder en bekeek de Yard of wat hü ervan zien kon. Te drommel! Hingen hier die detectiven uit? Was dit die plek? En Sexton Blake? Die moest er ook zün. Vooruit! F" Jimmy toog op onderzoek uit. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3