I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan'n „Omroeper" voor 80. OOO gezinnen j STADSNIEUWS De Haarlemsche Veiling 1? Laatste Nieuws Kard. Lepiciert KEURIG MOTOREN DE LAAT J. J. VANKOOTEN DONDERDAG 21 MEI 1936 Liquidatie der af deeling Bloem bollen; de gebouwen wor den verkocht Geen ongerustheid voor de kweekers VOOR DEN KANTONRECHTER De onzichtbare paal ,JRechts vóórfor ever De Lighal-uitvoering Amusement op Hemel vaartsdag VAN BAT EN BAL De competitie Tuinbouw en Plantkunde Maatschappij tot bevordering der T oonkunst Plaatsing brievenbus Laat Uw JAPON of COSTULJM vóór Pinksteren stomen bij nc Dcrcyonnr" hofleverancier van m jjUu KtUMuUUU H. M. DE KONINGIN B GED. OUDE GRACHT, t.o. Postkantoor - TEL. 15900 j| JAPON z. pl. vanaf 1.90, Colb. Costuum 2.50, Wollen Deken 75 C. Afleveringstarief A-Z, d.w.z. GEHEEL ALS NIEUW OPLICHTER GEARRESTEERD Dank zij den slimmen pensionhouder Surséance van betaling Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag. Nijverheidsonderwijs H.H. Wijdingen N.V. Unie van Ijsfabrieken Baron de Wykerslooth de Weerdesteijn f FRAUDE MET SPAARBANK BOEKJES Wehib Pasja kan niet naar den Negus De Hindenburg" te Lakehurst ZES WEKEN REIS CONVERSATIE BERLITZ Tegen hoofddaders twee en een half jaar geëischt Reeds 40 jaar strijden de Amerikaansche farmers tegen de boomwolkevers, welke soms catastrophale verwoestingen aanrichten. Thans leggen vliegtuigen een gordijn van giftige gassen over de planten, als afdoende nieuwe bestrijdingsmethode BEGRAFENIS DIRK C. RIJK (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De Edelvalk naar Indië vertrokken Een der drie nieuwe Douglas- vliegtuigen der K. L. M., uitgerust met lucht- robots" GERZON'S MODEMAGAZIJNEN motor tegen een auto GEBOTST Berijder ernstig gewond opgenomen HEVIGE AARDSCHOKKEN IN INDIË DIVIDEND KONINKLIJKE MARKTNIEUWS I i NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ^uiiiiniiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniuuiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniü Wij hebben indertijd gemeld, dat een com missie was benoemd, die de wenschelijkheid zou onderzoeken van liquidatie der Haarlemsche bloembollenveiling. Deze commissie is inderdaad tot de conclusie gekomen, dat het best was de veiingen van bloembollen stop te zetten. De groentenveiling op het Donkere Spaame, die van groot belang is voor de tuinders in Haarlem en omgeving, wordt op den ouden voet voortge zet. Sinds eenigen tijd worden in de veilingsge bouwen aan, den Kleinen Houtweg reeds geen veilingen meer gehouden. Zij staan ongebruikt en getracht wordt een kooper er voor te vin den. Op het terrein naast de gebouwen heeft een kabelfabriek er voorloopig een opslagplaats van materiaal. Aan de kweekers, die door middel van de Haarlemsche veiling verleden jaar bollen heb ben verkocht, is de volgende mededeeling ver strekt. „Ondanks de nog niet binnengekomen vorderingen op koopers en de nog niet onmid dellijk te realiseeren bezittingen kunnen wij toch reeds per 15 Mei 1936 een voorloopige uitbetaling doen van 75 pCt. van uw bruto- vordering, waarvoor wij bijgaand een postchèque doen toekomen. Zooals de stand van zaken zich momenteel laat aanzien vermoeden wij op goede gronden, dat uiteindelijk niet veel dubieus zal achterblijven." Naar wij vernemen heeft deze mededeeling, ondanks de laatste zinsnede, toch onder de be langhebbende kweekers ongerustheid gewekt, wat na al de droevige ervaringen met de vorige 'eiling begrijpelijk is. Zij vreezen, dat er van het nog resteerende bedrag hunner vorderingen niet veel meer terecht zal komen. De directie, wie wij naar aanleiding van een tot ons ge richte vraag inlichtingen vroegen, verzekerde ons echter, dat deze vrees volkomen ongegrond is en dat hij voor honderd procent zeker is, dat de kweekers hun geheele vordering uitbetaald zullen krijgen. Dat er momenteel reeds 75 pCt. van de bruto-vordering wordt uitbetaald (de netto-vordering van de kweekers bedraagt on geveer 91 pCt. van de bruto-opbrengst der ver kochte bollen, omdat er ongeveer 9 pCt. voor onkosten afgaat) is zeker geen kwaad teeken. Het is immers nog nimmer voorgekomen, bij geen enkele veiling, en ook in de beste jaren niet, dat op 15 Mei reeds alle vorderingen van de koopers voldaan waren. Wat nog niet bin nen was. was dan gedekt door cessies op Ame- rikaansche crediteuren enz. De Bank was dan wel bereid om het nog ontbrekende alvast voor te schieten, zoodat de kweekers betaald konder. worden. Nu de Haarlemsche bloembollenveiling echter in liquidatie is, moeten de liquidateuren zich ook op liquidatiestandpunt stellen en slechts die gelden uitbetalen, welke inderdaad binnen zijn. Maar dat beteekent niet, dat de ontbrekende gelden niet binnen zullen komen. Over enkele weken zal alles waarschijnlijk in orde zijn. Men make zich niet noodeloos onge rust. zaaluitvoeringen ten bate van het Haarlem sche Lighalfonós, belooft een succes te worden. Veel kinderen en een keur van turnsters en turners zullen hun medewerking verleenen, terwijl de muziekvereeniging „Harmonie-Cres cendo" de verschillende nummers muzikaal zal illustreeren. Voor minnaars van gymnastiek is nog een bijzondere attractie aan deze uitvoe ring verbonden, doch daar komen wij wel op terug als het programma is samengesteld. Niet alleen echter dat de uitvoering op gym nastisch gebied een succes blijkt te worden, ook financieel zal, als de teekenen niet be driegen, een mooi resultaat bereikt worden. De heer Meijerink, die zich als van oudsher belast heeft met de financiën der uitvoering, heeft weer tal van leerlingen der U.L.O.-scholen in het geweer geroepen om te helpen vrijwilligs bijdragen te verzamelen. Zaterdag zijn ge noemde jongelui er met hun inteekenlijsten op uit getrokken. Helpt allen mee aan het schoone doel, dat met de uitvoering wordt beoogd n.i, de verple ging van on- en minvermogende tuberculose lijders. Steunt het jeugdig enthousiasme der meisjes en jongens en teekent in op hun lijsten Als het geen groot bedrag kan zijn, dan een kleinigheid. Vele kleintjes maken ook een groote! Eenvischrijder uit IJmuiden had zich voor den Haarlemschen kantonrechter te verant woorden omdat hij op den Schoterweg dwars over een vluchtheuvel gereden was en een ver- keerspaal getorpedeerd had. Een en ander was des morgens in alle vroegte gebeurd. Desniet tegenstaande vroeg de kantonrechter aan den chauffeur of hij soms alcohol gebruikt had. De chauffeur ontkende dit, maar de kantonrech ter vertelde tal van staaltjes uit zijn praktijk waarbij hij ervaren had dat de IJmuider visch- rijders zich er nogal van bewust zijn dat visch moet zwemmen en dikwijls in alle vroegte des morgens de consequenties hieruit plegen te trekken. De chauffeur in kwestie echter had totaal niets met deze menschen gemeen en had den vluchtheuvel te laat opgemerkt omdat hij ach ter een autobus vandaan gekomen was. De ambtenaar van het O.M. eischte voor deze on oplettendheid f 10 boete subs, vijf dagen hech tenis. De kantonrechter veroordeelde den chauf feur tot f 8 subs, twee dagen. Op 4 April heeft op het kruispunt Zijlweg- Duvenvoordestraat een aanrijding plaats gehad tusschen twee auto's doordat een der chauf feurs, naar hij zelf verklaarde, in een oogen- blik van onoplettendheid vergeten had, dat rechts voor gaat. De chauffeur had zijn fout onmiddellijk ingezien en getracht goed te ma ken door de schade te vergoeden. De ambte naar van het O.M. wilde hiermede rekening houden bij zijn eisch en eischte een geringe boete van f 5 of twee dagen. De kantonrechter deed er nog een gulden af. Bij een ander geval rond de voorrangskwestie werd degene die dit recht aan zijn zijde had, toch in het ongelijk gesteld, omdat hij te hard gereden had. Het was een automobilist, die met 50 K.M. snelheid over de Fonteinlaan ge reden had op 8 April jJ. Op hetzelfde uur van denzelfden datum was een mijnheer die uit de Wilhelminalaan kwam op de fiets, van plan de Fonteinlaan over te steken. De snelle auto kwam voor den wielrijder van rechts maar hij was op het eerste gezicht nog ver genoeg weg om de overzijde te berei ken. Hij kon er nJ. niet op rekenen, dat de automobilist de maximumsnelheid overschrij den zou. (Persoonlijk denken wij daar anders over!). Bovendien had de automobilist nog de fout gemaakt te probeeren voor den wielrijder om te komen in plaats van er achter langs. Overeenkomstig den eisch van den ambte naar veroordeelde de kantonrechter den auto mobilist tot een boete van f 20 subs, tien dagen en betaling van een schadevergoeding aan den wielrijder van het fantastisch hooge bedrag van f 41.25 reparaties aan de fiets De openlucht gymnastiekuitvoering, welke 8 Juni gehouden zal worden op het HF.C.- terrein en in de plaats treedt van de vroegere Woensdagavond. Het is koud en dikke zwarte wolken drijven over de stad. De Noordenwind maakt het verblijf buiten verre van behaaglijk. De weeroverzichten van de profeten zijn ech ter algemeen zeer hoopvol voor Hemelvaarts dag. Er wordt slechts gesproken van 20 pet. kans op een onaangename temperatuur. Laten we hopen, dat de voorspellingen uit komen, maar voor alle zekerheid, geven wij hieronder de amusementsmogelijkheden voor Haarlem. Stadsschouwburg Fritz Hirsch-operette „Es war einmal ein Musikus," 8 uur. Rembrandt-theater „Sanders of the Ri ver" (Edgar Wallace) 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema „Plankenkoorts" (Szöke Szakall en Otto Walburg) 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater „De Bengaalsche Lan ders," 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „De vlucht over de grens" „Op 't kantje af" (met Oliver Hardy en Stan Lau rel) 2, 4.30, 7 en9.15 uur. Alle bioscoop-programma's (waarvan er drie reeds nieuw zijn) zijn toelaatbaar. Als het weer koud is gebleven, durven wij een voorspelling voor 'Vrijdagmorgen te wagen. Dan vindt onze vragenbus-redacteur weer pro blemen als: gaat 4 harten altijd boven 3 „sans," pandoer boven misère ouvert? Jadat is dan de zelf-registreerende barometer van Hemelvaartsdag! In verband met de vele voetbalbeslommerin gen, die zoo langzamerhand meer en meer tijd van den zomer in beslag gaan nemen, blijft Haarlem ook op Hemelvaartsdag nog verstoken van eerste klas cricket. Rood en Wit gaat bij H.C.C. op bezoek om daar waarschijnlijk voor een moeilijk probleem te werden gesteld, terwijl Haarlem, dat Zon dag j.l. tegen V.O.C. te Rotterdam wel zeer Slecht is gestart, in het treffen tegen V.V.V. te Amsterdam gelegenheid krijgt om zich te herstellen. Een beetje meer geoefendheid en voor alles een behoorlijke portie meer zelfver' trouwen zullen de Schoterwegclub in elk ge val wel beter werk doen leveren dan dit te gen V O.C. het geval was. In de Overgangsklasse komen de beide Haar lemsche clubs in actie. R.C.H. speelt thuis te gen H C.C. 3. De Haarlemmers zullen wel het minst geoefend hebben. Dit speelt bij cricket een belangrijke rol en wij gelooven daarom dat de gasten de overwinning zullen behalen. C.V.H speelt wederom uit, ditmaal tegen S.C.TIC., dat er Zondag j.l. zoowaar in slaag de om H.B.S. op eigen grond een ferme neder laag toe te brengen. Roodt c.s. staat dus voor een lastige taak, doch waar zij zich tegen S.C, H.C. al eens meer van hun allerbeste zijde hebben laten zien, willen wij niet aannemen dat onze stadgenooten hier absoluut kansloos zijn. De Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde vergaderde in hotel Lion d'Or. Voor de prijsvraag „Een gestoken vaas bloemen of een mand bloeiende planten waren twee inzendingen ingezonden, welke beide een eersten prijs verwierven, n.l. een vaas Clenatis „Prins Hendrik" van H. W. Brakel en een vaas Azalea Mollis van G. Post. De Dienst van Hout en Plantsoenen had een uitgebreide collectie bloeiende heesters in gezonden, w'aaravn de Halesia's en Magnolia's zeer de aandacht trokken. De heer Post deelde verschillende bijzonder heden over den groei van deze bloemen mede. Voor de onderlinge tentoonstelling waren in gezonden een collectie Glixia's door de fa. S. Pool en Zonen, en zeer zeldzame hydrangia's serulata door den kweeker A. Koper. De eer ste inzending verwierf 9, de tweede 10 punten. De derde uitvoering door Leeraren(essen) der Toonkunst-Muziekschool zal plaats hebben Za terdag 23 Mei 's middags half drie in het Schoolgebouw Nieuwe Gracht 41, alhier. Aan bedoelde uitvoering zullen medewerking verleenen: de dames Bets Bekkers zang, en Marg. Korteweg, piano. Deze uitvoering wijkt eenigszins af van de vorige, doordat zij voornamelijk bestemd is voor jonge kinderen van vijf tot tien jaar, en op den middag plaats vindt. Het programma bevat o.a. een vertelling en sprookje aan het klavier, benevens eenige een voudige muziekstukjes, vol bekoring en aan trekkelijk voor kinderen. De directeur van het Fost- en Telegraaf kantoor brengt ter kennis van belanghebben den, dat op 20 dezer aan het Liewegje bij de Amsterdamsche Vaart een brievenbus is ge plaatst, welke tijdens de eerste en tweede be stelling op werkdagen resp. te ongeveer 9.45 en 19 uur wordt gelicht. Woensdagmiddag vervoegde zich bij een be woner van de Brederodestraat te Zandvoort een man, die zich ir. A. Thomee noemde en voorgaf kamers te willen huren voor het zo merseizoen. Hij ging terstond accoord met den bedongen pensionprijs en teekende het hem voorgelegde contract. Daarna hing hij een ver haal op over een portefeuille die hij zou hebben verloren, waardoor hij zelfs geen geld zou heb ben om te lunchen. De pensionhouder ver moedde onraad en gaf hem geen geld, maar waarschuwde na zijn vertrek de politie. Deze slaagde er na een uur in den man aan de hand van het opgegeven signalement te arresteeren. Hij bleek geen ingenieur te zijn en ook niet Thomee te heeten, doch zekere M. te zijn. woonachtig in Haarlem. Zeer waarschijnlijk is hiermede de hand gelegd op een man, die reeds in tal van plaatsen van ons land oplichters- practijken heeft uitgeoefend. Des avonds is hij aan de politie te Heemstede - overgeleverd, die zijn opsporing en aanhouding had verzocht. Ook de Haarlemsche politie schijnt nog een re kening met hem te moeten vereffenen. Ongeveer 3 maanden heeft de man in tien tallen steden van ons land geopereerd. Herhaal delijk werd ook in de couranten tegen hem ge waarschuwd. Dinsdag maakte hij in Heemstede bijna weer een slachtoffer, het mocht toe/ echter niet gelukken hem te pakken. te keeren Met het in Februari JJ. betaalbaar gestelde interim-dividend van twee procent zou dus na goedkeuring der algemeene vergadering het dividend over 1935 vier procent bedragen. Op Woensdag 20 Mei 1936 werd door de Ar rondissementsrechtbank te Haarlem voorloo pige surséance van betaling verleend aan: Johannes Verdegaal, landbouwer, wonende te Aalsmeer. Bewindvoerder: mr. H. C. Drilsma te Haarlem. Datum van behandeling: Zaterdag, 27 Juni 1936, des voormiddags te 9.45 (kwart voor tien uur) in het Paleis van Justitie te Haarlem. HAARLEM, 19 Mei. (R. K. Industrie- en Huishoudschool). Geslaagd voor het theore tisch gedeelte van het leeraresexamen N a. (lingerie- en costuumnaaien) de dames: Zr. Bernardia, Amersfoort; R. Luitingh, Haarlem; N. Macpherson, Heemstede; J. Raasveldt, Haarlem; M. Vink, Ha'arlem; A. v. d. Weyer, Haarlem; R. Wirtz, Leiden. Z. K. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, zal a.s. Zondag in de parochie kerk \an den H. Rochus te Steyl de H. Pries terwijding toedienen aan den eerw. frater An- toon Eiling, Beverwijk en de lagere wijdingen aan den eerw. frater Cornells van Steen, Haar lem, beiden van de Paters van het H. Sacrament uit het klooster „De Berkt" te Baarlo. In de commissaris- en bestuursvergadering der N. V. Unie van Ijsfabrieken werd beslo ten aan de algemeene vergadering van aan deelhouders voor te stellen, over het boekjaar 1935 nog een slot-dividend van twee procent uit is zo'n herenhoed van En werkelijk goed ook!! BAgg&VOE-TESTR. 9-». In de St. Paschaliskerk aan den Wassenaar- scheweg te Den Haag heeft Woensdagochtend de plechtige Uitvaart plaats gevonden van dr. J. B. L. C. Ch. baron de Wykerslooth de Weer desteijn, oud-lid van den Raad van State, oud lid der Tweede Kamer en oud-Gedeputeerde van de Provinciale Staten van Utrecht. De kist met het stoffelijk overschot, waarop de ordeteekenen van den ontslapene waren ge legd, stond voor het priesterkoor, omgeven door brandende kaarsen. Onder de velen, die de plechtige H. Requiem mis bijwoonden, werden opgemerkt de minister van Justitie, mr. J. H. R. van Schaik; de oud minister van Waterstaat, ir. W. Koning; de oud minister van Justitie, mr. J. Schokking, lid van den Raad van State; de staatsraden mr. Romms en C. J. Hasselman; mr. baron van Wijnbergen, voorzitter van den Centralen Raad van Beroep; ir. Bongaerts, als vertegenwoordiger van de R.K. Kamerclub; W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst, lid van de Provinciale Staten van Holland; Jhr. mr. E. L. M. von Fisenne, iid van Ged. Staten van Z.-Holland: mr. de Block, griff, der Eerste Kamer; mr. Steenberghe, Off. van Justitie te 's-Hertogenbosch; generaal Bauduin; baron van Wijnbergen, burgemeester van Lis- se; C. Knigge, lid van de Provinciale Staten van Utrecht, alsmede vertegenwoordigers van verschillende instellingen, van welker bestuur de overledene deel uitmaakte en welke ook bloemstukken gezonden hadden. De leden van den Raad van State, afdeeling geschillen van bestuur, en de daaraan verbon den ambtenaren, waren wegens vergadering verhinderd de plechtigheid bij te wonen. De plechtige Requiemmis werd opgedragen door pater A. van der Vlugt, met assistentie van de paters Vermeulen en Bertels. Het zangkoor voerde de Mis van Perosi uit. KAIRO, 20 Mei. (Reuter) De Turksche gene raal Wehib Pasja, die raadsman was bij het leger van ras Nasiboe aan het Zuidelijk front, is Maandag uit Kairo vertrokken cm naar den Negus te Jerusalem te gaan. Aangezien even wel zijn papieren niet in orde waren, werd hem niet toegestaan de grens te overschrijden. Wehib Pasja verklaarde in een interview, dat in Abessinië nog een aantal stammen zijn, die zich niet aan de Italianen willen onderwerpen. Hij is van meening, dat Engeland in zijn eigen belang Abessinië moet helpen. Binnen twee jaar zal Mussolini een goed-geoefend leger van 1% millioen man in Abessinië hebben, waarmede een aanval dreigt op Engeland, hetzij vanuit Lybië, hetzij vanuit Abessinië. 99 NEW YORK, 20 Mei, (D.N.B.) De „Hinden burg" is hedenochtend 11.05 (M.E.T.) te Lake hurst geland. IN 'T NIEUWE SCHOOLGEB. WILHELMINASTRAAT 40 HARLEY-DAVIDSON LEVIS, B.M.W. RUDGE ZUNDAPP MOTOSACOCHE DKW en GILLET. Vraagt catalogus! PRIJZEN VANAF 199.— PLEIN 22 TELEFOON 12000 Begin Januari is een ernstige fraude bij de Rijkspostspaarbank te Amsterdam aan het licht gekomen. De Centrale Recherche arresteerde twee nog betrekkelijk jonge ambtenaren van het rijkspostspaarbankkantoor, een broer van een der ambtenaren, een werklooze, alsmede een monteur en een koopman. Hoe geraffineerd het complot in elkaar was gezet hebben we indertijd uitvoerig gemeld. Woensdag stonden de verdachten voor de vier de kamer der rechtbank terecht. De ambtena ren legden een volledige bekentenis af; het geld was voorzoover het niet was teruggevonden opgemaakt. De Officier van Justitie, Mr. Wassenbergli zeide in zijn requisitoir dat het excuus, dat zij onvoldoende verdienden, hier niet op gaat. Zij hadden groote behoefte aan weelde. Spr. requireerde tegen beide verdachten we gens valschheid in geschrifte, heling en dief stal een gevangenisstraf van twee en een half jaar. Vervolgens stonden de monteur en de broer van een der ambtenaren terecht. Ook zij legden een bekentenis af, hun aandeel in den buit hadden zij voor het grootste deel opgemaakt. Als motief voor hun daad gaven zij hun armoe dige omstandigheden op. Het O. M. requireerde tegen hen wegens ge bruik maken van valsche geschriften een ge vangenisstraf van een jaar, er daarbij rekening mee houdende dat de verdachten nooit eerder veroordeeld zijn en de reclasseeringsrapporten gunstig luiden. De uitspraak werd bepaald op 3 Juni. Verleden Zondag overleed een der meest ge achte katholieke burgers van de hoofdstad, de heer Dirk C. Rijk, een der oudste leiders van de N.V. Gebr. Gerzon's Modemagazijnen en ook in liefdadigheidskringen welbekend. Bijna van den aanvang af was de heer Rijk aan de zaak-Gerzon verbonden, wier ontzaglijke ont wikkeling hij heeft medegemaakt en dia voor een goed deel aan zijn initiatief en wijs beraad te danken is. Met name organiseerde hij het administratieve apparaat eerst van de zaak en haar uitbreidingen in de hoofdstad, later van de filialen elders. Welke populariteit hij genoot bij directieleden, bedrijfsleiders en personeel, bleek bij zijn veertigjarige carrière, toen wijlen de heer Ed. Gerzon, de toen eenig overlevende stichter der zaak, zijn onderdirecteur ter gele genheid van diens feest, een mede-fundator, zijn rechterhand en den vader van het perso neel noemde Inderdaad stond de heer Rijk op alle afdeelingen als „Pa Rijk" bekend. Zijn menschkundige omgang en opvoedkundige tact wisten allen en ieder in het bijzonder te leiden en ook in persoonlijke moeilijkheden sprong hij met raad en daad bij. Geen wonder, dat Woensdagmorgen een onge- meene belangstelling bleek bij uitvaart en be grafenis van Pa Rijk. De ruime, kunstzinnig verzorgde kerk van O. L. Vrouw v. d. H. Rozen krans leende zich in het bijzonder voor deze belangstelling, waaraan ook talrijke anders denkenden deelnamen. Na de stille H.H. Missen droeg te acht uur de Z.Eerw. heer H. W. J. Hoosemans de plech tige H. Mis van Requim op met assistentie. Het werd ook door de talrijke niet-Katholieken op prijs gesteld, dat de Z.Ew. Pastoor de attentie had, aan de vele genoodigden het boekje met den liturgischen tekst der plechtigheden te la ten uitreiken. Onder de H. Mis vereenigder. velen zich met de familie aan de H. Tafel. Na afloop der plechtigheid werd in de kunstrijke receptiezaal ter pastorie de koffie rondgediend. In den begrafenisstoet volgden bijna twintig rouw-auto's achter de lijkbaar. Bovendien be gaf zich nog een menigte belangstellenden per rijwiel of met andere vehikels naar de R.K. Be graafplaats te Buitenveldert, waar omstreeks tien uur de beaarding plaats had. Bij de inzegening van het stoffelijk over schot door den weleerw. heer C. Landsbergen in de kerk te Buitenveldert, bleek deze nauwelijks groot genoeg, om de geloovigen en belangstel lenden te bevatten, die aan den overledene de laatste eer kwamen bewijzen. Om de groeve hadden zich op het kerkhof bij de geachte familie aangesloten de heeren Jules Ed. Gerzon, eerste Directeur, de heeren Arth. Marx en Hecht, leden van de directie, de procuratiehouders, bedrijfschefs en een massa personeel, waaronder er waren, die bij het zin ken van de kist in de groeve nauwelijks hun tranen konden bedwingen. Na de kerkelijke ge beden defileerde de menigte voorbij het graf, waar niet minder dan zeven groote kransen, acht palmen en een ontelbare menigte bloemen werden neergelegd, aan de nagedachtenis van den vereerden doode gewijd door familieleden en vrienden, de directeuren van de N.V. Ger zon, leiders der bedrijven en boekhouding, het kantoorpersoneel, het personeel van magazijnen en fabrieken, de hoofden der filialen in de pro vincie en Indië. Een goede en edele mensch is in den heer D. Rijk heengegaan, zijn voorbeeld zal in de krin gen van allen, die hem gekend hebben, nog lang in zegening blijven. R.I.P. Alexis Henri Lepicier werd den 28sten Febr. 1863 te Vaucouliers bij Verdun geboren. Hij trad in de Orde der Servieten en werd de» 19den September 1885 tot priester gewijd. Vanaf 1894 was hij jarenlang professor in de theologie en publiceerde gedurende dezen tijd talrijke boeken en geschriften op theologisch-weten- schappelijk gebied. Van 1913 tot 1920 bekleedde hij de waardigheid van Superior-generaal van zijn orde. Den 22sten Mei 1924 volgde zijn be noeming tot titulair Aartsbisschop van Tarsus. In de hierop volgende periode werd hij als Apostolisch Visitator door den prefect van da Propaganda naar Indië gezonden, alsmede naar Abessinië en Eritrea. Den 19den December 1927 werd kardinaal Le picier tot Curie-kardinaal benoemd. In Mei 1930 nam hij als Pauselijk Legaat aan het Eucharistisch Congres in Karthago deel. Woensdagmorgen is de Edelvalk, de P.H. A.L.E., voor zijn'eersten tocht naar Indië van Schiphol gestart. De Edelvalk is een van de drie nieuwe Douglas-machines type D. C. 2, welke onlangs door de K. L. M. zijn aangeschaft. Van deze drie toestellen zijn twee de Edel valk en de Djalak voor de postvluchten op Indië bestemd. Het derde toestel de Flamin go zal dienst doen op de lijnen Amster damBoedapest en Amsterdam—Milaan. Alle drie machines zijn uitgerust met Cy- clone-Wright-motoren en hebben een auto- matischen piloot aan boord. Deze automatische piloot was tot nu toe slechts op drie K. L. M.-machines aanwezig. Zoo was de Rietvink,waarmede de eerste vlucht naar Boedapest werd gemaakt, hiermede uitge rust. De resultaten met deze luchtrobots waren zoo bevredigend, dat de K. L. M.-directie be sloot om in den vervolge op elk nieuw toestel een dergelijke inrichting aan te laten brengen. Zoo is dan Woensdagmorgen het eerste Indië- viiegtuig vertrokken, dat met een automati- schen piloot is uitgerust. De P. H. A. L. D. de Djalak zal 6 Juni a.s. vertrekken. Doordat de nieuwe machines op de heen- en terugreis door verschillende gezagvoerders zul len worden bestuurd, krijgen alle piloten ge legenheid met dit automatische systeem in de praktijk kennis te maken. Aan het verslag van Gerzon's Modemaga zijnen over 1935 is het volgende ontleend. Wij kunnen de in het jaar 1935 verkregen resultaten niet bevredigend achten. Een herstel van het bedrijfsleven zou ongetwijfeld ook de resultaten van onze Vennootschap gunstig be- invloeden. Uit de jaarrekening blijkt, dat een netto winst is gemaakt van f221.934.33. Van deze som komt aan de houders van preferente aandeelen f 130.987. Aan de gewone aandeelhouders komt f90.947.33. Aan de houders van preferente aandeelen, voor wie nog een bedrag van f 1073.— van 1934 beschikbaar Is, kan na aftrek van het voor dividendbelasting verschuldigde, worden uitge keerd een dividend van 6 pCt. Aan de houders van gewone aandeelen kan uit het voor hen beschikbare bedrag, vermeer derd met het onverdeeld dividend 1934 en na aftrek van het voor dividendbelasting verschul digde, 'n dividend van 4 pCt. worden uitgekeerd, waarna een onverdeeld dividend van f 3244.33 op nieuwe rekening kan worden gebracht. Woensdagavond i een ernstige aanrijding ge beurd op den hoek van af» Nijlstraat en de Kruistochtstraat in Haarlem-Oost tusschen een motorrijder en een grooten verhuisauto. De motorrijder, een 21-jarige inwoner van Den Haag, werd met een zware hersenschudding en een beenfractuur naar het St. Elizabethgasthuis overgebracht. De motorrijder kwam van de kant van het Nagtzaamplein, de vrachtauto kwam uit de Godfried van Bouillonstraat, zoo dat de motorrijder recht van voorgang had. Met een zwaren slag kwamen beide in botsing. Da motorrijder bleef bewusteloos op straat liggen, hevig bloedende. De motorfiets vloog in brand, doch het vuur kon met zand worden gebluscht. De auto werd aan de voorzijde licht bescha digd. De politie heeft de wrakstukken van de motorfiets in beslag genomen en stelt naar de schuldvraag een onderzoek in. De motorrijder is omstreeks half één heden nacht bij kennis gekomen. Zijn toestand was toen naar omstandighden redelijk wel. PADANG, 20 Mei (Aneta) Hedenmorgen om 3 uur 45 werd een aardbeving geconstateerd, gevolgd door vrij hevige, elkaar om de 30 se conden opvolgende aardschokken. KOEPANG, 20 Mei (Aneta). Hedenmorgen om 4 uur 50 werden alhier twee hevige aard schokken geconstateerd. BATAVIA, 20 Mei (Aneta) Het Kon. Mag netisch en Meteorologisch Observatorium re gistreerde in de afgeloopen 24 uur een viertal krachtige aardschokken. De eerste werd gere gistreerd op 19 Mei te 14.44 Java-tijd uit Oos telijke richting, op een afstand vèn 750 KM. de tweede hedenmorgen te 4 uur 24 uit Oost- Zuid-Oostelijke richting op een afstand van 2000 K.M., overeenkomende met de uit Koepang gemelde beving, terwijl de derde werd geregis treerd hedenmorgen om 4 uur 50 Java-tijd, te 5 uur 3 Java-tijd door de vierde gevolgd. Beide laatste registraties komen overeen met de schokken uit Padaiig gemeld. In de vergadering van commissarissen van de.Koninklijke Nederlandsche Mij. tot exploita tie van petroleumbronnen in Nederlandsch- Indië, werd besloten aan de algemeene verga dering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1935 een dividend uit te keeren van 10,5 procent. HAARLEM, 20 Mei Groentenmarkt To maten f 0.400.50 per kilo. Spinazie f 0.160.35 per kist, Postelein f 0.250.70 per kist, Andijvie f 0J200.90 per kist, Sla f 0.300.60 per kist. Raapstelen f 0.200.30 perkist, Bloemkool f 0.07 0.12 per stuk, Komkommer f 0.060.10 per stuk, Rabarber f 0.030.05 per bos, Radijs f 0-01 0.03 per bos. Asperges f 0120.30 per bos, Prei f 0.02—0.05 per bos, Selderie f 0.03—0.05 per os, Pieterselie f 0.040.20 per bos. VOLENDAM. 20 Mei Aan de veiling werden aangevoerd 62132 Eendeieren. Prijs f 2.412.45j; ZWAAG, 20 Mei Veilingver. „Bangert en O Zwarte bessen Nieuw Aways 12112 per 10O kilo, Tomaten 1134 Slaboonen 8089 per 100 kilo, Snijboonen 55 per 100 kilo. Biuemkool 23, Sla per kist 1337, Spinazie per kist 15_"~ 18, Andijvie per kist 1925, Postelein per kis; 10BI, Peen 15, Prei 200, Radijs 2549. Witlof 52138, Komkommers 712. Rabarber 100200, Peulen 3457, Doperwten 23. Wortelen per bos 212 Druiven 142, Aardbeien 1933, Perziken 2— 14, Pruimen 28.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4