Bij zijn vlucht voor het vuur gedood AKKERTJES a Italië in Abessinië Groote brand te Eindhoven PI U L GEWELDIGE VUURZEE TE GRONINGEN H Z<ais§em"Mher$ë DE BESCHA VING IS .EN MARCHE" DR. VEENEKLAAS HEEFT AUTO-ONGELUK najnctfJL Kerkelijk leven Doorzitten? VRIJDAG 22 MEI 1936 De eigenaar van het bekende café „Suisse" springt van de tweede étage met zijn hoofd tegen een vooruitstekend balcon 14 andere bewoners met moeite gered Tegen balkon gevallen De blussching De oorzaak Oudheidkundige vondst (AKKER- CACHETS) Cocaïne-smokkelaars gepakt Voor f 1000 verdoovende midde len in beslag genomen MAN DOODGEREDEN Zijn lijk op de spoorbaan gevonden DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD Het gebouw der R.K. Werklieden vereniging een prooi der vlammen Aanzienlijke schade OUDE MAN AANGEREDEN Moeilijke oogenblikken Bij het binnenvaren van de Scheveningsche haven NEDERLANDSCH SCHIP VERGAAN? Wrak gevonden op de Britsche kust TRAMS TEGEN ELKANDER GEBOTST Gladheid van de rails de oorzaak mm-*® Grootsche plannen voor wegen bouw en exploitatie der Ethiopische bodem schatten Mgr. André Jarossau is uitgewezen Snel mooi bruin Met hem nog zes andere personen bij Ermelo gewond Toestand gunstig LUCHTBESCHERMING SLOT HAALT VLIEGBREVET Op de „Scheldemusch" EEN DUIM AFGEHAKT Vonnis in hooger beroep bevestigd EEN MAKELAAR MET FANTASIE Tot zestien maanden veroordeeld STUDIEDAGEN TE SEPPE Ministers komen op bezoek Geschenk van Emir Sa'oed Elfde Nat. Bedevaart naar Dokkum Audiëntie Mgr. de Jong Pastoor I. Meyer verzacht-geneest PROF. GIMBRÈRE RECTOR MAGNIFICUS Van de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg HONSWIJK-DAG TE SCHALKWIJK Uit alle deelen van het land zijn de mannen weer bijeen gekomen De Honswijk-poort in Utrecht? NEDERLANDSCHE WAAR! Helpen wij elkaar! Oefeningskader in de Oostzee Een geweldige brand, zooals in geen jaren in Groningen heeft gewoed, heeft Donderdagnacht het bekende ca fé-restaurant Suisse in de Heerestraat aldaar verwoest, waarbij een doode en een gewonde te betreuren zijn. Om half drie ontdekte de surveilleerende agent van politie Hoek een rookzuil aan de bovenzijde van het café Suisse. Hij alarmeer de de brandweer en maakte nog verder alarm. Men begon met de inwoners, die hun slaap plaats allen boven in het uit drie verdiepin gen bestaande gebouw hadden, te wekken en Wel door het intrappen van deuren en het af schieten van revolvers. Hierdoor werden de bewoners, in totaal 12 personen gewaar schuwd. Dit was ook hoog noodig, want bin nen een minimum van tijd sloegen de vlam men fel uit. Van de inwoners wisten vijf dienstmeisjes en twee koks zich aan de ach terzijde langs de brandladder te redden. De eigenaar van „Suisse", de 45-jarige heer B. Homan, die met vrouw en kind een slaap kamer op de tweede étage aan de voorzijde had, kon niet meer langs de brandladder haar beneden. Mevrouw Homan sprong van uit de tweede verdieping in het inmiddels door de brand weer, politie en publiek uitgespreide vangzeil, sij kwam behouden op den grond. Vervolgens liet de heer Homan zijn 13-jarig zoontje langs een touwladder naar benedten zakken, waardoor de jongen eveneens behouden kon worden op gevangen. Toen gebeurde het vreeselijke: de heer Homan, die vermoedelijk nog teruggegaan is om een geldkistje te halen, verscheen even later voor 't raam, sprong naar be neden, doch kwam met zijn hoofd terecht tegen een vooruitstekend balkon op de eerste étage. Hij werd hierdoor zwaar ge wond en toen men hem uit het vangzeil haalde, bleek hij reeds te zijn overleden. Twee huisknechts hebben zich langs een an dere trap kunnen redden, doch een van hen, de bejaarde heer Bulstra werd hierbij ge- Wond. Hij is naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De andere huisknecht kwam er goed af. Inmiddels had de brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, het gebouw dat als een fakkel brandde, aan de voorzijde aange tast met vijf stralen op de waterleiding, terwijl het vuur aan de achterzijde, in de Gelkingc- straat, werd bestreden met vier stralen op de stoomspuit. Door deze negen stralen werd een enorme hoeveelheid water gedurende anderhalf uur in het perceel gespoten. De bewoners van de aangrenzende huizen hadden intusschen hun woningen moeten ver laten. Na ongeveer vijf kwartier hard werken van de brandweer, die door de politie uitstekend Werd terzijde gestaan kon men aannemen, dat het gevaar voor uitbreiding geweken was. Het gerucht, dat zich nog twee dienstmeisjes in het brandende perceel zouden bevinden, bleek gelukkig niet waar te zijn. Om half vijf kon de stoomspuit inrukken; in de Heerestraat werd het nablusschingswerk voortgezet. Het café is van binnen geheel uit gebrand en verwoest. De beide aangrenzende perceelen kregen groote waterschade. De schade wordt door verzekering gedekt. Het blusschingswerk geschiedde onder lei ding van den commandant van de brandweer, den heer P. Ploegh. Deze was met het nablus schingswerk zoo tijdig gereed, dat het verkeer in hl de Heerestraat Donderdagmorgen om zeven Uur weer een normaal verloop had. Op het terrein van den brand was mede aan wezig de burgemeester van Groningen mr. P. W. J. H. Cort van der Linden. Van de zijde der recherche vernamen wij nog, dat de oorzaak van don brand moet worden gezocht in het achteloos wegwerpen van een brandende sigaret op de eerste éta ge en nog wel op een plek, waar zeer veel passage is, zoodat het niet goed te begrijpen is, dat de brand niet eerder is ontdekt. Nader is gebleken, dat zich bij het uitbreken Van den brand niet twaalf maar vijftien perso- hen op de bovenste étage bevonden, die allen, gedeeltelijk in nachtgewaad, zijn gevlucht. De druk op de waterleiding, welke de laatste we ken moeilijkheden opleverde, liet gelukkig tij dens het blusschingswerk niets te wenschen over. De toestand van den huisknecht G. Bulstra, die eveneens in het vangzeil was gesprongen en daarbij een beschadiging opliep aan een wervel, Was Donderdagavond niet ongunstig. De heer Roman was een, vooral in kringen van de paar densport, zeer bekende persoonlijkheid. Den geheelen dag verdrongen zich drommen belangstellenden voor het uitgebrande perceel. Uit een grafheuvel op de Hfeide te Nieuwen- hagen werd opgegraven door leden van het Oudheidkundig Genootschap een zwarte urn met asch en menschenbeenderen. De urn zou dateeren uit het tijdperk van ongeveer 300 jaar Voor Christus. Kijk goed uitüwoogen, er zijn handelaren die meer op winsbejag dan op fatsoen gesteld zijn en die U, als Ge naar AKKERTJES" vraagt, een nabootsing geven! Velen begrijpen dan niet, dat ze hun pijn niet kwijt raken. Toch is dat heel begrij pelijk, want men gaf U iets dat met "AKKERTJES" niet anders gemeen heeft dan den uiterlijken vorm. "AKKERTJES" zijn voorzien van nevenstaand merk. Soortgelijke artikelen zónder het neven staand merk zijn geen "AKKERTJES". Nederlandsch Product Recept van Apotheker Dumont Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. Herhaaldelijk is aan de Nederlandsch-Öuit- sche grens bij Vaals cocaïne gesmokkeld. De beambten, aan weerszijden van de grens zijn dus zeer waakzaam. Hun samenwerken heeft thans weer tot resultaat geleid. Op Neder landsch gebied kon een cocaïne-smokkelaar worden gearresteerd, terwijl op Duitsch ge bied de twee afnemers werden aangehouden. Een onbekende had een taxi-chauffeur in Vaals opdracht gegeven hem naar Lemiers te rijden. Onderweg veranderde de man plotse ling van idee en gaf den wensch te kennen hem naar Aken te rijden, dus in tegenoverge stelde richting. Eerst had de passagier plaats genomen ach ter in den wagen, maar op weg naar Aken ging hij naast den chauffeur zitten. Aan het grenskantoor- Vaals, vóór het passeeren der grens naar Duitschland, werd de auto door een politieman in burger aangehouden en gevisi teerd. Al spoedig werden 2 busjes met cocaï ne gevonden, die door den man in den auto waren verborgen. De cocaïne, die vermoede lijk een waarde had van 1000 gulden, werd in beslag genomen en de passagier, die in Maastricht bleek thuis te behooren, werd ge arresteerd evenals de chauffeur. Ook op Duitsch gebied waren de beambten in actie geweest, daar ze reeds de sporen van deze cocaïne-smokkelarij hadden gevolgd. Uit de richting Aken naderde een Nederlandsche taxi. De beide inzittenden, een Duitsch student met een collega van Tsjecho-Slowaaksche na tionaliteit, werden gearresteerd en naar Aken overgebracht, evenals de chauffeur. Al spoedig bleek uit het onderzoek, dat de taxi-chauffeurs niets met de smokkelaffaire hadden te maken. De studenten waren naar de Duitsche grens gereden om er de cocaïne in ontvangst te nemen. De auto-bestuurders zijn weer op vrije voeten gesteld, terwijl de auto's werden teruggegeven. Hedenmorgen om vijf uur is op de spoorbaan van het traject ApeldoornZwolle, nabij den onbewaakten overweg en den Hoogen Brink te Apeldoorn het lijk gevonden van den ongeveer zestigjarigen landbouwer J. C. Huizen, woon achtig te Wiessel, gemeente Apeldoorn. Hij is vermoedelijk Donderdagavond omstreeks half twaalf door den trein gegrepen. Personen, die hem dien avond hebben gezien, merkten op, dat hij onder invloed van sterken drank verkeerde. Het slachtoffer was ongehuwd. Vanmorgen is even voorbij het station Hat- temmerbroek de wegwerker der Nederlandsche Spoorwegen H. J. Hanekamp uit Zwolle, terwijl hij werkzaamheden aan de lijn stond te verrich ten, aangereden door den trein van Apeldoorn naar Zwolle, die omstreeks half negen dit sta tion passeerde. De man werd op slag gedood. Hedennacht omstreeks twaalf uur brak een felle brand uit in het gebouw van de R. K. Werklieden Vereeniging te Eindhoven, dat aan de voorzijde aan den Wal en aan de achterzijde aan de Paradijslaan gelegen is. Het groote complex van gebouwen is grootendeels in vlammen opgegaan. Omwonenden hadden het vuur ontdekt en waarschuwden de brandweer, wier gebouw vlak bij het brandende gebouw gelegen is. De brand weer rukte direct met al het beschikbare ma teriaal uit en tastte het vuur aan twee zijden tegelijk met vele stralen aan. De spuitgasten klommen op de aangrenzende gebouwen om de geweldige vuurzee te bedwingen. Langzaam wonnen zij terrein en omstreeks kwart over twee kon, hoewel het vuur nog hevig woedde, aan genomen worden, dat de brand geen grooter omvang meer aan kon nemen. De groote zaal en het tooneel waren toen echter reeds totaal uitgebrand. Ook het café, dat aan den ingang is gelegen en de daar boven gelegen vergaderzalen alsmede de bureaux van den secretaris waren vrijwel door het vuur vernield. Het gebouw dat vrü groot is en aan de R.K. Werkliedenvereeniging behoort, is verzekerd. In het gebouw was op den avond tevoren (Hemelvaartsdag) niet vergaderd, terwijl om streeks elf uur de laatste bezoekers het café hadden verlaten. Omstreeks twaalf uur, toen de brand reeds door omstanders was ontdekt, bemerkte de bewoner van het café rook in de zaal, terwijl bleek dat het tooneel in de groote zaal reeds vlam had gevat. Het vuur vond daar gretig voedsel in het opgeslagen tooneelmateriaal, ter wijl ook het vele houtwerk in de zaal een ge makkelijke prooi voor de vlammen was. Te half drie hedennacht was men het vuur volkomen meester. Toen bleek, dat het café en de daarboven gelegen lokaliteiten wel waterschade hadden gekregen, doch geen brandschade hadden op- geloopen. De totale schade wordt op 75000 gulden ge schat. Wat de oorzaak betreft, daaromtrent staat nog niets vast. Woensdagmiddag had te Vriezenveen een zeer ernstig auto-ongeluk plaats, waarvan de 75-jarige H. J. Hazelhorst uit Kloosterhaar, ge meente Ambt-Hardenberg, die te Vriezenveen ter markt was, het slachtoffer is geworden. H. wilde de straat oversteken op het moment, dat een personenauto, bestuurd door J. S. uit Haren bij Groningen in zeer snelle vaart na derde. De oude man werd gegrepen en ter aarde geworpen en liep zulke ernstige verwon dingen op, dat dr. Van Os zijn onmiddellijke overbrenging naar het Diaconessenhuis te Almelo noodzakelijk achtte. De politie stelde onder leiding van den bur gemeester een onderzoek naar de schuld vraag in. De beschadigde auto is in beslag genomen. Kort na Sankomst in het ziekenhuis is het slachtoffer overleden. Op de seininrichting te Scheveningen bemerk te men Donderdagmiddag dat de snurrevaaraer „Antwerpen10" te kampen had met hooge zeeën voor de Scheveningsche haven. Ondanks het feit, dat slechts 19 decimeter water in de buitenhaven was aangegeven, zag men, dat „Antwerpen10" toch de Schevening sche haven wilde aandoen. Gezien de moeilijke positie, waarin het schip verkeerde, waar schuwde de seininrichting de reddingsboot „Zee- manshoop", die ter assistentie vertrok. Voor de „Zeemanshoop" het schip bereikte, was het de „Antwerpen 10" echter gelukt, de Scheveningsche haven binnen te loopen. Men kan hier van geluk spreken, dat er geen ongelukken gebeurd zijn, daar bleek, dat het schip zonder stookolie ronddreef en op zeilen was aangewezen. De kustwacht van Walton en Aze telegra feerde, dat het s.s. Argus meedeelde, dat op de Buxey Sands een wrak ligt, dat gevaar op levert voor de scheepvaart. Het wrak ligt op 4 y, mijl ten Zuid-Zuidwest en van Clacton Pier. De letters „D E" zijn duidelijk leesbaar. Vermoedelijk is het het wrak van een Neder landsch motorschip. Woensdag is het Neder landsche motorschip Vaderland van Colma naar Londen vertrokken. Donderdagmorgen omstreeks tien uur zijn twee trams van de lijn HaarlemLeiden van de N.Z.H.T.M. te Hillegom tegen elkaar gereden, waardoor beide trams uit de rails liepen. De botsing had, ondanks haar hevigheid, geen per soonlijke ongelukken tengevolge; dé vijftig pas sagiers en de bestuurders konden ongedeerd de trams verlaten. Gebleken is dat de bestuurder van de tram uit Haarlem bij een wissel zijn wagen door de gladheid van de rails niet tijdig tot stilstand kon brengen, waardoor deze op den tegenligger liep. Caracciola won in de autoraces van Carthago den grooten prijs van Tunis. Van de elf deelnemers bereikten slechts vier het eindpunt if1 De omslachtige en halfslachtige werking van den Volkenbond, waardoor het recht door de macht onder de stampende sol datenlaars kon worden vertreden, heeft echter ook zijn voordeelen. Evenmin als Genève er tij dig toe kon besluiten afdoende sanctie-maat regelen toe te passen, evenmin kan het zich nu voetstoots gewonnen geven en de door Italië met energie en doorzettingsvermogen, maar ook met gifgassen en aansporing tot verraad ge forceerde overwinning erkennen. Voorloopig zullen de sancties blijven gehandhaafd. Deze zullen echter Italië er wel niet toe kunnen brengen als een goed gedresseerde jachthond het doodgebeten wild alsnog aan Genève te ap- porteeren. Hoogstens zullen zij op de Italianen, die thans grootsche plannen beramen om het bezette gebied in exploitatie te brengen en tot een vruchtbaren akker voor 't gezegende zaad hunner klassieke beschaving te maken, de uit werking hebben van een hinderlijk stekenden muskietenzwerm, die slechts hun huid en niet hun geweten deert. Ofschoon zij slechts twee vijfden van het rijk van den negus hebben in gepalmd en in het Westen zieh een Abessini sche regeering handhaaft, welke zich den recht- matigen beheerder van de door den overwonnen Leeuw van Juda in den steek gelaten boedel acht, hebben zij aanstonds de hand aan den Adoéa-ploeg der beschaving geslagen. Het eerst van al hebben zij korte metten gemaakt mét de Abessinische plunderaars, die van de vlucht van Haile Selassie hebben geprofiteerd om nog vóór den intocht der Italianen zich ten koste van de zwakkeren te verrijken. Wanneer Italië met alle mogelijke middelen, waarover het beschikt, en gebruik makend van de ohistandigheden heel een onafhankelijken staat brandschat en zich toeëigent, dan is dat een heroïsche triomf, zoo luisterrijk en eervol als de geschiedenis er maar weinige kent, maar wanneer halve wilden van de door Italië geschapen toestand in hun land gebruik maken om net als het gepeupel in Europa, wanneer het wettige gezag faalt, indi vidueel hun slag te slaan, dan is dat een hals misdaad, waarover zelfs Italië zich gerechtigd acht een grimmige verontwaardiging te toonen. In een beschaafden staat moet orde heerschen en dus hebben de Italianen, die voor de wan orde in Addis Abeba verantwoordelijk waren, er de orde hersteld op een wijze, die geheel in de lijn blijft van de tot nu toe gevolgde krijgs» methoden. Zij hebben Abessinische plunderaars aan elkander gebonden en met mitrailleurs af gemaakt. Wij willen hier de begrijpelijke mis daden der plunderaars allerminst vergoelijken en graag erkennen, dat er afschrikwekkende voorbeelden gesteld dienen te worden om de Abessinische onverlaten den lust te doen vergaan hun roofzieke instincten uit te leven, maar wij vragen ons toch af of deze executies niet wat beschaafder en waardiger hadden kunnen wor den voltrokken. Het summiere militaire ver hoor, dat aan de terechtstellingen voorafging, schijnt bovendien geen waarborg te hebben ge geven, dat niet ook volmaakt onschuldigen hun tot dan toe geredde leven erbij hebben ingeboet. Laten wij Italië echter over deze kleinig heden niet al te zeer lastig vallen. Zij zijn van te weinig belang, vergeleken bij alles, wat de Italianen tot nu toe hebben gepresteerd en van plan zijn in de naaste toekomst alsnog te prestoeren. Allerlei commissies zijn onmid dellijk aan het werk getogen om te onderzoe ken, hoe de rijkdommen van het veroverde land zoo spoedig mogelijk rendabel zullen kunnen worden gemaakt, een waarlijk grandioos v"egen- plan, van niet alleen economische, maar ook strategische be teekenis is ontworpen en de sol daten, die bestand zijn gebleken tegen het Abessinische klimaat, zullen eerlang volgens de methode der oude Romeinen als vreedzame ko lonisten aan het werk tijgen op het land, dat zij eerst hebben verwoest. Het is Mussolini ernst met zijn wil om het Abessinische winge west tot een schitterend juweel te maken in de dubbele kroon, welke hij het kleine hoofd van Victor Emmanuel III heeft opgezet, en een ieder, die niet van bewondering voor zijn ex pansie-politiek en haar practijken blaakt, moet het thans ontgelden, indien en in zooverre hij zich in de macht van den Duce bevindt. Zoo moet de katholieke Apostolisch Vicaris, de 82- jarige Mgr. Jarosseau, die weigerde zijn post te Havrar in de ure des gevaars te verlaten, thans op Italiaansch bevel vertrekken uit het land, waar hij zich jarenlang gewijd heeft aan de bekeering der Abessiniërs en getracht heeft de beginselen der Christelijke beschaving en naastenliefde ingang te doen vinden. De grijze Apostel der door Italië gewapende Galla's, die den Negus aan het front in den rug hebben aangevallen, wordt beschuldigd van vijandige bëtoogingen ten opzichte van Italië. Deze be schuldiging is zoo vaag, dat zij kan inhouden, dat Mgr. Jarosseau evenals sommige buiten- landsche journalisten uit naam van de men- schelijkheid en de w'are christelijke beschaving geprotesteerd heeft tegen de door Italië toege paste geweldmethoden, welke volkomen in strijd waren met de leer, die hij aan de Abes siniërs inprentte. Een missionaris pleegt zich niet met politiek op te houden. Hem interes' seert ook de zwartste mensch hoofdzakelijk als de drager van een onsterfelijke, voor het eeu wige leven geschapen ziel, en er is geen enkele reden om van een ervaren en nobelen priester als Mgr. Jarosseau iets anders te veronderstel len. Mgr. Jaroseau is in de oogen van de Italia nen echter een hinderpaal voor de beschaving, waaraan zij de Abessiniërs deelachtig willen maken, en dus moet hij de grens over. door AMILDA-zonnebruincrême, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Donderdagmorgen is omstreeks half tien een ernstig auto-ongeluk gebeurd ter hoogte van het blinden-instituut „Zonneheerdt" te Ermelo, waarbij zeven personen, o.w. de pas uit Abessinië teruggekeerde dr. Veene- klaas, werden gewond. Een auto, waarin de heer Senff uit Haarlem, met zijn zoontje en drie vriendjes zaten, ko mende uit Haarlem en rijdende in de richting Harderwijk, werd ingehaald door een anderen auto, waarin de bekende geneesheer dr. Veene- klaas uit Utrecht, die deel uitgemaakt heeft van de Ned. Roode Kruis-Ambulance in Abes sinië, met zijn verloofde zaten. Deze auto slipte door de gladheid van den weg, kwam tegen een boom en botste daarna tegen den eerstgenoem- den wagen. Beide auto's werden zwaar bescha digd. De gewonden, waaronder twee ernstig en vier minder ernstig, werden nadat medische hulp was verleend door dr. Binnendijk en dr. Haardenburg, naar het ziekenhuis Salen te Er melo vervoerd. De drie volwassenen en de vier kinderen be kwamen allen kwetsuren, voornamelijk aan hoofd en gelaat. In den loop van den dag kon den twee der kinderen het ziekenhuis verlaten. Zij werden door hun ouders afgehaald. De toe stand van de anderen is gunstig. Het ongeluk is gebeurd, nadat dr. Veeneklaas den anderen wagen had voorbijgereden. Zijn auto kwam toen te slippen en vloog tegen een boom. De heer Senff, die toen achter hem reed, kon niet meer uitwijken en botste tegen den auto van den arts op. Naar wij vernemen verkeeren de Koninklijke besluiten, welke krachtens de Wet op de lucht bescherming zullen worden genomen en waar in de, in de wet aangegeven, beginselen zullen zijn uitgewerkt, in vergevorderden staat van voorbereiding. Woensdag werd door den heer Slot het vlieg brevet behaald op de „Scheldemusch" op het vliegterrein van Vlissingen. Hiermede is weder om een mijlpaal, niet alleen door den heer Slot, maar ook door de Vlissinsche vlieghaven bereikt. Want dit is de eerste keer, dat het brevet op Zeeuwsch grondgebied werd afgelegd en dat nog wel op een bij „De Schelde" gebouwd vliegtuig. Als examencommissie was door het Departe ment van Waterstaat aangewezen jhr. Wittert van Hoogland, van het Departement van Water staat, afd. Luchtvaart en de heer Schmidt Crans, chef-instructeur van de Nat. Luchtvaart-school. In de eerste plaats heeft de „Scheldemusch" nu zijn officieele luchtwaardigheidspapieren, en daarmede dus bewezen aan alle Nederlandsche eischen van luchtwaardigheid te voldoen. In de tweede plaats is in de praktijk aangetoond, dat dit toestel voor het behalen van een brevet ge schikt is. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft J. D. B., oud 29 jaar, administrateur te Amersfoort, thans gedetineerd wegens oplichting van een verzekeringsmaatschappij, veroordeeld tot een jaar en vier maanden gevangenisstraf met af trek van den tijd in voorloopige hechtenis door gebracht. B. had een veehouder te Burgwerd (Fr.) een duim afgehakt, om met dezen in het bezit te komen van een verzekeringssom van 18.000. De rechtbank had B. veroordeeld tot een jaar en vier maanden gevangenisstraf, terwijl de procureur-generaal een jaar en zes maanden had geëischt. De Vierde Kamer der Amsterdamsche recht bank veroordeelde den Hilversumschen make laar A. J. O. wegens oplichting tweemaal ge pleegd en medeplegen van valschheid in ge schrifte tot een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden. Verdachte had twee personen onder valsche voorspiegelingen bewogen hem geld te leenen, waarmede hij kostbare inboedels zou kunnen koopen en zoodoende groote winsten zou kun nen maken. Ook had hij bij een Amsterdamschen notaris een valsche koopacte doen opmaken om op deze wijze op terreinen hypotheek te kunnen nemen. Zooals gemeld, zullen op 7, 8 en 9 Juni e.k. in het Retraitehuis te Seppe vanwege de Dioce sane Commissie van Samenwerking uit de Standsorganisaties in het Bisdom Breda, voor de 4de maal Studiedagen worden gehouden. Bij de opening zal onder het Lof een toe spraak worden gehouden door Mgr. F. Frenc- ken, directeur der Katholieke Actie voor de vrouwelijke jeugd. Mgr. J. M. van Oers, Vicaris Generaal van het Bisdom Breda heeft zich be reid verklaard onder het sluitingslof de deel nemers toe te spreken. De slotrede zal worden gehouden door prof. dr. F. A. Weve O.P., Rector Magnificus van de R.K. Handelshoogeschool te Tilburg. Verder ontving de Diocesane Commissie be richt, dat mr. dr. L. N. Deckers, minister van Landbouw en Visscherij deze Studiedagen zal bezoeken, terwijl prof. dr. ir. H. Gelissen, min. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart voor nemens is eveneens een bezoek te brengen. Aan H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zijn door den kroonprins van het Saoe- di-Arabische koninkrijk, Z. K. H. Emir Sa'oed, ten geschenke gegeven een viertal Arabische paarden, als herinnering aan het bezoek, dat de kroonprins in Juni 1935 aan ons land heeft ge bracht. Deze paarden zijn reeds aangekomen en be vinden zich thans in de Koninklijke stallen op Het Loo. De elfde Nationale Bedevaart ter eere van de H.H. Bonifatius en Gezellen zal dit jaar onder geestelijke leiding van den Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Dr. J. de Jong, naar Dok kum gaan. De bedevaart wordt gehouden op Zondag en Maandag 2 en 3 Augustus. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Dr. J. de Jong, zal de volgende week geen audiëntie verleenen. Pastoor I. J. M. Meyer, sedert 1921 herder der parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Leiderdorp, Gem. Zoeterwoude, heeft, volgens St. Bavo, om gezondheidsredenen tegen Juli as. ontslag uit de geestelijke bediening gevraagd en zal daarna zijn intrek nemen in Huize St. Bavo te Heemstede. Doos 30 ct.Bij Apoth.enDrogisten Het curatorium der R. K. Handelshoogeschool te Tilburg heeft voor het studiejaar 1936/37 be noemd tot rector-magnificus, prof. mr. E. G. J. Gimbrère en tot secretaris van den senaat prof. dr. M. J. H. Cobbenhagen. Schalkwijk heeft weer een Honswijk-dag ge had; een demonstratie van den hechten vriend schapsband, die de oud-militairen van de bezet ting in 1914 en hun gezinnen te zamen houdt. Bovendien was deze samenkomst de voorberei ding van één nog grootscheren dag, dien men in 1939 hoopt te vieren, het 25-jarig bestaan van de kameraadschappelijke eenheid. In het R. K. Vereenigingsgebouw sprak de „fort-pastoor", de Zeereerw. heer Dr. H. P. J. M. Ahsmann als voorzitter van het Kerkbestuur een kort woord ter verwelkoming Overste Captijn hiëld hierna een rede over het nieuwe grootsch opgezette plan. Allereerst is dit een werkplan voor de werklooze Honswijkers. Op x de tweede plaats is het een jubileum-plan voor het aanstaande feest. De poort, die door Honswijkers gebouwd wordt, zal de waardeering uitdrukken voor heel de mas sa, die in 1914 de eenheid van ons Nederland sche volk vormde. De financiën hoopt men bijeen te krijgen, door den verkoop van speldjes én voorwerpen, betrekking hebbend op Honswijk. Als plaats waar de poort opgericht kan wor den, wordt overwogen Utrecht, op den drukken Biltschestraatweg voor het fort, dat in twee helften is verdeeld bij den aanleg van den nieu wen straatweg. Nadat men met piëteit de overleden ledten G. A. van Ar.del uit Utrecht en K. v. d. Weijden uit Zwolle had herdacht, werden hun zonen, als nieuwe leden van het Honswijkgezin geïnstal leerd. Na van het plan te hebben verteld, richtte overste Captijn zich tot majoor Schucking van de Genie en luitenant Zelfelder uit Breda, dien hij verzocht met hem het werk-comité te vor men, dat later nog uitgebreid kan worcjen. Besloten werd aan H. M. de Koningin een telegram van trouw en aanhankelijkheid te zien den. Eveneens aan den eere-voorzitter Minister Mr. L. N. Deckers en kapitein Tielens, die be richt van verhindering hadden gezonden. Na deze rede werd de Honswijk-film vertoond, die met groote aandacht gevolgd werd. Nog langen tijd bleven de Honswijkers gezellig bijeen. De propaganda-campagne, die door de Na tionale Propaganda-commissie voor het Ne derlandsch Fabrikaat, wordt gevoerd, trekt groote aandacht en belangstelling en verheugend is de medewerking van verschillende zijden zoo spontaan gegeven. Zij brengt echter ook aan het licht, hoe dringend de nood der bevolking om zulk een campagne roept. Velen hebben hun laatste hoop gevestigd op haar resultaat. Van zelfsprekend zijn de meeste brieven, die in dit verband tot de commissie worden gericht, van zeer vertrouwelijken aard, doch uit één ervan moge het volgende worden gelicht; „In onze courant las ik de campagne, die U zult voeren voor het Nederlandsch Fabrikaat- Dat dit de sympathie van de meeste Nederlan ders zal hebben, daar twijfel ik geen oogenblik aan. Ik hoop, dat u mij mijn vrijpostigheid zult vergeven, dat ik u dit schrijf, doch de slape- looze nachten en de angst en zorgen, die ik als vrouw en moeder van een groot gezin heb mee gemaakt, geven mij den moed u te schrijven. In de streek waar wij wonen is de nood zoo hoog en er wordt hier zooveel armoede gele den. Mijn man behoort tot de hoogere ambte naren van een groote fabriek, ongeveer 25 jaar is hij de hoogste chef. Op de zalen staan bijna alle machines stop. Ons salaris is reeds 60 pCt. verlaagd, als het zoo doorgaat verwacht ik spoedig een verdere verlaging of stopzetting. Ik ben radeloos van angst. Wat moeten wij be- binnen. Mijn man heeft den leeftijd, dat hij voor niets anders meer in aanmerking komt. Zoo zijn er velen met mij." Dit is een voorbeeld uit velen. Hr. Ms. „Hertog Hendrik". Z. 5, O. 9. O. 10 en O. 11 zijn 20 Mei van Stockholm vertrokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5