WIJ LUISTEREN NAAR v: FINANCIEN Nerveus De Congregatie der Kath. Actie ZAL MINISTER THOMAS TOCH AFTREDEN? De onrust in Spanje „GOUD AL" Nieuwe plannen tot verzoening HET OVERLIJDEN VAN MGR. DIAZ Instantlne Dagfilm ZATERDAG 23 MEI VRIJDAG 22 MEI 1936 De aartsbisschop van Rouaan Mgr. de la Villerabel wil een trouwe zoon der Kerk blijven De stakingen en relletjes duren voort Verstijfd door rheumatiek. Krijgt Rusland weer luidende kerkklokken? Het stoffelijk overschot van den aartsbisschop van Mexico toch in de kathedraal opgebaard Wenscht U een volkslied binnen een half uur? Iersch-republikeinsche leiders gearresteerd De doodstraf voor smokkelaars DE SCHUTTERSGILDEN TE BOXMEER BIJEEN Crisisbotermerk MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN SOCIALE TOESTAND DER BEDIENDEN 'NEDERLAND!DUHISCHLAND Stand der clearing per 15 Mei Dr, Nederbragt in ons land K.R.O.-PROGRAMMA ANDERE STATIONS GOLFLENGTEN WIELRENNEN Voorloopig op zijn minst voor barige berichten Onze Romeinsche correspondent meldt ons: Naar Ik verneem zijn de berichten over de instelling van een nieuwe Kerkelijke Congregatie voor de Katholieke Actie, die o. a. door de „Catholic Times" werden ge- publioeerd, op zijn minst als voorbarig te beschouwen. De mogelijkheid van een Romeinsch middel punt der Katholieke Actie wordt in het Vati- caan bestudeerd, doch biedt nog verschillende problemen, o. a. met het oog op het diocesane karakter, dat tot het wezen der Katholieke Actie behoort. Van welingelichte zijde wordt dan ook ont kend, dat de instelling van een Congregatie als middelpunt der Katholieke Actie reeds op 31 Mei as. zou te verwachten zijn. LONDEN, 22 Mei. (Reuter.) De Daily Mail meent te weten, dat de minister van Koloniën Thomas toch voornemens is af te treden. Ieder oogenblik, aldus het blad, kan verwacht worden, dat hij aan Baldwin zijn ontslag zal aanbieden. Hij begint zich, na 9 jaar het ministerambt te hebben bekleed, vermoeid te gevoelen en de doktoren hebben hem een weinig rust voorge schreven. Thomas zou zoedoende ook mee rvrij- heid hebben om zich persoonlijk bezig te houden met bepaalde kwesties, die bij de debatten voor het begrootingstribunaal ter sprake zijn ge komen. Mgr. de la Villerabel heeft tegenover enkele journalisten verklaard, dat hij in ieder geval een trouwe zoon der kerk wilde blijven. Door tusschenkomst van Mgr. Chollet heb ik een verzoekschrift gericht tot den H. Vader en wanneer ik hierop binnen afzienbaren tijd geen antwoord mocht ontvangen, dan zal ik m«n verzoek nogmaals hernieuwen. Dit kan ik u wel verklaren, zoo vervolgde Mgr. de la Villerabel, dat de inhoud van het strooibiljet dat Mgr. Bertin heeft laten ver spreiden, absoluut onjuist is. Wat daarin staat, daar is niets van waar. Tenslotte verzekerde de Aartsbisschop op nieuw, dat hij zich in ieder geval aan de uit spraak van de boven hem gestelde kerkelijke autoriteiten zou onderwerpen. MADRID, 21 Mei (Reuter) De Cortes heeft een ontwerp aangenomen tot wijzi ging van de wet op de openbare orde. Vol gens de nieuwe lezing vallen onder deze wet daden met een terroristisch karakter en aanslagen met behulp van springstoffen. Meer dan 3000 transportarbeiders en plaat selijke spoorwegarbeiders te Valencia zijn in staking gegaan. Zij weigerden de interventie van het ministerie van arbeid, waarna de gou verneur hun 24 uur tijd gaf om zich te beden ken. Daarna zal de staking onwettig worden verklaard en energieke maatregelen zullen worden genomen. Verschillende groote café's in het centrum San Madrid werden gesloten, daar de eigenaars Het bek. goedkoope Radio-verzendhuis LEVERINGEN DCOR HET GEHEELE LAND \ll> in|i-tr:lat !»:t - Tel 'H.'Wi - Amsterdam Geil. Gracht x - Tel. 1108 Zaandam weigerden te voldoen aan de eischen der kell- ners tot ontslag van hun collega's, die tot de fascistische „Spaansche phalanx" behoorden. De beweging sloeg ook over tot de restaurants Verschillende groote hotels konden geen maal tijden opdienen. Donderdagnacht hebben de leiders van de Socialistische arbeiders vergaderd met de lei ders van de anarchisten over het afkondigen van een staking in Asturië. De socialisten be sloten niet te staken, daar de regeering 'n for mule tot regeling van 't mijnwerkersconflict heeft voorgesteld. Een manifest werd gepubliceerd, waarin de arbeiders werden aangespoord niet te staken, tenzij op last van de verantwoorde lijke organisaties. Te Santona demonstreerden rechtsgezinden tegen het voorstel het confessioneel onderwijs te vervangen door het openbaar onderwijs. De demonstranten begaven zich naar een middel bare school, waar zij de leerlingen wilden ver zoeken zich bij hen te voegen. De secretaris van het instituut, een links republikein, verbood hun den toegang, waarop hij door een revolverschot ernstig werd gewond. In verban hiermede zijn 25 personen gear resteerd. (Ingezonden Mededeellng) Nu alle pijn voor goed verdwenen Mej. D. L. te IJ. schrijft ons: „Ik voel mij verplicht U te schrijven hoezeer Kruschen Salts mij goed gedaan heeft. Sinds 18 jaren heb ik denzelfden werkkring en mijn gezondheid was altijd uitstekend. Dit jaar in Januari kreeg ik ernstige pijnen in mijn ge wrichten, ik begreep terstond, dat dit rheu- matische pijnen waren. Ik probeerde van alles, maar niets hielp. Ik had nimmer veel ver trouwen in geadverteerde middelen, maar ten slotte besloot ik toch een proef met Kruschen Salts te nemen. De verbetering trad bijna onmiddellijk in en het is mij een groot ge noegen, U thans te kunnen meedeelen, dat de pijnen, nadat ik twee flacons Kruschen had genomen, volkomen verdwenen waren en niet meer zijn teruggekeerd. Ik neem iederen mor gen nog steeds de dagelijksche dosis, mijn gezondheid is uitstekend. Ik zal niet aarzelen Uw wonderbaarlijk Kruschen Salts aan al mijn vrienden aan te bevelen." Rheumatische pijnen ontstaan wanneer het bloed door in het lichaam opgehoopte afval stoffen met een overmaat van urinezuur ver ontreinigd is. Kruschen Salts spoort de afvoer- organen lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstof fen worden verwijderd, het bloed gezuiverd en de pijnen verminderen om tenslotte geheel te verdwijnen. Zoo verdrijft Kruschen Salts niet alleen rheumatische pijnen, maar Uw geheele gezondheidstoestand zal door het regelmatig gebruik van Kruschen Salts enorm verbeteren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten ƒ0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking, de naam Rown- tree Handels Maatschappij, Amsterdam, voor komt. Een bijlegging van het conflict tusschen Italië en den Volkenbond LONDEN, 22 Mei. (A.N.P.) De conservatieve Morning Post publiceert een bericht van zijn diplomatieken medewerker, volgens hetwelk op het oogenblik te Parijs en Rome nieuwe plan nen voor bijlegging van het conflict tusschen Italië en den Volkenbond zouden worden be sproken. Wellicht zal reeds binnenkort een gedachtenwisseling over deze kwesties plaats vinden. Het is mogelijk, dat ook het contact met Rome zal worden hersteld, daar alle drie de regee ringen willen, dat aan den huidigen moeilijken toestand een eind komt. Als gevolg van de door de regeeringswisseling in Frankrijk veroorzaakte vertraging, en de weifelende houding van de Britsche regeering, is evenwel niet te verwachten, dat vóór de in Juni te houden raadszitting groote vorderingen zullen worden gemaakt. MOSKOU, 21 Mei. (Reuter). Naar verluidt zou er sprake van zijn, dat de kerkklokken weer zouden mogen luiden. Een uit Moskou gezonden commissie inspecteert in enkele groote steden de kerken en stelt een onderzoek in naar hun behoeften, teneinde in de nabije toekomst het herstel van den eeredienst mogelijk te maken. In sommige gebieden wordt met de geestelijk heid onderhandeld over het teruggeven van de klokken en zelfs zou zijn voorgesteld een credlet te openen om deze te herstellen, als zij in de revolutie of den burgeroorlog werden ver nield. MEXICO CITY, 21 Mei. (Reuter). De minis ter van binnenlandsche zaken heeft geen toe stemming verleend om het stoffelijk overschot van den aartsbisschop Mgr. Diaz in de kathe draal op te baren. De menigte verzamelde zich evenwel in de kathedraal rond de ledige kata falk. Het stoffelijk overschot werd opgebaard in de huiskapel van het bisschoppelijk paleis, waar velen den bisschop de laatste eer kwamen bewijzen. President Cardenas heeft echter, na een daartoe strekkend verzoek van het kapittel, toestemming verleend tot de overbrenging van het stoffelijk overschot van den over leden aartsbisschop naar de kathedraal. Sultan en regeering van Kedah waren hoogst tevreden SINGAPORE, 22 Mei. (A. N. P.) Kedah, een onafhankelijke staat op Malakka, welke onder Britsch protectoraat staat, eischt voor zich de eer op het volkslied te hebben, dat in den kortst mogelijken tijd is samengesteld, n.l. 25 minuten. Het werd gecomponeerd, nadat men ontdekt had, dat Kedah geen eigen volkslied had. De Britsche regeeringsadviseur Jones werd ge raadpleegd door den Sultan van Kedah. Hij zond een dringend schrijven uit Alor Star, de hoofdstad van Kedah, naar de federale regee ring te Kwala Loempoer. Hier wendde men zich tot den directeur van een club-orkest, Boeytenburg, die zich aan het werk zette en 25 minuten later met een Maleisch volkslied gereed was. De Sultan en de regeering van Kedah hebben hun tevredenheid over de compositie uitge sproken. LONDEN, 21 Mei (Reuter). Na het bijwonen van de H. Mis te Dublin werd Maurice Twomey, die beschouwd wordt als een der leiders van het Iersche republikeinsche leger, hedenmor gen door inspecteurs van politie gearresteerd. Later op den middag werd een andere repu blikeinsche leider, Lehane, een bekend advocaat te Dublin, eveneens gearresteerd. Meer dan 50 republikeinen bevinden zich op het oogenblik in hechtenis zonder dat een eigenlijke beschuldi ging tegen hen aanhangig is gemaakt. Men meent te weten, dat zij voor een militaire recht bank gedaagd zullen worden. NANKING, 21 Mei (Reuter). Smokkelaars, die geweld gebruiken of zich door list aan het betalen van douanerechten trachten te ont trekken, zullen met den dood gestraft kunnen worden, indien de te betalen rechten meer dan 6000 dollar bedragen. Prijs 50 cis. stilt en voorkomt pijnen! Prachtig geslaagde folklore-dag in Brabant Op Hemelvaartsdag zijn meer dan vijftig gil den naar Boxmeer opgetrokken om daar hun wapendag te houden en er getuigenis van af te leggen, dat de tijd der gilden en schutterijen nog niet tot het verleden behoort. De federatie van Schuttersgilden in Nederland komtt de eer toe den gilden nieuw leven te hebben ingeblazen en gezien het groot aantal deelnemende gilden op dezen eersten federatie gildendag mag ge zegd worden dat haar lofwaardig streven vol komen is gelukt. Uit alle deelen van Brabant en Limburg zijn de gilden en schutterijen opgeko men. Omstreeks half één vereenigden zich de schuttersgilden bij het gildehuis in de Stations straat te Boxmeer, om gezamenlijk op te trek ken naar het Marktplein, waar burgemeester Verkuyl op het raadhuis de gildebroeders offi cieel namens het gemeentebestuur ontving. Bij de oude H. Bloedkerk stelden de gildebroeders zich op, terwijl de besturen van Federatie en schuttersgilden zich in de raadzaal vereengiden. Hier w'aren o.m. aanwezig de Minister van Landbouw en Visscherij, mr. dr. L. N. Deckers, jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt, lid der Eerste Kamer, Th. F. M. Schaepman, lid der Tweede Kamer, en vele andere autoriteiten. Een kleurige optocht werd geformeerd en de vendels trokken voort onder het geroffel der eeuwenoude trommen, bazuingeschal en de vroolijke tonen van de in den stoet medetrekken- de muziekcorpsen. In den schitterenden historischen optocht trok ken voornamelijk de aandacht de z.g. Biele- mennekes van het St. Annagilde uit Venray, die op hun schouders houten bijlen torsten, zooals de beulen in den ouden tijd. Dan zag men het St. Sebastiaangilde uit Mierlo met het 500 jaren oude beeld van den Beschermheilige. De 80-jarige Dekkers uit Lieshout, die reeds 52 jaren als tamboer-gildebroeder fungeert, roerde met jeugdig elan zijn trom uit het jaar 1641. Op het feestterrein aangekomen, verklaarde de voorzitter van het Feestcomité, de heer Schoth, de wedstrijden voor geopend. Hierna nam Minister Deckers het woord en wees op de groote ról, welke het gildewezen in het Brabahtsche en Limburgsche volksleven heeft gespeeld. Z. Exc. prees de initiatiefne mers van de Federatie van Schuttersgilden, waardoor het gildewezen niet is ingeslapen, maar zooals wij heden zien, tot nieuw leven is gewekt. Met een driewerf hoera voor de Konin gin besloot de minister zijn rede. Vervolgens namen de wedstrijden een aan vang, w'aarbü voornamelijk het vendelzwaaien zeer in den smaak van het talrijke publiek viel. Het feest is met een schitterend vuurwerk besloten. De prijs van het crisisbotermerk en de ver- voervergunning voor buitenlandsche boter is voor de week van 2530 Mei bepaald op 0.95 per K.G. en overspannen, onrustig en slapeloos. Men gebruike hiertegen de zenuwstillende en zenuwsterkende Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Verbetering maatschappelijke positie bepleit Dezer dagen werd te Karlsbad, onder voor zitterschap van den heer Leon Christophe (Bel gië) het 6e Congres der Christelijke Bedienden- internationale gehouden. Op dit congres waren vertegenwoordigers der bediendenorganisaties uit België, Frankrijk. Joe- go-Slavië, Polen, Tsjecho-Slowakije en Neder land aanwezig. Enkele zeer belangrijke vraagstukken werden aan de orde gesteld. Hiervan memoreeren wij een referaat over de tegenwoordige en toekomstige beteekenis der christelijke bediendenorganisaties, uitgebracht door de heeren Cabri en Henrotte, België, over het lot der jeugdige bedienden, door den heer Boersma, secretaris van den katholieken Nederlandschen bediendenbond, over de positie der oudere bedienden, door den heer Wenzel, Tsjecho-Slowakije. Uit de besprekingen bleek ten duidelijkste, dat in alle landen de sociale toestand der bedien den zeer veel te wenschen overlaat en dat dus deze categorie van werknemers zeker niet in de laatste plaats is gebaat bij een socialer en economischer geordende samenleving. Op voorstel der Vlaamsch-sprekende bedien den werd na ondersteuning van dit voorstel door de katholieke en christelijke delegaties uit Nederland de Nederlandsche taal naast het Fransch en het Duitsch als congrestaai aange wezen. Gedurende het congres werd tevens door een tweetal commissies afzonderlijk vergaderd over enkele vraagstukken meer in het bijzonder de belangen der handelsreizigers en der technici betreffende. Over deze onderwerpen waren referaten uit gebracht door de heeren Poimboeuf (Frankrijk) en Van Hoven (Nederland). Naar aanleiding van de hierboven gememo reerde onderwerpen werd na diepgaande bespre kingen een aantal resoluties aangenomen, waar in verschillende maatregelen tot verbetering van de maatschappelijke positie der bedienden wor den bepleit. 1. Stortingen in Nederland ƒ78.217.700, waar van bestemd voor; a achterstallige vorderin gen 10.700.000, b. rentedienst Dawes- en Youngleening en Stillhalte, rentetransfer ƒ5.144.000, c. vrije rekening Reichsbank 3.058.500, d. nieuwe onder de clearing val lende vorderingen ƒ59.315.200. 2. Stortingen in Duitschland (nieuwe onder de clearing vallende vorderingen) (incl. saldo 1935 ad ƒ35.655.500) ƒ101.882.400. 3. Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vorderingen (in mindering komend van het bedrag onder ld58.299.100. Laatst uitbetaald nummer van storting: 215468. 4. Speciale verrekening. Stortingen in Neder land tegen afgegeven reischèques (incl. saldo 1935 ad ƒ367.800) ƒ1.340.100. Uitbetalingen in Nederland ƒ2.500. Overgebracht naar alge- meene rek. (1) Nog beschikbaar 1.337.600. Groenten voor werkloozen De Ned. Bond van grossiers in aardappelen, groenten en fruit heeft in een adres aan den minister van Landbouw en Visscherij adhaesie betuigd aan het adres van de Kamer van Koop handel te Rotterdam, betreffende de distributie van goedkooope groenten aan werkloozen en armlastigen. Dr. J. A. Nederbragt, oud-chef van de directie van Economische Zaken aan het Departement van Buitenlandsche Zaken en president van de havencommissie Dantzig, die eenige dagen in ons land vertoeft, heeft hedenochtend een bezoek aan den Minister van Biutenlandsche Zaken gebracht. 99a 8.00 Gewijde gramofoonmuziek (Mariallederen) 8.15 Gramofoonmuziek (Morgen concert) 9.1510.00 Geen uitzending van den KRO 10.00 Gramofoonmuziek Muziek- uitzending voor fabrieken) 10130 Gramofoonmuziek (o.a. Yehu- di Mehuhin m. symphonie- orkest) 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Ferquin, inge leid en besloten door gewijde gramofoonmuziek. 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 KRO-Orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud 1.00 Gramofoonmuziek (werken v. Chopin voor piano) 1.10 KRO-Orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud 1.30 Gramofoonmuziek Kozak- kenkoor) 1.40 KRO-Orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd door mevr. A. Schelf hout v. d. Meulen 2.30 Gramofoonmuziek („Oredo" door kerkkoor) 2.40 Gramofoonmuziek (Mina- neesch Scala-orkest o. 1. v. Carlo Sabaino) 3.00 Kinderuurtje, verzorgd door mevr. S. Nuwenhuisv. d. Rijst 4.00 Gramofoonmuziek 4.15 Gramofoonmuaiek (operette muziek) 5.00 KRO-Melodisten o. 1. v. Plet Lustenhouwer 5.45 Gramofoonmuziek (Don Ko zakken) 6.20 Journalistiek weekoverzicht 6.45 Gramofoonmuziek (Marialie- deren) 7.00 Politieberichten 7.15 Mr. A. H. O. Tellegen over „Kinderrechten" 7.35 Lichtbakens, tienminuten- overpeinzing door Henri de Greeve, pr. 8.00 Nieuwsberichten en KRO- mededeelingen 8.10 Actueele aetherflltsen 8.30 KRO-Orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud 8.25 Gramofoonmuziek 9.00 „De sultan had een doch- terke", mysteriespel door Job. Contrijn o. 1. v. Henri Eerens 9.30 KRO-Orkest o. 1. v. Marinus van t Woud 9.45 A. v. Domburg houdt zijn filmpraatje 10.00 KRÓ-Boys o. 1. v. Plet Lus tenhouwer 10.30 Nieuwsberichten 10.35 Gramofoonmuziek 10.45 KRO-Boys o. 1. v. Plet Lus tenhouwer 11.15 Gramofoonmuziek GODSDIENST 6.40 Parijs H (Actualiteiten voor Katholieken) ORGELBESPELING 3.20 Droitwich (Harry Farmer) 6.00 Hilversum I (Cor Steyn) ORKEST-CONCERTEN 11.20 Droitwich (BBC-Northem- orkest) 12.15 Brussel I (omroeporkest) 12.20 Deutschlandsender (sympho- nie-orkest) 1.20 Brussei II (omroeporkest) 1.20 Droitwich (Commodore Grand-orkest) 220 Droitwich. (BBC-Schotscthe orkest) 2.50 Brussel I Symphonic-con cert) 5.50 Beromünster (omroeporkest) 8.05 Droitwich (BBC-orkest) 8.20 Brussel Et (radlosymphonle- orkest 9.20 Brussel H (radlosymphonie- orkest) 12.40 Toulouse (Symphonische mu ziek) LICHTE MUZIEK 8.35 Luxemburg (gevar. concert) 11.20 Parijs I 12.20 Kalundborg 12.20 Langenberg 12.20 Luxemburg (gevar. concert) 2.05 Deutschlandsender 2.20 Hilversum I (variatieconcert) 2.20 Brussel I 3.10 Hilversum I (variatieconcert) 3.20 Kalundborg 3.20 Brussel II (Salonorkest) 3.50 Droitwich (Zigeunerork.) 4.00 Hilversum I 4.20 Langenberg (gevar. concert) 4.20 Parijs I (Pascalorkest) 4.35 Brussel I (omroepdansork.) 5.35 Brussel I 5.35 Droitwich 5.35 Milaan 6.20 Hamburg (Stettiner Concert orkest) 6.35 Luxemburg (gevar. concert) 7.05 Brussel I (Salonorkest) 720 Deutschlandsender 8.00 Toulouse (gevar. concert) 8.05 Hilversum I (gevar. progr.) 8.15 Toulouse 8.30 Berlijn (mil. orkesten en om- roepmannenkoor) 8.30 Deutschlandsender (gevar. progr.) Onder leiding van Henri Eerens wordt Zaterdagavond voor de K.R.O.-microfoon opgevoerd 't mysterie-hoorspel „De sultan had een dochterke" (Hilversum II 9.009.30 uur) 8.30 Langenberg (dansmuziek) 8.30 Hamburg (gevar. progr.) 8.45 Toulouse (Weensche muziek) 8.50 Droitwich (variété-progr.) 9.20 Parits II (dansmuziek) 9.20 Toulouse (operettemuziek) 9.35 Hilversum I (The Blue Rhythm Singers) 10.05 Hilversum I (verzoeknum mers) 10.20 Luxemburg 10.20 Boedapest (Zigeunerkapel) 10.20 Toulouse (populaire muizek) 10.40 Droitwich (BBC-Theater- Orkest) 11.00 Toulouse (Argent, dansmuz.) 11.05 Parijs I (dansmuziek en po pulair concert) 11.20 Hilversum I (Fransche chan sons) 11.20 Boedapest (jazzkapel) 11.20 Brussel II (omroepdansork.) 11.20 Deutschlandsender (Ilja Liv- schakoff's orkest) 11.35 Toulouse (operettemuziek) 11.50 Rome (dansmuziek) 12.00 Droitwich (Henry Hall's mu- sicmakers) 12.00 Toulouse (militaire mar- schen) 12.20 Weenen (Zigeunermuziek) 12.12 Toulouse GRAMOFOON 8.00 Hilversum I 820 Brussel I 9.00 Milaan („Mosê", spel m. mu ziek v. G. Rossini) PERSBERICHTEN 10.35 Scheveningen (1204 M. Han del en financiën) 12.15 Scheveningen 7.50 Brussel II 8.00 Hilversum I 10.00 Hilversum I 10.20 Brussel II 10.20 Berlijn 10.20 Deutschlandsender VARIA Hilversum I (voor ln continubedrijven) Hilversum I (causerie) I (Esperanto-uit- C.-zang- (letterkundig Brussel II Brussel II Hilversum I Parijs II Droitwich Brussel I Langenberg Brussel II Parijs I Hilversum I Brussel II Deutschlandsender Parijs I Brussel I Hilversum I Parijs I Parijs II Beromünster Brussel II Hilversum I Berlijn Brussel I Parijs II Hilversum I Brussel II Beromünster Parijs II Hilversum I Hilversum I Brussel I Weenen Hilversum Berlijn l Deutschlandsender KAMERMUZIEK 4.35 Droitwich (sextet) 4.50 Beromünster (kwartet en trio) 620 Deutschlandsender (blokHul- tenkwartet. cembalo, alt) 6.20 Brussel II (kwartet) 6.35 Berlijn (2 violen) 8.20 Beromünster (strijkkwartet) 8.20 Kalundborg (2 violen, viola, cello) 10.50 Deutedhlandsender (kwartet) SOLISTEN-CONCERTEN 7.05 Droitwich (sopraan) 7.15 Boedapest (Chopin-r«|cital) 820 Parijs I (zang en cembalo recital) &.00 Toulouse (jachthoomjecdtal) 10.30 Weenen (sopraan) OPERA EN OPERETTE 8.15 Weenen („Die Wiener Ope rette", potp. v. Dr. L. Riedin- ger m. m. v. solisten, koor en omroeporkest) 8.55 Rome („Medy", operette V. Robert Stolz) 9.05 Parijs I (I. „L'homme qui as- sassina". operette van Trémi- sot. II. „Madame Recamier". operette v. Pons) 10.15 4.50 Hilversum zending) 5.10 Hilversum groep) 5.40 Hilversum overzicht) 6.30 Hilversum I (causerie over „reisbelasting") 7.30 Weenen (Mannenzangvereen.) 7.58 Hilversum I (SOS-ber.) 9.35 Hilversum I (Rhythm Singers) 9.35 Kalundborg (kampvuur ln werkkamp) SPORT 2 A0 Hilversum I (S. Landau spreekt voor schaakllefheb- bers") 5.15 Droitwich (verslag baseball wedstrijd „White City-Har- ringay") 8.45 Beromünster Lisi", spel Greyerz) TOONEEL jSchmocker v. Otto van BERLIJN BEROMÜNSTER BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL O DEUTSCHL. SENDER DROITWICH HAMBURG HILVERSUM I (AVRO en VARA) HILVERSUM n (KRO en NCRV) KALUNDBORG LANGENBERG LUXEMBURG MILAAN PARIJS I PARIJS U ROME TOULOUSE WEENEN 356.7 539.6 459.5 483.9 821.9 1571 1500 331.9 301.5 1 M. M. M. j M. M. M. M. M. M. 1875 M. 1261 455.9 1304 368.6 1648 312.8 420.8 328.6 5062 M. M. M. M. M. M. M. M. M. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOG1DS Kort na het afkondigen van het verhoog de dividend van de Koninklijke Petroleum Mij. van lOVa pet. tegen 7Ya pet. het vorig jaar, kondigde de Shell Transport and Tra ding Cy. een dividend-verhooging aan, welke minstens aan de meest optimistische verwachtingen in Londen beantwoordde. Het dividend op de gewone aandeelen be draagt n.l. 17Vz pet. tegen 12 Va pet. het vo rig jaar. Het zou geen verbazing gewekt hebben, wanneer de verhooging slechts 2 Va pet. zou hébben bedragen. Aandeelen Shell zijn te Londen sterk gestegen. Bij de uitgifte van f 30 mülioen Neder- lanasch Schatkistpapier werd voor een to- j ,?i bedrag van 39.462.000 ingeschreven en f 29.034.000 toegewezen. Bij de Javasche Cultuur Mij. waren de financieele uitkomsten over 1935 minder bevredigend, uitsluitend als gevolg van de productiebeperkingVoorgesteld wordt van het winstsaldo f 625.000 te boeken op Reser ve voor Diverse Belangen en het overblij vende saldo ad 1.630 op nieuwe rekening over te brengen. Voor oogstjaar 1936 werd geen aanplant in den grond gébracht. ÏVoorsc/ie Gas Mij. boekte in 1935 een exploitatiewinst van f 81.695 tegen f 83.186 het vorig jaar. Na toevoeging aan reserve- 7 }>elangen van f 393.847 tegen IJJl ,ed Zon9 iaar' ^draagt het saldo verlies f 497.977 gelijk het vorig jaar, Vf. Gemeenschappelijke Mijnbouw Mij. van f3 7triïal?e 1935 een «etto-winst 37166-56,9 tegen f 2.061.700 het vorig ■jaar en keert een dividend uit van 20 pet. (v.j. 13 pet.) waarvan reeds 18 vet ad infe- nm werd betaald. De winst door 'de Billi- f %^Lo]ehaald.^edr0e9 f 1.324.602 (v. j. wafrmt 1100 of 10 pet. per aan deel wordt uitgekeerd (v.j. 8 pet.). De Unie van Ijsfabrieken keert over 1935 een slot-aividend uit van 2 pet. Met het interim-dividend van 2 pet. bedraagt het totaal 4 pet., evenals het vorig jaar. ,.,Y,0r]0.r ParVs en het Seine-departement wordt een verhooging van eenige belastin gen, o.a. de patentbelasting ingevoerd, die vooral m crisistijd zwaar op den handel aiuict en die door Laval werd verzacht fie 19°ddprijs te Londen is licht gestegen net Va d. tot 139/11 Va. 330.000 werd aan goud omgezet. Te Londen wordt algemeen verondersteld, aar het verzoek van de Bank van Engeland tot beperking van den handel in gouden munten, op instigatie van de Bank van Frankrijk is gedaan. Van een vergadering van vertegenwoordigers der banken ver neemt men, dat een scherpe critiek naar aanleiding van het ingrijpen van officieels instanties in het vrije verkeer van de ban ken werd uitgeoefend. Ten slotte zou onder protest zijn besloten, aan het verzoek van de Bank van Engeland gevolg te geven. De Amerikaansche staalproductie wordt momenteel op 68.5 pet. der capaciteit ge raamd tegen 67.5 pet. de vorige week. Hier door werd het hoogtepunt van dit jaar we der bereikt. Het wordt duidelijk, dat de vraag naar zwaar-staal producten groot genoeg is, om de vermindering van de zijde der automobiel-industrie in het begin van den zomer te compenseeren. De Texas Pipe Line Co. bestelde 41.000 ton buizen voor de pijpleiding tusschen Kansas City en Chicago. Dochtermijen van de Shell vroegen prijsopgaven voor 25.000 ton bui zen, die in Californië zullen worden ge bruikt. De Missouri Pacific vroeg offerte voor 18 lacomotieven en 2800 goederenwa gons. De Chesapeake and Ohio en de Père Marquette zullen waarschijnlijk nog deze week 5900 goederenwagons bestellen In deze week werd 34720 ton bouwstaal besteld, de grootste hoeveelheid sedert Maart 1935. Totaal werd in dit jaar tot nu toe 696.000 ton bouwstaal besteld, hetgeen 36 pet. meer is dan in dezelfde periode van 1935. De American Tel and Tel keert een on veranderd kwartaal-dividend van 2.25 ver aandeel uit. De flauwe stemming op de New Yorksche benzinemarkt houdt aanook in andere belangrijke consumptie-gebieden in de Oos telijke staten dalen de prijzen. De Pelican Oil heeft haar productie tot de toegestane grens van 350 ton p. dag inge krompen. In Wallstreet meent men dat dit het gevolg is van een onderzoek van de petroleum-coördinator Ickes. De Sinclair Cans. Oil boekte aan netto ontvangsten in de eerste 4 maanden circa 4.5 millioen. Tot nu toe werd in dit jaar 3.75 millioen aan dividend uitgekeerd, omdat de mij. voorstander is van het uit- keeren van een zoo hoog mogelijk dividend. Op de vergadering van de Woolworth werd officieel te kennen gegeven, dat de gang van zaken van het concern in binnen- en buitenland een verdere verbetering van de resultaten in den loop van dit jaar doet verwachten. Te New York werd 4.402.000 lb. binnen- landsch geproduceerd koper verkocht tegen 1.152.000 lb. Maandag j.l. De verkoopen waren grooter dan in de laatste vier wieken het geval is geweest. De Federal Reserve Bank deelde mede, dat 10.09 mill, goud uit Frankrijk werd ingevoerd, 4.99 mill, uit Nederland en 17.000 uit Rusland. De Chrysler Corp. heeft de loonen van het personeel opnieuw verhoogd, waardoor haar post loonen met 6 mülioen per jaar zal stijgen. Dit is de derde loonsverhooging sedert Augustus 1932. In 1935 werd 92 mill- aan loonen uitgekeerd. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 7.357.36 (v. slot 7.35Va), de Frank op 9.73Va—9.74Va (9.74) en de Dollar op 1.47%—1.48% (1.48). De Cultuur Mij. de Vorstenlanden leed over 1935 een verlies van f 1.168.394 tegen f 787.178 het vorig jaar. Ondanks de regee- ringsplannen tot saneering der suikercul tuur op Java kan indiening van een voor stel der vennootschap nog niet plaats heb ben, omdat nog niet voldoende stabiliteit in de suiker-situatie is verkregen en in ver band hiermede de vooruitzichten nog niet genoeg overzichtelijk zijn. NederlandBelgië op 1 Juni a.s- De N.W.U. heeft de Nederlandsche ploeg, die op 1 Juni te Utrecht tegen een Belgische ploeg zal uitkomen, als volgt samengesteld: van deh Vijver, Leene, Ooms en Peperkamp.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6