I MONSEIGNEUR VAN VELSEN INCASSO-BANK N.V. a-v-v-x^-a-i-s-v-v-N-ta-i-N CREDIETEN INCASSO'S SAFE-DEPOSIT JAPON UITSTOMEN TARIEF A-Z DE REGENBOOG KATHOLIEKEN Nieuw n.v. Paul C.Kai s er ZATERDAG 23 MEI 1936 KRUISWEG 59 HAARLEM UIT DEN OMTREK BEVERWIJK Ontvangst van Deken Simons Begroetingsavond R. K. KI ES VEREENIGING Stemming voor de candidatenlijst BLOEMEND AAL DRIEHUIS HAARLEMMERMEER HALFWEG HEEMSTEDE VELSEN-NOORD VIJFHUIZEN VELSEN ZANDVOORT ZAANDAM EEN WOORD UIT HET HART MB Notaris P. J. C. van Toomen- burgh t BOEK EN BLAD DE KOMENDE LANDDAG tegen zakelijke ol persoonlijke zeker heid. op binnen- en bui tenland (tarieven op aanvraag verkrijg baar). loketten te huur van 5.— en hooger. Gisteravond heeft de nieuw-benoemde Deken van Beverwijk, de Hoog Eerw. heer P. J. Simons, zijn intrede gedaan in de parochie van St. Agatha, welke voortaan aan zijn zorgen zal zijn toevertrouwd. Een groot aantal parochianen had zich naar de kerk begeven om den nieuwen herder te be groeten. Voor den ingang hadden zich de jeugd- vereenigingen opgesteld met hun vlaggen, ter wijl een lange stoet van bruidjes, met bloemen getooid, en de misdienaars gereed stonden om Z. Hoogeerw. bij zijn intrede in de kerk te be geleiden. De Deken werd bij zijn aankomst begroet door de geestelijkeid en kerkbestuur. Na den plech- tigen nitocht, waarbij het zangkoor het „Veni Creator" ten gehoore bracht, betrad de Wel Eerw. heer kapelaan van Rijn den kansel om een kort welkomstwoord te spreken. De Eerw. spr. zeide, dat de parochianen van St. Agatha dezen avond den nieuwen Deken blijde welkom heeten. Toen de HoogEerw. heer Simons vijf jaar geleden benoemd werd tot pastoor te Koog aan de Zaan, heeft hij daar een parochie gevormd, waarop iedere pastoor jaloersch zijn kan. Hij heeft daar iets moois gevormd, een parel van Haarlems Diocees. Juist daarom, aldus kapelaan van Rijn, kun nen wij ons zeer goed voorstellen, dat, toen pastoor Simons dezen benoemingsbrief kreeg, verschillende gevoelens in hem omgingen; ge voelens van blijdschap, maar ook van droefheid, omdat het aan de Zaan begonnen werk moest worden verlaten, juist op het oogenblik, dat het vruchten zou gaan afwerpen. De parochianen van St. Agatha verheugen zich echter, dat de Bisschop pastoor Simons uitgekozen heeft, om hun herder en Deken te zijn. Bij het zien van de bruidjes, die den Deken bü zijn intocht begeleidden, had de Eerw. spr. gedacht aan het schoone tafereel van Christus, als den Goeden Herder, De alles over heeft voor zijn schapen en voor geen moeilijk heden terugdeinst om hen te leiden. Zóó zag de Eerw. spr. den Deken gaan, temidden van blijde en onschuldige kinderen. Zij vooral zijn de vertegenwoordigers der parochianen en nie mand zou den Deken beter kunnen verwelko men. Wanneer aanstonds het Lof begint, aldus eindigde de Eerw. spr., zal de Deken bidden voor de belangen zijner nieuwe parochianen. Deze hebben hunnerzijds den plicht, om te bid den, dat God hem de kracht geeft om ook deze parochie, die onder zware zorgen gedrukt gaat, te maken tot iets moois, tot een parel van Haarlems Bisdom; en dat God zijn arbeid, welken hij met jeugdig enthousiasme gaat be ginnen, overvloedig zal zegenen. Onmiddellijk na dit begroetingswoord werd een plechtig Lof gecelebreerd, waarbij de beide kapelaans der parochie, de Weleerw. heeren A. van Rijn en L. v. d. Kleijn, assistentie verleen den. Op het priesterkoor hadden verschillende geestelijken plaats genomen, waaronder wij op merkten den Zeereerw. heer v. d. Pavoordt, pas toor van de parochie van O. L. Vr. van Goeden Raad en den Zeereerw. heer Melchers, Regent van de Bisschoppelijke Kweekschool. In de kerk merkten wij tevens op den bur gemeester Mr. H. J. J. Scholtens. Na afloop der plechtigheid hebben de bruid jes hun bloemen op het altaar gelegd als een hulde aan het Allerheiligst Sacrament. Zondagmorgen, voor de Hoogmis van half negen, zal de plechtige installatie plaats heb ben door den Hoogeerw. heer kan. H. C. J. Sondaal, Deken van Haarlem. Des middags van 2 tot half 4 zal in de pastorie gelegenheid zijn om met den nieuwen Deken kennis te maken. Zooals bekend, zullen morgen de leden van de R. K. Kiesvereeniging beslissen over de defini tieve samenstelling van de candidatenlijst der R. K. Staatspartij voor de a.s. gemeenteraads verkiezing. De stemming wordt gehouden te Beverwijk in het K.S.A.-gebouw, te Wijk aan Duin in de St. Jozefzaal en te Wijk aan Zee in een der lokalen van de R. K. School, van des morgens half acht tot des middags twee uur precies. Op de oproepingskaart is aangegeven op welke wijze de leden hun stem moeten uit brengen. Alvorens het stembiljet in te vullen leze men nauwkeurig de aanwijzingen na, waar door onjuiste of onvolledige invulling en daar mede de ongeldigheid van het stembiljet voor komen wordt. Alle leden worden aangespoord om van hun bevoegdheid, invloed uit te oefenen op de sa menstelling onzer raadsfractie, gebruik te maken. De feesten in Augustus Voor het landsspel „Kennemerlands Glorie" hebben zich tit groote voldoening van de organiseerende vereeniging reeds voldoende deelneemsters en deelnemers op gegeven, zoodat met zekerheid is te constateeren, dat dit Openluchtspel volkomen zal slagen. De zangrepetities zijn al in vollen gang! Dit massale zangkoor zal stellig een succes worden, gezien het groote aantal toezeggingen van zan geressen en zangers. Nog kunnen dames en heeren zich Woensdags avonds kwart over acht op de repetities melden in de bovenzaal van Oud-Meeresteijn en zoo doende medehelpen Kennemerlands glorie te verbreiden. Ongeval door onvoorzichtigheid? Vrijdag avond, tegen 7 uur had een aanrijding plaats op i hoek MilitairenwegRuysdaelweg. tusschen ..n auto, bestuurd door S. H. P. uit Zandvoort en een wielrijder, den 16-jarigen O. W. uit Over- veen. De auto reed in de richting Zeeweg, met matige snelheid. De fietser kwam met groote snelheid van rechts uit den Ruysdaelweg, waar hij niet had mogen rijden, en botste met kracht tegen het rechterportier van den auto. W. werd in den tuin van perceel Militairenweg 12 gedra gen. Dr. Lüttge constateerde o.a. een sleutelbeen breuk. Hij werd door zijn inmiddels ter plaatse verschenen vader per auto naar het St. Elisa beths Gasthuis te Haarlem gebracht. Naast den bestuurder van den auto zat de 50-jarige Am sterdammer M. V. Deze werd bij de botsing, toen de ruit van het rechter portier versplin terde, door glasscherven vrij ernstig boven het rechteroog gewond. De fiets werd vernield. De remmen van den auto waren goed in orde. De politie maakte proces-verbaal op. Floralia Evenals het vorig jaar organiseert bovengenoemde vereeniging ook thans weer op een nog nader te bepalen dag in de eerste week van September een Floraliadag, waaraan ieder een kan deelnemen. Per gezin stelt het bestuur gratis een drietal planten beschikbaar. Auto-rit voor ouden van dagen De auto-rit voor ouden van dagen, die door de Oranjever- eeniging „Hoofddorp" georganiseerd wordt, is bepaald op Dinsdag 9 Juni. Mooie successen Op het Donderdag te Lei den gehouden zangconcours behaalde het Man nenkoor „Zang en Vriendschap" te Hoofddorp (dir. H. Rijnbeek) een len prijs in de 2e afd. met 325 punten en op het te Bilthoven gehou den zangconcours de gem. Zangvereeniging „Hoofddorp" een len prijs in de afdeeling Uit muntendheid met 319 punten en de chr. gem. Zangvereeniging „Excelsior te Nieuwvennep (dir. S. P. Visser) een len prijs in de le afd. met 320 punten. Inbraak Donderdagnacht is ingebroken in het kantoor van „Cemento", staande aan den Bennebroekerdijk nabij de Cruquius alhier. De dieven slaagden er in de brandkast te for- ceeren, doch er zat geen geld in, zoodat ze zonder hun slag geslagen te hebben weder de vlucht hebben genomen. De politie was spoe dig ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Reeds eerder werd ter plaatse een vergeefsche poging tot inbraak gedaan. Nieuw gemaal voor den Houtrakpolder De Houtrakpolder alhier krijgt een geheel nieuwe bemalingsinrichting. Het oude gemaal aan den Machineweg is n.l. door het Rijk ont eigend in verband met de verbreeding van het Noordzeekanaal en zal binnen afzienbaren tijd worden gesloopt. Het nieuwe gemaal met woning en werk plaatsen zal worden gebouwd ten Zuiden van het bestaande nabij den Rijksweg Amsterdam Velsen. Het bestuur van den Houtrakpolder zal het nieuwe gemaal met woning, werkplaat sen en bijkomende werken aanbesteden op Dinsdag 26 Mei as., des middags te 2 uur, in Café Comelissen alhier. In het nieuwe gemaal zullen worden geplaatst 2 compressorlooze Dieselmotoren, elk van 125 PK. Liefdadigheidssportdag Donderdag is alhier een liefdadigheidssportdag gehouden ten bate van de afdeeling Halfweg en Omstreken van de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis", waaraan zou worden deelgenomen door de Muziekvereeniging „Eensgezindheid", de Half- wegsche Sportclub „De Bataaf" en de plaatse lijke Voetbalvereenigingen „Halfweg" en „Z. S. V." en de Haarlemsche Voetbalvereeniging „T. H. B." Voor den morgen stonden verschillende athle- tiekwedstrijden en wielerwedstrijden op het programma. Door de buitengewoon slechte weersomstan digheden moesten deze wedstrijden echter wor den afgelast. Toen het weer tegen den middag iets beter werd, konden de aangekondigde voetbalwed strijden wel doorgang vinden en zoo stelde om ongeveer twee uur de MuzieA/ereeniging „Eens gezindheid" zich nabij de brug over de Ring vaart op en met vroolijke marschmuziek werd de tocht naar het voetbalterrein van „Halfweg" aan den IJweg te Zwanenburg gemaakt. Daar verschenen allereerst in het veld de elftallen van Halfweg II en Z. S. V. voor het spelen van een wedstrijd om den zilveren bal, welke was beschikbaar gesteld door de IJsclub „Zwanenburg en Omstreken". Op regelmatige wijze werd deze wedstrijd door Halfweg II met 50 gewonnen, nadat de rust was ingegaan met 3—0. Hiema bond Halfweg I den strijd aan tegen T. H. B. I uit Haarlem om den Dr. Melchior- beker. Na de rust wordt deze wedstrijd een saaie vertooning met als uitslag 73 voor T. H. B., dat daarmede ook dit jaar weer beslag heeft gelegd op den zilveren Dr. Melchior-beker. Tijdens de voetbalwedstrijden gaf de Muziek vereeniging „Eensgezindheid" verschillende nummers ten beste, hetgeen door de aanwezigen ten zeerste op prijs werd gesteld. Personalia. Aan de gemeente-universiteit te Amsterdam slaagde voor het candidaatsexa- men wis- en natuurkunde de heer A. M. Kok kelkoren alhier. Vergadering S.E.V. In de vergadering van de R. K. Sportvereeniging S.E.V. werd besloten, dat de volgende week weder met training zal begonnen worden en wel Dinsdagsavonds voor de junioren en Vrijdagsavonds voor de senioren, terwijl als tijd werd vastgesteld van half acht tot negen uur. Voor Zondag zijn de volgende wedstrijden vastgesteld; PSCK ISEV I; junioren SVA a SEV a, 1 uur; SEV II speelt vriendschappelijk tegen DEM III op het terrein „Rooswijk". ZONDAG: laatste dag van het 40-Urengebed. 7 uur uitreiken van de H. Communie. Half 8 H. Mis voor overl. familie Lippus en Smit; 10 uur Hoogmis voor de parochie. Collecte voor onkosten van feestviering, 's Middags half drie gezamenlijke aanbidding, 's Avonds 7 uur plech tig Lof, processie, predikatie en Te Deum. MAANDAG: 7 uur voor verschillende over ledenen; 8 uur voor Antje Zeestraten. Des avonds half 8 Mariacongregatie voor jongel. DINSDAG: 7 uur voor verschillende overle denen; 8 uur voor meest verlaten zielen in 't Vagevuur, 's Avonds half 8 Meimaandoefening. WOENSDAG: 8 uur voor overl. familie Van Steynen en Witteman. DONDERDAG8 uur voor Cornelia Stok manMiltenburg, 's Avonds half 8 Meimaand oefening. VRIJDAG: 8 uur voor Albertus Genet. ZATERDAG: Vigilie van Pinksteren, geboden vasten- en onthoudingsdag. 7 uur wijding van het Doopvont. 8 uur H. Mis voor Nicolaas van Eks en Maria Stokman. Biechtgelegenheid van 57.30 uur. Om half 8 Meimaandoefening. OPLEIDING TOT DIENSTBODE In aansluiting op onze eerste mededeelingen, schrijft het comité ons nog het volgende: In de maand September wordt in Haarlem voor de provincie Noord-Holland een interne cursus tot opleiding van meisjes van 1624 jaar gegeven, een cursus, die geheel kosteloos voor de betrokken meisjes zal zijn. De uitvoerige mededeelingen in de pers heb ben in ruimen kring die belangstelling ge wekt, die het streven van het comité dan ook ten volle verdient. Een aantal meisjes hebben zich voor den cursus beschikbaar gesteld. Hoewei dit verheugend mag worden genoemd, acht het Comité het toch in zekere mate teleurstellend, dat niet alle meisjes, die willen gaan dienen en zich daartoe bij de Arbeids beurs hebben laten inschrijven, maarwer kelijk niet de minste, of althans zeer geringe geschooldheid, als dienstbode bezitten, zich voor den cursus hebben aangemeld. Een mooiere gelegenheid om zich de noodige bekwaamheid eigen te maken, zal zich niet licht meer voordoen. Op den cursus leert een r eisje van alles wat zij moet weten om een goede dienstbode te kunnen zijn. Het geleerde behoudt zijn waarde niet alleen voor het oogenblik, maar ook voor later als het meisje geroepen wordt haar eigen huishouding te beheeren. Zooals reeds gezegd, is de cursus geheel kos teloos. Na afloop wordt het meisje geplaatst in een goeden dienst onder controle van de daartoe aangestelde Rijksbemiddelaarsters. Vat weerhoudt de meisjes van de aanmel ding? Het ouderwetsche „kat uit den boom kijken"? De maand September lijkt nog ver weg, zoo dat men misschien geneigd is te denken: aan melding kan nog wel even wachten. Deze rede neering is echter verkeerd, omdat er rekening mede moet worden gehouden, dat de cursus voor geheel Noord-Holland is opengesteld. Het zou dus kunnen gebeuren, dat meisjes uit an dere plaatsen vlugger een besluit zouden nemen met het gevolg, dat onze meisjes er naast zouden staan. De gelegenheid is tè mooi om ze door laks heid verloren te laten gaan. Meisjes geeft u onverwijld op! Ouders denkt om het belang uwer dochter! Men kan zich wenden tot mevr. H. A. Kwint- Wiersum, „Velserbeek"; F. Barbeirs-Seelemeyer, Willebrordstraat 25; P. L. de Boer-Harder, Zee weg 293; H. A. A. v. d. Does-Fikke, Kompas straat 2; J. S. de Graaf-Baronesse Bentinck, Verloren v. Themaatlaan 15; L. Wildschut- Hoekendijk. Velserduinweg 134 en de heer M. W. Hellemons, directeur der Arbeidsbeurs. Radio-steun bonnen Het comité deelt mede, dat inschrijving voor het verkrijgen van een steunbon voor de maand Juni voor de Radio centrales in de gem. Velsen geschiedt: voor de Kennemer-centrale op Vrijdag 22 Mei van 89 uur en uitreiking op Donderdag 28 Mei van 73 uur; voor VelsenNoord op Vrijdag 22 Mei van 6.307.30 uur en uitreiking op Donderdag 28 Mei van 6.307.30 uur; voor de Centrale Huis man en v. d. Broek inschrijving op Vrijdag 22 Mei en uitreiking op Vrijdag 29 Mei van 7—8 uur. Installatie pastoor P. van Diepen Vrijdag avond is de nieuwbenoemde pastoor ter hoogte van Kostverloren door de R. K. Jeugdorganisa ties afgehaald en naar de kerk geleid, alwaar een groep bruidjes gereed stond den nieuwen herder naar het altaar vooraf te gaan. Zeer veel belangstellenden hadden zich voor de kerk op gesteld. De plechtige installatie, welke werd ver richt door den deken van Haarlem, H. C. J. Sondaal, werd o.m. bijgewoond door burgemees ter H. van Alphen, gemeente-secretaris F. Jelle- ma, den commissaris van politie, mr. P. L. J. Reijinga, den oud-burgemeester J. Beeckman en zijn echtgenoote en een kerk vol geloovigen. Na de installatie betrad deken Sondaal den kansel, waar hij de geloovigen ongeveer als volgt toe sprak: Voor God is een mensch meer waard dan een schaap voor den herder. Na het verlaten van uw herder, heeft God de goedheid gehad u een nieuwen herder te schenken. De priester is het zout der aarde en door de bovennatuurlijke ge nade wordt hij in staat gesteld u te geven wat gij noodig hebt. Nadat Zijnhoogeerw. dfen vorigen pastoor geschetst had als een kort en krachtig mensch, die oprecht is van het hoofd tot de voe ten, vroeg hij bijzonder voor hem het gebed der geloovigen, opdat zijn nieuwe en zware taak hierdoor moge verlicht worden. De parochianen kennen den nieuwen pastoor niet en ook anders om, doch één ding weet ge, pastoor van Diepen is een priester. Parochianen van St. Agatha, juist in deze donkere tijden is het vreugdevol te kun nen denken, dat gij iemand hebt, die u zal steu nen en dienen en gij kunt uw pastoor gelukkig maken door ook hem te willen dienen. In deze wereld, waarin de gedachte aan God dreigt ver loren te gaan is het heerlijk nog den priester te bezitten. Weest hem gehoorzaam en genegen, dan zal zijn pastoraat gelukkig zijn. Tot den nieuwen pastoor zich richtend, hoopte deken Sondaal dat, hoewel zijn voorganger hier negen jaar had mogfen arbeiden, hij voor altijd mocht blijven werken aan het zieleheil in de parochie St. Agatha. Burgerlijke Stand Geboren: Bemardus. z. van J. J. Cornelisse en M. Rietvink; Maria Jo hanna Cornelia, d. van A. W. van Heusden en D. E. M. Kuiken; Klaas, z. van K. de Vries en A. Verheijden; Simon Karei, z. van C. I. F. M. Holtkamp en J. van de Wall'e; Dirk Jan, z. van D. J. Voogd en A. C. Dekker; Antje, d. van S. Zwolsman en G. Stamhuis; Jacoba Gerarda, d. van C. Hooijschuur en A. M. Daas; Paulus, z. van P. Hooijschuur en A. Jansen; Pineke Agathe, d. van H. W. Temper en J. A. Bie- senbeek; Willem, z. van A. Boutens en J. de Vries; Everardus Willibrordus Maria, z. van E. v. d. Bosch en G. W. Dizij; Catharina, d. van D. Sinkeldam en M. Korver; Andries, z. van H. Bosman en B. Boertien (won. te Hoogeveen) Bartel, z. van D. Kelder en J. Visser. Ondertrouwd: A. J. van der Horst en P. G. A. B. van Heijningen; J. R, Albers en E. Roode; J. Scholtsz en A. J. van der Meulen; C. Ra maker en E. Tanger; J. H. W. van Bakel en J. P. Sligte; C. Meijns en N, Fontijn; H. Brink- kemper en H. W. Wagensveld; P. D. Geils en R. J. Wijnstra; J. Hotting en T. van Buuren; J. W. van Zaane en N. Stolp; K. Verbeek en J. Duijs; A. Otten en F. Boekei. Getrouwd: J. G. Breeuwer met A. M. Gel- dermann; J. G. Entius met C. P. Blakenburg; F. Klomp met A. de Boer; T. Koojvs met M. E. Dekker; N. Rienstra met B. Bloemsma; H. Doodeman met J. C. Pelk; J. H. Wessendorf met A. Stoffels; A. Greuter met M. Mantjes; J Meester met H. J. Bouwman; K. Otter met W. F. Zweers; W. Busch met N. A. van Rijs wijk; J. Kuiper met B. A. Hoenderdos. Overleden: Cornelis Keiser, oud 55 jaar, geh. met M. P. Walburg; Grietje Ultee, oud 83 jaar, weduwe van G. Bakker; Hendrik van de Wee tering, oud 65 jaar, weduwnaar van H. G. van der Laar; Elisabeth Ooms, oud 84 jaar, ongeh.; Clasina Wilhelmina Ruijter, oud 30 jaar, on gehuwd. Blijkbaar van de hand van een eigen or debroeder verscheen in dit blad een sober en zakelijk artikel gewijd aan de nagedachtenis van wijlen Z.H. Exc. Mgr. A. P. F, v. Velsen S.J. Doch men vergunne den buitenstaander die Monseigneur van zeer nabij heeft gekend, en een tijdlang zijn on derdaan geweest is, dat „In Memoriam" aan te vullen met een woord uit het hart. Al was het necrologisch artikel niet volle dig, en werden daarin nog verschillende ver diensten van den ontslapen Kerkvoogd ver zwegen, het was voor den goed verstaander welsprekend genoeg om hem in Monseigneur van Velsen een superieuren mensch te doen vermoeden. Maar heeft Beethoven niet ge zegd: „Ik ken geen grooter superioriteit dan die der goedheid." En Monseigneur was zoo goed, de „Vir bonus" bij uitnemendheid; goed vooral voor ons, Lazaristen van de Javamissie. Daarom zal zijn overlijdens bericht wellicht nergens, buiten den kring van z'n naaste familiebetrekkingen, dieper weemoed hebben te weeg gebracht dan in onze harten. Gedurende een lustrum, van 1924 tot en met 1928, stond het missiegebied der Laza risten onder zijn jurisdictie. Elk jaar kwam Monseigneur Soerabaia visiteeren. Als deze bisschop bij zijn pastoors kwam, kwam er tegelijk een prettige stemming over de pas torieën waar hij logeerde. Eigenaardig was het, dat wij, met den Jezuïetenbisschop in ons midden, ons eerst recht op ons gemak en onder ons gevoelden. En toch was Mon seigneur evenmin gewild populair als ge maakt deftig. Neen, hij bewoog zich met 't grootste gemak in alle kringen der maat schappij, en behoefde slechts zichzelve te zijn om overal eerbied en sympathie beide af te dwingen. Dat is het benijdenswaardig geheim van mannen die een hooge officieele waardigheid schragen op groote persoonlij ke waarde, iets in den trant van den „Jon gen Ruys": een ongedwongen voornaam op treden, groote ernst bij het behandelen van gewichtige zaken, en studentikooze le vendigheid in de losse conversatie. Intusschén was hij voor ons boven alles de bekwame leermeester en de beminde vader. Met onverholen bewondering keken we op naar die markante bisschopsfiguur, met zulk een veelzijdigen en schitterenden staat van dienst. Geen enkel terrein van het apostolaat was hem onbekend geble ven; overal had hij met groot succes ge werkt: hoe veel konden we niet van hem leeren! Maar hoe goed deed het ons dan, niet alleen aangemoedigd te worden, maar zelfs door hem geprezen om onze luttele verdiensten. Hoe viel uit alles af te leiden dat wij hem dierbaar waren als eigen zo nen. Want een vader was hij: vader in het voorbeeld van een degelijke godsvrucht; vader in de majesteit van zijn hooge plichts besef, vader in zijn ernstige vermaningen, vader in zijn vertrouwelijke gesprekken; vader in zijn gemoedelijken, jovialen en har- telijken omgang met wat hij het jonge volkje noemde. Een hartelijke en teergevoelige mensch; achter een masker van koelheid verborg hij een rijk en warm gemoed. Die hartelijke ondertoon viel op in zijn brieven, en ook in de artikelen die hij zoo terloops in de Nederlandsche dagbladen publiceerde. „Vir bonus dicendi peritus". Met zijn aan leg moest hij welsprekend zijn. Hij was ge vierd om zijn geestige en fijne humoristi sche speeches. Gloedvol, overtuigend en ontroerend kon hij zijn geloovigen toespre ken in het Godshuis. Degenen die hem aanhoord hebben toen hij het missiegebied van Soerabaia officieel aan de Lazaristen overdroeg herinneren zich hoe hij zicht baar was aangedaan toen hij ons Soera baia, „deze oudste en, in casu, schoonste dochter van zijn Vicariaat" afstond. We- derkeerig deden wij met gemengde gevoe lens afstand van onzen Monseigneur. Het verheugde ons op eigen beenen te mogen staan in den vervolge, maar het deed ons leed voortaan niet meer in zulk een nauwe Mgr. van Velsen t betrekking te kunnen verblijven met on zen geliefden eersten Kerkvoogd. De Goddelijke Voorzienigheid zorgde er intusschén voor dat verschillende aangele genheden Monseigneur van Velsen nog dik wijls naar Soerabaia terugvoerden, en tel kens werd zijn komst een familiefeest en bracht zijn heengaan een leegte. Vele na men staan ingeschreven in het gastenregis- ter van de oudste pastorie van Soerabaia, namen van kranige missionarissen en emi nente Kerkvoogden. In Holland eert het volk den missionaris en heeft respect voor het offer dat hij brengt om het geloof on der de heidenen te gaan verkondigen. Maar het heeft misschien een minder adaequaat idee van zijn capaciteiten. Gelooft hij wel dat een missionaris op Java die een groote stadsparochie bestuurt met een bekwaam heid en een succts dat terstond in Neder land de aandacht op hem zou vestigen, daar ten slotte nog beschouwd wordt als een „onnutte dienstknecht" zoo lang hij niet op een of ander gebied pionierswerk verricht, en toont dat hij een driedubbele volle kracht is? Heel Katholiek Nederland heeft hulde gebracht, grootsche en welver diende hulde, aan den held van Molokai, den apostel der melaatschen. Maar waar om hoort men hier zoo weinig van onze eigen helden en heldinnen in de Suriname- missie? Goed dan, in het register van Soerabaia staan opgeteekend de namen van vele groo te apostelen der volkeren. Geen naam is daar zoo vereerd, en ons zoo dierbaar als die van Monseigneur van Velsen. Men heft opgemerkt dat de „jonge Ruys" onbewust zijn zelfportret teekende toen hij de lijkrede schreef op den vorigen Com missaris der Koningin in Limburg. Mon seigneur van Velsen deed hetzelfde toen hij onlangs de nagedachtenis eerde van een voortreffelijke religieuze Ursuline, die hij prees om haar kinderlijke nederigheid on danks haar schitterende gaven van hart en verstand. Wat hij daar neerschreef is ook volkomen op hem zelf toepasselijk. Ook bij vernederde zich, zonder zich te verlagen of in een valschen toon te vervallen. Zoo gul als hij was in het erkennen van andermans verdiensten, zoo bescheiden was hij ten opzichte van eigen talenten, en daarom misschien wordt hij slechts op zijn volle v/aarde geschat door degenen die hem van zeer nabij hebben mogen kennen. Gedurende zijn bijna tienjarig episcopaat heeft hij zoowel lichamelijk als geestelijk veel geleden, steeds met christelijke berus ting en religieuze zelfverloochening. Een onverbiddelijke kwaal noopte hem de Mis sie vaarwel te zeggen die hij 38 jaren lang met zijn beste krachten had gediend. Ket viel ons zwaar hem voorgoed te moeten missen, doch troostten onszelve met het vooruitzicht dat wij hem terug zouden zien in het Vaderland, gedurende ons op han den zijnde verlof. We hadden het voorrecht de thuisreis met hem mee te mogen maken. Toen hing er een weemoedige stemming over ons, bij den aanblik van dien nobelen grijsaard die nu uitgeschakeld werd uit het geestelijk bedrijf waarvan hij zoo lang de ziel was geweest en de stuwende kracht. Zijn levenstaak was geëindigd. Alles was voorbij, en nu ging hij zoo zachtjes aan den „weg van alle vleesch". Hij aanvaard de zijn wegschemerenden levensavond als iets vanzelfsprekend met een stillen glim lach. In Genua namen we afscheid van hem, naar we meenden, voor een paar we ken. En gelukkig maar dat we dat meen den. Anders ware ons het afscheid tè hard gevallen. In werkelijkheid zagen we hem daar voor het laatst op de voorplecht van de „Marnix" den eenzamen en oneindigen oceaan tegemoet gaan, terwijl we zelf te midden van het volle leven op de aarde achterbleven. Was dat een voorteeken? On danks al onze eerlijke pogingen is het ons niet gelukt hem ooit levend, zelfs niet dood, terug te zien. Maar haalt de dood een verren vriend niet naderbij, evenals de telescoop de he mellichamen? Is het uitgesloten dat onze bisschop-vader nu onze gedachten duide lijker leest in het licht der glorie, dan eer tijds onze schrifturen, met zijn zieke oogen! Acht jaren terug baden we nog dagelijks in de H. Mis om Gods zegen over „onzen bisschop Antonius". Toen verhuisde zijn naam naar het Memento der levenden. Nu krijgt hij zijn definitieve plaats na de Con secratie, te midden diergenen wier heen gaan ons werkelijk de wereld eenzamer maakte. De Algoede God gedenke zijn die naar Antonius, die nu weggeleid uit den zwaren strijd „ex laborioso certamine", met het teeken des geloofs ons is voorge gaan, en sluimert den vredigen doodsslaap. De goede Monseigneur van Velsen is on vergetelijk. G. J. TER VEER C. M In den ouderdom van 73 jaar is vrij plotseling te Lissabon overleden de heer P. J. C. van Toornenburgh, notaris te Alkmaar. De heer P. J. C. van Toornenburgh maakte een reisje met de N.R.V. naar Lissabon, waar hij men weet nog niet of het was wegens ongesteldheid of tengevolge van een hem over komen ongeval in het hospitaal moest wor- dus geheel en al, aflevering als nieuw! v.af f 1.90 z. plis. Colbertcostuum als nieuw f 2.50. Wollen deken, mooi vol, zacht èn helder 75 cent. Natuurlijk alleen bij 99 99 Hoflev. van H.M. de Koningin. - GED. OUDE GRACHT, tegenover Postkant. - TEL. 15900 koopt niet in winkels waar onzedelijke of N. Malthu- siaansche artikelen worden verkocht of voorhanden zijn Koopt aan Statiohsboek»nkasten ALLEEN DIE LECTUUR. WELKE GEEN GEVAAR OPLEVERT Dit zal de jongens en meisjes interessee ren: ons nieuwe boek „Twee Zwervers door de groote Wereld" is verschenen I Nieuwe avonturen van Pau-Li en Benito, spannend beschreven door Henri van Wermeskerken, met 64 plaatjes van Willy Sluiter. Dit prachtige boek is ver krijgbaar a 80 ct. of tegen inzending van 100 Paula-bons, die bij de vele heerlijke Paul C. Kaiser producten verpakt zijn. Voor de complete serie plaatjes zijn 92 Paula-bons noodig. Dit is een prettige en smakelijke manier om een kostelijk boek te krijgen: 'tis héél gemakkelijk de Paula- bons te sparen Hier zijn enkele der Paul C. Kaiser-pro- ducten, waarbij de PAULA-BONS ver pakt zijn: Groote ronde beschuit, Vier kante beschuit, Ontbijtkoek, Alle kwartblikken enz., enz. 4 BISKWIE-, KOEK- EN BESCHUITFABRIEKEN ROTTERDAM. De N.V. Koek-, Biscuit- en Beschuitfabriek Paul C. Kaiser te Rotterdam heeft voor de trou we verbruikers harer bekende artikelen door Henri van Wermeskerken een boek doen samen stellen. Hij is er in geslaagd een reisverhaal te schrijven, dat de jeugdige lezers van het begin tot het einde in spanning houdt en hen daaren boven veel leert over toestanden en gebruiken zoowel in Engeland als Amerika. Voor dit le zenswaardig boek maakte Willy Sluiter bijpas sende teekeningen; de N.V. Kon. Boek- en Steen drukkerij v.h. Corns. Immig te Rotterdam ver zorgde de uitgave. den opgenomen, waarin hij kort na zijn op name overleed. De overledene was sedert 1898 notaris en had reeds zijn ontslag aangevraagd en verkregen tegen den tijd, dat zijn opvolger zou worden benoemd. Daar nog geen opvolger benoemd was, was hij nog in functie. Notaris van Toornenburgh bekleedde ver schillende kerkelijke en maatschappelijke func ties. Hij was o.m. president-kerkvoogd van de Ned. Herv. Gemeente, voorzitter van den Voogdijraad, van de Hulpbank, van het college van regenten van het Huis van Bewaring, com missaris van Volkshuisvesting en regent van verschillende hofjes. De overledene was officier in de Orde van Oranje Nassau. Dat is de Politieke Landdag op 21 Juni a.s. te Alkmaar van de R.K. Staatspartij. Door het bestuur van den Kring „Den Hel der" wordt in overleg met het Partijbestuur in Den Haag hard gewerkt om dezen Noord-Hol- landschen Partijdag te maken tot 'n machtigen wekroep aan ons Roomsche volk voor de ver kiezing van 1937. Amsterdam en Haarlem doen met ons mee, maar de groote massa moet ko men uit de 80 afdeelingen van den Kring „Den Helder". Dat moeten er zijn minstens tien duizend, zegge 10.000. Het groote Gemeentelijk Sportpark met zijn'tribune voor 1200 personen is er voor afgehuurd en zal een demonstratie te zien geven, zooals Alkmaar misschien nog nimmer aanschouwd heeft. Met den kaartver koop is begonnen en blijkens de ingekomen be richten bij het secretariaat gaat het goed, gaat het hard. De eerste 5000 zijn al zoo goed als weg en dat met nog precies een maand voor ons. De Partijdag heeft dus ingeslagen, twijfel aan mislukking hoeven we niet te hebben, de 10.000 komen er. Maar dan moet er stevig pro paganda gemaakt wordendoor de afdee lingen. De raambiljetten, die bij duizenden over Noord-Holland verspreid zijn, moeten voor de ramen en aan de boomen. Is dat overal ge beurd? Neen nog niet overal en in lang niet voldoende mate. Er zijn nog plaatsen, waar niet één is opgehangen en andere plaatsen, waar men ze met een lantaarn moet zoeken. Laten de afdeelingsbesturen hun verantwoorde lijkheid begrijpen en beseffen, dat de kracht van onze partij zit in de activiteit van de af deelingen. Binnen 14 dagen komen de groote biljetten met de namen van de sprekers en de gekozen onderwerpen. Oe luidsprekers-installatie wordt verzorgd door Philips van Eindhoven, die een volkomen weergave voor het heele terrein gegarandeerd heeft. De landdag zal worden opgeluisterd! met muziek, terwijl uit alle richtingen auto- en fietstochten worden georganiseerd. Door Am sterdam zijn drie booten gecharterd. Bedenkt, dat Noord-Holland een naam heeft te verliezen, dat het met de propaganda voor de R.K. Staatspartij mee aan de spits staat. En daarom Ieder op zijn plaats, maakt propaganda, ver koopt kaarten, wekt begeestering en maakt 21 Juni 1936 tot een gloriedag voor de R. K. Staatspartij. H. F. FLUITMAN, Voorz. Kring „Den Helder". H. NOLET, Secretaris. ||33A 3J 6oU 33M3 SJ|3Z S| uspDd U3 uo6sm 3||duis do) 'U3pf|J JPD))|3 3SDDU SJ3S33IJ 33M3 UDp J33U1 J33UUDM '331) S| U3JDA -36 |OA U3 )|fj|J3pU!q 3SJ33!f"|

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 14