De Paus, het communisme en de vrede I I Minister Thomas treedt af Badoglio reist per boot verder Het nieuws van heden TEGEN VEROVERINGS OORLOG De toestand in Palestina Besprekingen te Parijs De dumdumkogels der Abessiniërs Uit Vaticaanstad DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bii vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 23 MEI 1936 Ochtendblad TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19962 Het einde van den strijd in Afrika moge het voorspel worden van cdgemeenen vrede Optimisme van Pius XI Demonstratie-optocht van Ara bische havenarbeiders naar Tel Aviv De „vrouw in het rood" ontvangt dreigbrieven De verzekeringskwestiemaakte hem langer blijven onmogelijk De Koning aanvaardt het ontslag Brandstichting te Klaipeda Het Weer iiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Geruchten gaan dat de Negus zich in Frankrijk wil vestigen De uitwijzing van Mgr. Jarosseau TEGEN DE VROUWEN Titoelescoe confereert met Léon Blum en Paul Boncour Een Italiaansche nota met bewijsstukken Ontmoedigd Het jubileum van den Franschen Katholieken Jeugdbond Zware sneeuwval op den Mount Everest De Britsche expeditie heeft ver schillende tegenslagen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per tossen regel 30 cl, ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. (Van onzen Romeinschen correspondent) Paus Pius XI pleegt de gelegenheid, om tot de wereld te spreken, aan te grijpen zoo als zij zich voordoet. Sommige van zijn meest belangrijke uitingen over actueele kwes ties werden gedaan tot een min of meer toeval lig gehoor van pelgrims of bezoekers; men denke bijv. aan de scherpe toespraak over de Conciliatie in een audiëntie van de studenten van het college van Mondragone in 1929 en aan de gewichtige verklaringen over de recht vaardigheid van den oorlog in Afrika, die de Paus in Juli 1935 deed in 'n audiëntie van zie kenverpleegsters. De „paus van de pers" weet wel, dat de menschelijke luidsprekers, zooals hij de journalisten eens betitelde, ook aan de woorden, die hij tot een kleine groep spreekt, een wereldwijden weerklank zullen geven. Maar de opening der katholieke perstentoon stelling bood zelfs voor den Paus een bijzondere gelegenheid. Zooals graaf Dalla Torre het in zijn hulde-adres uitdrukte, stond de gansche katholieke pers hier gereed „om den echo van zün woord in de kolk der rotatiepersen te slin geren." De Paus heeft deze bijzondere gelegenheid willen benutten zijn groote bezorgdheid te uiten over de gevaren van dezen tijd, en vooral over het communisme. Het was karak teristiek voor dezen Paus, die zelden verzuimt, den nadruk te leggen op de waarde van den godsdienst en van de Katholieke Kerk voor het behoud van de samenleving en de beschaving, dat hij verklaarde, hier niet alleen te spreken als opperhoofd der Katholieke Kerk en vader van alle geloovigen, maar ook en nog meer als zoon van zijn tijd en als persoonlijke getuige van en betrokkene bij de gebeurtenissen, die onze tijdgenooten en de instellingen, waarin hun individueel, hun huiselijk en hun gemeen schapsleven zich afspeelt, bedreigen. „Wij spreken aldus" vervolgde de Paus „omdat wij uit een bepaald gezichtspunt n.l. dat van de uiterste en laatste gebeurtenissen méér bezorgd zijn voor de zuiver mensche lijke en aardsche instellingen van samenleving en staat dan voor de Katholieke Kerk zelf, die een goddelijke instelling is en op goddelijke beloften steunt, en voor wie geschreven staat; zij zullen haar niet overweldigen". In dezen geest verhief de Paus zijn stem tot een plechtige waarschuwing tegen de gevaren van het communisme, dat „alles bedreigt en ófwel openlijk aanvalt óf bedektelijk belaagt: de individueele waardigheid, de heiligheid van het gezin, de orde en veiligheid der samenle ving, en bovenal den godsdienst, zelfs door de openlijke ontkenning en bestrijding van God. Een overvloedige en helaas zeer verspreide li teratuur stelt dit program in het licht; de proeven, die reeds in verschillende landen (Rusland, Mexico, Spanje, Uruguay en Brazi lië) uitgevoerd of ondernomen zijn, getuigen er van". Maar blijkbaar dacht de Paus aan een ander land dan de zooeven genoemde, toen hij verklaarde, dat het communis me „des te gevaarlijker is, wanneer het, zoo als in den laatsten tijd, een minder geweldda dige en in schijn minder goddelooze houding aanneemt teneinde binnen te dringen in an ders minder toegankelijke milieux en daar zooals helaas het geval is een ongelooflijke ondersteuning of althans dulding te vinden, die van onschatbaar voordeel is voor de kwade zaak en de meest funeste gevolgen heeft voor de goede". Men vergist zich zeker niet, wanneer men in deze bezorgde woorden een zinspeling hoort op den uitslag der Fransche verkiezingen, waarbij, naar gezegd wordt, vele katholieken, uit vrees voor fascisme e.d., hun stem vèr naar links hebben uitgebracht. Paus Pius XI heeft in het communisme steeds het groote gevaar gezien, dat veel dieper snijdt dan alle politieke tegenstellingen. De waakzaamheid tegen dit gevaar begeleidt dan ook zijn gansche pontificaat en spreekt uit vele groote besluiten. Ja men kan aannemen, dat de overtuiging, die dezen strijd bezielt, bij mgr. Ratti reeds gevestigd werd vóór hij den pauselijken troon besteeg, n.l. toen hij als zijn eerste ervaringen in de kerkelijke politiek als nuntius in Polen den heldenstrijd van dit ka tholieke volk tegen de bolsjewistische overwel diging meeleefde. De waakzaamheid tegen dit communisti sche wereldgevaar bleef bij den Paus ook levendig in de internationale ver wikkelingen, die zich rondom het Italiaansch- Abessinische conflict hebben voorgedaan en nog voordoen. Maar daarmee verbond zich nu een groote bezorgdheid voor den wereldvrede. Reeds in Juli en Augustus van het vorig jaar had de Paus zich in duidelijke verklaringen gewend tegen een veroveringsoorlog en de rechtsmotie ven, die Italië aanvoerde, te licht bevonden. Maar in de Europeesche reactie die op den desondanks uitgebroken oorlog volgde, ont- waardde de Paus twee zorgwekkende elemen ten: op de eer.ste plaats een communistische propaganda, die de Abessinische kwestie trachtte uit te buiten voor den strijd tegen een be paald regime, en op de tweede plaats het ge vaar van een algemeenen oorlog. Deze beide zorgen bepaalden de voorzichtige houding die de Paus in het verdere verloop van het conflict heeft aangenomen en waarin hij steeds nadrukkelijker en steeds meer alleen den vrede vroeg. Ook in zijn rede bij de opening der pers tentoonstelling heeft Hij dat woord, als een smeekbede, driemaal herhaalt!. En wars van allen wrok wilde hij de hoop uitspreken, dat het einde van den oorlog in Afrika, waarover het Italiaansche volk zich verheugt, een bijdrage en een voorspel zou zijn van den Europeeschen vrede. Zal deze wensch bewaarheid worden? De verwachting van den H. Vader werd reeds eenmaal beschaamd, n.l. toen hij in Augustus van het vorig jaar, sprekend tot de oudstrij ders in de basiliek van St. Paulus, den regen boog van den vrede meende te ontwaren aan den dreigenden horizont. Maar Pius XI heeft eenmaal gezegd, dat hij een „optimist" is, omdat hij niet anders wil zijn. En ieder, die zich even rekenschap geeft van hetgeen een oorlog voor Europa zou be- teekenen, beseft dat dit „optimisme" van den pauselijken grijsaard omtrent den vrede slechts ontspringt uit een realistisch begrip van het alternatief. JERUZALEM, 22 Mei (Reuter) Het bataljon Schotsche infanterie, dat hier hedenmorgen is aangekomen, heeft zijn in trek genomen in het hoofdkwartier te Na bloes, Een compagnie genietroepen is eveneens aangekomen, ten einde toe te zien op de in standhouding der telefoon- en spoorwegverbin dingen. De havenarbeiders en schippers van Jaffa hebben besloten, na afloop van de Vrij. dagsche gebeden een demonstratieoptocht naar Tel Aviv te organiseeren, om de mandaatsregeering te dwingen, de opening van de nieuwe haven van Tel Aviv ongedaan te maken. In verband met de krachtige propaganda, welke van Arabische zijde onder de haven arbeiders is gevoerd, is de mogelijkheid van botsingen niet denkbeeldig. De autoriteiten hebben uitgebreide maat regelen genomen om verrassingen te voorko men. Vanmiddag vielen gewapende Arabieren een levensmiddelentransport aan op den weg van Hederah naar Caffa. Een detache ment van het North Lancashire-regiment verdreef de aanvallers na enkele schoten. Op de voornaamste plaatsen van Jeruzalem zijn manschappen van de Schotsche Hooglan ders geposteerd met de bajonet op het geweer. De politie patrouilleert door de straten, de Europeesche agenten gewapend met geweer, de inlandsche met een zwaren stok. Alle toegangswegen tot de stad worden be waakt en allen, die de stad willen ingaan wor den gefouilleerd op wapenen. Naar verluidt hebben communisten in den afgeloopen nacht gepoogd de nieuwe douane loods en een aantal paviljoenen van de Ooster- sche jaarbeurs te Tel Aviv in brand te steken. WEENEN, 22 Mei Uit Temesvar (Zeven burgen, Roemenië) wordt gemeld, dat Anne Sage, de „Vrouw in het rood", door wier toe doen John Dillinger, de beruchte Amerikaan- sche gangster en staatsvijand No. 1, indertijd door de politie onschadelijk kon worden ge maakt en die onlangs, zooals gemeld, uit de Vereenigde Staten is gezet, teeegenover de de politie heeft verklaard, dat zij, sinds haar terugkeer in Roemenië voortdurend dreigbrie ven ontvangt. De plechtige begrafenis van wijlen Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen. Een overzicht tijdens de plechtigheid. Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, met kruis in de hand, verricht de beaardingsplechtigheid. V. r. n. I. eerste rij: H. H. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, Pauselijk Internuntius; Mgr. dr. J. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van Den Bosch; Mgr. dr. J. H. Lemmens, Bisschop van Roermond en Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem LONDEN, 22 Mei. (Reuter). De minister van koloniën Thomas heeft bij den koning zijn ontslag-aanvrage ingediend, welke door hem is aan vaard. In een schryven aan minister-president Baldwin wijst minister Thomas er op, dat de wijze, waarop zijn naam ter sprake is gebracht in de „verzekerings-kwestie" hem onmogelijk maakt langer lid te blijven van de regeering. Meer dan ooit is hij van mee ning, dat alleen de nationale regeering het land door de crisis kan helpen. Baldwin antwoordde, dat hij in de plaats van Thomas evenzoo zou hebben gehandeld en hij en zijn collega's nemen met droefheid het ontslag aan. Dit uittreden stelt Baldwin in de gele genheid de regeering te wijzigen. Lord Monsell wenscht reeds sedert eeni- gen tijd af te treden. Baldwin zal de kwes tie in het komend weekend bestudeeren. KAUNAS 22 Mei (Reuter). 3 dagen voor de gemeenteraadsverkiezingen te Klaipeda in Li- tauen hebben onbekenden de bibliotheek van het paedagogisch instituut der stad in brand gestoken. De uitvaart van wijlen Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen. Na de Pontificale Requiem mis wordt het stoffelijk overschot v an wijlen den Aartsbisschop uit de Metrooolitaan kerk oedraaen H VERWACHTING: Zwakke veranderlijke H wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: onzeker. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind Vrijdag te 15.50 uur aan alle pos- H ten: Attentiesein neer. 5 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ROME, 22 Mei. (Reuter). Onderkoning maarschalk Badoglio, die gisteren te As mara is aangekomen, is nog niet vandaar vertrokken. Waarschijnlijk zal hij per schip naar Italië terugkeeren en vergezeld wor den door zjjn vrouw. Hij zal dan niet te Rome aanwezig zijn tijdens de herden king van den dag, waarop Italf a den oorlog ging. De Abessinische bevolking^ gaat nog steeds door met het inleveren van wapens. Tot nu toe zjjn 51 kanonnen, 15 mitrailleurs, 10.714 geweren en 104 pistolen ingeleverd. Ook komen nog steeds talrijke notabelen hun onderwer ping aanbieden, waaronder verscheidene voor aanstaande functionarissen van de Abessini sche regeering. De Fransche gezant, Bodard, heeft gister avond een diner en een ontvangst georgani seerd ter eere der Italiaansche officieren. In zijn rede zeide hij, dat het Italiaansche leger de drager van orde, beschaving en welvaart voor het Abessinische volk is. KAIRO, 22 Mei. (Reuter). Ras Nasiboe Ma- konnen en ras Moeloegeta hebben een visum voor Frankrijk genomen. Het gerucht gaat verder, dat de Negus naar Frankrijk wil gaan tot herstel van zijn gezondheid, welke nog steeds te wenschen over laat. Hij zou den auto riteiten hebben verzocht toestemming te ver- leenen voor een langdurig verblijf. Naar Reuter te Rome verneemt zou het uit wijzingsdecreet tegen Mgr. Jarosseau reeds uitgevoerd zjjn. De bisschop zou Harrar reeds verlaten hebben. Het schijnt, dat het Vaticaan geen officieele stappen heeft gedaan bij de Italiaansche regeering inzake deze kwestie. Te Parijs echter had men geen bevesti ging, dat Mgr. Jarosseau door de Italiaan sche militaire autoriteiten uit Abessinië is uitgewezen. Den Franschen gezant te Ad dis Abeba is verzocht inlichtingen te ver strekken. De regeering kan eerst stappen doen bij de Italiaansche regeering, als een officieel rapport is ontvangen. De Noorsche Storting verwierp met 68 tegen 57 stemmen het wetsontwerp om vrouwen toe te laten in diplomatieken dienst, geestelijk I ambt, leger of magistratuur. PARIJS, 22 Mei (Reuter). De Roemeen - sche minister van buitenlandsche zaken Titoelescoe heeft hedenmorgen een bezoek gebracht aan den socialistenleider Léon Blum. Bij zijn vertrek verklaarde hij tegenover de journalisten: Ik ben zeer tevreden over mijn onderhoud met Blum. Ik ken hem reeds lang. Het was mij een genoegen hem weer te zien en met hem alle internationale problemen, die zich op het oogenblik voordoen, onder de oogen te zien. Ook Paul Boncour heeft een onderhoud met Titoelescoe gehad. Vanmiddag heeft Léon Blum over de radio een verklaring' afgelegd. Nader seint Reuter: Titoelescoe heeft be sprekingen gevoerd met Léon Blum en Paul Boncour over de Europeesche problemen en het probleem van Abessinië, dat de Europeesche problemen beheerscht. Boncour besprak deze kwestie eveneens met den zaakgelastigde van de Sovjet-Unie te Parijs, Hirschfeld. Titoelescoe verklaarde zeer tevreden te zijn over de gevoerde besprekingen. Blum bleek gereserveerd, aangezien de hui dige minister in functie blijft tot de nieuwe Kamer bijeenkomt, doch zijn opvattingen over de buitenlandsche politiek zijn overeenkomstig de traditie van Frankrijk: trouw aan het pact en de verdragen van vriendschap, de collec tieve veiligheid door wederkeerigen bijstand en de samenwerking met Engeland in de groote Europeesche problemen. De Roemeensche minister van buitenland sche zaken stelt zich voor tijdens zijn verblijf te Parijs ook een onderhoud te hebben met Sarraut en nog verschillende andere politieke persoonlijkheden. Hij zal morgenavond of Zon dagavond naar Boekarest terugkeeren. GENÈVE, 22 Mei (Reuter) Het Volken bondssecretariaat publiceert een nota van de Italiaansche regeering betreffende het gebruik van dumdumkogels door de Abessi niërs. Zooals men weet, heeft de Italiaan sche regeering een tweede nota, die betrek king had op de levering van dumdumkogels en beschuldigingen inhield aan het adres van Engeland, ingetrokken. De vandaag gepubliceerde nota omvat een lijst van vijftien gevallen, waarin het gebruik van dumdumkogels is geconstateerd, en gaat vergezeld van documenten, medische rapporter. en foto's, ter steuning van elk der gewraakte gevallen. In de Italiaansche nota wordt erop gewezen, dat een gedeelte van de verzamelde ko gels het merk droeg van de firma's Eley Bros Londen, en Kyonch, Birmingham. Een bp de nota gevoegd aanhangsel bevat foto's van hul zen der dumdumkogels met het merk van beide genoemde firma's en een afbeelding van he: etiket van een doosje dumdumkogels van de firma Kyonch te Birmingham. Badoglio reist waarschijnlijk per boot verder naar Italië; de uitwijzing van Mgr. Jarosseau. De dum-dum-kogels der Abessiniërs. De toestand in Palestina. Titoelescoe confereert te Parijs met Léon Blum en Paul Boncour. De Engelsche minister van koloniën Thomas treedt af. Gaat het kabinet-Van Zeeland heen? Onrustig Spanje; ongeregeldheden bp Granada. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de voorgestelde wijziging der Ambtenarenwet 1929. Rede van minister De Wilde over verleden en toekomst van het Nederiandsche volk. Ingediend is een wetsontwerp betreffende toe lating tot examens ia de vereenigde faculteiten der rechtsgeleerdheid en der letteren en wijs begeerte. Het O.M. bij het kantongerecht te Almelo heeft zes maanden hechtenis geëischt tegen den be kenden Duitse hen wonderdokter K. F. Bij een brand in de Limburgsche gemeente Sevenum zijn twee kinderen om het leven ge komen. De Bond van op coöperatieven grondslag wer kende zuivelfabrieken in Noord-Holland heeft besloten, te Alkmaar een kaasbeurs op te richten. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. New Yorksche Beurs: Opening aarzelend, stem ming daarna beter. Nauw guurt een kille noordenwind over onze vlakten of we wanen den zomer alweer in strikken gezeten. We snoefden over onzen hoog-zomer in midden-Mei en dadelijk zitten we in zak en asch bij het eerste gure regen buitje met 'n stormvlaagje. Zoo is de mensch; hij is zoo gauw ontmoedigd. Soms geheel zonder reden. Want de zon lachte heel spoedig weer en voor werkelijk klagen bleek geen plaats. We moesten wat beter tegen een stootje kunnen en ons niet zoo gauw laten ontmoedigen door een weinig tegenslag. Is het niet te dwaas, dat we zoo heel snel om een kleinigheid ons goed humeur verliezen en ons zelf en anderen onpleizierige oogen- blikken bezorgen door ons gemopper? We laten ons al te vaak te veel en te onmiddellijk onnoodig uit het veld slaan. We verliezen al te gauw ons geestelijk evenwicht. Daarom: laten we ons niet zóó snel ontmoedigd toonen. VATICAANSTAD 22 Mei (Reuter) Z. H. Pius XI heeft heden een eigenhandig schrij ven gezonden aan kardinaal Verdier, om hem Zijn vaderlijke welwillendheid te betuigen ten aanzien van het as. jubileum-congres van den Franschen Katholieken Jeugdbond, welke 30 jaar geleden door Albert Demun werd opge richt. LONDEN, 22 Mei (DH.B.) De Britsche Mount-Everest-expeditie is de laatste dagen door verschillende tegenslagen getroffen. In terband met zwaren sneeuwval heeft de voorste groep der expeditie zich reeds Maandag van het op ongeveer 7.500 meter hoogte gelegen vierde kamp naar kamp no. 3 terug moeten trekken. Naar thans gemeld wordt, is de ge- heele expeditie naar kamp no. 1, dat ongeveer 6.000 meter hoog ligt, teruggekeerd daar de hoogste toppen van den berg in verband met de dikke laag sneeuw ontoegankelijke zijn. Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 754 Vorige stand: 757.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1