Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan 'n „Omroeper voor 80.000 gezinnen j STADSNIEUWS Laatste Nieuws Mussolini's ster Waar de filmband rolt m GEEN SPRAKE VAN! JANSWEGSCHOUWBURG NEGUS NOG DEZE WEEK NAAR EUROPA? ZATERDAG 23 MEI 1936 Voor goed gesloten? gemeentezaken Russisch protest piiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniimiiiiHiinnmnnnnnniniiiininiiiminiiinnniiHiiniinimininiiniiiiiinniiiiiiinnne De exploitatie van het oude gebouw stopgezet 87 jaar oud DE GEMEENTEFONDS BELASTING In Haarlem en omgeving de raming overtroffen Gunning verfwerk r; HOOGE RAAD Het uitoefenen van dwang bij de invordering van plaatselijke belastingen R.K. Ver. voor groote Gezinnen Trou moet Blycken Aankoop grond Verkoop grond WERKTIJDEN KAPPERS EN WINKELPERSONEEL W. Alphenaar overleden Examen ziekenverpleging Gymnastiek Aanrijding Om het kampioenschap van Groot-I Jmuiden (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Regeeringschef voor het leven Overtocht zou per Engelsch oorlogsschip geschieden Tegen vervolging van Japanners PAARDENSPORT HET CONCOURS HIPPIQUE TE BUSSUM Samenstelling Uitvoerend Comité Paul Robeson in „Sanders of the river" Rembrandt-Theater REMBRANDT-THEATER Sanders van de Rivier FRANS HALSTHEATER Cocktail CINEMA-PALAGE Szöke Szakall en Otto Walburg in Plankenkoorts Szöke Szakall is deze week te zien in plankenkoorts" Cinema Palace LUXOR-THEATER Claudette Colbert, Clark Gable en Grace Moore Scène uit de film „It happened one night" Luxor-Theater. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT tt ^uuiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiimnniiiuiiita Mr. K. Pliester, curator in het faillissement van den Schouwburg Jansweg, en de neeren Kaart en Muller deelden ons mede, dat de ex ploitatie van den Schouwburg door genoemde heeren thans is stopgezet. Het oude gebouw komt daardoor leeg te staan en het is de vraag of het nog ooit geëxploiteerd zal worden. De veronderstelling mag r.J. ,cuit worden, dat het gemeentebestuur zooveel eischen zal stellen, vooraleer vergunning zal worden gegeven tot nieuwe exploitatie, dat de kosten te hoog zullen worden. Het gebouw is voor een groot deel onbruikbaar, nieuwe veilig- heidseischen zullen groote verbouwingen ter. gevolge moeten hebben, etc. Zooals de toestand op het oogenblik is, spreekt het vanzelf, dat twee goed geoutilleerde schouwburgen in onze stad niet rendabel kun nen zijn. Onze Stadsschouwburg voldoet aan alle eischen, die gesteld kunnen worden en men kent ook daarvan de lijdensgeschiedenis. De ex ploitatie kostte de gemeente teveel geld, daarna volgde verpachting en na het eerste jaar moest de pachter reeds kwijtschelding van een ge deelte van de pachtsom vragen, terwijl optimis tische klanken ook thans geenszins gehoord werden. Wie zal er dus wat voor voelen om aan den Jansweg een zoo goed als nieuw gebouw te plaatsen? De" mededeeling van den heer Kaart, dat het slechts om een ..kleinigheid" ging en dat de ex ploitatie in ieder geval zou worden voortgezet, blijkt thans wel wat te optimistisch te zijn. De curator heeft er anders over gedacht. Daar staat nu de oude Schouwburg aan den Jansweg. De bijna in zwijm vallende pluche stoeltjes zullen verlaten blijven, het heerlijke .schellinkje" uit de dagen van Justus van Mau- rik zal geheel worden Vrijgegeven aan de hout wormen, de onderaardsche kleedkamers met de griezelige hokjes en gangetjes en de op de mu ren geteekende herinneringen aan betere aa- gen zullen geen dienst meer doen.... Teen de heer Kaart de exploitatie in handen nam, kwamen in den beginne nogal veel be roepsgezelschappen, maar dit werd al minder en minder, omdat de directie niet veel risico dorst te nemen. Liefhebberij-gezelschapper. kwamen er echter graag, vooral ook, omdat oorspronkelijk de kosten lager waren dan die voor den Stadsschouwburg. Een attractie was altijd, dat de tooneelzaal na afloop van de voorstelling in een kwartier tijds in een balzaal herschapen kon worden: de zaal kwam dan op gelijke hoogte met het tooneel te liggen en de stoelen verdwenen onder spiegelgladde planke i. In de brandkast van den heer Kaart lagen reeds vele jaren de teekeningen en plannen voor een nieuwen schouwburg, waarbij zelfs eenige panden bij het huidige complex getrok ken zouden worden. Deze teekeningen zijn in- tusschen weer verouderd, vooral ook wegens den vooruitgang van de techniek. De huidige eige naresse is de N.V. Almaria te Haarlem. Veel personeel wordt door het besluit van den curator niet gedupeerd. De heer Kaart had slechts eenige portiers, ouvreuses, kellners er. tooneelknechten in dienst, waarvan slechts en kelen in vast verband. De schouwburg heeft de honderd jaar niet kunnen halen, maar is toch een menschenleef- tjjd meegegaan. De eerste steen werd gelegd op 1 Maart 1849 door Anna Maria Louise Swarte, geb. 29 December 1844, Pieter Anthony Oetgens v. Waveren Pancras Clifford, geb. 14 Januari 1840 en Jan Willem Willekes MacDonald, geb. 15 Augustus 1845. De schouwburg werd toen de „nieuwe" genoemd ter onderscheiding van den tcenmaligen „ouden" schouwburg aan de Dreef, welke schouwburg kort daarna is afgebroken. De Haarlemsche geschiedschrijver Allan meldt nog, dat de Schouwburg aan den Jans weg in 1886 in publieke veiling overgegaan is in handen van de heeren C. W. Schönhudt en H. v. Veen, die het gebouw belangrijk hebben doen verbeteren en verfraaien. „De zitplaat sen, aldus Allan, zijn ruimer en de toegangen tot de verschillende rangen beter geworden. Tegen mogelijk brandgevaar is zooveel doenlijk voorzien, terwijl het inwendige in menig op zicht aanmerkelijk is verfraaid. De ontwerper en uitvoerder van bovengenoemde verbeterin gen en verfraaiingen, de heer G. P. J. Beccari, alhier, verdient een woord van waardeering en erkentelijkheid voor het door hem geleverde werk, evènzeer als de heeren Schönhudt en v. Veen, die moeite noch kosten hebben gespaard om hun Schouwburg zooveel mogelijk aan de eischen van den tijd te doen beantwoorden." Deze verbouwing, waarover Allan dus nog al enthousiast was. werd uitgevoerd in 1890. In October 1885 was de schouwburgzaal vernieuwd. Eenigen tijd nadat de schouwburg aan den Jansweg was ingebruik genomen (hetgeen ge schiedde 8 maanden na de eerste steenlegging, op 9 November 1849) wilden de heerer. D. E. L. v. d. Arend, J. J. v. Brederode en J. Tsjasink aan de Parklaan in 1878 een concurreerenden schouwburg oprichten. De Gemeenteraad ver leende vergunning, maar van deze vergunning is nooit gebruik gemaakt. Een officieele gids voor Haarlem in 1922 ver meldt, dat de schouwburg aan den Jansweg veel gebruikt werd voor volksstukken, operettes enconcerten. Thans is de exploitatie stopgezet. Sic tran sit. De opbrengsten van de Gemeentefondsbe lasting in Haarlem en de meeste omliggende gemeenten hebben een verrassing in gunstigen zin verwekt, door de geraamde opbrengsten aanmerkelijk te overtreffen. Een zeer verheugend verschijnsel temidden van de huidige schering-en-inslag over fail lissementen, surseances en ongunstige werk loosheidcijfers. Weer zoon bescheiden stukje statistiek, dat het hoogtepunt van de crisis wel eens voorbij kon zijn. Natuurlijk willen we met deze publicatie niemand inspireeren het einde van de crisis te gaan vieren, doch het verschijnsel is te ver heugend, dan dat we het niet zouden signa- leeren. Alom had men een verderen teruggang van de opbrengst der Gemeentefondsbelastingen verwacht, hetgeen bleek uit de ramingen voor 1936'37, die over het algemeen lager waren gesteld dan die van 1935'36. Dat deze raming overtroffen is, is dus een dubbele verrassing. Moge zij tot meer optimisme inspireeren. Voor Haarlem zelf is de juiste opbrengst nog niet bekend. Wel is reeds zeker, dat ze de raming aanmerkelijk overschrijdt. De raming voor 1935'36 bedroeg 662.000; die voor 1936 —'37 607.600. Bloemendaal raamde een opbrengst van ƒ320.000. De werkelijke opbrengst was 341.000. Voor 1936'37 was 300.000 geraamd. Heemstede bracht op 93.200, terwijl de ra ming slechts 85.600 verwachtte. De raming voor 1936—'37 was 83.800. Te Bennebroek was de opbrengst 13.000 en de raming 10.600. De raming voor het volgend jaar is hier hoo- ger dan de vorige, n.l. 12.000. Voor Zandvoort was geraamd eenopbrengst van 60.400. Ze bedroeg echter 63.000. Voor het volgend jaar was op een aanmerkelijken teruggang gerekend, want de raming 1936—'37 was slechts 55.000. Voor zoover bekend, heeft de Gemeente fondsbelasting in Haarlem en omgeving dus reeds minsters 33.600 méér opgebracht dan verwacht was. Het verfwerk ten behoeve van 174 woningen van Centraal Womngbeheer werd opgedragen aan den laagsten inschrijver, schildersbedrijf J. P. Kraakman, Twijnderslaan 11, alhier. V> 4 De Duitsche dievenvanger Ebert leert de Abessiniërs het plaatsen van apenvallen, waarin deze viervoeters levend kunnen worden gevangen De Hooge Raad heeft arrest gewezen in een procedure tusschen de gemeente Haarlem en de N.V. Aannemersbedrijf voorheen firma den Breejten van den Bout, gevestigd te Groesbeek. Op last van B. en W. van Haarlem heeft de havenmeester aldaar een zandbak van genoemd aannemersbedrijf, varende in het Noorder Bui ten Spaame, binnen de gemeente Haarlem, doen wegsleepen en vastmeren, omdat het aanne mingsbedrijf weigerde, havengeld te betalten. B. en W. achtten zich daartoe gerechtigd op grond van de gemeentelijke verordening op de invor dering van havengeld, die den havenmeester de bevoegdheid geeft, in geval van weigering van den belastingplichtige om het verschuldigde te voldoen, de verdere doorvaart van het vaartuig te beletten. Het aannemingsbedrijf bepleitte bij inleidende dagvaarding de onrechtmatigheid van de han deling der gemeente op gTond van onverbind- baarheid der betreffende verordening. Geëischt werd een verbod voor de gemeente terzake en schadevergoeding. De rechtbank te Haarlem heeft deze vordering toegewezfen, waarop de gemeente in hooger be roep ging. Het hof te Amsterdam heeft geoor deeld, dat een bepaling als de onderhavige, van politierechtelijken aard, in strijd is met de arti kelen 290 en volgende der gemeentewet. Het hof oordeelde, dat naast de bevoegdheid, aan den ontvanger gegeven, tot het toepassen van dwang, geen plaats is voor een politioneele bevoegdheid, als in de onderhavige verordening verleend. Het hof bekrachtigde alzoo het door de recht bank gewezen vonnis. Hiervan kwam de ge- metente Haarlem in cassatie. De Hooge Raad heeft thans onder meer overwogen, dat de ge meentewet in haar bepalingen betreffende de Invordering der plaatselijke belastingen op den voorgrond stelt de bevoegdheid van den raad, om bij verordening te bepalen, wat te dien aan zien in zijn gemeente rechtens zal zijn, dat bij het totstandkomen der wet dit stelsel in dier voege is toegelicht, dat naar dten aard der be lastingen en de gesteldheid der gemeente ver schillende bepalingen noodig kunnen zijn, welke aan plaatselijke verordeningen behooren te wor den overgelaten, dat de verordening ook voor zieningen kan bevatten tot toepassing van dwang ter bevordering van betaling der verschuldigde belasting, dat het tegendeel niet, gelijk het hof aanneemt, volgt uit het bestaan van arikel 291 der gemetentewet, dat niet tevens den raad be letten wil, om in zijn verordening van de beta ling der verschuldigde belasting eenige voorzie ning te treffen tot uitoefenen van dwang langs anderen weg als in artikel 291 bedoeld (door den ontvanger). Op deze gronden heeft de Hooge Raad het ar rest vernietigd, met terugwijzing der zaak naar het gerechtshof te Amsterdam. De Haarl. R.K. Vereen, voor Groote Gezinnen houdt een tentoonstelling van werkstukken, ver vaardigd op de Onschoolsche samenkomsten te Haarlem-Noord. Opening hedennamiddag te 4 uur. De tentoonstellling wordt gehouden in de St. Catharinaschool Rijksstraatweg 369 (Oud-Scho ten) en is geopend tot 10 uur. Des Zondags van 12 tot 6 en van 7.30 tot 9 uur. De voormalige Buitensociëteit „Trou moet Blijcken" in den Hout is met het daarbij be- hoorend terrein tegen den prijs van 3500.— per jaar, tot 1 Mei 1936, verhuurd aan H. Th. van Looy, alhier. Deze heeft medegedeeld, dat hij de huur verlengd zou willen zien tegen een prijs van 2500.per jaar. Naar de meening van B. en W. bestaat hier tegen geen bezwaar. Aangezien de tegenwoordige huurprijs echter vrij laag is te noemen, meenen zij den huur tijd niet op 5, doch slechts op 2 jaar te moeten be palen. B. en W. stellen voor, behoudens goedkeu- rings van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land, in het belang van de volkshuisvesting ter uitvoering van een plan, als bedoeld in art. 37 der Woningwet, voor de gemeente aan te koo- pen gronden, gelegen ten Westen van de Hout vaart, kadastraal, bekend gemeente Haarlem II, sectie T nos. 498, 499 en 517, totaal groot 1.05.85 H.A., tegen den prijs van ƒ21.170.—. Eigenaren van den grond, gelegen op den hoek Romolenstraat—Zomerkade, kadastraal bekend gemeente Haarlem, groot 127 M2., heb ben zich bereid verklaard dezen aan de ge meente te verkoopen voor 500.Ten einde het ter plaatse geldend uitbreidingsplan ge deeltelijk te kunnen verwezenlijken, achten B. en W. aankoop van vorenbedoeld gedeelte grond in het belang der gemeente. B. en W. stellen voor aan A. P. Winnubst, al hier, tegen den prijs van 15.per, M2. in koop af te staan grond, gelegen aan de West zijde van den Rijksstraatweg, groot pl.m. 776 M2., zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen een winkelwoning met boven woning, een garage en vier woonhuizen, de wo ningen elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. Aan de N.V. Bouw- en Exploitatie Mij, „Von delkwartier Haarlem" tegen den prijs van 11.per M2. in koop af te staan grond, ge legen aan de Oostzijde van den Vergierdeweg, groot pl.m. 110 M2., zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen een woonhuis en een gedeelte van een woonhuis, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. Aan R. Mulder, alhier, tegen den prijs van 15.per M2., grond, gelegen aan de West zijde Van den Rijksstraatweg, groot pl.m. 551 M2., zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen een winkelwoning met bo venwoning en twee woonhuizen, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. In verband met het besluit van den Raad der gemeente Haarlem, waarbij is toegestaan, dat barbiers- of kapperswinkels op Donderdag 28 Mei 1936 des middags geopend zijn, ves tigt de hoofdinspecteur van den Arbeid er de aandacht op, dat door het personeel van 16 jaar of ouder dien dag gedurende ten hoogste 9'A uur mag worden gewerkt en in de week van 25 tot en met 30 Mei 1936 gedurende ten hoogste 58 uur, onder voorwaarde, dat de betrokken arbeiders op den Tweeden Pinksterdag geen arbeid verrichten. De gedurende deze week voor hen geldende werktijdregelingen moeten op een geschrift wor den aangegeven, hetwelk in den winkel moet zijn opgehangen. Op Vrijdag 29 Mei mogen de winkels, ter ge legenheid van de zgn. luilak-bloemenmarkt, na 8 uur des namiddags geopend zijn. Als gevolg hiervan mag ook het winkelpersoneel van 18 jaar en ouder dien dag nè, 8 uur werken. Hierbij moet echter aan de volgende voorwaarden wor den voldaan: de werkduur mag hoogstens 11 uren bedragen; de maximum week-werktijd van 53 uren mag niét worden overschreden; Naast de arbeidslijst moet een door het hoofd of den bestuurder onderteekend geschrift wor den opgehangen, waarop, behalve de namen der winkelbedienden, tevens moeten worden ver meld hunne werk- en rusttijden op dien dag. In den ouderdom van 66 jaar is te Santpoort overleden de heer W. Alphenaar, stichter van den Algemeenen Muziekhandel en het Concert bureau W. Alphenaar aan den Kruisweg. Bijna 40 jaar geleden opende hij een zaak voor piano's en orgels, welke zaak in den lop der jaren is uitgebreid. In 1914 werd de muziekhandel be gonnen en later werd een concertbureau opge richt. Door bemiddeling van den heer Alphenaar zijn tallooze bekende binnen- en buitenlandsche artisten te Haarlem opgetreden. Ongeveer 20 jaar was de heer Alphenaar be stuurslid van de H.O.V. Bij het in het St. Elisabeths of Groote Gast huis te Haarlem gehouden examen ziekenver pleging diploma A slaagden de dames E. S. J. Smit, I. Calkoen, N. E. Sant, E. A. Danner, A. W. Ansingh, M. E. L. Met, M. Heldring, E. H Ktoon. Zaterdagmiddag 2.30 uur vindt in het ge bouw van den Haarl. Kegelbond, Tempeliers straat een gymnastiekuitvoering plaats onder leiding van mevr. G. Bleumenstock-Ueberle en mevr. H. Dörries-Brune volgens de z.g. Loheland methode. Op de Nassaukade te Amsterdam is een dame uit Haarlem door een fietser aangereden. Zij kreeg een hersenschudding en een polsfractuur. De Ongevallendienst uit Haarlem heeft haar gehaald en naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd. De stand van den wedstrijd om het kam pioenschap van Groot-IJmuiden luidt in de hoofdklasse-afdeeling momenteel als volgt: gesp. gew. rem. verl. punten 1. B. Dukel 9 3 4 2 10 2. A. Llgthart 7 3 2 2 8 3. H. de Boer 8 2 4 2 8 4. F. Easstra 6 2 2 2 6 5. C. Suijk 6 14 1 6 6. G. Fostma 5 0 2 3 2 PARIJS, 22 Mei (Reuter) De correspon dent van de „Matin" te Rome meldt, dat ver schillende geruchten in omloop zijn over plan nen tot wijziging van de Italiaansehe grondwet. Een dezer plannen zou ten doel hebben, Mus solini den titel van regeeringschef voor het leven toe te kennen. JERUSALEM, 22 Mei (Reuter) Naar men vermoedt zal de Negus van Abessinië nog deze week naar Europa vertrekken. Hij zou de reis maken op 'n Engelsch oorlogs schip. MOSKOU, 22 Mei (A. N. P.) De plaats vervangende volkscommissaris van Buitenland sche Zaken der Sovjet Unie, Stomonjakof, heeft gisteren den Japansehen ambassadeur Otha ontvangen, bij wien hij protesteerde tegen de door de Japansche autoriteiten ingestelde ver volging van Japansche employe's der Sovjet ambassade te Tokio, die er van werden beschul digd zich in opdracht dezer ambassade te heb ben schuldig gemaakt aan spionnage. Stomonjakof wees er op, dat de voorberei ding van dit proces en de in verband daarmede door de Japansche pers gevoerde campagne geen twijfel laat, dat zij gericht zijn tegen de Sovjet-ambassade en ten doel bebben de Ja pansche bevolking op te hitsen tegen de Sovjet ambassade en de Sovjet-Unie. Stomonjokof noemde de tegen de Sovjet- ambassade geuite beschuldigingen absurd. Sto monjakof herhaalde tegelijkertijd zijn protest inzake de voortdurende campagne in de Ja pansche pers tegen de Sovjet-ambassade. Het Uitvoerend Comité van het op 12 en 13 Juni a.s. te Bussum te houden Concours-Hip- pique, is als volgt samengesteld: Ir. J. P. Leeu wenburg, Baarn, voorzitter; J. H. Maas, Sar- pl atipark 135, Amsterdam, secretaris-penning meester; Jhr. Mr. J. E. W. Twir Quarles van Ufford, Groenekan (Utr.); Jhr. W. Gevaerts van Nuland, ritmeester-instnicteur bij de Rij school te Amersfoort; Ir. J. Gerber, directeur var. Openbare Werken, Bussum; C. L. Hollertt, ritmeester der huzaren, Amersfoort; N. W. van Vliet, res. Ie luit. der art., te Laren (N.-H.)P. H. Baron Taets van Amerongen, Baarn en C. M. van Rooyen, Naarden. Een advertentie behoeft geen „kapitalen" te kosten. Plaats maar eens een OmroeperI Rubri ceering en gelijkvormige zetwijze. Billijk h»o- delstarief. Dat het niet alleen noodig is, koloniën met de wapens in de vuist te veroveren, maar dat men dan ook herhaaldelijk met dezelfde wa pens het bezit tegen onwillige stammen moet verdedigen, toont deze film van Engelsche ma kelij, gemaakt naar een werk van Edgar Wal lace. Engeland, dat dé grootste koloniale mo gendheid is, heeft nog steeds zijn handen vol om in de veroverde gebieden orde en rust te scheppen en Sanders van de rivier, is eigenlijk niets anders dan een episode in het leven van een Engelschen regeeringscommissaris, die reeds jaren dien gewichtigen post bekleedt en plotse ling voor de moeilijkheid geplaatst wordt een onwilligen koning tot onderwerping te dwingen. Die koning is een zeldzaam vet gevaarte, dat altijd in troebel water vischt en zijn kostje ver dient met slavenhandel. Als hij op een goeden dag een der hoofden van Sanders door een list in zijn macht krijgt en juist op het punt staat dat hoofd te dooden, knettert de mitrailleur van Sanders en is het uit met het koninkrijk van den ouden roover. De bekende negerzanger Paul Robeson speelt de rol van den hoofdman Bosambo en zijn for- sche gestalte is wel in staat indruk te maken. Hij is eigenlijk de eenige die wat de personen betreft voornamelijk opvalt. Daarnaast kan men ongetwijfeld de vaak zeer geslaagde opna men waardeeren en, gezien de omstandigheden waaronder gewerkt is, zelfs hooglijk respect hebben voor het resultaat. De film maakt zeker wel indruk en het is een der voornaamste wer ken van den regisseur Alexander Korda. In het voorprogramma is vooreerst een rustig gekleurd filmpje van een klooster, een char mante teekenfilm met het bekende zwijntje en de journaals van Fox en Polygoon, welk laatste „beeldnleuws" eenige opnamen geeft van de muggenplaag op den afsluitdijk. Het is bijna van een „Egyptischen omvang". Het geheële programma bij elkaar is voor vol wassenen zeker aan te bevelen, vooral, wijl de hoofdfilm van een genre is, dat weer geheel verschilt van de bekende operette-gegevens. De directie van het Frans Halstheater heeft voor een aangename afwisseling gezorgd door deze week eiken dag een ander filmprogramma vast te stellen. Onder het motto: Schlagers uit het verleden nog eenmaal op het witte doek, heeft zij een weekprogramma aangekondigd, dat vele liefhebbers graag zal maken. Op Hemelvaartsdag draaide in het theater aan het Frans Halsplein de groote succesfilm van het vorige seizoen: „De Bengaalsche lan- ciers" terwijl gisteren de beurt was aan Clau- dette Colbert, vermomd als Cleopatra. Vandaag rijdt Joe Brown op het witte doek zijn Zesdaagsche en echoot zijn onwaarschijn lijke ye'l door de groote zaal. Zondag spelen Renate Miiller en Hermann niiiiniiimiiiiiiiiniHiimiiiiiiiiniiniimiiniiiiiiHiiiiiiiiiiinniniiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiimiinniiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiimiiniiiin gierd van de pret om de kostelijke tafereeltjes, vol humor en de onmogelijkste situaties, waarin beide hoofdrol-spelers, Szöke Szakall, die een spelen met een entrain en een geestigheid, waarin ze niet te overtreffen zijn. Er worden, zoo terloops weg, heel wat charges ,ten beste gegeven op tooneel- en operette-artisten, op in tooneelzaken liefhebberende burgervaders en op kunstbeschermers, doch alles blijft luchtig en geestig en zonder wrangen bijsmaak. Een kostelijke film, die door jong en oud kan worden gezien. Ook de oude, gesynchroniseerde Chaplin- film „De baron van Haberniks" is om te gieren van de jool, en het is eigenaardig op te merken, hoe er nog steeds een humoristisch gelach uit de zaal opstijgt, wanneer een der medespelers een taart tegen z'n facie gesmeten wordt, 'n trap krijgt tegen zeker posterieur deel, van de trappen rolt, en de dupe wordt van de door een ander gespannen listen. Een grappige gekleurde teekenfilm met gees tige muzikale illustratie, benevens een drietal binnen- en buitenlandsche journalen maakt het geheel tot een alleszins bezienswaardig pro gramma. Te meer nu de zomer ons weer voor onbepaalden tijd in den steek gelaten schijnt te hebben I Thimig „De Privé-secretaresse", de geestige na komeling van een der beste blijspelen uit den voorlaatsten tijd. Er is niets griezeligs in de grappige verwikkelingen, waarin de privé-se cretaresse verzeild raakt. Wie van spanning en angstigheden houdt, moet tot Maandag wach ten, als Frans Hals „De man met de wassen beelden" vertoont, of als dit genre hem lie ver is tot Dinsdag, als Conrad Veidt op treedt in de sensatiefilm „Ik was een spion". Op Woensdag spelen Charles Laughton en Gary Cooper in „De Duivel van de U. 69". De film is voor Haarlem een onbekende, maar de namen van de hoofdspelers zeggen, zeker in dit geval, genoeg om er eens kennis mee te maken. In „Shanghai-Express', de film, die tot af scheid van deze cocktail-week op Donderdag 28 Mei wordt gedraaid, kan men het spel van Mariene Dietrich en Anna May Wong bewon deren. We gelooven, dat de directie van Frans Hals met dit afwisselende programma een goede met dit afwisselend programma een goeden van „Schlagers uit het verleden" voldoende be langstelling zal bestaan. Renate Miiller komt Zondag weer als de Privé Secretaresse in 't Fr. Hals-Theater. Met den nacht-autobus gaat ze van Miami naar New-York, waar ze Clark Gable ontmoet en de kostelijke avonturen beginnen. Grace Moore komt in ons land en dit is voor het Luxor Theater aanleiding om van den eenen nacht in den anderen te stappen en vanaf Dinsdag te brengen de zangfilm „One Night of Love". Ook deze productie trok nog niet zoo lang geleden volle zalen; wie Grace nog niet hoorde zin gen, verzuime deze kans beslist niet. In het voorprogramma, dat kort moest zijn, een teekenfilm en het wereldnieuws. Zooals zooveel komische tooneelstukken en films is ook dit Weensche humoristische film werk gebouwd op een reeks kostelijke vergis singen en, natuurlijk, op de verliefdheid van twee der hoofdpersonen. Want hoewel de onver beterlijke humoristen Szakall en Walburg in deze rolprent een paar belangrijke plaatsen bezetten, komt toch ook een deel van het succes toe aan Mary Lossef, die als Katja, de nicht van den rijken fabrikant Seiffert verliefd raakt op den zoon van een anderen fabrikant, op Paul Rainer, wier beide firma's met elkaar willen fusionneeren. Daarvoor laat Katja ge durende eenige dagen het „Geschaft" in den steek, gaat zangles nemen en treedt op als actrice, omdat ze weet, dat Paul Rainer, die haar uitstekend bevalt, alleen maar verliefd raakt op operette-diva's. Ze slaagt in haar opzet op buitengewoon charmante manier en is gewoonweg niet te herkennen als de eenvou dige, nuchter-zakelijke kantoordame die ze eerst was. Intusschen spelen zich ook rond de beide hoofdrol-spelers, Snöke Szakall, die een prachtigen onnoozelen kruideniersbediende moet uitbeelden, en Otto Walburg, die voor de rol van den druk gewichtig doenden theater directeur geknipt is, een reeks van tooneelen af, die eenvoudig om te gieren zijn. Er wordt dan ook door de aanwezigen, en die waren er reeds Donderdagmiddag in heele drommen, ge- De d.rectie van het Luxor Theater heeft ook een der beste films van het vorige jaar opnieuw gebracht. „It happened one night" met Clau dette Colbert en Clark Gable is geestig, knap van uitwerking en in alle opzichten voor vol wassenen het zien waard. Het gebeurde op een avond, dat ze van het Jacht harer millioenen bezittenden vader sprong en de vrije wereld, zonder gouvernantes, koos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4