Jódbmetvxjigoed!) IVOROL j>a Meerssen aan Maria Maarschalk Badoglio naar Rome COURANTRECLAME MGR. JAROSSEAU B JEUGDWERKLOOSHEID Restaurant DORRIUS JA V.K.P.-REIS f29.- plus f2.50 CENTRAAL REISADRES ZATERDAG 23 MEI 1936 Een massale en indrukwekkende toewijdingsplechtigheid door Mgr. Lemmens geleid DERDE ORDE BEDEVAART NAAR ROME Van 318 Juni a.s. PRIESTERCONGRES TE BABBERICH Priesterroepingen Don Bosco helpt de onbemiddelde jongens De Hocapolis Vijftig man werken aan den op bouw dezer tentoonstelling KON. NED. JAARBEURS Oprichting van een agrarische afdeeling BENOEMINGEN Bisdom Roermond Geen audiëntie Ministerieele belangstelling Mooi gebruinde Huid Handelsvorderingen op Düitsche debiteuren ONTVANGSTEN BIJ DE NED. SPOORWEGEN Van 1 Januari tot 1 Mei 3l/z lioen minder dan vorig jaar DE FILM „NEDERLAND" TE WEENEN üiiiiii inline ilium Een bemoedigend succes INTERN. LUCHT- EN SCHEEP- VAARTCONFERENTIE Volgende week te Den Haag R. K. Werkmeesters bijeen BUITENLANDSCH OVERZICHT Persoonlijk ingrijpen van den Duce dat is noodzakelijk voor het behoud van gezonde tanden. Poets dus met De Nederlandsche tandpasta Doos 20ct,Tube 40en 60ct. Bijzonder luisterrijke St. Jansprocessie De Aartsbischop, Mgr. dr. J. de Jong, zal het Allerheiligste in de processie dragen R. K. KERKBESTUUR IN MOEILIJKHEDEN Parochie O. L. Vrouw van Lourdes te Amsterdam ZUID-EIMBURGSCHE EIER-EXPORT Geen verstrekking van recht- streeksche uitvoerconsenten 1000 Mark in een kunstbeen Tegel voor dr. Colijn De Minister van Sociale Zaken geeft voorbeelden van onbenutten arbeid Stelsel „twee op een" CARNEGIE HELDENFONDS TIJDENS PINKSTERDAGEN vier volle dagen N.Z.Voorburgwal 65, Amsterdam Meerssen, 21 Mei. Hemelvaartsdag! Marïadag! Den guren •vind en de wolken ten spijt komen van alle kanten, uit alle 22 parochies van het dekenaat de menschen naar deze mooie Limburgsche plaats, die haar vriendelijke huizen heeft opge sierd met vlaggen en bloemen, om, naar den vvensch van Vader Bisschop, haar belangen en die van alle omringende dorpen in de handen te leggen van Maria. Heel het bisdom wordt zoo onder haar leiding gesteld. Onder leiding van de Sterre. In alle parochies was op den Hemelvaarts- tnorgen een plechtige H. Mis opgedragen in Meerssen zelf door Z. Hoogw. Exc. Mgr. G. Hem mens, den Bisschop van Roermond. En nu, in den middag, is alles hier samen gestroomd, langs den Rijksweg, onder de hoo rnen, om het kruispunt, waar een podium is op geslagen voor de autoriteiten en op het feest terrein, waar een prachtig rustaltaar staat op gesteld. Stoere Limburgsche mannen, boeren- werkers op hun Zondagsch, gezonde, gemoede lijke, degelijke vrouwen, sommige mét* witte kantmutsen, frissche jongelui, wandelen in groe pen p. Muziekgezelschappen, deputaties en af en toe een praalwagen trekken naar het punt van samenkomst, waar de stoet zich gaat opstellen. Eén en al leven heerscht hier één en al écht Limburgsche feeststemming, die zich door geen tegenvaller van het weer laat neerslaan. Die tegenvallers zijn ook niet zóó groot! Op het podium aan het kruispunt verzamelen zich tegen drie uur verschillende geestelijke en burgerlijke waardigheidsbekleeders op den eere-zetel zat Mgr. Lemmens met zijn vicaris- generaal Mgr. D. Bauduin. Naast hen hadden nog plaats genomen de burgemeesters van Maastricht en Meerssen, de vertegenwoordiger van den Commissaris der Koningin, mr. Jaspar, griffier der Staten en de hoogeerw. heer Deken Krijn van Meerssen. Inmiddels had zich een kleurige stoet opge steld aan den Rijksweg. Vaandels, marschmu- ziek, wagens met zinnebeeldige groepen en voorstellingen trokken op naar het feestterrein, langs den Bisschop, die, als altijd, vriendelijk, opgewekt, wuivend, den prachtig-verzorgden op tocht gadesloeg. Duizenden mannen en vrouwen, bruidjes, groepen jeugdbonden met wapperende vlaggen, enkele honderden priesters en priester studenten, allen in superplie, liepen mee in dezen werkelijk imposanten stoet. Nu richt zich alles op het feestterrein. De Bisschop wordt na het voorbijtrekken van het défilé afgehaald in een met vier schimmels be spannen rijtuig en wordt met luid gejuich van de vele duizenden verzamelden op het terrein ontvangen, waar hij, door de haag van zijn dicht samengepakte diocesanen naar het rust- altaar schreed. Toen Monseigneur hier vóór had plaatsgenomen, baden allen tezamen indruk wekkende samenklank van duizenden stemmen! de geloofsbelijdenis. Toen beklom pater dr. M. Hupperts S.C.M., die de leiding van deze heele betooging hal, het spreekgestoelte. Luidspre kers droegen zijn woord tot aan de uithoeken van het terrein. De intronisatie van Christus is schitterend geslaagd in Limburg en thans na Christus Ma ria. Maria naast Jezus, zoo heeft God het ge wild, zoo moet het zijn. Maria heeft steeds geholpen waar zij werd aangeroepen. Zij moet de Moeder zijn van dit dekenaat. Het neo-paganisme moge ondervinden, dat een volk onder de schutse van zoo'n Moeder niet verloren gaat, maar het Geloof krachtiger belijden zal. Na deze feestrede Sprak de hoogeerw. heer Deken Krijn van Meerssen de plechtige toewij ding uit waarna hij, namens het dekenaat aan Mgr. Lemmens een mooi Mariabeeld aanbood als een herinnering aan deze Maria-hulde, waartoe hij de groote stuwkracht was geweest. Galmend klonk het „O Sterre der Zee" over het terrein het lied van 'n vertrouwend ge- loovig volk. De kinderen brachten een bloemen hulde. Ontroerd spreekt vervolgens Vader Bisschop, Hij zal deze plechtigheid niet vergeten. Z'ij heeft hem aangegrepen. Hij dankt allen voor den troost, die hem door deze geloofsgetuige nis werd geschonken. Zoo mogen allen voelen Allen moge de herinnering aan dezen dag bij blijven als een kinderlijke vereering voor de Moedermaagd. Door de Burgerwacht voorafgegaan, werd het Allerheiligste binnengebracht. Mgr. celebreerde een pontificaal Lof, waarna de plechtigheid was beëindigd. De dag werd besloten met een keurig vuur werk. De Amsterdamsehe Derde Orde Federatie (A. D. O. F.), welke in 1933, gedurende het Heilig Jaar, een grooten bedetocht ondernam naar Rome en Assisië, gaat dit jaar op 3 Juni met kleiner gezelschap wederom naar Rome, Assisië en Padua. In Padua zal overnacht wor den, zoodat des morgens de H. Mis op het graf van den grooten heilige kan worden bijgewoond. Het verblijf te Assisië duurt drie dagen, zoodat rustig Portiuncula en de omliggende steden Perugia, Spoleto en Foligno per auto zullen bezocht worden. Gedurende het vier-daagsch verblijf te Rome worden eveneens per auto de voornaamste heiligdommen bezocht. De H. Vader zal de pelgrims in audiëntie ontvangen. De Vaticaansche perstentoonstelling wordt onder deskundige leiding bezocht. Verder staat op het programma een twee- daagsch bezoek aan Venetië. Van uit Milaan zal het graf van den grooten Kerkleeraar, den H. Augustinus, bezocht worden. Aansluiting is nog voor ieder mogelijk. Voor nadere bijzonderheden zie men de Omroep- advertentie in dit nummer. It. Z, Voorburgwal 6. h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN S LA CARTE Het jaarlijksche Priester-Congres in het Ca- pucijnenklooster te Babberich wordt dit jaar op 30 Juni gehouden. De alom in België bekende Capucijnen-redenaar, Pater dr. Valerius Claes, zal spreken over „Positieve opleiding tot gods dienstig leven." Pater Dr. Ch. Dury schrijft ons: Het is een gewoonte geworden bij het hooien van den naam „Don Bosco" te denken aan een priester, die wat kwajongens om zich heen verzamelde, die men dan aan duidt met den naam van boefjes of meer offi cieel: verwaarloosde jeugd. Meer en meer wordt ingezien, dat deze voorstelling van zaken wel wat al te simpel en ook, eerlijk gezegd, volko men onjuist is. Don Bosco, de moderne heilige, die zijn tijd, onzen tijd begreep, trok niet al leen boefjes tot zich, maar ging tot de massa, tot de jeugd uit het volk vooral. In de meest uiteenloopende behoeften van deze jongens trachtte hij te voorzien en om dit werk te kunnen voortzetten en ook elders mogelijk te maken, stichtte de Heilige zijn Con gregatie, bekend onder den naam van Sale- sianen. In den regel van de Paters Salesianen staat dan ook uitdrukkelijk vermeld, dat zij zich moe ten toeleggen op verschillende vormen van apostolaat ten behoeve der jeugd en daaronder wordt met name genoemd het opnemen van begaafde en brave jongens, die teekenen geven van roeping tot het H. Priesterschap, maar niet bemiddeld genoeg zijn om de studiekosten te kunnen betalen. Don Bosco heeft tijdens zijn leven honderden van deze studenten opgeno men, waarvan er velen wereldpriester werden, verscheidenen overgingen tot bestaande kloos terorden en meerderen ook bij Don Bosco bleven en Salesiaan werden, om op hun beurt weer andere jongens te kunnen helpen bij hun stre ven naar het H. Priesterschap of zich te gaan wijden aan de missiën. In een tijd van crisis en financieele ineen- Storting als wij thans beleven, blijkt weer eens te meer hoe nuttig een dergelijk liefdewerk is. Soms weet de biechtvader, pastoor of kape laan, werkelijk geen raad. De parochie is arm, de ouders hebben weinig verdiensten en moe ten een groot gezin onderhouden. Met geen mogelijkheid kunnen vele families nog de kos ten dragen voor de studie van een of meer zoons, die priester zouden willen worden. Men ziet geen uitweg, men gaat het den jon gens uit het hoofd'praten en vele kostbare roe pingen gaan verloren juist in een tijd, waarin de Kerk om priesters smeekt, die nog zoo ge weldig veel te doen hebben, ook vooral in de Missielanden. Ouders, die dit leest, bedenkt dat de goede God ons in Don Bosco den Heilige geschonken heeft, die ook voor Uw jongens wilde zorgen. Hebt gij een jongen, die priester wil worden, onderzoekt dan of de roeping van God komt, maar houdt Uw kind niet terug, omdat ge geen uitweg ziet in de financieele verplichtingen. Daarvoor heeft de Voorzienig heid gezorgd. De werkzaamheden aan de Hocapolis, de ten toonstelling op het gebied van het hotel-, restaurant- en café-bedrijf, welke van 29 Mei tot 14 Juni in de voormalige Nenijtó-hal te Rotterdam zal worden gehouden, worden thans met kracht aangepakt. Niet minder dan vijftig man zijn bij den eigenlijken opbouw betrokken, waarbij dan nog komen de menschen van de technische diensten voor den aanleg van elec- trische leidingen en van het water. Het is thans al mogelijk een overzicht te krijgen van wat er te zien zal zijn, als alles gereed is. Het restaurant in den draaienden wereldbol is reeds te herkennen, evenals de Spaansche arena en de Chineesche theetuinen, waar de Chineezen van Katendrecht hun op voeringen zullen geven. Ook het cabaret en de dancing, die de eindafsluiting van het gebouw zullen vormen, kan men reeds herkennen. De aanleg van de Kegelbanen vordert goed. Zooals men weet zal de tentoonstelling of ficieel geopend worden door den minister van Handel en Nijverheid, prof. ir. H. Gelissen. Deze plechtigheid zal door den K.R.O. worden uit gezonden. In een Vrijdag te Utrecht onder voorzitter schap van dr. F. E. Posthuma gehouden verga dering van een 40-tal vereenigingen en organi saties op agrarisch gebied, heeft een eerste be spreking' plaats gevonden, om te komen tot de oprichting van een agrarische jaarbeurs binnen het kader van de Alg. Kon. Ned. Jaarbeurs in September a.s. Het plan werd in principe bij nagenoeg alle betrokken groepen met sympathie begroet. Op voorstel van dr. Posthuma werd besloten de voorbereiding groepsgewijze ter hand te ne men, teneinde te geraken tot een commissie van advies, welke den raad van beheer der Jaar beurs terzijde zal staan bij de verdere uitwer king der plannen. Z. H. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lemmens, bis schop van Roermond, heeft benoemd tot rector te Banholt den weleerw. heer A. J. Rohs en tot kapelaan te Schinveld den weleerw. heer C. A. J. In 't Ven. De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op Maandag 25 Mei a.s. niet plaats hebben. De opening van het eerste 24 K.M. lange gedeelte van den Rijksstraatweg van Keulen naar Düsseldorf is Donderdag o.m. bijgewoond door onzen Minister van Waterstaat, jhr. ir. O. van Lidth de Jeude. van gelaat, hals en armen, óók bij geen zon, door AMILDA-zonnebruin crème. Voorkomt tevens zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. In de week van 18 tot 23 Mei heeft de Neder- landsche Bank in totaal een bedrag van om streeks R.M. 700.(X>0 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verrechnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 87124 87403. Het totale bedrag van de op het Sonderkonto uitstaande posten, die nog niet tot uibetaling zijn gekomen, beloopt op 't oogenblik omstreeks R.M. 15.7 millicen. De Sonderkonto-posten, waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hier onder begrepen. Aan Treuhaenderkonto-posten heeft de Ne- derlandsche Bank gedurende dezelfde perioae in totaal een bedrag van ongeveer R.M. 400.000 met de begunstigden afgerekend. Het hoogste afgerekende volgordenummer was 23269. Het totale bedrag van de op het Treuhaender- konto Niederlande uitstaande vorderingen, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks R.M. 12.2 millioen. De Treuhaenderkonto-posten, waarvoor koers fixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. De geschatte ontvangsten van de maand April der Nederlandsche Spoorwegen (inclusief der geëxploiteerde spoor- en tramwegen) be droegen totaal f 7.742.400. De totaal-ontvangst van 1 Januari af be droeg f 29.497.861, tegen f 32.908.850 in 1935. Het is opvallend dat de groei Van d' allermeeste zaken Gelijken tred houdt met de maat Van hun reclame-maken. En waar bereikt men het publiek? Hoe zoekten vindt men klanten Het onvervangbaar middel is Reclame in de kranten! Een goed product heeft immers toch Ook recht op goede woorden, De menschen koopen toch niet iets Waarvan zij nimmer hoorden; H En is 't artikel goed bekend, S Dan moet dat ook zoo blijven, Want anderen staan al lang weer klaar Om 't uwe te verdrijven. Zoo gauw wordt door 't publiek gezegd „Het zal wel niet veel wezen, We hebben in een heelen tijd s Er niets meer van gelezen." Een sprekend voorbeeld van dat feit Was er nog dezer dagen, Toen wij de cijfers van verkoop Der Chrysler auto's zagen: Hoe meer men uitgetrokken had Voor de courantreclame, Hoe hoog er in denzelfden tijd e= De omzetcijfers kwamen. Men kan 't bewijs der waarheid toch Niet duid'lijker verlangen: Courantreclame kan men nooit, En ook door niets vervangen! I HERMAN KRAMER In de groote zaal van de „Urania" welke in richting men met een volksuniversiteit bij ons te lande vergelijken kan, heeft een feestelijke eerste opvoering plaats gehad van de Visie film „Nederland" welke hier den titel „Holland" draagt. Dit filmwerk werd indertijd vervaardigd in opdracht van de Alg. Ned. Ver. voor Vreem delingenverkeer en heeft tot doel in het bui tenland propaganda voor ons land te maken. Een exclusief publiek woonde de eerste voor stelling bij. Onder de aanw'ezigen bevonden zich de Nederlandsche gezant en mevrouw Van Hoorn, onze consul-generaal de heer J. Z. Lapair, „Ministerialrat" Witt, die als vertegen woordiger van den Oostenrijkschen Minister van Onderwijs verschenen was, de gewezen Oosten- rijk-Hongaarsche minister-president baron dr. M. V. Beck, die voorzitter is van de vereeniging „Oesterreich-Holland" en vele andere vooraan staande personen. Onze landgenoot prof. dr. J. Versluys, die sedert eenige jaren als hoogleeraar aan de Weensche universiteit is verbonden, hield een voordracht, waarin hij de geschiedkundige ont wikkeling van ons land uitvoerig besprak. De film, rijk aan afwisseling, boeide het pu bliek van het begin tot het einde. De Ween sche bladen zijn er zonder uitzondering vol lof over. Het werk zal gedurende eenige weken ge regeld in de groote zaal van de Urania ver toond worden. Dinsdag en Woensdag a.s. zal te 's-Graven- hage een conferentie worden belegd door auto riteiten uit de Engelsche en Nederlandsche lucht- en scheepvaartwereld. De belangrijkste maatschappijen, in het bij zonder, die, welke Aziatische belangen hebben, zullen er vertegenwoordigd zijn, onder meer de Imperial Airways en de K. L. M., voor het luchtverkeer, de P. and O., Blue Funnel, Orient Line, British Indian Steam Navigation Co. voor de Engelsche scheepvaart, voor de Nederland sche de Rotterdamsche Lloyd, de Nederland, Java-China-Japan Lijn, de K. P. Mij. en de Holland-Afrika Lijn. Zooals reeds gemeld houdt de Ned. R. K. Werkmeestersbond op 13 en 14 Juni zijn Con gres te Tilburg, Op den eersten dag, 's namid dags om vier uur, zal mr. dr. D. Beaufort O.F.M. een rede houden over „Teekenen des Tijds". Het bestuur van de afdeeling Tilburg zal den afgevaardigden een feestavond aan bieden. De Vereenigde Haagsche Spelers zullen dan opvoeren: „De Dorpspoëet". Het vrij overhaast schijnende vertrek van den onderkoning van Abessinië, maar schalk Badoglio, naar Rome heeft heel wat geruchten in omloop gebracht. De zeer eenvoudige verklaring, dat de bijna 65-jarige veldheer rust en herstel van krachten behoeft, omdat de inspannende campagne in de hooge berglucht en het ongewone klimaat hem zwaar hebben aangepakt, is blijkbaar te plausibel en voor de hand liggend om als de eenige en af doende door de aan intriges gewende achter dochtige wereld te Worden aanvaard. Het is ook wezenlijk ietwat bevreemdend, dat de ver overaar van Abéssinië juist thans, nu na den destructieven oorlogsarbeid het koloniale op bouwwerk moet beginnen, waarvan hij als vice- koning de leiding gekregen heeft, naar het va derland terugkeert, al is het dan ook maar voor zekeren tijd. De Italianen beweren wel, dat juist dit opzienbarende vertrek van Badoglio bewijst, hoe volkomen Abessinië onderworpen is en hoe stevig het Italiaansche gezag er reeds is gevestigd, maar het is toch een ook door de Italianen toegegeven feit, dat nog drie vijfde van het voormalig rijk van den Negus nog niet bezet is. Het georganiseerde verzet mag al ge broken zijn, maar de wilde en barbaarsche stammen zullen toch wel niet met één slag brave en rustige gezeten burgers zijn geworden. Trouwens, dat de vechtjas maarschalk Graziani tijdens Badoglio's afwezigheid als plaatsvervan gend onder-koning van Abessinië zal optreden, toont aan, dat de Italianen zelf zich geen. al te groote illusies maken over de volmaaktheid der pacificatie van het veroverde gebied. Dat de gezondheidstoestand van Badoglio één dei- redenen is voor zijn reis naar Rome is zeker, maar dat naa,»S deze reden er nog andere een woordje hebben meegesproken, is op z'n minst Waarschijnlijk. Gaat de zegevierende maar schalk den triomftocht houden, die hem volgens oud Romeinsche zede na de behaalde victorie toekomt, of acht deze strateeg, die geen partij politicus is als maarschalk de Bono, het ge- wëlïsfcht aan Mussolini persoonlijk duidelijk te maken, dat hij niet van plan is om zich als de naar den smaak van den Duce te populair en succesvol geworden Balbo en Grandi weg te laten promoveeren? Het heet, dat Badoglio in dertijd niet instemde met de wijze, waarop Mussolini het „koloniaal avontuur" in Abessi nië forceerde en tegen de zeer ongunstig lijken de omstandigheden in doorzette. Dat hij het niettemin tot een goed einde heeft weten te brengen, vergroot de beteekenis van de door hem geleverde praestatie. Mussolini is Badoglio grooten dank verschuldigd, want ware de Abes- sinische veldtocht uitgeloopen op een échec dei- Italianen, het zou met zijn prestige waarschijn lijk zijn gedaan. Dankbaarheid is soms een las tige en onaangename plicht, vooral voor dicta toren, die zichzelf alleen maar almachtig wanen. De benoeming van Badoglio tot onder koning van Abessinië, welks klimaat zulk een ongunstigen invloed schijnt te hebben gehad op het gestel van den bejaarden maarschalk, zou uitgelegd kunnen worden als een eervol geca moufleerde verbanning, hoezeer deze benoe ming ook in de logische lijn der gebeurtenissen schijnt te liggen. Badoglio is echter onbetwist baar de meest bekwame strateeg van het hui dige Italië en de bloedige operatie in Abessinië kan in Europa nog politieke naweeën met mi litaire complicaties veroorzaken, waarbij Mus solini de kennis en kunde van Badoglio moei lijk zal kunnen missen. Ook deze overweging kan gegolden hebben bij het nemen van het besluit, dat Badoglio thans voorloopig repa trieert. Hoe dit alles komt, in ieder geval stemt het tot voldoening, dat de 82-jarige Apos tolisch Vicaris van Abessinië Mgr. Ja- rosseau, in tegenstelling met de aanvankelijk verspreide berichten voorloopig niet zal worden uitgewezen uit 't land, waarin hij twee-en-veer- tig jaar lang met grooten zielenijver missie-ar beid heeft verricht. De beschuldiging, dat hij zich tot anti- Italiaansche betoogingen zou hebben laten ver leiden, is dus blijkbaar nog niet waar te maken. Zij klonk ook al te absurd, indien men tenmin ste nog over voldoende onderscheidingsvermo gen beschikt om een beroep op de elementaire menschelijkheid en christelijke naastenliefde niet te vereenzelvigen met een aan Italië vijan dige daad. Ook de overweging, dat de Fransche missionarissen in Abessinië door Italiaansche moeten worden vervangen, en dat Mgr. Jaros- seau te oud was om zijn priesterlijke plichten onder de gewijzigde omstandigheden naar be- hooren te vervullen, maakte den indruk van een gelegenheidsvoorwendsel. Het moge een histo rische traditie zijn, dat de missionarissen ge woonlijk dezelfde nationaliteit bezitten als de veroveraars, deze traditie gaat echter alleen op voor koloniale gebieden, waar nog geen mis sionarissen arbeidden. Missie-arbeid is geen kwestie van politiek of van nationaliteit, en wie dat ervan wenscht te maken, begaat een onverantwoordelijke daad. De Christelijke leer geldt gelijkelijk voor alle menschen en volken, zoowel beschaafde als onbeschaafde en het zou betreurenswaardig zijn, indien het tot nu toe in Abessinië verrichte missiewerk Italiaansch gemonopoliseerd zou worden. Bovendien is Mgr. Jarosseau niet te oud en te zwak geble ken om moedig stand te houden op zijn post te Harrar, ook toen de toestand er buitengewoon hachelijk werd. Mussolini heeft persoonlijk in gegrepen om het uitwijzigingsbevel in te trek ken. Deze intrekking is echter nog niet defini tief, aangezien er eerst een grondig onderzoek naar de gedragingen van Mgr. Jarosseau zal ingesteld worden. Het is te hopen, dat bij dit onderzoek alleen de meest strikte rechtvaardig heid in den voorzitterszetel zal troonen- Ter herdenking van het feit, dat het dit jaar vijftig jaar geleden is, dat het Allerheiligste, voor het eerst na de Reformatie, weder in het openbaar in de St. Jansparochie mocht wor den meegedragen, zal op 24 Juni as., het al oude en tot in den wijden omtrek bekende St. Jansfeest te Laren op bijzonder luisterrijke wijze worden gevierd. Naar wij vernemen zullen buurtcomité's met elkaar in liefde voor het H. Sacrament wedijve ren door extra-verfraaiing van de eerebogen en guirlandes langs den weg. Ook het interieur van de St. Janskerk zal voor deze gelegenheid met een schat van bloemen getooid worden. Verder wordt het St. Janskerkhof, waar dui zenden aanwezig zullen zijn, in een waren bloe menhof herschapen. Voorts vernemen wij dat Z. H. Exc. de Aarts bisschop van Utrecht, Mgr. dr. J. de Jong, dit maal het St. Jansfeest met zijn hooge tegen woordigheid zal opluisteren. Vast staat reeds, dat Z. H. Exc. het H. Sacrament in de pro cessie zal irieevoeren, terwijl hij na de processie van de loggia der kerk, den Zegen zal geven aan de verzamelde geloovigen op het Kerk plein. Naar ons wordt meegedeeld, heeft ook het be stuur van de kerk van O. L. Vrouw van Lourdes te Amsterdam zich genoodzaakt gezien zich te wenden tot de commissie tot regeling van het kerkelijk crediet in het bisdom Haarlem. Het Kerkbestuur verzocht den crediteuren in afwachting van een nadere beslissing der com missie genoegen te willen nemen met eenig uit stel van de uitbetaling der coupon van 1 Juni 1936. Het betreft de 5 pet. obligatieleening aanvan kelijk groot f225.000 thans nog f 190.000. Zeer binnenkort zullen den crediteuren voorstellen hieromtrent bereiken. Op vragen van het Tweede Kamerlid Her mans in verband met de moeilijkheden, welke de Zuid-Limburgsche eierhandelaren ondervin den bij hun export naar Duitschland, heeft minister Gelissen geantwoord, dat voor zoover ondanks de door den minister verleende mede werking alsnog moeilijkheden bestaan, deze zijn toe te schrijven aan de sterk verminderde uitvoermogelijkheid naar Duitschland. Deze moeilijkheden zijn uiteraard niet te ondervan gen door het verstrekken van rechtstreeksche uitvoerconsenten. De minister wijst er op, dat het verleenen van rechtstreeksche uitvoercon senten voor de betrokkenen zou beteekenen, dat zij zich aan de op grond der Landbouwuitvoer- wet 1929 voorgeschreven rijkscontrole moeten onderwerpen, hetgeen niet onbelangrijke kos ten voor de betrokkenen met zich brengt. Bo vendien zouden de betrokkenen hun export zelf moeten financieren, terwijl dit thans geheel geschiedt, door de ingeschreven exporteurs, welke aan de bedoelde handelaren op krediet leveren en eerst uit de clearing-afrekening be taling ontvangen. Tevens zou een dergelijke re geling in verband met het tusschen Nederland en Duitschland bestaande verdrag consequen ties verbonden zijn, welke de minister onaan vaardbaar acht. De minister is derhalve niet bereid een der gelijk systeem te bevorderen. Aan het grenskantoor Strasz vlak bij Kerk- rade, is Donderdag een Duitscher, komende uit Kerkrade, aangehouden, die 1000 mark in zijn kunstbeen over de grens had gesmokkeld. De smokkelaar is naar Aken overgebracht en het geld is in beslag genomen. De kunstenaar Chris Lanooy te Epe (G.) heeft, geïnspireerd door en ter herinnering aan de radio-rede van den minister-president, dr. H. Colijn, gehouden op 2 Augustus van het vo rige jaar, na de oplossing der regeeringscrisis, in welke rede dr. Colijn aandrong op rustige bezinning, een tegel vervaardigd. Hij heeft een exemplaar aan minister Colijn aangeboden, die hem hiervor zijn dank heeft betuigd. In het laatst van het vorig jaar heeft de Minister van Sociale Zaken den provincialen be sturen verzocht aan de gemeentebesturen in overweging te geven, het noodige te doen, ten einde te komen tot de instelling van plaatse lijke commissies, welke het opnemen van jon geren in het bedrijfsleven zouden kunnen be vorderen. Nu het den Minister gebleken is. dat het niet eenvoudig is, aan te geven, welke soorten van werkzaamheden zich in het bijzonder er voor leenen. om als z.g. onbenutte arbeid te wor den beschouwd, heeft de Minister in een nieuw schrijven aan de provinciale besturen met een zestal voorbeelden aangegeven, wat als z.g. onbe nutte arbeid kan worden aangemerkt, waarbij hij er echter op wijst, dat overleg tusschen de afdeeling Werkverschaffing van zijn be trokken Departement en de betrokken gemeen telijke commissies steeds wenschelijk is, ten einde te vermijden, dat werkloosheidsbestrijding werkloosheidsverplaatsing worde. De Minister van Sociale Zaken vraagt in hetzelfde schrijven door bemiddeling van de provinciale besturen de aandacht der gemeen tebesturen voor een bepaald stelsel, dat kan medewerken tot plaatsing van jonge werkloo- zen, te weten het stelsel van „twee op een", dat in Den Haag bij den gemeentelijken tele foondienst en andere gemeentebedrijven en ook reeds elders met succes wordt toegepast. Het stelsel komt in groote lijnen hierop neer, dat de arbeid van jonge mannen van 14 tot en met 21 jaar, niet door één wordt verricht, doch door twee. In de gemeente Den Haag is dit bij de ge meentebedrijven aldus uitgewerkt, dat 's mor gens een deel van de jongens aan den arbeid is geplaatst en 's middags een ander deel. Het is in de praktijk gebleken, dat het techniscn in vele gevallen mogelijk is, dit systeem toe te passen, zonder dat dit voor het bedrijf als zoo danig, ook uit financieel oogpunt, overwegende bezwaren behoeft op te leveren. Nu de praktijk heeft aangetoond, dat dit stelsel technisch en sociaal-economisch, zonder al te veel bezwaren kan worden toegepast, waarbij wordt uitgegaan van een normale belooning (de jonge menschen die halve dagen werken ontvangen de helft van het normale loon) moet zegt de Minister gepoogd worden, dit systeem, dat bij goede en uitgebreide toepassing vele jonge menschen weer in het arbeids proces zal doer. opnemen, op ruimere schaal ingang te doen vinden en dit niet alleen in bedrijven van de overheid, doch zeer zeker ook in particuliere bedrijven. In dit verband wijst de Minister er op, dat het niet in de bedoeling ligt het hierbedoelde stelsel ook in te voeren voor die jongens, die tot nu toe heele dagen werken, doch slechts bij plaatsing van nieuwe jonge krachten. Om concurrentie te voorkomen verdient het aanbeveling, dat de invoering zooveel mogelijk gelijktijdig door de voornaamste werkgevers in een gemeente geschiedt. Naar het inzicht des Ministers moet het stel sel gebaseerd zijn, eenerzijds op de vrijwillige medewerking, zoowel van de werkgevers ais van de jonge menschen zelf. De Minister merkte nog op, dat bij toepas sing van het stelsel, voor wat betreft de sociale verzekering, wellicht eenige extra kosten kun nen ontstaan. De Minister verklaart zich echter bereid, zoo hem dit wordt gevraagd, deze kosten voor gemeenschappelijke rekening van Rijk en gemeente te nemen. Het doel van de plaatselijke commissie, zooals de Minister deze ziet, zou aldus kunnen worden omschreven, dat zij tot taak heeft actief bezig te zijn voor de uitbreiding van de werkgelegen heid voor jonge werkloozen, onder meer be staande in: a het vinden van leiders van bedrijven, die bereid zijn het twee op een stelsel in hun onder neming toe te passen; b het opnemen van jongeren in het bedrijfs leven voor het verrichten van onbenutten arbeid; c het zoeken van wegen en middelen die er toe kunnen leiden, de werkloosheid onder d» jeugd te verminderen. Dezer dagen vergaderde te Den Haag onder voorzitterschap van jhr. mr. dr. H _A. van Karnebeek het bestuur van het Carnegie Hel denfonds. In deze vergadering werden geïnstalleerd als bestuurslid de heeren mr. L. A. Ries, thesau rier-generaal en H. F. M. E. graaf van Lim burg Stirum. voorzitter van den Koninklijken Nationalen Bond voor reddingwezen en eerste hulp lij ongelukken „Het Oranjekruis". Bij monde van den voorzitter werd in har telijke bewoordingen afscheid genomen van vice-admiraal C. Fock, onder-voorzitter, dte bedankt had als bestuurslid in verband met zijn heengaan als inspecteur-generaal voor de scheep! aart. Ter erkenning van zijn vele ver diensten voor het fonds werd hem de zilveren medaille van het Carnegie Heldenfonds ver leend. Als opvolger van den heer Fock, als onder voorzitter. werd met ingang van 1 Juni be noemd de heer N. J. van Laer, inspecteur-ge neraal van het loodswezen. (alles inbegrepen) He klas trein 6.50 meer Aanmelding tot uiterlijk Dinsdag 26 Mei aan het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5