Uitslag der verkiezingen in België Herderlijk schrijven tegen de N.S.B. Extreme partijen, Rexisten en communisten boeken groote winsten Het Episcopaat verwacht ernstige schade voor de Kerk, wanneer zij de overhand krijgt Scheldemusch op Schiphol Vastenmandement verduidelijkt De troepensterkte in Abessinië Het nieuws van heden WANDGEDIERTE MDÊ. VAN MsSOLINI D UiittS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 -TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 25 MEI 1936 Avondblad TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19965 Voorzoover thans te overzien, is de positie der partijen na de verkiezingen de volgende: De katholieken lijden groote verliezen. Er zijn berichten, welke van een derde van het stemmen-aantal spreken. Deze verliezen komen uitsluitend ten goede aan de Rex-partij. De Rexisten krijgen in de nieuwe Kamer 21 zetels, terwijl de'Katholieken er 16 verliezen. De volledige uitslag der Belgische verkiezingen is als volgt Sociaal-democraten 70 (verlies 3) Katholieken 63 (verlies 16) Liberalen 23 (verlies 1) Rexisten (winst 21) Communisten 9 (winst 6) Vlaamsch-Nationalisten 16 (winst 8) 202 zetels De oude Kamer telde 187 zetels. KATHOLIEKEN LIJDEN VERLIEZEN Léon Degrelle zegeviert vooral in t Walenland. In Vlaanderen waarschijnlijk niet één zetel Rustig verloop alom Kalm verloop der verkiezingen Het succes der Rexisten 'riT 'Itt, jïupèn jen malmedy Incidenten De Aartsbisschop en. de Bisschoppen van Nederland - aan de Hun toevertrouwde Geloovigen ZALIGHEID IN DEN HEER Geen vermindering der Ita- liaansche strijdkrachten i X Binnenkort zal de Duitsche Luft-hansa in den Zuid-Atlantischen Oceaan een derde drijvend vliegveld in gebruik nemen. Nabij Travemünde roerden tijdens een<. proef tocht alle installaties geprobeerd Strenge maatregelen in Palestina Nieuwe beperking der bewegingsvrijheid Mgr. Jarosseau °ntbiit 'wanneer U TARVoïKid vergeet. Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii| illHill Nu constructeur Slot zijn brevet heeft, kan hij er mee weg Goede eigenschappen - Jaarlijksche betooging te Parijs DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN FIRMA VAN LOON - TELEF. 23037 MARNIXSTKAAT .13.6 HAARLEM 100 PROCENT RESULTAAT! Ter gelegenheid van èen fascisti- schen recrutendag Op het kerkhof Père Lachaise Jeugdige Lybiërs aanwezig RADIODISTRIBUTIE - HAARLEM Jeanne d'Arc-feest te Rouaan Regeeringscrisis in Cataionië KANNIBALISME HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Het socialistische orgaan „Le Peuple" zegt in een bespreking van de eerste verkiezings resultaten dat twee partijen vooral successen hebben geboekt, n.i. de Rexisten en de commu nisten. Deze plotselinge versterking van uiterst links en van Rex voltrekt zich ten koste van katholieken, liberalen en socialisten, aldus het blad, maar voor de katholieken beteekent deze stemming een Waterloo. De socialistische partij lijdt een verlies, waarvan de beteekenis niet mag worden onderschat, maar aan den ande ren kant wordt zij de sterkste partij in het par lement. De socialisten, zoo besluit „Le Peuple", moeten nu hun verantwoordelijkheden onder het oog zien, want zij worden voor een drie voudig probleem gesteld, namelijk voor hun situatie in regeering, parlement en partij. De Katholieke Standaard van Brussel schrijft in haar ochtendblad, dat er een zware strijd Zal aanbreken voor de Katholieken in België. De Katholieke partij komt diep gehavend' uit den strijd. Dit is vooral het geval in de Waal- sche arrondissementen en in dat te Brussel. Men kan zich een denkbeeld vormen van de verliezen der katholiekten, wanneer men nagaat, dat in de drie arrondissementen van de pro vincie Luik de katholieken zich 50 pCt. van het aantal stemmen hebben laten ontnemen door de Rex-party. Te Brussel schatten wij op het oogenblik, dat de Rex 2/3 van het aantal stem men der katholieke partij heeft behaald.- In geheel Walenland, met uitzondering van een aantal kieskantons van Luxemburg, blijken de katholieken te verliezen. De communisten gaan vooruit, de socialisten hier en daar, maar niet over de geheele linie. Geheel anders heeft Vlaanderen gestemd. Hier bieden de katholieken goed weerstand en waar er verliezen worden geleden, zijn zij slechts gering. Vlaanderen heeft niets willen weten van het rexisme. Alleen in de groote steden, zooals Gent stad en Antwer pen stad, zijn zij er in geslaagd een behoor lijk stemmenaantal te verkrijgen. Walen en Brussel zijn hevig aangetast door het rexisme. Vlaanderen niet. Dat is een eerste vaststaand feit. De Vlaamsch-nationalisten boeken winst, hier en daar zelfs in belangrijke mate, wat te begrijpen is, na alles wat den laatsten tijd te Brussel is gebeurd en wat er opgekropt ligt in de Vlaamsche gemoederen. In Walen konden de liberalen hier en daar winst boeken. In Vlaanderen gaan zij meer en meer achteruit en zullen zij weer zetels verliezen. Ook tegenover het communisme biedt Vlaan deren hardnekkig weerstand. De verkiezing van oud-minister Van Cauwe- laert is een geestdriftige demonstratie gewor den, schrijft het blad. Het zorgwekkendste is, besluit de „Stan daard", dat volgens de vooruitzichten, die op dit Uur bestaan, de socialistische partij voortaan de sterkste partij zou kunnen worden en dus de leiding der landszaken zou ontvangen. Bel gië zou dan voortaan voornamelijk geregeerd worden door rood. Dit zou het eerste gevolg zijn van het Waalsche en Brusselsche rexisme en leidt tot bittere conclusie voor de trouw ge bleven katholieken in Vlaanderen. BRUSSEL, 24 Mei (Havas) De verkiezin gen hebben te Brussel en in de provincie tot hu toe, voor zoover bekend, een kalm .verloop 'gehad. Prins Karei heeft zijn stem uitgebracht in de Rollebeckstraat, Van Zeeland heeft te Boschvoorde, een voorstad van Brussel, ge* stemd. In politieke kringen verwacht men, dat de katholieken, liberalen en socialisten, ook na de verkiezingen zullen blijven samenwerken en een regeering zullen vormen, waarin wellicht de socialisten het premierschap zullen opeischen, omdat zij de sterkste partij vormen. De genoemde partijen zullen dit te meer doen met het oog op de successen van Rex. De lei der dezer partij, Degrelle, heeft herhaaldelijk te kennen gegeven, dat hij niet aan een regee ring wil deelnemen, omdat hij den strijd heeft aangebonden tegen alle partijen. Het is zijn be doeling, door telkens weer verkiezingen uit te lokken, het Rexisme bij öe bevolking ifigang te doen vinden en het is dus waarschijnlijk/ dat de drie coalitiepartijen hem de verwezenlijking van zijn plannen niet gemakkelijk zullen maken. BRUSSEL, 24 Mei. (A.N.P.). Terwijl.de veroveringen der Rexisten voornamelijk in het Walenland behaald zijn, hebben de Vlaamsche nationalistenfrontisten in zekere gebieden in Vlaanderen winst'en kunnen boekën. Zoo be haalden zij in het arrondissement - Gent- Eeckloo 23,82 pCt. der stemmen/tegen 14,90-pCt. in 1932. In .Tbngorpn-Maaseyck 2D pöt'.- der 'stéin^n' tegen' 17,90 pCt. in 1932. Voor de genaast# gebieflert vfaren-.ohgeveer 9000 kiezers ingés'chreven. Vanv,Duitsche fzljde was- als verkiezingspaf ooi- 'gegeten- -Manco, te stemmen. Aan dit parool»werd óp' groote schaal gehoor gege-ver - jA^r sömmigèn wordt zelfs een. fcijfer va, vjw g«ioemd.' Voor het ove rige zijn in de- genacCste gebieden de katholieken aanzienlijk vooruitgegaan," terwijl de •socialis ten hier veel minder stemmen hebben behaald dan den vorigen keer. Ook de rexisten hebben een goed' deel van de stemmen veroverd. „Le Soir" meldt dat een twintigtal jongelie den, die op vrachtauto's waren aangekomen, een aanval heeft gedaan op den pastoor van St. Hubert, omdat deze plakbrieven van de mu ren der pastorie en de kerkgebouwen had ver- wijuerd. De geestelijke ontrukte een der aan vallers diens stok en stelde zich heftig te weer. Hij moest in een ziekenhuis worden opgeno men. Volgens hetzelfde blad hebben zich in den afgeloopen nacht te Hoey vechtpartijen voor gedaan tusschen rexisten en socialisten. Er zijn daarbij eenige personen gewond. eminde geloovigen. Voor ruim twee jaren hebben Wij U in een herderlijk schrijven gewaar schuwd tegen de gevaarlijke stroomingen van onzen tijd, vooral op staat kundig gebied. Ofschoon Ons schrijven duidelijk genoeg was, hebben sommigen door gewrongen uitleg daarvan misbruik gemaakt. Het feit, dat de gevaren, waarop Wij U toen wezen, duidelijker aan het licht zijn getreden, maakt het Ons tot plicht nogmaals het woord tot U te richten. Wij blijven heilig overtuigd, dat de Kerk in ons Vaderland in hooge mate geschaad en dat zelfs haar heilzame werking grootendeels onmogelijk zou gemaakt worden, als de beweging van het Nationaal-Socialisme de overhand zou krijgen. Daarom verklaren Wij, als Herders uwer zielen, die diep Onze verant woordelijkheid gevoelen, dat zij, die aan deze partij in belangrijke mate steun verleenen, niet tot de H.H. Sacramenten kunnen worden toe gelaten. De volgzaamheid, dierbare Geloovigen, die gij zoo dikwijls in moei lijke omstandigheden betoond hebt, doet Ons vertrouwen, dat Gy ook nu naar het woord van uw Bisschoppen zult luisteren. En zal dit ons herderlijk schrijven op Zondag 24 Mei as. in alle tot Onze Kerkprovincie behoorende kerken, alsmede in de kapellen, waar over een rector is aangesteld, onder de vastgestelde H.H. Diensten op de gebruikelijke wijze worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht, den 6 Mei 1936- t Dr. J. DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht- P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda. t A. F. DIEPEN, Bisschop van 's Bosch, t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond. t J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem- ROME, 23 Mei. Volgens een Stefani-be- richt uit Addis Abeba heeft maarschalk Gra- ziani een reeks aanwijzingen gegeven voor de politieke, militaire, economische en administra tieve ontwikkeling van Abessinië. Van bijzonder belang is de verklaring, dat de sterkte der Italiaansche strijdkrachten ff? f- :V V, V -v.- M' '-: «Sa in Oost-Afrika niet verminderd zal worden. Verlof tot repatrieering wordt slechts ver leend aan de vrijwilligers, die in Italië poli tieke of beroepsbezigheden hebben. Overigens kan men slechts tijdelijk verlof krijgen voor familiebezoek of huwelijkssluiting. Generaal Guzzoni, tot dusverre vice-gouver- neur, is benoemd tot gouverneur van Erythrea. Hij heeft zich vanmorgen per vliegtuig naar Addis Abeba begeven, om een onderhoud met generaal Graziani te hebben. JERUZALEM, 23 Mei. (Reuter.) De regeering heeft nieuwe strenge maatregelen genomen in verband met de spanning, die tusschen beide bevolkingsgroepen blijft bestaan. Een heden af gekondigd decreet behelst, dat zekere Arabi sche leiders binnen bepaalde districten moeten blijven. De regeering heeft verder een conferentie van Arabische burgemeesters uit het geheele land, die vandaag te Öamallah bij Jeruzalem zou plaats hebben, verboden. Te Haifa is eenige minuten voor het vertrek van den Negus een bom geworpen in een open lucht-bioscoop-theater, dat bij de haven is ge legen. Twee personen werden gewond. Het is gebleken, dat de aanslag niets uitstaande had met het vertrek van den Negus. DJIBOETÏ, 24 Mei. (Havas). Mgr. Jarosseau arriveerde, komende van Harrar, te Diaedaoer. Men weet, dat het Italiaansche parlement zijn uitwijzing had herroepen. Mgr. had Harrar ech ter reeds verlaten. Verwachting: meest zwakke, Oostelijke H tot Zuid-Oostelijken wind, licht tot half bewolkt, droog weer, vrij warm. H Hoogste barometerstand: 7693 te Nordovan. Laagste barometerstand: 754.8 te Brest. Zon op 4.53 - onder 9.01 - Licht op 9.31 Maan op v.m. 9.31 onder v.m. 0.49 Eerste kwartier 28 Mei Uit de richting van de Zeeuwsche wate ren kwam een vreemde vogel Zaterdagmid dag gevlogen over Hollands landouwen om zich brutaal als een straatmusch met een flink vaartje en den neus dicht bij den grond op Schiphol neer te laten. Reeds vanwege zijn merkwaardigen bouw trok hij ieders belangstelling, want in bijna elk op zicht week zijn uiterlijk van dat zijner soortgenooten af. Het wtas de eerste maal, dat' de Schelde musch, het jongste product van Nederland- schen vliegtuigbouw op de Amsterdamsche luchthaven daalde. Het veelbesproken toe stel werd gevlogen door zijn constructeur, den heer Slot, die juist Zaterdagmorgen te half tien zijn brevet als sportvlieger had gekregen en reeds te half elf met zijn vliegtuigje van het vliegveld Vlissingen op steeg voor zijn eerste overlandvlucht via Rotterdam naar de hoofdstad. Stralend stapte hij uit den kleinen cockpit en liet het musehje naar den hangar rij den. Maar Zondagochtend, op het bijna verlaten vlieg veld, demonstreerde hij al weer voor de instructeurs der nationale luchtvaartschool en enkele andere ingewijden, die met belangstelling toekeken, hoe hij de Scheldemusch dan weer recht omhoog trede, of scherp omlaag liet komen, waarbij het machientje soms als een driftig vogeltje met alle drie wielen tegelijk den grond raakte, dan weer hoe hij er in de lucht de scherp ste bochten mee draaide. Slot Toen de Scheldemusch wfeer in den hangar stond, hebben wij het toestel nog eens van dichtbij bekeken en nog eens gesproken met den heer Slot, die opgetogen verklaarde, na elke nieuwe vlucht de vliegeigenschappen van het toestel beter te leeren kennen en hooger te waardeeren. Het meest opvallend verschijn sel bij de Scheldemusch is, dat het toestelletje eigenlijk geen romp heeft en dat de motor en dus ook de schroef achter den kleinen cockpit is aangebracht. Deze cockpit biedt plaats aan een persoon, die een ruim en geheel vrij uitzicht heeft, omdat de cockpit zelf den neus van de machine vormt en hij geen motor of schroef voor zich heeft. Terwijl van andere vliegtuigen, wanneer zij geland zijn, de staart omlaag zakt en met de beide wielen het derde steunpunt vormt, staat de staart van de Scheldemusch omhoog, zoc- dat het lijkt, alsof het toestel bij het landen met den neus naar voren duikt. Onder aan den voorkant van den cockpit is dan ook een klein wieltje aangebracht, dat het derde steunpunt vormt. De Scheldemusch is uitgerust met een Praga- motor van slechts 36 PK. en de heer Slot ver zekerde ons, dat hij er tijdens zijn vlucht van Vlissingen naar Amsterdam Zaterdag somtijds een snelheid van 110 K.M. mee had bereikt. Het landen, dat voor vele sportvliegers nog al tijd het moeilijke punt blijft, is volgens den constructeur van de Scheldemusch met deze machine een eenvoudige manoeuvre geworden, waarbij het toestel altijd „op zijn pootjes te recht komt". Het verkregen bewüs van luchtwaardigheid bewijst wel, dat het toestel aan alle te stellen vliegeischen voldoet, en zoowel ir. van der Maas van den rijksstudiedienst voor de luchtvaart als de heer Slot zelf, hadden vergeefs geprobeerd, de machine in een vrille te trekken. Een goede eigenschap van een sportvliegtuig, als men dat er niet mee gedaan krijgt. Uitslag der verkiezingen in België. Verliezen der Katholieken en Sociaal-Democraten. Successen der rexisten en communisten. Rede van Mussolini over den onoverwinnelqken f&scistischen geest. Krijgt de Sovjet-Unie een parlement? Vliegtuigrampen. Betoogingen op het Parijsche kerkhof Pere Lachaise. Regeeringscrisis in Cataionië. La Croix over de gebeurtenissen te Rouaan. Em.-pastoor G. Rhee te Heemstede overleden. Het vCtkeer eischte Zondag weer talrijke slachtoffers. Vierde lustrumviering van de R. K. Jonge Werkgeversvereeniging te Amsterdam. Congres der Kath. Dem. Partij te Nijmegen ge houden. O SPECIALITEIT IN HET* VERDELGEN VAN WANDGEDIERTE ENZ PARIJS, 24 Mei (Havas). Zondag had de traditioneele betooging plaats ter herdenking van de dooden uit de Parijsche commune van 1871. De betooging was ditmaal van bijzondere beteekenis, omdat zij de eerste demonstratie der arbeidersbevolking was sinds de verkie zingen. Naar het kerkhof Père Lachaise trok een enorme stoet, met aan 't hoofd de communisten Thorez en Cachin, en de leider der socialisten Léon Blum. Een groep vrouwen riep: „Weg met oen oorlog, wij willen kiesrecht". Inciden ten deden zich overigens niet voor. ROME, 24 Mei. (A. N. P.) Zondag is de tiende recruteering voor de fascistische partij uit de fascistische jeugdorganisaties ir^geheel. Italië plechtig gevierd. 271.000 leden der jeugdorgani saties en 47.000 leden der vrouwelijke jeugdorga nisaties van de lichting 1914'T5 legden den eed op den Duce af en werden daarmede léden, der^ party, resp. der fascistische militie, In Rome namen voor het eerst 1100 jeugdige inboorlingen uit Lybië aan de plechtigheid dêeL Vanaf het balkon op het Piazza Venezia hield Mussolini een korte redevoering,waarin hy er aan herinnerde, dat de 24ste Mei de dag is, waarop Italië aan den wereldoorlog ging deel- nemen.-Daarmade was de eerste phase der fas cistische revolutie begonnen. De herdenking daarvan is geweldig en waarschuwend tegelijk. Wij willen, zoo riep MOssolini uit» de' jongé le gerscharen der toekomst voorbereiden- voor de verdediging van het imperium. Bezield dooi- dén fascistische^ geest zullen zij onoverwinnelijk zijn. Dat is de wèt der revolutie, dat is de trot- sche wil van het geheele Italiaansche volk. Een uur later verscheen Mussolini weer op het balkon voor de frontstrijders, tot wie ftü de vraag richtte of hij tot dusverre rechtstreeks op het doel was afgegaan, welke vraag met geest driftig ja, ja, beantwoord werd. „Vandaag, 24 Mei, verklaar ik jelui, aldus Mussolini .vervol gens, dat ik in de- toekomst betzelfde zal doen." Gaat het U niet om de kosten, Dan toch wel om het gemak. U bent met de distributie zoo te zeggen: onder dak. NIEUWE GRACHT 5 - TELEF. 10010 ROUAAN, 24 Mei (Havas). Zooals ieder jaar had heden een herdenking plaats van Jeanne d'Arc, die op 50 Mei 1430 op een plein in Rouaan is verbrand. Mr. De la Villerabel was niet bij de plechtigheid aanwezig, hoewel de gemeentelijke autoriteiten hem wet zooals ge bruikelijk, hadden uitgenoodigd. BARCELONA, 25 Mei. (Reuter). Companys heeft verklaard, dat de leden der Catalaansche regeering hun portefeuilles ter beschikking heb ben gesteld en dat de politieke crisis hiermede is ontketend. Companys begint vandaag nog zyn beraadslagingen. Hij denkt, dat de nieuwe re geering Dinsdag zal zijn samengesteld en Don derdag voor het parlement kan verschenen. BUENOS AIRES. 23 Mei. (Stefani.) In het plaatsje Helvecia, in de provincie Santa Pé, heeft zich een geval van kannibalisme voor gedaan. De menscheneter heeft een jongen van 11 jaat ontvoerd en gedood, om zich vervolgens aan zén vleesch tegoed te doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1