Het Belgisch kabinet treedt heden af Een guerilla in Palestina J Graaf de Marchant uit de N.S.B. ITALIË VERGIST ZICH VOOR DE DERDE MAAL DE TRADITIES DER OOSTERSCHE KERK DE TOESTAND ERNSTIG VERSCHERPT De Britsche reis van den Negus De overval op Waxenberg BLUM'S PLANNEN Het nieuws van heden Uit Vaticaanstad DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 26 MEI 1936 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen par week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ Dl SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19966 Mogelijkheid, dat Van Zeeland als premier zal terug- keeren Sterke obstructie der Rexisten verwacht Het stemmenaantal Zij die wel en niet her kozen zijn Een interview met Degrelle Koning Edward's kroning Auto stort van een hooge helling Na de dumdum-beschuldiging en de annuleering van de uitwijzing van Mgr. Jarosseau, thans de zaak-Bonner Stakingswee in Spanje Algemeene staking ontstaat uit een twist om een meisje bij een danspartij Benden gewapende Arabische terroristen doorkruisen het land Dreiging der Arabische burgemeesters ff Het Weer lllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli De stakingsbacil ook in Joego-Slavië Stakingen in het geheele land Zijn incognito zal moeilijkheden inzake zijn rang voorkomen AUTOBUS TEGEN BOOM Twee dooden en 20 gewonden Een brandweergroep, welke een geheime S. A.-afdeeling vormde, voerde den aanval uit Hij wil een internationale monetaire conferentie bijeenroepen „Vervolg en slot" De begrafenis van Kardinaal Lepicier KINDERVERLAMMING IN ZWITSERLAND NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. BRUSSEL, 25 Mei (Reuter). Na afloop van den ministerraad mor gen, zal minister-president Van Zeeland het ontslag van het kabinet bü den koning indienen. Voor de verkiezingen zijn de drie partijen in de regeering, de socialisten, katholieken en liberalen .overeengekomen onder leiding van Van Zeeland te blijven samenwerken, doch nu de socialisten zeven zetels meer hebben dan de katholieken in het nieuwe kabinet en dus de grootste partij zijn geworden, moet de koning, overeenkomstig parlementair gebruik, de macht aan Van der Velde aanbieden. Onder de socialisten bestaat een sterke strooming Van Zeeland, voor wien zij veel sympathie hebben, te handhaven. Het is derhalve nog niet mogelijk om te zeggen of Van Zeeland, dan wel Van der Velde een nieuw kabinet zal vormen. In politieke kringen gelooft men dat Van Zeeland premier zal blijven. Zeker is, dat ten aanzien van de oppositie van Rexisten, Communisten en Frontisten, de regeering van de drie partijen zal blijven. Dit blok heeft 156 stemmen van de 202 in de Kamer. Men vreest, dat de Rexisten een sterke ob structie in de Kamer zullen voeren en dat zij zullen pogen gedeeltelijke verkiezingen uit te lokken, door hun leider te doen aftreden. Zoo legt men althans de woorden van den leider, Leon Degrelle uit, die heeft gezegd: ,,Dit is nog slechts een begin, voor ons, Rexisten, begint de verkiezingscampagne eerst 25 Mei." In totaal zijn uitgebracht 2.335.203 geldige stemmen in 1932 tegen 2.360.021 in 1936. Hier van behaalden: Katholieken 675.483 (in 1932 899.897). Liberalen 292.399 (in 1932 333.568). Socialisten 757.537 (in 1932 866.817). Vlaamsch-Nationalisten 366.427 (in 1932 126.113). Communisten 143.234 (in 1932 65.905). Rexisten 271.347. Andere partijen 53.594 (in 1932 31.264). BRUSSEL, 25 Mei (Reuter). In een speciale editie deelt het blad Vingtième Siècle mede, dat baron Poncelet, de voorzitter van de Ka mer, en Soudas, de socialistische minister van justitie, niet herkozen zijn. Rubens, de katholieke minister van Kolo niën, Spaak, de socialistische minister van Vervoerswezen en Posterijen, Bovesse, de libe rale minister van Onderwijs, en van Cauwe- laert, de leider der Vlaamsch-katholieken, waarvan de herkiezing onzeker was, hebben wederom een zetel behaald. Hymans, de liberale minister zonder porte feuille, en oud-minister van Buitenlandsche Zaken, loopt nog steeds gevaar zijn zetel te verliezen. Hij zou slechts gered kunnen wor den door voorkeursstemmen, waarvan de be rekening nog niet gereed is. BRUSSEL, 25 Mei (Reuter). De leider der Rex-beweging, Léon Degrelle, heeft La Nation Beige een interview toegestaan, waarin hij er op wees, dat de overwinning van zijn partij geenszins het begin van een dictatuur betee- kent, doch het uitgangspunt is van een kruis tocht, die een einde zal maken aan de dicta tuur der partijen en het volk zijn vrijheid van beslissing en handelen zal hergeven. Ons programma, aldus Degrelle, beoogt een einde te maken aan de sociale twistpunten, en aan de rivaliteit op taalgebied, de vorming van een krachtige verantwoordelijke regee ring', en medewerking aan de macht van de beroepsbelangen. Het zal in orde en rust wor den uitgevoerd, wij hebben niets gemeen met militaristische oligarchieën, die in sommige landen bestaan." LONDEN, 25 Mei (Reuter). Volgens de „Sun day Express" zou de datum van de kroning van koning Edward, die aan het eind der volgende week officieel bekend wordt gemaakt, zijn vastgesteld op 27 Mei 1937. De Spaansche vlieger Herrera wil in een "ballon met open gondel een stratosfeer tocht maken. Voor dit doel heeft hij een speciaal costuum laten vervaardigen MADRID, 25 Mei. (D.N.B.) In de nabijheid van Vicalvaro is een auto van een tien meter hooge heiling gevallen. Vier der inzittenden werden gedood, drie gewond Minister-president Van Zeeland Het Eerste Kamerlid, graaf de Marchant et d'Ansembourg heeft in verband met het herderlijk schrijven van het Episcopaat besloten, uit de N.S.B. te treden. Dit zal er toe leiden, dat de heer de Marchant et d'Ansembourg tevens zal aftreden als lid der Eerste Kamer. Naar het Utrechtsch Nieuwsblad, waaraan wij dit bericht ontleenen, voorts verneemt, zou Maandag avond de Katholiekenraad van de N.S.B. te Utrecht bijeen komen- Hier zou ter sprake komen, of nog meerdere heeren, in verband met het schrijven van de bisschoppen uit de N.S.B. zullen treden. De heer de Marchant zou bij deze zitting tegenwoordig zijn. In tegenspraak met bovenstaand bericht seint onze correspondent te Breda het volgende: In een Maandagavond gehouden vergadering van de N S.B. te Breda, heeft de spreker, de heer Van Kam pen uit Amsterdam, verklaard, dat graaf de Marchant et d'Ansembourg, Maandag aan den leider, ir. Mussert, heeft medegedeeld, dat hij voor geen enkele functie in de N.S.B. zal bedanken. LONDEN, 25 Mei. (Reuter.) In officieele kringen wordt thans verklaard, dat de En- gelschman Bonner, die door de Italiaansche autoriteiten gearresteerd werd, verdacht van spionnage, het slachtoffer is geweest van een vergissing. Hij werd aangezien voor den Oostenrijkschen kapitein Brunner, die door de Italianen werd gezocht wegens spionnage. Bonner kende geen Italiaansch en de Italianen geen Engelsch. zoo dat hij zich niet verstaanbaar kon maken. Het incident is hiermee gesloten. Generaal Santini is per vliegtuig van Addis Abeba naar Nogadiscoe vertrokken, waar hij de functie van gouverneur van Italiaansch Somaingnd zal aanvaarden. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 25 Mei: Naar ik uit goede bron verneem zal de nieuwbenoemde kardinaal Eugène Tissérant, onderprefect der Vaticaansche bibliotheek en Oriëntalist van naam, na het as. Consistorie benoemd worden tot secretaris der Oostersche Congregatie als opvolger van kardinaal Sin- cero. De persoonlijkheid van Mgr. Tissérant be- teekent een voortzetting, zoo niet een verster king van de tot nu toe gevolgde richtlijnen der Oostersche Congregatie, welke bestaan uit een scrupuleuze eerbiediging van de eigen tradities der Oostersche Kerk. MADRID, 25 Mei. Te Oviedo heeft een twist om een meisje bij een danspartij tot een wilde vechtpartij geleid, waarbij de politie kracht dadig moest ingrijpen. Vijftig personen liepen verwondingen op. De linksche vakvereenigin- gen hebben vandaag de algemeene staking ge proclameerd bij wijze van protest tegen het optreden der politie. Het verkeer in de stad ligt stil. Winkels en koffiehuizen zijn gesloten. Ook het treinverkeer is gestaakt. JERUZALEM, 25 Mei (DNB) Na de door de bekrachtiging van de nieuwe Joodsche immigratiequota en de oprichting van een haven en een regeeringsbureau te Tel Aviv veroorzaakte verscherping van den toe stand in Palestina, hechten de Arabische leiders thans veel waarde aan het stilleg gen van het havenverkeer te Haifa. Het zwaartepunt der activiteit zal naar Noord-Palestina, tusschen Haifa en Safed, ver legd worden. Behalve de stillegging van het havenverkeer te Haifa, zal daar ook de spoor wegstaking deze week met alle middelen wor den gepropageerd. Een aantal politieke afgezanten is uit Jeruzalem en Jaffa naar de steden en dorpen in Noord-Palestina gezonden, waardoor daar het ge vaar van een guerilla opnieuw is ontstaan. Benden gewapende Arabische terroristen dooi kruisen op het oogenblik het land en vuren op de politie, de militairen en zelfs op de gepantserde automobielen. Bovendien vernielen zij de oogsten, snijden de tele foonverbindingen door en werpen met groote driestheid bommen. De gewapende macht beantwoordt heit vuren in alle gevallen, doch het is zeer moeilijk na te gaan of er aan de zijde der Arabieren slachtoffers zijn gevallen, daar deze de gewoonte hebben dooden en gewonden met zich mee te voe ren. In de districten Nablus en Tulkeyam vinden vooral aanvallen vanuit hinderlagen plaats. De mandaatsregeering gaat, zooals gemeld, over tot nieuwe en scherpere maatregelen ter onderdrukking van de stakings-onlusten. Deze maatregelen zijn niet alleen van algemeenen aard, maar worden ook gericht tegen afzon derlijke Arabische stakings-leiders, die naar andere steden of afgelegen dorpen verbannen worden, dan wel onder politiecontrole worden geplaatst. De Hongaarsche Rijksbestuurder Horthy is naar zijn zomerverblijf in Kenderes vertrokken op der Grebbe berg Verwachting: meest zwakke wind uit j| Oostelijke richtingen, licht tot half be- wolkt, droog weer, vrij warm. Verdere H vooruitzichten: weinig verandering. BELGRADO, 25 Mei. De stakingen in bet geheele land duren voort. Opnieuw hebber 15.000 bouwarbeiders het werk neergelegd Zij eischen loonsverhooging en invoering van den acht-urigen arbeidsdag. De stakingen in de textielfabrieken te Varas- din en Koela en in de vliegtuigenfabrieken in verschillende plaatsen houden aan. LONDEN, 25 Mei (Reuter) Het be zoek van den Negus aan Engeland zal incognito zijn, waardoor de moeilijkheden met betrekking tot zijn rang vermeden zulien worden. De Negus zal Zondag aan boord van de „Oxford" Gibraltar verlaten. In het Lagerhuis verklaarde Eden heden middag, dat de regeering er niet aan denkt den Britschen gezant te Addis Abeba onmid dellijk terug te roepen. Wel is mogelijk, dat deze binnenkort met verlof naar Engeland te rugkeert. PARIJS, 25 Mei. (Reuter). Gisteravond is nabij Nangis (Seine et Mame) een autobus met 30 inzittenden, waarschijnlijk tengevolge van een defect, tegen een boom gereden. Twee der inzittenden werden gedood en 20 gewond, waarvan verscheidene zeer ernstig. Zoo is de bekende stakingsleider, advocaat Sidky Bey Dajani, voor den tijd van een jaar verbannen naar een klein plaatsje bij Hebron, terwijl de Arabische leider Saleh Abdoh naar Khan Yunis in de woestijn en de correspondent van het Arabisch blad „El Ahram", dat in Egypte verschijnt, naar Jericho zijn gezonden. Het bij de huidige stakingsbeweging zeer actieve lid van de op politiek gebied prominente familie Nasjasjibi, Fakhri Nasjasjibi, heeft opdracht gekregen zich een jaar lang drie maal per dag aan te melden bij de politie te Jerusalem. De Arabische leiding is voor beraadslagingen over den nieuwen toestand bijeengekomen. Tusschen Jaffa en Haifa zijn de telefoon draden doorgesneden. Ondanks de „couvre-feu" hebben de Arabieren getracht betoogingen te houden te Jaffa en Nablus. In de laatste plaats moesten de betoogers, die gekomen waren om hun eischen in te dienen, door de politie uiteen gedreven worden. Er ontstond een hand gemeen, waarbij een Engelsch politieman werd gewond en een Arabisch politieman gedood. De Arabische burgemeesters van de steden in Palestina hebben geprotesteerd tegen het verbod van de mandaatsregeering een burgemeestersvergadering te houden te Ra- mallah. Zelfs dreigen zij met een staking van de stadsbesturen voor het geval vóór 1 Juli de eischen van de Arabieren niet zijn ingewilligd. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat een Engelsch soldaat gedood zou zijn bij een gevecht tus schen Engelsche troepen en een menigte Ara bieren, die een aanval probeerden te doen op de gevangenis van Noerelshem. Verder wordt medegedeeld, dat voorzorgsmaatregelen worden getroffen, om het paleis van den hoogen com missaris tegen een terroristischen aanval te be schermen. Vanmorgen heeft men op den Scopus-berg. nabij het Britsche militaire kerkhof, het lijk van een Jood ontdekt. Dit is het zesde slacht offer in een week tijds. Arabische vrouwen hebben met steen en geworpen naar de politie, toen deze een aan tal huiszoekingen verrichtte in een dorpje nabij Nazareth. Een Britsch politiebeambte en een Arabische vrouw werden gewond. Gisteren hebben Arabieren ter hoogte van Jaffa vanuit bootjes bommen geworpen naar een Joodsch schip, dat evenwel de haven van Tel Aviv wist te bereiken. Volgens de officieele rapporten zijn twee Ara bieren gearresteerd bij een poging om een bosch nabij Jeruzalem in brand te steken. Herhaaldelijk worden bommen geworpen en schoten met de politie gewisseld. De Joodsche nationale raad bevestigt, dat de Joden in Palestina nog steeds vreedzame be doelingen hebben en wenschen voort te werken aan den opbouw van het land. Hij protesteert tegen de gewelddaden en spreekt de hoop uit, dat men met de Arabieren tot overeenstemming zal komen. Het Joodsche dagblad „Doar Hayom" is voor den duur van vijf dagen verboden. WEENEN, 25 Mei (Reuter). In welinge lichte kringen in Opper-Oostenrijk wordt vernomen, dat de overval op Waxenberg werd uitgevoerd door groep no. 2 van de brandweer van Obemeunkirchen, welke een geheime S.A.-groep vormde, die elke week geheime militaire oefeningen maakte in een bosch in de omgeving. De aanval was reeds geruimen tijd tevoren voorbereid en wapendepóts waren in het bosch aangelegd. Onder de arrestanten zijn een geneesheer en een leeraar te Obemeunkirchen. Bü de huiszoekingen zün een aantal wapenen en nationaal-socialistisch propagandamateriaal in beslag genomen. LONDEN, 25 Mei (A.N.P.). Naar de Financial Times uit Parijs meldt, zal Léon Blum, na zijn ambtsaanvaarding onmiddellük trachten een internationale monetaire conferentie büeen te roepen, teneinde tot stabilisatie der munteen heden te geraken. Volgens Blum zün er twee problemen van büzoncere beteeken is, nX de stabilisatie van de twee voornaamste munteenheden, het pond sterling en den dollar, op goudbasis en de abso lute noodzakelükheid den internationalen handel op een meer liberale leest te schoeien, door het opheffen van de diverse contingen- teeringssystemen. Franfctük is, teneinde tot oplossing dezer pro blemen te komen, pereid vele stappen hiervoor te ondernemen, mits van de andere landen toezeggingen tot medewerking worden ont- yangcn. Het Belgisch kabinet treedt heden af. De Britsche reis van den Negus. Een guerilla in Palestina; de toestand ernstig verscherpt. De overval op Waxenberg. Graaf dc Marchant et d'Ansembourg treedt uit de N S. R? Indische begrooting voor 1937 zonder salaris verlaging of belastingverhooging vastgesteld. De Huisarbeidswet treedt 1 October in werking. Congres van de Alg. R.K. Ambtenarenveree- niging. De heer H. E. van den Brule te Rotterdam be noemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer. Brandstichting te Beuningen. Beurs van New-York: stemming vaster; het slot verdeeld. t O Elk feuilleton heeft z'n vervólg en slot. Waarom ook niet eens dit ru briekje als hooge uitzondering, we schreven over lachenWelnu: Zooals ieder landschap eerst zijn volle schoonheid krijgt wanneer de zon daarop schijnt, zoo gaat er van den mensch eerst dan kracht en warmte uit, wanneer een lach zijn gezicht siert. Lachen is een kunst en wanneer men haar verstaat kan men er zooveel geluk mee onder de men- schen brengen. Maar degene die lacht zonder het te kunnen doen, maakt zichzelf slechts belachelijk, als degene die een instrument bespeelt zonder vaardigheid. We kennen allen den onuitstaanbaren dwaas, die lacht of grinnikt bij ieder woord dat hij zegt Maar anderen zijn er, die óók altijd lachen, doch van wier lach blijheid en vertrouwen uitgaat. Waarlijk be hoeft men niet slechts te lachen, wanneer men verheugd is. Iedere ge moedstoestand kan in een lach tot uiting komen, en wanneer men de kunst van het lachen beheerscht. is een enkel lachje welsprekender dan een stortvloed van woorden. Men kan afkeurend lachen, bemoedigend lachen, verachtelijk lachen, spottend lachen, uitdagend lachen, men kan lachen in het diepste verdriet. Dat laatste is het moeilijkst, want het is een bewijs, dat men sterker is dan de tegenspoed. Er is een Engelsch versje, dat, vertaald, luidt: Het is geen kunst vroolijk te kijken Als het leven voortglijdt als een lied. Maar de man met pit is de man die durft lachen Wanneer alles hopeloos verkeerd gaat. Wanneer ge uw lachspieren be heerscht, beheerscht ge uzelf, en daar mee de wereld! VATICAANSTAD, 25 Mei. (Eigen telegram.) Heden heeft in de kerk van St. Andrea de plechtige uitvaartdienst plaats gehad van kar dinaal Lepicier. Negentien kardinalen en vele diplomaten en bisschoppen, onder wie Mgr. Jan Olav Smit, woonden de indrukwekkende plech tigheid bij. Na de uitvaart werd het stoffehjk overschot overgebracht naar het Verano-kerk- hof, we ar het zal worden bijgezet in de kapel van dc Orde der Dienaren van Maria. Gisteren heeft kardinaal Pacelli in den St. Pieter de bisschopswijding toegediend aan den nieuwbtnoemden Apostoüschen Delegaat van Perzië, Mgr. Alcides Marina. BERN, 25 Mei. Te Biel in het kanton Bern zijn talrijke gevallen van kinderverlamming geconstateerd. De scholen zün voor den tfjd van veertien dagen gesloten. Ir5» IV WW' I'. ■iiunis 1^2 Stand op Dinsdag 1 uur v-m. 759 Vorige stand 762

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1