N.V. Glasfabriek „Leerdam" DE 4e SEPTEMBER Congres A.R.K.A. HET ONGELUK MET DE OOIEVAAR DINSDAG 26 MEI 1936 AANDEELHOUDERS BIJEEN Aanbod van kapitaalkrachtige groep tot overname van het bedryf aanvaard Verzet der prioriteits aandeelhouders DOOR PETER BARON H. E. van den Brule Benoemd tot lid van de Tweede Kamer PRINSES JULIANA NAAR VAALS OPHELDERING „Onbillijke aanpassing van de ambtenaren tegen den z.g. verlaagden levens standaard" Hulde aan het bestuur Het bestuursbeleid Officieele onttfangst door het gemeentebestuur Een feestavond VACATURE AAN RECHTBANK TE ALMELO De aanbevelingslijst HUISARBEIDSWET Treedt 1 October a.s. in werking Elke aansprakelijkheid voor schade door de K. L. M. uitgesloten Jeugdig brandstichter 10.000 gulden schade te Beuningen Duorijders moeten het ontgelden Twee motorongelukken te Alphen aan den Rijn Diefstal uit een pastorie UIT DE STAATSCOURANT Defensie Delegatie Onderscheidingen Burgemeester Arbeidsinspectie Rekenkamer Telegrafie en telefonie Artsexamen Maandagmorgen te half twaalf zou in Kras- napolsky te Amsterdam een door den Raad van Commissarissen uitgeschreven buitenge wone vergadering worden gehouden van aan deelhouders der N.V. Glasfabriek „Leerdam". Een besloten vergadering van houders der aandeelen C, de z.g. prioriteitsaandeelen, ging hieraan vooraf. Kort voor het tijdstip, waarop de buiten gewone aandeelhoudersvergadering zou be ginnen, deelde de vice-voorzitter van den Raad van Commissarissen, de heer Fahr- werck uit Hilversum, mede, dat de verga dering van aandeelhouders geen voortgang zou vinden, aangezien inde bijeenkomst van prioriteitsaandeelhouders geen eenstem migheid bleek te bestaan over de bü de aan deelhoudersvergadering in te dienen voor stellen. Deze voorstellen hielden in, dat de aandeel houders de directie der glasfabrieken machti ging zouden geven tot geheele of gedeeltelijke vervreemding van de roerende en onroerende bezittingen der vennootschap op door de di rectie vast te stellen voorwaarden. Nader vernamen wij, dat in de vergadering van prioriteitsaandeelhouders de voorstellen van de directie met 5 tegen 1 stem waren verwor pen. Van de 7 prioriteitsaandeelhouders waren 6 aanwezig. Omtrent de consequenties van de verworpen voorstellen kan gemeld worden, dat deze zouden leiden tot de overdracht van het bedrijf aan een nieuwe groep, welker samen stelling tot nog toe niet aan aandeelhouders en prioriteitsaandeelhouders bekend is. De nieuwe financiers zouden hij voortzetting, van het bedrijf overgaan tot nieuwe loonsver laging en ingrijpende wijziging der sociale structuur van het bedrijf. Vooral dit laatste stuitte op verzet bij de arbeidersorganisaties, die als mede-bestuurders van het investeeringsfonds, bestaande uit de sedert 1932 geaccumuleerde kortingen op de loonen der arbeiders en thans opgeloopen tot een bedrag van ƒ77.000.gezamenlijk een der zeven prioriteitsaandeelen bezitten. Het aannemen der directie-voorstellen zou, o. a. tengevolge hebben, dat op het investee ringsfonds ƒ70.000.zöu worden afgeschreven en dat de resteerende 7000.zouden worden overgenomen als basis voor een te vormen pen sioenfonds. De arbeidersorganisaties, die hier tegen tal van bezwaren maakten, maar boven dien de na langen strijd verworven sociale structuur van het bedrijf niet wilden prijs geven, waren reeds daarom tegen de directie voorstellen, omdat daardoor de regeeringshulp, waarover nog steeds onderhandelingen gaande zijn, zou worden uitgeschakeld. Aangezien het vaststaat, dat in geval van steun uit het Werk fonds tevens ordenend zou worden ingegrepen en daardoor saneering van de glasindustrie ver wacht zou mogen worden, geven de vakbonden er de voorkeur aan, den weg daartoe door aan vaarding der directie-voorstellen niet af te snijden. Gezien den grooten invloed der prioriteitsaan deelhouders achtte de Raad van Commissaris sen het vrijwel nutteloos nog een aandeelhou dersvergadering te houden, doch niettemin werd hieromtrent het advies ingewonnen van den ju- ridischen adviseur der glasfabriek „Leerdam", mr. Grosheide. Het resultaat hiervan was, dat tegen kwart voor één de wachtende aandeelhouders toch in vergadering bijeen werden geroepen. In deze vergadering waren aanwezig 16 aan deelhouders, vertegenwoordigende 309 gewone aandeelen, 217 buitengewone aandeelen en 4 prioriteitsaandeelen, tezamen uitbrengende 13.349 stemmen. De voorzitter, de heer Fahrwerck, gaf een verklaring van het oponthoud en lichtte uit voerig de directie-voorstellen toe. De pogingen van de directie hebben er toe geleid een kapitaalkrachtige groep bereid te vin den zich voor de glasfabriek „Leerdam" te In teresseeren. Aangezien bedoelde groep eenvou dige en niet gecompliceerde verhoudingen op prijs stelt, werd overgegaan tot de oprichting van een Naamlooze Vennootschap met een maatschappelijk kapitaal nominaal groot 315.000. Bedoelde groep zal in de opgerichte Naam looze Vennootschap in contanten een bedrag van 165.000.storten. De resteerende nominaal 150.000.aan aan deelen in de nieuwe vennootschap zullen door de glasfabriek „Leerdam" worden genomen, op basis van een overeenkomst, waarbij de glasfa briek „Leerdam" haar roerende en onroerende zaken overdraagt. De contra-prestatie voor deze overdracht bedraagt 571.000.welk bedrag wordt voldaan door het verstrekken van boven gemelde nominaal 150.000.— aan aandeelen en door betaling van het restant der obligatielee- ïniHHH ■MiHiHiiiaiinuiiilHNl 33 Weer hief Chatterton het hoofd op. „George Wace," zei hij met afschuwelijke stem, „blijf in de hel! vervloekte hond. Ik doodde je! Ha ha." Hij barstte uit in een dwazen lach en hij ver viel van 't eene onzinnige, paradoxale gelach in het andere. „Dood! Vaar ter helle! Jou dwaas! Ik ben niet bang voor je!" en hij trachtte zich los te ruk ken uit den greep van de mannen naast hem. „Je bent vervloekt, George Wace en je zoon ook! Jullie zijn allebei vervloekt!" En opnieuw barstte hij los in luid gelach, dat eindigde in een schokkende hoestbui. Bryce en Guest keken elkaar over hem heen, aan Bryce keek oplettend, Guest onverschillig. Uitgeput zonk Hubert Chatterton weer ach terover. De injectie deed zich gelden. Zijn gelaat werd loodkleurig, zijn ademhaling moeilijk én de pogingen van de beide inspecteurs om hem wak ker te houden waren machteloos. Eenmaal kwam hij nog bij met een schok, als was hij gewond en dan verviel hij weer in zijn vorigen toestand. Zij dachten, dat hij bewusteloos was. Opeens hief hij het hoofd weer on en zijn ning in annuïteiten, waarvan de laatste vervalt 1 Augustus 1958. De nieuwe vennootschap stelt zich jegens den trustee van de obligatiehouders van de glas fabriek „Leerdam" als borg en hoofdelijk mede- schuldenares voor alle verplichtingen, welke voor de glasfabriek „Leerdam" voortvloeien uit de door haar aangegane obligatie-leening. Nog moet worden medegedeeld, dat in de af te sluiten overeenkomst (en) zal worden voorzien, dat zoodra en indien namens obligatiehouders tot executie wordt overgegaan de glasfabriek „Leerdam" tot vrijwaring gehouden is en dat de verplichtingen, voortvloeiende uit de door de nieuwe vennootschap aan te gane borgtocht en hoofdelijke mede-schuldenaarstelling zullen ver vallen. De nieuwe naamlooze vennootschap heeft het recht om mits daarvan voor of op 6 Juli a.s. kennisgevende aan -den trustee en de glasfabriek „Leerdam" alle aangegane ver plichtingen en verbintenissen als ongedaan te beschouwen, indien de resultaten van het bedrijf der glasfabriek „Leerdam" c.q. der nieuwe Naam looze Vennootschap, zoodanig mochten blijken te zijn, dat aan de hand van de door de glasfabriek „Leerdam" geproduceerde berekeningen, voorge dragen bezuinigingen, reorganisaties en de ove rige vooruitzichten, redelijkerwijze niet ver wacht knn worden, dat een sluitende exploi tatie-rekening, op basis van de hiervoor om schreven overeenkomst (en) zal worden verkre gen. Indien de nieuwe Naamlooze Vennootschap van dit recht gebruik mocht maken, zullen door haar tot een maximum bedrag van f 25.000 worden vergoed de kosten aan het voorbereiden en even tueel afsluiten van contracten, op gezegde ba sis, verbonden, en de schaden, welke door het voortzetten van het bedrijf mochten ontstaan. Naar aanleiding van dit exposé voerden ver schillende aandeelhouders het woord en maak ten bezwaar tegen het houden van deze verga dering, die slechts moet dienen om directie en commissarissen te dekken, indien het plan ver keerd zou afloopen. Na beantwoording door den heer Fahrwerck werden de voorstellen in stemming gebracht en aangenomen met 11.108 stemmen voor, 1051 stemmen tegen en 1290 stemmen blanco. Hierna werd de vergadering gesloten. Nader vernemen wij, dat aangezien de uitvoe ring' van het besluit der buitengewone aandeel houdersvergadering toch zal afstuiten op het verzet der prioriteitsaandeelhouders, het aan vaarden van de thans gedane voorstellen slechts een oponthoud beteekent, waarvan de te genstanders van het huidige plan gebruik hopen te maken voor het voltooien van andere voorstel len, die naar men hoopt zoowel de instemming van aandeelhouders als van prioriteitsaandeel houders zullen vinden. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacature-prof. mr. C. P. M. Romme te Amsterdam, die zjjn benoeming niet heeft aangenomen, benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer den heer H. E. van den Brule te Rotterdam. De heer v. d. Brule werd 17 Juni 1889 te Rot terdam geboren. Hij is lid van het hoofdbestuur van de Haarlemsche Hanze en was vele jaren bestuurslid van de R.K. Middenstandsvereenï- ging te Rotterdam. Sedert 1919 is de heer v. d. Brule, die bloe menwinkelier is, lid van den Rotterdamschen gemeenteraad. Met veel animo vervulde hij het lidmaatschap der commissie van bijstand voor de plaatselijke werken, stadsontwikkeling, volks huisvesting en voor de bedrijven. Het nieuwe Kamerlid heeft korten tijd zitting gehad in de Kamer van Koophandel en Fabrieken in de plaats zijner inwoning en is bij de laatste ver kiezingen ook gekozen tot lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland. H. K. H. Prinses Juliana zal volgens het Handelsblad op 13 Juni a.s. zich naar Vaals begeven, ter bijwoning van den Eersten Lim- burgschen Roode Kruisdag, waarop alle Lim- burgsche Transportcolonnes oefeningen zullen houden. N.V. PAUL BRAND'S UITGEVERSBEDRIJF, Hilversum Zoojuist verschenen: inzake de Nedcriandsche Vrijmet selarij, haar streven, organisatie en werkwijze door SEMIP Deze brochure is een antwoord op en een weerlegging van het door het Hoofdbestuur der Orde van Vrijmetselaren uitgegeven geschrift: „Opheldering inzake Vrijmetselarij en hare bestrijding". Prijs 0.75 Verkrijgbaar bij den Boekhandel' en bij den Uitgever. lach schaterde weer op met een afschuwelijk ge luid. „George Wace, ha, ha.... ha!" 't Was eten ijl gegil. Op hetzelfde moment vielen er met plotselinge verrassing twee woorden in de stille kamer. „De zesde!" Schijnbaar kwam het geluid van achter een kolossaal met de hand-geschilderd Japansch tochtscherm, dat een hoek van de kamer af schutte en onmiddellijk richtte Bryce zijn revol ver en brandde los op het dunne weefsel van het scherm.. Guest, die zijn revolver greep, schoot eveneens en eenige oogenblikken lang vervulde het ge knal van de beide revolvers de kamer. De kogels vlogten meedoogenloos door het schexm en boor den zich splinterend in het houten paneel, dat zich daarachter bevond. Toen het vuren opgehouden had, scheurde Chatterton zich met geweld los uit de handen van de inspecteurs, slingerde hen krachtig van zich af, en sloeg voorover tegen den grond, on der krampachtige stuiptrekkingen. Met één sprong stond Bryce bij het scherm én wierp het omver. Het paneel in dten hoek was op verscheidene plaatsen door de kogels versplinterd, maar an ders was er niets te zien. Hij keerde terug naar den ter aarde liggenden Chatterton, die met zijn gezicht omlaag stuip trekkend zich wentelde, terwijl Guest hem trachtte op te beuren. Misschien twee minutfen lang spanden de bei de inspecteurs al hun krachten in om het slacht- Windsterkte 12! Hartversterking, meneer? Nee.... dank je.... gooi 't maar lie ver dirèct in zee!!! Maandag begon te Utrecht in het Jaarbeurs gebouw de algemeene vergadering van de Al- gemeene Roomsch-Katholieke Ambtenaren- vereeniging. De algemeen voorzitter, dr. J. C. M. Sweens, sprak de openingsrede uit. Een der moeilijkste jaren ligt achter ons, al dus spr. We zijn echter nog lang niet op het toppunt van den berg van moeilijkheden. Elke ambtenaren-organisatie, dus ook de A.R.K.A. moet de toekomst wel donker inzien. We gaan echter voort met den strijd tegen den onbillijken aanslag op den ambtenaren stand. Wel moeten we natuurlijk rekening houden met het terugloopen der rijksmiddelen. We blijven stelling nemen tegen een onbil lijke aanpassing van de ambtenaren tegen den zoogenaamden verlaagden levensstandaard. We blijven ijveren om de katholieke begin selen ingang te doen vinden in het openbare leven ten opzichte van de vervulling van func ties door katholieken. Waar aan anderen nog al te vaak de voorkeur wordt gegeven, heb ben we een belangrijke taak. Zonder het organisatie-leven zou de toe stand: er nog veel donkerder uitzien. Spr. dankte allen, die hun krachten aan de organisatie hebben gegeven, in het bijzonder de aftredende bestuursleden, de heeren v. d. Donk en Clement. Aan Z.H. Exc. Mgr. den Aartsbisschop en H.M. de Koningin werd een telegram van eer bied en aanhankelijkheid gezonden. Breedvoerig werd gesproken over het be stuursbeleid. De afgevaardigde van Amsterdam had lof voor den arbeid van het bestuur in het zeer moeilijke jaar. Er was een voorstel door een der afdeelin- gen ingediend om den duur van het congres voortaan tot één dag te beperken. Het hoofd bestuur had daarop afwijzend prae-advies in gediend. De afgevaardigde van Amsterdam onder steunde het voorstel en wees erop, hoe ook de groepen in één dag' met hun werkzaam heden op de vergadering gereed komen. Groep III (Administratieve belastingambte naar) was eveneens voor het voorstel en prees, evenals verschillende andere afdeelingen het werk van het nieuwe bondsbureau. De verschillende opmerkingen van de afge vaardigden. gemaakt in de vergadering van Maandagmorgen, werden door den voorzitter, Dr. J. C. M. Sweens. beantwoord. Hij moest het voorstel om het congres in één dag te doen afloopen ontraden, daar dit prac- tisch onmogelijk is en ieder het zijne moet heb ben. Wat betreft een congres om de twee jaar, heeft de vorige jaarvergadering zich daar te gen uitgesproken. De samenwerking met „St. Paulus" wordt steeds beter. Alleen in de com missies van overleg is het moeilijker en het bestuur blijft in dezen diligent. Medegedeeld wordt, dat nog meer bevorderd zal worden, dat katholieke ambtenaren worden aangesteld, waarvoor het bestuur zich in ver binding zal stellen met het Partijbureau en de andere politieke instanties. Waarschijnlijk dit jaar nog zal A.RK.A. op genomen worden in de Stichting voor bestuurs wetenschappen. Het voorstel van groep III om het congres op één dag te houden, wordt verworpen. Het bestuursbeleid werd goedgekeurd. De rekening 1935 wees een batig saldo van ƒ1851.04 aan. Goedgekeurd werd het voorstel van het da- gelijksch bestuur om het Eigen gebouw-fonds, groot ƒ3397.70, om te vormen tot een fonds, o.a. ter eventueele dekking van de risico's, voortvloeiende uit de rechtspositie-regeling. De hiervoor in het leven te roepen stichting wordt gesteld onder leiding van het dagelijksch bestuur. Uit het batig saldo wordt een bedrag van 1602.30 toegevoegd aan dit fonds, zoodat het thans in totaal op 5000 gebracht wordt. offer te beletten, zich zelf kwaad te doen en dan ontzonk het lichaam van Chatterton slap hunnen handen. Een oogenblik stonden beiden roerloos. Dan legde Bryce den ouden man om, op zijn rug. Onder hem op het vloerkleed en tot dan toe door zijn lichaam bedekt, lag een klein wit kaartje. Al vóór zij het opraapten en elkander over reikten wisten zij, wat er op stond. Zij lazen: ,jSe zesde!'' De inspecteurs keken elkaar verstomd aan. Hoe kwam dat kaartje hier? Wie had Hubert Chatterton gedood? Hoe was hij gestorven? Had er iemand achter het scherm gestaan? Was de moordenaar in de kamer geweest? Guest verbrak het stilzwijgen. „Of jij of ik hebben deze misdaad bedreven," zei hij op beslisten toon, terwijl hij het kaartje in zijn hand hield. Bryce verbleekte. ,,'t Ziet er wel naar uit," stotterde hü, terwijl hij zenuwachtig rondkeek. „Hoe speelt die knap pe vent dat toch klaar?" Guest haalde zijn schouders op. „Dat fraaie bedenksel van jou om met slechts twee menschen in de kamer te blijven, komt minder mooi uit, dan Je dacht," zei hij koelweg. Bryce draaide zijn knevel op en keek heer op den dooden man. „In Godsnaam, roep Mandeville en laat den lijkdienst komen," snauwde Guest ongeduldig. Maar alvorens Bryce nog de telefoon bereikt had, verscheen Mitchell in de deuropening. Na eenige besprekingen werd de gewijzigde begrooting 1936 vastgesteld op ƒ46.800. Bij de bespreking van het orgaan werd in het algemeen lof gebracht aan den hoofdredacteur. Tegen 4 uur werd de vergadering geschorst, daar om 4 uur het congres officieel door het gemeentebestuur van Utrecht ontvangen zou worden. Deze ontvangst had plaats in de stemmige ruimte van de St. Michaelskapel in den Dom toren en werd o.m. bijgewoond door de wet houders Dr. van Maarseveen, H. A. Bekker, Botterweg; de raadsleden Dr. de Boer en Ver- mooten, alsmede den directeur van „Vreemde lingenverkeer", Dr. W. P. Hubert van Bleyen- burg. De burgemeester, Mr. dr. G. A. W. ter Pelk- wijk, zei met groote belangstelling kennis te hebben genomen van het voornemen van de A.R.K.A. om in Utrecht te vergaderen en hier ontvangen te worden. Kennende uw vereeniging, aldus spr., en wetend de beteekenis en het belang van de ver eeniging voor de leden zelf, maar ook voor de overheid, hebben we gaarrte uw verzoek om hier ontvangen te worden Ingewilligd. Uw bestuur streeft er naar door de behan deling van verschillende vraagstukken de be teekenis van uw vereeniging te doen toenemen en uw belangen te behartigen, stoffelijk, doch vooral geestelijk. Een van de middelen is uw weekblad, waar van bekend is, dat het uitstekend geredigeerd wordt en als vakvlad voor de verschillende groepen van groot belang is. Voorlichting is vooral van belang voor de jonge ambtenaren en het viel mij op, hoe gjj voortdurend ernaar streeft het gezag hoog te houden. De grootste beteekenis is echter hierin ge legen, dat ge uw beginselen voorop stelt en met groote belangstelling heb ik kennis genomen, dat morgen voor u de dag begint met een H. Mis in de parochiekerk van Onze Lieve Vrouw ten Hemelopneming. Ge zijt, zoo vervolgt de burgemeester, langs den ouden steilen bisschonstrap naar deze ruimte met haar mooie gewelven gegaan. Deze ruimte was in vroeger eeuwen de huiskapel van den bisschop. Ook om andere redenen heeft Utrecht voor u groote beteekenis. In deze stad zijn de oudste kapellen geweest en spr. wijst voorts op de Paus-huize, tegenwoordig de woning van den Commissaris der Koningin, het gebouw, dat als woning voor Paus Adriaan VI was bestemd. Van dezen Paus zijn voor de ambtenaren van belang de uitspraak „Men moet de menschen aan de ambten geven en niet de ambten aan de menschen", waarvan spr. den diepen zin na der uitwerkt. Utrecht heeft nog andere zaken voor u van belang, aldus de burgemeester. Het Aartsbis schoppelijk Museum, het Museum voor moderne religieuze kunst en de Kerkmuziekschool „St. Caecilia". Uw gedachten zijn vanzelf gegaan naar den Aartsbisschop, dien we vorige week grafwaarts hebben gedragen, van wien geble ken is. dat zijn groote gaven van geest en hart in alle kringen diepen indruk hebben ge maakt. Tenslotte getuigt spr., hoe de overheid de ambtenaren erkent als medewerkers naar beste krachten aan het algemeen belang, erop wij zend, hoe de overheid van de moeilijkheden der ambtenaren overtuigd is. De voorzitter, Dr. Sweens, dankte met en kele woorden voor deze hartelijke ontvangst. Daarna werden ververschingen geserveerd en velen maakten van de gelegenheid gebruik naar den omgang van den toren te klimmen om van een uniek uitzicht op de stad te genieten. Des avonds waren de congressisten ih feeste lijke stemming bijeen. Het was een avond van vroolijke kunst on der leiding van Bob Bleyenberg. Deze trad zelf als clown-parodist op, terwijl Jan Hagoort de aanwezigen verbaasd deed staan van zijn goo cheltoeren. Jossie Yola werd als cabaretière zeer gewaardeerd. Sadie Green begeleidde een en ander aan den vleugel. De „Hot Mixers", onder leiding van N. van Oostrum, zorgden voor prettige muziek om een dansje te maken. De Arrondissements-rechtbank te Almelo heeft ter vervulling van eene vacature van rechter in haar college opgemaakt de navolgen de alphabetische lijst van aanbeveling: Mr. J. H. P. E. Mijnssen, substituut-officier bij de Arr.-rechtbank te Breda; mr. C. H. Plug, suhst.-griffier bij de Arr.-rechtbank te Rotter dam: mr. L. Vliegenthart, subst.-griffier bij de Arr.-rechtbank te 's-Gravenhage. Verschenen is Staatsblad no. 884, bevatten de een Koninklijk Besluit van 6 Mei, hetwelk bepaalt, dat met ingang van 1 October 1936 de huisarbeidswet 1933 in werking treedt. Verschenen is Staatsblad no. 853, bevattende een Koninklijk Besluit van 6 Mei tot vaststel ling van een algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld in de artikelen 1, 3 8, 10 en 20 der Huisarbeidswet 1933. Blijkens art. 1 van dezen A. M. v. B. worden als werkzaamheden, bedoeld in den aanhei van artikel 1 dé? huisarbeidswet 1933, aangewezen: „Wat drommel, wie heeft je gezegd je post te verlaten?" viel Bryce uit. „Ik hoorde schieten, mijnheer," zei de man in burger. „Daar heb jij je niet mee te bemoeien," snauw de Bryce hem af. „Ruk in en stuur den sergeant van de wacht hier." Mitchell verdween en in zijn plaats verscheen de blozend uitziende sergeant van de wacht. „Je hebt zeker wel hooren schieten?" zei Bryce. „Heb je iemand het huis zien verlaten?" „Neen, mijnheer." „Is er iemand het plein overgestoken?" „Neen, mijnheer." „In orde. Je kunt gaan." Bryce keerde hem den rug toe en nam de telefoon op. Binnen een kwartier was de politiedokter Mandeville aanwezig en knielde aan de zijde van den doode. Na eten kort onderzoek stond hij weer op. ,,'t Is moeilijk op te lossen, Inspecteur," zeide hij tot Guest, terwijl hij nadenkend met zijn hand door zijn baard woelde. „Ik vermoed, dat die dood moet worden toegeschreven aan een injectie met strychnine, maar dat is natuurlijk onmogelijk, zooals u zegt. Beide armen zijn met kuiltjes gemerkt van zijn eigen inspuitingen. In zijn toestand zou de dood aan hartverzwakking kunnen worden toegeschreven, O, daar zijn ze al van den lijkdienst." Twee mannen in uniform kwamen binnen, legden den doode od een draagbaar én verheten de kamen het plakken van gummi-artikelen en het be werken, sorteeren en verpakken van celluloid- waren; het bewerken, sorteeren en verpakken van voorbehoedmiddelen; het vervaardigen, herstellen en afwerken van onder- en boven- kleeding, daaronder begrepen schoeisel en hoofdbedekking; het vervaardigen, herstellen en afwerken van huishoudgoed, zooals lakens, sloopen, servetten e.d.; het vervaardigen er af werken van lampekappen en van vormen voor lampekappen; het schoenstikkenhet op kaartjes naaien of op andere wijze bevestigen van knoopen; het strijken en opmaken van waschgoederenhet behandelen van vuil wasch- goed; het behandelen van lompen en anderen afval en het schoonmaken van fruit en het lezen van 'peulvruchten en koffieboonen. Art. 2 stelt als voorwaarde voor uitsluiting van de huisarbeidswet, dat in de desbetreffen de ondernemingen behalve door het hoofd of den bestuurder pleegt te worden gewerkt door ten minste vijf personen van achttien jaar of ouder. Dit komt erop neer de grootere bedrij ven, die half-fabricaten maken, van de huis arbeidswet worden uitgesloten. Maandagmiddag is de door het Haagsche Hof bevolen enquête gehouden in de procedure tus- schen mevrouw D. Young, we cru we van den heer C. A. A. Baudart, en de K. L. M., betref fende de vordering van eerstgenoemde tot ver goeding van de volledige schade, geleden door den ciooa van haar echtgenoot, die verongelukt is bij liet ongeval met het vliegtuig „Ooievaar". Aan de K. L. M. was opgedragen door ge tuigen te bewijzen, dat bij het sluiten van de vervoerovereenkomst de heer Baudart heeft bewi'iigd in de uitsluiting van elke aansprake lijkheid voor de K. L. M., in het bijzonder ook jegens zijn nabestaanden. Er werden drie getuigen gehoord. Een dezer, die van 1931 tot 1935 de leiding had van het te Bangkok gevestigde kantoor van de handelsvereeniging HollandSiam, welk kantoor optrad als agent van cte K. L. M., ver klaarde o m. dat elke op het passagebiljet voor komende clausule een onderwerp van bespreking tusschen hem en den heer Baudart heeft uit gemaakt. Ook is gesproken over een eventueele verzekering bij de K. L. M., doch de tarieven kwamen den heer Baudart te duur voor, terwijl bij informatie is gebleken, cfet een verzekering elders niet mogelijk was. Naar de meening van dezen getuige heeft de K. L. M. blijkens den tekst var het ticket elke aansprakelijkheid voor schade, jegens wie ook en ter zake waarvan ook, uitgesloten en deze uitsluiting van aan sprakelijkheid is ook met den heer Baudart be sproken, terwijl deze niet heeft doen blijken een andere opvatting te huldigen. Volgens den ge tuige reisde de heer Baudart dan ook geheel voor eigen risico. Ook een andere getuige, die employé is op genoemd kantoor in Bangkok, gaf als de opvat ting van dat kantoor te kennen, dat de clau sule op het ticket over de uitsluiting van aan sprakelijkheid duidelijk is in dien zin, dat daar door eike aansprakelijkheid voor schade jegens wie ook door de K. L. M. werd uitgesloten. Als datum voor een eventueele contra-enquête werd 29 Juni bepaald. Maandagmiddag werden de brandweeren van Nijmegen en Beuningen gealarmeerd voor een uitslaanden brand in de voormalige fabriek de Asdonk van de Gebr. Ver- straeten te Beuningen. De brand droeg aanvankelijk een ernstig karakter, maar werd met behulp van de Nij- meegsche brandweer met zes stralen bestre den, zoodat de vuurhaard weldra beperkt kon worden tot een onderdeel van het fabriekscom plex, waarin een champignonkweekerij aange legd is. Deze brandde uit. Niemand kon begrijpen, hoe in het stille mid daguur, terwijl de fabriek stil lag, deze biand kon ontstaan zijn. De politie stelde onmiddel lijk een onderzoek in en vernam van eenige arbeiders, die in de buurt van de fabriek hun schaftuur hadden doorgebracht, dat eenige kinderen nabij de champignonkweekerij ge speeld hadden. Sommigen waren erbij met vuur omgegaan. Bij het verhoor der kinderen bleek, dat het acht-jarige voogdijkind, P. W„ dat op genomen ,is in het gezin der familie W. te Beuningen, met moedwil een brandend stuk papier door een opening in den muur ge stoken had en in de kweekerij geworpen. De vlammen deelden zich weldra mede aan het daar opgestapelde droge beplantingsmate riaal, en vandaar de hevige vlammenzee, welke plotseling losbrak en het ergste deed vreezen. Spoedig ingrijpen van de brandweer voorkwam een groote ramp. De schade, door verzekering gedekt, wordt nu geschat op f 10.000. De kwee kerij is uitgebrand. De jongen is door de politie in verzekerde bewaring gesteld. De lijkschouwing zal ons wel meer vertellen," zei Mandeville. „U zei strychnine?" mompelde Bryce. De chirurg knikte bevestigend. Bryce en Guest keken elkaar vreemd aan, tot dat zij éénstemmig zich van elkaar afwendden en de kamer begonnen te onderzoeken Dat half uur sprak niemand hunner een woord en eindelijk verliet de geneesheer de kamer met een verlegen uitdrukking op zijn gelaat. Opnieuw ging Bryce naar de telefoon, en bleef daar, terwijl hij met tusschenpoozen een half uur lang sprak. Tenslotte hing hij den ontvanger weer terug, stapte door de kamer en bleef op drie pas af stand van zijn collega staan. „Leslie Wace is de laatste twee uur niet ge zien," deelde hij hem mede. „Bedoel je dat als nieuws of is 't om een praat je te maken?" spotte Guest. „Om tien uur is hij van huis gegaan," ging Bryce verder, terwijl zijn oogen fonkelden, „en ontsnapte hij aan Mitchell. Sinds hebben ze hem niet meer gezien." „Dat bewijst niets," gromde Guest. „Ik denk van wel," stoof Bryce op. „Telkens als de moordenaar zijn slag slaat, Is Leslie Wace zoek. In ieder geval zal hij voor vannacht een alibi moeten kunnen bewijzen." „Ja, dat zal hij wel," schimpte de ander. „Daar is hij even sterk in, als jij het bent in 't hem op den hals schuiven van die misdaden, waarvan je denkt, dat hij ze bedreven heeft!" Hij lachte bitter. „Den laatsten keer had hij ook een heel aardig alibibewijs." Zondag hebben te Alphen aan den Rijn twee motorongelukken plaats gehad. Om streeks elf uur kwam een motorrijder uit Zeg veld, toen hij een bocht in de Prins Hendrik straat wilde nemen, te slippen, waardoor zijn duorijder, de heed A. van Dijk uit Bodegraven, tegen de straat werd geslingerd. De man liep verwondingen aan het hoofd en een hersen schudding op. Per ziekenauto is hij naar zijn woonplaats overgebracht. Een tweede ongeval had des avonds plaats op den Steekterweg, waar een kind van de familie Lagerwey, toen het plotseling de straat overstak, werd gegrepen door den motorrijder Schuit uit Deventer. Het kind kwam er met lichte verwondingen af, maar door het krach tige remmen sloeg de duorijdster, mej. A. Schuyl, verpleegster te Zutphen, over den be stuurder heen, waardoor zij met het hoofd op straat terecht kwam. Zij heeft een schedel- basisfractuur en bloedende verwondingen aan het hoofd opgeloopen. In zorgwekkenden toe stand is zij in het ziekenhuis te Woerden op genomen. De politie te 's Gravenhage heeft aangehou den als verdacht van diefstal van f 600.—, ge pleegd ten nadeele van de pastorie van de St. Marthakade aan de Hoefkade. een 18-jarigen bakker, wonende aan de Paul Krugerlaan te dier stede. Bij K.B. van 20 Mei 1936 is met ingang van 18 Mei 1936: aan den gepensionneerden luite nant-generaal der infanterie P. H. A. de Rid der, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit zijn functie van territoriale bevelhebber in Overijsel enz., met dank voor de den lande bewezen diensten en benoemd tot territoriale-bevelhebber in Over ijsel enz., de gepensionneerde luitenant-gene raal der infanterie C. J. H. van der Harst. Bij K.B. van 7 Mei 1936 is benoemd tot ge delegeerde van de Nederlandsche regeering bij het „Chemical Engineering Congress", dat van 22 tot 27 Juni as. te Londen zal worden ge houden, dr. ir. J. Ph. Pfeiffer, scheikundig in genieur te Bussum. Bij K.B. van 22 April 1936 is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in brons aan: P. W. Proveniers, magazijnknecht bij de fabriek „Hollandia" te Waalwijk, van de N.V. Schoenenunie Bloch en Stibbe, gevestigd te Amsterdam en W. G. Kop, blikwerker bij „Hollandia" Hollandsche fabriek van melkproducten en voedingsmiddelen N.V. te Vlaardingen. Bij K.B. van 22 Mei 1936 is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere medaille in zilver aan: A. van Baaien, baas bij de N.V. Vereenigde Touwfabrieken te Maas sluis. Aan den kapitein-luitenant ter zee P. J. M. Cikot is vergunning verleend tot het aannemen van het ordeteeken van officier der orde van het hersteld Polen („Polonia restituta"), hem geschonken door den president der Poolsche republiek. Bij K.B. van 22 Mei 1936 is met ingang van 1 Juni 1936 benoemd tot burgemeester der ge meente Nistelrode: W. H. H. van Hout. Bij K.B. van 22 Mei 1936 is met ingang van 1 Juni 1936 benoemd tot geneeskundige in vas ten dienst bij het rijkskrankzinnigengesticht te Eindhoven J. P. Braat, thans in tijdelijken dienst als zoodanig werkzaam. Aan den geneeskundige by de arbeidsinspectie J. J. Wallien te Breda is met ingang van 1 Sep tember 1936 de gemeente Haarlem als stand plaats aangewezen. Bij K.B. van 20 Mei 1936 is met ingang van 20 Mei 1936 by de algemeene rekenkamer be vorderd tot commies A. C. Varenkamp, thans adjunct-commies. Bij K.B. van 19 Mei 1936 is met ingang van 16 Mei 1936 de ingenieur der telegrafie en tele fonie op arbeidsovereenkomst ir. D. A. Alberts, benoemd tot ingenieur der telegrafie en tele fonie in vasten dienst. Bij K.B. van 19 Mei 1936 is met ingang van 1 Januari 1937 aan den referendaris der Pos terijen, Telegrafie en Telefonie C. J. Kole als zoodanig op zijn verzoek eervol ontslag ver leend. Bij beschikking van den minister van Onder wijs. Kunsten' en Wetenschappen is voor het ty'dvak van 25 Mei 1936 tot en met 20 Septem ber 1936 aangewezen als deskundige bij het af nemen van de artsexamens aan de Ryksuni- versiteit te. Leiden: dr. J. P. Touw, hoofdassi stent aan die universiteit. „Hoe weet je dat?" viel Bryce hem scherp in de rede. „Dat heeft hy mij zelf verteld," was het ant woord, „en hy zei me ook zooiets, dat hij je op je dommen kop wou timmeren zijn eigen woorden omdat je Miss Morrel ongelukkig had gemaakt." Bryce kreeg een kleur, maar trachtte ach goed te houden. „Nu, we zuilen eens zien, of hy er ditmaal weer doorschiet," zei hij kwaad. „Tusschen den keeper en de goal is al heel wat doorgeglipt," was het raadselachtig ant woord. 't Verder gesprek werd onderbroken door het binnenkomen van Wally Chatterton. „Heeft u de tüding al vernomen?" vroeg Bryce. „Ja," zei Wally kortaf en stak een sigaret aan. voor. Bryce keek verrast, maar zei geen woord. Wal- ly's houding kwam hem wel ietwat («gevoelig voor. Daar zat meer achter en een menigte van ge dachten kwamen by hem op. Wally scheen lang niet zoo onder den indruk, als het wel behoorde, 't Scheen, dat hij op die tyding voorbereid was. Maar kon hij dan niet een weinig medegevoel aan den dag leggen? „Den heelen nacht gedanst?" vroeg Bryce, als walgde hü. „Vraag 't hem maar," antwoordde Wally. ter wijl hij met zijn vinger in de richting van Ran dall wees. die bü de deur stond. .(Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3