De Coalitie blijft in België Een bloemententoonstelling te Bergen aan Zee Kostbare gevolgen van onoplettendheid. De Jamboree te Vogelenzang Verkeerde voor lichting BEDENKELIJKE BEZINNING JEUGDWERKLOOSHEID DE ZOMERGASTEN ZIJN WELKOM DINSDAG 26 MEI 1936 BUITENLANDSCH OVERZICHT Van Zeeland premier of Van der Velde? Sociale Zaken vraagt alsnog een half millioen voor steun- verleening R.K. VREDESBOND GROEIT Electriciteit uit het buitenland Invoering van een vergunnings stelsel DEVENTER 25 MEI. Nog altijd worden er door het publiek onvolmaakte nabootsingen van de Origineele, Auping-matrassen gekocht, in de meening, dat men het echte, degelijke AUPING- fabrikaat jn huis zal krijgen. Thuis blijkt men dan „bekocht" te zijnfeitelijk alléén omdat de koöper er niet op gelet heeft, dat zijn matras een echte, Origineele Auping-matras (Stroomlijntvpe zonder klink nagels) was: met den naam AUPING in het netwerk „ingeweven" en de officieele verkoops prijskaart zichtbaar aan de matras bevestigd. Deze twee kenteekenen zijn ruim voldoende als waar borg voor kwaliteit en echtheid! Rondgang over de terreinen D, D, Transferovereenkomst met Duitschland Regeering vereenigt zich met voorloopig ontwerp "W T A NED. JOURNALISTENKRING De heer D. Hans legt zijn functie neer Het Parnassia-Park is thans een ware lusthof geworden Rijwielpad door het bosch een bloemententoonstelling te Bergen aan Zee Rijwielpad BergenEgmond Over het Bisschoppelijk schrijven Katholieken niet uit N.S.B. Vergadering van de N.S.B.-leiding gehouden Werkloosheid dalende MAATSCHAPPELIJK WERK Internationale conferentie te Londen HET TUINBOUWBEDRIJF IN NOORD-HOLLAND Vergadering van den bedrijfsraad Ondanks de zware klappen, welke de katholieke partij en de socialisten in België bij de verkiezingen hebben op- geloopen, en de éclatante successen der jonge Rex-beweging, der communisten en der Vlaamsch nationalisten, blijft de coalitie van katholieken, socialisten en liberalen ook in het nieuwe parlement de meerderheid behou den. De oppositie is wel sterker geworden en zal wel agressiever optreden, de regeering zal met haar wel meer dan vroeger rekening moe ten houden, maar uiteindelijk zullen den regee- ringsbesluiten door de oppositioneele groepen, indien deze geen steun ontvangen van moge lijke dissidenten uit het coalitiekamp, geen on overkomelijke hinderpalen in den weg kunnen worden gelegd. Het is dus te verwachten, dat noch de binnenlandsche, noch de buitenland- sche politiek van België belangrijke wijzigingen zal ondergaan. Daar echter binnen de coa litie een machtsverschuiving heeft plaats ge had ten gunste van ide socialisten, die de sterkste partij in het parlement zijn gewor den, is de vraag actueel geworden of van Zee land premier zal blijven of de leider der Belgi sche Werkliedenpartij Van der Velde met de regeeringsvorming zal worden belast. Eigen lijk zou normaliter het laatste moeten geschie den, maar de katholieke Van Zeeland geniet in socialistische kringen zooveel sympathie en in de tegenwoordige tijdsomstandigheden, welke soms impopulaire noodmaatregelen on vermijdelijk maken, is een steunende houding met het oog op de kiezerspolitiek zooveel min der riskant dan een leidende, dat algemeen verwacht wordt, dat de socialisten liever den jongen Van Zeeland in de roos van de schiet schijf zullen laten zetelen om de oppositie pijlen op te vangen dan een eigen voorman op die weinig benijdenswaardige plaats bloot te stellen. De winnende partijen in België vieren feest, en de geslagene gaan zidh bezinnen. Het eerste is even verklaarbaar als het laat ste. De leider der Rexbeweging, de Waal Léon Degrelle, heeft met nadruk verkondigd, dat zijn partij geen militaristische oligarchie, geen dic tatuur wil stichten naar het model van enkele régimes in het buitenland. Zij wil alleen het parlement en de politieke partijen opruimen om het volk zelf te kunnen laten regeeren en een einde te maken aan wat hij gelieft te noemen de dictatuur der partijen. Dit alles klinkt niet erg nieuw en origineel en bovendien weinig vertrouwenwekkend. Het zijn dezelfde drog redenen, welke in andere landen ongezond veel opgang maken. Degrelle heeft een partij ge sticht om aan alle politieke partij-wezen den kop in te drukken, terwijl hij in werkelijkheid het aantal politieke partijen met één heeft vermeerderd. Hij wil geen dictatuur, maar het volk zelf laten beslissen, doch in zijn partij be slist hij zelf alleen volgens het „Führer-prin- zip" en oefent hij wel degelijk een soort van dictatuur uit. Indien hij slechts tegen het be derf der parlementaire en politieke zeden op trad, zou men niet zoo afkeerig van zijn stre ven behoeven te zijn, doch als alle soortgelijke radicalen wil hij het kind met het badwater weggooien en de toch bij vrije verkiezingen tot stand gekomen volksvertegenwoordiging opdoe ken. Zijn partij doet dus haar intrede in het parlement om het te vernietigen. Zulk een op treden is weinig logisch en de wijze waarop dergelijke heeren hun eigen wil plegen te ver eenzelvigen met en te proclameeren tot den volkswil, zoodra zij daarvoor de kans en de macht krijgen, doet vreezen, dat de politieke zeden, hoe weinig zuiver die ook mogen zijn, er niet veel beter op zullen worden, indien zij het voor het zeggen zouden krijgen. De verstandigste houding, welke de regee- ringspartijen tegenover het waarschu wend succes der extremisten kunnen aannemen, is er in den vervolge zorg voor te dragen, dat politieke en financieele belangen streng uit elkaar worden gehouden, zoodat zij geen voedsel meer geven aan verdachtmakin gen, welke zoowel het aanzien van haar voor mannen als het vertrouwen in de eerlijkheid van haar programs schaden. De Katholieken moeten hun beginselen zooveel mogelijk in practijk brengen en zich persoonlijk van alles onthouden, wat met deze beginselen flagrant in strijd moet worden geacht. Zij moeten vrij willig hun partij zuiveren van alle elementen, die den toets van een principieele critiek niet kunnen doorstaan, en zoodoende den heethoof- digen Rexisten den wind der ontevredenheid uit de zeilen nemen. Ook de andere partijen schij nen van plan zich op haar beginselen te bezin nen. De wijze, w'aarop zij dit zullen gaan doen, is echter niet altijd even onbedenkelijk. Zoo hebben de liberalen, die het minst gehavend van alle regeeringspartijen uit den stembus strijd te voorschijn zijn gekomen, een vergade ring gehouden, waarin betoogd werd, dat de liberalen het oude anticlericale principe, dat kenmerkend voor de liberale gedachte werd ge acht, weer dienen hoog te houden, welk betoog als weerklank wekte den ouden strijdkreet „A has la calotte". Indien de liberalen van mee- hing zouden blijken volkomen overwonnen standpunten en ondeugdelijk gebleken principes Weer geldend te moeten maken, zouden zij de coalitie wel eens in gevaar kunnen brengen en he actie der oppositie meer kunnen bevorderen dan in hun bedoeling ligt. Wij zullen moeten afwachten in hoeverre het „A bas la calotte!" gehoor zal vinden in het liberale kamp, maar deze eerste reactie brengt het spreekwoord in herinnering, dat de vos wel zijn haren maar hiet zijn streken verliest. Een spreekwoord, dat heusch niet alleen opgaat voor de liberalen. In verband met de voldoening, welke in Berlijn gesmaakt wordt over het feit, dat in Eupen en Malmedy de geannexeerde Duitschers in grooten getale blanco-stemmen hebben afgege ven om hun afkeer van het Belgisch régime tot uiting te brengen, is het niet ondienstig er aan te herinneren, dat bij de Rijksdagverkie zingen in Duitschland alle blanco-stemmen als voorstemmen werden beschouwd en men het er niet raadzaam achtte het aantal dezer blan co-stemmen te publiceeren. Het waren er blijk baar te veel om ze tot de oppositie te durven rekenen. Ingediend is een suppletoire begrooting van Sociale Zaken voor 1935. In de toelichting lezen wij, dat de toene mende werkloosheid onder de jeugd de regee ring heeft doen besluiten, ten behoeve van den arbeid voer jonge werkloozen geldelijk meer te doen, dan aanvankelijk in de bedoeling lag. In verband hiermede is de betreffende post bij de ontwerp-begrooting voor 1936 verhoogd tot 1.000.000. Het tekort voor 1935 werd geraamd op ƒ500.000, welk bedrag thans wordt aange vraagd. In den loop van 1935 heeft het werk voor de jeugd een zoodanigen omvang aangenomen, dat zelfs met het verhoogde bedrag van 950.000 niet kan worden volstaan. Daarom is voor dit jaar de medewerking verkregen van het Werk fonds, bij welk fonds van den aanvang af te vens heeft voorgezeten een en ander te doen voor de Destrijding der jeugdwerkloosheid. Hetgeen de overheid doet voor'de jeugd, in uitnemende samenwerking met tal van corpo raties, die op voorbeeldige wijze zelf groote be dragen: beschikbaar stellen, vertoont helaas nog steeds een stijgende lijn, een lijn, welke gelijk opgaat met de toeneming van de werkloosheid onder de hierbedoelde groep. Voorts vindt in deze begrooting o.a. wette lijke regeling, hetgeen de regeering gedaan heeft ter voorkoming van een conflict in de mijnindustrie. Vrijdagavond j.l. heeft te Assen de stichtings vergadering plaats gehaci van de drie en twin tigste nieuwe afdeeling van den R.K. Vredes- bond. Na de pauze had de bestuursverkiezing plaats, waarbij de volgende samenstelling' werd verkregen: mevrouw A. K. KortenhorstKlop penburg, presidente. In de verdere functies de heeren J. Pragt, Th. Jansen, S. Kerkhof, B. Visser, Jokshorst en mevrouw JanssenHoef sloot. Pastoor Mets aanvaardde het geestelijk adviseurschap. De jonge afdeeling telt reeds vijftig leden. Naar wij verder vernemen, worden ook te Groningen onder medewerking' van Deken Buve en den heer J. Wittenaar voorbereidingen ge troffen voor de oprichting eener nieuwe afdee ling. Ingediend is een wetsontwerp, houdende rege len omtrent het betrekken van electriciteit uit het buitenland. Aan de toelichting ontleenen wij het volgende: In de grensprovincies wordt hier en daar stroom uit het buitenland betrokken, soms voor aanzienlijke leveringen, in andere gevallen voor minder belangrijke aansluitingen. Bestendiging van dezen toestand is niet ge- wenscht. Ingrijpen van het centrale gezag kan noodzakelijk zijn, omdat het van algemeen be lang moet worden geacht het gebruik van Nederlandsehen stroom te vermeerderen en doel matige electriciteitsvoorziening te bevorderen. Ook de belangen van de werkverruiming zijn gebaat met levering van electriciteit, welke is opgewekt met behulp van Nederlandsche ar beidskrachten en zooveel mogelijk Nederland sche kolen. Voorts zal bij invoering van een vergunningsstelsel een volledig overzicht worden verkregen omtrent de gevallen en omstandig heden betreffende de bestaande leveringen uit het buitenland. De regeering is van oordeel, dat een wette lijke regeling noodig is, krachtens welke het verboden zal zijn zonder vergunning van den minister van Waterstaat stroom uit het buiten land te betrekken, alsmede daartoe noodige in richtingen en werken te hebben of aan te leggen. Voor bestaande leveringen wordt de gelegen heid open gelaten, binnen zes maanden na de inwerkingtreding van de wet, de vereischte ver gunning aan te vragen. (Adv.) Naar Wij vernemen, heeft de regeering zich in een Maandagavond gehouden bijeenkomst vereenigd met de voorloopige transferovereen komst, door de vertegenwoordigers van de Ne derlandsche en de Duitsche regeering te Ber lijn gesloten. Het rijwiel-pad langs den Heereweg tussch en „de Franschman" te Bergen en Egmond De Commissie voor Propaganda en Verkeer Wereldjamboree 1937 heeft de pers Zaterdag middag in de gelegenheid gesteld de terreinen, waar het internationale padvindersfeest gehou den zal worden, te bezichtigen. Per autobus werd het gezelschap naar Huis Teylingerbosch te Vogelenzang gebracht en na dat de lunch gebruikt was, waaronder verschil lende interne aangelegenheden werden be sproken, werden de verschillende terreinen per bus of te voet bezocht. Algemeen was men van oordeel, dat er wer kelijk geen schooner landschap voor de jongeren uit de geheele wereld in ons land gevonden zou kunnen worden. Vooral de wandeling door het landgoed Woestduin, waar het gastènkamp rond om de oude renbaan zal worden ingericht, was bijzonder bekoorlijk. Over de indeeling der terreinen schreven wij nog onlangs aan de hand van een duidelijk kaartje ter oriënteering. Na afloop van de bezichtiging wachtte den gasten een verrassing. De Nederlandsche Pad- vindersvereeniging en de Katholieke Verkenners uit het district Haarlem hadden een proefkamp op een heuvelachtig terrein aan den rand van de duinen opgeslagen. Daar kon men de jon gelui hun eigen potje zien koken, daar werd gemusiceerd en gezongen, daar werden India nen- en Cowboyspelen ten beste gegeven. Op het terrein waren o.a. aanwezig hoofdver kenner Staatsraad Rambonnet en Majoor van Leeuwen, hoofdkwartier-commissaris der Katho lieke Verkenners; verder talrijke leidende figu ren uit de padvinders- en verkennerswereld, onder wie ook verschillende aalmoezeniers. De Katholieken hadden o.a. een kapeltent op gericht, die de volle aandacht van het gezel schap genoot. Besloten is, dat de Jacobsstaf het internatio nale jamboree-kampteeken zal zijn. Men deelde ons daarover het volgende mede: Reeds vóór den Tachtigjarigen oorlog werden de Nederlanders de vrachtvaarders van Europa genoemd, omdat zij de Indische producten uit de Portugeesche havens over Europa distribu eerden. Toen in het eerste stadium van den Tachtigjarigen oorlog Portugal bij Spanje werd ingelijfd en de Nederlandsche scheepvaart aller lei belemmeringen voor den handel ondervond, besloten zij zelf de producten uit Indië te gaan halen en maakten daarbij gebruik van de on dervinding van zeevaarders, die op Portugeesche schepen gediend hadden en van anderen, die in Lissabon Portugeesche kaarten wisten te be machtigen. De zeevaart op de Oostzee en de Middelland- ÉChe Zee had nimmer de moeilijkheid der plaat- senbepaling op zee. Men kon hier n.l. het gegiste bestek door het in zicht loopen van de kust door landverkenningen verbeteren. De Portugeezen hadden voor het meten van de hoogte van de Poolster voornamelijk gebruik gemaakt van zeeastrolabium en quadrant, die hoekmeting mogelijk maakten, maar die door den betrekkelijk geringen omvang zelfs in dien tijd niet beantwoordden aan de eischen, die men aan de toenmalige instrumenten stelde. De Nederlandsche zeevaarders van de zestien de en zeventiende eeuw bedienden zich op hun Oceaantochten van den „Jacobsstaf", het zeer primitieve instrument, vergeleken bij de tegen woordige zee-instrumenten en waarmede resul taten zijn bereikt, die bewondering afdwingen. De „Jacobsstaf" bestaat uit een vierkanten stok AB met een viertal schuiven CD van ver schillende lengten. Afhankelijk van de grootte van de te meten hoek gebruikte men de schuif 1, 2, 3 of 4. Wilde men de geografische breedte bepalen, dan werd de stok AB met A voor het oog ge plaatst en een bepaalde schuif langs de stok in de richting van B verschoven, totdat men langs het eene uiteinde (D) naar de Poolster keek en langs het andere uiteinde naar de Kim. De gemeten hoek kon dan op een verdeeling langs den stok AB worden afgelezen. „POOLSTER WIJZE VAN GE&ttUIK JACOBSSTAF De heer D. Hans heeft aan het bestuur van den Nederlandschen journalisten-kring mede gedeeld, dat hij zich, tot zijn groot leedwezen, op grond van medisch advies tot beperking zijner vele werkzaamheden, genoodzaakt ziet in den loop of aan het eind van dit vereeni- gingsjaar zijn taak als voorzitter neer te leggen. Als gevolg van een en ander zal hij ook ont slag nemen als redacteur van „De Journalist", als voorzitter der economische commissie, en als vertegenwoordiger van den kring in de representatie-commissie en in de contact-com missie. Bergen is gereed om de zomergasten te ont vangen. Als confetti daalt de lindebloesem in het lommerrijke dorp op de vreemdelingen, die nu reeds naar Bergen komen, omdat zij weten, dat Bergen in Mei in het voorjaar op z'n mooist is, nu alles nog prijkt in het pas- ontloken, frissche groen. Bergen heeft sinds jaren z'n zomerfeesten, waarvan het bloemencorso steeds het hoogte punt was. Maar de feesten vallen steeds in de vacantieweken van half Juli tot eind Augus tus. In navolging van Engelsche badplaatsen heeft V. V. V. echter thans ook voor het voor seizoen een attractie geschapen, in den vorm n.l. van Daar werd 25 jaar geleden door de stichteres van de badplaats, mevr. van ReenenVölter het Pamassia-Park gesticht, om den badgasten, als het geen „strandweer" is, in de onmiddel lijke nabijheid een recreatie-oord te ver schaffen. De 5 c.M. hooge dennetjes, toen ge plant in een groote duinpan, vormen thans een boschachtig park. een vollegrondstentoon- stelling van bloemen en planten. De kweekers stonden eerst sceptisch tegen over een tentoonstelling, vlak aan zee, maar zoodra hadden ze het Parnassia-Park niet ge zien, of ze waren enthousiaste voorstanders ge worden. Hun enthousiasme is niet be schaamd, want, dank zij de deskundige be werking van den grond en de huidige leiding van de heeren B. Hoek, directeur van Plant soenen te Alkmaar, J. Roggeveen, directeur van Gemeentewerken te Bergen en de kweekers M. Boendermaker en J. H. v. d. Burg te Ber gen is al het gezaaide en geplante tentoon stellingsmateriaal schitterend tot zijn recht ge komen. Het Parnassia-Park, dat reeds 'n ideaal re creatie-oord was, is thans 'n lusthof geworden. Dezer dagen hadden de journalisten reeds de gelegenheid de tentoonstelling, die Donderdag geopend wordt, te bezichtigen. 't Was 'n zonnige dag. De goudgele brem, die zoo weelderig groeit tusschen de donkere dennen er. het lichtgroene loofhout, vlamde in het warme zonnelicht; de nachtegaal niet die van de wasplaat door de radio, maar de onvervalschte Bergen aan Zeesche nachtegaal zong er zijn vreugde uit over het jonge le ven, dat hij in zijn verborgen nestje verwachtte en over de nieuwe flora-pracht aan zijn Par nassia-Park gegeven; een fontein spoot haar zilveren stralen glanzend de klare lucht in, de bloemenpracht daaronder verfrisschend; in den vijver, waarlangs de rhododendrons bloei den, zwommen de goudvisschen naar hun home onder de witte waterlelies, die rezen uit den koelen, diepen vijvergrond. We willen maar zeggen, dat deze tentoon stelling inderdaad een lustoord is, èn door de ideale ligging in een natuurschoonrijke omge ving en door hetgeen de ruim 30 inzenders er exposeeren. Over het uitgebreide Park-terrein zijn de verschillende stands smaakvol verspreid; men vindt er heel aardige voorbeelden van tuin aanleg en een enorme variëteit van bloemen en planten. In het centrum heeft de heer Hoek een in zending ter opluistering, waarin hij met bloe men zegt: „Bezoekt Alkmaar"; iets dat V.V.V. van Bergen hem heusch niet kwalijk neemt, want de heer Hoek heeft verdienstelijk werk aan deze tentoonstelling verricht en bovendien Ber gen gunt ook Alkmaar zijn bezoekers. De tentoonstelling heeft een tweeledig doel: 'n attractie te zijn voor de gasten in het voor seizoen dit doel zal zeker bereikt worden en den kweekers, die bij den afzet van hun ar tikelen naar het buitenland de moeilijkheden van dezen tijd ondervinden, de gelegenheid te geven hun cliënteele-kring in den lande tever- grooten. Moge ook dit doel bereikt worden. De geregelde gasten van Bergen t>ehoeven hun recreatie-oord niet te missen; zij genieten 75 pet. reductie op den entréeprijs van de ten toonstelling, zoodat een dagelijksch verblijf in het Pamassia-Park geen enkel bezwaar ont moet. De omvang van de tentoonstelling is niet zoo grootsch als de Flora, doch kwalitatief doet zij, naar men ons verzekerde, niet voor de Flora onder. De tentoonstelling is dagelijks tot half Juli geopend. Toen indertijd de plannen van het gemeente bestuur van Bergen, om langs den Heereweg een rijwielpad aan te leggen bekend werden, rezen er in den lande protesten tegen deze „vandalistische neigingen" van het gemeente bestuur, dat door den aanleg van dit rijwiel pad een der restanten van Kennemerlands oer- bosch zou worden geschonden. Bergens gemeentebestuur weet echter heel goed, dat het natuurschoon van Bergen een levenskwestie voor het dorp is en dat een ont sluiting van het natuurschoon slechts kan bij dragen tot een meerder bezoek aan deze sei zoenplaats. Ontoegankelijk natuurschoon is als goud, dat ongebruikt in een safe ligt opgeborgen en door dit oerboseh langs den duinrand voor de toe risten te ontsluiten, laat Bergen een ieder, die het wil van zijn schat aan natuurschoon ge nieten. In tegenwoordigheid van het gemeentebe stuur, de rijwielpadver. „Noord Kennemerland", consuls van den A. N. W. B. en andere autori teiten, w.o. de oud-burgemeester Jh. v. Ree nen, heeft de burgemeester van Bergen, mr. H. D. A. van Reenen, dit breede rijwielpad, waarvoor de Bouwexploitatie Mij. „Bergen aan Zee" 20.000 M2. grond gratis afstond, officieel geopend, waarna zijn dochtertje Jacobientje de symbolische handeling verrichtte en het lint dat den toegang opende, doorknipte. Namens de rijwielpad ver. „Noord Kennemer land" bood mr. J. D. Bosman, die in zijn toe spraak wees op de wenschelijkheid van rijwiel paden voor de veiligheid van het verkeer, het meisje een bloemenhulde aan. Namens V. V. V. wenschte de heer C. F. Zei ler het gemeentebestuur geluk met dit unieke rijwieipad. Hierna maakte het gezelschap genoodigden een wandeling over het rijwielpad, om zich er van te overtuigen, dat hier geen natuurschoon is verdwenen, doch veeleer een rijk natuur schoon te voorschijn is gekomen. Het pad van hoogoven-stampasphalt loopt over de zachte glooiingen van den begroeiden duinrand door een oud bosch, met een rijke flora en fauna, waar wilde fazanten en ko nijnen het landschap nog stoffeeren. Links aanschouwt men het malsche Hol- landsche polderlandschap rechts het woeste duin. Terecht werd dit rijwielpad geprezen als eenig in zijn soort in den lande. De Heereweg, die reeds ep enkele plaatsen gestrekt en verbreed is, zal komenden herfst op 5 M. verbreed worden met het grootst mo gelijk behoud van het karakter van dit land schap. Het nieuwe rijwielpad geeft aansluiting op de rijwielpaden naar Castricum aan den eenen en Bergen en Bergen aan Zee aan den anderen kant. Het was te verwachten, dat het jong ste schrijven van het Doorluchtig Episcopaat verbitterde commenta ren zou uitlokken in de met den heer Mus- sert verwante kringen. De nationaal-socia- listische pers in Duitschland is er al mee begonnen. De „Völkischer Beobachter" deelt den letterlijken tekst niet mede en maakt zelfs geen melding van de kerkelijke strafmaat regelen bij het verleenen van belangrijken steun aan de N.S.B. Maar wel insinueert het blad, dat door het Nederlandsche Epis copaat tegen de Mussert-beweging is op getreden terwijl ,,tot dusver echter geener lei strafmaatregelen tegen de aanhangers van het communisme zijn genomen." Gelijk men weet is dit een pertinente onwaar heid. Sedert jaren is de bepaling van kracht, dat de kerkelijke Sacramenten worden geweigerd aan leden der Commu nistische Partij of degenen, die commu nistische bladen lezen of verspreiden. Wij vernemen, dat in een vergadering van de N.S.B.-leiding, Maandagavond te Utrecht gehouden, waarbij ook de Katho- Uekenraad aanwezig was, het schrijven van de bisschoppen is besproken. Unaniem is besloten, dat de Katholieke leiders niet uit de N.S.B. zullen treden. De geruchten, dat het Eerste Kamerlid, graaf de Marchant et d'Ansembourg in verband met het herder lijk schrijven van het Episcopaat reeds als lid van de N.S.B. bedankt had en af zou treden als Kamerlid blijken onjuist te zijn. In het eerstkomend nummer van Volk en Vaderland zou een en ander nader worden medegedeeld. Naar men ons bij informatie op het Hoofdkwartier der N.S.B. te Utrecht mede deelde ,is aldaar niets bekend omtrent een eventueel neerleggen van functies door graaf de Marchant et d'Ansembourg. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling' deelt mede, dat in de week van 4 tot en met 9 Mei 1936 het aantal leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit-1917 gesubsidieerde ver- eenigingen, bedroeg 536.700, waarvan 75.600 landarbeiders. In de maanden Mei tot en met November worden geen gegevens aangaande de werkloosheid van de vereenigingen van landarbeiders ontvangen. De werkloosheid onder de overige verzeker den bedroeg in de week van 4 tot en met 9 Mei 1936 31.6 pet., in de vorige verslagweek (20 tot en met 26 April 1936) 32.1 pet. en in de over eenkomstige verslagweek van 1935 30.0 pet. Bij 1062 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 9 Mei 1936 in totaal 428.944 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 393.252 mannen. Van 12 tot 18 Juli as. zal te Londen een internationale conferentie voor maatschappe lijk werk worden gehouden. Deze is de derde in een reeks congressen, waarvan het eerste werd gehouden te Parijs in 1928 en het twee de te Frankfort a. d. Main in 1932. Op deze beide congressen was Nederland officieel ver tegenwoordigd. De Londensche conferentie zal in het bij zonder gewijd zijn aan het onderwerp .Maat schappelijk werk en de gemeenschap." In het uitvoerend comité heeft ook prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, minister van On derwijs, zitting. In ons land zorgt een comité er voor, dat een aantal rapporten wordt ge reed gemaakt, waarin een overzicht wordt ge geven van hetgeen in Nederland wordt ge daan met betrekking tot de ter conferentie te bespreken onderwerpen. De rapporten zul len behandelen: gezondheidszorg, opvoeding, ontspanning, armenzorg, reclasseering er werkloozenzorg. Zaterdag 23 Mei j.l. kwam de bedrijfsraad voor het tuinbouwbedrijf in Noord-Holland in eerste vergadering bijeen in restaurant „Kin, heim" te Alkmaar. De bedrijfsraad, welke in opdracht van den minister van Sociale Zaken was bijeengeroepen door den heer A. Schenner te Hoogkarspel, werd door dezen geïnstalleerd. De raad maakte 'n rooster op volgens hetwelk de leden achtereenvolgens telkens voor een jaar als voorzitter zullen optreden. Voor de eerste maal treedt als voorzitter op de heer J. Lake- man te Lutjebroek en als tweede voorzitter de heer B. N. Loerakker te Hillegom. Ten aanzien van het secretariaat werd be sloten in de eerstvolgende vergadering een se cretaris buiten den raad te benoemen. Voor loopig wordt het secretariaat waargenomen door ir. A. W. Ausems, Nic. v. d. Laanstraat 31 te Haarlem. Aan het secretariaat werd opgedragen con cept-reglement en begrooting samen te stellen en een aanvang te maken met een overzicht van het tuinbouwbedrijf in Noord-Holland. Nadat nog eenige huishoudelijke en oriëntee- rende besprekingen waren gehouden, sloot de voorzitter deze vergadering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5