Belgische kabinet afgetreden I „PROTECTOR" I Het nieuws van heden Onrustig Spanje H.M. de Koningin opent de Waalbrug De toestand in Palestina NEDERLANDS BELANGEN BIJ LUCHTAANVALLEN DE KOPTISCHE KERK De reis van den Negus Japans landdag gesloten DE BAROMETER INBRAAK-VERZEKERING I aillilit VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 27 MEI 1936 Ochtendblad TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19968 Na een korten ministerraad deelde Van Zeeland den Koning het besluit tot ontslag mede BRUSSEL, 26 Mei (DNB) Het Belgische kabinet is afgetreden- De communisten Het program der Rexisten Senaatsverkiezingen in de provincie Luik De algemeene staking te Oviedo geëindigd Edward VIII ontvangt den maarschalksstaf De officieele ingebruikneming van deze belangrijke oeverver binding op 16 Juni bepaald Het steeds driester optreden van benden Arabieren neemt den vorm aan van een opstand China en de strijd tegen het communisme Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| Illlllllllllllllillllllllllllllllllll Baldwin verklaart dat geen ver dedigingsplan met Neder land is opgesteld Het veerbootongeluk op de Thaya Nog 31 kinderen vermist Toekomstige ontwikkeling van Abessinië op kerkelijk gebied Meening van bevoegde kringen mm® De boschbrand in New-Jersey De goudwetten in Amerika De onrust in Oostenrijk De aanvallers van Waxenberg SCHIP GEZONKEN Zondag wordt op den mailstoomer OxfordGibraltar verlaten Zorgen van de vrouw van een premier Liever fooien dan een bedieningspercentage Het aanzien van het parlement belangrijk versterkt De communisten in Frankrijk Het „indienen" van voorstellen is niet de grootste kunst Blum ontvangt Jouhaux SBK90 NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. De ministerraad is te 5 uur vanmiddag bij eengekomen om zijn standpunt ten aanzien van de door de verkiezingen ontstane situatie te bepalen. Na korte beraadslagingen werd be sloten, den Koning het collectieve ontslag van het kabinet aan te bieden. Minister-president Van Zeeland begaf zich na den ministerraad onmiddellijk naar den Koning, om hem het besluit van het kabinet mede te deelen. De ministerraad, waarin besloten werd, dat de regeering zou aftreden, duurde een uur. Van Zeeland dankte zijn medewerkers voor den arbeid, welke in wederzijdsch vertrouwen werd verricht. Van der Velde, als vice-president, bracht hulde aan de groote kwaliteiten van den premier en verklaarde, dat de regeering scheidde, zooals zij heeft gewerkt, in de meest hartelijke samenwerking. Het politiek bureau van de Communistische partij heeft een brief gericht tot de Socialis tische partü, waarin de Communisten verzoeken om een onderhoud, teneinde de mogelijkheid van een eenheid van de Belgische werklieden te bestudeeren. Volgens een brochure, welke door de Rexis ten is verspreid, verlangen zij onderdrukking van den partijstrijd, een regeering van deskun digen, weinig talrijk en onder politieke leiding, een nationale vertegenwoordiging door een Kamer van afgevaardigden van ten hoogste 100 zetels, welke slechts twee maanden per jaar zitting heeft om de begrooting en enkele spe ciale wetten te bespreken, en een senaat of een raad uit de corporaties, overeenkomstig de Kamer. Verder hechten de Rexisten in het bijzonder belang aan de vorming van een net van cor poraties, dat tot taak zal hebben de problemen der nationale huishouding te regelen, daarbij uitgaande van de bestaande organismen, vak bonden, beroepsorganisaties en coöperatieve vereenigingen. Ook vragen zij versterking van de nationale verdediging. Het programma van de buiteniandsche politiek van de Rexisten om vat absolute onafhankelijkheid van België van alle mogendheden en afwikkeling van de ge volgen van den oorlog met behoud van een vredes-politiek. Blijkens de uitslagen van de senaatsverkie zingen in de provincie Luik, hebben de katho lieken twee zetels behaald (verlies 2), de socia listen zes (onveranderd), terwijl de liberalen hun eenigen zetel verloren. De communisten zullen voor het eerst met een zetel in den Bel gischen senaat vertegenwoordigd zijn. De Rexis ten behaalden drie zetels. OVIEDO, 26 Mei (Reuter). Tusschen de werklieden-organisaties en den civielen gou verneur is een overeenkomst tot stand ge komen, zoodat men de algemeene staking als beëindigd kan beschouwen. De winkels van levensmiddelen zijn weer ge opend en de openbare diensten functionneeren weer. De civiele garde is in de kazernes gecon signeerd en de ordedienst wordt door jonge marxisten uitgeoefend. In het mijnbekken van Asturië wordt nor maal gewerkt. Te Valencia heeft de civiele gouverneur beslag gelegd op het materieel van de tramwegmaat schappij en van de autobusmaatschappij en de exploitatie hiervan aan de gemeente toever trouwd. De beide maatschappijen waren in con flict met hun personeel, waarvan zij de eischen, naar zij verklaarden, niet konden inwilligen en dat dientengevolge in staking was gegaan. De arbeiders en beambten zijn bereid het werk te hervatten onder toezicht van de gemeente, die hun een loonsverhooging heeft toegezegd. LONDEN, 26 Mei (Reuter). De Koning heeft heden in zijn kwaliteit van veldmaarschalk een delegatie van de zeven maarschalken van het Britsche rijk onder leiding van den hertog van Connaught ontvangen, welke hem den maar schalksstaf overhandigde. Deze staf is omkleed met rood fluweel, versierd met zuiver goud en draagt het inschrift: „Zijne Majesteit Edward Vin, veldmaarschalk, 21 Januari 1936". Dinsdag heeft de Koning de tweede „levee" van zijn regeering gehouden op Saint James- palace. Voor het eerst sedert zijn bestijgen van den troon, reed hij in de gouden statiekoets naar het paleis, vergezeld van een escorte van de Horse Guards. w Bij den heer A. v. d. Schaal, bloemist te Laren, bloeit een Phyllo-cactus, die slechts S jaar oud is. De plant, welke met Pokon kunstmest werd bemest, draagt reeds 3 weken lang gemiddeld 250 groote roode bloemen Te Nijmegen is bericht ontvangen, dat HM. de Koningin, vergezeld van H. K. H. Prinses Juliana, op Dinsdag 16 Juni de Waalbrug te Nijmegen zal komen openen. Zij kan verwacht worden te Nijmegen tusschen twaalf uur en half één, daar H.M. in de ochtenduren een kort bezoek aan Arnhem en Eist zal brengen. Vóór de officieele opening van de brug zal het woord worden gevoerd door den minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, door den commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, mr. S. baron van Heemstra en door den burgemeester van Nij megen, den heer J. A. G. Steinweg. JERUZALEM, 26 Mei (Reuter). De ge wapende benden Arabieren treden steeds driester op, vooral in Noord-Palestirna. De aanvallen nemen bijna den vorm van een opstand aan. In een rede, die hij op de Levant-Fair heeft gehouden, heeft de Britsche hooge commissaris verklaard, dat de uitvoering der Britsche be sluiten en de vervulling der plichten op grond van het mandaat noch door staking noch door geweld verhinderd kunnen worden. Te Gaza heeft men het uitbreken van on lusten op het laatste oogenblik kunnen voor komen door militairen te requireeren. In Samaria en Galilea hebben talrijke kleine incidenten plaats gehad. Te Tel Aviv is een communistische organisatie ontbonden; acht personen zijn gearresteerd. De Arabische arbei ders van het militaire vliegveld Ramlen zijn in staking gegaan en door Joden vervangen. Het Arabische blad „Islamijah" is voor veertien dagen verboden wegens het opruien tot ambte naarsstaking. Het schijnt, dat breede bevol kingslagen deelnemen aan sabotagedaden. Tijdens den Britschen dag op de jaarbeurs vroeg de burgemeester van Tel Aviv verlof een derde haven te Tel Aviv aan te leggen. Het nationaal Arabisch comité heeft een manifest gepubliceerd, waarin de politiek van de regeering wordt aangevallen en ge vraagd wordt de staking voort te zetten totdat Arabisch-Palestina onafhankelijk zal zijn. Te Akka is een Joodsch ambtenaar met dolk steken gedood. Om veiligheidsredenen zullen de Joden met Pinksteren geen bezoek brengen aan den klaag muur. NANKING, 26 Mei. (A. N. P.) Generaal Tsjeng-Tsjeng, een intiem medewerker van Tsjang-Kai-Sjek, is belast met de leiding van de bestrijding der communisten in de provinciën Sjansi, Sjensi, Soei-Youan en Ningh-Sia. In Chineesche politieke kringen kent men aan deze benoemng bijzondere waarde toe, daar de in de betreffende provinciën liggende Nanking- divisie hierdoor weer onder bevel van een Nan- kingsch generaal komt. De Nanking regeering wil, aldus zegt men, zoo haar invloed in deze gewesten versterken en het communisme met eigen kracht onderdrukken. De militaire gou verneur van Sjansi is tevens vervangen door den vroegeren minister van binnenlandsche zaken Tsjao-Tai-Wen. H Verwachting: zwakke tot matigen Noorde- H ljjke tot Noord-Westelijken wind, zwaar EE EE tot half bewolkt, weinig of geen regen. iets koeler. Verdere vooruitzichten: toenemende kans H op regen en koeler. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin 1 ONDERL. VERZEKERING MIJ. I DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. Tel. 45014 en 45016 I Directie: H. F. HEERKENS THIJSSEN i UITSLUITEND voor: Kerken, Pastorieën Kloosters en Kerkelijke Instellingen niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiïT LONDEN, 26 Mei. (Reuter) In het Lagerhuis verklaarde Baldwin in antwoord op de vraag of de regeering in verband met het strategisch belang van Nederland in een luchtaanval, een plan tot verdediging had opgesteld in samen werking met de Nederlandsche militaire autori teiten, dat een dergelijk plan niet bestond. PRAAG, 26 Mei. Over het ongeluk op de Thaya, waar een veerboot is vergaan, wordt nog gemeld, dat 31 schoolkinderen vermist worden. De onderwijzers hebben hun uiterste best ge daan om de kinderen te redden, één hunner heeft zelfs tien scholieren in veiligheid weten te brengen. Wy hebben reeds eenige beschouwingen gepubliceerd over de toekomstige verhou ding van de Katholieke Kerk tegenover de Koptisch-Christelijke Kerk in Abessinië. Onze Romeinsche correspondent stuurt ons over dit belangryke vraagstuk nog de volgende beschouwingen: Merkwaardig is, wat het „Anglo-Italiaan- sche bulletin", een Italiaansch propaganda blad, dat in het Engelsch gedrukt wordt, over de toekomstige ontwikkeling van Abessinië op kerkelijk gebied meent te kunnen meedee- len. Volgens dit blad zou de onderwerping van den Schismatieken Koptischen clerus aan het Italiaansche gezag een tegenstuk op kerkeiyk gebied vinden in de aansluiting bij Rome, m.a.w. in de uniëering en de vereeniging met de bestaande Koptisch-Katholieke Kerk, waar toe het Ethyopische College te Rome behoort. De Paus, zoo vervolgt deze beschouwing, zou dan een Koptischen patriarch of bisschop be noemen en Aksoem zou, als zetel van dezen, in zijn beteekenis van religieus centrum van Abessinië biyven bestaan. Het is duideiyk, dat men hier te doen heeft met bespiegelingen, die op mogeiyke ontwikkeling der feiten vèr vooruit loopen. Toch schynt zulk een ontwikkeling op zich zelf niet onmogeiyk. Misschien lag zij zelfs reeds vroeger in de lijn der mogeUjkheden, wanneer men bedenkt, dat de Negus, Hailé Selassie, eenerzyds de onafhankeiykheid der nationale Abessinische kerk van den schisma tieken Koptischen patriarch van Alexandrië nastreefde, anderzijds den katholieken gunstig gezind was, zooals o.a. bleek uit zün verhou ding tot Mgr. Jarosseau en zijn bezoek aan den Paus bij zyn Europeesche reis van tien jaar geleden. De patriarchale zetel van de geuniëerde Koptische kerk is heden eveneens te Alexan drië in Egypte gevestigd, doch sedert verschei dene jaren onbezet; het geuniëerde patriar chaat wordt bestuurd door een apostolischen administrator. Dat deze patriarch voortaan te Aksoem zou resideeren, zou op zichzelf niets ongewoons beteekenen; zoo resideert byv. de De Engelsche luchtmacht beschikt over een aantal poppen, welke bij parachute- oefeningen worden gebruikt TUCKERTON, 26 Mei. (Reuter). Door den boschbrand in het Zuiden van den staat New- Jersey zqn büna 600.000 are bosch in vlammen opgegaan. Vier dorpen worden door het vuur bedreigd en 1500 mannen doen wanhopige pogingen uitbreiding van den brand tegen te gaan. De schade bedraagt reeds meer dan één millioen dollar. Van vijf personen heeft men de verkoolde ïyken gevonden, terwijl zestien personen zoo danig gewond zyn, dat zy naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Voorts worden 33 personen vermist. WASHINGTON, 25 Mei (Reuter) Het Op perste Gerechtshof heeft heden verklaard, dat d'e Amerikaansche wetten omtrent het goudbe- zit ook van toepassing zyn op buiteniandsche ondernemingen met filialen in de Vereenigde Staten. Het wees met deze uitspraak het ver zoek der „Uebersee Finanz Korporation", een Zwitsersche maatschappij, van ae hand, om toestemming tot het aanhouden van een voor raad van 1 millioen dollars goud, die reeds in de Vereenigde Staten aanwezig was. Het Opperste Gerechtshof handhaafde daarmede tevens de weigering in tweede instantie tot het verleenen van vrijstelling aan de Finanz Kor poration voor het storten van zyn goud by de Federal Reserve Bank te New York. De „Finanz Korporation" had beweerd dat de wettelüke bepalingen tegen het hamsteren van goud niet van toepassing zouden zyn op een buiteniand sche onderneming, die reeds goud in de Ver eenigde Staten bezat. Het goud zou, indien de uitvoer naar Zwitserland zou zyn toegestaan, een waarde hebben vertegenwoordigd van onge veer 2.100.000 dollar. WASHINGTON, 25 Mei (Reuter) Opnieuw is een federale wet door het Opperste Gerechts hof in stryd met de Amerikaansche grondwet en dus ongeldig verklaard. Het betreft hier ae in 1934 aangenomen z.g. Municipal Bankruptcy Act, de wet in zake de in betalingsmoeilyk- heden verkeerende gemeenten. Het gerechtshof nam zyn besluit met vijf tegen vier stemmen. De president, Hughes, behoorde tot de minder heid, die de wet niet inconstitutioneel achtte. WEENEN, 25 Mei (Reuter) Het officieele nieuwsbureau publiceert een mededeeling uit gezaghebbende bron over den aanslag op Wa xenberg. Hierin wordt bevestigd, dat geen der aanvallers lid was van den Heimatschutz. Wel waren vescheidenen hunner lid van den Hei matschutz ten tyde van den Putsch van Pfrie- mer, op 30 September 1931. Na de mislukking van dien Putsch traden zy uit den Heimatschutz en sloten a h aan by de Nationaal-Socialistische beweging. In dit verband kan nog opgemerkt worden, dat de partögangers van Dr. Pfriemer reeds Nationaal Socialistisch waren en het Haken kruis droegen. CULLERCOATS, 26 Mei (Reuter). Lloyds meldt, dat de Britsche treiler „Picador" ty- dens een dikken mist gezonken is, na in aan varing te zyn gekomen met het Britsche tank schip „San Salvador." Twintig leden van de bemanning van de „Pi cador" worden vermist. De Aboena, het hoofd der Koptische kerk in Abessinië Syrische patriarch van Antiochië te Beiroet en de Melchitische patriarch van Antiochië te Damaskus. In bevoegde Vaticaansche kringen verklaart men evenwel, dat de beschouwingen van het Italiaansche blad slechts op fantasie berusten. Hoezeer de Kerk uiteraard een hereeniging der afgescheiden Abessinische kerk zou ver welkomen, moet zy dit nochtans verhopen van een ommekeer in de innerlijke overtuigin gen en niet van een militaire overwinning. De vestiging van vele Italianen in Abessinië zal tot gevolg kunnen hebben dat er meer contact komt tusschen de Katholieke en de schisma tieke Koptische Kerk. De ambtenaren der ko loniale mogendheden plegen echter uit politie ke motieven de bestaandegodsdiensten eerder te begunstigen dan tegen te werken en Bado- glio heeft aan den Koptischen Aboena verze keringen in dezen zin gegeven. Een wijziging in de verhouding der Koptische Kerk tot de Katholieke is dus alleen van een langzame ont wikkeling te verhopen. GIBRALTAR, 26 Mei (Reuter). De Negus zal te Gibraltar niet officieel worden ont vangen. Er wordt een suite voor acht per sonen voor hem vrijgehouden op den mail stoomer „Oxford", welke Zondag uit Gi braltar vertrekt. Vermoedeiyk zal de „Capetown", welke even later uit Gibraltar zal vertrekken, de kisten vervoeren, welke de schatten van den Negus bevatten. De Londensche correspondent van de „Gior- nale d'Italia" schrijft, dat het besluit van den Negus om Londen incognito te bezoeken een moeiiyk vraagstuk oplost. In Londensche kringen wacht men met een zeker ongeduld op een definitieve verklaring van de regeering, temeer daar Eden schünbaar iedere gelegenheid aangrijpt om de verhouding tusschen Engeland en Italië te verscherpen. De uitlatingen van Eden doen een gevaariyke nei ging vermoeden om de souvereiniteit van Italië over Abessinië niet te erkennen. Men beschouwt evenwel de mededeeling van Eden, dat de Britsche gezant te Addis Abeba binnenkort met verlof naar Londen zal komen, als een gunstig teeken en herinnert eraan, dat ook de Amerikaansche gezant binnenkort met vacantie zal gaan. LONDEN, 26 Mei. Mevrouw Baldwin heeft gisteren het woord gevoerd by de opening van een tehuis voor werkende meisjes. Zij zeide by deze gelegenheid, dat de werkzaamheden van een minister-president hand over hand toene men en daarmede ook de zorgen van zyn echt- genoote. Geheel ten onrechte, aldus mevrouw Baldwin, schynt men te veronderstellen, dat de vrouw van een premier er een soort warenhuis op na houdt, met vooral oude en nieuwe klee- ren, terwyi men verder verwacht by haar alle inlichtingen te kunnen krijgen. Dan zijn er ook lieden, die de vrouw van den premier beschouwen als een instelling van wel dadigheid met onuitputtelyke middelen en weer anderen, die meenen, dat zy een geldschietster is niet alleen met een teeder hart, maar ook met een slecht geheugen. Tenslotte zyn er na- tuurlyk gegadigden voor velerlei baantjes. Dat zyn dan in de meeste gevallen menschen, die zy te voren nimmer heeft gezien en waarvan zy nimmer heeft gehoord, en die meestal hun verzoek dan nog overbrengen ten behoeve van derden. BOEDAPEST, 26 Mei. De vervanging van het fooienstelsel door het systeem van bedienings- byslag is vandaag in het geheeie land van kracht geworden. Onder de kellners bestaat er echter groote ontevredenheid, men heeft zelfs reeds met staking gedreigd. De toekomstige ontwikkeling van Abessinië kerkelijk gebied. De Belgische regeering afgetreden. Nederlands belangen by luchtaanvallen. De toestand in Palestina. De algemeene staking in Oviedo (Spanje) ge ëindigd. De reis van den Negus naar Londen. Sluiting van Japans landdag. H.M. de Koningin zal op 16 Juni de Waalbrug te Nijmegen openen. Gedach ten wisseling in de Tweede Kamer over de voorgestelde maatregelen betreffende me chanisatie in de sigarenindustrie. Wijziging en aanvulling der Pensioenwet door de Tweede Kamer zJi.st. aanvaard. Het voortgezet congres van de Alg. R.K. Amb tenaren vereeniging. Fabrieksbrand te Alkmaar. Beurs van New-York: op aarzelenden inzet volgde fcoersverbctering; later kleine inzinking, waarna herstel. TOKIO, 26 Mei. De buitengewone zitting van den landdag is vandaag gesloten. Alle regeeringsvoorstellen, behalve dat betref fende de bescherming van het decreet voor de nationale mobilisatie, zijn zoowel door landdag als senaat goedgekeurd. Op 27 Mei zal in den senaat de officieele sluiting der parlementszitting plaats hebben. De geheeie pers wyst er op, dat in de laatste zittingsperiode een zeer groote wetgevende ar beid verricht is. De bladen verklaren dat de gebeurtenis sen van Februari bij het parlement den wil hebben doen opkomen, de wetgevende plich ten geheel te vervullen. Het aanzien van het parlement is daardoor belangrijk ver sterkt. Men heeft verder veel lof voor den minister van Oorlog, Teraoetsjl, die zich frank en vrij heeft uitgesproken over de gebeurtenissen in het leger en het vertrouwen van het volk in de defensie heeft weten te herstellen door zyn energiek ingrijpen. Hoewel de regeermg nog geen bepaalde voorstellen heeft gedaan betref fende een hervorming van het staatsbestuur, is uit de debatten in het parlement toch reeds gebleken, hoe zy zich een nieuwe organisatie van het politieke leven denkt. PARIJS, 26 Mei (Reuter). De communistische Kamerfractie heeft in een hedenmorgen onder voorzitterschap van Cachin gehouden consti- tueerende vergadering besloten om, zoodra de nieuwe Kamer zal zyn byeengekomen, voorstel len in te dienen tot het in uitvoering nemen van groote werken; tot herstel van de onrecht vaardigheden, veroorzaakt door de wetscredie- ten; tot ontwikkeling der sport door net toe staan van een crediet van een milliard francs; tot het instellen van een nationaal fonds tegen de werkloosheid; tot algemeene amnestie: tot toepassing van de wet op de strijdhonden en tot benoeming van een parlementaire commis sie, die een onderzoek zal hebben in te stellen naar het vermogen van bepaalde politieke per- soonlykheden, zooals Tardieu, Laval, Bouisson, enz. PARIJS, 26 Mei (Reuter). Blum heeft heden morgen Jouhaux, den secretaris-generaal der C. G. Tontvangen. Besproken werden in t byzon- der de samenwerking der C. G. T. met de ko mende regeering en de vorm, waarin deze samenwerking zou kunnen geschieden. Beslui ten zijn echter niet genomen. Stand op Woensdag 1 uur vju. 7CL2 Vorige stand 76&3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1