Het vertrek der Queen Mary DeKabinetsvorming in België Het nieuws van heden De toestand in Palestina DE EERSTE REIS NAAR AMERIKA Een mysterieus telegram De Britsche reis van den Negus DE BAROMETER Von Ribbentrop naar Ierland HET BRITSCHE KABINET VERGADERT De positie van Herriot HET BEZOEK VAN BECK AAN BELGRADO LAME RIS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 28 MEI 1936 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per Ochtendblad TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19970 post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DÉ SPAARNESTAD. HAARLEM k E F O O 38 kleine annonces „Omroepers Het Weer IIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIilll^ Storm waar schu wings dienst De Koning heeft zijn consultaties met de vooraanstaande poli tieke personen aan gevangen Moeilijkheden van liberale zijde Het stamhoofd van Sajo blijkt oproerig te zijn Doorgeven Een uitnoodiging van den gouver neur te Gibraltar De treinoverval in Mandsjoekwo Bandieten plegen nog meerdere aanslagen Onder het gezag van kapitein Britten bevinden zich meer dan 2000 passagiers en 1000 man personeel aan boord Nog iets meer dan een Pinkster uitstap je? De staarten van <Je Chineezen Politiebeambten knippen de lange vlechten onverbiddelijk af Plannen voor officieuze rijksbesprekingen Goebbels veroordeelt de spreekkoren Voor dergelijk „dilettantisme" is geen plaats meer in Duitschland Egyptische activiteit De beoordeeling door de Poolsche bladen Romantisch huwelijk van een prinses Treedt Gömbös af? Zij kiest een hotelportier tot man Grootsch en jubelend afscheid op de kade Het Britsche pantserschip „Bar ham" arriveert op de reede van Haifa Een veldslag tegen Arabische bandieten Klokslag half vijf moesten allen, die niet mee gingen, het schip verlaten,en de familieleden en vrienden van de meer dan 2000 passagiers verlieten de hutten, salons en dekken. Zij voeg den zich bij de velen, die op de kade het ver trek van den oceaanreus gadesloegen. Eindelijk werden de loopplanken ingetrokken, terwijl op de brug en de dekken officieren en matrozen druk bezig waren. De laatste trossen worden losgesmeten en het water achter den hoogen achtersteven begint te kolken. Langzaam komt het schip in beweging. Een jubel breekt los op de kade en paart zich aan het geloei van de sirenes, terwijl de marinekapel op de kade het „Rule Brittannia" speelt. Woensdagmiddag te 17.20 uur is geseind Ei aan de posten van Delfzijl tot Hoek van H Holland: Weest op uw hoede. USJRWERK HANDEL p 1EIDSCHESTBA.4T 18 evenzeer en van harte den vertrekkenden reus toe. Getrokken door zes sleepbooten verlaat het schip de haven van Southampton voor zijn „maidentrip". Vliegtuigen van alle types begeleiden het schip nog een eindweegs. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor zie de rubriek. een levendig schouwspel van laatkomende passagiers, af scheids tocnn eel tjes en onafge broken heen en weer loopen van stewards, kruiers en matrozen. Verwachting: krachtige tot matigen Noord-Westelijke tot Noord-Oostelijken wind, meest zwaar bewolkt, mogelijk eenige regenbuien, koeler. Verdere vooruitzichten: wind, koel weer. afnemende De kabinetsvorming in België. De toestand in Palestina. Het vertrek van de „Queen Mary" naar de Vereenigde Staten. Het Britsche kabinet vergadert. Von Ribbentrop op Pinks tervacantie naar Noord-Ierland. De Britsche reis van den Negus. De positie van Herriot. Het bezoek van den Poolschen minister Beek aan Belgrado. Het wetsontwerp tijdelijke maatregelen betref fende mechanisatie in de sigarenindustrie door de Tweede Kamer z.h.st. aangenomen. Zedenschandaal in Den Haag; verscheidene personen, onder wie hooge ambtenaren, ge arresteerd. i De kaarsenfabriek te Gouda wordt herbouwd. Zware brand te Oldebroek; vier gezinnen dakloos. Beurs van New-York: stemming prijshoudend. tocht naar de Vereenigde Staten. Het schip werd door zes sleepboo ten buitengaats gesleept. Aan boord bevinden zich meer dan 2000 pas sagiers en 1000 man bemanning. De commandant, kapitein Britten, BRUSSEL, 27 Mei (Reuter) De Koning heeft zijn consultaties aangevangen. Hij ont ving Van der Velde, lid van den minister raad, Spaak, minister van vervoerwezen, De Man, minister van openbare werken, de af gevaardigden Wauters en Camille Huys- mans en den minister van staat baron Poncelet. Vervolgens ontving de Koning nog den voor zitter van den senaat Lippens en de ministers van Isacker, de Schrijver en Dubus de ~War- naffe, den voorzitter van de katholieke bonden graaf d'Espremont Lynden en Pierlot, den president van de katholieke unie. Bfjna allen raden aan terug te keeren tot een regeering van de drie partijen onder leiding van Van Zeeland. De socialisten verklaren zich voor een regeering van de nationale unie met een pro- portioneele socialistische vertegenwoordiging. Het schijnt, dat de katholieken van hetzelfde gevoelen zijn. De (moeilijkheden komen echter van liberale zijde. Deze belangrijke fractie wil niet meer deelnemen aan een regeering van de drie partijen. Gistermiddag seinde Reuter uit Khartoem een mysterieus bericht met een waarlijk tragi- schen inslag, hetwelk opgevangen zou zijn te Sajo, dat op 24 K.M. ligt ten Noord-Oosten van den post Gambela aan de grens van Abessinië en den Soedan. Dit telegram luidde: „De gouverneur is ge vlucht. Ons leveh en goed loopen gevaar voor de gedesorganiseerde troepen. Een Italiaansche colonne bevindt zich op drie dagmarschen: in dien deze ons kan bereiken, zijn wij gered." Nader seint thans R,euter: Uit Gambela wordt gemeld, dat het stamhoofd van Sajo zichzelf heeft geproclameerd tot Koning van Wallega en aan het hoofd van 3000 man van het leger van den Negus oprukt naar Sajo. Wallega ligt ongeveer 160 K.M. van Gambela en Sajo ligt nog een vijftigtal kilo meters verder. We geven in ons leven een klacht veel te gemakkelijk door. Er komt een klacht binnen en we zijn onmiddellijk geneigd de klacht naar een mindere door te geven, liefst nog met een al dan niet gerechtvaardigd verwijt. Deze mindere geeft de klacht weer omlaag en zoo gaat er soms heel wat tijd verloren, alvorens een klacht be hoorlijk wordt onderzocht indien ze onderzocht wordt en er aan wordt voldaan. Het zou veel eenvou diger ziin wanneer we zelf even een klacht ter hand namen en de zaak zoo mogelijk uit den iceg ruimden. Natuurlijk moet veel aan anderen worden overgelaten, maar we dienen toch zelf waakzaam te zijn om niet gemakzuchtig te worden en op derden en vierden af te schuiven wat we zelf het allerbeste kunnen doen. GIBRALTAR, 27 Mei. Naar verluidt heeft de Britsche admiraliteit den Negus toege staan, aan boord van den kruiser „Cape town" te blijven, tot het schip, dat hem naar Engeland zal brengen, te Gibraltar zal zijn aangekomen. De gouverneur van Gibraltar heeft den Négus en zijn gevolg voor een maaltijd op Vrijdag aa. uitgenoodigd. CHARBIN, 27 Mei. (A. N. P.) Bandieten heb ben gisterenavond, zooals reeds gemeld, bij San- tacho, ongeveer 500 kilometer ten Oosten van Charbin, een aanslag gepleegd op een trein, die tot ontsporing werd gebracht, doordat de rails waren opgebroken. De bandieten beschoten den trein, waardoor tien passagiers gedood werden en elf gewond. Eten Japansche afdeeling viel de roovers aan, die zware verliezen leden. Aan Japansche zijde werden twee kapiteins gedood en een soldaat. Korten tijd later werd een aanval gedaan op het station Lao Soeng Ling, ten Oosten van Kirin. Het gebouw werd door bommen vernield. Eten derde aanslag werd bij Moelan, 150 kilo meter ten Oosten van Charbin gepleegd op een politie-auto, waarin zich vier Japansche officie ren en 11 beambten bevonden. Auto en inzit tenden worden vermist. Uit Hsinking is een sterke strafexpeditie vertrokken. Stand op Donderdag 1 uur vjn. 759.2 Vorige stand 760.9 LONDE1N, 27 Mei. (Eteuter.) De speciale ambassadeur van Hitier, von Ribbentrop, zal, naar men gelooft, morgen of Vrijdag te Londen aankomen op doorreis naar Nooru-Ierland, waar hij de Pinksterdagen zal doorbrengen .n gezelschap van lord Londonderry, die onlangs in Duitschland zijn gast was. Natuurlijk oppert men de veronderstelling, aldus meldt de diplomatieke correspondent van Reuter, dat von Ribbentrop van de gelegenheid gebruik zal maken om met de Britsche regee ring het Duitsche antwoord op de onlangs in gediende Britsche vragenlijst te bespreken, doch hiervan is geen enkele bevestiging te verkrij gen. PINGLIANG (Kansoe)27 Mei (A.N.P.). De politie houdt alle mannen aan, die „lang haar" dragen en knippen hun deze vlechten af. Een groot gedeelte der conservatieve boeren bevolking heeft vijftien jaar lang het verbod der republikeinsche regeering genegeerd en loopt nog steeds rond met hun .staarten". Er wordt thans voor geijverd de naleving van deze wetsbepaling af te dwingen. De gewraakte haartooi kwam in het midden van de 17e eeuw in zwang, toen de Mandsjoe-veroveraars de Chineezen dwongen hun haar te laten groeien ten teeken der onderwerping. Tot nu toe is nog slechts in eenige afgelegen streken deze haardracht behouden. De bedoe ling is dit gebruik volkomen uit te roeien. LONDEN, 27 Mei. (Reuter.) Het kabinet heeft hedenmorgen zijn wekelijksche zitting gehou den. O. a. werden de conclusies besproken van het tribunaal, dat een onderzoek heeft inge steld raar het uitlekken van begrootingsgehei- men, welke hedenmorgen ter kennis van den minister-president zijn gebracht. De Times geeft, na te hebben verklaard dat het „in de huidige critieke periode meer dan ooit noodig is, dat de regeeringen van het Britsche rijk in denzelfden pas loopen", te kennen, dat bij het a s, bezoek aan Londen van een belangrijk aantal ministers der dominions, officieuze besprekingen mogelijk zullen zijn. Volgens de Daily Telegraph zullen de ver tegenwoordigers der dominions waarschijnlijk gunstig gestemd zijvi tegenover dergelijke ge- dachtenwisselingen. „Hes conflict tusschen den Volkenbond en Italië, dat samenvalt met de onthulling van de Duitsche herbewapening, heeft de dominions overtuigd van de duidelijke ondoeltreffendheid der rijksverdedigingsmiddelen. In Britsche regeeringskringen is men van meening, dat een rijksconferentie voor een be spreking dezer kwesties zoo spoedig mogelijk zou moeten worden bijeengeroepen". Het blad meent te weten, dat een dergelijke conferentie nog dit jaar zou kunnen worden gehouden. PARIJS, 27 Mei. (Reuter) De radicaal- socialistische fractie, die heden vergaderd heeft, besloot onder meer met algemeene stemmen, aan de nieuwe meerderheid te verzoeken, de verkiezing van Herriot tot Kamervoorzitter te verzekeren. De Berlijnsche correspondent van de Times meldt: Dr. Goebbels heeft het voorbeeld van Bal- dur von Schirach, den Rijks jeugdleider, ge volgd door heden den banvloek uit te spreken over spreekkoren in geheel Duitschland. Spreekkoren, aldus Dr. Goebbels, zijn over het algemeen beklagenswaardige uitingen, waarvan het gevaar in verantwoordelijke kringen niet voldoende wordt beseft. Banali teiten en holle frasen worden niet belangrijk, omdat zij in koor worden opgezegd. Er is geen plaats voor dergelijk „dilettantisme" bij de partij. Dit is dus het einde van het spreekkoor in Duitschland, dat een van de meest merk waardige symptomen van de tendenz naar het massale in het Derde Rijk was. Het spreek koor werd gebruikt voor allerlei doeleinden, zoowel voor het imponeeren van radio luisteraars, voor het eenheidsgevoel van me nigten als voor de opvoeding van de enkelingen. LONDEN, 27 Mei (Reuter). Volgens een door het ministerie van Koloniën ontvangen communiqué betreffende de jongste ge beurtenissen in Palestina, is de toestand te Gaza rustig. In het gebied van Jeruzalem hebben zich geen incidenten voorgedaan. In het- Noorden zijn bommen ontploft te Tulkam, Nazareth en Safed, doch schade heb ben deze niet aangericht. Op de reede van Haifa is het pantserschip „Barham" aangekomen, dat de vlag voert van vlootadmiraal Dudley Pound, die van morgen een bezoek aan den burgemeester heeft gebracht. De toestand in de stad en in de omgeving blijft kalm, afgezien van enkele schietpartijen in meer afgelegen deelen. Omtrent slachtoffers wordt niets gemeld. Officieel wordt ontkend dat te Jeruzalem politiemannen zijn gearresteerd wegens rebellie. In verband met den dood van twee Arabische politiemannen door een ongeluk, hebben een aantal recruten van Tulkarem bij den inspec teur-generaal geprotesteerd. Deze achtte dit protest gerechtvaardigd. Gisteravond heeft een detachement Ca- meron-hooglanders en Britsche en inland- sche politiemannen slag geleverd tegen Arabische bandieten op den weg tusschen Jeruzalem en Nabloes. Aan Britsche zijde is geen enkel slachtoffer gevallen. Te Kairo is een comité voor steunverleening aan de Arabieren in Palestina gevormd. Het comité is voornemens te protesteeren tegen de maatregelen der Britsche regeering, de Arabie ren in hun strijd te steunen, en een commissie van onderzoek naar Palestina te zenden. BELGRADO, 27 Mei. (D. N. B.) De Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken, Beck, die hier vanmorgen is aangekomen, heeft een on derhoud gehad met den Zuid-Slavischen minis ter-president Stoyadinowitsj. De Italiaansche troepen bevinden zich inder daad op een afstand van twee of drie dagmar schen van Sajo en de Grieksche kooplieden hopen, dat de Italianen nog intijds komen om te zorgen, dat hun zaken niet worden geplun derd door de Shifta's. Te Sajo bevindt zich een Amerikaansche missie. LONDEN, 27 Mei (A.N.P.) De Daily Tele graph meldt uit Boedapest, dat zeer binnenkort bet aftreden is te verwachten van generaal Gömbös als minister-president van Hongarije. Het blad verneemt, dat de geneesheeren van Gömbös hem hebben voorgeschreven zich in de volgende twaalf maanden te onthouden van deelneming aan het politieke leven. De tachtig-jarige veldmaarschalk, Aartshertog Friedrich inspecteert het Oosten- rüksch bondsleger ATHENE, 27 Mei. Prinses Feisa, de oudste dochter van den koning van Irak, heeft de aan dacht op zich gevestigd, door een romantisch huweiijk. Zij was verliefd geworden op den Griek Haralambis, portier in een hotel op Rhodus. Heden verscheen zij met hem te Athene, waar zij gehuwd is, nadat zij zich naar ortho doxen ritus had laten doopen en den naam Anas- tasia had aangenomen. Het jonge paar Is vervolgens met onbekende bestemming vertrokken. Een zuster der prinses, Radjiha, heeft zich namens de ouders tot de Grieksche autoritei ten gewend met het verzoek, het huwelijk nie tig te verklaren. Deze hebben echter geantwoord, dat zij niet tusschenbeide kunnen komen, daar het huwelijk in geldigen vorm tot stand is ge komen. Het bezoek van minister Beek aan Belgrado, dat in antwoord is op het bezoek van wijlen den minister van Buitenlandsche Zaken van Joego slavië Marinkowitsj, geeft den Poolschen bla den aanleiding tot een uitvoerig commentaar, waarin zij wijzen op de traditioneele vriendschap tusschen de beide landen, ctie vereenigd zijn door banden van idealisme tegenover hun na tionale onafhankelijkheid en hun gehechtheid aan den vrede. Alle bladen zijn het er over eens, dat het verkeerd zou zijn aan het bezoek slechts het karakter van hoffelijkheid toe te schrijven. De Gazeta Polska schrijft o. m.: de drie hoofdsteden Belgrado, Warschau en Brussel, hoewel in verschillende deelen van Europa ge legen, roepen een historische analogie te voor schijn: den grooten oorlog, de periode, waarin de drie volken hardnekkige pogingen hebben gedaan voor hun leven en bevrijding Drie na men verpersoonlijken deze heroïeke pogingen: Joseph Pilsoedski, Koning Alexander en Koning Albert; zij vormen de symbolen van nationale hernieuwing. De commandant van de „Queen Mary", sir E. Britten LONDEN, 27 Mei (Reuter). Van middag te 16-34 uur vertrok de „Queen Mary" voor den eersten Meer dan een kwart millioen menschen slaan vanaf den wal het vertrek van het zeekasteel gade; zij komen uit alle wereld- deelen en ook de vreemdelingen juichen zal zelf beslissen of het schip op deze reis reeds zal trachten het „blauwe lint" te veroveren. Het schip vervoert een 50-tal brieven van de burgemeesters van Britsche plaatsen aan de burgemeesters van gelijknamige plaatsen in de Vereenigde Staten. Zoo schreef de lord mayor van Londen een brief aan den burgemeester van Londen in Ontario. Het laatste half uur voor het vertrek bood Verscheidene passagiers hadden hun plaats op het schip reeds zes jaar geleden besproken. Te New-York zijn de noodige maatregelen genomen om het schip waardig te ontvangen. Behendigheidswedstrijden in Kiel. Een wiel wordt in volle vaart gedemonteerd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1