Een Hollandsche vloot historie geworden Argentinië verwekt groote sensatie De kroning van Koning Edward De stakingen in Frankrijk Het nieuws van heden is FLANDRIA'S LAATSTE REIS UIT AMSTERDAM De onlusten in Palestina Ook dr. Schacht wil koloniën Badoglio komt te Suez aan DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 30 MEI 1936 Ochtendblad TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19974 De eens zoo trotsche reeks pas sagiersschepen van den K. H. L. behoort tot het verleden Weemoedig afscheid te IJmuiden Over het algemeen is de toestand iets kalmer Verkiezing van Léon Blum betwist Het Weer llll!lllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllilll§ Een duidelijke uitspraak als voor woord in een boekje Hooge ambtenaren als smokkelaars Joego-Slavië voor een half mil- lioen dinar benadeeld Een verzoek te Genève om een bijzondere zitting van de Volkenbond s-Assemblée Een agenda met uiterst belangrijke punten De Negus te Gibraltar i I In Belgrado is een internationaal politie-congres gehouden Proclamatie op verschillende plaatsen te Londen plechtig voorgelezen DE NALATENSCHAP VAN ADMIRAAL BE ATT Y SöOSïE3~T Een accoord tusschen directie en arbeiders der Renault- automobiel fabrieken Het aantal stakers nog boven de 50.000 Verscherpte Duitsche deviezenbepalingen BERICHT DE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT zal op Tweeden Pink sterdag en Dinsdagmorgen niet verschijnen. DE DIRECTIE Luilak NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. 4"if-. 1 V (Van onzen specialen verslaggever) Grijze wolkenlucht en November- guurte in den doorstaanden Westen wind, die recht uit zee blaast over de sluizen van IJmuiden. Twee pas sagiersschepen schuiven langzaam in de groote sluiskolk. Het zijn de uitvarende Stuyvesant en Simon Bolivar van de K.N.S.M. Nog 'n schip komt het kanaal af: twee zwart gebiesde, gele schoorsteenen boven witte dekken. Een boot van de Nederland? Men tuurt en tuurt. Dan ontcijfert één den naam: Flandria. En dan weten allen: het laatste passagiersschip van den K.H.L. verlaat voor goed het vaderlandsche water, verkocht naar Frankrijk. Tusschen half vier en vier uur wordt Vrij dagmiddag de Flandria te IJmuiden geschut. Als laatste, na de beide K.N.S.M.-schepen, vaart zij in de kolk, waar het is, alsof het schip beschaamd achteraf blijft. En als de sluisdeur naar zee zich opent, verlaat de Flandria ook pas de sluis, als de beide West-lndië-vaarders reeds een ruimen voorsprong hebben. Het is ook een scherpe tegenstelling. De Simon Bolivar en de Stuyvesant, vol leven en bedrijf. Zij vervoeren passagiers, zij ber gen vracht, zij hebben mail aan boord, zy gaan uit, maar zij komen terug. Van de Bolivar wappert de vaderlandsche driekleur met gekroond anker in de witte baan. De kapitein van het schip maakt deel uit van de marine-reserve! De Flandria echter schijnt een doodenschip. Leeg zijn de dek ken, geen mensch voor, geen mensch achter. Het Geusje wappert niet van den neus, geen post-, geen maatschappijvlag. Alleen de seinvlag P, de Blue Peter, de vlag van het vertrek. De bemanning, de passagiers van de andere schepen, de belangstellenden op de sluis, zij kijken onwillekeurig naar het scheidende schip. Het ligt daar nog zoo mooi met de stapeling van zijn hagelblanke dekken, de fier geheven schoorsteenen, de regelmatige rijen sloepen aan weerszij. Straks, in Le Havre, zullen de Fran- schen dat mooie wit een geelbruin kleurtje geven, niet zoo lastig om schoon te houaen. De pijpen worden rood wellicht, en de vermel ding Flandria-Amsterdam verdwijnt. Toch is het niet goed een schip een anderen naam te geven, wil het zeemansgeloof. De Flandria vertrekt naar haar nieuwe be stemming. De passagiersvloot van den K.H.L., de eens zoo fraaie, luxueuze schepenserie, be staat niet meer. Zij verdwenen: Brabantia, Limburgia. Gelria, Zeelandia en thans de laatste, ook de Flandria. Nog veertien dagen heeft het schip bij den K.H.L. aan de kade gelegen, vanwaar 't zoo vaak naar Zuid-Amerika of voor een zomerkruistocht vertrok. De laatste dagen lag de Flandria by de Ned. Dokmaatschappij, om nog eenmaal voor de uitvaart te worden na gezien. Daar gaat de Flandria de sluiskolk uit. Plots heugen wij ons, hoe wij eens dat zelfde schip zagen vertrekken met Mgr. Jansen z.g., met Mgr. Lemmens, met de Nederlandsche delegatie naar het Eucha ristisch Congres. Welk een verschil, toen en nu! Twee jaar geleden het schip met zijn feestelijk licht, de salons en promenade dekken vol passagiers, een en al bedrijf, voor en achter, dat langzaam, als een sprookje, verdween in het schemerdonker van den zomeravond. Thans de hooge. Het huisaltaar, geplaatst in een der salons, dat tijdens den tocht van de „Flandria" naar het Eucharistisch Congres te Buenos Aires gebezigd werd leege boot, ergens een enkele man aan boord, welke zijn laatste reis aanvaardt onder Nederlandsche vlag. Wij verlaten de sluis, maar onwillekeurig zien wij om. Nog eens en nog eens, om nog even met den blik te grijpen de vertrouwde contouren van het schip, dat wij zoo vaak be groette aan de Amsterdamsche kade. Verder en verder schuift het weg, dan verdwijnt het achter de koepeling van het fort de grauwe zee tegemoet. Een stuk historie in den ontwik kelingsgang der vaderlandsche zeevaart is af gesloten. Een Hollandsche vloot behoort tot het verleden. Flandria, vaar wel. JERUZALEM, 29 Mei (Reuter) Op ver scheidene plaatsen in Palestina zijn bom men ontploft, doch slechts één doode is hierby gevallen, een Arabier werd gedood door de bom, welke hü bü zich had. De politie heeft uitgebreide maatregelen ge nomen, de stalen helmen worden weer door politie en militairen gedragen, nadat deze twee dagen thuis waren gelaten. Een aantal dagbladen is verboden wegens het verspreiden van valsche berichten. In Joodsche kringen zijn de gebeurte nissen der laatste weken een voorwerp van groote bezorgdheid. De Joodsche uitvoe rende raad heeft besloten een campagne te openen voor de stichting van een hulp fonds van 500.000 pond sterling. De benoeming van Ormsby Gore tot Enge- lands minister van Koloniën is in Joodsche kringen met voldoening ontvangen, daar men hem als een vriend van het zionisme beschouwt. Over het algemeen is de toestand thans kalm. In de steden Es Salt en Amman in Trans- jordanië is een sympathie-demon Vratie ge houden door de Arabieren voor hun siamge- nooten in Palestina. Emir Abdullah waarschuwde degenen, die aanspoorden tot staking. PARIJS, 29 Mei. (A. N. P.) In de Kamer komen dagelijks verzoeken tot ongeldigverkla- ring van verkiezingsresultaten binnen. Heden werd zelfs een tegen de verkiezing van Léon Blum gericht protest ontvangen. De tegen- candidaat van Blum, Sabatier, beweert, dat Blum en zijn politieke vrienden door aanwen ding van geweld het verkiezingsresultaat te hunnen gunste hebben beïnvloed. Ook de verkiezing van den minister van marine, Piétri, wordt betwist. Verwachting: meest matige Westelijke tot Noord-Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige |j regenbuien, kouder. |j Verdere vooruitzichten; nog guur. LONDEN, 29 Mei. De Dailly Telegraph meldt uit Beriyn, dat met toestemming van hoogerhand een boekje is gepubliceerd: .Koloniën of niet?" waarin rijksminister dr. Schacht een voorwoord heeft geschre ven. Dr. Schacht verklaart, dat Duitschland in zijn oude koloniën een kostbare uitbreiding vond voor zijn grondstofbronnen, zijn handel en kolonisatie-behoefte. De laatste ontwikke ling heeft aangetoond, dat deze absoluut nood zakelijk zijn voor een overbevolkt industrie land. Daarom acht dr. Schacht het economisch en politiek onmogelijk Duitschland het be stuur over zijn oude koloniale bezittingen te onthouden. BELGRADO, 29 Mei. (Reuter.) Het blad La Pravda publiceert bijzonderheden over de ver leden week ontdekte ernstige smokkelzaak, waarbij gebruik is gemaakt van diplomatieke voorrechten, en waardoor twee hooge ambte naren aan het ministerie van buitenlandsche zaken, Novakowitsj en Bodi, met vervroegd pen sioen zijn gegaan. Met medeplichtigheid van een buitenlandschen legatie-secretaris, die daar na is teruggeroepen, hebben beide ambtenaren met valsche douaneverklaringen luxe meubelen in Joego-Slavië ingevoerd. De staat is hierdoor voor een half millioen dinar benadeeld. Bodi zou naar Italië ontkomen zijn. GENEVE, 29 Mei (Reuter) De regeering van Argentinië heeft een verzoek ingediend voor het houden van een bijzondere zitting van de Volkenbonds-Assemblee in de ko mende maand, en als punten der agenda voorgesteld: 1. De sancties. 2. Het vraagstuk der erkenning van de annexatie van Abessinië. 3. De hervorming van het Vol kenbondspact. Het verzoek van Argentinië om de Vol- kenbonds-Assemblée de volgende maand op 16 Juni byeen te roepen, heeft in Lon- densche diplomatieke kringen een enorme sensatie verwekt, daar men dit initiatief beschouwt als het einde van de gematigde politiek, die de Volkenbond sinds de an nexatie van Abessinië heeft gevoerd. Eden is reeds met Pinkstervacantie en keert eerst volgende week naar Londen terug. Het is dus onwaarschijnlijk, dat de regeering thans haar houding ten aanzien van het Argen- tijnsch voorstel bepaalt. GENEVE, 29 Mei (Reuter). Op 4 Juni as. komt de internationale arbeidsconferentie bij een. Van de acht op de agenda staande pun ten hebben vijf betrekking op het vraagstuk der 40-urige werkweek. Italië zal een volledige delegatie sturen. Ook de Ver. Staten en Japan zullen vertegenwoordigd zijn. Duitschland daar entegen heeft zich uit de internationale ar beidsorganisatie teruggetrokken. GIBRALTAR, 29 Mei. (Reuter.) De Negus heeft het noenmaal gebruikt met Harrington, den gouverneur van Gibraltar, en begaf zich vervolgens per auto naar zijn hotel, waar hij met zijn familieleden op het balcon verscheen, en door een talrijke menigte werd toegejuicht. w i v LONDEN, 29 Mei (Reuter). Met het tra ditioneels ceremonieel hebben de herauten van het koninklijk hof in schilderachtige costuums vanochtend aan het St. James paleis en op andere plaatsen te Londen mededeeling gedaan van den kroningsdatum van Koning Edward VIII. Zooals reeds gemeld, heeft de Koning gis teren een order in Council onderteekend, waar bij de 12e Mei 1937 werd vastgesteld als datum voor de kroningsplechtigheid. De proclamatie werd op vier plaatsen voor gelezen: bij het St. James paleis, aan Charing Cross, op den hoek van Chancery Lane en Fleetstreet en tenslotte by de beurs. Het gezelschap, dat o.m. bestond uit den Earl Marshal, den hertog van Norfolk, de Officers of Arms en Sergeants at Arms, werd geëscor teerd door een detachement van de Royal Horse Guards. In den stoet-reed voorts medé de op perstalmeester van Westminster, de markies van Salisbury. Volgens de traditie moest vergunning worden gevraagd voor toelating tot de city. De Lord Mayor van Londen, sir Percy Vin cent, was gekleed in zwart met goud afgezet ambtsgewaad. De aldermen en sheriffs waren in het scharlaken gekleed. De Lord Mayor en zyn gezelschap vertrok ken tegen tien uur van Mansion House en be gaven zich naar de grens van de City, de Temple Bar. De stoet werd voorafgegaan door stedelüke trompetters. Een van de leden van het gevolg van den King of Arms antwoordde op de vraag „who comes there?" „De Officers of Arms van Z. M. die toelating tot de city verzoeken om de kroning van Koning Edward VIII te proclamee- ren". Na eenige plichtpleging werd de procla matie voorgelezen, waarna de Lord Mayor en zijn gevolg zich bij den stoet aansloten. Na afloop der plechtigheid had een ontvangst plaats in Mansion House. LONDEN, 29 Mei. Volgens de bladen heeft admiraal Beatty, "die "op 11 Maart j.l. is over leden, 173.902 pond nagelaten, waarop 31.451 pond successierecht is betaald. Dit is het hoog ste bedrag dat ooit door een admiraal is nage laten. ■■■HliiiBHE «SS p -V" Het gaat er in Palestina „Spaansch" toe. Een reisgezelschap bij Jeruzalem onder bescherming van Engelsche soldaten PARIJS, 29 Mei (Reuter) Volgens de Paris Soir overschrijdt het aantal stakers in Frankrijk thans de 60.000. De arbeiders van verscheidene automo bielfabrieken hebben zich bij de stakings beweging aangesloten. Jouhaux, de algemeene secretaris van de Confédération Générale du Travail, aismede Racamond en Belin, hebben 'n onderhoud ge had met Léon Blum over de eischen der ar beiders en de bezetting der fabrieken rondom Parys. Tusschen een delegatie der arbeiders en de directie van de Renault-automobiel- fabrieken is een accoord tot stand geko men. Het aantal stakers, dat door Frossard, den minister van arbeid, in de wandelgan gen van de Kamer was aangeduid op 90.000, is door dit accoord teruggeloopen tot 50.000. Beide partijen zijn overeengekomen, dat een verhooging van de laagste loonen binnenkort zal worden bestudeerd, dat de arbeidersgedele geerden, die belast zijn voeling te houden met de vakvereenigingen over de bespreking van een collectief contract, hiervoor den noodigen tijd zullen krijgen, dat de loonen van 28 Mei des morgens tot 29 Mei des middags zullen worden uitbetaald en dat de werkzaamheden voor verbetering der kleedlokalen en toiletge legenheden zullen worden voortgezet. Zoodra het accoord geteekend is, zullen de arbeiders de fabrieken verlaten. Het werk wordt op 2 Juni a.s. hervat. Het personeel van de vliegtuig- en motoren- fabriek Gnome et Rhone is in staking gegaan. Nader wordt geseind: Bij de fabrieken van Gnome et Rhone is het werk op de volgende voorwaarden hervat: ver hooging van loonen, afschaffing van extra uren, betaalde vacantie, erkenning van de ge delegeerden der arbeiders, recht tot vereeniging en betaling van alle stakingsuren. Hedenavond om 19.10 werden de roode vlag gen, die op de fabrieken van Renault woeien, door de stakers ingetrokken en begon de uit tocht der arbeidersploegen, zonder eenige orde verstoring. SUEZ, 29 Mei (Reuter) Het Italiaansche schip „Arboree" aan boord waarvan de on derkoning van Abessinië, maarschalk Badoglio naar Italië reist, is hier hedenochtend aange komen. BERLIJN, 29 Mei. (Reuter) Een reeks be palingen is afgekondigd, dienende om de geld- onttrekkir.gen tegen te gaan, waardoor de de- viezenvoorschriften zijn verscherpt. De vergun ning om tien mark maandelijks uit te voeren voor de ondersteuning van ouders, die zich in het buitenland bevinden, is nog slechts toe gestaan vóór directe ouders. Deze vergunning van 10 mark mag niet ge bruikt worden om aankoopen van buitenland sche goederen te doen. Ook kunnen Duitsche burgers zich voortaan b.v. op buitenlandsche bladen alleen abonneeren door bemiddeling van de rijkspost. By een reis naar het buiten land mogen 10 mark worden meegenomen. DE NIEUWE TRANSFEROVEREENKOMST MET DUITSCHLAND GEPARAFEERD. Argentinië verwekt groote sensatie. De stakingen in Frankrijk; accoord bereikt in de Renauit-antomobielfabrieken. De toestand in Palestina. Onderkoning Badoglio arriveert op zijn reis naar Italië te Snez. Ook Dr. Schacht wil koloniën. De staking in de bouwvakken te Belgrado, Memorie van antwoord aan de Tweede Ka mer over het wetsontwerp, houdende bepalin gen tegen oververmoeidheid van chauffeurs. Benoemd tot vice-president van den Raad van Indië de heer C. van den Bussche, thans lid van dien Raad. Commissie van advies ingesteld nopens concrete uitbreiding van de economische samenwerking met Nid.-Indië. Flandria's laatste reis uit Amsterdam. Beurs van New York; Opening onregelmatig, later stemming vaster. O Oude volksgebruiken hebben een taai leven. Soms schijnen ze uit te sterven tot er onverwacht weer nieuw leven wordt ingeblazen. Het luilak- vieren op Zaterdagmorgen voor Pink steren wil er ook nog niet uit. Jam mer, zeggen de menschen die soms van ergerlijke baldadigheid der straat jeugd overlast hebben. Het bekrassen en vernielen van andermans goed le vert dan ook waarlijk geen aardigheid op. Zoo is er meer. Maar voor den uitroep „gelukkig" van hen die blij zijn over het voortleven van kemige volksgebruiken voelen wij voor ons meer, al zullen we dan soms wat door de vingers dienen te zien. Dat moeten we trouwens meer in het leven. Doch de warme bollen die na den oorlog op verschillende plaatsen weer in eere hersteld zijn, zal men niet gaarne missen. En wanneer dan de „luilak" hierop tracteeren moet en voor luilak wordt uitgemaakt, dan is dat een les tegen lang slapen en te laat komen. En zoo'n les, één keer per jaar door een schilderachtig volksgebruik gege- pen, dat kleur en leven schenkt aan onze samenleving, kan geen kwaad. Zoo'n volksgebruik blijve in eere maar dan dient er daarom juist ge waarschuwd tegen geestlooze, nare baldadigheid. Stand op Zaterdag 1 uur vjn.: 756.4 yorige stand: 758.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1