DE NEDERLANDSCHE BANK Bivak van de Jonge Wacht NABIJ SOESTERBERG DINSDAG 2 JUNI 1936 EEN BEWOGEN JAAR Val van de tl 'ga, aanvallen op den gulden en politieke crisis noopten tot ingrijpende maatregelen Mr. L. J. A. Trip over devaluatie Devaluatie Aanvallen op den gulden De politieke crisis Tweeden Pinksterdag werd dit permanente bivak officieel geopend Leidersbijeenkomst De opzet van het kamp De goud pariteit Openingsplechtigheid Vreugde en gezelligheid Ernstige ongelukken te Valkenswaard Een doode, drie gewonden Tweede ongeval op den zelfden weg MOTORRIJDER GEDOOD Voorband bij Pey-Echt ge sprongen DOOR TAXI AANGEREDEN Ongeluk met doodelijken afloop te Rotterdam AUTO OVER DEN KOP IN DE SLOOT Drie gewonden te Loenen AUTO HET TROTTOIR OP GEREDEN Bestuurder levensgevaarlijk gewond Groot Nationaal Concours te Rotterdam Loonbesprekingen in het visscherijbedrijf Voorloopig wordt nog op de oude voorwaarden gevaren Delftsche Stille Omgang 471e STAATSLOTERIJ De restauratie van de Domkerk te Utrecht vordert snel en Vrijdag heeft men haar voor een groot gedeelte van de steigers ontdaan. We zien hier het fraai gerestau reerde gedeelte met den ingang, waardoor H.M. de Koningin, die de herdenking van het eeuwfeest der Utreghtsche Universiteit zal bijwonen, de Domkerk zal binnengaan Aan het jaarverslag dat de president van de Nederlandsche Bank in de heden gehouden aandeelhoudersvergadering hfeft uitgebracht, is het volgende ontleend: Tracht men zich een samenvattend beeld te scheppen van den toestand, waarin de wereld verkeert, dan treft in de eerste plaats de groote onzekerheid, welke de politieke verhou dingen met zich brengen. Deze onzekerheid maakt elke voorspelling, ook voor de naaste toekomst, onmogelijk. Een tweede fac'nr van onzekerheid vormt de verdere ontwikkeling der Overheidsfinanciën. Afgescheiden van een en ander mag gecon stateerd worden, dat in de wereldeconomie on danks alle tegenwerkende invloeden van natio- nalistischen en egoïstischen aard, een beschei den verbetering zich baan breekt. De inter nationale goederenhandel vertoont een geringe toeneming. De index der wereldproductie is niet onbelangrijk hooger komen te liggen. De werkloosheid vertoont eenige vermindering. De overmatige voorraden aan grondstoffen en andere stapelproducten zijn verdwenen of aan merkelijk verminderd. Het prijsniveau van de wereldmarktartikelen is eenigszins gestegen. De internationale schul denpositie is wat gemakkelijker geworden. De neiging om het internationale goederenverkeer te verruimen heeft zich in de Vereenigde Sta ten in daden geuit. De handelsbalans van dit land heeft zich in meer natuurlijke richting ontwikkeld. De schommelingen der voornaamste wisselkoersen zijn binnen enge grenzen gebieven. Wat nu den toestand in Nederland betreft, het valt niet te ontkennen, dat in ons land de verbetering, waarvan hierboven gewaagd werd, nog slechts in zeer geringe mate te bespeuren is. Een grootere stabiliteit, een voortschrijding naar het evenwicht, verder kan de omschrij ving van het heden niet gaan. Noch de voorstelling ais zou de gevolgde economische en monetaire politiek hier de schuld dragen, noch de verzekering, dat die politiek zou mislukt zijn, kunnen in het licht van het bovenstaande als billijk en houdbaar worden aangemerkt. Ook te dezen opzichte geldt, dat met de aanpassing aan de geweldige veranderingen, welke de in 1929 aangevangen wereldcrisis en de daarop gevolgde, internatio nale afsluitingspolitiek in de Nederlandsche economie hebben gebracht, meer tijd gemoeid is dan werd gehoopt of verwacht. Het valt niet te ontkennen, dat de aanpassing niet ten einde is. Het uitgaven- en kostenpeil is nog te hoog. De openbare lasten vormen een belemmering voor de aanpassing. De samenwerking tusschen de verschillende deelen van het Nederlandsche bedrijfsleven ten einde tot een verlaging van het kosten niveau te komen, is niet bevredigend. Met na me betreft dit de beschutte en beschermde be drijven, die in onvoldoende mate beseffen dat 't zoowel voor hun eigen toekomst als voor het algemeen Nederlandsch belang een onmisbare voorwaarde is tot goedkoopere productie, afzet en distributie te komen. Devaluatie of depreciatie van het ruilmiddel blijft het karakter van een noodsprong dragen, die een tijdelijke verlichting kan brengen, maar, zooals in de rede ligt en door de ervaring ge leerd wordt, na korteren of langeren duur zijn uitwerking verliest. Niet minder duidelijk toont de ervaring, dat deze noodsprong gedaan wordt ten koste van de minst draagkrachtigen van het volk. Zulks behoeft geen nader betoog wanneer men in aanmerking neemt, dat de zooeven be doelde groep, in tegenstelling met vele andere, niet in staat is zich tegen de gevolgen van de geldverzwakking te wapenen en, bij gelijk ge bleven of gedaalde inkomsten, de kosten van het levensonderhoud ziet stijgen. En nu moge men betoogen en trachten te becijferen, dat deze stjjging slechts van beperkten omvang zal zijn, haar ontstaan zelf kan nimmer ontkend wor den, evenmin als voor bestrijding vatbaar is, dat, over langeren tijd gerekend, de stijgende Hjn verder zal gevolgd worden. De enkele ver wijzing naar de landen, die reeds vóór de hui dige ontwrichting, dus vóór het jaar 1929, tot een belangrijke devaluatie moesten overgaan, is hier voldoende. Zou men inderdaad kunnen ge- looven, dat de groote winsten, welke in het ge dachte geval door velen zouden gemaakt wor den en in de eerste plaats zouden geboekt wor den op dep goudvoorraad van De Nederlandsche Bank, niet door anderen als verliezen zouden gedragen behoeven te worden? De vraag stellen is haar tevens beantwoorden. Dat de steunverleening steeds geschiedt in zoodanigen vorm, dat de aanpassing aan een lager niveau daardoor wordt bevorderd, kan, dunkt mij, bezwaarlijk worden volgehouden. Veeleer wordt het element van aanpassing in vele gevallen geheel gemist en maakt de steun verleening den indruk, doel in plaats van mid del te zijn. De hier bedoelde taak wordt van nog grooter belang wanneer en naarmate de inter nationale prijzen een stijging vertoonen. Zou toegelaten worden, dat een zoodanige prijsstij ging de kosten van het levensonderhoud in Ne derland in opwaartsche richting ging beïnvloe den, dan ware dit voor de verdere aanpassing en daarmede voor de economische positie van Mis land bjj uitstek nadeelig. Kon voorts een grootere mate van samenwer king en overeenstemming, ook op politiek ter rein, verkregen worden omtrent de tijdelijke opofferingen, welke voor het belang van Ne derland en voor het eigen belang onontbeerlijk zijn, dan zou, mede in het licht van de alge- meene tendenzen, niet betwijfeld kunnen wor den, dat Nederland in staat zal zijn door de ongunst van dezen tijd heen te komen. In tegenstelling tot hetgeen voor het boekjaar 1934/1935 geldt, bracht het laatstverstreken boekjaar voor De Nederlandsche Bank hevige schokken op het gebied van de haar opgedragen monetaire politiek. Die schokken hebben intus- schen aan het welslagen van die politiek, ge richt op de handhaving van de goudwaarde van den gulden, niet kunnen afdoen. Zij vonden hun oorsprong nu eens in het buitenland, dan weer in het binnenland. De val van de belga vormde de eerste oor- t Zaak van onrust en van de verwachting, dat ook de overblijvende goudbloklanden de goud pariteit van hun ruilmiddel niet zouden kunnen handhaven. Een zeer omvangrijke, internatio nale speculatie ontwikkelde zich tegen den gul den. Het disagio, dat de gulden op termijn dien, tengevolge vertoonde, gaf hier te lande aanlei ding tot het tijdelijk vastleggen van groote be dragen aan guldens in transacties, waarbij bui, tenlandsche valuta contant werd gekocht en op termijn werd verkocht. Hiermede kon een voordeel behaald worden, dat, over een jaar ge rekend, soms 12 of meer procenten van de aldus geïnvesteerde sommen uitmaakte. Deze trans acties brachten intusschen een groote vraag mede naar buitenlandsche valuta en deze vraag leidde tot belangrijke gouduitvoeren. Wij hebben ons derhalve met het particuliere bankwezen verstaan over het in nog sterkere mate beperken van de voor dergelijke transac ties te geven tusschenkomst tot de gevallen, waarin redelijkerwijze kon aangenomen wor den, dat een normaal, commercieel belang aan de aanvrage ten grondslag lag. Ook overigens bleef dat bankwëZen zijn medewerking verlee, nen. Daarnaast troffen de centrale banken in andere landen, in samenwerking met het par ticuliere bankapparaat dier landen, beperkende maatregelen tegen de valutaspeculatie. De rust kon in den aanvang van Juni 1935 hersteld worden. Van onzen goudvoorraad, die bij het einde van het boekjaar 1934/1935 f786.749.000 bedroeg, hadden wij intusschen bijna f 169 millioen of ruim 21 pet. moeten verkoopen al vorens dat resultaat bereikt werd. Een bedrag van f 74 millioen in goud was naar de Bank teruggevloeid toen, tegen het einde van Juli 1935, de poli tieke crisis uitbrak. De gevolgen waren hevig en langdurig. Op den 24sten Juli, derhalve op één dag, bereikten onze goudverkoopen een totaal van niet min der dan f 62 millioen. Het gezamenlijk bedrag dier verkoopen beliep in één week f 1 42 millioen. zoodat onze goud voorraad was verminderd tot f 550 mil lioen, toen eenige kalmte terugkeerde. De in deze cijfers opgesloten beweging vond haar oorsprong in het binnenland. Groote sommen werden aan banken en geldmarkt ont trokken en in buitenlandsche valuta of goud omgezet. Uitvoer-provenu's werden in het bui tenland gelaten, het verschuldigde wegens in voer werd zooveel mogelijk terstond betaald. Allerwegen werden pogingen in het werk ge steld om eenerzijds guldens schuldig te worden of te blijven, anderzijds de beschikbare guldens zoo spoedig mogelijk tegen buitenlandsch ruil middel of goud in te ruilen. Het is duidelijk, dat onder deze omstandigheden op De Nederland sche Bank de onafwijsbare plicht rustte het verkrijgen van guldens sterk te bemoeilijken en den prijs van het. crediet krachtig op te voeren. Wij zagen ons dus gedwongen het ook bij vorige gelegenheden met goed resultaat ge bezigde middel opnieuw in toepassing te brengen en brachten ons disconto, in acht dagen tijds, van 3 pCt. op 6 pCt. In overeenstemming hiermede verhoogden wjj de rente voor belee ning en voorschotten in rekening-courant van 3pCt. op 6'A pCt. Na een terugvloeiing van goud, welke per saldo f 50 millioen bedroeg, deden zich bij het naderen van het tijdstip der eerste ontmoeting tusschen het nieuwe kabinet en de Tweede Kamer der Staten-Generaal, evenals tijdens die ontmoeting, wederom onzekerheid en onrust gevoelen. Wij moesten dientengevolge opnieuw goud afstaan, tot een beloop van één procent verlaagde tarieven op 6 en pCt. te brengen. Toen voorts bleek, dat een basis voor samen werking tusschen Regeering en Volksvertegen woordiging niet ontbrak, keerde de rust gelei delijk terug; wij konden in het tijdvak van 17 October tot 14 November 1935 onze tarieven met 2 A pCt. verlagen, waarna op 16 Januari en 4 Februari 1936 telkens een nieuwe verlaging met Vi pCt. verantwoord bleek. Deze laatste stap bracht ons disconto weder op het niveau van 2 y, pCt., dat by den aanvang van het boek jaar gold doch reeds op 5 April 1935 verlaten moest worden. Het terugvloeien van middelen naar Neder land had sedert 27 September 1935 een vrijwel onafgebroken toeneming van onzen goudvoor raad tengevolge. Hij steeg van het laagste punt omstreeks f 527 millioen, tot f 715 millioen op den laatsten dag van het boekjaar. Per saldo verminderde de goudvoorraad van f 786.749.000 by den aanvang tot f 714.654.000 bij het einde Tweeden Pinksterdag kwamen uit alle deelen des lands honderden afdeelingslei- ders van de snel groeiende Jonge Wacht in Soesterberg byeen, om getuige te zijn van de officieele opening van het buiten centrum voor de leidersopleiding en het jeugdbivak, dat hier, nabij het Missiehuis „St. Jan", is opgetrokken. De meesten hunner verschenen in de fleurige, groene uniformhemden, met de vlot staande politiemuts en voerden de afdeelingsvlaggen met zich mede, welke aan deze bijeenkomst een bijzonder kleurig karakter gaven. Voor de talrijke bezoekers was er op het door de J. W. in gebruik genomen stuk heidegrond aan de Korndorferlaan ruimte tusschen de nog slechts gedeelteiyk afgebouwde barakken van het bivak; een veelbelovende en zeer doelma tige ruimte voor de velen, die in de naaste toe komst van dit terrein gebruik zullen maken, om van het buitenleven te genieten. Dit kamp, dat permanent zal worden, zal dienst doen voor de vorming der jeugdleiders, en zal dengenen, die hier 'n t«d kojnen door brengen, gelegenheid geven zich aan te passen naar het leven in een modelkamp. Alles zal er op ingericht zijn, om het verantwoordelykheids- gevoel van de deelnemers te versterken en het eigen initiatief te prikkelen. Daar het tentenleven voor de J. W. verboden is, worden de Jonge Wachters hier onderge bracht in barakken, met lëemen vloerbedek- van het boekjaar. Hiertegenover staat een ver mindering der direct opeischbare verplichtin gen met f82.674.000. Uit deze cijfers bhjkt, dat de afneming van den goudvoorraad overtrof fen werd door het terugloopen der verplichtin gen; de gouddekking verminderde slechts van 79.28 pCt. tot 78.69 pCt. In de periode van den grootsten druk steeg het opereerend kapitaal der Bank van f 158.254.000 op 23 Juli 1935 tot f280.629.000 op 24 Augustus 1935, waarna, onder den invloed van nieuwe goudverkoopers en toegenomen on rust, op 1 October 1935 een bedrag van f 286.368.000 bereikt werd. Vervolgens deden de reacties zich in geleidelijk toenemende mate gevoelen, zoodat het opereerend kapitaal op 19 December 1935 reeds weder gevallen was be neden het laagste der zooeven genoemde be dragen en op den laatsten dag van het boekjaar nog slechts f 157.372.000 beliep. Deze ontwikke ling demonstreert eenerzyds het groote belang, dat voor het welslagen der politiek van de Bank gelegen is in een beperkte credietgeving gedu rende normalen tijd, zoodat zij over een groote reserve beschikt wanneer haar hulp in abnor- malen tijd benoodigd is, doch zij bewijst in niet mindere mate, dat het onjuist is om, wanneer de Bank deze met opzet in reserve gehouden credietkracht ten deele gebruikt, zich ongerust te maken en, zooals in het afgeloopen jaar naar aanleiding van onze wekelijksche staten ge schiedde, breedvoerige beschouwingen te wyden aan mogelijke gevaren, welke aan dat gebruik zouden verbonden kunnen zijn. De gouddek king van al onze direct opeischbare schulden daalde nimmer beneden 62.07 pCt. De Nederlandsche Bank heeft in het afge loopen boekjaar herhaaldelijk maatregelen moe ten nemen om de wettehjke goudpariteit van den gulden te handhaven. Deze maatregelen bestonden in de eerste plaats in het afgeven van goud ingevolge de king, welke zeer eenvoudig, doch practisch zyn ingericht. Een kapel, waarin de H. Mis kan worden gelezen, een Mariakapelletje, een klokkentoren en een' keukenbarak completeeren het bivak. De werkzaamheden, op zuiver culinair gebied, zyn toevertrouwd aan de kampmoeder; voor de rest zorgt, in zoover haar leiding noodig is, de kampleiding, die over een apart gebouwtje aan den ingang van het kamp beschikt. We zouden onvolledig zyn, wanneer wy de badinrichting met warm en koud water on vermeld lieten. Voordat de openingsplechtigheid begon, ver zamelden zich de jeugdleiders met hun direc teuren en aalmoezeniers rond de kapel, waar zy zich naar de Bisdommen, waaruit zy kwa men, opstelden. De directeur voor het Aartsbisdom Utrecht, rector I. H. v. d. Berg, droeg hier een plechtige H. Mis op. Een koortje, uit Jonge Wachters samengesteld en de verdere aanwezigen voerden afwisselend de gezangen uit. Rector B. de Groot, voorzitter van het Cen- traal-Comité, hield een predicatie, waarin hij herinnerde aan de gebeurtenis, welke zich op den eersten Pinksterdag, ruim negentien honderd jaren geleden, heeft afgespeeld. Christus' eerste leerlingen, zoo menscheiyk in hun opvattingen, werden toen bezield met de wijsheid Gods, welke hen deed begrijpen. Deze gedachte paste spr. toe op het werk, dat de leiders van de J. W. hebben te verrich ten en welken arbeid het volbrengen van een bovennatuurlijke levenstaak noodzakelijk maakt. Na de H. Mis zegende rector De Groot het kamp en de reeds gereed zynde hutten in, waarna allen zich vereenigden rond het groote kruis, tegenover den ingang van het kamp. Hier vond het plechtig hijschen der vlaggen plaats, ten teeken, dat het bivak geopend was en in gebruik kon worden genomen. Deze plechtigheid werd o.m. bijgewoond door den hoofdverkennersgeestelijke, dr. Ramselaar uit Den Haag en den commissaris van het hoofdkwartier der verkenners, majoor van Leeuwen. Nadat door den nationaal-leider, drs. Peters, de Jonge Wachterswet was voorgelezen, nam rector de Groot het woord, om allé aanwezigen op dit plechtige oogenblik van harte welkom te heeten. De nationaal-hoofdleider, y. d. Berg uit De- verklaring van 1903, zooals die in 1925 weder van kracht was geworden. Daarnaast heeft de Bank van tyd tot tyd niet onbelangryke be dragen aan Fransche francs afgegeven om plot selinge en heftige stijgingen van den wissel koers op Parijs tegen te gaan. Ten slotte is by herhaling het discontotarief verhoogd, ten einde een met het oog op de ontwikkeling op de geldmarkt ongewenschte uitbreiding van de creaietverleening der Bank binnen de nood- zakelyke grenzen te houden, en in perioden, waarin de wisselkoersen op de andere goudlan den op of boven het gouduitvoerpunt stonden en het agio voor vreemde valuta op termijn stijgende was, het afsluiten van transacties, die de handhaving der pariteit zouden kunnen tegenwerken, zooveel mogelijk te bemoeilijken. Niet minder dan zeventien maal werd tot wijziging van het disconto overgegaan. De ge beurtenissen op internationaal en nationaal ge bied gaven aanleiding tot een aantal, deels zeer drastische discontoverhoogingen. In ver band met de regeeringscrisis hier te lande werd het disconto per 25 Juli 1935 met twee procent verhoogd; den volgenden dag moest tot een nieuwe verhooging, ditmaal ten bedrage van één procent, worden overgegaan. Hierdoor kwam het wisseldisconto 6 pet. te bedragen. Nadat dit tarief in Augustus 1935 tot 5 pet. was verlaagd, moet het per 17 September 1935 op nieuw op 6 pet. worden gebracht. Uit overwe ging, dat de last van een hoog disconto niet langer op het bedrijfsleven mag worden gelegd dan strikt noodzakelijk is, werd steeds tot ta riefverlaging overgegaan, zoodra de omstandig heden zulks veroorloofden. Het op 17 Septem ber 1935 bereikte peil moest evenwel een volle maand worden gehandhaafd^ eerst per 17 Oc tober 1935 kon het disconto weder tot 5 pet. worden teruggebracht. De ontspanning op de geldmarkt en de terugvloeiing van goud, die venter, wendde zich vervolgens tot de rond hem gegroept staande afdeelingsleiders en wekte hen op, de cursussen en by eenkomsten, welke nog georganiseerd en gehouden zullen worden, steeds trouw bij te wonen. Tevens spoorde hij hen aan, de leiding altijd stipt te volgen en er naar beste krachten aan mee te werken, dat deze jonge, veelbelovende en steeds groeiende jeugdbeweging zich zal ontwikkelen volgens de verwachtingen, welke men er van koestert. Nadat drs. Peters nog namens den nationalen staf had bedankt voor de ondervonden mede werking, was deze plechtigheid ten einde. Daar het onderwijl etenstyd geworden was:, werden de borden voor den dag gehaald en de tafels voor de genoodigden uitgezet. Men was hongerig geworden van de buitenlucht en men keek reikhalzend uit naar den fourage- wagen, die het kamp vanuit Amsterdam van eten zou voorzien. De auto verscheen echter niet en de uitkyk- posten keken aanvankelyk vergeefs uit. Men liet zich door het lange uitblijven van den kok echter niet in het minst ontmoedigen. De boekjes met kampliederen werden voor den dag gehaald en weldra klonk, uit volle borst gezongen, het eene lied na het andere over de heide. Broeder Amantius, uit het Bossche diocees, „the little man who had a busy day", trad daarbij regelend en stimuleerend op en bereikte weldra wonderen op 't gebied der „community singing". Op voorstel van den hoofdleider werd ten slotte met algemeene stemmen besloten, dat degenen, die tydens den maaltijd het woord zouden voeren, nu alvast hun toespraken zou den houden. Behalve door de zeereerw. heeren v. d. Berg, De Groot en aalmoezenier Banberg, werd van deze gelegenheid gebruik gemaakt door majoor Van Leeuwen, die de gelukwenschen van de Katholieke Verkenners overbracht en de Jonge Wacht het devies: „niet praten maar doen" ter naleving aanbeval. Deze wenk werd onmiddellijk opgevolgd door den zeereerw. heer v. Kamp, directeur van het diocees Breda, die namens zyn diocees aan den Nationalen Staf een gouden ciborie aanbq«i voor de kapel van het bivak. Kort daarna arriveerde onder groot gejuich de voedselvoorzieningswagen en men zette zich, onder dreigende luchten weliswaar, doch zeer welgemoed aan den maaltijd. Voor den namiddag was door de leiders, die het vorig jaar den cursus in Soesterberg ge volgd hebben, een spel uitgedacht en samen gesteld, dat op onderhoudende en vaak geestige wyze de wording en groei van de J. W. weergaf. daarna intraden, maakten het sedertdien mo- gelyk om het disconto in vyf étappes telkens met een half procent te verlagen. Van 4 Fe bruari 1936 af bedroeg het 2y2 pet., zijnde de stand, waarop het zich vóór de devaluatie van de belga bevond. De overige rentetarieven werden steeds een half procent boven het wisseldisconto gehou den. Het beroep, dat in het afgeloopen boekjaar op de Nederlandsche kapitaalmarkt werd gedaan, was iets grooter dan verleden jaar. Het totaal der publieke emissies, zonder conversies en zon der onderhandsche plaatsingen en introducties, waarvan het bedrag niet werd aangekondigd, bedroeg 144,9 millioen tegen 121,5 millioen in het vorige boekjaar. Zooals reeds in het verslag over het boekjaar 1932/1933 werd medegedeeld, hebben wy in den aanvang van 1933 ondershands als ons gevoe len kenbaar gemaakt, dat, in afwachting van meerdere zekerheid omtrent de ontwikkeling van de internationale verhoudingen, het aan de markt brengen van langloopende buitenland sche leeningen behoorde te worden vermeden. De ontwikkeling, die deze verhoudingen sedert dien hebben vertoond, gaf ons geen aanleiding om dit standpunt te wyzigen. Maandagavond omstreeks zeven uur reed de heer Vermeulen uit Westerhoven op den Rijks weg van Valkenswaard naar de Belgische grens de aldaar fietsende jongens Smits en Geurts met zijn auto aan. De wagen sloeg over den kop en bleef langs den weg liggen. De bestuurder werd licht gewond. Van de beide jongens werd de 15-jarige Smits zeer ernstig gewond. Hy werd naar het St. Carolus- ziekenhuis te Valkenswaard overgebracht, waar hy Maandagavond laat is overleden. De oorzaak van het ongeval is, dat de trap pers van de fietsen in elkaar raakten, waardoor de jongens voor den auto kwamen te vallen. De auto is geheel vernield. Enkele uren tevoren was op denzelfden weg het drie-jarig zoontje van den landbouwer Teunissen uit Valkenswaard, dat bij het spelen den weg overstak, door een Belgischen auto aangereden en zwaar gewond. Het jongentje is naar het St. Carolus-ziekenhuis overgebracht. Zyn toestand is hoogst ernstig. De auto reed tegen een boom en werd bijna geheel vernield. De bestuurder bleef ongedeerd. Zondagmorgen reed de 20-jarige motorrijder F. J. M. Franken uit Amsterdam op den Rijks weg RoermondMaastricht, toen onder de ge meente Echt, bij Pey, plotseling zijn voorband sprong. F. raakte de macht over zyn stuur kwijt en reed met volle vaart tegen een boom. De bestuurder werd tegen den grond geslingerd en was op slag dood. De duozitter, de heer J. v. d. Leuven uit Amsterdam, werd met eenige inwendige kneuzingen per auto naar Amster dam vervoerd. De 58-jarige mej. G. Lotte uit de eerste Kief hoekstraat te Rotterdam is Maandagochtend op het Marconiplein aldaar door een taxi aan gereden. Met een schedelbasisfractuur en in wendige kneuzingen is de vrouw door den Ge neeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd, waar zy by aankomst bleek te zijn overleden. Zondagochtend ongeveer kwart voor vyf ont ving de gemeentepolitie te Loenen bericht, dat een auto in de sloot was gereden en dat daarbij verschillende personen gewond werden. Het bleek, dat in de bocht bij de boerderij „Huis te Velde" een auto, bestuurd door den heer N. uit Utrecht, bij het uitwijken voor een motorrijder, tegen een verkeerspaal was gere den. De auto botste daarna tegen een telefoon paal en kwam ten slotte in de sloot terecht. In den auto bevonden zich behalve de bestuur der, het echtpaar H. uit Zeist, benevens mej. G. en de heer A. uit Utrecht. De heer H. bekwam een zeer ernstige hoofdwond, welke door de politie voorloopig werd verbonden. Dr. de Jongh, die spoedig ter plaatse was, verleende daarna hulp. De inzit tende dames werden minder ernstig aan het hoofd verwond. Na door den geneesheer ver bonden te zijn kon het gezelschap naar huis vervoerd worden. De zwaar beschadigde auto werd later op den dag uit de sloot gehaald. Maandagavond even na vyf uur reed een automobilist te Den Bosch, de heer M„ door tot nog toe onopgehelderde oorzaak, met zyn wagen het trottoir van het Emmaplein op, en botste daarna tegen een boom. Voorbijgangers schoten toe en haalden den chauffeur bewusteloos achter het stuur van den beschadigden auto vandaan. Met een zware schedelbasisfractuur werd de heer M. naar het Groot Ziekengasthuis vervoerd. Men vreest voor zyn leven. Het Mannenkoor „Proza en Poëzie" te Haar lem, dirigent Jan Booda, behaalde op dit con cours uit 6 deelnemende vereenigingen een 2en prijs met algemeene stemmen. Gezien de zware concurrentie, is de door „P. fen P." behaalde prys een groot succes te noemen. Heden worden in Den Haag tusschen de hoofd besturen der werknemersorganisaties in het vis- scherijbedryf besprekingen gevoerd over nieuwe loonvoorstellen voor de opvarenden. Hiervan is kennis gegeven aan de reedersvereeniging te IJmuiden, die daarop besloten heeft voorloopig nog onder de oude voorwaarden te laten varen, totdat de nieuwe voorstellen bekend zullen zyn. Onmiddellijk daarna zal een beslissing worden genomen. De Delftsche Stille Omgang ter eere van O. L. Vrouw van Jesse zal dit jaar gehouden wor den op Zondag 14 Juni. (Niet officieel) 5de klasse, 9de lijst Trekking van Dinsdag 2 Juni 1938 Hooge Pry zen 1500.— 2660 16734 1000.— 1565 4832 20787 400.— 1188 11111 12858 14960 200 3578 4539 6331 9523 9716 100.— 305 1809 1820 2989 6587 7564 7781 11205 13768 13792 14305 18035 18222 18494 Fryzen van 70. 29 157 190 252 498 586 792 891 901 1045 1172 1181 1278 1294 1298 1328 1334 1371 1525 1722 1736 1759 1804 1828 1841 1885 1948 1950 1966 2138 2245 2287 2295 2370 2453 2472 2596 2625 2729 2919 3033 3063 3083 3095 3212 3318 3364 3368 3429 3452 3651 3781 3807 3908 3935 3949 3979 3999 4139 4175 4219 4225 4305 4498 4609 4655 4664 4668 4672 4797 4823 4842 4969 5048 5104 5127 5236 5405 5632 5679 5707 5709 5936 5960 6029 6044 6222 6231 6235 6435 6459 6541 6568 6583 6694 6735 6844 6933 6976 7162 7268 7273 7445 7451 7507 7616 7760 7817 7952 8241 8296 8486 8774 8803 8848 8866 8936 9065 9112 9154 9378 9382 9443 9540 9781 9874 9944 9970 10010 10088 10261 10325 10509 10555 10568 10965 11250 11297 11428 11503 11509 15557 11589 11719 11731 11750 11811 11826 11974 12073 12100 12327 12329 12419 12551 12626 12685 12779 12851 12860 12876 12880 12933 12941 12955 12964 12980 13216 13240 13405 13607 13711 13716 13877 13970 14108 14118 14513 14589 14601 14680 14701 14746 14813 14888 15015 15088 15121 15204 15210 15259 15308 15681 15807 15831 15834 15898 16013 16203 16207 16247 16376 16475 16508 16537 16678 16729 16757 16816 16861 16911 16918 16921 16938 16947 16951 17075 17082 17133 17165 17398 17406 17551 17612 17728 18020 18027 18242 18290 18301 18343 18437 18461 18529 18634 18764 18780 18783 18816 18894 19033 19078 19112 19168 19310 19409 19534 19571 19716 19855 19889 19892 20244 20325 20342 20420 20485 20580 20750 20931 Nieten 55 74 76 83 86 91 134 155 171 175 277 290 309 337 358 365 384 401 422 439 454 566 645 677 678 764 793 803 837 880 884 886 916 929 930 954 994 1000 1004 1056 1097 1125 1215 1275 1373 1416 1425 1435 1448 1566 1693 1721 1781 1823 1863 1895 1908 1920 1921 2009 2011 2038 2045 2055 2123 2141 2211 2217 2270 2278 2302 2341 2359 2390 2406 2409 2410 2458 2514 2523 2550 2562 2604 2626 2639 2642 2654 2677 2695 2711 2762 2827 2830 2858 2890 2916 2933 2935 2972 3038 3094 3158 3179 3193 3202 3245 3265 3269 3270 3326 3365 3399 3472 3512 3514 3522 3525 3529 3532 3540 3541 3549 3552 3553 3577 3581 3608 3618 3631 3698 3714 3768 3778 3797 3801 3849 3875 4025 4027 4096 4106 4110 4165 4181 4192 4241 4258 4333 4404 4485 4519 4540 4562 4564 4573 4594 4604 4705 4778 4793 4826 4868 4916 4923 4938 4943 4954 4959 5025 5039 5065 5076 5085 5096 5112 5118 5126 5190 5332 5432 5452 5505 5513 5529 5547 5557 5561 5618 5635 5681 5690 5721 5778 5801 5804 5844 5875 5889 5890 5897 5930 5985 6055 6056 6081 6100 6105 6168 6179 6247 6320 6322 6336 6346 6361 6452 6467 6543 6550 6652 6656 6691 6697 6722 6775 6804 6889 6943 6956 6986 7011 7034 7050 7066 7073 7080 7109 7111 7165 7168 7182 7264 7279 7394 7418 7452 7453 7459 7467 7469 7487 7524 7557 7569 7651 7682 7714 7773 7805 7839 7924 8022 8059 8060 8068 8075 8125 8139 8164 8176 8188 8195 8246 8315 8382 8384 8399 8401 8411 8455 8477 8479 8483 8528 8542 8618 8691 8723 8736 8738 8771 8792 8796 8860 8948 8980 8986 8994 9016 9075 9169 9253 9262 9317 9350 9366 9374 9394 9402 9411 9428 9463 9516 9593 9604 9608 9619 9738 9756 9762 9788 9815 9860 9922 9923 9932 9939 9941 9988 10012 10055 10060 10086 10166 10177 10218 10229 10230 10239 10259 10269 10275 10361 10383 10437 10441 10444 10514 10621 10668 10708 10745 10794 10807 10821 10859 10860 10867 10934 10962 10976 11008 11065 11106 11134 11146 11148 11220 11260 11278 11289 11291 11424 11431 11477 11539 11593 11616 11640 11645 11694 11763 11765 11801 11817 11862 11895 11899 11902 11982 11987 12043 12112 12137 12210 12227 12272 12275 12283 12288 12303 12312 12323 12367 12420 12475 12500 12515 12575 12601 12602 12614 12701 12703 12743 12794 12844 12882 12981 13005 13077 13098 13141 13142 13151 13222 13242 13245 13269 13287 13363 13380 13475 13487 13496 13510 13535 13554 13558 13587 13600 13731 13761 13813 13840 13867 13926 13988 14016 14117 14206 14251 14275 14292 14303 14307 14317 14335 14365 14390 14397 14398 14426 14508 14512 14540 14548 14580 14685 14739 14740 14786 14803 14850 14855 14940 14953 15014 15030 15032 15059 15096 15118 15157 15182 15188 15208 15247 15265 15283 15284 15305 15388 15400 15427 15444 15463 15532 15567 15572 15585 15600 15626 15680 15687 15691 15708 15728 15734 15774 15797 15832 15838 15860 15872 15875 15918 15922 15958 15968 15992 16001 16004 16034 16053 16082 16155 16188 16199 16226 16305 16306 16319 16322 16354 16400 16417 16445 16446 16523 16585 16597 16616 16636 16641 16671 16691 16698 16760 16781 16800 16847 16866 16953 17007 17025 17119 17129 17206 17210 17211 17245 17249 17259 17269 17330 17340 17447 17458 17476 17477 17484 17486 17555 17566 17603 17615 17638 17688 17700 17715 17741 17811 17865 17936 17945 17954 18021 18033 18041 18058 18061 18153 18171 18181 18200 18208 18215 18262 18267 18287 18335 18379 18391 18401 18407 18411 18413 1S423 18502 18506 18526 18537 18542 18562 18568 18574 18578 18639 18676 18725 18759 18765 18824 18834 18857 18890 18909 18941 18997 19047 19051 19052 19084 19095 19145 19218 19219 19330 19386 19389 19425 19510 19558 19628 19631 19669 19755 19802 19862 19881 19906 19909 20003 20013 20128 20205 20226 20247 20278 20296 20312 20319 20338 20348 20355 20363 20379 20410 20423 20435 20571 20574 20640 20678 20704 20810 20825 20834 20876 20889 20952 20968 20976 20985 20991 20993 Wegens ziekte van den telefonist moest een ander de nummers telefonisch opnemen. Daar door zyn op de vorige lijst deze fouten ont staan: 1586 m. z. 1580; 5383 m. z. 5389; 5851 70.— m. z. niet; 6544 m. z. 6549 7393 m. z. 7399; 7546 m. z. 7540 8464 70.— vervalt; 8950 m. z. 9950; 10436 m. z. 10486; 10487 70.— m. z. 10482 7013532 m. z. 13552; 15586 m. z. 15580; 15851 m. z. 15861; 16234 m. z. 16237; 16624 m. z. 16629; 16794 m. Z. 16799; 17462 70.m. z. niet; 18598 m. z. 18596; 19736 70.— m. z. 19735 70.—; 20477 70.— m. z. 20479 70.—; 20733 70.— m. z. 20732 70.—. Lyst 27 Mei: 10764 m. z. 10467.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 14