I Zoekt gij betrouwbaar g Personeel? Plaats dan een „Oil voor 80.000 g< Dinsdag 2 Juni 1936 |ni!iii!i!ii!iiiiiii!i!ii!![i!i!iiiiiiniin!inii!iiiii:inn!iiiinimimnmi| Eerste wedstrijd in kunstvliegen Erich Fritsch kampioen van Nederland; Schmidt Crans tweede EEN BANK ONTHULD TE HEERLEN Ir. A. E. Dinger geëerd Fabricage van gehakt in blik De vleeschwarenfabrikanten pro test eer en tegen de ver strekte opdracht Wijziging crisis-diermeelregeling VISSCHERIJ IN WADDENZEE EN IJSELMEER Uitkomsten over de maand April R.K. Universiteit Godsd ienst-examen Academische examens HET VREDE-, WELVAART-, STAATSORDE-REFERENDUM Sluitingtermijn een week uitgesteld NEDERLANDSCHE KUNST TE PARIJS Opening wandelhoofd te Vlissingen Minister van Lidth de Jeude verricht de plechtigheid Openbare Uloschool Breda Siiiinmimninmniimirniiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiimnniiiimimiiniimimiiiiniiiii FOTOREPORTAGE i^uiiiiiiHiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiuiiiiiiniiiiiiiiji Voor de eerste maal in Nederland zijn Maan dagmiddag op het vliegveld Eelde wedstrijden ehouden in kunstvliegen. Dit wel zeer bijzon dere toumooi vormde een onderdeel van de Pinkstervliegfeesten, die jaarlijks door de Noord-Nederlandsche Aero-Club worden geor ganiseerd. De stuntwedstrijd werd gehouden in overeen- temming met de Code Sportif der Fédération Aeronautique Internationale te Parijs, en onder ispiciën van de Kon. Ned. Ver. voor Lucht- aart. Als jury-leden fungeerden de heeren J. A. Aler, chef van den vliegdienst der K.L.M., V. van Gemeren, hoofdinstructeur van de Vlieg- chool te Soesterberg, en jhr. mr. R. W. C. G. A. Wittert van Hoogland, instructeur der vlieg- school te Soesterberg. De resultaten waren: le prijs: zilveren beker, aangeboden door de K.N.A.C. plus 250.als mede de zilveren legpenning met bijbehoorende irkonde van de Kon. Ned. Ver. voor Lucht- aart en de titel „Kampioen van Ned. "36": Erich 1 'ritsch, totaal 53 punten (Duitschland)2e prijs, zilveren beker plus 50.aangeboden door de K.N.A.C.: H. M. Schmidt Crans, totaal 51 pun ten; 3. Paul Foerster (Duitschland), 50 punten; D. L. Asjes, totaal 47 punten; 5. N. Sluijter, totaal 45 punten; 6. A. T. Postma, totaal 39 punten. De wedstrijden en demonstraties werden door circa 30.000 toeschouwers bijgewoond. Zatei dagmiddag om drie uur heeft te Heer len, in tegenwoordigheid van B. en W., vele autoriteiten en genoodigden, de officieele ope ning plaats gehad van de monumentale bank ^in het park aan het Lindenplein, welke bank de Vereenignig voor Vreemdelingenverkeer i Heerlen aan ir. A. E. Dinger, voorzitter van Le vereeniging, werd aangeboden ter gelegen- li van zijn zilveren feest als burger van Trien, dat samenviel met zijn zilveren jubi- |n aan de Staatsmijnen, waar ir. Dinger f'1 ingenieur en chef van de bouwkundige af- fllng is. Tadat de oorkonde was onderteekend, heeft pre vice-vooizitter van de V.V.V. den heer Din eer verzocht het monument als een gave van de bergery te willen aanvaarden en het te onthulien. hi Dinger heeft zeer getroffen gedankt ,\e groote eer, welke de burgerij hem had ^c."' voor bet weinige, dat hij had kunnen [achulling droeg de heer Dinger de is -pgetrokken uit Kunrader steen I het opschrift: „Aan ir. Dinger, voor- Het bestuur van de groep vleeschwaren en vleesehconserven van de Vereeniging van Ne- derlandsche exporteurs van vleesch en vleesch- producten heeft tot den Raad van ministers een schrijven gericht met betrekking tot de aan de N.V. „Nederlandsche Vleeschindustrie", di recteur de heer De Bruin, gevestigd te IJmui- den, verstrekte opdracht tot het fabriceeren van 1.000.000 K.G. gehakt in blik, bestemd om te worden gedistribueerd onder de werkloozen. Adressant betreurt dezen gang van zaken ten zeerste en zegt o.m., dat het het bestuur ten zeerste heeft verwonderd, dat, juist waar den laatsten tijd van overheidswege onmisken baar wordt aangestuurd op ordening in en saneering van takken van bedrijven, welke met over-capaciteit te kampen hebben, van de zijde van diezelfde overheid een volkomen overbodige nieuwe industrie in het leven geroepen wordt immers een maatregel genomen wordt, tot de stichting dier industrie leidende welke den reeds op haar gebied bestaanden indus trieën, met gezamenlijk zelfs een aanzienlijk grootere capaciteit dan voor de fabricage in kwestie wordt vereischt, die fabricage uit han den neemt. Tegen het feit, dat iemand, dien men tot het voeren eener van overheidswege verplicht ge stelde controle in zijn bedrijven heeft moeten toelaten en aldus onvrijwillig in de gelegen heid heeft moeten stellen, zich alle daar toege past wordende methoden van fabricage als an derszins eigen te maken, later, na beëindiging zijner functie in overheidsdienst, zich de op deze wijze opgedane kennis en wetenschap ten nutte maakt, om denzelfden bedrijven concur rentie aan te doen, meent het bestuur ernstig te moeten protesteeren. Het acht het een gebiedende eisch, dat van de zijde der Regeering maatregelen genomen worden, welke euvelen, als hierboven omschre ven, afdoende zullen kunnen voorkomen en der halve de bona-fide vleeschwarenfabrikanten zullen vrijwaren voor ongemotiveerde en on billijke concurrentie. Naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, treedt met ingang van 1 Juni een wijziging van de crisis-diermeelregeling in werking, volgens welke het bereiden of doen bereiden van vleeschbeendermeel en ander dan ontlijmd beendermeel slechts is toegestaan aan hen, die bij de Nederlandsche Meelcen trale, gevestigd te 's-Gravenhage, zijn aange sloten als georganiseerden en zijn ingedeeld in de groep bereiders van vleeschbeendermeel en anders dan ontlijmd beendermeel. Bovendien zijn deze georganiseerden voor het bereiden of doen bereiden van deze producten verplicht aan de Meelcentrale te betalen een bedrag van f 1.50 per 100 K.G. Dit bedrag zal evenwel onder zekere voor waarden worden gerestitueerd of vergoed, en wel in dien zin, dat mits aan bedoelde voor waarden is voldaan uiteindelijk alleen be last blijven die hoeveelheden, welke bin nenslands tot veevoederdoeleinden worden aangewend. De afdeeling visscherijen van het Departe ment van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede omtrent de kustvisscherij en de visscherij in het IJselmeer, waarbij de tus- schen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand April 1935. De geldelijke uitkomsten van de visscherij in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee waren beter, in het IJselmeer daarentegen slechter dan in April 1835. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoer de visch bedroeg n.l. volgens voorloopige op gave resp. in de Waddenzee en het niet-afge sloten gedeelte van de Zuiderzee 10.730.114 (8.697.500) K.G en 165.727 145.949), in het IJselmeer 153.Ó45 (161.076) K.G. en ƒ49.223 (ƒ60.261). In het IJselmeer werd slechts weinig bot ge vangen. De aalvangsten met kuil- en kornet ten waren nog zeer gering. Het resultaat der aalvisscherij met hoekwant was bevredigend. Vooral benoorden Enkhuizen werden zeer be vredigende vangsten gemaakt. Met staande spieringnelten werd, vooral tusschen Harder wijk en Elburg, veel spiering gevangen. De spie ring was mooi van stuk, doch bracht slechts weinig op. In de Waddenzee en het niet-afgesloten ge deelte van de Zuiderzee verliep de haringvis- scherij met kommen over het algemeen zeer bevredigend. Een uitzondering maakten de vis- schers die langs de Heldersche en Texelsche kust en langs de Friesche kust tusschen Har- lingen en Zurich vischten en voor wie het re sultaat- weinig tot niet loonend was. Enkele da gen was de aanvoer zeer groot, zoodat een ge deelte gelost werd als puf voor de vischmeel- fabrieken. De visscherij met deA Wonderkuil leverde wel goede vangsten op, doch de prijs was doorgaans te laag om loonend te zijn. De haringzegenvisscherij nabij Den Helder had een slecht verloop, terwijl de visscherij met haringfuiken langs de Friesche kust zeer ulteenloopende resultaten opleverde. In de meest Oostelijk geplaatste fuiken werd soms veel tong en bot gevangen. De botvisscherij met hoekwant en staande netten leverde slech te uitkomsten op, daarentegen,verliep deze vis scherij met schutwant beter. De visscherij op garnalen, welke gekookt werden afgeleverd, was wegens te weinig afzet niet bevredigend. De visscherij op garnalen voor de Amsterdamsche markt werd slechts door enkele vaartuigen uitgeoefend. Op een der oes terpercelen werden 5000 K.G. Fransche en 3000 K.G. Zeeuwsche oesters uitgezet, terwijl op een der mosselperceelen 800 balen halfwas mosselen werden uitgezaaid. De visscherij op consumptiemosselen van de natuurbanken was van weinig beteekenis. De visscherij op mosse len voor eendenvoeder werd door aëht Wierln- ger motorvaartuigen voortgezet. Vreesdij ke kin leren, een hond een jan aan z'n staart te !>inden. Is 't uw hond? Nee, maar wel mijn pan. (Gazzett. Dlustrato). NIJMEGEN Ten onrechte is achter den naam van Pater Calasanctius, die op 25 Mei slaagde voor het doet. ex. class, letteren, vermeld O.F.M. Dit moet zijn O.M.Cap. STEENWIJKERWOLD (R. K. Kweekschool). Voor godsdienst B I geslaagd A. A. M. Baake van Almelo; T. E. Deenen van Rolde; Zr. Charatina van Steenwijkerwold; H. M. Steine- bach van Zwolle; H. E. F. M. Vastos van Zwolle. A. A. M. Baake van Almelo; T. E. Deenen van Rolde; Zr. Charatina van Steenwijkerwold; H. M. Steinebach van Zwolle; H. E. F. M. Vaske van Zwclle. Voor godsdienst B I en B n geslaagd J. B. M. Baake van Almelo; D. Bun van Steggerda; Zr. Canisia van Steenwijkerwold; H. G. Crone van Steggerda; A. J. H. Th. Huis in 't Veld van Steenwijkerwold; W. M. Leus van Schalk haar; C. M. Siemonsma van Bolsward; J. W. J. Struik van Steenwijkerwold; M. H. Spitzen van Steenwijkerwold; B. J. M. Weerkamp van Dene kamp E. H. A. M. Wortelboer van Groningen. J„ B. M. Baake van Almelo; D. Bun van Steggerda; Zr. Canisia van Steenwijker wold; H. G. Crone van Steggerda; A. J. H. Th. Huis in 't Veld van Steenwijkerwold; W. M. Leus van Schalkhaar; C. M. Siemonsma van Bolsward; J. W. J. Struik van Steenwijkerwold: M. H. Spitzen van Steenwijkerwold; B. J. M. Weerkamp van Denekamp; E. H. A. M. Wor telboer van Groningen. AMSTERDAM. Geslaagd voor het cand.-ex. rechten mejuffrouw A. de Boer. LEIDEN. Candidaats-examen geschiedenis, de heer M. Schneider. Doc toraal-examen Romaan- sche taal en letterkunde, mej. T. J. Algera. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Het li neaire vijfcomplex van rechte lijnen in R4 en zijn bundels", de heer W. Vreeken, geboren te Leimuiden. Idem, tot doctor in de rechtsgeleerd heid, op proefschrift getiteld: „Represailles", de heer B. R. Canneman, geboren te 's-Graven hage. zitter V.V.V., 25 jaar burger van Heerlen", over aan het gemeentebestuur. De burgemeester sprak hierna eenige woorden van hartelijken dank voor hetgeen de heer Dinger voor Heerlen en zijn inwoners had ge daan en zeide gaarne namens het "emeente- bestuur de bank te aanvaarden. De organiseerende commissie van het Refe rendum Vrede Welvaart Staatsorde, ver zoekt ons het volgende mede te deelen: Het blijkt, dat er met grooten ernst en veel verantwoordelijkheidsgevoel gestemd wordt voor het referendum „Vrede Welvaart Staats orde" op initiatief van de Groene Amsterdam mer georganiseerd en dat de termijn van veer tien dagen voor het inzenden der biljetten voor velen nauwelijks voldoende is. Daarbij komt, dat deze tijd voor sommigen, die hun referendumnummer via een vereeniging of organisatie kregen toegezonden, bijna tot een week is ingekrompen. Daarbij werd besloten, dat de termijn van inzending der stembiljetten verlengd zal worden tot Maandag 8 Juni 12 uur. Over het referendum zal voor den K. R. O. op Dinsdagavond te 21 uur 50 tot 22 uur de heer Anton M. Brouwer, secretaris van de Re ferendum-commissie, een rede houden. De drie dagen van Nederlandsche kunst en cultuur te Parijs, georganiseerd door mevrouw Marguérite Couperus, presidente der Neder landsche afdeeling van het Maison des Intellec- tuels, zijn een groot succes geworden. Het veelzijdige programma, waaraan mede gewerkt werd door mej. dr. Duinker (letterkun dige causerie), mr. van Lelyveld (lezing over de Javaansche danskunst met Raden Mas Wal- dejo)het concert door Annie Hermes, alt zangeres, Ed. Biele, cello en Suze BieleWin- tershoven, piano, de voordracht van mevr. Zei- linga de dansen door mej. Hartong met bege leiding van G. v. d. Steen, in het Theatre des Deux Masques en de Deux Mondes-zalen ge- gever, trok warme belangstelling bij het Fran sche publiek en werd met groote aandacht gevolgd. Aanwezig waren de Nederlandsche Gezant, jhr. dr. J. Loudon, en de consul-generaal mr. L. Droog] e ever Fortuyn. Het was Zaterdag voor Vlissingen een his torische en een blijde dag. Twee jaar lang heb ben de ingezetenen de werkzaamheden voor den bouw van het wandelhoofd gade geslagen en thans is het omvangrijke werk gereed gekomen. Het ligt voor de hand, dat de vreugde van de burgerij zich uitte in het organiseeren van verschillende feestelijkheden, nu de badplaats een groote aantrekkelijkheid rijker is gewor den. Vroeg in den middag trok een optocht van. bespannen huifkarren en eenige honderden sportslieden uit de binnenstad langs de woning van den burgemeester van Vlissingen aan den Boulevard waar de minister van Waterstaat en burgemeester van Woelderen den stoet ui oogenschouw namen. De feestende menigte trok naar de pier, waar tegen half drie de auto riteiten zich verzamelden voor de plechtige opening. Burgemeester van Woelderen stelde de be teekenis van de pier, welke tot op vijftig meter van het interessant drukke vaarwater is ge bouwd, in het licht. Deze pier is zonder eenigen steun van overheidswege tot stand gekomen. Vervolgens spraken de president-commissaris van de N.V. Wandelhoofd Vlissingen, de heer C. Wendelaar; de voorzitter van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer, de heer C. R. Th. baron Krayen- hoff en de voorzitter van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Vlissingen, de heer Hz. i. M. van Raalte. Dan was het wpord aan den minister van Waterstaat. Jhr. van Lidth de Jeude merkte op. dat het hier een inrichting van ontspan ning betreft. Dat men deze te Vlissingen "iet in de eerste plaats zoekt, blijkt wel uit de schillende werken, welke getuigen va-- -r inspanning in deze stad. waarvan de f Woelderen de uitstekende magistraat Is. Hierna knipte de minister het lint door. dS den toegang tot t wandelhoofd afsloot. Het ge zelschap begaf zich naar het restaurant aanl het einde van de 150 meter lange pier. Van hier heeft men de roei- en zeil wedstrijden vóór de kust en rhythmische oefeningen op het strand gevolgd. De optocht van versierde Walchersche huif karren is daarop met de turners weer naar het midden van de stad getrokken. Verschillende concerten verhoogden hier de opgewekte stem ming. De dag werd besloten met een vuurwerk j op het strand. Tct hoofd van de openbare UI nekenstraat, Breda, is benoemd Vermeulen te Grcnnlo. Marietje, kom je vanavond i uur aan de klok? Dan krijg je een bosje viooltjes van me. (U Travaso). Te Rotterdam is de landenwedstrijd Nederland België op automatisch pi stool gehouden. De heer Doghramadjian Jirayr uit Brussel, die winnaar werd, in actie Spelmoment uit den voet balwedstrijd om het lands- kampioen- schaptusschen Zeeuwsche belangstelling op de nieuwe pier te Vlissingen welke Enschede en door minister Van Lidth de Jeude officieel geopend is Feyenoord Willy den Ouden en Rie Mastenbroek zijn den Indischen zwemmer Haasman behulpzaam bij het aantrekken van een paar klompen; een aardig intermezzo tijdens de zwem wedstrijden welke te den Haag zijn gehouden Het 26ste bondsfeest van het K.N.G.V., I.T.O.S.A. in het stadion te Amsterdam. Een kijkje tijdens de turnuitvoeringe welke op Tweeden Pinksterdag werden gehouden Een kijkje tijdens de motorraces welke op Tweeden Pinksterdag op Wouden- stein zijn gehouden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1