De stakingen in Frankrijk IP De dreigingen in het Verre Oosten Abessinië en Genève De woelingen in Spanje Mussolini bezoekt zijn landgoed De onrust in Palestina Het welkom aan den Negus DE PROVINCIE STEEDS MEER AANGESTOKEN De staking te Antwerpen Het nieuws van heden DE BAROMETER I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 4 JUNI 1936 Avondblad VIER EN VEERTIGSTE JAARCANC No. 15135 In een manifest van den poli- tieken raad van het Zuid- Westen zou een onmid dellijke oorlog tegen Japan geëischt worden De mobilisatie schijnt echter vast te staan Een nieuwe serie stakingen en aanslagen Proces tegen leden van het Zwarte Legioen Een der beklaagden ter dood veroordeeld Het Weer Vermoedens betreffende een onderhoud met Schuschnigg Vermindering der Joodsche immi gratie in den loop van Mei De heer Van der Velde, de leider der Belgische arbeiderspartij, omringd door journalisten Hartelijke, doch gereserveerde woorden in de Engel- sche pers De chauffeurs van den bestel dienst der dagbladen heb ben eveneens het werk neergelegd Geen accoord met de werkgevers bereikt De Volkenbondsvergadering zou vermoedelijk pas op 29 Juni worden gehouden Bijeenkomst te Montreux Conflict Starhemberg- Schuschnigg Uitwijzing van dr. Wirth de oorzaak - tf De stakers weigeren het werk te hervatten De H. Mis aan boord van de Hindenburg Een verklaring der Duitsche Zeppelin-maatschappij China stelt doodstraf op opiumgebruik DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN RADIODISTRIBUTIE - HAARLEM NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. NANKING, 4 Juni (Reuter). De bladen publiceeren een telegram uit Kanton, waar in wordt gezegd, dat de politieke Raad van het Zuid-Westen een manifest heeft uitge geven, waarin een onmiddellijke oorlog te gen Japan wordt geëischt en geprotesteerd wordt tegen de verhooging der Japansche effectieven in Noord-China. In zekere Japansche kringen verklaart men, dat het manifest in werkelijkheid gericht is tegen Tsjang Kai Sjek, dien men ervan be schuldigt dictatoriale neigingen te hebben, zich slechts met binnenlandsche kwesties bezig te houden en Japan China te laten binnenrukken. "Volgens deze zelfde kringen eindigt het ma nifest dan ook aldus„Laten wij onze troepen afzenden tegen Tsjang Kai Sjek, Japan en de bandieten." De publicatie van het manifest werd door de censuur verboden en minister Tsjang Tsjoen, verklaarde dan ook slechts door de kranten van het bestaan ervan te hebben ver nomen. Het manifest maakte echter geen in druk op de regeering, die er een manoeuvre in ziet van de zijde van de leiders in het Zuid- Westen. v Tsjang Tsjoen sprak 't bericht uit Japansche bron tegen, volgens hetwelk de Kantonneezen den oorlog aan Nanking zouden hebben ver klaard en voegde eraan toe, dat een dergelijke handelwijze ook onbegrijpelijk zou zijn, daar Nanking nog nooit een aanval tegen het Zuid- Westen had voorbereid. Ondanks deze geruststellende verklarin gen houden Chineesche kringen te Nanking en te Sjanghai zich toch bezig met de plan nen der Kwangsjisten. Hun mobilisatie en opmarsch naar het Noorden schijnen niet aan twijfel onderhevig, doch men verliest zich in gissingen naar het motief der be weging. MADRID, 4 Juni (Reuter). Aangezien geen overeenstemming is bereikt tusschen de werkgevers en de arbeiders in de mijn industrie van Asturië, zal morgen de alge- meene staking worden geproclameerd, wel ke 27.000 arbeiders zal omvatten. Te Cadix zal eveneens morgen een alge- meene staking worden geproclameerd. Ook te Santander is de algemeene staking afgekondigd. Te Sevilla hebben onbekenden den directeur der gevangenis met revolverschoten gedood. Te Barcelona hebben de spoorwegen den dienst hervat. Daarentegen is bij de stadsreini ging, in meelfabrieken, banketbakkerijen en in kapperszaken de staking uitgebroken. De directeur van een dagblad in de omgeving van Santander is in een café overvallen en door twee revolverschoten ernstig gewond. Een groep stakende landarbeiders heeft te Malaga getracht het werk der boeren op het land te verhinderen. Er ontstond een botsing, waarbij één doode viel en vier menschen gewond werden. DETROIT, 4 Juni (Reuter) Tijdens het proces tegen twaalf leden van het „Zwarte Le gioen", verdacht van moord op Charles Poole, die zou zijn gepleegd, omdat Poole zijn vrouw mishandelde, vroeg het openbaar ministerie aan een der beklaagden, Dayton Jan: „Indien u opdracht ontving een moord te plegen of een andere misdaad te begaan, zoudt u dat dan doen?" De beklaagde beantwoordde deze vraag bevestigend. Vervolgens gaf hij een beschrijving van de bijeenkomst, waarin besloten was om Poole te bestraffen. Op de vraag, waarom Poole doodgeschoten was, antwoordde Dean: „De leden van het Legioen moeten orders aannemen." Ook de vraag of Dean hiermede bedoelde te zeggen, dat hij iedereen moest neerschieten, omtrent wien hij een dergelijk bevel kreeg, be antwoordde Dean bevestigend. Daar Dean tijdens het verdere verhoor beken de Poole te hebben gedood, werd hij tot de doodstraf veroordeeld. ES Verwachting: meest matige, Noorde- Hjke tot Westelijken wind, afnemende bewolking, weinig of geen regen in het Westen, in het Oosten aanvankelijk nog kans op regen, iets warmer overdag. Hoogste barometerstand 769.1 te La Coruna. Laagste barometerstand 750.6 te Vardö. Zon op v.m. 4.43 onder n.m. 9.13. S Licht op n.m. 9.43. H Maan op n.m. 9.01 onder van. 3.44. Volle Maan 5 Juni. ROME, 4 Juni (Reuter) Mussolini heeft zich naar zijn landgoed bij Forü be geven. Het is waarschijnlijk, dat hij in deze streek een onderhöud zal hebben met den Oostenrijkschen bondskanselier Schusch nigg, die gisteren te Viareggio vertoefde. JERUZALEM, 4 Juni. De gisteren aange komen 200 man cavalerie zijn bij de grens bescherming ingedeeld. Heden, zoo meldt het Duitsche nieuwsbureau, werden te Je ruzalem vijf Joodsche communisten gear resteerd. Een der stakingsleiders, de advocaat Hassan Sidki Najani, die onlangs naar Betjibrin was Terwijl de Negus te Londen voet aan wal zette, debarkeerde te Napels de onder koning van Abessinië, maarschalk Badog lio. die als overwinnaar door de bevolking enthousiast werd toegejuicht en met groote militaire eer werd ontvangen. verbannen, is thans overgebracht naar een concentratiekamp in de woestijn. Ook andere Arabische leiders zijn verbannen. De immigratie der Joden is volgens het D.N.B. in den loop van Mei teruggeloopen. Zij bedroeg slechts 2158 personen tegen 3095 in April en 3646 in Maart. Te Damascus zijn botsingen ontstaan met de politie, omdat de bevolking de leveranties van levensmiddelen door Joodsche kooplieden naar Palestina wilde verhinderen. Volgens een bericht uit Jeruzalem is een po ging tot het plegen van een aanslag op den troepentransporttrein ontdekt, welke de twee Britsche bataljons uit Egypte naar Jeruzalem vervoerde. Een voor den transporttrein uit rij dende locomotief werd tot ontsporing gebracht. Nadat de rails hersteld waren, konden de troepen veilig naar Jeruzalem worden gebracht, waar zij door de stad marcheerden. LONDEN, 4 Juni (Reuter) De pers wijdt aan de aankomst van den Negus in Engeland eenige hartelijke, hoewel min of meer gereserveerde woorden. De Daily Telegraph schrijft, dat de Negus tijdens zijn verblijf in Engeland een moeilijke rol heeft te spelen. De waardigheid waarmede hij tot dusverre zijn lot heeft aanvaard en die het respect van het volk voor hem heeft ver hoogd, is echter waarborg, dat hij geen moei lijkheden zal veroorzaken. De Negus zal de uitingen van sympathie niet verkeerd interpreteeren. De News Chronicle schrijft, dat het begrij pelijk is, dat de aankomst van den Negus dc officieele wereld eenigszins in verlegenheid brengt. Het publiek heeft echter een hartelijke achting tot uiting gebracht. PARIJS, 4 Juni (Reuter) De staking is in den afgeloopen nacht overgeslagen naar de Messageries Hachelte, de bekende onderneming, die zich bezig houdt met het vervoer van dagbladen. Allereerst werd het werk neergelegd door de chauffeurs der vrachtauto's, die des nachts de pakketten kranten naar de stations vervoeren. Woensdagmiddag was een accoord tusschen werkgevers en werknemers tot stand gekomen, waarbij een loonsverhooging van tien procent was toegekend. Een andere kwestie was echter nog niet behandeld. Te twee uur in den nacht reden de vracht wagens weg, doch aan beide einden der straat bleven zü staan, waardoor het aan andere auto's onmogelijk gemaakt werd het vervoer over te nemen. Bij de aflossing der ploegen verzamelde zich een groote menigte in de kran tenwijk; de politie hield hier echter een scher pe controle. De Oeuvre verschijnt heden slechts met zes pagina's en voert als verontschuldiging aan, dat de verschillende stakingen tot besparing op het papierverbruik hebben gedwongen. Ook de chauffeurs der onderneming, die het ver voer van personen, die in preventieve hechtenis zijn, naar het Paleis van Justitie verzorgt, heb ben Woensdag gestaakt, zoodat de dienst door politieauto's moest worden overgenomen. De stakingsbeweging heeft zich thans ook in toenemende mate over de provincie uit gebreid. Te Rouaan wordt in de meeste groote chemische fabrieken als St. Gobain, Maletra, Kulman, gestaakt. De arbeiders hebben ten deele eischen gesteld, die soms oploopen tot loonsverhooging met 50 pCt. In de meeste gevallen hebben de arbeiders de fabrieken bezet en verklaard, dat zij niet eer der daaruit zouden vertrekken, dan wanneer hun eischen ingewilligd zijn. De textielindustrie te Rijssel is sinds gis teren in grooten omvang door de stakings beweging aangetast. In een meubelfabriek eischen de arbeiders 35 procent loonsverhooging. Ook de groote staal fabrieken Forges et Acieres de Denain et Anzin, die 3700 arbeiders in dienst hebben, liggen sinds gistermiddag stil. De leiding dezer fabrieken heeft ter bestudeéring van de eischen der ar beiders een bedenktijd van 24 uur gevraagd. De stakingsleiding heeft hierop doen weten, dat wanneer de arbeiders niet zonder verwijl ge noegdoening zouden krijgen, zij de hoogovens zouden laten dooven. Te Le Havre hebben onbekende daders reeds tweemaal een roode sovjetvlag met sikkel en hamer aan een lichtmast geheschen. De vlag is door de politie verwijderd, zonder dat de daders konden worden gevonden. In Volkenbondskringen bestaat nog een volkomen onzekerheid over de juiste data, waarop Volkenbondsraad en Volkenbonds vergadering zullen bijeenkomen. Algemeen is men ervan overtuigd, aldus de Geneefsche correspondent van de N. R. C„ dat Benesj aan het verzoek van Argentinië gevolg zal geven en de Volkenbondsvergadering tegen een spoedig tijdstip zal bijeenroepen, doch over den juisten dag hiervan verkeert men in vol slagen onwetendheid. Intusschen hoort men hier een denkbeeld verdedigen, dat inderdaad eenige voordee- len zou bieden en vermoedelijk dus wel ernstig m overweging wordt genomen. Dit plan komt hierop neer, dat de bijeenkomst van Volkenbondsraad en Volkenbondsver gadering eenigen tijd zal worden uitgesteld en dat de groote politieke besprekingen van deze maand zullen aanvangen met de con ferentie van Montreux over de wijziging van het verdrag van Lausanne ten aanzien van het ontwapeningsvoorstel betreffende de Dardanellen. De op 22 Juni beginnende conferentie zal aan de ministers van buitenlandsche zaken van groote mogendheden de gelegenheid bieden met elkaar bijeen te komen, en dan buiten de vergaderzaal onderling besprekingen te voe ren over het Volkenbondsvraagstuk ter voor bereiding van de bijeenkomst van den Volken- bondsraad en Volkenbondsvergadering. De VolkenbondsvergaÖering zal dan on geveer 29 Juni worden geopend en aldus veel beter zijn voorbereid dan wanneer zij reeds half Juni beginnen zou, zooals Ar gentinië had verzocht. De Volkenbondsraad zal wellicht vooraf een korte bijeenkomst kunnen houden, waarin het besluit zal kunnen worden genomen om de dc- raadsiagingen over Abessinië uit te stellen, tot na afloop van de Volkenbondsvergaderins. De secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, neeft zich in verbinding gesteld met Benesj en met Eden, naar aanleiding van het verzoek van Argentinië tot een spoedige bijeen roeping van den Volkenbondsraad. Men acht het te Genève zeer waarschijnlijk, dat deze ver gadering nog in den loop van Juni zal plaats vinden. De vaststelling van den datum zal dezer dagen een onderwerp uitmaken van besprekin gen tusschen Avenol en de verschillende re geeringen. De K.WP. verneemt, dat de aanleiding voor het jongste conflict tusschen Dr. Schuschnigg en Starhemberg gelegen is in de uitwijzing van den voormaligen Duitschen Rijkskanselier Dr. Wirth. Tijdens het voorlaatste bezoek van Schuschnigg aan Italië eischte vice-kanselier Starhemberg, dat Dr. Wirth uit het land zou worden gezet, wijl Dr. Wirth aanmerking zou hebben gemaakt op het levensgedrag van Vorst Starhemberg. Het hoofd van politie, Skubl, durfde dit be vel echter op eigen gezag niet te doen uitvoe ren. Daarom werd dr. Schuschnigg in Rome opgebeld en de Bondskanselier verzette zich heftig tegen de uitwijzing van Dr. Wirth en eischte, dat men zou wachten tot hij terug in Weenen was. Starhemberg heeft zijn zin toch doorgedreven en dr. Wirth een bevel tot uit wijzing laten beteekenen. Keizer Haile Selassie van Abessinië is Woensdag in Engeland aangekomen. De Kei zer even na zijn aankomst op de kade van Southampton. Naast hem, met hoed in de hand, dr. Martin, de Abessinische gezant te Londen. ANTWERPEN, 4 Juni (A.N.P.) De stakers hebben vanavond vergaderd en besloten geen gevolg te geven aan den eisch der patroons, dat zij eerst het werk moeten hervatten aleer besprekingen over de loonen zullen kunnen worden gevoerd. De staking duurt dus voort. De transportarbeidersbonden hebben de lei ding der staking op zich genomen. In verschillende Nationaal-Socialistische Dagbladen en Modem Heidensche Weekbladen heeft men de directie van de Duitsche Zeppe- linmaatschappij fel aangevallen, wijl er toe stemming gegeven is om aan boord van het luchtschip „Hindenburg" het H. Misoffer op te dragen. Naar aanleiding daarvan heeft de Duitsche Zeppelinmaatschappij te Friedrichs- hafen zich genoodzaakt gezien de volgende ver klaring af te leggen: „Uit een groot aantal brieven en krantenuitknipsels moeten wij con- cludeeren, dat in breede kringen ontstemming is ontstaan over het feit, dat aan Pater Schulte toestemming was verleend, om gedurende de eerste reis van het luchtschip „Hindenburg" naar Noord-Amerika, dagelijks aan boord de H. Mis op te dragen. Het schijnt zelfs, dat de op vatting bestaat als zou Pater Schulte van de Zeppelin-reederij een daartoe strekkend ver zoek hebben bekomen. Naar aanleiding van deze geruchten constateeren wij: 1. Pater Schulte heeft zelf zijn reis geboekt en betaald, evenals een gewoon passagier en hij reisde op eigen gelegenheid naar Amerika. 2. Pater Schulte heeft slechts éénmaal on derweg de H. Mis opgedragen op een voor de Katholieke Kerk bijzonderen gedenkdag. 3. Iedere andere vertegenwoordiger van een Christelijke Belijdenis zou evengoed als Pater Schulte toestemming hebben verkregen om een godsdienstoefening aan boord te houden, zoóals op de Duitsche zeeschepen gebruikelijk is. NANKING, 4 Juni (Reuter) De Chineesche regeering heeft de nieuwe wet op het opium gebruik afgekondigd. Zü stelt bij derde veroor deeling de doodstraf vast voor alle opiumschui vers, terwijl ambtenaren, studenten en hoog leeraren reeds bij de eerste overtreding ter dood kunnen worden veroordeeld. Hartelijke doch gereserveerde woorden in de Engelsche pers bij de aankomst van den Negus in Engeland. In Asturië (Spanje) zal een algemeene staking worden geproclameerd, welke 27.000 arbeiders omvat. De Politieke Raad van het Zuid-Westen in China publiceert een manifest, waarin een on middellijke oorlog tegen Japan wordt geëischt. De besteldienst der dagbladen te Parijs is in staking gegaan. De Joodsche immigratie in Palestina is gedu rende de maand Mei verminderd. Eén der leden van het Zwarte Legioen ter dood veroordeeld. De havenarbeiders te Antwerpen weigeren het werk te hervatten. De Volkenbondsvergadering zou tot 29 Juni a.s. worden uitgesteld Plechtige onthulling van het gedenkteeken van wijlen Koningin Emma te 's Gravenhage. Groot aantal valsche bankbiljetten in Ned.-In- dië in beslag genomen. Inzake brandstichting te Oss tegen mede- daderes vijf jaar geëischt. Tegen daderes van den moord te Eindhoven twintig jaar gevangenisstraf geëischt. Wat zeer veel van zich doet hooren, Is nog maar een jong bedrijf. 't Is de Radio-Centrale Nieuwe Gracht op nummer 5. NIEUWE GRACHT 5 - TELEF. 10010 i v \.\\v \m ui' 1 it in ///.",-// Stand op Donderdag 1 uur nan.: 755.8 Vorige stand: 755.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1