Sportvliegtuig op Schiphol neergestort Vijftig meter van den grond in vrille geraakt en verpletterd De Negus te Londen De stakingen in Frankrijk SCHUSCHNIGG'S VERBLIJF IN ITALIË CHUSCHNIGG'S VERBLIJF IN ITALIË BEIDE INZITTENDEN GEDOOD De Int. Arbeids- conferentie De kabinetscrisis in België Het nieuws van heden HET BLIJFT ONRUSTIG IN PALESTINA DE BAROMETER DONDERDAG 4 JUNI 1936 Ochtendblad TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19980 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ Het Weer lllllllillllllillllllllllllllllllllllllllllllllillio mi DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Iet WeeriiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiu Tot nu toe nog geen enkele politieke persoonlijkheid ontvangen >tto von Habsburg ook naar Italië? Het toestel, bemand met mr. A. J. van Hengel en in structeur Brunowski, kwam uit Bazel Familie wachtte op Schiphol Vliegramp vrij onopgemerkt Hoe het ongeluk gebeurde Loopbaan van mr. v. Hengel Vreemde paedagogie Vrouw houdt de vingers van haar stiefdochtertje boven een gasvlam Bevolking van Rome in 15 jaar verdubbeld AANTAL KATHOLIEKEN IN DE VER. STATEN NEEMT TOE De wagon, waarmee de keizer van Southampton naar Londen reisde, was prachtig met bloemen versierd Hartelijk toegejuicht in de hoofdstad Italië zal geen delegatie afvaardigen Thans beginnen ook de autori teiten ongerust te worden Twee bruggen opgeblazen Wordt v. Zeeland toch formateur? Aan een groot ruitertournooi te Warschau werd door Duitsche vertegenwoordigers met groot succes deelgenomen. Hierboven het Duitsche eauipe Vervoer Parijsche dag bladen gestagneerd? Voorkomen De staking te Antwerpen Tienduizend arbeiders erbij betrokken De Madariaga confereert met Dr. Benesj Sanctie-kwestie besproken Zware stormen op de Oostzee Het Zwarte Legioen Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. NIEUWE HAARLEl Verwachting: Zwakke tot matigen, veranderlijke wind, meest zwaar bewolkt jp met kans op regen of onweersbuien, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig veran- dering. HAARLEMSCHE COURANT Verwachting: Zwakke tot matigen, veranderlijke wind, meest zwaar bewolkt met kans op regen of onweersbuien, §1 zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig veran- dering. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll President Lebrun verlaat temidden van talrijke militaire autoriteiten de nieuwe opleidingsschool voor Marine-officieren te Brest Woensdagavond zeven uur is een binnenkomend Oostenrijksch sport- toestel in de onmiddellijke nabijheid van het vliegveld Schiphol afgegle den en verpletterd. De beide inzit tenden zijn om het leven gekomen. De slachtoffers zijn mr. A. J. van Hengel, directeur van de Oesterrei- chische Credit Anstalt te Weenen en de bekende Oostenrijksche sport vlieger Brunowski. Het verongelukte toestel was een Miles Hawk, gemerkt OE. D. V. H. De machine was om 16.12 uur van het vlieg veld te Bazel gestart en verscheen half acht boven Schiphol. Toen het vliegtuig - een mi nuut later zou gaan landen, zag de waarne mer op den verkeerstoren tot zijn ontsteltenis, dat het toestel snel omlaag gleed, waarschijn lijk doordat het in een vrille was geraakt en tegen den grond te pletter sloeg. Het ongeluk gebeurde ten zuidwesten van het vliegveld op ongeveer 300 meter afstand van de grens van het terrein op het gedeelte, dat voor de uitbreiding van de Amsterdamsche luchthaven bestemd is. Het toestel viel neer van een hoogte van ongeveer vijftig meter op een oogenblik, dat het weinig snelheid meer had. Ooggetuigen kregen den indruk, dat de piloot de machine op 4 a 5 meter boven den grond nog redresseerde, want het leek een mo ment, alsof het toestel weer normaal vloog. Hierdoor dacht men aanvankelijk, dat de ge volgen van het ongeluk niet zoo ernstig zou den zijn en in dit verband werd de alarm sirene slechts een minuut in werking gesteld. Op dit signaal begaven zich onmiddellijk naar de plaats van de ramp de heeren Van Dyk, van den eersten hulpdienst en Van de Beek, assistent-havenmeester, alsmede verscheidene monteurs en personeel van de nationale lucht- vaartschool. Het toestel bleek geheel te zijn ver nield en in het wrak vond men de lij ken van de beide inzittenden die over het geheele lichaam fracturen hadden opgeloopen, zoodat de dood onmiddel lijk moet zijn ingetreden. Het bleken te zijn onze landgenoot mr. A. J. van Hengel, directeur van de Oesterreichische Credit Anstalt Wie ner Bankverein en de bekende Oosten rijksche sportvlieger Brunowski. De leden van den geneeskundigen dienst van Schiphol en twee ambulances van den ge meentelijken geneeskundigen en gezondheids dienst onder de persoonlijke leiding van den directeur, den heer L. Heyermans, die juist op het vliegveld aanwezig was, waren eveneens spoedig ter plaatse. De Rijksstudiedienst voor de luchtvaart te Den Haag werd onmiddellijk van het gebeurde in kennis gesteld. Nog denzelfden avond wer den de ingenieurs Van der Heiden en Van der Maas van dezen dienst op Schiphol verwacht voor het instellen van het officieele onderzoek, dat heden plaats vindt. Het stoffelijk overschot van de slachtoffers is naar de stad overgebracht en opgebaard in het Wilhelminagasthuis. Een tragische omstandigheid was, dat fami lieleden van den heer Van Hengel, die hem waren komen afhalen, het ongeluk voor hun oogen zagen gebeuren. Toch voltrok de vlieg ramp zich vrijwel onopgemerkt, daar het op dat uur zeer stil was in de gebouwen en op het terrein. Toevallig waren aanwezig de heeren Fokker en van Neyenhof, welke laatste de „Spin" voor de demonstratie van Zaterdag as. zou gaan beproeven, nadat dit toestel geheel was geïm pregneerd. De heer Fokker gaf als zijn mee ning over het ongeluk te kennen, dat de Mi- les Hawk-toestellen voor de meeste sportvliegers veel te snel zijn. Men was op Schiphol van oordeel, dat het ongeluk moest worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat de piloot de snelheid te veel had verminderd. Hierdoor moet hij zijn afgegleden en in een vlakke vrille zijn ge raakt. Dit is wel het gevaarlijkste, wat een vliegtuig kan overkomen, omdat het, althans op geringe hoogte, uitgesloten moet worden ge acht, dat het toestel kan worden geredres seerd. Men nam ook aan, dat op het moment van het ongeluk de heer Van Hengel het toestel moet hebben bestuurd en dat de in structeur niet meer heeft kunnen ingrijpen. Men heeft hier te maken met een fa tale vliegfout, waartegen herhaaldelijk wordt gewaarschuwd. De Miles Hawk toe stellen, welke een groote kruissnelheid be zitten, moeten ook met een groote snelheid geplaneerd landen. De fout is nu, dat de vlieger geen rekening schijnt te hebben ge houden met de minimumlandingssnelheid, waardoor het toestel is afgegleden. Het ongeluk kan in geen geval worden toe geschreven aan de weersomstandigheden, om dat deze zeer gunstig waren. Toen de ramp geschiedde, waren ook de heeren Thomson, stationschef en havenmeester Dellaert aanwe zig, in verband met de vluchten van de „Spin". Ook zij hebben onmiddellijk de noodige maat regelen genomen. Aangezien er zoo goed als geen publiek op het vliegveld aanwezig was, voltrok het ongeluk zich zoo goed als onop gemerkt. De resten van het vernielde toestel worden door personeel van Schiphol bewaakt. Betreffende het ongeluk wordt nog gemeld, dat het toestel in een z.g.n. vlakke vrille ge raakte en daar het te weinig hoogte meer had, schoot het onder een hoek van 45 graden om laag en boorde zich met propellers, motor en landingsgestel in den grond. Het bleek, dat het toestel doormidden was geknakt, terwijl beide vleugels volkomen waren vernield. Op Schiphol verwekte het gebeurde begrijpe lijkerwijze groote consternatie. Er was in ver band met de aankomst van verschillende hjn- toestellen, o. a. uit Indië en Boedapest, veel Belangstelling. Met het toestel uit Praag kwam ook de schoonmoeder van den heer Van Hen gel, die bij aankomst natuurlijk zeer onder den indruk was. Mr. Adrianus Johannes van Hengel werd in 1886 te Amsterdam geboren. Na in zijn geboorteplaats de H. B. S. te hebben gevolgd, legde hij in 1904 staatsexamen af, waarna hij aan de universiteit te Leiden studeerde in de rechtswetenschappen. In 1911 verwierf hij den graad van doctor op het proefschrift ,,De verhouding tusschen gerechtigden en verplichten bij papieren van waarde." In 1909 was hij intusschen zijn loop baan begonnen aan de Amsterdamsche bank, waarvan hij in 1916 tot directeur werd be noemd. Toen in 1924 de Rotterdamsche bank- vereeniging behoefte had aan een reorganisa tie, werd de heer van Hengel benoemd tot di recteur dezer bankinstelling, terwijl hij bij de Amsterdamsche bank het lidmaatschap van den raad van toezicht behield. In 1927, na be ëindiging der reorganisatie der Robaver. maak te hij een reis om de wereld. Van 1927 tot 1932 bekleedde hij wederom de functie van di recteur der Amsterdamsche bank. In 1931 werd hy geroepen om zijn financieele deskundigheid aan te wenden als reorganisator- en raadgever van de Oesterreichische Credit Anstalt Wiener Bankverein, welke functie hij tot heden be kleedde. In 1932 trad hij af als directeur van de Amsterdamsche bank. De overledene had een internationalen naam als financier en als organisator van het bank wezen. Voor de saneering van het economisch leven in Oostenrijk heeft hij belangrijk werk verricht. Ondanks zijn vijftig jaren behaalde de heer Van Hengel pas onlangs zijn vliegbrevet. Zoo wel zijn vrouw te Weenen als hij waren geest driftige sportvliegers. Kapitein-instructeur Brunowski was 47 jaar. TROY, 3 Juni De 33-jarige Margaret Marra is gisteren veroordeeld tot drie jaar opsluiting, omdat zij de vingers van haar stiefdochtertje Rita Marra boven een gasvlam had gehouden, aangezien het meisje zonder toestemming ge bruik had gemaakt van een paar potlooden. ROME, 3 Juni. Blijkens de laatste statistieken telt Rome op het oogenblik 1.200.000 inwoners, terwijl het aantal inwoners in 1921, het jaar voor het begin van het fascistisch bewind, nau welijks de helft hiervan, n.l. 656.000 bedroeg. In 1871 telde Rome slechts 229.000 inwoners. VIAREGGIO, 3 Juni. (Reuter). De Oos tenrijksche Bondskanselier Schuschnigg heeft nog geen enkele politieke persoonlijk heid ontvangen. Hij heeft den geheelen och tend aan het strand doorgebracht. In politieke kringen te Weenen spreekt men het bericht van de „Oeuvre", volgens'hetwelk de Oostenrijksche regeering omstreeks 20 Mei haar politieken vertegenwoordigers opdracht zou hebben gegeven, de buitenlandsche regeeringen te polsen over een eventueele restauratie der Habsburgers, met beslistheid tegen. Een derge lijke opdracht aldus verklaart men is nooit verstrekt en er is geen enkele voorberei ding voor een restauratie getroffen. De geruch ten, als zou de reis van Schuschnigg met deze kwestie in verband staan, worden dan ook dwaas genoemd. BRUSSEL, 3 Juni. (Reuter). Het blad „La dernière Heure" schrijft: Een buitenlandsch telegram meldt, dat Aartshertog Otto von Habs burg België heeft verlaten, met Italië als be stemming. Op het kasteel Steenockerzeel wordt dit bericht noch gedementeerd, noch bevestigd. WASHINGTON, 3 Juni. Volgens de „Of ficial Catholic Directory" bedraagt het aantal katholieken in de Vereenigde Staten met in begrip van Alaska en Hawai. 20.735.189, hetgeen een vermeerdering van 212.136 ten opzichte van 1934 beteekent. Het transport van een voor den Lon- denschen dierentuin bestemde Giraffe bezorgde den expediteurs nog al hoofd brekens; zoo'n hoogen gast vervoert men niet eiken dag LONDEN, 3 Juni. Om 1 uur En- gelschen tijd hebben de Negus en zijn gevolg hedenmiddag te South ampton voet aan wal gezet. Zoo als verwacht, had geen enkele of ficieele ontvangst plaats. Toen de „Oxford" aan de kade gemeerd was ging onmiddellijk de Abessinische gezant, dr. Martin, aan boord ter begroeting van den Negus. De keizer en zijn ambassadeur hadden een onderhoud in een gereserveerden salon. Nadat alle passagiers van boord waren gegaan werd de bagage van den Negus aan land ge bracht en ging de keizer met zijn gezin en ge volg aan land. Zij vertrokken naar Londen in een wagon, die prachtig met bloemen was ver sierd. Te 4.55 uur arriveerde de Negus op het Wa terloo-station. Hij werd door den particulie ren secretaris van minister Eden ontvangen in overeenstemming met het gebruik bij in- cognito-bezoeken van buitenlandsche vorstelijke personen. De menigte juichte den Negus toe, toen hij zich naar zijn residentie in het West End be gaf, waar hij tijdens zijn verblijf te Londen zijn intrek zal nemen. Deze residentie is, zoo als men weet, naast de Abessinische legatie gelegen. De Abessinische gezant te Londen heeft aan alle leden van het Corps Diplomatique te Lon den, uitgezonderd den Italiaanschen gezant, een uitnoodiging doen toekomen voor een re ceptie op Zaterdag a.s. ter begroeting van den Negus. GENèVE, 3 Juni (Reuter). De Italiaan- sche regeering heeft den directeur van het Internationaal Arbeidsbureau medegedeeld, dat zy geen delegatie zal afvaardigen naar de internationale arbeidsconferentie, die op 4 Juni byeen is geroepen. In officieele Italiaansche kringen geeft men de volgende redenen op voor dit besluit: De eerste reden houdt verband met de kwes tie der procedure aangezien net reglement der conferentie voor erkenning eener delegatie eischt, dat deze twee weken voor den aanvang der zitting is benoemd. Ten tweede was toendertyd de algemeene toe stand nog van dien aard, dat de Italiaansche regeering niet bereid was tot samenwerking met den aan den Volkenbond verbonden or ganisatie. BRUSSEL, 3 Juni De meening, dat Van Zeeland tenslotte opnieuw geroepen zal worden een regeering samen te stellen, wint meer en meer veld. Het schynt echter, dat men in politieke krin gen de crisis wil rekken tot de volgende week met het oog op de verkiezingen voor de provin ciale raden, welke Zondag a.s. zullen worden ge houden, zoomede ten aanzien van de gevolgen, welke daaruit zullen kunnen voortspruiten in verband met de samenstelling van den Senaat. Men denkt echter niet, dat zulks van invloed zal zijn op de mogelijke samenstelling van een uit vertegenwoordigers der drie partyen be staande regeering. Het schijnt reeds vast te staan, dat de heer Vandervelde geen deel zal uitmaken van de nieuwe regeering en dat het instituut minister zonder portefeuille zal worden afgeschaft. PARIJS 3 Juni. (Reuter). Vandaag, den achtsten dag van de stakingen met bezet ting van de fabrieken kon tegen 12 uur ge raamd worden, dat 230 fabrieken bij de stakingsbeweging betrokken waren. In het departement Seine et Oise en dat van de Seine wordt het aantal stakers geraamd op 100.000. De beweging verspreidt zich thans in Noordelijke richting. Het feit, dat de stakingsbeweging zich uit breidt tot andere industrieën, met name tot de levensmiddelenindustrie vormt een zoodanig ernstige omstandigheid, dat men in offceele kringen een zekere ongerustheid niet verheelt. Zoo zijn de arbeiders van de gasfabriek te Nan- terres in staking gegaan, terwijl ook in de wa terbedrijven in de banlieu van Parijs staking dreigt. Bovendien hebben alle Parijsche ijsfa brieken het werk moeten stilleggen, zoodat de melkdepots niet meer van ijs kunnen worden voorzien. Meer dan de helft van de Voor Pa- rüs bestemde melk wordt voor het gebruik ge conserveerd met behulp van ijs. Het gerucht gaat, dat vanavond de staking zich zou moeten uitbreiden tot de besteldien sten, die belast zijn met het vervoer van dag bladen, waardoor geen enkel Parijsch dagblad verzonden zou kunnen worden. Het schijnt echter, dat spoedig overeenstemming zal worden bereikt. In enkele fabrieken is het werk hervat, in andere daarentegen zqn de arbeiders thans ook in staking gegaan. OOSTENRIJKSCH SPORTVLIEGTUIG BIJ SCHIPHOL AFGEGLEDEN EN VERPLET TERD; DE BEIDE INZITTENDEN, ONDER WIE ONZE LANDGENOOT MR. A. J. VAN HENGEL, GEDOOD. De Negus te Londen aangekomen. Schuschnigg heeft nog geen enkele politieke persoonlijkheid te Viareggio ocitvangen; Otto von Habsburg ook naar Italië? Zware stormen op de Oostzee; schepen in nood. Tienduizend arbeiders bij de staking te Ant werpen betrokken. Wordt Van Zeeland toch kabinetsformateur? Nieuwe aanslagen in Palestina; twee bruggen opgeblazen. De Madariaga confereert met Benesj. Stakingsbeweging in Frankrijk breidt zich nog steeds uit- - Moscicki tien jaar president van Polen. Geen Italiaansche gedelegeerden naar de Inter nationale Arbeidsconferentie. In de afgeloopen berichtperiode is de goud voorraad der Ned. Bank met 43H millioen afge nomen. Eventueele verstrekking van versch vleesch aan werkloozen door middel van bonnen-systeem zal onder de oogen worden gezien. De Tweede Kamer is begonnen met de behan deling van het vaste-lasten-ontwerp. Clandestien margarinebedrijf te Hilversum ont dekt. New Ycrksche Beurs: Handel beperkt, koers- variaties gering. JERUZALEM, 3 Juni. (Reuter) Op den weg naar L ebron zijn vanmorgen vroeg twee brug gen opgeblazen. Over een afstand van byna een mijl werden de telegraafdraden afgerukt. Alleen lichte voertuigen worden thans nog op den weg toegelaten. Stand op Donderdag 1 uur van.: <54.1 Vorige stand; "5<J O Wanneer men zich ziek waant roept men terecht de hulp van den genees heer in. Wanneer iets defect geraakt is wordt de hulp ingeroepen van een deskundige om het te repareeren. We hebben dan veel ervoor over vaak. om tot algeheelen herstel te komen. Maar we zouden al te dikwijls heel wat goed- kooper en heel wat beter uit geweest zijn, wanneer we voorzichtiger waren geweest. We springen soms roekeloos met onze gezondheid om en we ver- waarloozen onze machines. Daarom zou 't ons heel wat beter gaan, indien we meer in toepassing brachten de wijsheid onzer vaderen dat voorko men beter dan genezen is. ANTWERPEN, 3 Juni (A.N.P.) De werkge vers hebben hedenmiddag in een vergadering medegedeeld, dat zij slechts over loonsverhoogin- gen willen spreken, wanneer de arbeiders het werk hervat zullen hebben. Het aantal stakers wordt op 10.000 geschat. PRAAG, 3 Juni (D.N.B.) De Madariaga heeft heden een onderhoud gehad met Dr. Benesj. De beide staatslieden hebben de kwestie van de voortzetting der sancties besproken. De Madariaga heeft zich willen vergewissen van het standpunt van den Tsjecho-Slowaak- schen president, voordat deze ter bijwoning van de op 4 Juni te houden conferentie der staats hoofden van de Kleine Entente naar Boekarest vertrekt. TALLINN, 3 Juni. Op de Oostzee woeden zware stormen. Een Duitsch stoomschip is op een zich onder water bevindende rots geloopen en dreigt te zinken. Voorts heeft een Sovjet- Russisch stoomschip noodseinen uitgezonden. De politie te Bethlehem heeft 500 betoogers met den stok moeten uiteenslaan. Twee politie-beambten en twee betoogers werden licht gewond. In de buurt van Jaffa zijn twee Joodsche arbeiders door een bende Arabieren overvallen en bloedig verwond. De tachtig-jarige rabbijn der Sephardische Joden, Jacob Weiz, heeft een beroep gedaan op de Arabieren. Hij verklaarde, dat de Joden in vrede met de Arabieren willen leven. CAïRO, 3 Juni. (Stefani). Het comité voor de verdediging van Palestina heeft besloten op 17 Juni den 50sten dag van de actie der Ara- bierm, een „Palestynschen dag" te organisee- ren ter gelegenheid waarvan overal in het land collecres zullen worden gehouden voor gezin nen eer gevallen Arabieren. Het comité heeft in de bladen een beroep op het Egyptische volk gedaan, om de broeders in Palestina by te staan. WASHINGTON, 3 Juni In het Huis van Afgevaardigden heeft de democraat Samuel Dickstein gisteren het Zwarte Legioen er van beschuldigd een gewapenden opstand voor te bereiden en een bedreiging te vormen, die snel optreden noodzakehjk maakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1