Zoekt gij betrouwbaar Personeel? STADSNIEUWS 1 Laatste Heffing van reisbelasting Plaats dan'n „Omroeper" j voor 80. OOO gezinnen nmuvHA urmias Disconto opnieuw verhoogd Prinses Juliana op Schiphol ESPBSli DELIA STA! CITTA PEL VATICAKÜI93B DE MEMORIE VAN ANTWOORD mÈÊÊÊÊÊKm DONDERDAG 4 JUNI 1936 "^iiuiniiiniimiiuiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiinuiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiitiiwiiiiuuii CENTRALE WERKPLAATS VOOR JEUGDIGE WERK- LOOZEN Een oproep 125 JAAR POFFERTJES EN WAFELS Wesseling is er weer! N.V. Van Waveren's Graanhandel Haarlem Statuten Speeltuinvereeniging „Te Zaanen" Het nieuwe gebouw voor den Geneeskundigen Dienst POSTDUIVEN ColuirJha (Gedeeltelijk gecorrigeerd) HET VLIEGTUIGONGELUK OP SCHIPHOL Vrijdag nieuwe Fransche regeering? Blum wordt heden met kabinets formatie belast Het Britsche „theelek Dezer dagen hield te Wünsdorf het pantser-regiment van groote oefeningen met kleine tanks het Duitsche leger Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag. Badoglio te Rome aangekomen De diice omhelst hem EEN ZIJL-FONDS Portret van Prinses Juliana Dom-ramen te Utrecht ARMA vemr ms Met één procent Ter begroeting van den Earl of Athlone en Prinses Alice Onverwacht, bezoek DE ZIEKTE VAN DEN G. G. Zijn algemeene toestand is goed De minister is bereid tot het aanbrengen van een groot aantal verzachtingen Tarief van 75 cent vervalt Verzachtingen aangebracht Ziekentrein vrij Grensbewoners Verkoop van zegels Datum van uitgang Terugkeer in het vaderland NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Men schrijft ons: Op de Centrale Werkplaats voor Jeugdige Werkloozen (Spaarnwouderstraat 12) is nog plaats voor hen, die hun vak willen onder houden. Er is gelegenheid om zich te oefenen in tim meren, bankwerken, draaien en electro-tech- niek, onder deskundige leiding. De deelnemers ontvangen bovendien nog zakgeld (van ƒ0.25 tot ƒ1.—). Werkgevers, die van de inrichting der werk plaatsen kennis namen, hebben reeds meerdere malen jonge menschen, die daar werkten, aan het werk gezet. Jonge werkloozen, die bovengenoemde vak ken uitoefenen, meldt U aan bij de Centrale Werkplaats, Spaarnwouderstraat 12. Daar kunt IJ nuttig bezig zijn, Uw vakken nis onderhouden en vermeerderen, en een kans krijgen om weer geplaatst te worden in werk plaats of bedrijf. Rrrring.de telefoon.... 12 wafels, lekker bruin gebakken, vanavond om 7 uur bij me vrouw van Pofferen; rrring6 porties va- nille-poffertjes met een beetje véél boter, di rect bezorgen bij de familie Wafelenstein. Zoo ging het al direct, toen we gistermiddag aanwezig waren bij de feestelijke opening van Wesseling, ditmaal in de Groote Houtstraat 147 a, recht tegenover het Proveniershuis. Heerlijk, die poffertjeslucht, gezellig daar in dat zaaltje, wel wat kleiner dan andere jaren, omdat er geen grooter pand te krijgen was, 'hoe speelt de firma het toch ieder jaar klaar in de Groote Houtstraat?), maar daarom niet minder uitdagend om eens lekker te smikkelen. De dames kregen een fleurige corsage, de kinderen een verrassing, omdat dien openings middag het 125-jarig bestaan herdacht werd. Honder en vijf en twintig jaar komt Wesse ling trouw, zonder ook maar eenmaal over te slaan, in onze bloemenstad. Ga dat eens in poffertjes uitrekenen! De stad zou er onder wegsmelten In onze tijden, in de dagen dat er nog ker mis in Haarlem was, stond de kraam van Wes seling op de Groote Markt vóór het Stadhuis, daarna jaren voor Brinkmann. Toen de kermis verdween bleef Wesseling. twee jaar in een winkel in de Barteljcrisstraat, één jaar in de Zijlstraat, maar nu al jaren in de Groote Houtstraat rondom nummer 145155. Is het wonder, dat de zaal bijna evenveel bloemstukken als wafels bevatte? Wat een vrienden en bekenden heeft mevrouw Wesse ling en wat een hartelijkheid mocht ze onder vinden. Wesseling is er weer! Dat wil zeggen: pof fers en wafels eten, smullen en smikkelen. En bij dit jubileum van trouw en aanhan kelijkheid willen we ditmaal den wensch uiten, dat onze kinds-kinderen nog bij Wesseling mo gen komen, vooral ook, omdat de poëzie van het Hollandsche poffertje en den Hollandschen wafel niet verloren mag gaan. Smakelijk eten. Haarlemmers! Ten kantore van bovengenoemde Naam- looze Vennootschap vond de Algemeene Jaar- lijksche Vergadering van Aandeelhouders plaats. Het verslag van de Directie vermeldt, dat de graanhandel in het algemeen in 1935 een kalm verloop heeft gehad. Slechts de tarwe-prijzen konden zich geleidelijk verbe teren, terwijl de andere graansoorten deze stijging niet hebben kunnen volgen. In September werd de monopolie-heffing der diverse voedérgranen verhoogd van f 30 tot f 40 per 2000 kilos, welke verhooging wederom een zeer grooten terugslag op den binnenland- schen afzet teweegbracht. De steeds toenemende belemmeringen in het handelsverkeer en de groote onzekerheid op monetair gebied in diverse landen maakten ook den export van zaden en peulvruchten steeds moeilijker. De afwikkeling der Duitsche vorderingen, waarvan betaling op „Sonderkonto" had plaats gevonden, had een bevredigend verloop. Van de winst, groot f 113.758.50 werd bestemd: f35.843.87 voor afschrijving op Vaste Goe deren. f 5.388.15 voor versterking der Reserve Du- bieuse Debiteuren. f 68.835.75 voor uitkeering van 6 pCt. divi dend op de preferente aandeelen over elk der boekjaren 1933, 1934 en 1935; 6 pCt. op de Prioriteitsaandeelen en 2pCt. op de gewone aandeelen; f3.690.73 voor overboeking op nieuwe reke ning. Ds aftredende Commissaris, de heer Mr. W. E. van Waveren, werd herkozen. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den Commissaris, den heer M. H. van Waveren, werd in Januari j.l. voorzien door benoeming van den heer G. H. Cremers te Hilversum. Het dividend is vanaf 8 Juni betaalbaar ten kantore der Vennootschap, alsmede bij De Twentsche Bank N.V. te Amsterdam en hare Bijkantoren, als volgt: op de preferente aandeelen f 180 per aan deel op dividendbewijs No. 13; op de prioriteitsaandeelen f 6 per aandeel op dividendbewijs No. 9; op de gewone aandeelen f 11.25 per aandeel op dividendbewijs No. 16. De Staatscourant bevat de statuten der N.V. Algemeene Boekhandel W. F. v. Halst, te Haarlem. De speeltuinvereeniging „Te Zaanen" houdt op Zaterdag 6 Juni van 4.30 u. n.m. tot 10 uur n.m. en Zondag 7 Juni van 10 uur v.m. tot 8 uur n.m. een tentoonstelling van het winter- clubwerk in de school aan de Overtonstraat, hoek Middenweg. De directeur van Openbare Werken van Haarlem zal op Maandag 29 Juni in het Raad huis alhier in het openbaar aanbesteden: het maken van een hoofdgebouw, ten behoeve van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Ge zondheidsdienst op een terrein aan de Nieu we Gracht. Uitslag wedvlucht Orleans, 538 K.M.: L. Gimbrère 1, 3, 5, 11, 14; M. C. Fehres 2, 8, 9, 12, 13- Th. Donckerwolcke 3; P. Boeree 6, 7, 10,' 15.' Nader vernemen wij, dat het verongelukte toestel niet was een Miles Hawk, maar een éénmotorige Miles Falcon, een gesloten twee- zitter van hetzelfde type. Dit toestel is boven dien voorzien van remklappen, welke bij een landing bijzondere voorzichtigheid vereischen. De naam van den omgekomen Oostenrijk- schen instructeur is Brumowsky (niet Bru- nowski). Van hem kan worden vermeld, dat hij als piloot in dienst is geweest van wijlen Rijkskanselier Dollfuss. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat- mr. A. J. van Hengel, die een enthousiast sportvlieger was, heeft deelgenomen aan de Finkstervlucht van de Oostenrijksche Aero- club, welke Donderdag 28 Mei was begonnen. Ook mevrouw Van Hengel had aan deze vlucht deelgenomen en wel met een sport- machine, welke bestuurd werd door den thans eveneens omgekomen kapitein Von Brumowsky. PARIJS, 3 Juni. (Havas) Tijdens een bij eenkomst van afgevaardigden der partijen der linkerzijde, heeft Salengro bevestigd, dat Blum morgrravond na de verkiezing van het bureau der Kamer belast zal worden met de samen stelling van het kabinet. Hij zou Vrijdagoch tend in het Journal Official de lijst zijner medewerkers publiceeren. Hij vosgc'b hieraan toe, dat het mogelijk is, dat de nieuwe regee ring ziel Zaterdagmiddag aan de Kamer voor stelt. LONDEN, 3 Juni (Reuter) De advocaat van Sir Alfred Bates heeft vanavond mede gedeeld, dat hij aan alle makelaars, bij wie Bates verzekeringen had gesloten met het oog- op de nieuwe begrooting chèques gezonden heeft ten bedrage der uitgekeerde sommen plus de afsluit-provisies voor de bezorgde ver zekeringen. In politieke kringen verwacht men, dat vol gende week Donderdag in het Lagerhuis een debat gehouden zal worden over het rapport van de rechtbank van onderzoek inzake het uitlekken van begrootingsgeheimen. x NAPELS, 3 Juni. (A. N. P.) Maarschalk Ba doglio is alhier aangekomen. Hij werd verwel komd aoor den prins van Piemont, tal van autoriteiten en afdeelingen zwarthemden. ROME, 3 Juni (Reuter) De onderkoning van Ethiopië, maarschalk Badoglio arriveerde 13 uur te Rome. De duce was op het station, om hem te begroeten. Alle ministers, staats- en partijautoriteiten, generalen en admiralen wa ren aanwezig. Toen Badoglio uitstapte, om helsde de duce hem onder levendige manifes taties" van alle aanwezigen. Buiten het station werden duce en maarschalk met enorm enthou siasme door de massa's ontvangen. steunen, beschikbaar in brons op oorspronke lijke grootte en als verkleind plaquette in brons, naar hetzelfde model geslagen door de Rijks Munt en ook bronzen standaard. Bestellingen en gelden kunnen gezonden wor den aan de Amsterdamsche Bank (postgiro 8000), welke als penningmeester van het Ge- mité optreedt. Op 13 Juni a.s. hoopt de bekende beeldhouwer L. Zijl zijn zeventigsten verjaardag te her denken. onder leiding van den heer C. A. Lion Cachet vormde zich een comité om den kun stenaar op dezen dag te huldigen, welk comité den steun mocht krijgen van een Eere-comité, waarin naast den Min. van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, Prof. Dr. J. R. Slote- maker de Bruine, vele vooraanstaande perso nen in den lande zitting namen. De beeldhouwer verzocht echter op zijn ver jaardag elke openlijke huldebetuiging achter wege te laten, maar verleende gaarne zijn toe stemming om een zijner werken, het relief- portret van H. K. H. Prinses Juliana, af te staan voor het maken van een plaquette en deze te verkoopen ten bate van een te stich ten fonds, het Zijl-fonds, ten behoeve van het onderwijs aan schipperskinderen van alle ge zindten. H. K. H. Prinses Juliana verleende daarvoor Hare volledige toestemming en medewerking. Het Comité stelt het portret van H. K. H. Prinses Juliana, het eenige, dat naar het leven en relief werd geboetseerd, thans voor hen, die willen deelnemen aan den huldiging van den kunstenaar en tegelijk een goed doel willen Den loden Juni zal te Utrecht de overdracht plaats vinden van het groote Noordertransept- raam en van drie kleinere ramen in het koor van den Utrechtschen Dom, alle ontworpen door prof. R. N. Roland Holst. De Nederlandsche Bank heeft het disconto met ingang van he den over de geheele linie met één procent van 3^ tot 414 procent verhoogd. H. K. H. Prinses Juliana heeft Woensdag middag een onverwacht bezoek gebracht aan het Amsterdamsche vliegveld Schip hol, om daar den Earl of Athlone en ztfn gemalin Prinses Alice, die heden tegen woordig zullen zijn bij de onthulling van het gedenkteeken voor wijlen H. M. Ko ningin Emma in de residentie, te begroeten. Even voor twaalf uur kwam de Prinses per auto van 't Loo met klein gevolg op het vlieg veld aan. In het nieuwe restaurant werd H. K. H. begroet door de heeren A. Thomson, stationschef van de K.L.M. op Schiphol en U. F. M. Dellaert, havenmeester van het Am sterdamsche vliegveld. Ook was op Schiphol aanwezig de voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor de Lucht vaart, Jhr. van den Berch van Heemstede. In afwachting van de aankomst van het vliegtuig met de hooge gasten, volgde de Prinses met groote belangstelling het vlieg verkeer in de Amsterdamsche luchthaven. Zij liet zich door de heeren Thomson en Dellaert van de diensten en de inrichting van het vliegveld op de hoogte stellen. Tegen half één, toen de F 22 van de Zweedsche Aero Transport Maatschappij bo ven Schiphol verscheen, begaf Prinses Juliana zich, vergezeld door haar gevolg en de heeren Jhr. van den Berch van Heemstede, Thomson en Dellaert, naar het platform van het vlieg veld. Hier wachtte Zij de aankomst van het vliegtuig af. Op hartelijke wijze begroette H.K.H. de Prinses Haar gasten en na afscheid genomen te hebben van den havenmeester vertrok het gezelschap in twee auto's naar 't Loo. BATAVIA, 3 Juni. (Aneta). De algemeene toestand van den Gouverneur-Generaal is goed. De infectie, welke Z. Exc. aan het been heeft bekomen, is nog niet overwonnen, waarom ver der rust houden door den geneesheer is voor geschreven. Aan de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot heffing van een reisbelasting is het volgende ontleend: In de benarde tijdsomstandigheden, waarin ons land zich bevindt, moet worden heengestapt over verschillende bezwaren, welke in meer nor male omstandigheden doorslaggevend zouden moéten zijn. De economische en cultureele voordeelen van een vrij reisverkeer telt de minister niet licht doch hij is van oordeel, dat de dienaangaande geopperde bezwaren zich in de praktijk lang niet in die mate zullen voordoen als gevreesd wordt. Voorzoover mogelijk is hij aan deze be zwaren tegemoet gekomen. De minister stelt er prijs op nogmaals met allen nadruk te verklaren, dat deze belasting uitsluitend een fiscale strekking heeft het be lasten van een bepaalde vertering en dat zij geen bijkomende doeleinden nastreeft. Hij kan er dan ook niet toe overgaan deze heffing te ge bruiken ter voorkoming van eenzij digen kapi taal-export. In hoeverre het Nederlandsche hotelbedrijf eenig voordeel van deze heffing zal genieten, meent hij in het midden te mogen laten, aange zien zulks niet door dit wetsvoorstel wordt be oogd De reisbelasting is uitsluitend bedoeld als een heffing op een vertering, waarvan men kan zeggen, dat zij niet betrekking heeft op bevrediging van noodzakelijke levensbehoef ten. Het door sommige leden geopperde denkbeeld de reisbelasting te heffen naar de mate van het inkomen, moet de minister en om principieele en om practische redenen verwerpen. Het is im mers juist de bedoeling de vertering te treffen en dan nog wel dat deel van de verte ring, hetwelk is besteed voor een buitenlandsche reis. Het met een bepaalde vertering gemoeide bedrag houdt niet rechtstreeks verband met de grootte van iemands inkomen. Slechts noodge drongen omdat elke andere maatstaf nog minder zou voldoen is de minister overgegaan tot het inschakelen van het inkomen bij het tarief voor grensbewoners en beroepsreizigers. De in het ontwerp gekozen maatstaf naar het aantal reisdagen kan de vertering, welke in een buitenlandsche reis steekt, zij het dan niet vol ledig dan toch bij voldoende benadering, aange ven. De draagkracht wordt bij dezen maatstaf nog in redelijke mate in aanmerking genomen; tevens brengt de ontworpen regeling in de uit voering aanmerkelijk minder bezwaren mede dan andere onderzochte systemen. De minister heeft aanleiding gevonden het gezin behalve de vrijstelling voor alle kinderen, die den vollen ouderdom van 18 jaren nog niet hebben bereikt op nog vier punten tegemoet te komen. In de eerste plaats is een vermindering van het tarief tot de helft opgenomen voor jeugdreizen, georganiseerd door bepaalde ver- eenigingen; in de tweede plaats zal voor reizen ten behoeve van de studie voor universitaire, middelbare en daarmede gelijk te stellen exa mens een maximum tarief van 12 gelden, in de derde plaats is art 6, 3e lid (inhoudende een afzonderlijk tarief voor kinderen van grensbe woners, die 10 zouden verschuldigd zijn) ver vallen; in de vierde plaats heeft hij de tarieven voor grensbewoners, in het bijzonder voor de ge huwden, zeer belangrijk verlaagd. Voor de afzonderlijke te belasten reizen acht de minister een gedifferentieerd tarief naar ge lang van het aantal kinderen dat mede op reis is gegaan, principieel niet noodig en uit een oogpunt van uitvoering niet aanvaardbaar. De meening, dat deze belasting een prohibi tief karakter kan krijgen, acht de minister in hare algemeenheid onjuist. Hij is bereid alsnog een kleine verzachting aan te brengen, door het doen vervallen van het tarief van 75 cent, waardoor de belas ting zal worden 50 cent per dag gedurende de eerste 12 dagen en vervolgens 1 per dag, Tot een vermindering van het tarief tot 25 cent per dag kan hij niet overgaan. De minister is bereid, de bepaling omtrent de vrijstelling voor reizen aan boord van een Ne- derlandsch zeeschip terug te nemen. De minister kan niet instemmen met de leden, die het tegen een verminderd tarief betrekken van zakenreizen in de belasting, principieel on juist achten. Hij stelt voorop, dat hij niet de zakenreizen als zoodanig wil belasten hij wil slechts treffen het genot, dat ook beroepsreizen in het normale geval medebrengen en waarvoor in het buitenland verteringen wor den gedaan. Hij heeft verder voor de reizen, ondernomen uitsluitend uit hoofde van een beroep of bedrijf de „regelmaat" wordt dan derhalve niet meer geëischt een maximum bedrag van 24 per- reis opgenomen. Duurt een zoodanige reis der halve langer dan 30 dagen, dan is voor den ver deren duur geen belasting verschuldigd. Een tweede categorie van reizen, waarbij het genot soms wel, doch meermalen niet aanwezig is zijn de gezondheidsreizen. De minister wil echter ook hier voor de reizen, welke langer dan 30 dagen duren, een maxi mum van f 24 invoeren. Dit maximum bedrag zal eveneens kunnen gelden voor begeleiders of verplegers van dengene, die van dit abonnement kan gebruik maken. Een derde categorie betreft de reizen, onder nomen voor familiebezoek. De minister wenscht ook ten opzichte van deze' reizen een maximum tarief van 24 toe te passen. Wat de studiereizen betreft, wordt nog opge merkt, dat verschillende studiereizen van kunstenaars, leeraren middelbaar onderwijs, enz. bovendien onder het tarief van „be roepsreizigers" kunnen vallen. De minister is voorts bereid een vrijstelling onder nader te stellen voorwaarden op te ne men zoowel voor het verblijf in de overzeesche gebiedsdeelen als voor den normalen duur van de rechtstreeksche uit- en thuisreis. Hij heeft verder gevolg gegeven aan het ver zoek een vrijstelling in het leven te roepen voor openbare en consulaire ambtenaren terzake van dienstverrichtingen in het buitenland, alsmede voor personen die ten behoeve van de regeering conferenties moeten bijwonen. Met de laatste categorie kunnen dan andere gevallen bijv. ruilprofessoraten worden gelijkgesteld. De minister is bereid degenen, die een bede vaart ondernemen in een, door een vereeni ging georganiseerden, ziekentrein, van de be lasting vrij te stellen. Hij zal deze vrijstelling regelen met behulp van artikel 18, 2e lid. Hij is trouwens bereid van deze laatste be paling gebruik te maken in andere gevallen, waarin het heffen van de belasting, ondanks de aangebrachte verzachtingen, al te onbillijk zou worden. Aan een algeheele vrijstelling voor Zeeuwsch- Vlaanderen kan de minister niet denken. Hij is echter bereid geheel Zeeuwsch-Vlaanderen aan te wijzen als een strook, bedoeld in artikel 2 onder „grensbewoners". De geopperde bezwaren hebben den minister er toe geleid, het vraagstuk van de grensbe woners nogmaals onder de oogen te zien. Het gevolg hiervan is geweest, dat, ten einde te kunnen komen tot een niet onbelangrijke ver laging van het tarief, een bepaling is opgeno men, waardoor zooveel als eenigszins mogelijk is. wordt bevorderd, dat het abonnement voor de grensbewoners slechts strekt voor reizen, welke zij als zoodanig maken. Ten aanzien van het voor grensbewoners geldend tarief zijn verzachtingen aangebracht. In de eerste plaats zijn de bedragen der tarie ven, behoudens handhaving van het minimum, met 50 pet. en meer verminderd; bovendien zijn de belastbare sommen verhoogd, bij de gehuw den mede uit overweging, dat meermalen twee personen naar het gestelde tarief moeten be talen; vervolgens is de uitzonderlijke regeling voor de bij gehuwden inwonende kinderen ver vallen. Voorts worden vrijgesteld personen, die van een plaats binnen het rijk langs de gebruike lijke, over buitenlandsch gebied loopende, route een andere plaats binnen het rijk willen be reiken, en grensbewoners, voor zoover zij voor het vervullen van him godsdienstplichten een in het buitenland in de nabijheid van hun woonplaats gelegen kerk waarop zij zijn aan gewezen, of een daarmede gelijk te stellen ge bouw, bezoeken. De verkoop van zegels zal geschieden op de kantoren der invoerrechten en der accijnzen, op enkele kantoren der registratie, gevestigd op plaatsen, waar geen kantoor der accijnzen is, op de postkantoren, aan de loketten van alle spoorwegstations, bij Nederlandsche con sulaire ambtenaren in het buitenland, alsmede in de restauratierijtuigen van de wagons-lits en de Mitropa. De minister stelt zich voor nog in overleg te treden met buitenlandsche kiosk- ondernemingen, om ook in de kiosken op be langrijke buitenlandsche stations zegels te doen yerkooren. De reisbureaux zullen de zegels kunnen koo- pen bij de ontvangers der accijnzen. Degene die onverwacht op reis moet gaan, zal derhalve vrijwel steeds in de gelegenheid zijn, zegels te koopen. Zooals in het voorloopig verslag is opge merkt. zijn thans slechts enkele kantoren aan de grens gedurende den geheelen dag en nacht geopend. Tal van kantoren zijn gedurende den middag gesloten. Deze toestand brengt bij het toenemend verkeer verschillende bezwaren me de. Afgezien van het invoeren van een reis belasting zal het wel noodzakelijk blijken, bin nen kor teren of langeren tijd tot een ruimere openstelling over te gaan; incidenteel zijn ter zake trouwens réeds voorzieningen getroffen. De invoering van een reisbelasting zal de uit voering van dit voornemen verhaasten. De minister is daarom bereid, indien het ontwerp tot wet mocht worden verheven, me le in het belang van het verkeer in elk geval gedurende het reisseizoen over te gaar, tot doorloopende openstelling voor het reizigersverkeer van verschillende kan toren aan de grens, waar zich een belang- rjjk doorgaand verkeer heeft ontwikkeld. Een tweede categorie kantoren, waar het doorgaand verkeer minder sterk is dan op de bovengenoemde plaatsen of waar zich een be langrijk plaatselijk verkeer heeft ontwikkeld, zal worden opengesteld van des morgens onge veer zes uur tot ongeveer middernacht (in den wintertijd respectievelijk van 7 uur tot pl.m. 23 uur). De overige grenskantoren zullen alle, behou dens wellicht een enkele uitzondering, gedu rende de middaguren worden opengesteld. Wat betreft de Zon- en feestdagen zal enkel voor de laatste categorie van kantoren verschil met de werkdagen kunnen zijn Voor het vastleggen van d:n datum van uit gang zal gelegenheid bestaan aan alle grens kantoren gedurende de openstelling van de kan toren cn aan alle grensstations aan de naai het buitenland vertrekkende treinen. De rei zigers behoeven hiervoor den trein niet te ver laten Verder zal gelegenheid worden gegeven tot het vastleggen van den datum van uitgang in alle plaatsen, waar een kantoor der accijn zen is, op verschillende stationnementen aan de grens en voorts in het reisseizoen op groote stations als Amsterdam, 'sGravenhage en Rot terdam. Verder overweegt de minister de mo gelij klieid om, althans in het reisseizoen, in enkele doorgaande treinen naar het buitenland en op de perrons van Arnhem, Dordrecht, Breda, Tilburg en dergelijke plaatsen ambte naren aanwezig te doen zijn, die op verzoek een datum in den pas zullen vastleggen. Daar waar thans reeds de passencontróle in uitgaan de treinen geschiedt, zal deze voortaan gepaard gaan met het afstempelen voor de reisbelas ting. Het paspoort zal worden afgestempeld onder dagteekening van den dag, waarop het wordt aangeboden. De minister is bereid in de instruc tie aan de ambtenaren in bijzondere gevallen toe te staan, dat de dag. volgende op dien der aanbieding, wordt vastgesteld. De reiziger zal vóór het wederbinnenkomen zegels tot een voldoend bedrag in zijn paspoort moeten hebben geplakt en op de nader voor te schrijven wijze met inkt of anilinepotlood on bruikbaar hebben gemaakt. Zegels ten aanzien waarvan deze bepalingen niet zijn nagestreefd, worden als waardeloos aangemerkt. Het ligt in de bedoeling, de reizigers bij hun wederkeer in Nederland, zooveel als mogelijk is, in de gelegenheid te stellen aan het eerste kan toor alsnog reisbelastingzegels te koopen. Bij het reizen per groep zal slechts de leider de belasting voor de geheele groep hebben te voldoen, terwijl de controle gewoonlijk vrij ge makkelijk zal kunnen geschieden. Deze facili teit behoeft niet beperkt te blijven tot reisver- eenigingen De minister meent te mogen vasthouden aan de raming van een opbrengst van ongeveer 2.000.000, terwijl op een jaarlijksch kostenbe- drag van 225.000 a 250.000 wordt gerekend. Aangezien verschillende personen reeds op den leeftijd van 18 jaren zelfstandig naar het bui tenland reizen en grensbewoners van dien leef tijd eveneens naar het buitenland gaan, kan aan een verhooging van de leeftijdsgrens tot 21 jaar niet worden gedacht. Aan den wensch de dagen van begin en einde der reis niet mee te tellen of slechts voor één dag te rekenen, kan de minister niet voldoen. De minister merkt nog op, dat de huidige toe stand van het Rijksbudget hem geen aanleiding geeft van het voorstel tot invoering der reisbe lasting terug te komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4