Een Japansche combinatie Sarraut afgetreden Staking in Frankrijk breidt zich nog steeds uit De toestand in Oostenrijk De Volkenbonds vergadering Het nieuws van heden OPIUM EN POLITIEK BLADEN KUNNEN NIET VERSCHIJNEN OOK SUVICH NAAR FORLI DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen par week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBIAD UITCECEVEN DOOR DE KV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG S JUNI 1936 Ochtendblad TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19981 Nippon tracht in Mandsjoektvo het volk te „verdooven" Edelmoedige gebaren Het nieuwe ministerie-Blum zal hedenochtend reeds zijn eersten kabinetsraad houden De ministerlijst De Weensche leider der militie neemt ontslag wegens een conflict met Schuschnigg Actie der Heïmwehren in Karinthië Werkgevers in de metaalindustrie hebben besloten de onderhan delingen met de arbeiders af te breken Heden alle kiosken te Parijs gesloten Bladen zullen voor Zaterdag niet verschijnen Tot bijeenroeping der Assemblee besloten, doch nog geen datum vastgesteld Benesj geen voorzitter? Heden ontmoeting Mussolini Schuschnigg Herriot voorzitter van de Kamer Phenen Het Weer iiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiimiiniiiiiiHiimmig NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. (Bijzondere correspondentie) Onze correspondent in Nanking en onze berichtgever in Mandsjoerije hebben meermalen navrante bijzonderheden medegedeeld over de wijze, waarop Japansche agenten de Chineesche bevolking in de bezette gebieden door opium trachten te demoralisee- ren, teneinde gemakkelijker hun politieke spel te kunnen spelen. Mirabile dictu is Japan nog in de opium-commissie van den Volkenbond vertegenwoordigd en deze bond heeft tot nog toe gemakshalve niet willen zien, dat Nippon, dat officieel tot de staten behoort, die het opiumkwaad willen bestrijden, in het Verre Oosten en met name in China niet anders doet, dan het opiumgebruik zooveel mogelijk aan te moedigen. Te Genève zijn kort geleden pijnlijke mo menten doorleefd, toen Miss Muriel Lester daar sensationeele onthullingen kwam doen over het geen Japan in zake de opium-ellende op zijn debet heeft staan. Miss Muriel is eenige maan den geleden teruggekeerd van een reis door China, waar zij een speciale studie heeft ge maakt van het opiumvraagstuk. Tevoren reeds op de hoogte zijnde van de rol die Nippon op dit gebied in China speelt, had zij zich in verbinding gesteld met enkele hooggeplaatste Japansche politici, die zich over de door haar medegedeelde bijzonderheden zeer verontwaar digd toonden en haar verzochten, ter plaatse een onderzoek in te stellen. De interventie van deze politici bleeft echter zonder resultaat. In tegendeel, sedert haar vertrek uit China heeft het kwaad nog verder om'zich heen gegrepen. Miss Muriel Lester heeft zich in China eerst naar Peiping begeven en zij zag daar zelfs bij de poorten van de groote Universiteit van Yen- tching, die tot meerdere rust van de studenten buiten de stad gebouwd werd, een Japansche zaak in opium en andere verdoovende middelen. Daarna kwam zij in Changli, een kleine stad in de gedemilitariseerde zone van Noord- China. Van de aldaar gevestigde missionarissen ontving zij de verzekering, dat de Chineesche autoriteiten er enkele jaren geleden in ge slaagd waren, het opiumkwaad geheel uit te roeien. Sedert Nippon de Chineesche autoritei ten in de gedemilitariseerde zóne machteloos heeft gemaakt, zijn er in deze plaats echter weer 157 opiumkitten geopend, die geëxploiteerd worden door Koreanen en Japanners, die door hun exterritorialiteits-„rechten" beschermd wor den. Zij was er getuige van, dat deze zelfs opium aan kinderen leverden. Om het gebruik aan te moedigen wordt heroine, het rampzalig ste van alle verdoovende middelen, voor en kele centen verkrijgbaar gesteld. In Foetsjau (Foochow), in de provincie Foe- kien (kustgebied in Zuid-West China, gelegen tegenover Formosa) constateerde Miss Muriel al even erge toestanden. Er zijn daar niet min der dan 378 Japansche zaken, die opium, hero ine en cocaine verkoopen. Vele van deze zaken hebben in duidelijke letters vrijmoedig op hun deur staan: „Alhier prima opium". De Chinee sche autoriteiten laten deze huizen door de Politie surveilleeren Doch de Japanners postee- ren voor die zaken gewapende gardes van hun concessie, die er voor zorg dragen, dat- de opiumslachtoffers weer ongehinderd naar huis kunnen gaan. Ook wordt hier groote propa ganda gemaakt voor het verbruik. Miss Lester maakte het mee, dat een Japanner in een auto bus op cocainepillen „tracteerde", aan ieder, die er maar gebruik van wilde maken. Tot zoo ver deze mededeelingen van Miss Muriel. Te gelijk daarmede bereikte ons een schrijven van onze correspondent te Nanking, die kortelings van een reis in Foekien teruggekeerd is en ons over den achtergrond der opiumeïlende het vol gende weet te vermelden: Door Japansche agenten zijn in den loop der laatste maanden in Foekien zgn. autonomisti sche bewegingen op touw gezet, vooral in het Zuiden van de provincie. De autoriteiten heb ben in bepaalde steden, o.a. in Chuanchow, reeds den staat van beleg moeten afkondigen. Deze In Friedrichshafen is men begonnen met den bouw van den L. Z. 130, die dezelfde afmetingen als de Hindenburgzal heb ben en in den herfst van 1937 gereed zal zijn. autonomie-bewegingen worden geleid door be ruchte bandieten. Een dezer is Tsjen-tsjoen, die eenigen tijd geleden door een officier der regeeringstroepen werd gearresteerd, doch door het optreden van den Japanschen consul-gene raal weer moest worden vrijgelaten. In ver band met de intriges van een zekere mogend heid, maakte de gouverneur-generaal der pro vincie, generaal Tsjen Ji, thans een inspectie reis door Zuid-Foekien. Iedere Chineesche pro vincie heeft thans naast zijn eigen gouverneur, een inspecteur der Nankingregeering, die den titel draagt van Pacificatie-Commissaris. De Pacificatie-Commissaris van Foekien is gene raal Tsjang Tin-wen. Deze staat thans in voort durend contact met den gouverneur en aan genomen kan worden, dat de provinciale troe pen van Foekien extra-versterking zullen krij gen van de gouvernementstroepen, indien de autonomie-beweging zich uitbreidt. De kwaad willende elementen genieten de bijzondere be scherming van den Japanschen consul-generaal te Foetsjau, den heer Nakamoera. De autono- misten maskeeren hun organisaties achter zeer uiteenloopende instituten. In Putien werkt een geheime organisatie van landverraders onder het mom eener nieuw opgerichte levensverzeke ringmaatschappij. In het Nanputao-klooster te Amoy is een academie opgericht voor de studie van het Boedisme en ook deze instelling is gelieerd met de autonomische clans. Tsjang Kai Tsjek en de meeste vooraanstaan de leden van de Centrale regeering zijn Chris ten. Het Boedisme wordt in China zeer ge respecteerd, doch niet meer als staatsreligie be schouwd. De generalissimus heeft uiteraard meer belangstelling voor het Christendom, Het Boe disme echter geniet de bijzondere waardeering van Tokio. De abt van het evengenoemde kloos ter, een zekere Tsjang-sin, is tevens president der Boedistische academie, Toen Tsjang-sin recente lijk voor zaken naar Shanghai ging, nam de mon nik Tsji Tin de leiding der academie over. Hij liet Japansche Boedistische monniken Japansch doceeren en zond studenten naar Japan. Ten slotte stichtte Tsji Tin de Japansch-Chineesche Boedistische Vereeniging, 'n instelling, die t.o.v. het Chineesche staatsbestel niet zuiver op de graat is. Eenige weken geleden hebben de autonomisti sche clans van Zuid-Foekien te Koeiangjoe een vergadering gehouden, bij welke gelegenheid ook tal van opiumsmokkelaars en exploitanten van opiumkitten vertegenwoordigd waren. De opium baronnen maakten een „edelmoedig gebaar" en besloten alle winsten, die met opiumsmokkelen in Zuid-Foekien gemaakt zouden worden, ter beschikking van de autonomiebeweging te stellen. DDe heeren waren er zich van bewust, welk dorado er voor den opiumhandel' in de door Japan gepatroneerde autonomie- gebieden in Noord-China is geschapen. Overigens zullen de Japansche agenten in Zuid-West-China niet zoo gemakkelijk spel hebben als hun collega's in Hopei, die Mand- sjoekwo in den rug hebben en gesteund worden door het Japansche Kwantoengleger. In Cen traal- en Zuid-China is de Nankingregeering niet gehandicapt door gedemilitariseerde zönes. De te Shanghai verschijnende Japansche bladen uiten hun ergernis over het feit, dat den laat- sten tijd geduchte verdedigingswerken zijn aangelegd langs de Yangtze en de Chineesche kustlijn. Dezer dagen heeft de Centrale regee ring den autoriteiten van Zuid-West-China te legrafische instructies gegeven, om de kustver dediging te versterken. Tegelijkertijd is een nota aan Tokio gericht, waarin er op gewezen werd, dat Japansche marine-manoeuvres langs de Chineesche kusten niet langer zijn toege staan. Het plan tot verbetering der interne militaire organisatie van China wordt onder leiding van Tsjang Kai Tsjek in snel tempo afgewerkt. In dit verband trekt het de aandacht, dat meer en meer strategisch noodzakelijke spoorwegen vol tooid worden. Dezer dagen werd de spoorlijn CantonHahkau opengesteld, een maand eer der dan verwacht was. Bovendien kwam de spoorweg van Soetsjau (Soochow) naar Hashing gereed. Deze lijn biedt het voordeel, dat treinen van Nanking naar Hankau niet meer via Shan ghai behoeven te gaan, waar Japan middels zijn groote concessie belangrijke militaire steun punten heeft. Voorts zullen binnenkort spoor wegverbindingen tusschen Centraal China en de provincie Joennan (grenzende aan Indo-China) voltooid worden. PARIJS, 4 Juni. (Reuter). De ministers en onderstaatssecretaris sen van het kabinet-Sarraut hebben zich hedenmiddag naar het Eiysée begeven om hun ontslag aan te bie den aan president Lebrun. De leden van het kabinet-Sarraut zijn on geveer een half uur bij president Lebrun ge weest. Tijdens deze bijeenkomst heeft Lebrun Sarraut en diens medewerkers hartelijk dank gebracht en hun verzocht zich met de af wikkeling der loopende zaken te willen bezig houden. Om zes uur vanavond heeft Léon Blum zich naar het Eiysée begeven. Tijdens het onder houd heeft hij den president de lijst zijner medewerkers voorgelegd. Het benoemingsdecreet der leden van het kabinet-Léon Blum zal morgenochtend in het Journal Officiel worden gepubliceerd. Het nieuwe ministerie zal morgenochtend zijn eersten kabinetsraad houden. Zaterdagochtend zal de eerste ministerraad worden gehouden. De nieuwe regeering zal zich Zaterdagmiddag in Senaat en Kamer voor stellen. In de wandelgangen van de Kamer wordt de volgende definitieve ministerlijst genoemd der regeering-BIum. Minister-president, Léon Blum; Ministers van staat, Camille Chautemps Paul Faure, Maurice Violeitte; Landsverdediging (vice-president van den raad van minis ters), Edouard Daladier; Luchtvaart, Pierre Cot; Oorlogsmarine, Gasnier Duparc; Buitenl. Zaken, Yvon Delbos; Justitie, Mare Rucart; Financiën, Vincent Auriol; Binnenl. Zaken, Roger Salengro; Nationale Opvoeding, Jean Zay; Nationale Economie, Charles Spinasse; Handel, Paul Bastid; Openbare Werken, Albert Bedouce; Koloniën, Marius Moutet; P. T. T., Jardiller; Landbouw, Georges Monnet; Pensioenen, Albert Rivière; Sociale Solidariteit, Lebas; Volksgezondheid, Henri Sellier. Ook in het Parijsche hotelbedrijf doet de crisis zich geducht voelen. Meerdere lo- caliteiten moesten reeds worden gesloten. Toen de directie van ,£,ido'' hiertoe even eens moest overgaan, weigerden artisten, musici en kellners het gebouw te verlaten. Men ziet hier enkele hunner in hun vrijwillige gevangenis. WEENEN, 4 Juni. (D.N.B.). De Ween sche Iandsleider der militie en vroegere rijks leider-plaatsvervanger der Oostmarksche stormtroepen, staatsraad dr. Josef Kimmel, is als leider der militie afgetreden en neemt tevens ontslag als lid van den Staatsraad. Dit is waarschijnlijk een gevolg hiervan, dat hij ten aanzien van de kwestie der vrijwillige weerkorpsen aan de zijde van Starhemberg staat en zoo in conflict is gekomen met Schuschnigg, wiens intiemste medewerker hij destijds is ge- Leon Blum PARIJS, 4 Juni. (Reuter). De „Paris Soir" zal vandaag tengevolge van de stakingsbeweging niet kun nen verschijnen op het gebruikelijke uur. De „Liberté" zal slechts in en kele exemplaren ten behoeve van eigen administratie worden gedrukt. Ook „La Croix" zal niet verschij nen. De „Temps" heeft vandaag nog kunnen drukken voor de geabon- neerden. Straatverkoop was niet mogelijk. In het begin van den middag had de sta kingsbeweging nog steeds een tendenz tot uit breiding, vooral in de metaalindustrie, waar ongeveer vijftig nieuwe ondernemingen zijn aangetast. Na een bespreking met de directie der Mes- sageries Hachette heeft het syndicaat van krantenverkoopers besloten morgen de kiosken gesloten te houden en niet de bladen in ont vangst te nemen alvorens de eisch inzake een grootere verkoopsprovisie zal zijn ingewilligd. Het personeel van drie Parijsche warenhui zen is in staking gegaan. PARIJS, 4 Juni (D. N. B.) Ook bij een deel van de groote leveranciers van benzine is thans staking uitgebroken. Een groote Parijsche ben zinemaatschappij, die 30 groote depots heeft, heeft volgens de Matin medegedeeld, dat 27 dezer depots door de arbeiders bezet zijn en geen benzine meer kunnen leveren. De voorraden der detail-depots loopen zeer uiteen. Bij verschei dene pompen beschikt men over voorraden, die voor acht dagen toereikend zijn, in andere ge vallen kan reeds vandaag gebrek aan benzine optreden. De staking bij Hachette en verschillende vrachtauto-ondernemingen heeft de distributie der kranten aanzienlijk vertraagd. Te negen uur vanmorgen werden slechts een tiental bladen verkocht. Ook op de stations ondervond de krantenverzending vertraging. De gasfabrieken en waterleiding functionneeren normaal, terwijl ook de melkaanvoer te Parijs regelmatig is. De stakingsbeweging heeft zich uitge breid tot het spoorwegdepot bij de mijnen van Lens te Wingles en tot de centrale werkplaatsen, waar 600 arbeiders werk zaam zijn. In den loop van den morgen werden verscheidene treinen, die van het depot Lens kwamen, op de lijn aangehou den door stakers. In de buitenwijken van Rouaan zijn 1800 arbeiders van de staalfabrieken aldaar in sta' king gegaan. De werkgevers in de metaalindustrie hebben besloten, de onderhandelingen met de arbei ders af te breken, daar de arbeiders de fabrie ken niet ontruimen. Dit besluit is zoowel ter kennis gebracht van den minister van Ar beid, als van den minister-president. In de ken nisgeving aan den minister-president wordt er o.a. op gewezen, dat de huidige situatie een revolutionnair karakter heeft en het gevaar eener verlamming van het geheele economische leven van Frankrijk meebrengt. Volgens de stakingsberichten uit de provincie hielden hedenmorgen alleen te Rijssel ongeveer 13.000 arbeiders in de metaalindustrie en van de weverijen de fabriexen bezet. Te Lens zijn, zooals gemeld, de arbeiders van de spoorweg- werkplaatsen der mijnen in staking gegaan. Te Toulouse wordt in verschillende auto mobielfabrieken gestaakt. De stakingsbeweging breidt zich ook steeds meer uit tot de Parijsche krantenbedrijven Tot op het oogenblik is van de avondbladen nog slechts de „Temps" verschenen. Na een bespreking tusschen de afgevaardig den der arbeiders, vrachtrijders en ander per soneel der hallen met de afgevaardigden der werkgevers is een voorloopig collectief con tract geteekend, waardoor van vanavond af de levensmiddelenvoorziening zal kunnen worden hervat. PARIJS, 4 Juni (Reuter). De leden van het perssyndicaat te Parijs zijn in den namiddag in het gebouw van de „Echo de Paris" bijeengekomen. In deze vergadering hebben de direc teuren besloten de publicatie hunner bladen tot morgen. Vrijdagavond, 12 uur stop te zetten, daar hun gebleken is, dat de verspreiding en de verkoop der dagbladen onmogelijk zijn. weest. Zijn functie bij de militie zal door gene- raal-majoor b.d. Unger worden ingenomen. Een tweede belangrijke mutatie betreft den belangrijksten vertegenwoordiger van den Hei- matschutz in den vakvereenigingsdienst, den Bundeswirtschaftsrat Lichtenegger. Hij heeft alle functies, die hij bij de verschillende vakvereeni- gingen bekleedde, neergelegd. Zijn taak zal door den voorzitter van den vakvereenigingsbond en den vertrouwensman van den Vrijheidsbond Staud, overgenomen worden. Het vertrek van Lichtenegger beteekent de definitieve overwin ning van de christelij k-sociale richting in den vak vereenigingsbon d Het landelijk bestuur van den Heimatschutz in Karinthië heeft gisteren een vergadering ge houden, waaraan ook werd deelgenomen door den zwager van Starhemberg, staatsraad Thurn Valsassina. De landelijke leider, Joewan, sprak over den politieken toestand en gaf instructies voor de activiteit van den Heimatschutz gedu rende de zomermaanden. Verder werd de nadruk gelegd op de nood zakelijkheid van strenger concentratie van de pers der organisatie en in verband daarmede uiting gegeven aan den wensch tot nauwere samenwerking met Fey. Er is thans uitspraak gedaan in het proces tegen 18 nationaal-socialistffli, die er van be schuldigd werden getracht te hebben de S.A. te hebben willen reorganiseeren. Zestien be klaagden werden veroordeeld tot straffen van 2 tot 10 maanden gevangenisstraf; twee beklaag den werden vrijgesproken. De procureur-gene raal is in hooger beroep gegaan. Men beschouwt het vonnis algemeen als clement. GENÈVE, 4 Juni. (D. N.B.) Het Volken bondssecretariaat heeft hedenmiddag be kend gemaakt, dat de voorzitter van de Volkenbondsvergadering op grond van het voorstel van Argentinië en na overleg met den voorzitter van den Volkenbondsraad en den secretaris-generaal besloten heeft de Volkenbondsvergadering bijeen te roe pen. Het tijdstip der bijeenkomst zal als nog worden vastgesteld. Men acht het waarschijnlijk, dat dr. Benesj' werkzaamheden als staatshoofd van Tsjecho- Slowakije het hem onmogelijk zullen maken de komende bijeenkomst te presideeren. In dat geval zal, zooals vanzelf spreekt, als eerste punt de verkiezing van een nieuwen voorzitter op de agenda staan. In welingelichte Britsche kringen gelooft men, dat de voorzitter van den Raad, minister Eden, zoolang ook de functie van Assemblée-voorzitter zou bekleeden. Nu de Volkenbondsbijeenkomsten vermoede lijk op einde Juni worden gesteld, zal de kwes tie van de hermilitariseering der Dardanellen, die oorspronkelijk 22 Juni te Montreux zou worden behandeld, eerst aan de orde komen, zoodra de Volkenbondsvergadering haar werk zaamheden zal hebben beëindigd. De Engel- sche regeering heeft Turkije's uitnoodfging om er aan deel te nemen, formeel aangenomen. ROME, 4 Juli. (D.N.B.) De onderstaatsse cretaris van buitenlandsche zaken Suvich heeft zich heden naar Forli begeven, waar hij, naar verluidt, tot Vrijdagavond zou blijven. De ont moeting tusschen Mussolini en Schuschnigg, die hedenmiddag nog te Forli vertoefde, zou dus eventueel, naar algemeen aangenomen wordt, morgen in tegenwoordigheid van Su vich kunnen plaats vinden. Mussohm is op zijn landgoed te Rocca della Caminate, in de nabijheid van Forli aangeko men. Het kabinet-Sarraut afgetreden; hedenochtend houdt bet nieuwe ministerie-Blum zipi eersten kabinetsraad. De leider der Oostenrijksche militie, Josef Kim mel, afgetreden. Heden ontmoeting tusschen Mussolini en Schuschnigg; ook Suvich is naar Forli vertrok ken. Verklaring van den Negus aan de pers. Troepen van Nanking voornemens in Noord- China ir te grijpen? De staking in Frankrijk breidt zich nog voort durend uit; bladen kunnen niet verschijnen. Talrijke bomaanslagen in Palestina. Ook in Griekenland blijft het nog onrustig: agitatie onder de arbeiders te Saloniki. Besloten is de Volkenbondsassemblée bijeen te roepen, de datum is echter nog niet vastge steld. Henriet voorzitter van de Fransche Kamer. De Tweede Kamer heeft het debat over het vaste-lasten-ontwerp voortgezet. Gewijzigde regeling betreffende verplichte terug levering van ondermelk treedt 14 Juni in wer king. Tegen den verdachte van den moord in den IJpoIder is voor het Amsterdamsche Hof twaalf jaar gevangenisstraf geëischt. New Vorksche Beurs: Handel beperkt, stem ming iets zwakker. Groote ooren Zoovele domme groote menschen zijn uiterst onvoorzichtig in bijzijn van kinderen. ,.Die kleintjes begrijpen 't toch niet!" zoo denken ze en pra ten dan maar raak in bijzijn van kleinen. Uiterst dam, uiterst onvoor zichtig. Want ze vergeten de waar schuwing van het oude spreekwoord dat kleine potjes groote ooren hebben. Ook al begrijpt een kind op dat mo ment iets niet. zoo vaak blijft dit in zijn geheugen hangen en wordt la ter zoo iets plotseling in hem tot klaarheid waardoor misschien iets schoons in de jeugdige ziel wordt ver nield, en bovendien een donkere schaduw wordt geworpen in zijn oor deel over de grooten. Men kan niet voorzichtig genoeg wezen in bijzijn van kleinen. En vooral dient men Jezus" vermaan te betrachten, om nooit den kleinen ergernis te geven. PARIJS, 4 Juni. (Reuter) Herriot is tot voorzitter van de Fransche Kamer gekozen met 377 stemmen van de 585. Vijftig stem men werden blanco of ongeldig uitgebracht. op dei Grebbe&ero VERWACHTING: Matige Noordelijke tot Noordwestelijken wind, zwaar tot half Er bewolkt, aanvankelijk nog kans op regen, later weinig of geen regen, later iets EE warmer. H VERDERE VOORUITZICHTEN: tijdelijk j| opklarend. STORM WAARSCHUWINGSDIENST S Geseind te 2L10 uur aan alle posten: ËE „Weest op uw hoede". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii^ Stand op Vrijdag 1 uur van.: 752.8 Vorige stand: 755.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1