De onlusten in Palestina New-Yorksche Bears Onrust in Grieken land De chaos in China De Negus ontvangt de pers VRIJDAG 5 JUNI 1936 Politie treedt streng op De deviezenbepalingen in Duitschland Hoare bij Baldwin De Hauptmann-affaire heeft een naspel Int. Arbeidsconferentie geopend De kabinetscrisis in België Staking te Antwerpen duurt voort Kerkelijk leven Pausavond te Den Haag In talrijke plaatsen zijn weer bomaanslagen gepleegd Agitatie onder de arbeiders te Salonikicavalerie te Larissa 3elangrijke wijziging voor bezoe kers der Olympische Spelen De troepen van Nanking voor nemens in Noord-China in te grijpen? De detective Parker, die gouver neur Hoffmann ter zijde stond, gearresteerd Hij zegt niets, doch laat een verklaring voorlezen Jouhaux dient twee voor stellen in Zal hij binnenkort Lord Monsell opvolgen? Toch weer Van Zeeland? mDe Paus is de Führer en de Duce van 350 millioen katholieken HEILIG-LANDST1CHTING Zondag a.s. huldiging van Mgr. Am. Suijs Z. H. EXC. MGR. J. BIERMANS ZWEMMEN RUGSLAG 400 METER BILJARTEN SWEERING WINT OOK VAN SCHWARZER Wereldkampioenschap pentahtlon VOETBAL BONDSELFTAL—SPARTA Bakhuys' meespelen onzeker WIELRENNEN Ronde van Ilpendam FAILLISSEMENTEN AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 4 Juni De handel bleef beperkt en de koersen ondergingen een lichte verlaging. Tabak WISSELKOERSEN AM ERIK. GOEDERENMARKT STOOMVAARTLIJNEN Boternoteering Deensche boternoteering JERUZALEM, 4 Juni Opnieuw hebben rich in het land excessen voorgedaan. Zoo rijn op zes verschillende plaatsen de tele foonleidingen doorgesneden. In vele plaat sen, zooals Gaza, op het postkantoor te Haifa en te Nabloes zijn bommen geworpen. Hier en daar hadden schietpartijen plaats, 0. a. nabij Atlit, een plaatsje op 20 K.M. ten Zuiden van Haifa. Te Tiberias, aan het Meer van Genezareth, ontstond een vechtpartij, waarbij twee Joden werden gewond. Verscheidene sinaasappelplan tages werden gedeeltelijk vernield. Een twaalf tal Arabieren is gearresteerd. In de nabijheid van een politiepost te Haifa, is een bom naar een autobus geworpen; zes Joden, een Egyptenaar en een Arabier werden daardoor gewond. Twee arrestaties zijn ver richt. Een half uur later ontplofte een bom vlak bij denzelfden politiepost, zoodat de ruiten beschadigd werden. Onmiddellijk nadat twee Arabieren in de nabijheid van de Joodsche nederzetting Ri- schon twee Joden hadden overvallen, versche nen Britsche troepen, die het Arabische dorp Eteit Dejan omsingelden. Alle huizen werden naar wapenen doorzocht. Vijf personen, waar onder de vermoedelijke daders, werden ge arresteerd. Het dorp kreeg een collectieve boete van 500 pond en zal een specialen politiepost moeten onderhouden. Als borgstelling werd de "eheele oogst der gemeente in beslag geno men. Een Engelsche rechter te Jaffa heeft er bij de motiveering van een vonnis op gewezen, dat ;ch de laatste weken te Jaffa 80 gevallen van randstichting hebben voorgedaan. ATHENE, 4 Juni. (Reuter). Met het oog op de afgekondigde 24-uursstaking is te Larissa oen af deeling cavalerie aangekomen. Op de voornaamste punten der stad zijn kanonnen en machinegeweren geplaatst. Bij wijze van voor zorgsmaatregel zijn talrijke arbeidersleiders ge arresteerd. De autoriteiten hebben de verzekering gege ven, dat de orde en de vrijheid van arbeid ge handhaafd zullen blijven. Iedere poging om on rust te verwekken zal onderdrukt worden. De regeering is van meening, dat de staking een onderdeel vormt van het communistische plan tot het veroorzaken van troebelen. Naar het Atheensche telegraafagentschap uit Saloniki meldt, hebben vier communistische af gevaardigden en de liberale afgevaardigde Las- sonides tot den gouverneur-generaal van Mace donië den eisch gericht, toe te staan, dat de arbeiders zich in vakvereenigingen aaneenslui ten. Ofschoon de gouv.-generaal heeft toege zegd, deze kwestie te zullen bestudeeren, hebben radicale elementen de staking geproclameerd. Volgens het bericht zouden echter van de in totaal 57 vakbonden er meer dan 30 geweigerd hebben, aan het stakingsparool gevolg te geven. Door de autoriteiten zijn alle maatregelen ge nomen, om de orde in Saloniki te handhaven. ATHENE, 4 Juni (D.N.B.) De staking in het gebied van Volo is afgeloopen. De politie heeft twee communistische afgevaardigden ge arresteerd, die ervan beschuldigd1 worden de staking op touw te hebben gezet en te hebben dienstbaar gemaakt aan revolutionnaire doel einden. BERLIJN, 4 Juni. (Reuter.) Het Duitsche nieuwsoureau vestigt de aandacht op een voor bezoekers der Olympische Spelen belangrijke wijziging in de Duitsche deviezenbepalingen. Uit het buitenland afkomstige reizigers mogen namelijk bij het binnenkomen van Duitschland specie, dus geen bankbiljetten, tot een bedrag van 60 Mark invoeren. Bovendien blijft de tot dusver geldende bepaling, dat buitenlanders, die onder de deviezenbepalingen vallen, tót 30 Mark aan Duitsche bankbiljetten bij zich mo gen hebben, bestaan. De bankbiljetten mogen het bedrag van 20 Mark per stuk niet te bo ven gaan. Gezamenlijke invoer voor verschillende rei zigers is niet geoorloofd. De zwarte kat, die voorbij gaat. Vooruit Eddy, loop maar gerust door., ik ben niet bijgeloovigü! PEKING, 4 Juni. (Reuter.) Soeng Tsje Yoean, de voorzitter van den politieken raad van Ho- pei en Tsjahar heeft een militaire conferentie bijeen geroepen op de heuvelen ten Westen van Peking. Geruchten doen verluiden, dat Soeng Tsje Yoean voornemens zou zijn Hopei en Tsjahar los te maken van de afhankelijk heid van Nanking. De troepen van Nanking zouden, volgens deze zelfde geruchten, worden samengetrokken op de grens van Hopei bij de spoorlijn PekingHankoe, hetgeen zou duiden op het voornemen van Nanking tusschenbeide te komen in den Chineesch-Japanschen toe stand in Noord-China en een wakend oog te houden op Soeng Tsje Yoean, 1 De woordvoerder der Chineesche regeering de menteert officieel, dat de politieke raad van het Zuid-Westen voornemens zou zijn een aan val te doen op Nanking en dat maarschalk Tsjang Kal Tsjek troepen zou hebben gecon centreerd aan de grenzen van Kwantoeng en Kwangsi. Vannacht heeft een meer dan 100 man ster ke bewapende bende, die volgens de berichten uit Koreanen en Japanners samengesteld zou zijn geweest, getracht, zich meester te maken van een depót van smokkelwaren, welke op het station van Tsinanfoe door de douane in beslag waren genomen. De overval leidde tot een vuurgevecht met de Chineesche bewakers, waarbij aan beide zijden een aantal personen gewond werd. NEW YORK, 4 Juni (D.N.B.) Naar uit Mount Holly in New Jersey gemeld wordt, is Ellis H. Parker, de bekende detective, die gou vemeur Hoffman terzijde heeft gestaan bij het particuliere onderzoek naar het geval-Lind- bergh, onverwacht gearresteerd. Zijn uitleve' ring aan de Justitieele autoriteiten van den staat New York is verzocht. Parker wordt er van beschuldigd bij de ontvoering van den ad vocaat Wendel, wiens bekentenis de baby van Lindbergh te hebben gedood indertijd de executie van Hauptmann nog eenmaal heeft doen uitstellen, een leidende rol te hebben ge speeld. Parker's arrestatie zal naar de meening van velen de politieke positie van gouverneur Hoff man een ernstigen schok toebrenaen. LONDEN, 4 Juni. (Reuter.) De Negus heeft hedenmorgen de vertegenwoordigers van de pers ontvangen. Zelf heeft hij daarbij niet ge sproken. Een lid van het secretariaat der le gatie las in het Engelsch een verklaring voor, waarin gezegd wordt: „Wij hebben nooit den oorlog gewild. De oorlog is ons opgelegd. Ver trouwende op de verplichtingen der plechtige verdragen hebben wij gemeend den oorlog niet te moeten voorbereiden voor het behoud van de voordeelen van den vrede. Het Vo-ker.bondshandvest kan niet in stil zwijgen met onverschilligheid worden vernield zonder de menschheid te onderwerpen aan het principe van het geweld tegen het recht." Na voorlezing van deze verklaring boog de Negus voor de journalisten, waarvan hij afscheid nam. GENEVE, 4 Juni. (Reuter.) Vanmorgen te 11 uur is de Internationale Arbeidsconferentie ge opend onder voorzitterschap van den Cana- deeschen afgevaardigde Riddell, president van den Raad van Beheer van het internationaal arbeidsbureau. Acht-en-veertig staten zijn vertegenwoordigd door in totaal 153 gedelegeerden en 236 tech nische adviseurs. Duitschland en Italië hebben geen vertegenwoordiging gezonden. Riddell hield de gebruikelijke openingsrede. Jouhaux, de Fransche werknemers-gedele geerde, diende hierna twee voorstellen in. Het eerste is gericht op de verbetering van de ar beidstoestanden in die landen, waar het opium gebruik den arbeiders is toegestaan en een probleem vormt. Het tweede dringt er bij de conferentie op aan, den Volkenbond te ver zoeken een of meer conferenties bijeen te roe pen met betrekking tot monetaire, commer- cieele, productie-, bevolkings- en kolonisatie kwesties, op welke conferenties de belangen der arbeiders in moederland en koloniën niet uit het oog zouden mogen worden verloren. LONDEN, 4 Juni. (Reuter) Stanley Baldwin heeft Sir Samuel Hoare ontvangen. Dit bezoek geeft in politieke kringen aan leiding tot de voorspelling, dat Sir Samuel Hoare binnenkort Lord Monsell zal opvolgen als eerste lord van de Admiraliteit. LONDEN, 4 Juni (Reuter). Baldwin heeft een langdurig onderhoud gehad met Eden. Het gesprek gold den internationalen toestand, met name de voorbereiding van de bijeenkomsten van den Volkenbondsraad en van de Assem- blée. Daar Baldwin uit Londen vertrokken is, is voor het begin der volgende week geen kabi netszitting te verwachten. BRUSSEL, 4 Juni. (Reuter.) Na een onder houd met Vandervelde heeft de christen-de mocraat, oud-minister Tschoffen, verklaard: „naar mijn meening zal Vandervelde tot Van Zeeland het verzoek richten een nieuwe re geering te vormen." In het gebouw van Kunsten en Wetenschap pen te 's Gravenhage, dat tot de laatste plaats gevuld was en welks podium met palmen was versierd, is Donderdagavond door het comité Katholiek 's Gravenhage, een Paus-avond ge organiseerd ter gelegenheid van 's Pausen in trede in zijn tachtigste levensjaar. In de hofloge waren plaatsen gereserveerd voor de autoriteiten onder wie werden opge merkt de Pauselijke internuntius Z. Exc. Mgr. Paolo Giobbe met diens secretaris, mgr. Adolpho Todini. mgr. Th. Verhoeven, directeur van het R.K. Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, de ken J. M. van der Tuyn, de oud-ministers mr. Verschuur en mr. Marchant en anderen. De voorzitter van het comité, de heer H. J. Borghols, sprak een kort openingswoord en be groette in het Pransch den Internuntius. Hij deelde mede, dat de drie Katholieke ministers wegens ministerraad niet aanwezig konden zijn. Op spr.'s verzoek hieven de aanwezigen een driewerf „Leve Paus Pius de Elfde" aan. Tot het slagen van den avond verleenden me dewerking de parochiale zangkoren van O. L. Vr. van Goeden Raad aan het Bezuidenhout en van O. L. Vr. Hemelvaart te Voorburg, met de jongenskoren onder leiding van Willem van Meel. De spreker op dezen avond was pater Borro- maeus de Greeve O.F.M., die onder luid applaus den katheder besteeg en met een gedicht van wijlen dr. Schaepman zijn feestrede aanving, er op wijzend, dat Rome nog steeds in het brand punt der belangstelling staat. De liefde voor den Paus als opperleider der Kerk zit den Katholie ken in het bloed. Dezen zijn onverdachte vader landers, maar even onverdachte ultramontanen. burgers van het land over de bergen, die zich stellen onder het gezag van den Paus, die is de Führer en de Duce van 350 mill, katholieken. Na een levensschets van Paus Pius XI te heb ben gegeven, waarin spr. voornamelijk wees op diens wetenschappelijke carrière, vóór ziin ver heffing, wees spr. op talrijke wetenschappelijke instellingen, door Pius XI tijdens zijn Paus schap gesticht. Spr. noemde Pius XI een le vend protest tegen de leuze, dat godsdienst en wetenschap niet samengaan. ANTWERPEN, 4 Juni. (D. N. B.) Ten aanzien van de staking der havenarbeiders te Antwer pen wordt gemeld, dat de toestand hedenmor gen geen verandering heeft ondergaan. Het aantal stakers bedraagt 15.000. Zondag 7 Juni a.s. zullen op de Heilig-Land- Sttchting te Nijmegen de huldigingsfeesten plaats vinden ter e-ere van het veertigjarig priesterfeest van den Stichter, Mgr. Arn. Suijs, en van het vijf-en-twintigjarig bestaan der Heilig Land-Stichting. Een actief comité heeft getracht het jubel jaar van deze Stichting op bijzondere wijze te vieren. In den aanvang was jhr. mr. Ch. J. M. Ruijs de Beerenbrouck eere-voorzitter; diens plaats wordt thans vervuld door F. C. J. A. M. Baron van Lamsweercte, terwijl een werkcomité zich tot taak heeft gesteld de loopende werk zaamheden te verrichten. De oproep van dit eomi'é heeft in den lande luide weerklonken en een weerklank gevonden, die van hartelijk medeleven getuigt. De dag van 7 Juni belooft voor Mgr. Suijs en voor heel de Heilig Lancl-Stichting een on vergetelijke feestdag te worden. H°t programma der feestelijkheden is als volgt samengesteld: 's Morgens om 9 uur: plechtige kerkdienst. Mgr- Am. Suijs zal gedurende de diensten ge assisteerd worden cloor zijn twee heer-neven: de heeren J. en W. van der Maden. Mgr. Arn. Diepen, Bisschop van 's Hertogen bosch zal de plechtigheid met zijn hooge tegen woordigheid opluisteren en aan den troon ge assisteerd worden door Mgr. Hendriks, vicaris- generaol van het Bisdom, alsmede door Mgr. Hermus, directeur van het doofstommen-Insti tuut te St. Michiels-Gestel. De feestpredikatie zal gehouden worden door een anderen heer-neef van den jubilaris: Mgr. Fr. Frercken. Verder zullen tegenwoordig zijn Mgr. C. Prin- zen, pastoor P. van Aken, Deken van Beek- übbergen; pastoor van Grinsven van de Sint Jacobs-parochie van 'sBosch; pater M. Lagro, Overste der Paters Montfortanen van de Hei- iig Land-Stichting en zeer vele priesters. Na de kerkelijke diensten zal er een receptie gehouden worden op de pastorie. Vervolgens zal de officieele huldiging plaats vinden in de voor portalen van de in aanbouw zijnde basiliek. Na de huldiging zal het gezelschap een korte wandeling maken over de zoo schitterende ter- reiner.'. der Heilig Land-Stichting. Na het diner zal er om zes uur 's avonds een plechtig Lof gecelebreerd worden waarin Mgr. Suijs m het bijzonder zijn parochianen zal be danken. Om half acht begint dan het parochiefeest in de Jubelzaal. De gewone rondgang voor de bezoekers der Heilig Land-Stichting zullen gehouden worden als naar gewoonte. Z. H. Exc. Mgr. J. Biermans, titulair bisschop van Gargara, die om gezondheidsredenen eeni- gen tijd te Badenweiler (Zwarte Woud) ver toeft, zal binnenkort naar „Huize Vrijland" te- rugkeeren. In de zweminrichting aan den Heiligeweg te Amsterdam heeft J. C. Scheffer van „De Jonge Kampioen" Donderdagavond een ge slaagde poging gedaan het Nederlandsch re cord 400 meter rugslag te verbeteren. Deze po ging geschiedde tijdens het oefenuur van de V.V. G. A. Het record stond op naam van J. P. Metman (IJ) met een tijd van 5 min. 44.6 sec. Scheffer wist dezen tijd met niet minder dan 3.6 sec. te verbeteren. Den derden dag van het tournooi om het wereldkampioenschap pentathlon te Malo les Bains wist onze landgenoot Sweering wederom een overwinning te behalen. Hij speelde tegen Schwarzer, van wien hij met groot verschil wist te winnen. Slechts bij het bandspel had hij pech en moest' hij in Schwarzer zijn meer dere erkennen. De resultaten van den derden dag waren: pnt. tot. brt. gem. Domingo 8 2229 89 25.04 .Galmiche 2 1864 89 20.94 Semal 8 2158 94 22.95 Thielens 2 2041 94 21.71 Sweering 8 2115 79 26.77 Schwarzer 2 1172 79 14.83 De Doncker 8 2125 78 27.24 De Gasparin 2 1800.5 78 23.08 Het uitkomen van Bakhuys in den wedstrijd tusschen het Bondselftal en Sparta (Praag') ter gelegenheid van den Olympischen Dag in het Stadion te Amsterdam te spelen, is on zeker geworden in verband met een enkelbles sure, welke hij tijdens het Ado-toumooi heeft opgeloopen. Eerst Zondagmorgen zal beslist worden of Bakhuys meespeelt. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal eerst dan bepaald wor den, wie zijn plaats inneemt. Behoudens toestemming van Gedep. Staten van Noord-Holland zal de Amsterdamsche sportclub Germapia op Woensdag 8 Juli a.s. een open wegwedstrijd organiseeren, welke vlak bij Amsterdam wordt gehouden, en de Ronde van Ilpendam genoemd zal worden. Elke ronde is 12 K.M. lang en zal door de amateurs en on- afhankeiyken tienmaal, door de nieuwelingen en veteranen zesmaal moeten worden afgelegd. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: d.d. 27 Mei 1936 is aan J. W. van Westree- nen, aannemer, wonende te Zeist, aan de Gïjs- brecht van Amstellaan 2, surséance van beta ling verleend voor den tijd van één jaar en zes maanden, ing. 1 April 1936, met benoeming van mr. H. L. L. Hoogenhuyze, advocaat en procu reur te Zeist, tot bewindvoerder. d.d. 27 Mei 1936 voorloopig verleend aan de N.V. Crediet- en Exploitatie Mij. Plutos" ge vestigd en kantoorhouddende te Amsterdam'. (Procureur mr. B. Terwindt Amsterdam). Be windvoerder mr. J. Oppenoorth, advocaat en procureur te Amsterdam. Behandeling: Don derdag 25 Juni 1936, des v.m. te 10.30 uur in Raadkamer van het Paleis van Justitie te Am sterdam. d.d. 29 Mei 1936 is aan de N.V. van Duuren, gevestigd te Leeuwarden, surséance van beta ling Verleend voor den tijd van 1 ya jaar. Verlengin» surséance van betaling: d.d. 28 Mei 1936 is de met ingang van 11 April 1935 voor den tijd van één jaar aan H. Postma, manufacturier, wonende te Drachten, aldaar handelende onder den firmanaam Fa. H. H. Postma, verleende surséance van beta ling verlengd tot 1 Januari 1937. Failliet verklaard: 3 Juni: G. H. Ruyvekamp, reiziger, Hengelo (O.), Van Lennepstraat 37. Albert Jan Bosman, wever, Enschede, Po- pullerstraat 12. J. A. F. Bouwhuis, koopman, Hengelo (O.), Wlllemstraat 45. W. A. Timmermans, landbouwer, Crom- voirt gem. Vught, Pepereind 16. R. H. van Mil, Soestdijk, Waldeck Pyr- montlaan. Vennootschap onder de firma Gez. Ver meulen, Utrecht, Steenweg. Mej. M. H. Vermeulen, Utrecht, Steenweg no. 10. N.V. Utrechtsche Bouw Mij. „Aurora", Homeruslaan, 1. Vennootschap onder de firm'a D. v. d. Mars, Utrecht. Waterstraat 89. Hendrikus, zich ook noemende en schrijven de Drikus van der Mars, firmant van de ven nootschap onder de firma D. v. d. Mars, Maar tensdijk, R;. 'sJacoblaan 62. H. van der Mars, firmant van de vennoot schap onder de firma D. van der Mars, Utrecht, Hasebroekstraat 21 bis. J. v. d. Mars, Utrecht, Waterstaat 89. N. A. van Nes, loodgieter, Zeist, Cronjé- laan 32. S. Asser, koopman in stoffen, Amsterdam, Sarphatistraat 169 bovenhuis. J. Biet, koopman, Joh. Vermeerstraat 53, Amsterdam. A. L. van Engelerr, wed. van G. Reinber- gen, zonder beroep, Amsterdaml Overtoom 550 li. C. H. A. Jacobs, winkelier in heerenmode artikelen, Amsterdam, Hoofdweg 268 huis, zaakdrijvende Jan Evertsenstraat 126 huis. M. Kuiper, wed. van H. Bos, zonder oe- roep, Amstelveen Gem. Nieuwer-Amstel, Oude Karselaan 66. H. J. Verseef, handelende onder den naam .Magazijn Senco", zaak drijvende en wonende te Amsterdam, Hoogeweg 68. G. W. Meijerman, groenteventer, Zwolle, Steenstraat 20. R. D. Koeslag, groenteventer, ittersum gem. Zwollerkerspel. Faillissementsstatistiek over Mei 1936. Sa mengesteld door v. d. Graaf Co. (Afd. Han delsinformaties) Noord-Ho)land (excl. Amsterdam) 61. Am sterdam 62. Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 47. Den Haag 35, Rotterdam 18, Utrecht 23, Gelderland 29, Noord-Brabant 52, Limburg 27, Zeeland 10, Friesland 11, Gronin gen 11, Drente 7, Overijsel 13. Totaal 396 fail lissementen. Totaal vanaf 1 Januari 1897 fail lissementen. Totaal zelfde tijdvak vorig Jaar 2003 faillissementen. Vernietigd na gedaan verzet het faillisse ment van Wed. w. SparwerVan Bonga, Am sterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen, van Arie Overste, Amsterdam; H. Zegers, Reek bij Grave; A. J. v. d. Vijfeijken, Eindhoven; J. O. VermeilsGoossens, Boxel; M. A. J. van Rooy, Eindhoven; F. Hesling, Oss; B. H. Hesling, Oss; F. S. Hesling, Oss; A. M. Tschur, handelende ten name of onder de firma Matovanti. Ing. Bureau, Soestdijk. (Medegedeeld door Simöons en Co., A. v. Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie 273 X273—273 yK Unilever 115 A'dam Rubber 119% Anaconda 201/8 Beth. Steel 30%—30 5/8 Can. Pacific 7% Van 4.30—5.00 uur Kon. Olie Nwe. Philips Anaconda U. S. Steel 274—% 188% 201/8 36%—% NEW-YORK, 4 Juni (Part.) De berichten uit Europa veroorzaakten ook heden wederom een groote terughoudendheid. De monetaire cri sis van de landen, behoorende tot het goudblok en de uitbreiding van de stakingsbeweging in Frankrijk maken een uiterst ontmoedigenden in druk. Voorts worden de berichten uit Rome met ongerustheid gevolgd. Wat den binnenlandschen toestand aangaat, de onzekerheid ten aanzien van den uiteindelijken vorm van de belasting wet doet eveneens afbreuk aan den onderne mingslust en dit is mede oorzaak, dat de gun stige berichten uit het bedrijfsleven zonder in vloed op de beursstemming blijven. Bovendien wordt hier en daar uiting gegeven aan de mee ning, dat de groote activiteit die de staalfabrie ken op het oogenblik ten toon spreiden en die in de eerstvolgende weken nog wel zal toene men, in hooge mate een kunstmatig karakter draagt, door vooiwerkoopen in verband met de prijsverhooging met 2.per ton, voor het der de kwartaal. Staalwaarden lagen eenigszins on der druk en moesten over de geheele linie een fractie afstaan. Spoorwegwaarden waren mee- rendeels iets zwakker: de omzetten waren van uiterst beperkte afmetingen. Koperwaarden wa ren eveneens aangeboden en kregen dientenge volge kleine koersverliezen te incasseeren. Ook automobielaandeelen, warenhuisfondsen, vlieg tuigwaarden, chemische fondsen, aandeelen in fabrieken van landbouwwerktuigen, radio-aan- deelen, alcoholwaarden enz. konden zich niet ten volle handhaven en kregen koersverliezen te incasseeren, uiteenloopende van een fractie tot 2 dollar. De grootste verliezen leden aandeelen in fabrieken van landbouwwerktuigen en chemi sche fondsen. Westinghouse Electric stonden he den wederom aan verkoopen bloot en verloren ongeveer 2 punten. Public-utilities waren ver deeld, doch de koersverschillen waren niet be langrijk. Amer. Tel. Tel. waren een kleinig heid vaster, doch North American en Consol Gas werden een fractie lager genoteerd. Petro- leumfondsen waren eveneens onregelmatig. Shell Union waren flauw. De handel droeg een uiterst kalm karakter; gedurende het eerste beursuur werden 170.000 shares omgezet. Met uitzondering van het laatste beursuur, waarin nog 260.000 shares werden verhandeld, was de handel zeer kalm en droeg een zuiver professioneel karakter. Het koerspeil onderging daarbij in langzaam tempo een verlaging. Hoe wel tegen het slot hier en daar eenig herstel viel te bespeuren, kwam voor de meeste fondsen soorten het einde van den beurshandel op het laagste punt van den dag. Hiertoe droegen mede bij de berichten, dat de bedrijvigheid in de automobielindustrie aan 't afnemen is. Ook de verkoopen van Woolworth vertoonen een teruggang. Zoowel staalwaarden, als spoorwegfondsen, automobiel-, warenhuis-, en industrieele waarden, zoomede aandeelen in fabrieken van landbouwwerktuigen zetten de benedenwaartsche koersrichting voort, evenals equipmentshares, diverse oliewaarden, van de chemische waarden Du Pont, luchtvaartaandee- len en aandeelen in electro-technische bedrij ven. Mijnen waren onregelmatig met voor Amer. Smelting opnieuw overwegend aanbod. Bij de aandeelen in telegraafmaatschappijen betoon den zich Amer. Tel. Tel. goed prijshoudend, doch Western Union konden de in de ochtend uren behaalde winst van ruim 1 punt niet be houden en zakten een tweetal punten nadien in. Voor koper-, tabaks-, rubber- en kunstzijde waarden bleven de nadeelige verschillen be perkt. Van de staalwaarden konden National Steels zich goed handhaven, terwijl hier en daar nog eenige waarden fractioneel boven de vorige slotprijzen bleven verhandeld. De omzetten bedroegen 770.000 shares. Slotkoersen Juni 4 3 2 1 Allied Chemical 195 195 195% 199 American Can Co. 127% 1283/, 128V, 129 Am. Car. F.dry 34% 35% 353/, 353/, Am. Smelt Ref. 76 77% 78% 79V, Am, Tel. O Tel. 165% 1653/, 165% 1653/, Am. Tobacco B. 93% 933/, 94 93% Am. Waterworks 213/4 22% 223/8 227/g Anaconda Conner 32% 333/g 33% 34 Atchison Topeka 70 71 72 72 Baltimore Ohio 17% 17% 183/s 18% Bethlehem Steel 503/, 513/, 52% 5374 Canadian Pacific 12% 12% 13 123/g Case Treshing 158 1601/, 161 164% Chase National B. 37% 37 36 37% Ches. Ohio 58% 58% 573/, 58 Chicago Rock Isl. 1% 1% 1% lS/4 Chrysler Corp. 92% 943/, 95 953/g Cities Service 4% 4% 4% 4% Consol Gas N.Y. 313A 32% 323/, 32% Continental Oil 28% 28% 28% 28% 7 Dawesl. 30 30% 30% 5% Young 23% 237/8 231/4 Deleware Huds. 39 40% 40% 40% Douglas Aircraft 56 57 567/8 57% Dupont de Netn. 141% 144 144 144 Eastman Kodak 160% 162% 163 1621/4 El. Bond Sh. 18% 19V, 19% 197/s General Electric 371/8 377/g 373/, 37% General Motors 603/, 61% 62 62% Good Year 233/, 24V, 243/8 24% Hudson Motor 14% 143/g 143/g 141/4 Illinois Central 20% 21% 21% 21% Intern. Harvester 83% 83% 85 853/g Intern. Nikkei 46 467/8 463/, 47 Intern. Tel. Tel. 13% 13% 13% 13% Kennecott Conner 37% 38% 38V, 38% Missouri Pacific 2% 2% 2% 2% Idem oref. 4% 4% 5% 47/g Montgomery Ward 413/, 427/9 43% 433/, Nat City Bank 33% 33 32 33% Nat Dairy Prod. 23% 23% 23% 233/, New York Central 34 347/g 353/8 357/g North. Amer. Co. 25% 263/, 267/s 26% Norfolk Western 233 235 235 234 Pennsylvania 30% 307/g 31% 31 Phillips Oil 39% 40 40 40% Proctor Gamble 41 41% 41 41 Publ. Serv. N. J. 41% 427/e 44% 443/, Radio Corporation 113/g 12 12 113/8 Sears Roebuck 7H/8 723/, 723/, 73 Shell Union Oil 16% 171/, 17% 17 Socony Vacuum 12% 127/s 127/s 13 Southern Pacific 317/s 323/, 33 333/, Southern Railway 151/8 153/, 16% 161/4 Standard Brands 15% 153/g 15% 153/s Stand. Oil of N.-J. 58% 593/, 583/, 583/, Tidewater Ass. Oil 151/8 15% 15% 15 Union Pacific 125% 127% 1273/, 128 United Aircraft 23 233/, 23% 24% United Corp A. 6 6V, 6% 6 V2 U. S. Leather 7% U. S. Rubber 27% 273/, 28% 287/s U. S. Steel 59% 60% 61% 6P/4 Western Union 773/, 783/, 80V* 80V* Westingh. Electr. 1091/3 111% 1131/4 1163/, W ool wortb Building 481/, 483/, 493/4 50% ex div. ex. coupon. gedaan en laten, t bieden. AMSTERDAM, 4 Juni. Heden werden bij vervroegde inschrijving aangeboden 6855 pak ken Java; daarvan bleven slechts 455 pakken onverkocht De inschrijving had een vlot verloop met prijzen om en nabij tax. tot 20 pet. daarbo ven. Besoeki losblad werd hoog betaald en bracht ongeveer 20 ets. op. De ordinaire par tijtjes Kadoe en Besoeki bleven onverkocht. De koopers in deze inschrijving waren hoofd zakelijk Nederlandsche handelaars. De omzet in tweede hand was van geringe beteekenis. NEW YORK, 4 Juni. Slotk. Juni 4 3 2 1 Brussel 16.90 16.90% 16.91% 16.91% Rome 7.87% 7.88 7.87% 7.87% Madrid 13.64 13.64% 13.64% 13.65 Bern 32.32 32.31 32.30% 32.32 Weenen 18.76 18.75 18.75 18.75 Oslo 25.22% 25.22% 25.12% 25.10 A'dam 67.56 67.55 67.57 67.55 Londp 5.0121/32 5.02 4.997/g 4.98%,, Parijs 6.583/8 6.583/g 6.583/g 6.58% Berlijn 40.28 40.27 40.26 40.26 4 Juni 3 Juni NEW YORK, 4 Juni. 4 Juni 3 Juni Suiker Juli 2.82-83 Sept. 2.79-80 Nov. 2.74-76 Rubber Standaard Juli 15.64." Sept. 15.73--- Oct. 15.75- Katoen Juli 11 62 Oct. 10 86-88 Dec. 10 77-79 Tin Loco 42.75 Koffie (Rio) Juli 4.56- Sept 4.69- Dec. 4.84 Mrt. 4.91- 2.84-85 2.81-82 2.77-78 Dec. Jan. Mrt. Mei 2.74 2.54-56 2.53-55 2.54-56 15.71-f Dec. 15.83 15.80-1 Jan. 15.86 15.83-- Mrt. 15.93-f Mei 16.01- 2.77 2.56-57 2.56-57 2 56-57 15.91 15.94- 16.01-f 16 07- 11.65-- Jan. 10.8010.77-78 10.79-- Mrt 10.78-— 10.75- 10.74-75 Mei 10.80-— 10.77 44.00 Termijn 42.62% 43.75 4.57- 4.71 - - 4.85- - 4.92- Santos) Juli 8 17-19 Sept. 8.33- 8 45- 8.52 8.57 Dec Mrt. Mei 8.20- 8.33 8.45-46 8-52-53 8 57 4 Juni 3 Juni Tarwe Juli 85%-Va 84%-% Sept. 86%-V8 84%-% Dec. 881/3-% 86%-% Maïs Juli 61% Sept.58% - Dec. 52Vi - Reuzel Juli 10 15 Sept 10.20 60 57% 52% 10.05 10.15 CHICAGO, 4 Juni. 4 Juni 3 Juni Haver Juli 25%, 25% Sept. 26 - 25% Dec. 27% 271/4 Rogge Juli 54% - 54 Sept 55V8.i/4 54% Dec. 561/8 55Vs Oct. 10.10 Dec. 9.60 9.97% 9.60 4 Juni 3 Juni Tarwe Mei 78% 77% Juli 79% 78 - Dec. 79S/478% WINNIPEG, 4 Juni. 4 Juni 3 Juni Gerst Mei 371/s-- 36% Juli 353/8 - 35 Oct. -— Rogge Mei 42% - Juli 441/s - Dec. 451/a Haver Mei 32% - Juli 30% gedaan en laten nominaal. Lijnzaad Mei 1.48% 42% 43s4 Juli 1-44% 45 - Oct. 1.45% 1 41% 31SA Oct. 297/s T bieden. GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 4 Juni. Tarwe: Juli 5/81/8, Oct. 5/61/2, Dec. 5/6. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, aangekomen 4 Jupni, Borthwick, s., Leith; Vechtstroom, s.. Huil. Vertrokken 4 Juni, Valdona, s„ Gent; Mies, m.s„ Rotterdam; Glitt, s„ Boston; Venersborg, s., Karlshamn. Aangekomen 4 Juni: Neptun, s., Fernau (voor Zaandam); Heemskerk, s., Hamburg; Orpheus, s„ idem; Reggestroom, s„ West-Afrika; Gateshead. s„ Newcastle. Vertrokken 4 Juni, Haile, s„ Hamburg; Poly- dorus, s„ Londen; Ganymedas, s„ Middl. Zee via Rotterdam; Ousel, s.. Liverpool. AMSTERDAM aangekomen 4 Juni, Heems kerk, Hamburg, ledig, J. F. Coenhaven, Hol land—Afrika Lijn; Gateshead, Newcastle, stuk goed en steenkolen. Rietlanden, Verg, C'arga- doorskantoor; Regeestroom, Westi-Afrlka, stuk goed, Handelskade, HollandAfrika Lijn. Aangekomen 4 Juni: Sursum Corda, mi., Norresundby, hout, Steiger Holl. Am. L„ Gebls. Scheuer; Fiducia, m.s., Aalborg, inklaren, Stei ger H. A. L., Abeca; Harmonie, ms., Hamburg, paraffine, Steiger Bataafsche Petroleum Mij; Ned. Bevrachtingskantoor; Borthwick, Leith, stuk goed, Zeeburgerkade, Verg. Cargadoorskantoor; Vechtstroom, Huil, stukgoed, Handelskade. Holl. Stoomboot Mij. KONINKL. NEDERL. STOOMB. MIJ. HERMES, 4 Juni van Varna n. Constanza. ORPHEUS, 4 Juni van Hamburg te Amst. GANYMEDES, 4 Juni van Amst. Via R'dara naar Middl. Zee. ODYSSEUS, 4 Juni van R'dam te Lissabon. HEBE, 4 Juni van Genua te Barcelona. POSEIDON, 3 Juni van Llvarl n. Palermo. SIMON BOLIVAR, 4 Juni van Madeira naar Barbados, JAVA—NEW-YORK LIJN. KOTA GEDE, New-York naar Java, pass. 3 Juni Kaap Bon. TABINTA, 4 Juni van Kaapstad n. N.-York. VEREEN. NEDERL. SCIIEEPV.-MIJ. HOLLAND—AFRIKA LIJN. HEEMSKERK, 4 Juni van Hamburg te Amst. BLOEMFONTEIN, 5 Juni v.m. van Hamburg te Amsterdam verwacht. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. REGGESTROOM, 4 Juni va|n W<-Afrika te Amsterdam. ROTTERD. LLOYD. INDRAFOERA, thuisreis 4 Juni van Tangcr. MIJ. OCEAAN. POLYDORUS. 4 Juni van Amsterdam naar Londen. DIVERSE SCHEPEN. TOWA. 4 Juni van Rosario te Antwerpen. WOENSDRECHT, Constanza naar Herm'ixen en Hamburg, 4 Juni ter reede van Vlissingen. MIDSLAND, 4 Juni Van de Tyne te Vlissingen. AMSTEL, Rotterdam naar Libreville, pass. 3 Juni Finisterre. JONGE JOHANNA, 3 Juni van Liverpool n- Penarth. WOENSDRECHT, 4 Juni van Constanza te Antwerpen. MOORDRECHT, C'urapao naar Thameshiaven, was 3 Juni 200 mijlen W. van Bishop Rooks. SCHEEPSBOUW. Het op de werf van J. Pattje te Waterhuizen, voor rekening van kapitein J. Bakker te Veen- dam, gebouwde m'.s. „Madjoe", groot bruto 233 ton, heeft een goed geslaagden proeftocht ge houden. Het schip is voorzien van een Brons motor, met een capaciteit van 160 P.K. De commissie-noteering voor Nederlandsche boter is voor de week van 813 Juni vastgesteld op 0.56 per K.G. De Deensche boternoteering voor de volgen de week bedraagt 192 kronen is f 0.64 per Ki logram.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2