Katholieke fractie tegen vaste-lasten-ontwerp het De moord in den IJpolder KWIEK EN VIEF DE 4e SEPTEMBER MR. GOSELING LEGT VERKLARING AF K.L.M.-LIJN OP ROME VRIJDAG 5 JUNI 1936 Geen stukje ketting los in de lucht TWEEDE KAMER >Wij kunnen niet inziendat door aanvaarding iets goeds voor het geheele volk kan wor den bereikt?' Logisch opgebouwd betoog Het devaluatie-vraagstuk TERUGLEVERING VAN ONDERMELK Gewijzigde regeling 14 Juni in werking VORSTELIJKE PERSONEN NAAR HET LOO GEDENKTEEKEN WIJLEN KONINGIN EMMA Voorzitter van het Comité onderscheiden BURGEMEESTER VAN BREDA Oud-gouverneur van Slobbe benoemd CHARLOTTE KÖHLER Een tournee door Curasao PAUSFOTO'S MOGEN WOR DEN INGEVOERD Consumptiemelk regeerings- contract Nationaal fonds voor bijzondere nooden Advocaat-generaal eischt een gevangenisstraf van twaalf jaar tegen den verdachte INTERIEURS DER „R.D.M. 200' Opdrachten aan Nederlandsche kunstenaars Belgisch bezoek aan de Hocapolis Eerste vlucht naar Bonaire ,HET BLONDE GEVAAR" Een jaar geëischt wegens over treding der Landbouwcrisiswet EEN BEJAARDE FIETSER VERONGELUKT Door een vrachtauto gegrepen MEISJE IN BRAND GERAAKT Aanhouding verzocht Zeeuwsch-Vlaamsche openlucht spelen Kennismaking met nieuwe moge lijkheden van het luchtverkeer VICE-PRESIDENT RAAD VAN INDIË Ontzaglijke belangstelling voor zijn receptie Reisgidsen R. K. Universiteit Academische examens Apothekersassistent UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen DOOR PETER BARON DEN HAAG, 4 Juni 1936 In een magistrale redevoering, onder doodsche stilte met rustige stem voorgedragen, heeft heden de nieuwe voorzitter der Katholieke fractie, mr. GOSELING, het stand punt van de Katholieken ten op zichte van de beide deflatie-ontwer- pen uiteengezet. Breede lijnen trek kend op een wijze, die den waren staatsman typeert, en tegelijk blijk gevend van een uiterst volledige kennis van de détails, waarvan dit zeer belangrijk probleem van de de flatie wemelt, boeide hij vijf kwar tier lang de Kamer en leidde hij haar in een zeer logisch gebouwd betoog naar de conclusie, dat de ontwer pen niet moeten worden aanvaard. Zijn voorloopige slotsom luidde letterlijk als volgt: „De ontwerpen hebben geen beteekenis als algemeene vaste-lasten-verlaging ten behoeve der volkshuishouding. De pogingen om langs dezen weg de aanpassing te bevorderen en deflatiepolitiek te voeren, zijn mislukt. Bij wat de ontwerpen aan individueele ver lichting voor sommigen kunnen brengen, be staat een ernstig gevaar voor vergrooting van moeilijkheden van anderen. De ontwerpen bevatten ingewikkelde regelin gen, die de onzekerheid zullen vergrooten en nieuwe teleurgestelden zullen oproepen. Daarom, zooals het er thans voor staat, kunnen wij niet inzien, dat door aanvaarding iets goeds kan worden be reikt voor ons volk in zijn geheel. Hoe moeilijk het ook is in conereto tot een juist besluit te komen, dit is de eenig juiste maatstaf. En wij zullen duidelijk moeten kiezen in de groote lijnen van het beleid. Dit is de verantwoor delijkheid, waar aan de Kamer niet ontkomt krach tens haar meest wezenlijke taak en waaraan de Ka tholieke fractie zich ook niet zal onttrekken." Dit is duidelijke taal, die een einde maakt aan den twijfel, die be stond nopens de houding, welke de Katholieken zouden aan nemen. Met het gébodene maar genoegen nemen, omdat men het gevraagde niet krijgen kan? Ook die houding verwierp de voorzitter der Katholieke fractie. Hij had daarvoor twee goede redenen. Ten eerste kon hier van een aanvaarding „op afbetaling" geen sprake zijn, omdat de Regeering meermalen verklaard heeft, dat zij deze maatregelen door geen an dere meer zal doen volgen. En ten tweede voerde mr. Goseling een nog belangrijker mo tief aan. „Maatregelen," zoo verklaarde hij, „als deze, die op een onderdeel getroffen wor den, verkeeren juist daardoor in hun te gendeel. Zij verschuiven de lasten, zij roepen nieuwe moeilijkheden en onbillijk heden op, niet het minst nieuwe onzeker heid en ontwrichting. Indien men er niet in slaagt, een keten te smeden, waar van de schakels stevig in elkaar grijpen, dan moet men niet een stukje ketting los in de lucht laten bengelen en daardoor groot gevaar scheppen voor nieuwe onge lukken." Een andere vraag was nog deze: zou de Ka tholieke fractie, door mede te werken aan de Mr. GOSELING aanvaarding van het betreffend amendement- Drees, pogen weer in het ontwerp terug te bren gen het. belangrijke onderdeel van de algemeen geldende huui-verlaging? Maar ook op die vraag liet mr. Goseling een ontkennend antwoord hooren. Alweder woordelijk verklaarde hij: „Ik ontzeg daaraan (aan het amendement) geens zins beteekenis. Maar de geheele voorbereiding heeft wel aangetoond, hoe moeilijk het is, in het raam van een ingrijpen op beperkt terrein tot billijke en rechtvaardige oplossingen te ko men. Zeker is het uiterst bezwaarlijk voor de Kamer, op dit stramien voort te borduren. Dit toont wel de aanteekening bij het amendement, dat bij aanneming een aantal andere artikelen met den gewijzigden opzet in overeenstemming moet worden gebracht. Het schijnt een vrien delijke uitnoodiging tot de Regeering, zoo noo- dig na een korte pauze in de behandeling! Na de zeer ampele voorbereiding komt zoo de Ka mer voor een taak te staan, die ze nauwelijks vervullen kan. Ik vrees, dat we er zoo zeker niet komen." De president der Katholieke fractie heeft, ge lijk gezegd, deze conclusies vooraf doen gaan door een uitermate logisch opgebouwd betoog. Voorop stelde hij, dat het Parlement hier bezig was, zijn taak van medewetgever te vervullen en dat zijn verantwoordelijkheid op dit gebied tot uiting komt in de verwerping of de aan vaarding van hetgeen de Regeering ter tafel brengt. Daarna de voorgeschiedenis dezer ontwerpen nagaande, constateerde de heer Goseling, dat het hier niet alleen om een debiteurenvraagstuk gaat, maar dat de Regeering zelf meermalen al in de Troonrede van 1933 verklaard heeft, dat dit probleem diende te worden bezien in het kader van den algemeenen economischen toe stand. Welnu, ook dien algemeenen economischen toestand ging Mr. Goseling na. En dan zag hij eenerzijds, dat het met de volkshuishouding steeds slechter gesteld is geworden, en ander zijds, dat dientengevolge ook de staatshuishou ding meer en meer vastloopt. Met sprekende cijfers lichtte hij dit toe, om tot de conclusie te komen: „Hoe men de resultaten der deflatiepolitiek ook benadert, ze zijn onbevredigend en veelal zorgwek kend." Daarna heeft hij nog eens in het kort de ver schillende onderdeelen der ontwerpen op scherp juridische wijze ontleed, waarbij hij opnieuw constateerde, dat aan de ontwerpen de alge meene tendenz van verlaging der vaste lasten ontbreekt, en besloot: „Maatregelen als thans worden voorgesteld, hebben wij noch gevraagd noch bedoeld." Prof. Aalberse immers vroeg op den vermaarden 25sten Juli van het vorige jaar „consequente deflatie", indien men aan deva luatie wilde ontkomen. Devaluatie dan? Over die vraag is mr. Gose ling niet opnieuw met de Regeering, die daar toe immers niet bereid is, in debat getreden. Eigenlijk is ten gevolge van dien onwil der Re geering nog nooit een devaluatie-debat mogelijk geweest. Twee zaken slechts nagelde de presi dent onzer fractie vast. Ten eerste, dat devaluatie een pro bleem is, dat niet de groote lijnen der politiek raakt, maar een feit, dat als een niet te ontwijken noodzaak over ons kan komen, een feit, waarna dege nen, die het landsbelang willen dienen, opnieuw de handen voor samenwerking in elkander moeten slaan. De voorzitter der anti-revolutionnaire fractie (die in tegenstelling met zijn fractiegenoot Van den Heuvel aan de natuurlijke aanpassing de voorkeur geeft en daarom tegen de ontwerpen stemmen zal) reageerde op deze eerste consta teering van mr. Goseling op een wijze, die van misverstand blijk gaf. Want in mr. Goseling's betoog werd niet aan tegenstanders van deva luatie gevraagd, hun standpunt prijs te geven. Er werd slechts vastgelegd, dat zij, als zich het feit der devaluatie eens mocht voordoen, werkelijkheidszin zullen betrachten en hun me dewerking nigt zullen weigeren aan het be sluit, dat dan immers evenzeer noodig zal zijn als thans. En op de tweede plaats wees de heer Goseling er op, dat de spanningen grooter wor den en zich sneller gaan herhalen en dat er internationale factoren in het spel zijn. „Dit verhoopt voor mij de beklemming, dat de dienst bij ons elders wordt uitgemaakt. Wü moeten alles doen, om hierin zooveel mogelijk ons zelf te zijn. Terwijl wij ons opmaakten, om te pra ten, zelfs terwijl wij praten over verlaging der vaste lasten, wordt het disconto van de Ne- derlandsche Bank verhoogd, loopt het parti culiere disconto op, stroomt het goud weg naar België en Amerika." Ook daarin zag de voor zitter der Katholieke fractie een reden, waar om hij niet over devaluatie behoefde te spre ken. De andere redevoeringen, die dezen middag aan de ontwerpen werden gewijd, stonden in belangwekkendheid verre ten achter bij die van mr. Goseling. Behoudens de reeds genoemde anti-revolutionnairen Schouten en v. d. Heu vel, van wie de eerste liever den weg der na tuurlijke aanpassing bewandelde, de laatste daarentegen namens het grootste deel zijner fractie instemming betuigde met het standpunt der regeering, spraken ook de Vrijz.-Dem. Schilthuis, die met matige geestdrift zijn steun aan de ontwerpen geven zal, de communist Schalker en de Herv. Geref. ds. Lingbeek. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat het in de bedoeling ligt, met ingang van 14 Juni a.s. de regeling inzake verplichte teruglevering van ondermelk wederom in werking te stellen, ech ter in eenigermate gewijzigden vorm, terwijl als dan het terugleveringspercentage vermoedelijk 5 pCt. zal bedragen. Daarbij ligt het in het voornemen, te laten vervallen de voorheen bestaande verplichting der z.g. B-bedrijven, tot contingenteering van de productie van melkpoeder en gecondenseer de' melk, terwijl voor wat de z.g. A-bedrijven betreft, in overweging is, te doen vervallen de contingenteering van het bijkoopen van melk. Voor de B-bedrijven en die A-bedrijven, welke vrij wenschen te zijn in hun melkbijkoopen, zal echter de productie van kaas worden gecontin- genteerd op een nader bekend te maken datum. De Koningin en de Prinses met haar vorste lijke gasten zijn Donderdagnamiddag per Staats- spoortrein van 6.01 uur weder naar Het Loo vertrokken. Op het perron was veel belangstelling van de zijde van het publiek. De gouverneur der residentie, luitenant-gene raal jhr. W. Röell en de burgemeester van Den Haag waren mede op het perron aanwezig. Bij de onthulling van het gedenkteeken van H. M. de Koningin Moeder te 's-Graven- hage, die Donderdag geschiedde, liet H. M. de Koningin voor de kranslegging door de ver- eenigingen begon, bij zich ontbieden de hee- ren Dupuis en Brandes, de bouwmeesters van het monument. Nadat H. M. zich eenige oogenblikken met hen had onderhouden, wer den zij aan de vorstelijke gasten voorgesteld. De Koningin had vervolgens een onderhoud met de dames en heeren van het comité. De voorzitter van het comité, de heer de Coster ontving uit handen der Koningin het offi cierskruis in de Huisorde van Oranje. Bij K. B. van 30 Mei 1936 is met ingang van 1 Augustus 1936 benoemd tot burgemeester der gemeente Breda B. W. T. van Slobbe. Naar wij vernemen, is Charlotte Kohier door den Curasaaechen Kunstkring uitgenoodigd voor een voordrachten-tournee in West-Indië. De voordrachtskunstenares zal 13 Juni a.s. per sa. „Barneveld" vertrekken. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft bepaald, dat invoer uit Italië in het Rijk in Europa zal zijn toegestaan van foto's van Z. H. den Paus, voorzien van een Pauseltjken Zegen. Deze beschikking treedt in werking zoodra de ambtenaren der invoerrechten en accijnzen langs ambtelijken weg kennis er van hebben gekregen. De Ned. Zuivelcentrale heeft van 7 tot en met 13 Juni 1936 voor consumptiemelk regee- ringscontract het taxegedeelte bepaald op 5 1/4 cent, eventueel verhoogd met premie of ver minderd met afdracht voor de kwaliteit. Over- melk regeeeringsprijs 3y„ cent. Afdracht bij levering in consumptie van an dere dan taxe-melk 3 cent. Het Nationaal fonds voor bijzondere nooden verzoekt ons mede te deelen, dat bij vergis sing een verkeerd telefoonnummer in enkele bladen is vermeld en dat het juiste nummer is: 180770. Des middags werd het getuigenverhoor bij het Amsterdamsche Hof betreffende de moord zaak i-i den IJpolder voortgezet. Juffrouw de W. had op de kamer van de Mop ten revolver en kogels gezien. Een ex-huishoudster van verd. komt met de mededeeling, dat hij vroeger revolvers smok kelde. Een volgende getuige bevestigt dit. Eens had v<ra. voor de aardigheid een revolver op hem gericht. Tom hij vlak na den moord bij verd. op vi site kwam had verd. gezegd: Ik dacht, dat een paar heeren me kwamen halen. Later had hij het gesprek op zijn avontuur van dien nacht gebracht: Ik heb vannacht een vent, die met een meisje zat te vrijen, door zijn lr.jtd of zijn kop geschoten. Ik hoop maar, dat hij dood is zou verd. gezegd hebben dan maken ze me niks. Di'.izelfdm avond had getuige in de courant gelezen wat er gebeurd was in den IJpolder, hij had zich bij de politie als getuige aan gemeld. De man die de politie later heeft ingelicht, komt dan voor het hekje. Den dag na den moord had vercl. hem opgezocht en verteld, dat hjj een „gijntje" in den polder had gehad. Hij had oaar op iemand geschoten; verd. had hem een revolver in bewaring gegeven. De advocaat-generaal, mr. dr. D. Reilingh, zeicis in zijn requisitoir, dat er zeer veel be zwarende aanwijzingen tegen verdachte be staan. Hij is negen maal veroordeeld wegens twaalf diefstallen, steeds gepleegd in den nacht op boerenerven. Het zou dus niet te verwonde ren zfcn, wanneer deze man in tien nacht van 27 op 28 September 1933 op het erf is geweest met de bedoeling, een fiets uit het schuurtje te ner.' en. Uit de getuigenverklaringen is vast komen te staan, dat verd. in het bezit was van een revolver, hij is geruimen tijd smokkelaar in vuurwapenen geweest. Spr. acht het niet on aannemelijk, dat verd. een daad als deze heeft begaan. Spr. achtte den doodslag bewezen en requireerde een gevangenisstraf voor den tijd van twaalf jaar. Hij noemde verdachte hoogst misdadig, ruw en onverschillig ten opzichte van zijn medemenschen. De zitting werd dan geschorst tot Maandag middag 2 uur; de verdediger mr. H. G. Stibbe, zal dan zijn pleidooi houden. In December van het vorige jaar heeft de Holland-Amerika lijn aan het architectenbureau Brinkman en van der Vlugt te Rotterdam een opdracht gegeven voor den hoofdopzet en hoofd leiding, zoowel artistiek als technisch, betreffen de de interieurs van het schip „R. D. M. 200". Om echter zooveel mogelijk Nederlandsche kunstenaars bij dezien bouw te betrekken was in deze opdracht de voorwaarde opgenomen, dat door genoemd architectenbureau, in overleg met de Holland-Amerika lijn, opdrachten aan ande ren zouden worden verstrekt. Wij vernemen thans dat opdrachten zijn ge geven aan de interieurarchitecten N. P. de Koo te Rotterdam, J. J. P. Oud, eveneens te Rotter dam, J. P. Semeij en C. F. Spanjaard, beiden 's-Gravenhage en H. Th. Wijdeveld te Soest, ter wijl Brinkman en van der ihugt, naast genoem de hoofdleiding, ook nog enkele interieurs zullen verzorgen. Opdrachten aan beeldende kunstenaars zijn op dit oogenblik nog niet verstrekt. Ten einde ook de wenschen van het Amerikaansche publiek te leeren kennen onderneemt architect ir. Brink man dezer dagen met een der directeuren van de Holland-Amerika lijn, een studiereis naar Amerika. Donderdag werd de Hocapolis te Rotterdam bezocht dcor een groep Belgische vakgenooten, leden der Christelijke centrale van het hotel personeel, onder leiding van haar voorzitter, Emil Machiels en vergezeld van den algemee nen proost, Mgr. Ketels. De bezoekers hebben met veel belangstelling de tentoonstelling bezichtigd. Mgr. Ketels sprak woorden van groote waar deering'. Andere groepen van Belgische vakgenooten zullen eveneens een bezoek aan de tentoonstel ling brengen. Bonaire heeft thans ook een vliegveld. Het terrein bij Soebi Blanco, door het gouvernement in overleg met de K.L.M. uitgekozen en in orde gemaakt, is wel niet groot, maar voor de plaat selijke belangen voldoende te achten. Het ligt niet in de bedoeling van de K.L.M., een geregelden dienst CurasaoBonaire te gaan onderhouden, daarvoor is de bevolking der eilanden niet groot genoeg. Uw leven zal een voortdurend op- en neergaan zijn jonge man! Komt uit ik ben liftboy in het Pala- cehotel. Donderdagmiddag heeft voor de rechtbank te Rotterdam terecht gestaan de 26-jarige chauf feur H. H. A. C., beter bekend onder zijn bij naam: „Het blonde gevaar", thans gedetineerd, die einde Februari j.l. na een sensationeele ach tervolging door de Rotterdamsche politie is aan gehouden. In een door hem bestuurden auto was 420 K.G. Belgische margarine verborgen. Het O. M. had hem overtreding van de Land bouwcrisiswet het opzettelijk vervoer van margarine, welke niet door de vereischte docu menten was gedekt ten laste gelegd. Verdachte bekende het feit. Het O. M. was na het hooren van twee politie-ambtenaren van oordeel, dat verdachte in verband met zijn strafblad een ernstige bestraffing verdient. Daar verdachte een berucht smokkelaar is, eischte mr. Schutter het maximum van een jaar ge vangenisstraf met verbeurdverklaring van de margarine en den auto. De verdediger, mr. M. L. Wejjl, pleitte cle mentie. Uitspraak 18 Juni. Donderdagmorgen te omstreeks elf uur is op den Rijksstraatweg onder de gemeente Susteren de 70-jarige F. Vaessen uit Holtum, gemeente Bom, door een vrachtauto uit Heerlen aangere den en op slag gedood. De heer Vaessen, die met zijn fiets uit de richting Holtum kwam aan rijden, heeft den auto, welke in de richting Sit- tard reed, niet tijdig opgemerkt. De chauffeur trachtte nog een aanrijding te voorkomen, waardoor de auto in een greppel te recht kwam. De bestuurder liep hierbij een lichte verwonding aan het gelaat op. Het lijk van den heer Vaessen, dat in beslag was genomen, is later weer vrij gegeven. Donderdagmiddag was het dertienjarige dochtertje van de familie W. Bruigom in het naburige Hoenzedriel aan het spelen in een hoop smeulend papier. Plotseling vatten haar kleeren vlam. Voordat hulp kon worden gebo den, was het kind reeds met zulke vreeselij- ke brandwonden overdekt, dat onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis te Den Bosch noodzakelijk was. In het Algemeen Politieblad verzoekt de procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage aanhouding' en voorgeleiding van Juan Manuel de Leon y Chacon, 51 jaar, advocaat te Cadiz, normale gestalte, wond of litteeken aan den hals als gevolg eener onder gane operatie. HU bedient zich mogelijkerwijs van een hem toebehoorend motorrijtuig, merk Ford, gesloten, genummerd Sevilla S. E. 15877, chocoladekleurig'. Hij wordt gezocht voor oplichting tot een be drag van 1.200.000 pesetas. De eerste openlucht opvoeringen van J. A. Everaard's nieuw historisch spel: „De Zwarte Dood", zullen plaats vinden op 9, 15, 16 en 23 Augustus te Sint Jansteen. De spelleiding, met medewerking van den schrijver, is toevertrouwd aan drs. I. Locke- feer. De „Sint-Jan-spelers" zullen wederom dit stuk vertolken. is onze „Omroeper". Eiken avond weer opnieuw spreekt hij in 80.000 gezinnen, waar hij steeds een trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 :t. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per regel. Betrekkingen (gevraagd en aangeboden) 10 ct. per regel. Nadat Dinsdag de K. L. M. haar aandeel in den luchtdienst NederlandItalië had herno men, hebben Donderdag eenige vertegenwoor digers van de pers, in gezelschap van K. L. M.- officials, met den nieuwen dienst kennis ge maakt. Zooals men weet, zal de K. L. M. tezamen met de Deutsche Lufthansa, waarbij zich la ter de Italiaansche Aviolinee zal voegen, een geregelden dienst onderhouden tusschen Ne derland en Italië. Verleden jaar reeds werd tot Milaan gevlogen. Thans is deze Hjn door getrokken tot Rome. In de Jan van Gent. die speciaal voor de vlucht over de Alpen is ingericht met zuurstofapparaten, de-icers, automatische stuurinrichting en aanvlieg- peiler, werd Donderdagochtend te Amsterdam gestart, onder de vertrouwde leiding van ge zagvoerder Parmentier, bijgestaan door Von Weyrother als tweeden bestuurder. In Frank fort voegde zich bij het gezelschap dokter R. M. Slotboom van den geneeskundigen dienst van de K. L. M„ die voorloopig de vluchten over de Alpen meemaakt om deskundige con trole uit te oefenen bij het hanteeren der zuur stofapparaten, welke op het traject tusschen Zuerich en Milaan, waar op een hoogte van ongeveer zesduizend meter wordt gevlogen, in werking worden gesteld. Hoog boven de hoogste toppen vliegend, liet de Jan van Gent het slechte weer. dat in Zwitserland heerschte, onder zich. Eerst bij het afdalen naar Milaan werden de passagiers in hagel en bliksem het zware weer gewaar. Tc Milaan, waar het vliegtuig onder stroo menden regen aan den grond werd gezet, werd het gezelschap opgewacht door den vertegen woordiger der K. L. M., ir. C. F. C. Meuser, die ook de vlucht naar Rome meemaakte. Het laatste deel van het traject was een vlucht langs de Westkust van het schiereiland, dat zich in den laten namiddag den titel van het zonnige Italië weer waardig maakte. De heer Hollmann van de Deutsche Lufthan sa was op het vliegveld te Rome ter begroeting aanwezig. De tocht was in eenige uren vol bracht. De Jan van Gent, een Douglas D C 2, had on derweg alle comfort geboden en de passagiers hadden kunnen constateeren, dat het vliegen op grootee hoogte, zelfs bij het heerschende ongun stige weer, de reizigers voor het gevreesde bum ping bijna volkomen kon vrijwaren. BATAVIA, 4 Juni. (Aneta) De nieuwbenoem de vice-president van den Raad van Ned. Indië, de heer Van den Bussche, hield gisteravond in het receptie-paviljoen van Hotel des Indes een receptie, waarvoor ontzaglijk belangsteling bestond van alle kringen in de hoofdstad en Buitenzorg. Zelfs waren verschillende personen uit Bandoeng hiervoor overgekomen. Temidden van talrijke bloemstukken bood de stroom van gasten gelukwenschen aan den nieu wen functionaris aan. Nu het reisseizoen weer nadert, ontvingen wij de volgende reisgidsen ter aankondiging: Met de „Zeeland" naar Engeland; op reis met de N.V. Autobus-onderneming Van Geelen en Van den Berkhof te Heiloo; met De Harde' Tours de wereld door; Europa Express 1936; Gids van het reisbureau Leo Kors te Heemstede. NIJMEGEN. Doctoraal examen in de wijs begeerte de heer J. K. Skredsvik uit Kungaulf (Zweden). AMSTERDAM. Cand. ex. Arische taal- en letter kunde (cum laude) de heer J. G. de Casparis en voor het cand.ex. rechten de heeren: W. J. ten Berge en A. van Raalte. LEIDEN. Candidaatsexamen Indisch recht de heer P V. Putman Cramer. AMSTERDAM. Geslaagd mej. M. J. Nieuwen- huis te Amsterdam. Aan de na te noemen personen is verlof ver leend tot het aannemen van de achter hun na men vermelde vreemde eereteekenen: J. B. V. M. J. van de Mortel, burgemeester van Noord- wijk, dat van commandeur der orde van Leo pold II van België; C. van Vliet, architect B. N. A. te Noordwijk aan Zee, dat van ridder drer orde van Leopold n van België: F. J. Wasse naar, inspecteur van politie, te Noordwijk, dat van ridder der orde van Leopold n van Bel gië. mmiimiHNitmmit IIMUIIHIUIUHI 41 In een anderen hoek van de kamer legde Mandeville juist een kwistig bewerkte, holle kroonlijst neer, die hij bekeken had en daarna onderwierp hij de gramophoon aan een uiterst nauwkeurig onderzoek; 't hefboompje, de klank- doos, den reflector, 't kastje zelf, 't naaldendoosje 't mechanisme, alles wat ook maar iets kon ver bergen, hoe klein 't ook was. De dokter bromde ontstemd ten smeet het slingertje neer. Zóó brak bij twee platen. Guest keek fronsend en drukte op een van de boutknoesten in den vloer, terwijl hij er, om tnaar iets te doen, met zijn voet overheen schuur de. Langzaam kwam er beweging in. Met een uitdrukking van verrassing bukte Guest zich en raakte hij den knoest met zijn Wijsvinger aan. Snel trok hij zijn vinger terug en Btak hij het bezeerde lid in zijn mond. „Daar loopt een stroom langs," zei hij met een beteekenisvol glimlachje. Mandeville kwam naderbij. „Heb je gummizolen onder je schoenen?" vroeg hij. Guest keek hem vragend aan. Die man was biet goed wijs. GummizoltenTe deksel! Gummi was een slechte geleider! In gespannen verwachting zette hij zijn voet op den knoest en drukte. Langzaam zonk het ovale stuk hout naar beneden. Dan keek hij de kamer rond. Er was niets ver anderd. „Boven-je!" riep opeens Mandeville in de hoogste verrassing uit, terwijl hij naar het pla fond wees. Guest keek en zag hoe in de zolde ring een kleine donkere opening zichtbaar ge worden was. „Verduiveld netjes!" zei hü, liep de kamer door, klom bovenop de boekenkast, vanwaar hij bij de opening kon. Voorzichtig helde hij over en stak zijn vrije hand tten onderzoek uit, en eenige oogenblikken greep hij in een ijle ruimte. Even later wolkte de stof naar beneden, en dan sloeg hij tegen iets aan, wat op een klein, tinnen kistje leek. Behoedzaam trok hij zijn hand terug en er kwam een langwerpig kistje voor den dag, en terwijl hij dit met de grootste zorgvuldigheid vasthield, daalde hij naar omlaag. Hij zette zich neer, maakte het voorzichtig open en nam er een stapel netjes opgevouwen papieren uit. Een uur lang bracht hij door met het nazien ervan en toen eerst kreeg hij een idee van de geweldige organisatie, welke die Japanner had ingesteld. Een lijstje bevatte de namen van Naisuki's af nemers, en het lezen daarvan verraste hem ten zeerste. Vijf leden van het Hoogerhuis, drie le- ger-officieren, advocaten, mannen van zee- en luchtdienst, dokters, een rechter en zelfs een mi nister; ook stonden er namen op van menschen, die hij goed kende, namen van oude bandieten en beidende oplichters. Een ander document vermeldde de inkomsten over het jaar, die tot zes cijfers beliepen. Hij zag, dat de inkomsten in drieën verdeeld waren en aan den datum zag hij, dat vóór twee dagen de balans nog opgemaakt was. Blijkbaar waren de sommen gelds voor Naisuki, Pressland en Hu- bert Chatterton, of misschien voor Wally Chat- terton bestemd. Wat de organisatie betrof, deze was, naar hi) ontdekte, véél uitgebreider dan hij verwachtte. Over de geheele wereld had hij agenten, die in iedere stad van eenige beteekenis werkten. Op heel verschillende wijzen werden de verschillen de klanten bediend. De organisatie had een leger vrachtauto's honderd twee ten dertig voor Engeland alleen. Verder twee ééndekkers, die in een hangar in Kent ondergebracht werden, een water- en een passagiersvliegtuig, om 't vaste land te bedienen. Ook stond er een vloot van „losse" schepen in de papieren vermeld, die alle havens van Europa voorzagen. Nog een andere lijst hield de namen in van drie mannen, die samen de eigenaars waren van de spoorwegen in het noorden, en die in een in dustrie-district Naisuki's waren aan den man brachten. En hoe was het mogelijk, de man had zelfs een eigen postkantoor. Diqht aan het strand gele gén, deed het schijn baar dienst als correspondëntieschool, maar in werkelijkheid werd er de correspondentie ge voerd die tot de organisatie behoorde. Ten slotte leunde Guest achterover en zuchtte. Naisuki's nauwgezetheid om alles tot in de klein ste bijzonderheden uit te werken, had hem als 't ware verbijsterd. Ben uitgebreider organisatie was nog nooit op touw gezet. Maar wat hem van alles het meeste belang inboezemde, was een kleine portefeuille, die niets anders bevatte dan krantenknipsels, die, naar het scheen, uit de kolom van de verdwenen per sonen geknipt waren. Hij koos er drie of vier uit en las ze. Ze waren uit een dagblad geknipt en de namen van de vier welbekende Dickens' typten stonden er op vermeld. Op deze manier: „CHUZZLEWIT. HET RIALTO RESTAU RANT. WOENSDAG. VIER. TWEEDE WANDTAFEL. RECHTS. PICKWICK"; dan; „PICKWIOK. COPPERFIELD'S HUIS. DONDERDAG. VIER. NICKLEBY." vervolgens; „COPPERFIELD. LAATSTE CONSIGNA TIE OP WOENSDAG. GUILDFORD. PICK WICK"; enzoovoorts. Daaruit leidde Guest de wijze af, waarop de vier leiders van de bende zich verstonden en den tijd meedeelden, waarop zij te zamen kwamen. Vier uur was blijkbaar gekozen als het gun stigste tijdstip om zich te vrijwaren voor iedere hinderlaag, hun misschien door iemand gelegd, die op de hoogte was met den aard van hun on derhoud. Buiten dien gestelden tijd zou zich nie mand naar de vastgestelde plaats begeven. De afleiding der namen was duidelijk. Pickwick Pressland; Nickleby Naisuki; Chuzzlewit Wally Chatterton, en Copperfield Hubert Chatterton, omdat zijn huis vermeld stond en Wally geen eigen huis bezat. Dit was het eerste aanknoopingspunt naar den geheimzinnigen Pressland. Langs dezen draad hoopte hij den hoofdagent te bereiken en hem te arresteeren. Nog vele andere dingen werden hem thans duidelijker. Nu Hubert dood was en Naisuki on schadelijk geworden, konden Pickwick en Wally Chatterton de profijten samen deelen. Bü die gedachte drong het tot hem door, dat het leven van Wally in gevaar verkeerde. Maar dat was ook met Pressland het geval, zoo peinsde hij grimmig. Iemand had zich in de vingers gesneden. En dat sneetje zou ver keeren in een leeiijke snee in Pressland's zij! Hoogst voldaan over zijn nachtelijken arbeid, ging Guest naar huis om zich tegen het krieken van den dag ter ruste te begeven. Toen Bryce den volgenden morgen iets opval lends meende te ontdekken in de manier van doen van zijn collega, schonk hij daar evenwel niet de minste aandacht aan, maar ging rustig met zijn werk door. Guest, die geheel in beslag genomen werd door zijn bestudeering van een krant, beantwoordde het vormelijke: ,,Goeien morgen" van den ander met een verkorting daarvan ten volstond met: „Goeie." Om negen uur was Guest al met zijn onder zoek begonnen en een deel lag al in de prulle- mand en het stapeltje naast zijn bureau werd langzamerhand kleiner. Hij had Randall naar de verschillende kran- tenbureaux gezonden en vandaar de copie ont vangen van alle publicaties van een maand te rug. In het bezit hiervan, was hij de kolommen van de verdwenen personen van elke krant gaan onderzoeken. Om elf uur lagen The Mail, The Daily News, The Westminster Gazette, The Star, The Stan dard en The Telegraph in de papiermand. The Morning Sun, The Sketch, The Mirror, The Chronie, The Morning Post, The Dispatch en The Herald lagen nog voor hem, om nagezien te worden. Eerstgenoemd blad nam hij op en doorliep de Septemberaflevering, maar zonder resultaat. In vervelende stemming nam hij het October-num- graaf in de kolom, die hij juist doorlas, zijn aandacht. „PICKWICK. GUILDFORD CONSIGNATIE ARRIVEERT SEPT. 12. VOOR F. P. H. NICKLEBY." Dus de zending voor Guildford zou den I2den voor Farham, Petersfeld en Havant aankomen! i (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3