STADSNIEUWS ONZE lunchreclame DE FIJNSTE OSSETONG Zoekt gij betrouwbaar Personeel? j Plaats dan'n „Omroeperj voor 80. OOO gezinnen GEEN SPRAKE VAN! Fokker's feest op Schiphol Wat de tonq streelt De vliegramp op Schiphol LEVENSMIDDELENHUIS le KLASSE TOTAAL VOOR 25 CT. PIELAGE CO. - ZIJLSTRAAT 18 - TELEFOON 11078 VRIJDAG 5 JUNI 1936 AANBESTEDING VAN SCHILDERWERK Hoe het moet VAN ONZE RECHTBANK Meineed VOOR DE STILLE ARMEN Kennemer Etalage- en Reclameschool Levensmiddelenhuis ZAANDAM ZANDVOORT De moord in den IJpolder Gerechtshof tracht deze ingewik kelde zaak te ontwarren Programma van de viering van zijn 25-jarig jubileum Zater dagmiddag a.s. Demonstratievluchten De Spin de lucht in KLEVERPARKWEG 11 WAGENWEG 122 TELEFOON 10987 TELEFOON 15774 1 ONS PRIMA HOLL. LEVERWORST V2 ONS PRIMA ROOKWORST 1/2 ONS FIJNE HAM Mogen wij een ordertje van U tegemoet zien? Dank U leveren wij tijdelijk voor 25 CENT PER ONS HOOGFIJNE OUDE G0UDSCHE KAAS met klein korstgebrek 30 CT. P. POND De eenige die er bij was De inbraak te Nunspeet Tegen „Witte Nelis" zes jaar gevangenisstraf geëischt Onderzoek door den Rijksstudie dienst voor de luchtvaart Begrafenis mr. A. J. van Hengel AUSTRALISCH BEZOEK Minister Earl Page op Schiphol WONDERDOKTER ACHTER SLOT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ^uuuiiiiiuiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiimiiiiiiiiiiiininiiininiii^ In een „Ingezonden stuk" veroordeelde een dezer dagen een schilderspatroon het houden van aanbestedingen voor verfwerk. Deze leidt tot dcodelijke concurrentie en het leveren van slecht werk. Hoe het clan wel ipoet, vertelt die schilders patroon ons als volgt: Het schildersbedrijf is veel te eenvoudig om een wiskundige berekening op te stellen, om ^an een prijs te komen voor het schilderen van het buitenhoutwerk van een woningcom plex. In de tweede plaats wordt een dergelijk werk cm de 4 of 5 jaar herhaald, dus de prijs staat met enkele kleine variaties als het ware vast. Doch laten wij aannemen, dat de prijs vastgesteld dient te worden, dan staan daar voor twee wegen open: ten eerste kan men een huis '"ar een complex woningen z.g. „uittrek ken". Men neme het gewone type huis, met voor en achter 1 dakkapel, lijstje, 1 keuken deur rr.t zijlicht, stolpstel, 1 raam of erker, voor deur met of zonder luifel. De loonprijs is spoed g genoeg bekend. Het bedrag voor sociale verzekering is al hesl eenvoudig: Ziektever - zeker-ng ƒ23 per ƒ1000, Ongevallenverzekering ƒ13 per ƒ1000; Per ƒ30 loon: ƒ0.60 rente zegel ƒ20 per ƒ1000; Vacantiezegel ƒ33.30 per 1000. Onkosten totaal 89.30 per 1000. Voor slijtage gereedschap, klimmateriaal en berging kan 10 pet. van de verkregen (som wor den gereserveerd en desnoods nog 10 pet. voor winst van den z.g. aannemer. Telt men daarbij het bedrag aan verf, dan heeft men een prijs, waarvoor bouwexploitanten, Gemeentebestuur, Rijks- of gemeente-instelling, besturen van woningbouwvereenigingen een werk kunnen opdragen zonder vooraf de wetenschap te heb ben cat de aannemer slachtoffer wordt. Nu vrage men door middel der plaatselijke bladen menschen. die in aanmerking wen- scher. te komen voor het te schilderen complex woningen Men stelle tevens de voorwaarden vast, waaraan de gegadigden hebben te vol doen. Er moet bekwaam personeel geëischt worden mede om de jongelui aan te moedigen prijs te stellen op de verkregen resultaten, op dat de onverschilligheid op den achtergrond kome in het belang van het bedrijf. De pa troon moet een behoorlijk stuk werk willen af leveren en niet direct uit winstbejag probeeren alle bepalingen ook de moreele aan de laars te lappen. Voor het toezicht moet een bekwaam op zichter-schilder aangesteld worden, geen tim merman of iets dergelijks. Men moet behoor lijk in het vak ingewerkt zijn om al de moei lijkheden onder het oog te kunnen zien. De desbetreffende organisaties zullen zeer zeker hun medewerking niet weigeren, als zij bemerken, dat de autoriteiten stappen doen cm hun bedrijf weder op de been te helpen, wanf dat dit bedrijf in den put zit, is toch over bekend. Een commissie uit de organisatie kan na af loop het werk keuren. De leden zullen dan noodzakelijk meer waardeering voor hun ar beid keren krijgen, want deze ontbreekt in vele gevallen, juist door den cl.uk van boven af, steeds voor de laagste, of liever voor niet toereikende prijzen te moeten werken. Waarom moet het schildersbedrijf, dat toch aan vele menschen werk geeft, geheel verwaar loosd werden? Het Is van Gemeente- en van woningbouw- besturen verkeerde zuinigheid zoo goedkoop mogelijk uit te willen zijn. In den vorm van grootere werkloosheid, verarming der gemeen schap. minder koopkracht etc. wreekt dit zich. Een klein huis kan men geheel door een man gereed laten maken. Men heeft dan loon en materiaal beide, dus dit is nog eenvoudiger. Bij giocte gebouwen kan dit echter niet plaats vinden. Verder is toezicht noodzakelijk, ook voor par ticulieren, keuring op materiaal etc. Men moge hierdoor tot het inzicht komen, dat de misère in ons bedrijf weggenomen moet worden. Donderdag werd voor de Haarlemsche recht- banx een serie meineedzaken behandeld. Op oe strafzitting van den Zaanschen kan tonrechter op 14 April moest een bakker uit Zaandam terecht staan voor een tweetal over tredingen. In den nacht van 28 op 29 Februari had hij door zijn knecht, den 24-jarigen G. J. B., arbeid doen verrichten, en op een Zondag in November had hij aan een juffrouw drie brooder, verkocht buiten de uren waarop zijn winkel geopend mocht zijn. De bakker, P. H. genaamd en 34 jaar oud, had zoowel den knecht als de juffrouw bewo gen voer den kantonrechter te getuigen a dé charge. Tegenover de ambtseedige verklaringen van de vei balisanten stelden deze getuigen de hun ne: de knecht beweerde, dat hij geen nacht arbeid verricht had en c'le juffrouw, dat ze de broodjes bij een anderen bakker gekocht had. Het eerst had zich de knecht wegens meineed te verantwoorden. Deze bekende dat hij onder invloed van zijn patroon tot zijn claad geko men was. Deze had hem gezegd: „Als je niet ontkent, komen we allebei op straat te staan." De zaken gingen n.l. zóó slecht, dat de bakker een bcete nooit zou kunnen betalen, en dan zijn zaak wel zou moeten opgeven. Ondanks alle waarschuwingen van den kan- tonreenter had de knecht zijn ontkenning toch volgehouden. De bakker was tijdens het verhoor van den knecht, voor eten kantonrechter, uit de zaal ver wijderd Onder het weggaan had hij nog ge schreeuwd: „Zeg maar, dat je het wel gedaan hebt!" De officier van Justitie eischte tegen eten knecht een gevangenisstraf van 6 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd, in over weging nemende, dat hij onder invloed van zijn baas gehandeld had. Vervolgens stond de bakker zelf terecht we gens uitlokking van den meineed. Tegen hem eischte de officier 8 maanden gevangenisstraf. De juffrouw verklaarde eveneens, dat ze op aandringen van den bakker een valsche ver klaring had afgelegd. Ze had het uit medelij den get aan. Eenig voordeel of belooning had ze er me'; van gehad. De officier vond het optreden van deze ver dachte al zeer vreemd. Zij stond in geen enkele dienstbetrekking tot den bakker en was op het eerste bet beste verzoek bereid bevonden een meineec te doen. Als aan den eed zóó weinig waarde gehecht wordt, staat de heele recht spraak op losse schroeven. De eisch luidde 2 maan.'en gevangenisstraf onvoorwaardelijk. Hierna stond de bakker ten tweeden male terecht wegens uitlokking van meineed. Ook nu eischte de officier 8 maanden. Mr. Ph. J. Eskens pleitte voor den hoofdver dachte en voerde aan, dat hij op het laatste oogerbrik, de terechtzitting, nog „terug" had gewild. Bovendien had hij den knecht niet be dreigd. volgens opvatting van den verdediger. Op 18 Juni zal de rechtbank uitspraak doen. Ingekomen: G. O. Gf 250 N. N. t. eere en dank a. O. L. Vrouw f 1. Bovenstaande opgave ontvingen wij van de Comm. v. Stille Armen, die ons daarbij schrijft: Voor deze bijdragen betuigen wij onzen wel- gemeenden dank en gaarne houden wij ons wederom voor nieuwe medewerking aanbevolen. Neen, zij stellen ons niet in staat, deze bedra gen, daaruit krachtigen steun te verleenen, maar toch zijn zij ons daarom niet minder welkom. Immers het is op zich zelf zoo be moedigend, dat wij ons al tij d weer gesteund zien, door hulpvaardige medewerking. Wij voe len ons bjj ons moeilijk en veel offers vragend werk, niet „als weezen achtergelaten", maar getroost en aangemoedigd. Bovenvermeld „pen ningske" stijgt bovendien zeer in waarde als wij er bij vermelden, zooals ons verzocht is, dat het geschonken is als dank voor verkre gen gunst, na de novene der 3 Ave's. Gaarne voldoen wij hiermede aan dit verzoek, tevens hopende dat ook wij weer de gunst mogen ver werven van vrienden der Stille Armen, opdat wij kunnen voortgaan hen te steunen in hun strijd tegen blijvende verarming. Dit vraagt pl.m. f 150 per week. Giften worden steeds gaarne in ontvangst genomen aan het Bureau onzer Courant, als mede aan het adres van onzen penningmeester, Gasthuissingel 64. Postrekening 13543. Door medewerking, verleend door de Kamer van Koophandel en de Middenstandscentrale, zullen ook thans te Haarlem cursussen gegeven worden in het etalage- en reclamevak. De cursussen omvatten de vakken lakschrij- ven, plakkaatschrijven, ontwerpen en uitvoeren van' decors, etalage-opbouw en popspelden. In verband met de verschillende behoeften der leerlingen wordt een tweetal cursussen ge organiseerd, één voor den zelfstandigen win kelier, zijn dochter of zoon, die op deze school 'n speciale opleiding in hun branche krijgen en daarnaast een cursus voor den winkelbediende, verkooper(ster) of etaleur. Aan dezen laatsten cursus is een diploma verbonden. Medewerking van de Kamer van Koophandel en Middenstandscentrale, dcch bovendien van talrijke fabrikanten, die hun materiaal beschik baar stelden, maakte oprichting mogelijk. Een commissie van het winkelbedrijf uit de Kamer van Koophandel oefent controle uit op het onderwijs. Deelname aan de cursussen staat voor iedereen open en is niet aan een bepaal de leeftijdsgrens gebonden. Inschrijvingen en verdere inlichtingen worden verstrekt op Don derdagavonden van 89.30 uur, in het gebouw van de Kamer van Koophandel, Nassauplein 4 of schriftelijk door den heer H. Piger, Hage- lingerweg 219, leider van de school'. Kruidenierswinkel noemde men het vroeger. .Levensmiddelenhuis" zeggen we tegenwoordig. Als we er iets van bijzondere standing' mee bedoelen is het zeker toepasselijk op de zaak, welke Harry van Beek gisteren in het winkel huis Wagenweg 122 opende. De naam van Beek is reeds bekend door de zaak aan den Klever parkweg. Met dit antecedent voor oogen durven we ook aan dezen tweeden winkel 'n goed succes voorspellen. De inrichting' en inventaris is in deze zaak vrijwel gelijk aan die in den reeds bestaanden winkel. Delicatessen, fijne vleesch- waren, chocolaterie etc., terwijl speciaal de aandacht wordt gevraagd voor de volledig ge outilleerde afdeeling met Verkade's artikelen. De inrichting van den winkel is zoo goed en up-to-date, als we die van een bekend en voor uitstrevend zakenman mogen verwachten. Burgerlijke Stand Geboren: Maria Louisa, van C. A. Lioen en L. Deij; Cornelia, d. van C. Broekhuizen en W. Groot; Martien, z. van M. Nieuwkamp en A. M van Ederen; Neeltje, d. van K. Merkus en R. Wieringa; Pieter, z. van T. Oepkes en C. K. M. de Waard; Stoffer, z. van J. Post en K. G. Jonkman; Alida, d. van J. Smit en M M. Scheffer; Jacob, z. van P. Neijzing en P. Dil; Johannes, z. van J. van Soest en J. Wieman; Gerrit, z. van C. Buseh en D. Kramer. Ondertrouwd: J. Waagmeester en B. Boek- hoff; A. W. Eelman en J. W. A. Ratelband; G. van der Laan en M. Schoen; H. A. Happe en M. Kee. Gehuwd: P. D. Geils met R. J. Wijnstra; C. Meijns met N. Fontijn; K. Verbeek met J. Duijs; C. Ramaker met E. Tanger; A. J. van der Horst met P. G. A. B. van Heijningen; J. W. van Zaane met N. Stolp; J. J. Maij met B. Schoone; J. H. w. van Bakel met J. P. Sligte; J. Scholtsz met A. J. van der Meulen; A. Otten met F. Boekei; D. Nibberink met H. Clijnk; H. Brinkkemper met H. W. Wagens- veld; J. Hotting met T. van Buuren; J. R. Albers met E. Roode. Overleden: Marijtje van Aken, 57 jaar, wed van F. Snel'; Helmerick Dekker, 85 jaar, wedn. van T. Bunders; Hendrik Gerardus van Wijn gaarden, 57 jaar, gehuwd met G. M. Epskamp. Raadsvergadering De raad dezer gemeente vergaderde onder voorzitterschap van den bur gemeester. Wethouder Elfers was door ziekte verhinderd. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven van het raadslid E. Paap, waarin B. en W. werden uitgenoodigd met een voorstel te komen voor ventbeperking, hegeen door dit college werd toegezegd. B. en W. kwamen met een gewijzigd voorstel omtrent de bezoldiging van het personeel aan het Zuiderbad, waarbij de badlieden van 32 op 34 per week en het loon van den rijwiel bewaarder van 32.50 op 34 werd gebracht. Het loon van den cabineman willen B. en W. handhaven oD 22 per week, per jaar een ver hooging van 2 totdat een weekloon van 30 is bereikt. Aldus aangenomen. Een herstemming volgt over de aanhouding der reorganisatie van het openbaar L. O., waar van nu de uitslag is 57 st. Wethouder SLEGERS stelt voor dit punt in twee gedeelten te behandelen, n.l. het ontslag aan mevr. Sterrenburgv. d. Sande en de kwestie van den heer J .P. Smit, waarbij wordt verwacht, dat deze per 1 Jan. 1937 tot de ver plichte leerkrachten zal gaan behooren Na eenige bespreking wordt het voorstel om aan mevr. Sterrenburg met ingang van 1 Aug. eervol ontslag te verleenen wegens opheffing der betrekking met 75 aangenomen. Voorgesteld wordt aan het in oprichting zijnde Borgstellingsfonds voor Kennemerland financi- eele medewerking te verleenen door het toezeg gen van een jaarlijksche bijdrage van 100. Wethouder SLEGERS licht dit voorstel toe en deelt mede, dat de gem. Haarlem 10.000 bij draagt en 5000 uit het Crisiscomité, hetgeen komt op 13K cent per inwoner. De gemeente Zandvoort, zoo meenen B. en W., moet voor zichtig zijn en daarom voorloopig dit bedrag op 100 stellen. Verder licht de wethouder toe, hoe dit fonds zal' werken. Dat hiernaast Maatschappelijke Steun niet ontbeerd kan worden, staat voor hem vast. Het voorstel wordt hierna aangenomen. Herstemming volgt over het meerderheids- voorstel van het college van B. en W. over de suppletoire begrooting 1936- Met 57 stemmen wordt dit verworpen. Inmiddels zijn andere voorstellen blijkens de besprekingen, aan de leden van den raad gezonden, welke na ampele bespreking worden aangenomen met 10 tegen 1 stem, die van den heer Paap, terwijl de heer Molenaar zich van stemming onthield. Zandvoortsche Schaakclub De Zandvoort- sche Schaakclub speelde Woensdag in haar clublokaal den returnwedstrijd tegen Zaandam I in de promotie- en degradatiecompetitie voor de 1ste en 2de klas Noord-Holt. Schaakbond Het resultaat was 55, hetgeen met den in middels onderling goedgevonden uitslag van den wedstrijd in Zaandam, welke met VA2r/, in het voordeel der Zandv S.C .uitviel, tengevolge had, dat het eerste tiental der Zandv. S.C. naar de 1ste klasse promoveert. Verkooping Ten overstaan van notarissen R. C. A. van Cranenburgh te Haarlem en H. W. van Weel te Bloemendaal zijn in hotel „Wel gelegen" aan het Kerkplein geveild de percee- len Hoogeweg 58 en 60, welke werden gekocht door den heer W. Klijn te Amsterdam voor 4615—. Voorts de perceelen Baan 7 en 9, waarvan kooper werd de heer N. H. Dalman voor 5675. Een advertentie behoeft geen „kapitalen" te kosten. Plaats maar eens een Omroeper 1 Rubri ceering en gelijkvormige zetwijze. Billijk han dels tarieT. Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag. In den herfstnacht van 28 op 29 Sept. 1933 op het erf van een eenzame boerderij in den grooten IJpolder te Amsterdam nam de arbei der Gerrit Verhoeven afscheid van zijn meisje. Toen het tweetal geruchten hoorde op het erf verliet Verhoeven de schuur om even te gaan kijken. „Ben jij het Arie?" roept hij. Dan valt een schot. Verhoeven kan geen inlichtingen meer geven, hij sterft enkele oogenblikken later. Enkele dagen later werd een man gearresteerd, S. ge- heeten, die echter, toen geen nader materiaal tegen hem was te verzamelen, weer op vrije voeten werd gesteld. Het onderzoek liep dood en er zou geruimen tijd verloopen voor de moord in den IJpolder weer ter sprake zou ko men. Twee gedetineerden in het Huis van Bewa ring te Haarlem, waar ook S. gedetineerd was, verklaarden, dat zij voor S. een revolver en patronen hadden verborgen. Toen zij uit de kranten vernamen wat er in den IJpolder was gebeurd, hadden zij revolver en patronen in de Prinsengracht geworpen. Er werd gedregd en het doosje met patronen werd gevonden. In een nieuwe instructie tegen S., bijgenaamd „De Mop", werden zeer veel ge tuigen gehoord. Verd. bleef ontkennen en schreef de verklaringen van de beide gedeti neerden toe aan wraakgevoelens. De Officier van Justitie requireerde wegens doodslag vijftien jaar gevangenisstraf. De ver dediger, mr. H. G. Stibbe, pleitte vrijspraak. Na een interlocutoir sprak de Amsterdamsche Rechtbank verd. vrij. Thans heeft de zaak in hooger beroep ge diend voor het Amsterdamsche Hof. Het O.M. heeft 24 getuigen gedagvaard; de publieke tribune is tot de uiterste hoeken be zet en ook van de zijde van de balie is veel belangstelling. De „Mop" neemt rustig in de verdachtenbank plaats. De president mr. Jolles vraagt: En, verd. blijft U bij uw verklaringen voor de rechtbank door U afgelegd?" „Zoooals ik 't zei, is 't," zegt verdachte een voudig. Ik was 's avonds naar het Leger des Heils en 's nachts thuis." Pres.: U bent herhaaldelijk veroordeeld. Hebt U wel eens geteld hoeveel keer?" „Dat kan ik niet allemaal bijhouden" merkt verd. onverschillig op. Dr. J. L. Hulst heeft o.a. de uit de Prinsen gracht opgevischte patronen onderzocht; ook de kogel, in het lichaam van den verslagene gevonden en de huls heeft hij onderzocht. Het kaliber stemt overeen, doch dit zegt volgens deskundige niet veel, omdat het een zeer gang bare maat is. De inspecteur van politie, L. C. J. Kruyne, heeft een onderzoek ingesteld naar de vraag of de gevonden patronen in een en denzelfden houder van een automatische revolver heb ben gezeten. De gevonden krasjes in de patro nen wijzen dit echter niet met zekerheid uit. Het komt getuige voor, dat de dader niet geschoten heeft om schrik aan te jagen, doch om te dooden. Met deze meening is dr. Pompe, die het lijk geschouwd heeft, het eens. Pres.: Volgens enkele getuigen zou deze verd. gezegd hebben: „ik heb iemand door zijn hoed geschoten", volgens anderen had hij gezegd: „ik heb door iemand heen geschoten." Dr. Pompe: Dat laatste klopt inderdaad. Rechercheur Elferink is destijds bij verd. thuis geweest om een onderzoek te doen. Hij trof daar een vrouw aan, die op zijn vraag verklaarde, dat verd. ook wel eens Arie werd genoemd. Later heeft deze vrouw dit weer hardnekkig ontkend. Een volgende getuige weet te vertellen, dat er wel eens aanbiedingen in gesmokkelde revol vers worden gedaan en dat verd. daar mee te maken kon hebben. Betreffende zijn handel in fietsen wenscht verd. zich niet uit te laten. Volgens een re chercheur werden er in dien tijd veel fietsen gestolen uit schuurtjes in den IJpolder. Verdediger. Het staat wel vast, dat de moor denaar op klompen liep; dacht U, dat stads- menschen die in den polder fietsen gaan stelen klompen dragen? De rechercheur wil dat niet met zekerheid zeggen: deze verd. heeft in den polder gewerkt en loopt en fietst even makkelijk op klompen als op schoenen. Een juffrouw, die indertijd was gehoord naar aanleiding van een verkeersongeluk, had toen o.a. in den loop van het verhoor verklaard, dat zij op de kamer van de Mop was geweest en Het programma voor de feestelijkheden op Schiphol op Zaterdag 6 Juni a.s. ter ge legenheid van het 25-jarig jubileum van den heer A. H. G. Fokker als vliegtuigcon structeur en vlieger, is thans definitief sa mengesteld. Te half drie precies worden de gasten ont vangen in de Fokker-ioods. H.M. de Koningin zal zich doen vertegenwoordigen door den Kapitein-Luitenant ter Zee N. A. Rost van Tonningen, terwijl de Minister van Waterstaat de Regeering zal vertegenwoordigen. Speciale booten brengen het Fokker-personeel naar het vliegveld, terwijl voor de genoodigden, die per auto komen, een afzonderlijk parkeerterrein in de nabijheid van den Fokker-hangar is in gericht. Deze auto's moeten voorzien zijn van een speciale autoparkeerkaart. Het eerste Fokker-vliegtuig, de Spin, dat voor deze gelegenheid uit het' Museum der Technische Hoogeschool te Delft naar Schiphol is overgebracht, zal midden op het voor het publiek bestemde gedeelte van het terrein zijn opgesteld. Na de verwelkoming van de gasten zal een kort woord worden gesproken door den Minister van Waterstaat en door den heer J. E. F. de Kok, voorzitter van de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart. In verband met den beschikbaren tijd zullen verder geen rede voeringen worden gehouden. Vervolgens zal de heer Fokker o.m. een korte uiteenzetting geven van de principes, volgens welke de Spin werd gebouwd en van de constructieve bijzonder heden van dit toestel. De genoodigden begeven zich daarna naar de voor hen gereserveerde gedeelten van het ter rein. Ongeveer tusschen half vier en vier uur wordt dan met het vliegprogram een aanvang gemaakt. Het stationsgebouw is behalve na tuurlijk voor reizigers dien dag geheel ge reserveerd voor de genoodigden van Fokxer. Het vliegprogramma bevat het voorvliegen van het jachtvliegtuig D 7, waarmede Fok ker in den oorlog een wereldnaam verwierf, benevens van het eerste Fokker verkeers vliegtuig, de F 2. Na de landing worden deze historische vliegtuigen voor het publiek op het terrein opgesteld. Vervolgens zal men het formatievliegen van een escadrille der Java (Jachtvlieg- tuigafdeeling Soesterberg) kunnen bewon deren. De Javanen, zooals deze vliegers in de wandeling worden genoemd, zijn bekend om hun groote vliegvaardigheid en dit be looft dus een indrukwekkend nummer van het programma te worden. Ook de Marine Luchtvaartdienst verleent op dezen dag zijn zeer gewaardeerde medewerking en zal een van zijn nieuwe Fokker T 4 bom menwerpers in de lucht laten zien. Deze ma chine, welke op drijvers is gemonteerd, kan natuurlijk niet op Schiphol landen, doch het toestel zal laag over het veld vliegen, zoodat het zeer goed van alle kanten is te zien. In verband met het feit, dat Fokker destijds ook by de ontwikkeling van het zweefvliegen een rol heeft gespeeld hij was de eerste, die met een passagier zweefde en zich door een auto liet opsleepen zal ook een demonstratie met een zweefvliegtuig worden gehouden. De zwever wordt door een motorvliegtuig naar bo ven gesleept, waarna hij den sleepkabel los gooit en langzaam naar de aarde gaat. Wanneer de weersomstandigheden daarvoor gunstig zijn, gaat vervolgens een replica van de Spin de lucht in, vrijwel onmiddeliijk ge volgd door Fokker's nieuwsten jager, D 21, welke in de eerste plaats de enorme opvoering der snelheid in de afgeloopen 25 jaren (van 70 K.M. per uur tot meer dan 400 K.M. per uur) zal demonsteeren en tenslotte een nummer acrobatie ten beste zal geven. Alle nummers van het programma zullen door middel van luidsprekers worden aange kondigd en verklaard. Het programma is zoo danig gekozen, dat de afzonderlijke luchtvaart- vertooningen een overzicht geven van ae ont wikkeling der burgerlijke en militaire lucht vaart, omdat ieder toestel, waarmede wordt ge demonstreerd, als het ware een mijlpaal in de geschiedenis der luchtvaart aangeeft. Teneinde een ieder in de gelegenheid te stel len, deze interessante openbare luchtvaartge schiedenisles bü te wonen, zullen de toegangs prijzen tot de gemeente-luchthaven niet wor den verhoogd. Voor het vervoer naar en van Schiphol heb ben de boot- en autobusondernemers speciale maatregelen getroffen. De extra booten va ren van half twee af met korte tusschenpoozen van de Schinkelkade bij de Zeilstraat, terwijl de autobussen van de firma Poelgeest van de Nas- saukade bij den Overtoom (Leidsche Bosch je) vertrekken. Met het oog op de te verwachten verkeers drukte zal het niet geoorloofd zijn. op de langs het vliegveld loopende wegen te blijven staan of te parkeeren. Auto's van het bezoekend pu bliek parkeeren op het daarvoor aangewezen terrein bij de militaire hangars. L. Meer dan 1000 gezinnen profiteeren regelmatig van onze diverse luneh-aanbiedingen Wij bezorgen door geheel Haarlem, Heemstede, Bloemendaal en Santpoort ONS DEVIES IS: KWALITEIT WINT DEN STRIJD daar in een kast een revolver met een doos patronen had gezien. Pres.: Dat is toch wel vreemd, verd.! Waar voor houd je steeds vol nooit een revolver te hebben gehad? Verd.: Er komen wel meer menschen op mijn kamer. Ik weet het niet en misschien liegt ze wel. Ik heb zelf nooit een revolver gehad. De zitting wordt geschorst tot 2 uur. Na de pauze komt een belangrijke getuige voor het hekje: Jannetje Selzer, die verloofd was met den verslagene. Uit haar verklaringen blijkt, dat zij met Gerrit eenige minuten in het schuurtje is geweest. Plotseling werd de deur opengerukteen kleine, gedrongen figuur stond in de deur, een gestalte, gelijkend op verdachte. De indringer richtte een zak lantaarn op hen, waarop Gerrit geroepen had „Arie, wat moet je hier?" „Niks Gerrit", kwam een donkere stem terug. Een oogenblik waren beiden buiten op het erf. Plotseling viel het doodende schot. Getuige had niet gehoord dat de hond aan sloeg, hoewel hij dit bij bezoek van vreemden onmiddellijk deed. Dit zou er dus op wijzen, dat een bekende van het huis den moord zou hebben gepleegd. Getuige herkent verdachte niet als den dader. De zuster van Jannetje bevestigt in hoofd zaak haar verklaringen. De broer van het slachtoffer, getuige J. Ver hoeven vertelt, dat hij verd. wel kende, hij had hem steeds een kalmen jongen gevonden. De verslagene had vroeger wel eens tegen hem gezegd: „Ze loopen op me, die twee moet ik in de gaten houden". Gerrit had -toen op een groepje menschen gewezen, maar verd. was daar niet bij. Mr. Stibbe: Gelooft u dat deze verdachte de moordenaar van je broer is? Get.: Verdachte was altijd een kalme jongen en hij had nooit ruzie met Gerrit. Pres.: Ja, maar verd. heeft heel dikwijls ge stolen en misschien werd hij op fietsendiefstal betrapt. Get.: Dat zou misschien mogelijk zijn, of schoon ik het niet geloof. aan c'e verklaring van M. te twijfelen, omdat geen enkele grond voor een eventueele valsche getuigenis is aangevoerd. Spr. achtte de schuld van Witte Nelis clan ook bewezen en eischte deswege zes jaren gevangenisstraf. De uitspraak werd ook in deze zaak bepaald op 10 Juni a.s. Voor de rechtbank te Zwolle heeft zich Donderdagmorgen de leider en aanvoerder van de berucht geworden ,,dynamiet"-bende, de 39- jarige C. N. de V. uit Amsterdam, die echter vooral onder zijn bijnaam „Witte Nelis" bekend is geworden, te verantwoorden gehad wegens zijn aandeel in de inbraak, welke in den nacht van 14 op 15 Januari j.l. te Nunspeet in de zuivelfabriek der N.V. J. E. Schaap en Co. aan den EIburgerweg aldaar is gepleegd. Naar men weet hebben de mededaders van „Witte Nelis" de vorige week terecht gestaan. Tegen hen werd toen resp. zse en vier jaren gevangenisstraf geëischt. Evenals K. dat had gedaan, heeft Witte Nelis ook thans elke schuld aan de bewuste inbraak ontkend Hij was niet- in Nunspeet geweest, zoo zeide hü en evenmin in een zuivelfabriek al daar en had er dus ook niet ingebroken. Bij het getuigenverhoor werd, behalve de ge tuigen, die de vorige week reeds zijn gehoord en die tnans de toen afgelegde verklaringen her haalden, alsnog gehoord dr. C. J. van Ledden Hulsebos uit Amsterdam. De heer Van Ledden Hulsebos heeft verschillende zandmonsters on derzocht, waarvoor hij het materiaal had ver gaard van de banden van den auto, waarmede M. nad beweerd naar Nunspeet te zijn gereden, en uit de omgeving der fabriek. Getuige had daarbij verschillende punten van overeenstem ming aangetroffen, doch in absoluut positieven zin kon hij zich niet uitlaten. Meer zeker waf hij van zijn zaak omtrent de overeenkomst, wel ke de sporen van autobanden in de omgeving der fabriek vertoonden met de afgietsels, welke hij van de banden van M.'s auto had genomen. De c-fficier van justitie, mr. J. E. van Hasselt, zeide in zijn requisitoir geen reden te hebben Donderdag hebben de heeren dr. ir. H. J. v. d. Maas en J. van der Heyden voor den Rijks studiedienst voor de luchtvaart de wrakstukken onderzocht van het Woensdagavond op Schip hol neergestorte Oostenrijksche sportvliegtuig, bij welke ramp de Nederlandsehe bankier mr. A. J. van Hengel en de Oostenrijksche vlieg tuig-instructeur G. von Brumowsky om het leven zijn gekomen. Men had de wrakstukken onaangetast gela ten, teneinde de deskundigen in de gelegenheid te stellen, zich aan de hand van hun bevindin gen ter plaatse zoo mogelijk een oordeel te vor men omtrent de oorzaak van het ongeval, ten einde daarover het officieele rapport uit te brengen In den loop van den morgen heeft zich ook de kanselier van het Oostenrijksche consulaat, majoor F. Lauritsch, naar Schiphol begeven, om zich van de bijzonderheden van de ramp op de hoogte te stellen. Zeer waarschijnlijk zal door bemiddeling van het consulaat het stof felijk overschot van kapitein von Brumowsky naar Oostenrijk worden overgebracht. Naar wij vernemen zal het stoffelijk overschot van mr. A. J. van Hengel, directeur-generaal van de Oesterreichische Credit-Anstalt, Zater dag a.s. worden ter aarde besteld op de Neder- duitsch Hervormde begraafplaats „Oud Leus den" te Leusden. De plechtigheid vindt te 12 uur plaats. Aan het graf zal niet worden gesproken. Dr. Earl Page, waam. eerste minister en mi nister van Handel van Australië, is Donderdag morgen in gezelschap van zijn ecïitgenoote en een hoogen Australischen beambte op Schiphol aangekomen, op zijn doorreis naar Kopen hagen. Het gezelschap werd begroet door den. directeur der K. L. M„ den heer A. Plesman, en den heer Thomson, terwijl ook de Britsche consul generaal te Amsterdam mr. Denton Thompson aanwezig was. De minister bracht den geheelen dag door met „sight-seeing" van Amsterdam. Zondagavond zal het hooge gezelschap via Amsterdam naar Londen terugkeeren. laatste maanden heeft op het platteland an West Friesland een Vlaardingsche wonder dokter geopereerd, die over het algemeen meer interesse voor de portemonnaies dan voor de kwalen van zijn patiënten had en wiens op sporing en aanhouding deswege werd verzocht. De man die van een schier onbegrensde serie oplichtingen wordt verdacht, is ter beschikking van de Justitie te Alkmaar gesteld, aldus be richt de Telegraaf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4