Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan 'n „Omroeper" voor 80.000 gezinnen STADSNIEUWS Mgr. N. Stam te Haarlem Laatste Nieuws De nieuwe Rijksweg tusschen Amsterdam en Den Haag Waar de filmband rolt Sneltrein Weenen- Parijs ontspoord HOEDE WERKZAAMHEDEN VORDEREN ZATERDAG 6 JUNI 1936 ginmniiiiiiiiiiiii[iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii[iniiiiiiiiiiiiimiiiiiiiinniiiiiiniiHininniiiiiiii»iiniiHiii3 Grootsche plechtigheid in de St. Elisabeth en Barbara- parochie Toespraak van pastoor G. van Dijk Hulde aan den missionaris RECHTS GAAT VOOR! Aanrijding op Heemsteedsche Dreef LAAT UW GOEDE HART NOG EENS SPREKEN! ST. JOSEPHS-GEZELLEN- VEREENIGING Weekagenda afd. Haarlem I, Jansstraat 59 Nieuwe toekenning van wachtgeld DE AANRIJDING OP HET MARNIXPLEIN Het slachtoffer overleden Gevonden voorwerpen en dieren SCHAKEN „Zwa-Ha"„De Rochade" In den loop van 1938 zal de ver binding vermoedelijk geheel gereed zijn De kunstwerken in den Haarlemmermeerpolder EEN NIEUWIGHEID VOOR HAARLEM Palace-Filmac CINEMA-PALACE Captain Blood REMRRANDT-THEATER Katharina de Kleine In het voorprogramma zijn de gewone jour Zondagmorgenvoorstelling FRAlNS HALSTHEATER „Een vrouw in boeien" Twee dooden, tien zwaai gewonden Maxim Gorki stervende? VALSCHE ACTE OPGEMAAKT Notaris voor den rechter Hooge boete geëischt NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ^uuuijiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii^ Vrijdag was voor de parochie van de Sint Elisabeth en Barbarakerk aan de Paul Kruger- straat te Haarlem een lang verbeide feestdag. Des avonds werd de nieuwbenoemde missie bisschop, Z. H. Exc. Mgr. N. Stam, elect titulair bisschop van Cedi i. p. i. en apostolisch vicaris van Kisumu (Britsch Oost-Afrika) met groo- ten luister ingehaald in de parochie waarin zijn familieleden woonachtig zijn en waar Mgr. een goede bekende geworden is, omdat htf hier zijn vacanties placht door te brengen, toen hij nog father Stam was. 's Middags te ongeveer half vijf was de nieu we bisschop te Amsterdam aangekomen. Na zijn aankomst in de hoofdstad omstreeks half vijf begaf Mgr. Stam zich, vergezeld van zijn naaste familieleden en in gezelschap van plebaan F. Filbry der St. Bavokerk en van pastoor L. J. Willenborg van Bloemendaal naar de pastorie van de kerk van den H. Willibror- dus binnen de veste (De Duif) aan de Prinsen gracht. Hier werd Mgr. ontvangen door zijn studie vriend, pastoor Th. H. J. Winkelman. Per auto reisde het gezelschap, waarbij zidh ook de Fathers C. Schoenmaker en B. M. Heyboer van het St. Josephsmissiehuis te Roosendaal be vonden, naar Haarlem. Reeds ver voor achten heerschte er in de omgeving van de kerk te Haarlem een bedrij vigheid die aan elke feestelijke gebeurtenis pleegt vooraf te gaan, ongeveer op een wijze als de stilte die aan den storm voorafgaat. En de ontvangst werd als een storm: een storm van spontaan enthousiasme. Op het tijdstip waarop Mgr. en zijn gezel schap waarschijnlijk uit Amsterdam vertrok ken, liep de kerk al vol, zoo vol, dat al spoedig een talrijke menigte zich met een plaatsje voor het kerkgebouw moest tevreden stellen. Hier wachtten, keurig opgesteld, de jeugd organisaties met kleurrijke banieren: Kruis vaarders, welpen en verkenners, Josephs-gezel- len en Graalmeisjes. Om acht uur tien kondigde het inzetten van klokkengelui de nadering van den Hoogen Gast aan, en eenige minuten later reden een drietal auto's voor. Mgr., die het eerste uitsteeg, werd door bruid jes verwelkomd. Een der kleinsten overhan digde Z. H. Exc. een bouquet lelies, welke Mgr. Stam met zichtbare ontroering accepteerde. Gevolgd door zijn naaste familieleden en om ringd door de vele vaandels der jeugdorganisa ties, schreed Mgr. door het middenpad der kerk naar het priesterkoor voor het celebreeren van een plechtig Lof met Te Deum. Hierbij werd Z. H. Exc. geassisteerd door pastoor L. Willenborg en T. Winkelman als diaken en subdiaken en de kapelaans P. Pop pen en J. Stadegaard als troondiakens. Cere- moniarius was kapelaan A. Verhoeven. Verder namen in het priesterkoor plaats plebaan F. Filbry, Father B. M. Heijboer, de pastoors Echoemaker en Adrichem klasgenooten van den nieuwbenoemden bisschop evenals de pastoor van de parochie G. van Dijk, en ver schillende ordebroeders. Pastoor Van Dijk hield een welkomstpredi- catie. „Met groot verlangen" aldus de ge wijde spreker „hebben wij uitgezien naar dit plechtig uur. Hier voor U ziet gij een groote schare van goede katholieken, die vanavond hierheen gestroomd zijn om U, dien zij hebben leeren kennen als den eenvoudigen stoeren mis sionaris, te huldigen als Prins der H. Kerk. Toen wij priesters U als vriend van het se minarie zagen heengaan om aan het vurigst verlangen van Uw hart gevolg te geven, heb ben wy U gemist als een goeden en trouwen vriend. We hebben U dikwijls zien terugkomen in het vaderland en waren dan telkens ver heugd, U den ouden makker in onzen kring te mogen begroeten. Thans, nu God Uw moei zaam werken heeft willen beloonen door U te verheffen onder de Frinsen der Kerk, thans is Uw komst voor ons een hooge eer. Maar behalve de vrienden uit Uw jeugd, zijn er nog duizenden anderen in den lande die van Uw verheffing met vreugde hebben ver nomen. Van die duizenden ziet gij er eenige honderden voor U verzameld, die gekomen zijn om U te eeren en te bidden voor het werk dat U zoo dierbaar is. Zij allen zullen God met aandrang vragen U nog lang te sparen aan het hoofd van Uw kudde, die gij met meer recht nog dan onze bisschoppen het ons doen, Uw kinderen moogt noemen, omdat gij per soonlijk het zijt geweest, die hen voor een groot deel in den schoot van onze Moeder de H. Kerk hebt opgenomen. Ik zou te kort schieten in mijn plicht, wan neer ik, u, parochianen, niet aanspoorde om ook van uw tijdelijke goederen af te staan wat gij missen kunt om de uitbreiding van Christus' rijk te bevorderen. Nog zoovele zielen hebben evenveel recht op de gave van het H. Geloof als gij." Onder het zingen van een danklied door ge heel de kerk verliet Z. H. Exc. het kerkgebouw cm zich naar de woning van zijn familie in de Paul Krugerstraat te begeven. Gistermiddag om twaalf uur had op de Heemsteedsche Dreef bij de Julianaschool een verkeersongeval plaats, dat wonder boven won der tot materieele schade beperkt is ge bleven. Van het Richard Holplein wilde een chauffeur met zijn wagen de Dreef overste ken naar het Julianaplein. Op hetzelfde oogen- blik naderde echter een auto uit de richting van de Blauwe Brug. Het gevolg was, dat deze laatste der. eerstgenoemden auto in het midden aanreed en omverwierp. De bestuurder van den cmver geworpen wagen, J. van L. uit Zaan dam, bleef ongedeerd, terwijl ook de chauffeur van den anderen auto, J. ten B. uit Heemstede, met den schrik vrijkwam. De auto's waren ech ter zoozeer gehavend, dat zij moesten worden weggesleept. Tegen den chauffeur, die de aan rijding veroorzaakte, heeft de politie proces verbaal opgemaakt. Zondag 7 Juni is het wederom de dag van „Herwonnen Levenskracht!" Wat een gedachten liggen er in het woord levenskracht opgesloten Men denkt eenigszins aan den krachtigen, stoeren, gezonden mensch die bijna eiken stoot verdragen kan, anderszijds aan de zwakke, steeds meer aan levenskracht inboetende broe der of zuster, die wanneer niet radicaal inge grepen wordt zeer zeker een zorglijk leven te gemoet gaat, wellicht spoedig niet meer tot de levenden zal behooren. Voor laatstgenoemden werkt onze vereeniging „Herwonnen Levenskracht" en zij vraagt aan allen die het geluk hebben tot de eerstgenoem den, de gezonden, te behooren, hun goede hart te laten spreken voor de zieken op Zondag 7 Juni, hetzij door persoonlijke hulp en medewer king, hetzij door het geven van een geldelijke bijdrage bij de collecte en bloempjesverkoop. Zeker het is waar er wordt veel gevraagd en telkens weer gevraagd, maar toch, Zondag 7 Juni mag zich niemand onttrekken een offer naar draagkracht te brengen en daardoor te bewerken dat onze in nood verkeerende broe ders en zusters de noodige „Levenskracht" weer kunnen krijgen, wederom gelukkige menschen naar ziel en lichaam kunnen worden en vele anderen weer gelukkig kunnen maken. Het is niet meer noodig te schetsen welk leed ontstaat en zich opstapelt wanneer geen hulp komt opdagen. Velen weten dat óf uit hun omgeving óf uit ondervinding. Talmt daarom niet met besluiten, maar helpt het volijverige bestuur van „Herwonnen Le venskracht" met uw volle medewerking om het daardoor in staat te stellen in de toekomst nog veel leed te verzachten. Daarom, Katholieken van HaarlemLaat uw goede hart nog eens spreken en gedenkt de collecte van Zondag as. op de meest royale wijze. J. PH. H. CASTRICUM, Voorzitter R. K. Volksbond. en regenjas, Hollink, Heussensstr. 84; regenjas, v. d. Made, Rijwielbewaarplaats bij Postkan toor; ketting, Folitiebur., Smedestr.; lantaarn. De Looper, Mr. Joostenlaan 35; kindermuts, v. Baren, Middenweg 114; portemonnaie met in houd, Smit, Indischestraat 8; rozenkrans, Vint- ges, Tematestr. 32; riem, Meulenberg», Spaarn- hovenstr. Ill; ruitenwisscher van auto, Tolle- man, Harmenjansweg 102; slot, Tapper, Zaa- nenlaan 127; tasch met inhoud, Klaassen, Kloosterstraat 28 rd.; vulpen, Zuiderduin, Ban- tamstr. 14. ZONDAG: 7.3010.30 uur Tafeltennis O.Z.; 8 uur samenkomst voor adspirantleden. Opgave van nieuwe leden. MAANDAG: 8 uur Damclub T.E.P. Tooneel- club. DINSDAG 8 uur feestavond voor den neo mist, den weleerw. heer H. Roosen, oud-senior van Haarlem I. WOENSDAG: 8.30 uur verplichte avond. DONDERDAG: 8.45 uur Ontwikkelingsclub; 8.30 uur Paladijnen; 8 uur repetitie U.D. VRIJDAG: 8 uur biljartclub Haarlem I. ZATERDAG: 8 uur Tafeltennis O.Z. DISTRICT HAARLEM VRIJDAG: 8.15 uur Senioresvergadering van h'et geheele district in Gezellenhuis, Jansstr. 59. De Haarlemsche onderwijzer J. L. v. d. Pas had een verzoek ingediend om opnieuw in het genot van wachtgeld te worden gesteld. De betreffende Tweede Kamer-commissie heeft den minister geadviseerd gunstig op dit ver zoek te beschikken. De 16-jarige fietsjongen uit Zandvoort, die enkele dagen geleden op het Marnixplein waarschijnlijk door eigen schuld door een auto werd aangereden, is gisteren tengevolge van de bekomen kwetsuren, in het ziekenhuis St. Joannes de Deo overleden. Bij de aanrij ding had de jongeman een zware hersenschud ding opgelcopen. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur). Terug te krijgen bij: Handschoenen en cein turen, Politiebur., Smedestr.; autoped, Weber, Semarangstr. 26; armband, v. Hooff, Brouwers vaart 34; notaboek, Holzapfel, Gasthuislaan 127; hond, v. d. Broek, Steenbokstr. 29; hond Donderdagavnd speelde de Schaakclub „De Rochade" met het le en het 2e tiental een vriendschappelijken wedstrijd tegen het le en het 2e tiental van de Schaakclub „Zwa-Ha" te Zwanenburg. De uitslag was: Eerste Tiental „Zwa-Ha" „De Rochade" 1. ZandvlietA. de Jong 14—14 2. F. PoieszJ. E. Strengers 10 3. J. PoieszC. E. Abspoel yy 4. Dr. WafelbakkerW. Mantel 01 5. B. BaxJ. J. Kofoed 14 6. J. RijswijkJ. P. A. van Dorp 14y 7. N. SpieringsJoh. van Polen 01 8. P. GroosJ. J. Teekamp Sr. 01 9. W. WindigA. N. Roosen 01 10. D. KoolJ. Spruit 01 Totaal 37 Tweede Tiental „Zwa-Ha" „De Rochade" 1. MeegdesJ. J. Teekamp Jr. 10 2. J. c. WindigJ. M. Nidelstein Walter 01 3. Visser Sr.F. J. van Steijn y 4. J. H. PoieszJ. Blokker 01 5. B. VrijlandC. Mantel 14y 6. GrolmanC. J. H. Rademaker 10 7. V. VeenP. van Rossem 01 8. Blom Jr.A. Strengers 10 9. Blom Sr.P. Veenstra 01 10. KarsJ. Visser Jr. y AMSTERDAM HAARLEM BENNE8R0EK HOOF SCHIPHOL HILLEGOM SAS&ENHEIM WEG AMSTERDAM-'s-GRAVENHAGE B,rJ Gedeelte Amsterdam- Sossenfieim) THANS GEREED EN IN GEBRUIK BEGIN 7937 GEREED BSSg: IN 7937 GEREED 111 BEGIN 1938 GEREED IN 1938 GEREED DEYL (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Totaal 4K-5K De wedstrijd werd gespeeld te Zwanenburg. De revanche zal plaats hebben in het clublo kaal van „De Rochade", Frans Halsstraat, Haarlem. In November 1935 werd het wegvak van Amsterdam (Sloterweg) naar den Schiphol- weg van den toekomstigen snelverkeersweg Amsterdam-Sassenheim-'s Gravcnhage voor het verkeer opengesteld. Aangezien het weg- lichaam nog niet voldoende was ingeklon ken verkreeg het weggedeelte tusschen de Noordelijke Ringvaart en den Spaamwou- derdwarsweg (weg naar Schiphol) een voor- loopige verharding met klinkers. Later zal dit wegdek worden vervangen door asfaltbeton, welke verharding voor het geheele wegvak in de Haarlemmermeer van Amster dam tot de Zuidelijke Ringvaart toepassing zal vinden. Thans kunnen aan de hand van aoor de K. N. A. C. van de b'trokken Rijkswaterstaats diensten ontvangen gegevens eenige bijzonder heden worden vermeld over de .vermoedelijke tijdstippen van het gereedkomen der overige weggedeelten. Uit den aard der zaak is bij het noemen van verschillende data uitgegaan van de veronder stelling, dat op de begropting voor 1937 en 1938 de noodige gelden zullen worden beschik baar gesteld en dat zich geen onvoorziene om standigheden voordoen, welke in beteekenende mate remmend op de uitvoering zouden werken. Het grondwerk van den Spaamwouderdwars- weg tot de Zuidelijke Ringvaart is deels gereed of in uitvoering, deels aanbesteed. Verwacht wordt, dat al het grondwerk In het Noord- Hollandsche gedeelte van dezen nieuwen weg, ter lengte van rond 25 K.M., begin 1937 ge reed zal zijn. De kunstwerken zijn in den Haarlemmermeer polder alle gereed tot den Lisserdwarsweg. Van daar tot de Zuidelijke ringvaart moet de brug over de Hoofdvaart nog worden aanbesteed: dit is ook het geval met de hooge beweegbare brug over de. Zuidelijke Ringvaart. Het viaduct over de Dr. J. P. Heyelaan is in uitvoering. Wat betreft de verharding wordt verwacht, dat begin 1937 de weg van Amsterdam tot den Vijfhuizerweg gereed zal zijn. In den loop van 1937 zullen de verder gelegen wegvlakken waar schijnlijk gereed komen; zoodoende zou begin 1938 kunnen worden gereden lot den Lisser dwarsweg. Hier kan dan direct aansluiting wor den verkregen via Lisse op den Rijksweg 's Gra- venhage-Haarlem. In verband met de beslissing over de nl of niet opheifing van den sponnvtg Hoofddorp- Aalsmeer, welke den nieuwen weg kruist tus schen den Vijfhuizerdwarsweg en den Kruisweg, Is in den voortgang met den aanleg van dit laatste weggedeelte eenig oponthoud ontstaan, zoodat dit naar het zich laat aanzien, niet vroe ger gereed zal komen dan het verdere ge deelte tot den Lisserdwarsve?. Ten slotte wordt voorzien, dat in den loop van 1938 het zuidelijkste deel van den weg door den polder geheel zal zijn voltooid tot aan de brug over de Zuidelijke Ringvaart. Het gedeelte van dezen weg in Noord-Holland gelegen is 25 K.M. lang en zal ongeveer by millioen gulden kosten. Het verlengde van dezen weg in Zuid-Hol land tot de aansluiting bij de Postbrug aan den nieuwen weg om Oegstgeest is ongeveer 5 K.M. lang en bevat tal van kunstwerken, wejke alle onderhanden zijn. Hoewel hier de grondslag veel minder goed is dan in het Noordholland- sche deel van den weg hoopt men hiermede ook Li den loop van 1938 gereed te zijn. IIIIIIMIimillllllillllllHllllllIHMMIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllHIMIIIIIIimilMlimilllllllll 11II11111111111111II111i 111II11111111111111111111i 11111111 Vanaf Vrijdag 12 Juni zal Haarlem ook zijn Cineac hebben en wel in de Palace-bioscoop iederen dag van 11 tot 1 uur en van 1 tot 5 uur, gedurende welken tijd de laatste nieuws- films der geheele wereld zullen worden ver- tcond, zocals het Polygoon-nieuws, Fox movie- nieuws, Eclair-journaal. natuuropnamen enz. Gelijk men in de advertentie zien kan, zijn het zeer populaire prijzen. De voorstelling duurt ongeveer 50 minuten en is voor iederen leeftijd toegankelijk. Het spreekt vanzelf dat des avonds de gewone voorstellingen doorgaan, van daar dat de naam Cineac, alwaar ook des avonds alleen dergelijke journaals vertoond worden, in Palace-Filmac is veranderd. In ieder geval is het geheel een nouveauté voor Haarlem, die zeker wel ingang zal vinden. Gisteren draaide in bovengenoemde bioscoop de première van de millioenen-film der War- ner-Bros-produc.tie naar het wereldbekende boek van Rafaël Sabatini „Captain Blood", de zeeroover. De kineast Michael Curtiss bracht hem op 't witte doek onder de trekken van den knappen en kranigen acteur Erroll Flynn. Het verhaal speelt in de 17de eeuw. Toen Peter Blood, geneesheer, werd gevangen genomen terwijl hij de opstandelingen tegen den koning van Engeland verzorgde, rekende hij er vast op, weer spoedig te zullen worden vrijge laten. Doch hij werd naar Jamaica gestuurd en daar als slaaf verkocht. Miss Arabella Bishop koopt hem uit medelijden vrij, maar wanneer haar liefde tot hem niet wordt beantwoord, le vert ze hem over aan haar oom. Van werkman op de plantage brengt hij het tot lijfarts van den gouverneur. Met een aantal lotgenooten slaagt hij er in te ontvluchten en na enkele jaren Is Peter Blood de schrik der West-Indi sche zeeën. Bij 'n kaaptocht maakt de Fransch- man Levasseur, door Blood tot zijn deelgenoot verheven, een Engelsch schip buit, waarop de gezant van den koning en miss Arabella. Doch Blood wil geen vrouwen als gijzelaars, en in een hevigen twist hierover wordt de meineedige Le. vasseur gedood. Doch Arabella weet Peter Blood daarvoor al heel weinig dank. en beleedigt den kaperkapitein. Doch Willonghby, de Engelsche gezant, brengt Arabella aan het verstand, dat juist die uitvallen haar liefde voor den avon turier openbaren. Hij zelf heeft eerbied gekre gen voor diens eerlijkheid en wil met hem on derhandelen. Peter Blood weigert. Hij zal Ara bella en den Lord naar Port Royal brengen, en daarna zal hij den strijd aanbinden met Ara bella's vader, die gezworen heeft, de zeeroovers uit te roeien. Doch alles loopt heel anders uit dan hij voorzien had. Als ze Port Royal naderen liggen de Spanjaarden weer voor de stad, en de Engelsche zeeroovers zijn op weg om de zee roovers te verslaan, onder leiding van Bishop. De Engelsche gezant verzoekt den kaperkapitein om den strijd op te nemen tegen de vijanden van zijn land, maar eerst als Peter verneemt, dat de nieuwe koning aangeboden heeft, de boekaniers, met kwijtschelding van alle straf, in zijn dienst te nemen, stemt hij toe. De Span jaarden worden verslagen en wanneer comman dant Bishop woedend terugkeert van zijn mis lukten tocht, vindt hij Peter Blood, zijn vroe- geren slaaf, als gouverneur van Port-Royal en verloofde van zijn nichtje terug. De film is, zooals men ziet, één en al avon tuur. Alle medespelenden vervullen hun rol met toewijding en begaafdheid. Prachtige opnamen van zeilschepen, boelende tooneelen van het leven der slaven en der gevangenen, uitmun tend gemonteerde strijdtafereelen, een duel en de beschieting der belegerde stad, dit alles draagt er toe bij om van deze romantische hoofdfilm een aantrekkelijke ontspanningsfilm te maken voor volwassenen. Het voorprogramma brengt de gebruikelijke filmjournaals uit binnen- en buitenland. Daar naast wordt de aandacht gevraagd voor een teekenfilm in kleur, een aantal avonturen weer gevend van de bekende Wonderlamp van Alad din uit de Sprookjes van Duizend en één Nacht. Deze film met Francisca Gaal in de hoofd rol ls er een zonder pretentie, maar heeft ver der alle kwaliteiten die men aan een dergelijke amusementsfilm kan stellen. De kleine Katha rina is een meisje dat in de diepste diepten van een deftige keuken verborgen wordt gehouden voor de buitenwereld en er desondanks nog in slaagt, een steenrijken meneer aan den haak te slaan. Er is heel wat kunst en vliegwerk voor noodig geweest, alvorens uit die analfabetische peuk een meer behoorlijk wezentje gegroeid is. Daaruit blijkt eerst goed wat liefde vermag, al moeten we toegeven dat de methoden van den verliefden heer nu niet direct gentleman like te noemen zijn. Maar dat is bijzaak. Fran cisca Gaal ls ondanks haar zeer onfrlsch uiter lijk toch een allergezelligste actrice, waarnaar men met genoegen kijkt, vooral na haar trans formatie in lief boerenmeisje. Misschien zal menigeen bij het zien van zooveel onschuld en lieftalligheid een traan plengen, doch we zyn er zeker van dat die traan aan het einde een zeer beminnelijk karakter krijgt. naals waarin de te water lating van de Queer. Mary en de onthulling van het gedenkteeken voor wijlen de Koningin-Moeder door H. M de Koningin, waarbij ook de rede door Hare Majesteit uitgesproken, is opgenomen. Verder is er een modern teekenfilmpje da* qua stijl en opvatting van het gebruikelijke genre afwijkt en de moeite van het aanschou wen dubbel en dwars waard is. Het filmpje is bovendien geestig yan inhoud en uitermate kleurrijk. Werkeiyk, men moet er even nota van nemen; het is naar ons beste weten het nieuwste op dit gebied. Het geheel is een gezellig programma voor jong en oud. Prijswinnaars van den Shirley Temple-wed- strijd: Shirley Temple poppen; Clasientje Ekel, Lijs terstraat 28, 12 jaar; Dora van Gemert, Rid derstraat 34, 10 jaar; Toos v. d. Sleen, Leegh- waterstraat 14, 12 jaar. Mecano-doozenErnst Dupuis, Jacob de Withstraat 18, 12 jaar; Leo Steenhuizen. Golt- zuisstraat 5, 11 jaar; Keesje Rogge, Marnix- straat 38, 7 jaar. K. L. M. vluchten meisje: Cathalxen de Vries, Kleverlaan 113, 13 jaar; Lilyan Smith, Elswoutslaan 4 O verveen, 11 jaar; Marietje Bute, Barrevoetstraat 11 r., 14 jaar; jongen: Fons Reith, Laan van Bloemenhove 4, 9 jaar; Gerard Nielen, Hasselaersplein 35, 14 jaar; Kees Weidema, Ursulastraat lOf, 11 jaar. De film „Het Beloofde Land" werd in op dracht van de algemeene Zionistische organi satie gemaakt en geeft een beeld van het hui dige Palestina en in het bijzonder van de nieu we Joodsche stad Tel Aviv, zooals dat door Joden uit alle deelen van de wereld is opge bouwd. Honderdduizenden Joden zijn daar heen getrokken, om de betrekkelijk woeste en toch zoo vruchtbare gronden te ontginnen .en de stad die men heeft doen verrijzen is dus niet alleen met Joodsch kapitaal, doch ook door Joodsche handen opgebouwd. Als film is deze bijzondere rolprent uitstekend geslaagd. Prachtig blanke fotografie, hier en daar zelfs voortreffelijke opnamen en niet in 't minst de montage, welke getuigt, dat de ma kers hun taak hebben begrepen en met de eischen welke aan een behoorlijke film gesteld worden, volkomen bekend waren. De film geeft verder een duidelijk overzicht van hetgeen van af 1917 toen de Balfour-declaratie den politieken grondslag legde, waarop Palestina als Joodsch- nationaal tehuis kon worden opgebouwd, is ge daan. Men krijgt ook een kijkje in de verschil lende takken van nijverheid, zooals Landbouw, veeteelt, kunstzijde-fabricatie en anderszins, waarbij de modernste machinerieën in gebruik zijn. Uit den aard der zaak zal deze film na tuurlijk meer speciaal door Israëlieten worden bekeken, al is zij in verband met de onlusten aldaar ook voor anderen min of meer actueel. De organisatie van de jeugd en van de arbei ders is ook op moderne leest geschoeid evenals de enorme meeting, waarvan men een goed overzicht krijgt. Bekoorlijk zijn verder de Jood sche gezangen, die men de geheele film door te hooren krijgt. De film, die onder regie van Juda Leman tot stand kwam, is yoor iedereen geschikt, De schocne vrouw, die in deze film aan ban den wordt gelegd, is Dorothea Wieck, alias Illeana Manesen, de eigenares van een groote olieraffinaderij in Roemenië. De directeur van haar fabriek, de sinistere heer Kil'ia, is met handen en voeten gebonden aan een oliemagnaat, die een «schurk in het- kwadraat is en het voorzien heeft op de fabriek van de schoone Illeana. Maar te rechter tijd komt ingenieur Bieland bij haar in dienst in den persoon van Gustav Froelich. Deze heer heeft groote plannen en wordt dus door den directeur gedwarsboomd, hetgeen hij langzaam maar zeker gaat doorzien. Intusschen echter 'heeft de oliemagnaat een bezoek gebracht aan mevrouw Manesen om haar de aangename tijding te brengen, dat hij alle oliefabrieken in de buurt wil koopen, zoo dat de raffinaderij aan zijn genade zal over geleverd zijn. En nu hij de overschoone eigena res heeft gezien, geeft hij haar te kennen, dat hij haar op den koop toe wil hebben. Edoch onze ingenieur en Illeana beginnen el kaar met den dag aardiger te vinden en zoo gaat zij eindelijk op zijn suggestie in om zélf naar olie te boren en aldus onafhankelijk te worden van welke fabriek dan ook. Er wordt geboord, maar de directeur intrigeert en laat het boren staken, z.g. wegens de negatieve re sultaten. Deze vlieger zou zeker niet opgegaan zijn, als Bieland er geweest was, maar Bieland is er niet meer, omdat hij kwaad weggeloopen is. Waar om? Ziehier: Illeana durfde haar liefde niet bekennen en dus neemt zij op instigatie van een nichtje, dat den ingenieur „knal" vindt, haar toevlucht tot een gemaskerd bal. De olie ploert verschijnt, ontmaskert de schoone en de jongeman voelt zich beleedigd. Maar nauwelijks is hij begonnen zijn boeltje te pakken, of de oude trouwe huisknecht komt voor mevrouw pleiten en als hij bekent door afluisteren achter de intrigues gekomen te zijn, stormt Bieland naar de fabriek, laat verder boren en ziet zijn moeite beloond door een oliestraal, die ten he mel spuit. Gelukkig vliegt de boel nog in brand, zoodat Bieland den noodigen helden moed kan betoonen en wel op het oogenblik dat Illeana op het punt staat in wanhoop haar hand te geven aan den opperschurk. Daar komt natuurlijk niets van, want als Bieland na den brand met levensgevaar gebluscht te hebben in zwijm valt, stort Illeana op hem toe en als hij 'zijn oogen open doet, weet hij precies hoe laat het is. En zoo wordt ook hier de deugd beloond en de misdaad gestraft. De intrigue moge wat al te zwaar romantisch zijn, de uitwerking is goed en boeiend. Dat Do rothea Wieck en Gustav Froelich weer le klas spel laten zien, spreekt vanzelf, zoodat deze film, die voor volwassenen is, het ongetwijfeld zal ,,doen". In het voorprogramma het wereldnieuws, met als hoofdschotel sport en verder twee revue- filmpjes vol zang, dans en acrobatiek, WEENEN, 5 Juni. (Reuter.) Hedenavond is de sneltrein Weenen:Parijs bij het sta tion Ebelsberg nabij Linz ontspoord. De lo comotief en verscheidene wagons vielen omver en werden vernield. Volgens inlich tingen uit particuliere bron bedraagt het aantal slachtoffers twee dooden en tien zwaar gewonden. Een officieel bericht is nog niet ontvangen. Het ongeluk zou ver oorzaakt zijn doordat de sneltrein over een zwakke plek reed en de machinist een waar schuwingsbord met het verzoek vaart te minderen over het hoofd heeft gezien. LONDEN, 5 Juni. (Reuter.) Volgens een hier uit Moskou ontvangen bericht zou Maxim Gorki stervende zijn. Met den aanleg van het in Zuidholland ge legen gedeelte tusschen voornoemde Zuidelijke Ringvaart en de Postbrug, alwaar aangesloten wordt op het ten deele 'u 1934 en ten deele in 1935 voor het verkeer opengestelde wegvak be westen Oegstgeest, is onlangs begonnen. In dit ongeveer 5 K.M. lange weggedeelte zijn, behalve de beide bruggen aan de uiteinden (de Postbrug en de brug ove- de Ringvaart) 9 brug gen of viaducten noodig. Hiervan is één via duct (gelegen even benoorden de Postbrug) ge reed, terwijl eenige andere in uitvoering zijn. De aanbesteding van de overige kunstwerken benevens die van de aardebaan is binnenkort te verwachten. De kosten van het wegvak bewesten Oegst geest hebben in totaal rond 925.000.bedra gen, terwijl die voor het gedeelte Postbrug- Ringvaart globaal op 2.000.000.— kunnen wor den gesteld. Hoewel, althans over eenige K.M. lengte, de grondslag zeer slap is, waardoor belangrijke hoeveelheden zand zullen moeten worden ver werkt, wordt verwacht, dat behoudens onvoor ziene omstandigheden, ook het gedeelte tusschen de Postbrug en de Zuidelijke Ringvaart van de- Haarlemmermeerpolder in den loop van 1938 gereed komt, zoodat dan de nieuwe ver binding tusschen 's Gravenhage en Amsterdam gel—- gereed zal zjjn. De vierde Kamer der Amsterdamsche Recht bank heeft thans de strafzaak behandeld tegen een Amsterdamschen notaris, die zich verant woorden moest wegens valschheid in geschrifte. De notaris zou met den Hilversumschen ma kelaar A. J O. een valsche verkoopacte hebben opgemaakt. De makelaar heeft reeds terecht gestaan en is wegens oplichtingen (die met de zaak tegen den notaris niets te maken hebben) en wegens valschheid in geschrifte veroordeeld tot een jaar en vier maanden. De notaris was indertijd tegen denzelfden datum gedagvaard, doch hij teekende verzet aan tegen de dagvaar ding. In raadkamer verwees de Rechtbank de behandeling van de zaak naar de openbare zit ting. Als eerste getuige komt de onlangs veroor deelde Hilversumsche makelaar voor het hekje. Getuige was eerst naar een Hilversumschen notaris gegaan om hypotheek. Deze had echter gezegd, dat dit met de bestaande volmacht niet mogelijk was. Vervolgens was getuige naar den notaris te Amsterdam gegaan, die deze hypotheek alleen mogelijk achtte, wanneer er eerst een schijn- verkoop aan een strooman was gesloten. De notaris had hem bij dit gesprek aan zijn oude schuld herinnerd en hij had gevraagd of hij niets te bezwaren had. Tenslotte is de schijnacte tot stand gekomen en dienzelfden dag is een hypotheekacte opge maakt van 5000, daarvan zou de notaris ƒ3500 krijgen. De valsche acte is geheel door den notaris opgemaakt Verd.: Ik vertrouwde den makelaar volko men; hij stond vroeger uitstekend bekend. Ik zou mijn hand voor hem in het vuur hebben gestoken. Bij zijn meubelhandel hielp ik hem wel eens met geld in ruil van relaties, die hij me aanbracht. Pres.Ja, dat is allemaal heel mooi, maar in de volmacht wordt gesproken van den „eige naar Kok" Verd.: Natuurlijk, juridisch is hij geen eige naar, maar ik vertrouwde op zijn woord, het terrein was 10.000 waard, ik had het laten taxeeren. Er staai in de dagvaarding dat de koopprijs niet op tafel is gekomen, maar dat is niet juist, want er is direct ƒ5000 hypotheek op tafel ge bracht. Officier: Dat is heel wat anders. Verd.: De notarieele acte is een bewijs van mijn goede trouw, wanneer ik had willen knoeien, zou ik een onderhandsche acte hebben gemaakt. Maar ik zeg u, de makelaar heeft me met zijn slinksche streken bedrogen. Officier: Heeft de notaris u in 1932 geld ge leend voor meubel transacties? Get.: Neen. toen niet, dat was voor bouw ondernemingen. Officier: Dat is in strijd met het nieuwe ar tikel van de wet op het notarisambt. Verd.: Dat was geld uit eigen vermogen, ik heb geen bankierszaken gedaan en niemand is er door benadeeld. Moreel ben ik in deze straf zaak volkomen verantwoord. De notaris verklaart naar aanleiding van het verhoor nog dat hij het geld wel van den make laar terug wilde hebben, omdat hij niet op langen termijn geleend had en hij wel kasmid delen wilde hebben om eventueel andere cliën ten te helpen. De zitting is daarna geschorst tot twee uur. De officier van justitie eischte tegen notaris W. B. wegens tnedeplegen van valschheid in geschrifte in een authentieke acte 3000 gulden boete, subs, drie maanden hechtenis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4