Blum's regeeringsverklaring De stakingen in Frankrijk De onlusten in Palestina Het nieuws van heden VELE WETSONTWERPEN AANGEKONDIGD HET VERZET TEGEN DE JAPANSCHE AGRESSIE "CERKEL. KUNST Receptie ter eere van den Negus PRINS PAUL EN BENESJ TE BOEKAREST DE BAROMETER EREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 -TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 7 JUNI 1936 Ochtendblad TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19984 Het regeeringsprogram zal bestaan in het verwezenlijken van het program van het Volksfront Vrede met alle naties Blum antwoordt de inter pellant en Het manifest van Kanton bedoelt slechts Nanking aan te sporen handelend op te treden Mobilisatiebevel van Tsjang Kai Sjek? Geen mobilisatie bij den Brenner Edel-Kopersmederij Monstransen - Kelken Altaren Communiebanken THEOD. JORNA Zn. Het Weeriiiiiiimiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii| Talrijke leden van het corps diplo matique niet verschenen Nieuwe gouverneur van de Fransche Bank Geen wijziging in de valuta- politiek der regeering De staking te Gent opgeheven Communistische actie in de provincie Henegouwen i, x' -4 V Het geschil in het bioscoopbedrijf bijgelegdook de kleeder makers staken De treinverbinding Amsterdam—Pari j s Oproep van Kardinaal Verdier Het treinongeluk in Oostenrijk De machinist gearresteerd Rede van koning Carol over de belangen der Kleine Entente Arabische franctireurs schieten ook op de Britsche soldaten Joodsche fabriek totaal vernield Eden houdt een pleidooi voor den Volkenbond Het beste instrument, dat voor de handhaving van den vrede beschikbaar is VLIEGTUIG NEERGESTORT KROON-BEHANGSELS DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Von Ribbentrop weder te Berlijn Schuschnigg te Weenen teruggekeerd De staking te Antwerpen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingoz. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. PARIJS, 6 Juni. (Reuter). He denmiddag heeft de nieuwe Fran- sche premier, Léon Blum, in de Ka mer de regeeringsverklaring voor gelezen. Wij ontleenen hieraan het volgende: De taak der regeering is van den aanvang af door de uitspraak van het volk bepaald: het behoud van de democratische vrijheden tegen alle pogingen tot geweld, het be houd van den vrede. Het regeerings program zal bestaan in het verwe zenlijken van het program van het Volksfront. De volgende week zullen reeds voorstellen worden ingediend betreffende amnestie, 40- urige werkweek, collectieve arbeidsovereen komst, vacantie met behoud van loon, een plan voor groote openbare werken, nationalisatie der wapenfabricage, een graanbureau, dat tot voorbeeld zal dienen voor de revalorisatie van de andere landbouwproducten, zooals wijn, vleesch, melk, verhooging van den leerplichti gen leeftijd, hervorming van het statuut van de Bank van frankrijk, waardoor overwicht van de nationale belangen wordt gewaarborgd, een eerste herziening van de wetsdecreten. Wanneer deze maatregelen zullen zijn aan genomen zal de regeering een tweede reeks voorstellen indienen, die betrekking hebben op een nationaal werkloosheidsfonds, pensioen regeling voor oude arbeiders, en ten slotte een breedvoerig systeem voorstellen strekkende tot een doen herleven van de algemeene bedrijvig heid met name door een fiscale ontspanning en een onderdrukking van fraude. Voortgaande zet de regeeringsverklaring uit een, dat aanvallen op de democratische instel lingen met kracht zullen worden afgeslagen en dat openlijk een balans zal worden opgemaakt van den economischen en financieelen toestand, daar openhartigheid het vertrouwen van de natie in zich zelf zal versterken. Ten opzichte van de internationale poli tiek wordt gezegd, dat de klaarblijkelijke wil van het land uitgaat naar behoud van den ondeelbaren vrede met alle naties ter wereld en voor alle naties. De vrede is identiek met eerbiediging van de internationale wet en de internationale over eenkomsten zijn identiek met de trouw aan de aangegane verplichtingen en het gegeven woord. Frankrijk wenscht vurig een organi satie van de collectieve veiligheid, welke den waanzinnigen bewapeningswedloop, waarin ge heel Europa vastzit, zal stuiten en welke zal leiden tot een internationale overeenkomst be treffende publiciteit en voortschrijdende ver mindering van en controle over de nationale bewapeningen. De regeering zal dezen algemeenen wil van het Fransche volk tot gedragslijn nemen, het geen geenszins een teeken is van laten begaan of een bewijs van zwakheid. Ter uitvoering van deze binnen- en buiten- landsche richtlijnen heeft de regeering geen ander dan het met de democratie overeen te brengen gezag noodig, maar dat dan ook in zijn geheel. Het gezag in de democratie wordt gevormd door snelheid en energie van een me thodisch overlegde actie en de overeenstem ming van die actie met de uitslagen van het algemeen kiesrecht, voorts door de trouw aan de gegeven beloften aan de kiezers en de vast beslotenheid een einde te maken aan alle vor men van corruptie. Deze taak kan slechts ten uitvoer worden ge legd wanneer allen medewerken. „Trouw aan onze verplichtingen zal onze stelregel zijn. Het openbaar welzijn zal ons doel vormen." In den Senaat werd de regeeringsverklaring voorgelezen door Daladier. In de zitting van de Kamer hebben de communisten hedenmiddag een zoodanig tumult ontketend, dat de zitting eenigen tijd moest worden geschorst. Toen de rechtsche afgevaardigde Xavier Val lat bezwaar maakte tegen de aanwezigheid van Pierre Cot in het ministerie, zulks naar aan leiding van diens houding tijdens de bloedige gebeurtenissen te Parijs op 7 Februari 1934, be gonnen de communistische afgevaardigden den naam van den vroegeren prefect van politie Chiappe te roepen. Zij maakten zich gereed om Chiappe, die als afgevaardigde voor Corsica in de Kamer zitting heeft, te lijf te gaan doch dit werd door de ordebewakers verhinderd. De Kamervoorzitter, Herriot, slaagde er niet in de orde te herstellen, zoodat de zitting voor 10 minuten werd geschorst. Na de hervatting veroorzaakte Vallat een in cident door te verklaren, dat Frankrijk thans voor het eerst door een Jood wordt geregeerd. Herriot protesteerde tegen deze uitlating en riep Vallat tot de orde. „Ik ken," aldus Herriot, „in dit land noch jodeh, noch katholieken, noch protestanten. Ik ken slechts Franschen." Nadat in de hedenmiddag gehouden Kamer zitting nog verschillende afgevaardigden der oppositie aan het woord waren gekomen, ant woordde Blum de interpellanten. Hij stelde o. a. vast, dat de deflatie, die in de vorige zittingsperiode der Kamer is beproefd, op een mislukking is uitgeloopen. Blum zeidë van meening te zijn, dat de eco nomische activiteit opnieuw bezield moet wor den. De productie diende te worden verhoogd, en het land moet het vertrouwen zelf her vinden. LONDEN, 6 Juni. (Reuter.) In een belang rijke verklaring aan Reuter heeft Lo Wten Kan, die practisch de buitenlandsche politiek van den politieken raad van het Zuid-Westen (de regeering van den bond der vier groote Zuid- Chineesche provincies) leidt, het volgende ge zegd: De politieke raad van het Zuid-Westen heeft besloten zUSi te verzetten tegen de Japansche agressie, maar geen oorlog te voeren. Dit verzet tegen Japan geschiedt uit zelfver dediging en moet niet verward worden met oorlog. Ieder bevel tot mobilisatie of het on dernemen van een expeditie tegen Japan in Noord-China moet uitgaan van de Centrale regeering. Het manifest van Kanton dient beschouwd te worden als een verzoek aan Nanking, in het verzet tegen Japan de leiding over het volk op zich te nemen. Deze verklaring heeft de atmosfeer weder eenigszins opgeklaard en de vlucht van den Kantonneeschen dollar geschiedt niet meer op zulke groote schaal. In sommige kringen meent men te weten, dat Kanton een geste heeft ge daan, en dat het waarschijnlijk geen andere maatregelen zal nemen, alvorens de Centrale regeering handelend optreedt. Een onbevestigd bericht meldt, dat Tsjang Kai Sjek een geheim bevel tot mo bilisatie afgekondigd heeft en 300.000 man troepen aan de grenzen der provincies Kiangsi, Hoenan en Kweitsjau concentreert. ROME, 6 Juni (Reuter) Ontkend wordt, dat er waarheid zou schuilen in de geruchten, volgens welke Italië bij den Brenner zou heb ben gemobiliseerd. HAARL. HOUTTUINEN 72 AMSTERDAM TEL. 48539 Een wel heel ongewoon uitgedoste eerewacht vormden de leden van een Ween- éche luchtbeschermingsbrigade bij het huwelijk van hun commandant. 1 VERWACHTING: Meest n.atige Zuidwes- 1 telijke tot Neordwestelijken wind, betrok- ken tot zwaar bewolkt met tijdelijke op- klaring; waarschijnlijk eenige regenbuien, kouder. Verdere verwachting: koel weer. iilllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll[^ LONDEN, 6 Juni. (Reuter.) De receptie, die hedenmiddag ter eere van den Negus door den Abessinischen gezant te Londen was georganiseerd, werd bijgewoond door den keizer, prinses Tsahai, den kroonprins en een aantal personen uit de politieke en diplomatieke wereld. O. a. merkte men op Lord George, de ambas sadeurs van Argentinië en China, den Finschen gezant en lord Cranbome, den onderstaats secretaris van Buitenlandsche Zaken. In ver band met de Pinkstervacantie en het weekend konden verschillende leden van het diploma tieke Corps en verscheidene Britsche persoon lijkheden de uitnoodiging van den gezant niet aanvaarden, De raadslieden van den Negus zijn eenigs zins teleurgesteld door het feit, dat de Brit sche regeering op het standpuntblijft staan, dat het verblijf van den Negus in Engeland als louter particulier moet worden beschouwd. De „Daily Telegraph", die hiervan melding maakt, voegt er aan toe, dat het Britsche standpunt wordt gedeeld door de meerderheid van het corp diplomatique. 10 Juni a.s. zal het honderd jaar geleden zijn, dat de groote Fran sche geleerde André Marie Am père te Marseille overleed. PARIJS, 6 Juni. (Reuter). De Fransche ministerraad heeft een decreet goedgekeurd, waarbij de gouverneur van de Banque de France, Tannery, wordt vervangen door den procureur-generaal van de Rekenkamer, Emile Labeyrie. Tannery is tot honorair gouverneur benoemd. Naar aanleiding van de benoeming van La beyrie tot gouverneur van de Banque de France, in de plaats van Tannery publiceert het mi nisterie van Financiën een communiqué, waar in erop wordt gewezen, dat deze verandering in de leiding van de Fransche circulatiebank niet moet worden uitgelegd als een wijziging van het standpunt der regeering ten aanzien van de valuta. GENT, G Juni. De gedeeltelijke staking is ge ëindigd door het krachtige optreden der rijks wacht en der politie. De communisten werden er door de beambten van weerhouden, propa ganda te maken voor de staking. Uit de provincie Henegouwen wordt gemeld, dat de communisten er een krachtige campagne voeren, welke de socialistische leiders ten zeerste verontrust. De socialisten hebben besloten zich met alle macht tegen-deze strooming te verzetten. De onrustige elementen in Palestina nopen de politie herhaalde malen tot het ge bruik maken van de wapenen, waarbij deze vaak heftigen tegenstand heeft te overwinnen. In aansluiting op hetgeen wij reeds meldden over de treinverbindingen van Nederland met de Fransche hoofdstad vernemen wij nog het volgende De verbinding AmsterdamParijs blijft be staan, Pullman, Etoile du Nord en Oiseau Bleu Ioopen echter heden, Zondag, slechts tot Brussel, waar de reizigers moeten over stappen in een gewonen trein naar Parijs. De restauratie-wagens gaan eveneens slechts tot Brussel; de slaapwagens loopen heelemaal niet mee. PARIJS, 6 Juni (Reuter). De staking heeft zich uitgebreid tot de maatkleedermakers, waarvan er 600 het werk hebben neergelegd. Het geschil in het bioscoopbedrijf is bijgelegd door een accoord, waarbij de werktijd voor het personeel op 8 uur wordt gesteld en de loonen worden verhoogd. Vanmiddag heeft het personeel van de fabrieken Kub en Mag gi het werk neergelegd en de fabrieken be zet. Daar ook de beambten van de slaapwa genmaatschappij in staking gegaan zijn, zijn de treinen van de Chemins de fer du Nord en de P. L. M. samengesteld uit wagons de zer beide maatschappijen. Z. Em. Kardinaal Verdier heeft een oproep gericht tot de katholieken, waarin o. m. ge zegd wordt: Een ernstige plicht wordt op het oogenblik gelegd op het geweten van al len, de plicht voor allen, werkgevers, arbei ders, stedelingen en landlieden, predikers en getrouwen, vastberaden te helpen aan de op lossing van het economische probleem, dat ons beangst. Het algemeen lijden stelt dezen plicht in de eerste plaats en geeft hem een heilig karakter. WEENEN, 6 Juni (Reuter). De machinist van den expresse-trein ParijsWeenen, die gisteren is gederailleerd, is gearresteerd. Hij verklaarde voor het vertrek niet voldoenden tijd te hebben gehad om zijn instructies geheel te lezen en in den nacht tengevolge van den storm de signalen" tot vertraging van de snelheid niet te hebben gezien. BOEKAREST, 6 Juni (Reuter). Op het koninklijk plein is ter eere van Prins Re gent Paul van Joego Slavië en van president Benesj van Tsjecho-Slowakije een groote pa rade gehouden. De eigenlijke politieke be sprekingen tusschen Prins Regent Paul, Be nesj en Koning Carol zullen eerst morgen aanvangen in tegenwoordigheid van Titoe- iescoe en Krofta. Volgens officieele kringen zullen de staats hoofden der Kleine Entente zich bezig houden met de kwestie van een eventueele restauratie der Habsburgers, de onafhankelijkheid van Oostenrijk, de betrekkingen tusschen de Kleine Entente en Duitschland, Italië en andere lan den enz. Koning Carol heeft vandaag een lunch aan geboden ter eere van den Tsjecho-Slowaakschen president Benesj en den Joego-Slavischen Prins- Regent Paul. De Koning hield bij deze gelegenheid een re de, waarin hij er den nadruk op legde, dat een der eerste belangen van de Kleine Entente is de eerbiediging der tegenwoordige grenzen en der vredesverdragen. Wij moeten, aldus Koning Ca rol, trouw blijven aan den Volkenbond en indien de ervaring medebrengt, dat in het pact veran deringen moeten worden aangebracht, zullen wij geen enkele inbreuk op het principe van gelijk heid der staten of eenig voorstel, dat de ver zwakking van het pact beoogt, aanvaarden. Ten slotte verklaarde de vorst het oogenblik ge komen te achten om elk jaar een bijeenkomst der staatshoofden van de Kleine Entente, bijge staan door hun ministers van Buitenlandsche Zaken, te doen plaatsvinden. Prins Paul sloot zich bij de woorden van Ko ning Carol aan. JERUZALEM, 5 Juni (Reuter). Vrij wel overal rondom Jeruzalem wordt ge schoten. Zelfs de Joodsche universiteit op den berg Scopus, het krankzinnigen gesticht te Jeruzalem en de stedelijke slachthuizen hebben te lijden gehad van het vuur der Arabische franctireurs. Bijna overal zijn de telefoondraden tusschen Jericho en Bethlehem doorgesneden. Een Jood sche fabriek, gelegen bij het klooster van St. Eli op den weg naar Bethlehem is door een groep Arabieren volkomen vernield. De Arabie ren schieten thans niet alleen op Joden, maar hebben zelfs reeds verscheidene salvo's gelost op wagens, waarin zich een afdeeling Engeische soldaten bevond. Volgens een te Jeruzalem gepubliceerd commu niqué, dat hedenmorgen door het departement van koloniën is ontvangen, is een kleine brug op den weg Ramallah-Latrum met behulp van springstoffen beschadigd. Te Motza op den weg HebronBeersjeba zijn in den loop van den nacht schoten gelost. In de laatste plaats heeft de politie een voorraad kruit gevonden, die ge stolen was van de diensten der openbare wer ken. Te Ajami is een menigte van 300 betoogers door de politie verspreid, zonder dat van de wapenen gebruik behoefde te worden gemaakt. LONDEN, 6 Juni (Reuter) In een te Leekwootton, nabij Warwick, gehouden rede, zeide de minister van Buitenlandsche Zaken, Eden o. a.: Wü moeten vastbesloten blijven, der. Volkenbond te laten voortbestaan. Het feit, dat de Volkenbond zijn gezag verzwakt ziet, brengt voor al zijn leden de verplichting mede, te trachten, in een geest van openhartigen wer kelijkheidszin de fouten te verbeteren, die de jongste gebeurtenissen aan het licht hebben gebracht. Dit is de taak, waaraan de Britsche regeering zich thans zet. De regeering be houdt haar vertrouwen in den Volkenbond als het beste instrument, dat voor de handhaving van den vrede beschikbaar is. Na te hebben herinnerd aan de herbezetting van het Rijngebied en de Britsche nota aan Duitschland, zeide Eden: Ik moet er nogmaals op wijzen, dat wij bereid zijn te onderhandelen over een pact van non-agressie en wederzijd- schen bijstand in West-Europa, dat nog meer van harte welkom zal zijn, indien er het denk beeld van een luchtpact in is verwerkt en in dien het vergezeld gaat van accoorden inzake beperking der strijdkrachten Te Revere in Massachussetts is een vliegtuig neergestort, doordat een der vleugels afbrak. De beide inzittenden zijn om-'t leven gekomen. ZONNIGE BEHANGSELS ALLEEN GR. HOUTSTR, 179 TELEF. 14269 Regeeringsverklaring van Léon Blum in de Fransche Kamer. De stakingsbeweging in Frankrijk breidt zich nog steeds uit. Zeshonderd kleedermakers zijn Zaterdag te Parijs in staking gegaan. Schuschnigg te Weenen teruggekeerd. Nieuwe gouverneur van de Fransche Bank. Von Ribbentrop wederom te Berlijn. Staatshoofden der Kleine Entente te Boekarest bijeen. Rede van koning Carol. De onlusten in Palestina duren voort. Vuurge vechten in tal van plaatsen. Het verzet tegen de Japansche agressie; mobi lisatiebevel van Tsjang Kai Sjek? Binnenkort is de benoeming te verwachten van kapitein J. H. van Riesen tot adjunct-inspecteur voor den luchtbeschermingsdienst. Tot raadsheer in den Hoogen Raad is benoemd mr. J. E. van der Meulen, vice-president van de Utrechtsche rechtbank. Nadere bijzonderheden over den Leger- en Vlootdag op 12 Juni te Amsterdam. Fokker op Schiphol gehuldigd. Nieuwe mededeelingen over de electrificatie bij de Ned. Spoorwegen. O V acantiegenoegens Voor velen zijn de dagen vóór de vacantie de genoeglijkste. Allerlei plannen en plannetjes worden ge maakt. In den geest ondernemen we verre reizen. We bezien reisboekjes en bestudeeren spoorgidsen.... we bereke nen en becijferen. We vragen inlich tingen en schrijven brieven om toe zending van prospectussen en, prijsop gaven. We verheugen ons op het ko mende. De vacantie zelf is voor menigeen een tegenvaller, als juist dan een re genperiode is ingetreden of een hitte golf in aantocht is. Sommigen werken in de vacantie harder dan ze ooit doen aan allerlei timmer- of schilder- karweitjes. Of ze sjouwen met de kleuters door bosch en langs strand en „beulen" zich af om eerst na de vacantie weer op verhaal te komen. Laat u intusschen het genoegen der vacantie-voorbereiding niet ontne men. BERLIJN, 6 Juni. (D.NB.) Von Ribbentrop is hedenmiddag uit Engeland te Berlijn terug gekeerd. VENETIË, 6 Juni. (Reuter) De Oostenrijksche Bondskanselier Schuschnigg is vanmorgen per vliegtuig uit Venetië vertrokken en te 12.48 uur te Weenen aangekomen. ANTWERPEN, 6 Juni (Reuter). Nu behalve het geheele personeel der havens ook de arbei ders der autobusdiensten het werk hebben neer gelegd, is het aspect van de stad nog doodscher geworden. De tramwegmaatschappij heeft om voldoende in de verkeersbehoefte te voorzien zooveel mogelijk oud materiaal tn dienst ge steld. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. r i i i i i i ii f i r Stand op Zondag 1 uur n.m.: 755.6 Vorige stand: 758.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1